Νέα

Πεθανε ο Νικος Κοεμτζης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dimitrakis29
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 306
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Πέρα απ'την αλήθεια που βλέπεις, πέρα απ'την αλήθεια που ακούς, που διαβάζεις, που αισθάνεσαι... υπάρχει και μια άλλη αλήθεια... Όταν ο άνθρωπος ξεπερνάει τα όρια του και ο χρόνος χάνει τη σημασία του, όταν η στιγμή γίνεται μια ολόκληρη ζωή, μια λεπτή κόκκινη γραμμή κι όλα ενώνονται και το τέλος συναντάει την αρχή...

Τα λεει ολα...

Υ.Γ Προς θεου δεν αναφερομαι σε ανθρωποκτονιες απο προθεση και τετοια...


Aυτό είναι ο...






ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΥΚΛΟΣ...!!!!


Γαμάτο τύπε ε?  :rockon:
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Πέρα απ'την αλήθεια που βλέπεις, πέρα απ'την αλήθεια που ακούς, που διαβάζεις, που αισθάνεσαι... υπάρχει και μια άλλη αλήθεια... Όταν ο άνθρωπος ξεπερνάει τα όρια του και ο χρόνος χάνει τη σημασία του, όταν η στιγμή γίνεται μια ολόκληρη ζωή, μια λεπτή κόκκινη γραμμή κι όλα ενώνονται και το τέλος συναντάει την αρχή...

δεν ξερω αν το εβαλες τυχαια αλλα σε αυτη τη σειρα (κοκκινος κυκλος) επαιξε καποιους απο τους καλυτερους ρολους του ο Αντωνης Αντωνιου ο οποιος υποδυθηκε τον Νικο Κοεμτζη στην Παραγγελια.
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Μία παρατήρηση..

Το 90% αυτών που μπαίνουν εδώ είναι κάφροι..σκατόψυχοι..και δειλοί..
Δηλαδή άτομα χωρίς ήθος..
Πολύ εύκολα βλέπετε μπορώ να σας κρίνω και να σας χαρακτηρίζω πίσω απο το πληκτρολόγιο..

Δηλαδή αν πέθαιναν την ίδια μέρα Κοεμτζης, Πάσσαρης, Ξηρός και Δουρής για ποιον θα γράφατε επικήδειο?
Κανείς απο αυτούς δεν είχε σοβαρά κίνητρα για να αφαιρέσει μια ανθρώπινη ζωή..
Ούτε μπορεί να υπάρξει κίνητρο για κάτι τέτοιο..

Εγώ δεν είμαι διατεθιμένος να κοροϊδέψω έναν άνθρωπο που πέθανε...πόσο μάλλον όταν δεν είμαστε άμεσα εμπλεκόμενοι..
Απλά λέω ΑΣ ΜΗ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ



passaris.jpg


http://[URL unfurl="true"]www.freeinquiry.gr/upload/files/07.09/passaris-papas-300-web.jpg[/img[/URL]]

[/quote]

1)κανενας δολοφονος δεν αξιζει επικηδειο.
2)σοβαρο κινητρο για να αφαιρεσεις μια ζωη για μενα ειναι μονο αν καποιος εχει αφαιρεσει μια ζωη και ο βιασμος.κανενας αλλος.
3)ποτε δλδ να κριθει ? πεθανε.
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
δεν ξερω αν το εβαλες τυχαια αλλα σε αυτη τη σειρα (κοκκινος κυκλος) επαιξε καποιους απο τους καλυτερους ρολους του ο Αντωνης Αντωνιου ο οποιος υποδυθηκε τον Νικο Κοεμτζη στην Παραγγελια.

Ναι τυχαια αλλα ηξερα απο που ειναι...απλα μου αρεσει παρα πολυ σαν εκφραση ρητο...το θεωρω ΚΟΡΥΦΑΙΟ.ΑΠΛΑ.
Καποια πραγματα δεν εξηγουνται ουτε με λογικη ουτε με ψυχαναλυση ουτε με τιποτα...
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
1)κανενας δολοφονος δεν αξιζει επικηδειο.
2)σοβαρο κινητρο για να αφαιρεσεις μια ζωη για μενα ειναι μονο αν καποιος εχει αφαιρεσει μια ζωη και ο βιασμος.κανενας αλλος.
3)ποτε δλδ να κριθει ? πεθανε.

Μιλας εκ του ασφαλους...μιλαμε για οριακες καταστασεις και δεν μπορεις να εισαι τοσο απολυτος....σορυ κιολας
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Πέρα απ'την αλήθεια που βλέπεις, πέρα απ'την αλήθεια που ακούς, που διαβάζεις, που αισθάνεσαι... υπάρχει και μια άλλη αλήθεια... Όταν ο άνθρωπος ξεπερνάει τα όρια του και ο χρόνος χάνει τη σημασία του, όταν η στιγμή γίνεται μια ολόκληρη ζωή, μια λεπτή κόκκινη γραμμή κι όλα ενώνονται και το τέλος συναντάει την αρχή...

Τα λεει ολα...

Υ.Γ Προς θεου δεν αναφερομαι σε ανθρωποκτονιες απο προθεση και τετοια...

λεει επισης

περα απτην αληθεια του θυτη κ του θυματος ...
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Μιλας εκ του ασφαλους...μιλαμε για οριακες καταστασεις και δεν μπορεις να εισαι τοσο απολυτος....σορυ κιολας

οκ
δηλαδη σε εναν δολοφονο θεωρεις οτι αξιζει επικηδειος?
εσυ ποιο θεωρεις σοβαρο κινητρο για να δολοφονησεις καποιον ?
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
οκ
δηλαδη σε εναν δολοφονο θεωρεις οτι αξιζει επικηδειος?
εσυ ποιο θεωρεις σοβαρο κινητρο για να δολοφονησεις καποιον ?

Δεν ειναι θεμα κινητρου...οσα φερνει η στιγμη δεν τα φερνει ο κοσμος ολος...Οριστε μερικες περιπτωσεις:

Ακης πανου...μπορεις να πεις κατι για αυτο??Εσυ στη θεση του ξερεις τι θα εκανες?
Τις προαλλες καποιος στρατιωτης σκοτωσε την κοπελα του γιατι του ειπε να χωρισουν για προφανεις λογους...εσυ ξερεις πως θα αντιδρασεις?
Μπαινεις στο σπιτι σου και βλεπεις την κοπελα να.... τι κανεις?Αν φυγεις οκ αλλα αν σκοτωσεις??Μπορει να σου πει καποιος τπτ?Θολωσες?Ηταν για σενα η γυναικα της ζωης σου και την εχασες και ενιωσες ενα μηδεν?
Και μπορουμε να λεμε και αλλ χιλιαδες παραδειγματα...
Προσωπικα το εν βρασμω ψυχης δεν ειναι μια απλη εννοια...
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Δεν ειναι θεμα κινητρου...οσα φερνει η στιγμη δεν τα φερνει ο κοσμος ολος...Οριστε μερικες περιπτωσεις:

Ακης πανου...μπορεις να πεις κατι για αυτο??Εσυ στη θεση του ξερεις τι θα εκανες?
Τις προαλλες καποιος στρατιωτης σκοτωσε την κοπελα του γιατι του ειπε να χωρισουν για προφανεις λογους...εσυ ξερεις πως θα αντιδρασεις?
Μπαινεις στο σπιτι σου και βλεπεις την κοπελα να.... τι κανεις?Αν φυγεις οκ αλλα αν σκοτωσεις??Μπορει να σου πει καποιος τπτ?Θολωσες?Ηταν για σενα η γυναικα της ζωης σου και την εχασες και ενιωσες ενα μηδεν?
Και μπορουμε να λεμε και αλλ χιλιαδες παραδειγματα...
Προσωπικα το εν βρασμω ψυχης δεν ειναι μια απλη εννοια...

μα δεν διαφωνω σε ολα αυτα κ ειδικα για την κακια την ωρα...
θεωρω ομως σημαντικη αφορμη να σκοτωσω καποιον μονο αν εχει σκοτωσει η αν εχει βιασει.
τα παραδειγματα που αναφερες για μενα δεν ειναι αφορμη ωστε να αφαιρεσω μια ανθρωπινη ζωη κ οχι μονο αυτο μην ξεχνατε κ αυτους που μενουν πισω...
παρολα αυτα ειναι δεδομενο οτι στην κακια την ωρα κ οταν εμφανιζεται αυτη η λεπτη κοκκινη γραμμη θα μπορουσε να συμβει κ σε μενα που εχω αυτες τις αποψεις .
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
μα δεν διαφωνω σε ολα αυτα κ ειδικα για την κακια την ωρα...
θεωρω ομως σημαντικη αφορμη να σκοτωσω καποιον μονο αν εχει σκοτωσει η αν εχει βιασει.
τα παραδειγματα που αναφερες για μενα δεν ειναι αφορμη ωστε να αφαιρεσω μια ανθρωπινη ζωη κ οχι μονο αυτο μην ξεχνατε κ αυτους που μενουν πισω...
παρολα αυτα ειναι δεδομενο οτι στην κακια την ωρα κ οταν εμφανιζεται αυτη η λεπτη κοκκινη γραμμη θα μπορουσε να συμβει κ σε μενα που εχω αυτες τις αποψεις .

Και εγω που καθομαι σπιτι μου τωρα αυτα θεωρω αλλα αλλο οταν εισαι στο προβλημα....και για μενα οταν εισαι στο προβλημα δεν υπαρχουν κακονες και νομοι ισως μονο ενστικτα και αυτα ειναι εκ φυσεως αγρια αλλα και ολα τα ενδεχομενα πιθανα...
Απλα προσπαθω στον καθε κοεμτζη να μπω λιγο και στη θεση του τη χρονικη εκεινη στιγμη...δεν θελω να το βλεπω απο μακρυα...
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
ο θεός ας αναπαυσει την ψυχή του....
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Και εγω που καθομαι σπιτι μου τωρα αυτα θεωρω αλλα αλλο οταν εισαι στο προβλημα....και για μενα οταν εισαι στο προβλημα δεν υπαρχουν κακονες και νομοι ισως μονο ενστικτα και αυτα ειναι εκ φυσεως αγρια αλλα και ολα τα ενδεχομενα πιθανα...
Απλα προσπαθω στον καθε κοεμτζη να μπω λιγο και στη θεση του τη χρονικη εκεινη στιγμη...δεν θελω να το βλεπω απο μακρυα...

καμια διαφωνια.
αν και στην περιπτωση του Κοεμτζη που ειναι κ το θεμα μας ειναι ολα γνωστα και ξεκαθαρα.τα εγραψα και νωριτερα.
απωθημενα απο την παιδικη του ηλικια για τους γνωστους λογους και μισος απεναντι σε καθε εννοια Αρχης και καταπιεσης.μολις ειχε βγει απο την φυλακη για κλοπη μην ξεχνατε.
η παραγγελια ηταν απλα η αφορμη . αν δεν ηταν οι μπατσοι κ ηταν απλοι πολιτες δεν προκειται να ειχε γινει το μακελειο.
 

fideboras

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.040
Κριτικές
9
Like
119
Πόντοι
16
μα δεν διαφωνω σε ολα αυτα κ ειδικα για την κακια την ωρα...
θεωρω ομως σημαντικη αφορμη να σκοτωσω καποιον μονο αν εχει σκοτωσει η αν εχει βιασει.
τα παραδειγματα που αναφερες για μενα δεν ειναι αφορμη ωστε να αφαιρεσω μια ανθρωπινη ζωη κ οχι μονο αυτο μην ξεχνατε κ αυτους που μενουν πισω...
παρολα αυτα ειναι δεδομενο οτι στην κακια την ωρα κ οταν εμφανιζεται αυτη η λεπτη κοκκινη γραμμη θα μπορουσε να συμβει κ σε μενα που εχω αυτες τις αποψεις .

Οπότε για κάτι άσχημο που έγινε σε κάποιον έσυ έχεις έντονο το αίσθημα της αυτοδικίας και πιστεύεις ότι έχεις το δικαίωμα να αφαιρέσεις μία ανθρώπινη ζωή;

Δεν μπορώ να καταλάβω χάρις σε ποια ανώτερη δύναμη θεωρείς ότι είσαι αυτός που θα κρίνει αν κάποιος πρέπει να πεθάνει ή να ζήσει;
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Οπότε για κάτι άσχημο που έγινε σε κάποιον έσυ έχεις έντονο το αίσθημα της αυτοδικίας και πιστεύεις ότι έχεις το δικαίωμα να αφαιρέσεις μία ανθρώπινη ζωή;

Δεν μπορώ να καταλάβω χάρις σε ποια ανώτερη δύναμη θεωρείς ότι είσαι αυτός που θα κρίνει αν κάποιος πρέπει να πεθάνει ή να ζήσει;

μπερδευεσαι . ισα ισα . παρε τα ποστ μου απτην αρχη.
κ δεν λεω σε καποιον . λεω αν υπαρχει σημαντικη αφορμη για μενα προσωπικα να δολοφονησω καποιον , θα πρεπει αυτος ο καποιος να εχει δολοφονησει καποιον δικο μου η να εχει βιασει παλι καποιον δικο μου .
κ παλι αν .
κ λεμε δολοφονησει οχι σκοτωσει π.χ απο ενα ατυχημα.

τυπε η δεν εχεις διαβασει η δεν ξερεις να διαβαζεις κ βγαζεις ευκολα συμπερασματα.
εγω απτην αρχη αυτο που λεω ειναι οτι κακως καποιοι λενε μαγκα τον Κοεμτζη ενω ηταν ενας δολοφονος.
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
καμια διαφωνια.
αν και στην περιπτωση του Κοεμτζη που ειναι κ το θεμα μας ειναι ολα γνωστα και ξεκαθαρα.τα εγραψα και νωριτερα.
απωθημενα απο την παιδικη του ηλικια για τους γνωστους λογους και μισος απεναντι σε καθε εννοια Αρχης και καταπιεσης.μολις ειχε βγει απο την φυλακη για κλοπη μην ξεχνατε.
η παραγγελια ηταν απλα η αφορμη . αν δεν ηταν οι μπατσοι κ ηταν απλοι πολιτες δεν προκειται να ειχε γινει το μακελειο.

Δεν συμφωνω αλλα δεν ειναι του παροντος παντως μιας και προερχομαι απο επαρχια και ο πατερας μου ειναι 55 χρονων μου εχει πει πανω απο 10 περιπτωσεις με αιμα που επεσε σε παραγγελια...δεν θα κατσω να μιλησω αν σαν κουλτουρα ειναι σωστη ή οχι αλλ απλα το λεω
Τελος αν και 26 ετων πριν 2 χρονια ειχα βρεθει σε ενα πανηγυρι σε ενα ορεινο χωριο και με το που μπηκε ο κλαρινιτζης ειπε τωρα μπορουν να χωρεψουν οσοι θελουν και μετα απο 1 ωρα ειπε τωρα παραγγελιες...μιλαμε δεν κουνιοταν φυλλο...τα ειχα δει ολα...
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Δεν συμφωνω αλλα δεν ειναι του παροντος παντως μιας και προερχομαι απο επαρχια και ο πατερας μου ειναι 55 χρονων μου εχει πει πανω απο 10 περιπτωσεις με αιμα που επεσε σε παραγγελια...δεν θα κατσω να μιλησω αν σαν κουλτουρα ειναι σωστη ή οχι αλλ απλα το λεω
Τελος αν και 26 ετων πριν 2 χρονια ειχα βρεθει σε ενα πανηγυρι σε ενα ορεινο χωριο και με το που μπηκε ο κλαρινιτζης ειπε τωρα μπορουν να χωρεψουν οσοι θελουν και μετα απο 1 ωρα ειπε τωρα παραγγελιες...μιλαμε δεν κουνιοταν φυλλο...τα ειχα δει ολα...

κ σε αυτο συμφωνω αλλα επειδη μιλαμε για τον Κοεμτζη συγκεκριμενα κ επειδη το προβλημα της ζωης του ηταν οι μπατσοι κ η εξουσια ισως να μην ειχε γινει μακελειο αλλα απλα μια μανουρα , αν στη θεση των ασφαλιτων ηταν απλοι πολιτες.
ισως.

10 περιπτωσεις με αιμα ... οχι δολοφονια ...
εκτος αν ο πατερας σου εχει δει 10 φονους τοτε πασο.
τα ιδια λεμε τυπε , καταλαβε το .
 

Επισκέπτης
ο καθενας κρινει χωρις να ξερει.ο ανθρωπος εζησε σε δυσκολες εποχες με τους κολομπατσους να τον παρακολουθουν συνεχεια ενω παραλληλα ειχαν βασανισει κ την οικογενεια του.δε λεω οτι καλα εκανε και τους σκοτωσε(γιατι χαραμισε τη ζωη του)

Tυπικά κουμμούνια.
Το μονο κακό που βρίσκουν στο να σκοτώσεις μπάτσο
είναι η φυλακή που θα φας αν πιαστείς.

Το ότι οι μπάτσοι "ενοχλούσαν" κομμουνιστές μετά το Συμμοριτοπόλεμο
γιατί οι κομμουνιστές αυτοί την περίοδο 1944-1949
δεν κάθονταν σπίτι , ούτε δούλευαν , ούτε ... διάβαζαν
ΑΛΛΑ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΟΣΜΑΚΗ
ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ... ΔΕΝ ΑΝΗΚΕ ΣΤΟ ΚΚΕ !!!!!!!!!!!!!!!

και κατέστρεψαν τη χώρα , πολύ περισσότερο από το Β' Παγκόσμιο
το κάνουν τουμπεκί τα κουμμούνια.
 

Επισκέπτης
Το 90% αυτών που μπαίνουν εδώ είναι 1)κάφροι..2)σκατόψυχοι..και 3)δειλοί..
Δηλαδή 4)άτομα χωρίς ήθος..

Ρε εσύ ... πλεονασμός ...
Αντίνα γράψεις τα 1,2,3,4 γράφεις μια λέξη :Αριστεροί !!!!!!!!!
Τα εμπεριέχει και τα 4
και πολλά άλλα , όπως περιθωριακοί , κατακάθια , ανίκανοι , σιχάματα ,εγκληματίες.
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
Αιμα...μαχαιριες σε κοιλιες και τετοια...δεν θυμαμαι για δολοφονιες...
 

fideboras

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.040
Κριτικές
9
Like
119
Πόντοι
16
Μα αυτό προσπαθώ να καταλάβω αυτή τη στιγμή και να προσπαθήσω να βάλω στο μυαλό μου.

Δεν μου προκάλεσες ερωτήματα, αλλά τρόμο. Μου θέτεις κριτήρια για ποιο λόγο θα μπορούσες να σκοτώσεις κάποιον. Δηλαδή είσαι εν δυνάμει δολοφόνος. Αυτή τη στιγμή συνομιλώ με ένα άτομο που δεν έχει ενδοιασμό να διαπράξει κάποιο έγκλημα.

Πρόσεξε με την απλή λογική αυτό το συμπέρασμα βγαίνει. Ασχετο αν σχεδόν κανείς από εμάς δεν έχει τα αρχίδια να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί μετά αλλάζουν τα πάντα.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom