Νέα

Πεθανε ο Νικος Κοεμτζης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dimitrakis29
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 306
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Δεν είναι θέμα αντρισμού, αλλά καθαρά logistics !

Όταν το κράτος έχει όλα τα μέσα με το μέρος του και οι περισσότεροι δεν θέλουν να τρέχουν, όπως λέει ο συναγωνιστής str8, αλλά λουφαζουν στο διαμερισματάκι τους και στο μισθό τους, περιμένοντας να βγαλουν αλλοι το φιδι από την τρύπα, ή τον ...φοίνικα από το κοτέτσι (...)

μήπως λέω.. οι περισσότεροι δεν θέλουν να βγεί το φίδι απο την τρύπα και προτιμούν την υφιστάμενη κατάσταση?? σε αυτήν την περίπτωση τι χρείαν έχουν οι παλληκαρισμοί (ας πούμε παλληκαρισμοί διότι κατά την γνώμη μου άνανδρες επιθέσεις ήτανε)??


τότε οι λίγοι που αποφασιζουν να κάνουν ανταρτικο πόλης, είναι υποχρεωμένοι να συνυπολογιζουν τους αριθμούς τους και τα πενιχρα τους μέσα.
Ο Ρομπεν των Δασών δλδ, που έκανε ανάλογες χωσιές, ήταν σκουληκι ή άνανδρος ;;;

Το θέμα τύπε μου είναι το πως θα σε γραψει η ιστορία στο τέλος. Για πολλά χρόνια, εκατονταετίες, για το Ηνωμενο Βασιλειο ο Ρομπέν, ήταν ο ...Κουφοντίνας κι οι απλοι χωριατες που τον καμαρωναν κρυφα, μπεκροπίνοντας στις παμπ, ήταν οι ....αλήτες των Εξαρχείων !


μμμ αλήθεια ο Κουφοντίνας τι μοίρασε στον λαό,πέρα από κάτι ακατάληπτες προκηρύξεις και φόβο ??? τα προιόντα της απαλλοτρίωσης τραπεζών γιατί τα κράτησε ?? (κατ αντιστοιχίαν με τους περίφημους απαλλοτριωτές σούπερ μάρκετ οι οποίοι απαλλοτριώνουν το ταμείο γαι την πάρτη τους)

μήπως οι απλοί χωριάτες είναι πράγματι οι λιγοστοί αλήτες των Εξαρχείων ??? διότι η πολιτική ζωή ζωή του τόπου άλλα δείχνει (και που είσαι φίλε δεν θέλω παπαριές του τύπου "τα ΜΜΕ αποκοιμίζουν τον λαό","βολεψάκηδες" κλπ)

 

Επισκέπτης
Δεν ήταν τέτοια η περίπτωση. Ήταν ο αντιπρόεδρος της ΑΔΕΔΥ και είχε κατέβει ιδιωτικά με την κόρη στην αγκαλιά... όρμησαν τα ΜΑΤ για να τους διώξουν και ένα απ' αυτά τα ζώα, χτύπησε τη μικρή με την ασπίδα στη γνάθο. :tickedoff:

Δε θεωρώ ότι η Ελευθεροτυπία λέει παπαριές, να πω τη μαύρη αλήθεια. :rolleyes:

Kι οι μπάτσοι θύματα είναι.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Δεν ήταν τέτοια η περίπτωση. Ήταν ο αντιπρόεδρος της ΑΔΕΔΥ και είχε κατέβει ιδιωτικά με την κόρη στην αγκαλιά... όρμησαν τα ΜΑΤ για να τους διώξουν και ένα απ' αυτά τα ζώα, χτύπησε τη μικρή με την ασπίδα στη γνάθο. :tickedoff:

Δε θεωρώ ότι η Ελευθεροτυπία λέει παπαριές, να πω τη μαύρη αλήθεια. :rolleyes:

:new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν ήταν τέτοια η περίπτωση. Ήταν ο αντιπρόεδρος της ΑΔΕΔΥ και είχε κατέβει ιδιωτικά με την κόρη στην αγκαλιά... όρμησαν τα ΜΑΤ για να τους διώξουν και ένα απ' αυτά τα ζώα, χτύπησε τη μικρή με την ασπίδα στη γνάθο. :tickedoff:

Δε θεωρώ ότι η Ελευθεροτυπία λέει παπαριές, να πω τη μαύρη αλήθεια. :rolleyes:

I must respectfully decline για το τελευταίο...Γενικά μιλώντας.
Και επιμένω: Το να φέρνεις παιδάκια σε πορείες/ εκδηλώσεις που μυρίζει μπαρούτι ή να βάζεις μπροστά στα ματ 80χρονους και εσύ να σπρώχνεις από πίσω προσχευχόμενος να γίνει μανούρα, δεν είναι ακριβώς η καλύτερη τακτική.

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Η παράθεση αγγλικών σε ελληνικό κείμενο, δίνει κύρος ή υπάρχει κάποιος ουσιαστικότερος λόγος;

Ανθελληνισμός τύπε..Υπονομεύω την ελληνική γλώσσα και σιγοντάρω την αντικατάσταση της από την αγγλική.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
μήπως λέω.. οι περισσότεροι δεν θέλουν να βγεί το φίδι απο την τρύπα και προτιμούν την υφιστάμενη κατάσταση?? σε αυτήν την περίπτωση τι χρείαν έχουν οι παλληκαρισμοί (ας πούμε παλληκαρισμοί διότι κατά την γνώμη μου άνανδρες επιθέσεις ήτανε)??


Ρε φίλε μου, ακριβώς το ίδιο ρωτούσε ο Αλή Πασάς, το γκιαούρη τον Κατσαντώνη, όταν ο γυφτος του εσπαγε τα κοκκαλα, ενα-ενα με το σφυρί :

"Ρε γκιαούρη, γιατί δεν έκατσες φρόνημα, ωρε, στη δούλεψη μου, όπως οι άλλοι οι ραγιάδες ;
Όλα τα είχατε ωρε αχαριστοι, όλα σας τα έδινα ! "
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ανθελληνισμός τύπε..Υπονομεύω την ελληνική γλώσσα και σιγοντάρω την αντικατάσταση της από την αγγλική.

να αλλάξεις τότε αβατάρι.. να βάλεις την Διαμαντοπούλου.....
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Και επιμένω: Το να φέρνεις παιδάκια σε πορείες/ εκδηλώσεις που μυρίζει μπαρούτι ή να βάζεις μπροστά στα ματ 80χρονους και εσύ να σπρώχνεις από πίσω προσχευχόμενος να γίνει μανούρα, δεν είναι ακριβώς η καλύτερη τακτική.
Κολλάς όμως. Τακτική ξε-τακτική, φαντάσου την εικόνα να χτυπάει με την ασπίδα ο άλλος 8χρονο ξανθό κοριτσάκι που κρατάει ο άλλος στην αγκαλιά. :S Δεν είναι δειλία και ατιμία; :tickedoff:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ρε φίλε μου, ακριβώς το ίδιο ρωτούσε ο Αλή Πασάς, το γκιαούρη τον Κατσαντώνη, όταν ο γυφτος του εσπαγε τα κοκκαλα, ενα-ενα με το σφυρί :

"Ρε γκιαούρη, γιατί δεν έκατσες φρόνημα, ωρε, στη δούλεψη μου, όπως οι άλλοι οι ραγιάδες ;
Όλα τα είχατε ωρε αχαριστοι, όλα σας τα έδινα ! "

Ρε τύπε, έχεις πάρει χαμπάρι ότι έχει τελειώσει η τουρκοκρατία και ότι δεν ζούμε στη μεσαιωνική αγγλία;
Και αν τώρα σφίγγουν τα κόζια, μέχρι χθες μες στην τρελή χαρά είμασταν...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ρε φίλε μου, ακριβώς το ίδιο ρωτούσε ο Αλή Πασάς, το γκιαούρη τον Κατσαντώνη, όταν ο γυφτος του εσπαγε τα κοκκαλα, ενα-ενα με το σφυρί :

"Ρε γκιαούρη, γιατί δεν έκατσες φρόνημα, ωρε, στη δούλεψη μου, όπως οι άλλοι οι ραγιάδες ;
Όλα τα είχατε ωρε αχαριστοι, όλα σας τα έδινα ! "

ωραία ας γευθεί λοιπόν τους παλληκαρισμούς του και ας αφήσει το παραμύθι ότι είναι κοινωνικός αγωνιστ΄ςη και μάχεται γαι το καλό της οικουμένης...
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
μμμ αλήθεια ο Κουφοντίνας τι μοίρασε στον λαό,πέρα από κάτι ακατάληπτες προκηρύξεις και φόβο ??? τα προιόντα της απαλλοτρίωσης τραπεζών γιατί τα κράτησε ?? (κατ αντιστοιχίαν με τους περίφημους απαλλοτριωτές σούπερ μάρκετ οι οποίοι απαλλοτριώνουν το ταμείο γαι την πάρτη τους)

Ο Κουφοντίνας μοίρασε ακριβώς ότι κι ο Ρομπέν :  ικανοποίηση στον αδύνατο, ελπίδα στον περιθωριοποιημένο, κουραγιο στον καταπιεσμένο.

Εγώ ακούω πάμπολλες φορες στο καφενείο τους τυπους να λένε " Αχ μωρε 17Ν που σας χρειάζεται ! "
κάθε φορα που μια επιτροπη της Βουλής βγαζει λάδι κάποιον πολιτικό, καθε φορα που καποιος Χριστοφορακος ....επιθεωρει το αγημα της ΕΛΑΣ πριν μπει στο αεροπλανο για Μοναχο....
 

Επισκέπτης
ωραία ας γευθεί λοιπόν τους παλληκαρισμούς του και ας αφήσει το παραμύθι ότι είναι κοινωνικός αγωνιστ΄ςη και μάχεται γαι το καλό της οικουμένης...

Ο Ν.Κ. δέν ήταν κοινωνικός αγωνιστής.Η στάση του όμως είναι απόλυτα εξηγήσιμη κοινωνικά.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κολλάς όμως. Τακτική ξε-τακτική, φαντάσου την εικόνα να χτυπάει με την ασπίδα ο άλλος 8χρονο ξανθό κοριτσάκι που κρατάει ο άλλος στην αγκαλιά. :S Δεν είναι δειλία και ατιμία; :tickedoff:

Ανάρχιδο είναι, ιδίως αν ο πατέρας απλά καθόταν και έκανε τη βόλτα του, άντε να φώναζε κανά σύνθημα...
Αν έπεφταν σπρωξίδια με τους τσέους, πάλι δειλία και ατιμία είναι αλλά όχι απαραίτητα από την πλευρά της αστυνομίας...
Και επιμένω: Αν γινόταν μπάχαλο και το παιδάκι ποδοπατιόταν/ έτρωγε πέτρα στο κεφάλι/ πάθαινε κοκομπλόκο από τα χημικά, ποιον να κατηγορήσω πρώτα: τους τσέους για έλλειψη επαγγελματισμού ή αυτόν που εξέθεσε σε τέτοιο κίνδυνο το κοριτσάκι του;
Επιμένω, είτε επειδή οι τσέοι είναι μαλάκες και βάρβαροι, είτε επειδή κάποιοι προκαλούν επεισόδια, παιδια και γέροντες δεν μπαίνουν στην πρωτη γραμμή...

Ο Κουφοντίνας μοίρασε ακριβώς ότι κι ο Ρομπέν :  ικανοποίηση στον αδύνατο, ελπίδα στον περιθωριοποιημένο, κουραγιο στον καταπιεσμένο.

Εγώ ακούω πάμπολλες φορες στο καφενείο τους τυπους να λένε " Αχ μωρε 17Ν που σας χρειάζεται ! "
κάθε φορα που μια επιτροπη της Βουλής βγαζει λάδι κάποιον πολιτικό, καθε φορα που καποιος Χριστοφορακος ....επιθεωρει το αγημα της ΕΛΑΣ πριν μπει στο αεροπλανο για Μοναχο....

Επίσης στο καφενείο ακούμε συχνά "που' σαι παπαδόπουλε"..
Τη 17 Ν μάλλον την έχουν ξεχάσει.
Μάλλον δεν είναι το πλεον αξιόπιστο think tank.
Και καμια υπερηφάνεια δεν προσφέρει ένας θρασύδειλος φονιάς...
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Ρε τύπε, έχεις πάρει χαμπάρι ότι έχει τελειώσει η τουρκοκρατία και ότι δεν ζούμε στη μεσαιωνική αγγλία;
Και αν τώρα σφίγγουν τα κόζια, μέχρι χθες μες στην τρελή χαρά είμασταν...


Μεγαλε μη μου το χαλας, όποτε σε συμφέρει !

Για να με ντύσουνε εμενα στο χακί, μου ειχανε πρηξει τα συκώτια με το αθανατο '21 !

Για να μη σου πω, ποσες "Μακεδονίες" έχω τραγουδησει στις παρελάσεις...
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Ρε τύπε, έχεις πάρει χαμπάρι ότι έχει τελειώσει η τουρκοκρατία και ότι δεν ζούμε στη μεσαιωνική αγγλία;
Και αν τώρα σφίγγουν τα κόζια, μέχρι χθες μες στην τρελή χαρά είμασταν...



αλλά τύπε μου τωρα θα ζήσεις το Δ' Ράιχ και θα σε πάει μεγάλη κωλοπιλάλα !

Την τρελη χαρα να την ξεχασεις !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom