Νέα

Πίνακες / κάδρα για το σαλόνι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα drclaw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Για posters δες το allposters που σου έβαλα λίγο πιο πίσω.
Αν θες έρχονται και καρδαρισμένα αλλά πιο ακριβά, αρκετά, φυσικα.
Και είναι και τα γαμημένα μεταφορικά που άλλα για ένα ρολό χαρτί σε βάρος
και όγκο κι άλλα για μια τεράστα κορνίζα.
 
OP
OP
drclaw

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
αν κλικαρεις το λινκ της σελιδας σε παει στο αρχικο jpg, αν κλικαρεισ πανω μεγαλωνει στο πραγματικο του μεγεθος (τουλαχιστον στην αλεπου  ;) :sunglasses:) και μετα save as. ειναι σε καλο μεγεθος για αφισα.

αν θες κατι κλασικο, μαθε τιτλο του εργου και γοουγλη - μπορει και να το βρεις σε ικανοποιητικη αναλυση. give it a try  :sunglasses:
Κατάλαβα τι λες, ευχαριστώ. Έχει το google search εργαλεία για να σου βρίσκει εικόνες και μόνο σε μεγάλο μέγεθος αν τις θες για να τις πας μετά για εκτύπωση / καδράρισμα !
 
OP
OP
drclaw

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Για posters δες το allposters που σου έβαλα λίγο πιο πίσω.
Αν θες έρχονται και καρδαρισμένα αλλά πιο ακριβά, αρκετά, φυσικα.
Και είναι και τα γαμημένα μεταφορικά που άλλα για ένα ρολό χαρτί σε βάρος
και όγκο κι άλλα για μια τεράστα κορνίζα.

Από ότι έχω καταλάβει από αυτά που λένε οι φίλοι εδώ, για τα πόστερ αυτό που σε συμφέρει είναι να τα ψωνίσεις από το νετ (ή να τα κατεβάσεις) και να τα τυπώσεις / κορνιζάρεις εδώ σε ειδικά μαγαζιά
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Για posters δες το allposters που σου έβαλα λίγο πιο πίσω.
Αν θες έρχονται και καρδαρισμένα αλλά πιο ακριβά, αρκετά, φυσικα.
Και είναι και τα γαμημένα μεταφορικά που άλλα για ένα ρολό χαρτί σε βάρος
και όγκο κι άλλα για μια τεράστια κορνίζα.
Σωστός!!!
Όλα τα site που προαναφέραμε τα στέλνουν και σε καμβά ή καδραρισμένα ή όπως θες.
Αλλά όπως είπες τα μεταφορικά είναι πολύ περισσότερα και η τιμή μεγαλύτερη.
Συμφέρει να το κάνεις εδώ.
 
OP
OP
drclaw

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Έστω ότι έχω βρει μια εικόνα σε μεγάλη ανάλυση, πχ:
A_Vincent_Van_Gogh.jpg

και θέλω να την τυπώσω σε πόστερ 1.50 x 0.70 (περίπου ένα τετραγωνικό δηλαδή) και να την κάνω κορνίζα (ή καμβά που είπε ο άλλος ο φίλος αλλά δε μου εξήγησε τι είναι).

Περίπου πόσο θα μου κοστίσει ; Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για τιμές ανά τετραγωνικό ; Αυτό το μαγαζί που είπατε πριν "πηγή της αφίσας" τα κάνει αυτά ; έχει δείγματα για να δω το αποτέλεσμα ; θα φαίνεται σαν ζωγραφιστό ή σαν φωτογραφία;
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Παίχτη μου τι εννοείς "τα κάνω καμβά"; Από ότι κατάλαβα πήρες από το art.com πόστερ/αφίσες. Το να το κορνιζάρεις το καταλαβαίνω πώς γίνεται... Αλλά "το κάνω καμβά" τι διαφορά θα έχει ;
Σωστά. Τα πήρα από το art.com σε πόστερ - αφίσες και κάποια τα έκανα εδώ καμβά.
Αυτή είναι μια διαδικασία με την οποία κάνουν τις αφίσες καμβά και το τελικό αποτέλεσμα είναι σαν πίνακας κανονικός.
Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν και για αυτό δεν μπορώ να στην περιγράψω.
Όσον αφορά το αποτέλεσμα, το κάδρο και η αφίσα - πόστερ ξέρεις πως είναι.
Ο καμβάς είναι έτσι:
www.afisorama.gr/new/image/cache/data/kamvades/masskamvas/3D/LR-00-001480-1300x700.jpg]http://www.afisorama.gr/new/image/cache/data/kamvades/masskamvas/3D/LR-00-001480-1300x700.jpg[/url]
www.bluehorizonprints.com.au/uploads/products/20130214152035The_Kiss_by_Gustav_Klimt_sm_Canvas.jpg]https://www.bluehorizonprints.com.au/uploads/products/20130214152035The_Kiss_by_Gustav_Klimt_sm_Canvas.jpg[/url]
 

dirty sαnchez

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
16
ενα τελευταιο γιατι δεν το πολυκατε'ω και δε μ'αρεσει να μιλαω αν δεν ξερω.

εγω που εκανα τον kanagawa (σαν εργο τεχνης) το'κανα οχι σε απλο χαρτι, αλλα κατι πιο συνθετο που δειχνει πιο «ζωντανο». ενα ψιλο-σαγρε πλαστικοποιημενο. βασικα μου το'κανε ενας φιλος. αν θες σου στελνω mail με pm, κοντακταρε τον για μια ερωτηση (κατα βουλας-δεν κανω promo! προσπαθω να βοηθηκω)
και ο πηγοαφισας καλο παιδι συνεργασιμος www.pigiafisa.gr/el/]http://www.pigiafisa.gr/el/[/url]
και μπορει να βοηθησει αρκετα αν το θεμα ειναι κινηματογραφικο  ;)

:sunglasses:
 
OP
OP
drclaw

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Σωστά. Τα πήρα από το art.com σε πόστερ - αφίσες και κάποια τα έκανα εδώ καμβά.
Αυτή είναι μια διαδικασία με την οποία κάνουν τις αφίσες καμβά και το τελικό αποτέλεσμα είναι σαν πίνακας κανονικός.
Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν και για αυτό δεν μπορώ να στην περιγράψω.
Όσον αφορά το αποτέλεσμα, το κάδρο και η αφίσα - πόστερ ξέρεις πως είναι.
Ο καμβάς είναι έτσι:
www.afisorama.gr/new/image/cache/data/kamvades/masskamvas/3D/LR-00-001480-1300x700.jpg]http://www.afisorama.gr/new/image/cache/data/kamvades/masskamvas/3D/LR-00-001480-1300x700.jpg[/url]
www.bluehorizonprints.com.au/uploads/products/20130214152035The_Kiss_by_Gustav_Klimt_sm_Canvas.jpg]https://www.bluehorizonprints.com.au/uploads/products/20130214152035The_Kiss_by_Gustav_Klimt_sm_Canvas.jpg[/url]

Κατάλαβα! Δηλαδή τυπώνουν την αφίσα πάνω σε καμβά (που είναι πανί ή κάτι τέτοιο από έχω καταλάβει); Για την εκτύπωση αυτή χρειάζεται πόστερ ή γίνεται κατευθείαν από ψηφιακό αρχείο ;

Πχ αυτός εδώ βλέπω ότι το κάνει κατευθείαν από τη φωτογραφία: και με σχετικά φθηνή τιμή για 70x100...
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Έστω ότι έχω βρει μια εικόνα σε μεγάλη ανάλυση,
...
και θέλω να την τυπώσω σε πόστερ 1.50 x 0.70 (περίπου ένα τετραγωνικό δηλαδή) και να την κάνω κορνίζα (ή καμβά που είπε ο άλλος ο φίλος αλλά δε μου εξήγησε τι είναι).

Περίπου πόσο θα μου κοστίσει ; Υπάρχει κάποιος μπούσουλας για τιμές ανά τετραγωνικό ; Αυτό το μαγαζί που είπατε πριν "πηγή της αφίσας" τα κάνει αυτά ; έχει δείγματα για να δω το αποτέλεσμα ; θα φαίνεται σαν ζωγραφιστό ή σαν φωτογραφία;

Σου απάντησα παραπάνω.
Και για κάποια άλλα που ξαναρωτάς, είπα πιο πριν.
Καταρχάς, έχε το νου σου ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την αναλογία των διαστάσεων της εικόνας.
Αν η εικόνα είναι 50*50, μπορείς να την κάνεις 40*40 ή 60*60.
Δεν μπορείς να την κάνεις 40*60 … το γιατί φαντάζομαι το καταλαβαίνεις …
Εκτός αν της βάλεις κάποιου είδους πλαίσιο, που προσωπικά θεωρώ ότι δεν λέει.
Αν το κάνεις σε καμβά, θα φαίνεται σαν ζωγραφιστό.
Συνήθως έχουν δείγματα να δεις.
Πολλά μαγαζιά - εργαστήρια το κάνουν αυτό.
Τα πιο πολλά μαγαζιά το στέλνουν έξω.
Τιμές σου είπα πιο πριν.
Εγώ είχα δώσει 50 ευρώ το τετραγωνικό περίπου.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965

dirty sαnchez

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
16
ενας ειναι νομιζω ο τυπος. τον ξερω απο αρχες '00, εχω παει σε 3-4 περιπτωσεις. δεν ειχα προβλημα. τι να πω.. καλο να μαθαινουμε αν καποιος δεν ειναι παντα εγκυρος..  :sunglasses:
εχει πολλα παντως !
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Κατάλαβα! Δηλαδή τυπώνουν την αφίσα πάνω σε καμβά (που είναι πανί ή κάτι τέτοιο από έχω καταλάβει); Για την εκτύπωση αυτή χρειάζεται πόστερ ή γίνεται κατευθείαν από ψηφιακό αρχείο ;

Πχ αυτός εδώ βλέπω ότι το κάνει κατευθείαν από τη φωτογραφία: και με σχετικά φθηνή τιμή για 70x100...
Υπάρχουν δύο τρόποι.
Ο ένας είναι να γίνει εκτύπωση κατευθείαν πάνω σε πανί - καμβά από ψηφιακό αρχείο.
Ο άλλος είναι να επεξεργαστεί η αφίσα πάνω σε καμβά και να γίνει "πίνακας".
Εγώ έκανα το δεύτερο.
Ρώτα όμως και θα σου πουν, φαντάζομαι θα σε βοηθήσουν.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
ενας ειναι νομιζω ο τυπος. τον ξερω απο αρχες '00, εχω παει σε 3-4 περιπτωσεις. δεν ειχα προβλημα. τι να πω.. καλο να μαθαινουμε αν καποιος δεν ειναι παντα εγκυρος..  :sunglasses:
εχει πολλα παντως !
Έχει πολλά, ανάλογα και με το τι ψάχνεις.
Τι να σου πω, μπορεί να είναι οκ και να έπεσα στην περίπτωση... όλοι έχουμε τις κακές στιγμές μας.
Εννοείται και ο φίλος να το ψάξει και εδώ .. όλο σε ξένους θα τα σκάμε;;;!!!
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Υπάρχουν δύο τρόποι.
Ο ένας είναι να γίνει εκτύπωση κατευθείαν πάνω σε πανί - καμβά από ψηφιακό αρχείο.
Ο άλλος είναι να επεξεργαστεί η αφίσα πάνω σε καμβά και να γίνει "πίνακας".
Εγώ έκανα το δεύτερο.
Ρώτα όμως και θα σου πουν, φαντάζομαι θα σε βοηθήσουν.

Επίσης, χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος, έχω την εντύπωση πως η εκτύπωση σε καμβά δεν έχει το αποτέλεσμα που έχει η άλλη μέθοδος.
Έχει περάσει κάποιος καιρός και δεν πολύ θυμάμαι.
Μοιάζει πιο πολύ με εκτύπωση, ενώ το άλλο είναι σαν ζωγραφιστό, σαν πίνακας και έχει πιο πολύ αυτό το "σαγρέ" αποτέλεσμα που είπε κι ο φίλος πιο πριν.
Και στην επεξεργασία - μετατροπή της αφίσας σε καμβά υπάρχουν διάφορες μέθοδοι με διαφορετικό αποτέλεσμα.
Κάτσε να δούμε, μπορεί κάποιος άλλος φίλος να ξέρει και να μας δώσει τα φώτα του.

Πήγαινε όμως να δεις και από κοντά και μετά αποφασίζεις.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
θελω να παρω εναν γερο με τσιμπουκι,που βρισκουμε παιδια;που να ψαξω;
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
:)
 

Συνημμένα

  • l.jpg
    l.jpg
    67 KB · Εμφανίσεις: 8

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom