Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 275K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.988
Κριτικές
62
Like
40.503
Πόντοι
8.530
εγινε αλανι μου.δεν ειπα οτι ειμαι συντροφος σου ουτως η αλλως.
κατα τυχη βρεθηκαν στο Μπεβερλυ Χιλς του Καυκασου το Κενταου του Καζακσταν οι Ποντιοι δικοι μου.
επισης δεν περιμενα καλη συμπεριφορα ουτως η αλλως απο ανθρωπο που εκθειαζει ομαδικες σφαγες.
μπολσεβικισμος ψυχικο δηλητηριο ειχε γραφτει καποτε...
σου ευχομαι ολοψυχα καλα μυαλα οσο εσυ θα μου ευχεσαι πηγαδες..
αλλωστε αυτο μας κανει και ξεχωριζουμε.
να εισαι καλα Σιμο.
Για αυτο συμφωνα με πολλους ο εμφυλιος πολεμος δεν ηταν εμφυλιος γιατι οι αντιπαλοι του Εθνικου Στρατου ηταν ατομα που δεν ειχαν ελληνικη εθνικη συνειδηση καθως ανηκαν ΑΛΛΟΥ.Πιστοι στην εγκληματικη τους ιδεολογια μεχρι τελους.Το μονο που τους αξιζει ειναι χλευασμος και απαξιωση.Δυστυχως οι μαζες αγνοουν τι επραξαν αυτοι για αυτο υπαρχουν ακομα πολλοι που στηριζουν ΣΥΡΙΖΑ.
 

del_piero

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2009
Μηνύματα
263
Κριτικές
1
Like
399
Πόντοι
21
Καταρχήν να σου πω πως μου άρεσε το "φραγκολεβαντίνικα" σοβαρά γέλασα, δεν ήξερα την λέξη αλλά το έβαλα google και ήταν αυτό που νόμιζα. Δεν κάνω πλάκα και δεν το λέω αρνητικά, μου αρέσει όταν ο άλλος διαφωνεί με πνεύμα.

Λες πως με τεχνοκράτες φτάσαμε ως εδώ και απαντάω πως δεν φτάσαμε ως εδώ με τεχνοκράτες αλλά με τεχνοκράτες που συνεργάζονται με πολιτικούς ή με τεχνοκράτες που είναι οι ίδιοι πολιτικοί. Οι πολιτικοί φταίνε που είμαστε εδώ που είμαστε.

Αν ακούγαμε μόνο τους τεχνοκράτες δεν θα είχαμε τέτοια θέματα.
Χορτάσαμε από τεχνοκράτες των Ιμίων και των μνημονίων....Το ξεπούλημα των πάντων βαφτίστηκε ανάπτυξη, η ενδοτικότητα βαφτίστηκε μετριοπάθεια και σύνεση, η εκτίναξη του χρέους και οι ανακεφαλαιοποιήσεις των ληστών με κουστούμια (τράπεζες) βαφτίστηκαν αναγκαίο κακό για τη σωτηρία της οικονομίας, κ.ο.κ.
Όλα ξεκινάνε απ' την παιδεία...
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Χορτάσαμε από τεχνοκράτες των Ιμίων και των μνημονίων....Το ξεπούλημα των πάντων βαφτίστηκε ανάπτυξη, η ενδοτικότητα βαφτίστηκε μετριοπάθεια και σύνεση, η εκτίναξη του χρέους και οι ανακεφαλαιοποιήσεις των ληστών με κουστούμια (τράπεζες) βαφτίστηκαν αναγκαίο κακό για τη σωτηρία της οικονομίας, κ.ο.κ.
Όλα ξεκινάνε απ' την παιδεία...
Όπως έγραψα, δεν φταίνει οι τεχνοκράτες, αλλά οι πολιτικοί.

Επίσης, εγώ νομίζω πως ΠΡΕΠΕΙ να ξεπουληθούν τα πάντα. Ας χαρίσουμε οτιδήποτε δημόσιο υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα.

Επίσης, δεν νομίζω πως η παιδεία παίζει ρόλο. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι μορφωμένοι και διαφωνούν μεταξύ τους 100%.

Αν μου πεις πως άλλο η μόρφωση και άλλο η παιδεία θα σου πω πως, ισχύει, αλλά δεν μπορείς να ορίσεις την παιδεία. Για εμένα άλλο πράγμα και για εσένα άλλο πράγμα.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.710
Κριτικές
6
Like
8.879
Πόντοι
1.686
Βιβλία σχετικά με τις προκαταλήψεις (bias)
είναι πολύ βασικά

Ο Daniel Kahneman έχει γράψει σχετικά το
9780374533557.jpg


αλλά και απαραίτητο είναι να διαβάσει κάποιος
και τον κατάλογο

List of cognitive biases​

 

Dirty_Frank

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2007
Μηνύματα
938
Like
1.316
Πόντοι
206
τσακαλαρε ολα καλα η να βαλω τις φωνες? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
οταν βαζεις περιτρανα "ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ" τι φαση εισαι ρε αγορινα?
του να τα βρουμε ολοι στο κυριλε η ενοπλη πτερυγα και οτι δεν ειναι μαζι μας
θα νοιωσει τα κονσερβοκουτια στο λαιμουδακο του?
πως θα σου φαινοταν αν εβαζα το ρητο "ο κομμουνισμος δεν εχει ιστορια παρα μονο ποινικο μητρωο"
το πινοκιο απο που προκυπτει ταξικε αδερφε παλι?
δλδ απτην υπογραφή μου τα συμπέρανες όλα αυτά ; :2funny:
 

Dirty_Frank

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2007
Μηνύματα
938
Like
1.316
Πόντοι
206
Δεν έχω διαβάσει Ραντ, αλλά δεν θα την έλεγα σκουπίδι και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα την έλεγα νεοφιλελεύθερη.
Προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Αλλά δεν πειράζει μπολσεβίκε, ούτως ή άλλως το τι πιστεύω εγώ, τι πιστεύεις εσύ και τι πιστεύει η Ραντ δεν έχει καμία σημασία.
εγώ δεν έχω ασχοληθεί κ έχεις ασχοληθεί εσύ που ΔΕΝ την έχεις διαβάσει :confused:
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.174
Κριτικές
60
Like
19.994
Πόντοι
14.936
δλδ απτην υπογραφή μου τα συμπέρανες όλα αυτά ; :2funny:
οκ παμε να γνωριστουμε απο την αρχη τοτε καλε μου φιλε.
βαζοντας τετοιες υπογραφες να ξερεις οτι δηλωνεται κατι ακραιο.
η σφαγη στον Μελιγαλα χωρις να ειμαι πολιτικα καπου ειναι ενα εγκλημα για το οποιο οι εγχωριοι
αριστεροι δηλωνουν περηφανοι.
απο την αλλη μερια αν οι ακροδεξιοι πανε στου Μακρυγιαννη,Μελιγαλα,Γραμμο-Βιτσι τρεχουν
ολοι οι ''δημοκρατικοι πολιτες'' να μιλησουν για γιορτες μισους.
αν αυτο δεν λεγεται ψυχικη ανισσοροπια τι λεγεται?
βαζοντας τετοια υπογραφη το μονο που καταφερνεις ειναι να φερεις μια μεριδα κοσμου απεναντι σου.
τιποτε αλλο.
φιλικα παντα και διχως καμια ορεξη για καυγα.
 

bookie

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2021
Μηνύματα
570
Like
828
Πόντοι
86
Τελειωσα προσφατα 5 βιβλια και απο αυτα προτεινω αυτα τα 3.

IMG_20210818_200626.jpg
IMG_20210818_200647.jpg
IMG_20210818_200722.jpg
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.988
Κριτικές
62
Like
40.503
Πόντοι
8.530
"To λαθος"-Αντωνης Σαμαρακης.
 

bookie

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2021
Μηνύματα
570
Like
828
Πόντοι
86
Γενικά ο Yuval έγραψε αρκετά καλά βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης.
 

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.283
Like
4.958
Πόντοι
456
sapiens, Yuval Harari

κατανοητό και για τους αδαής περί της εξελικτικής βιολογίας, δίνει μια καλή εικόνα για το πως γίναμε αυτοί που γίναμε (homo sapiens sapiens) και προσπαθεί να εξηγήσει συμπεριφορές και και και...
ενίοτε (προσωπικά) θεωρώ ότι βγάζει κάπως αυθαίρετα συμπεράσματα αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι ένα καλό βιβλίο

Οντως. Εγω διαβαζω το επομενο τωρα (Homo Deus) που ειναι ολο αυθαιρετο καθοτι μελλοντολογια. Αλλα νομιζω οτι εχει πιασει τον πυρηνα.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
"21 μαθήματα για τον 21ο αιώνα" είναι το καινούριο του. Καταπληκτικό, δείχνει τι μπορεί να μας περιμένει στο άμεσο μέλλον. Το "κακό" είναι ότι γράφτηκε το 2018 πριν την πανδημία.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.225
Like
393
Πόντοι
36
Goldstein. Το τρίτο της σειράς (αφού διάβασα τα 2 προηγούμενα) του Gereon Rath. Περιμένω να βγουν και τα υπόλοιπα

Πάνω στη σειρά αυτή έχει βασιστεί το "Babylon Berlin"


Η οικονομική κρίση κορυφώνεται, οι αντιπαραθέσεις μεταξύ Ταγμάτων Εφόδου και Κομμουνιστών γίνονται όλο και πιο βίαιες, ενώ και ανάμεσα στα συνδικάτα του εγκλήματος έχει ξεσπάσει ένας πόλεμος εξουσίας. Ο Γκέρεον Ρατ έχει λάβει εν τω μεταξύ την εντολή να γίνει σκιά τού Αμερικανού γκάνγκστερ Αβραάμ (Έημπ) Γκόλντσταϊν. Έτσι όλο αυτό που ξεκίνησε ως εξυπηρέτηση προς το Γραφείο Ερευνών των ΗΠΑ (μετέπειτα FBI), εξελίσσεται τελικά σε έναν αγώνα δρόμου μέχρι θανάτου.
Ο Φόλκερ Κούτσερ καταφέρνει με αριστοτεχνικό τρόπο να αποδώσει μορφές που ζουν σε μια κατακερματισμένη πόλη τις παραμονές τής εδραίωσης του φασισμού, μορφές που μοιάζουν εντυπωσιακά με σημερινές και συγκινούν τον αναγνώστη. Κι αυτό στα πλαίσια μιας πλοκής που κόβει την ανάσα, και όπου οι κορυφώσεις διαδέχονται η μία την άλλη. Πραγματικά συναρπαστικό! (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

"ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΤΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΟΥ ΓΚΕΡΕΟΝ ΡΑΤ, ΜΕ ΤΙΤΛΟ GOLDSTEIN, Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΦΟΛΚΕΡ ΚΟΥΤΣΕΡ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΕΞΑΙΣΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΗΘΩΝ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ ΤΩΝ ΑΡΧΩΝ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ '30... ΑΠΛΑ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ"! (Echo)

 

bookie

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2021
Μηνύματα
570
Like
828
Πόντοι
86
αυτά για σήμερα κάλο διάβασμα ..
IMG_20210823_191412.jpg
 

Karamanis Stratos

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
5.486
Like
8.415
Πόντοι
2.356
Φυσικα εχει διαβαστει και προτεινεται να διαβαστει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απο ολους πριν πεθανουν…

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom