Νέα

Πόλεις κοντά στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
126
Like
140
Πόντοι
1
Καλησπέρα

Ο αδερφός μου θέλει να μετακομίσει σε πόλεις που βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, δηλαδή πχ απόσταση 1 ώρα με λεωφορείο. Εγώ μόνο τη Χαλκίδα γνωρίζω. Ξέρετε εσείς άλλες πόλεις που να είναι μια ώρα σε απόσταση από την Αθήνα? Παρακαλώ μη μου πείτε τη Θήβα, είναι η χειρότερη πόλη της Ελλάδος
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.852
Κριτικές
37
Like
5.240
Πόντοι
5.595
Καλησπέρα

Ο αδερφός μου θέλει να μετακομίσει σε πόλεις που βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, δηλαδή πχ απόσταση 1 ώρα με λεωφορείο. Εγώ μόνο τη Χαλκίδα γνωρίζω. Ξέρετε εσείς άλλες πόλεις που να είναι μια ώρα σε απόσταση από την Αθήνα? Παρακαλώ μη μου πείτε τη Θήβα, είναι η χειρότερη πόλη της Ελλάδος
Εγώ από Εύβοια είμαι (καταγωγή). Σου προτείνω τη Χαλκίδα, 90 χλμ από Αθήνα. Η Χαλκίδα είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας, έχει καλή ζωή από άποψη διασκέδασης αλλά και τρόπου ζωής, έχει ωραίους προορισμούς-χωριά για κοντινές εκδρομές και αποδράσεις, είναι παραθαλάσσια πόλη, μπορείς να κάνεις και μπάνιο...Όμως, με΄σα σ' όλα αυτά, έχει και ένα μειονέκτημα: Το κόστος διαμονής είναι ακριβό, τα ενοίκια στη Χαλκίδα είναι αρκετά "αλμυρά"...Θα σου πρότεινα και τον Βόλο, που είναι εξίσου όμορφη πόλη, αλλά είναι σχετικά μακριά από αυτό που ψάχνεις...
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
126
Like
140
Πόντοι
1
Εγώ από Εύβοια είμαι (καταγωγή). Σου προτείνω τη Χαλκίδα, 90 χλμ από Αθήνα. Η Χαλκίδα είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας, έχει καλή ζωή από άποψη διασκέδασης αλλά και τρόπου ζωής, έχει ωραίους προορισμούς-χωριά για κοντινές εκδρομές και αποδράσεις, είναι παραθαλάσσια πόλη, μπορείς να κάνεις και μπάνιο...Όμως, με΄σα σ' όλα αυτά, έχει και ένα μειονέκτημα: Το κόστος διαμονής είναι ακριβό, τα ενοίκια στη Χαλκίδα είναι αρκετά "αλμυρά"...Θα σου πρότεινα και τον Βόλο, που είναι εξίσου όμορφη πόλη, αλλά είναι σχετικά μακριά από αυτό που ψάχνεις...
γιατί πόσο είναι τα ενοίκια στη Χαλκιδα.? Δηλαδή για ένα άτομο με 400 ευρώ 40 τμ δεν θα βρει? γενικά η Χαλκιδα εχει κόστος ζωής Αθηνας?
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.530
Κριτικές
62
Like
41.290
Πόντοι
8.530
O,τι είναι κοντά στον χάρτη είναι σε απόσταση μιας ώρας .
Ελπίζω να μπορείς να το καταλάβεις αυτό..
Πάντως δεν γίνεται να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...αν χρειαστεί να γίνει μετακόμιση στην Χαλκίδα η στην Κόρινθο ;Μην βιαστείτε να απορρίψετε το σενάριο αυτό αλλιώς ας μείνει στην Αθήνα...φοιτητής είναι η θα στειλει φάκελο στο Α.Σ.Ε.Π.για μόνιμη εργασία στο Δημόσιο;
Επιλογές δεν υπάρχουν πολλές...
Πάντως πολλοί κακομαθημένοι Θεσσαλονικείς και Αθηναίοι απορρίπτουν όλες τις πόλεις που δεν έχουν θάλασσα...προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν θέλουν να χάσουν και το φαγητό της μαμάς και το χαρτζηλικι του μπαμπά οποτε ας κάτσουν στο πατρικό όλη τους της ζωή με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
Αυτά...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.530
Κριτικές
62
Like
41.290
Πόντοι
8.530
Εγώ από Εύβοια είμαι (καταγωγή). Σου προτείνω τη Χαλκίδα, 90 χλμ από Αθήνα. Η Χαλκίδα είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας, έχει καλή ζωή από άποψη διασκέδασης αλλά και τρόπου ζωής, έχει ωραίους προορισμούς-χωριά για κοντινές εκδρομές και αποδράσεις, είναι παραθαλάσσια πόλη, μπορείς να κάνεις και μπάνιο...Όμως, με΄σα σ' όλα αυτά, έχει και ένα μειονέκτημα: Το κόστος διαμονής είναι ακριβό, τα ενοίκια στη Χαλκίδα είναι αρκετά "αλμυρά"...Θα σου πρότεινα και τον Βόλο, που είναι εξίσου όμορφη πόλη, αλλά είναι σχετικά μακριά από αυτό που ψάχνεις...
Νομίζω ότι αυτό εξαρτάται και από την περιοχή...άλλο ενοίκιο θα έχει παραθαλάσσια περιοχή και άλλο περιοχή στο εσωτερικό.
Στην Θεσσαλονίκη αυτό ισχύει όχι μόνο σε σπίτια αλλά και στις καφετέριες...ο καφές με θέα την θάλασσα έχει διπλάσια τιμή από τον καφέ στο κέντρο όπου όμως δεν υπάρχει οπτική επαφή με την θάλασσα.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
126
Like
140
Πόντοι
1
O,τι είναι κοντά στον χάρτη είναι σε απόσταση μιας ώρας .
Ελπίζω να μπορείς να το καταλάβεις αυτό..
Πάντως δεν γίνεται να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...αν χρειαστεί να γίνει μετακόμιση στην Χαλκίδα η στην Κόρινθο ;Μην βιαστείτε να απορρίψετε το σενάριο αυτό αλλιώς ας μείνει στην Αθήνα...φοιτητής είναι η θα στειλει φάκελο στο Α.Σ.Ε.Π.για μόνιμη εργασία στο Δημόσιο;
Επιλογές δεν υπάρχουν πολλές...
Πάντως πολλοί κακομαθημένοι Θεσσαλονικείς και Αθηναίοι απορρίπτουν όλες τις πόλεις που δεν έχουν θάλασσα...προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν θέλουν να χάσουν και το φαγητό της μαμάς και το χαρτζηλικι του μπαμπά οποτε ας κάτσουν στο πατρικό όλη τους της ζωή με ο,τι αυτό συνεπάγεται.
Αυτά...
στο ελεύθερο επάγγελμα είναι, αλλά θέλει μια επαρχία να είναι ωραία, αξιοπρεπή και να είναι κοντά στην Αθήνα για να πετάγεται και για δουλειές Αθήνα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πάντως παιδιά όσες γυναίκες έχω γνωρίσει από Χαλκίδα όλες μουνάρες. Να τα λέμε και αυτά. και πολύ απελευθερωμένες στο σεξ
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.530
Κριτικές
62
Like
41.290
Πόντοι
8.530
στο ελεύθερο επάγγελμα είναι, αλλά θέλει μια επαρχία να είναι ωραία, αξιοπρεπή και να είναι κοντά στην Αθήνα για να πετάγεται και για δουλειές Αθήνα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πάντως παιδιά όσες γυναίκες έχω γνωρίσει από Χαλκίδα όλες μουνάρες. Να τα λέμε και αυτά. και πολύ απελευθερωμένες στο σεξ
Ίσως να είναι αλλιώς αν τις πετύχεις στην περιοχή τους.
Κάποια στην Αθήνα ίσως είναι πιο απελευθερωμένη για να τυλίξει χρηματοδότη...της γυναίκας η καρδιά είναι μια άβυσσος.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.649
Κριτικές
22
Like
6.948
Πόντοι
3.346
Καλησπέρα

Ο αδερφός μου θέλει να μετακομίσει σε πόλεις που βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, δηλαδή πχ απόσταση 1 ώρα με λεωφορείο. Εγώ μόνο τη Χαλκίδα γνωρίζω. Ξέρετε εσείς άλλες πόλεις που να είναι μια ώρα σε απόσταση από την Αθήνα? Παρακαλώ μη μου πείτε τη Θήβα, είναι η χειρότερη πόλη της Ελλάδος
Λουτρακι.. ωραια και μικρη πολη, ημουν φανταρος εκει καλοκαιρακι και περασα ωραια.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
126
Like
140
Πόντοι
1
Το κλίμα της Χαλκίδας ειναι σαν της Αθήνας? Κάνει κάποιος καλό ύπνο?
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.894
Like
2.959
Πόντοι
456
Για ποιο λόγο θες να πας επαρχία νά μείνεις?γύρω από την Αθήνα έχει πολύ ωραία μέρη με ποιότητα ζωής..εγώ όταν ήρθα Αθήνα εμένα Ανθούσα..κοντά στην Αθήνα αλλά σαν χωριό..πόλη ωραία περιοχή..σε χαιρέτανε άγνωστοι στο δρόμο..πας για τζοκινγκ..και το βράδυ εχει τρομερή θέα όλη την Αθήνα μέχρι τα καράβια στο Πειραιά βλέπεις!!αλλά ωραία μέρη είναι Παλλήνη Σπάτα και αν θες λίγο πόλη ο Γέρακας..επίσης πιο πάνω πολύ ωραία μέρη είναι αγιος στεφανος δροσιά Κρυονέρι..αλλά και νότια εχει ωραια μέρη.βουλα βάρη Σαρωνίδα..γιατί να φύγεις από την Αθήνα?δηλαδή η στο κέντρο πρέπει να μείνεις?η Στη Χαλκίδα?
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
126
Like
140
Πόντοι
1
Για ποιο λόγο θες να πας επαρχία νά μείνεις?γύρω από την Αθήνα έχει πολύ ωραία μέρη με ποιότητα ζωής..εγώ όταν ήρθα Αθήνα εμένα Ανθούσα..κοντά στην Αθήνα αλλά σαν χωριό..πόλη ωραία περιοχή..σε χαιρέτανε άγνωστοι στο δρόμο..πας για τζοκινγκ..και το βράδυ εχει τρομερή θέα όλη την Αθήνα μέχρι τα καράβια στο Πειραιά βλέπεις!!αλλά ωραία μέρη είναι Παλλήνη Σπάτα και αν θες λίγο πόλη ο Γέρακας..επίσης πιο πάνω πολύ ωραία μέρη είναι αγιος στεφανος δροσιά Κρυονέρι..αλλά και νότια εχει ωραια μέρη.βουλα βάρη Σαρωνίδα..γιατί να φύγεις από την Αθήνα?δηλαδή η στο κέντρο πρέπει να μείνεις?η Στη Χαλκίδα?
αρχικά δεν αφορά εμένα , αλλά τον αδερφό μου. Θέλει να είναι σε ένα μέρος που να είνια κοντά στην Αθήνα. Ίσως εγώ δεν το διευκρίνισα σωστά στο πρωταρχικό μήνυμα.

Θέλει πόλεις όπως αυτές που αναφέρεις που να βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, ίσως και πιο κοντά από ότι η απόσταση Χαλκίδα-Αθήνα. Βέβαια και η Χαλκίδα είναι καλή επιλογή, μια ώρα είναι, τώρα αν υπάρχουν πόλεις-περιοχές που να βρίσκονται πιο κοντά στην Αθήνα ακόμα καλύτερα. Γέρακα εχω περάσει είναι ωραία
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.894
Like
2.959
Πόντοι
456
αρχικά δεν αφορά εμένα , αλλά τον αδερφό μου. Θέλει να είναι σε ένα μέρος που να είνια κοντά στην Αθήνα. Ίσως εγώ δεν το διευκρίνισα σωστά στο πρωταρχικό μήνυμα.

Θέλει πόλεις όπως αυτές που αναφέρεις που να βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, ίσως και πιο κοντά από ότι η απόσταση Χαλκίδα-Αθήνα. Βέβαια και η Χαλκίδα είναι καλή επιλογή, μια ώρα είναι, τώρα αν υπάρχουν πόλεις-περιοχές που να βρίσκονται πιο κοντά στην Αθήνα ακόμα καλύτερα. Γέρακα εχω περάσει είναι ωραία
Αυτή που λεω είναι προάστια της Αθήνας.η Χαλκίδα τι σχέση έχει με την Αθήνα?θες πάνω μια ώρα με το αμάξι και ένα 30αρι σε βενζίνες και διόδια τη μέρα..και εγώ δε γουστάρω.το.κεντρο..αλλα το να πάω Χαλκίδα και Κόρινθο..είναι σαν πηγαινα μετανάστης σε άλλη χώρα
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.618
Πόντοι
4.546
Καλησπέρα

Ο αδερφός μου θέλει να μετακομίσει σε πόλεις που βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, δηλαδή πχ απόσταση 1 ώρα με λεωφορείο. Εγώ μόνο τη Χαλκίδα γνωρίζω. Ξέρετε εσείς άλλες πόλεις που να είναι μια ώρα σε απόσταση από την Αθήνα? Παρακαλώ μη μου πείτε τη Θήβα, είναι η χειρότερη πόλη της Ελλάδος

Το βασικότερο που ΔΕΝ έχεις αναφέρει (απ'ότι είδα μέχρι στιγμής) είναι η περιοχή στην οποία διαμένει ο αδερφός σου;;;; :think:
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

stelda

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Απρ 2022
Μηνύματα
1.654
Like
11.055
Πόντοι
2.256
Καλησπέρα

Ο αδερφός μου θέλει να μετακομίσει σε πόλεις που βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, δηλαδή πχ απόσταση 1 ώρα με λεωφορείο. Εγώ μόνο τη Χαλκίδα γνωρίζω. Ξέρετε εσείς άλλες πόλεις που να είναι μια ώρα σε απόσταση από την Αθήνα? Παρακαλώ μη μου πείτε τη Θήβα, είναι η χειρότερη πόλη της Ελλάδος
sad-globe.gif
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom