Νέα

Πίνακες / κάδρα για το σαλόνι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα drclaw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
[...]
Η εικόνα που βλέπεις στον υπολογιστή και η πραγματική αφίσα έχουν διαφορά.
Η διαφορά δεν είναι πάντα έντονη, αλλά υπάρχει.
Αυτό εξαρτάται και από site που τα κοιτάς, τον υπολογιστή σου, την οθόνη σου κτλ.
Επίσης υπάρχει διαφορά και από την αφίσα στον καμβά.
Εννοώ στην αποτύπωση των χρωμάτων και στο πως δείχνει γενικά.
Για να πάρεις μια ιδέα σε πραγματικές συνθήκες, προτείνω το εξής:
Βρες ένα κατάστημα και πήγαινε να δεις αφίσα και καμβά.
Αν βρεις τον ίδιο πίνακα σε αφίσα και καμβά ακόμα καλύτερα.
Είναι πολύ πιθανό να πετύχεις το ίδιο και στα δύο.
Δεν έχει όμως και τόση σημασία ποιο πίνακα θα βρεις, τη διαφορά θα την καταλάβεις, φαντάζομαι.
Και φυσικά δες σε ιστοσελίδα τον πίνακα ή τους πίνακες που είδες σε αφίσα και καμβά.
Θα πάρεις μια ιδέα της διαφοράς από την οθόνη στην αφίσα και στον καμβά.
[...]
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
[...]
Πήγα σε μαγαζί (από αυτά που προανέφερα) για το κάνουν καμβά.
[...]
Τους άφησα μόνο ένα για να δω τη δουλειά τους κι αν θα μου αρέσει γενικά σε καμβά.
Τελικά δεν τους άφησα τα υπόλοιπα, γιατί βρήκα ένα μαγαζί - εργαστήριο που κάνει τέτοια και η τιμή ήταν πολύ καλύτερη.
Βασικά, ήμουν τυχερός και πέτυχα την "πηγή".
Φαντάσου την αφίσα που άφησα στο μαγαζί να μου την φτιάξουν την πέτυχα στον τύπο που βρήκα μόνος μου... Κι αυτοί σε αυτόν την είχαν στείλει, κι η τιμή τους ήταν διπλή ...
Τέλος πάντων δεν έχει σημασία, ευτυχώς την πρόλαβα την μαλακία που θα έκανα από άγνοια ...

Αυτό που έλεγα παραπάνω, είναι ότι κάποια τα πήρα σε πολύ καλές εκτυπώσεις ενώ δεν χρειαζόταν, αφού θα το έκανα καμβά.
Με τη δεύτερη ποιότητα, όχι την μούφα, θα ήταν ίδιο το αποτέλεσμα σε καμβά, από ότι μου είπε ο τύπος που τα έφτιαξε.
[...]
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Τύπε σίγουρα με βοήθησαν και άνοιξαν τους ορίζοντες μου σε αυτό το θέμα, ευχαριστώ πολύ  :thumbsup:

Όσο για το πού έχω καταλήξει; Ακόμα το ψάχνω ...

Πάντως απέκλεισα το να αγοράσω original, ακόμα και ο Κριδεράς είναι πολύ ακριβός δυστυχώς  :(

Σαν πιθανότερο βλέπω να φέρω 2-3 έργα ελαιογραφία σε καμβά σε ρολό από το ίντερνετ και να τα πάω εδώ να τα τελαρώσω (θα δω αν θα βάλω και κορνίζα). Θα δοκιμάσω να τυπώσω και μια φωτογραφία επίσης σε καμβά για να δω την ποιότητα αν και φοβάμαι ότι δε θα είναι αντίστοιχη της ελαιογραφίας.

Απλώς υπάρχουν τόσες επιλογές που είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσω :hmm:  :dunno:

Χαίρομαι που σε βοηθήσαμε. Να είσαι καλά που το λες.  :hi:  :thumbsup:
Κάνε υπομονή, ασχολήσου λίγο και θα καταλήξεις …  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom