Νέα

Πεθανε ο Νικος Κοεμτζης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dimitrakis29
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 306
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Novoselac

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2009
Μηνύματα
816
Κριτικές
4
Like
78
Πόντοι
6
Όχι φίλε μου, το Μπακούνιν εννοούσα !
Ήταν πολύ πιο δραστήρια φιγούρα, αναμείχτηκε σε ένα σωρό επαναστατικές δράσεις κι ειχε πιο ταραχωδη ζωή.
Αλλά τον συμπαθώ ακόμη περισσότερο για το ότι εκνεύριζε αφάνταστα την άλλη μου μεγάλη συμπάθεια, το θείο Κάρολο !  :cheesy:

Δεν ήταν «τόσο Αστός» όσο ο Κροπότκιν.
Τέλος πάντων, «Αστόμετρα» και «Προλεταριόμετρα» η «Επαναστατικόμετρα» δεν υπάρχουν, οπότε δεν είναι μετρήσιμες οι επιδόσεις τους στους αγώνες τους.
Αμφότεροι, πάντως, υπήρξαν ζωντανές αποδείξεις.
Ας μην χαλάσουμε άλλο το νήμα που ανοίχτηκε γιά έναν νεκρό.
Καλό βράδυ .
:) 
 

Επισκέπτης
Όχι φίλε μου, το Μπακούνιν εννοούσα !

Γόνος αριστοκρατικής οικογένειας.
Έγινε Αξιωματικός του Ρωσσικού Στρατού,
κάτι προσιτό μόνο σε αριστοκράτες
(οι φτωχοι γίνονταν μόνο οπλίτες).
'Εζησε στο Παρίσι , την Ελβετία , τις ΗΠΑ.
Δεν δούλεψε ποτέ.

Οι οπαδοί του
μπορείτε να έχετε ήρωα το ... ΓΑΠ.

Κι αυτός αριστοκράτης αντιεξουσιαστής είναι
που δεν έχει δουλέψει ποτέ.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Για δείτε και μια άλλη αφήγηση της μοιραίας βραδυάς...
Σύμφωνα με αυτήν, ο αδελφός του κόεμτζα έκανε τσαμπουκά, κάποιοι αντέδρασαν και ο κοεμτζής όρμησε αγνοώντας ότι είναι μπάτσοι όποτε πάει στράφι το παραμύθι περί συσωρρευμένης καταπίεσης...

Θα μου πεις παραγγελιά τις 'Βεργούλες' για να χορέψω". "Δεν μπορώ" του απάντησα σκύβοντας προς το τραπέζι του. "Κοίτα τι γίνεται! Χορεύουν τόσοι άνθρωποι". Η παρέα του Κοεμτζή ζήτησε το συγκεκριμένο τραγούδι και απ' τον Τάκη Αθανασιάδη, που τους έκανε το χατίρι. Ο αδελφός του Νίκου σηκώθηκε για να χορέψει την παραγγελιά. Ομως η πίστα ήταν γεμάτη. Εκείνος πλησίασε τον τραγουδιστή και τον πίεζε να πει στο μικρόφωνο πως οι "Βεργούλες" είναι παραγγελιά και ήθελε να το χορέψει μόνος. Στη συνέχεια πήρε το μικρόφωνο και φώναξε: "Κατεβείτε όλοι κάτω, ρε, για να χορέψω εγώ. Παραγγελιά, δεν ακούτε, ρε!!!".
Οι πελάτες δεν υπάκουσαν, τότε άρχισε ο καβγάς,
έπεσε τυχαία απάνω στους δύο αστυνομικούς με πολιτικά που και εκείνοι χόρευαν. Ο Νίκος Κοεμτζής, βλέποντας τη βαβούρα, ανέβηκε πάνω στην πίστα, έβγαλε το μαχαίρι του κι άρχισε να μαχαιρώνει. Είχε πάθει αμόκ. Τρύπαγε όποιον έβρισκε μπροστά του. Εχουν ακουστεί και γραφεί πολλά ψέματα. Δεν τους ήξερε ο Νίκος τους αστυνομικούς. Ετυχε να είναι αστυνομικοί. Και η ταινία δεν λέει αλήθειες», σημειώνει στα «ΝΕΑ» ο τραγουδιστής και αυτόπτης μάρτυρας της βραδιάς Κώστας Καρουσάκης.
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
Ο Σαββόπουλος για ποιο λόγο ακριβώς φωτογραφιζόταν περιχαρής αγκαλιά με τον Κοεμτζή???

Αντιλαμαβάνομαι πλήρως ότι το έγκλημα είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση και ο δράστης χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης,αλλά όχι και να επικροτούμε τέτοιες ενέργειες
 

farkeli

Τιμημένος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
7.572
Κριτικές
101
Like
72
Πόντοι
1.886
Για δείτε και μια άλλη αφήγηση της μοιραίας βραδυάς...
...
Και η ταινία δεν λέει αλήθειες ...
Νομίζω ότι αρκετές φορές (για να μην πω όλες τις φορές) ο μύθος (=ψέμα) είναι ισχυρότερος και "καλύτερος" από την πραγματικότητα (=αλήθεια)

;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom