Νέα

"π" το νέο κρυπτονόμισμα από τον Έλληνα Δρ Νικόλαο Κόκκαλη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gari10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 350
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Ότι πιο κοντινό σε αναρχοκαπιταλιστική κοινωνία θεωρείται η Ισλανδία στο μεσαίωνα. Ιδιωτική προστασία κλπ. Το σύστημα ήταν σταθερό για 300 χρόνια μέχρι που εισέβαλε ο χριστιανισμός και επέβαλε μονοπώλια (μέσω περιορισμού των αδειών σε επαγγέλματα).
Αυτό έγραψα και πιο πάνω, έχεις διαβάσει από David Friedman; Έχω διαβάσει άρθρα του και νομίζω αναφέρει κάτι στο βιβλίο "legal systems very different from ours".

Διάβασα μερικές κριτικές και διαφορετικές απόψεις και ίσως να υπάρχουν παρεκκλίσεις, πάντως ναι, ήταν αρκετά κοντά.
Όπως και να έχει, δεν ξέρω αν ο Χριστιανισμός έβαλε τα μονοπώλια ή η Νορβηγία.

Φίλε μήπως κατά τύχη διαβάζεις και Scott Alexander;
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Ισχύει, αλλά δεν έχεις καταλάβει τι λέω. Δεν λέω πως θα ζούμε σε μια ουτοπία. Έχεις κολλήσει και δεν διαβάζεις καν τι λέω.
Θέλω να υπάρχει βία, αλλά ιδιωτικής μορφής.
Κανείς δεν μπορεί να κάνει μεγάλο κακό χωρίς έναν στρατό. Οι στρατοί δεν συντηρούνται χωρίς φόρους από κράτη.
Αν κάποιος είναι επικοινωνιακός και γουστάρουν οι άλλοι, έχει καλώς, που θα βρουν τανκ και πυραύλους;
Ο αναρχοκαπιταλισμός δεν θα επικρατήσει, δεν θα γίνει κάποιος πόλεμος, οι άνθρωποι θα πάνε προς τα εκεί, αν πάνε, σιγά σιγά χωρίς επαναστάσεις, χωρίς βία. Και μόνο αυτή η φράση σου, δείχνει πως δεν έχεις διαβάσει τι γράφω και δεν έχεις καταλάβει τι λέω.

Η αντίδραση μου δεν ήταν δυσανάλογη. Όπως βλέπεις τώρα συζητάμε την διαφωνία μας. Εσύ είπες την παπαριά σου χωρίς συζήτηση, υπονοώντας πως είμαι κάποιος βλάκας που δεν έχω σκεφτεί αυτά που πιστεύω. Αυτή η εικασία ήταν από μόνη της προσβλητική. Εγώ απάντηση ανάλογα.
Η αγορά είναι μια χαρά, δεν έχει φρικαλεότητες παρά μόνο όταν επεμβαίνει το κράτος.
Κάνω μόνο μία παράθεση γιατί ανκυκλωνόμαστε.
Ναι σε τσίγκλισα αρχικά γιατί κατά τη γνώμη μου εξακολουθείς να πιστεύεις σε τραγικές ελεφρότητητες και να τους προσδίδεις βάρος και σοβαροφάνεια.
Γιατί αν και νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω τι γράφεις μάλλον δεν συνειδητοποιείς τι γράφεις και τι πιστεύεις.
Θα έλεγα χειρότερα αν από την αρχή αναφερόσουν "ότι είναι πρόβλημα η απαγόρευση της παιδικής εργασίας".
Το παραδέχτηκες επειδή σε ρώτησα συγκεκριμένα γι'αυτό και μπράβο σου για την ειληκρίνεια.
Αλλά στο σύστημά σου μπορεί να επιτραπεί και η κατανάλωση του ανθρώπινου κρέατος αν κάποιοι έχουν ιδιαίτερα γούστα και κάποιες νομικές εταιρίες νομοθετήσουν ανάλογα προς εξυπηρέτηση των πελατών τους. Να δω τότε αν σε λιγουρευτεί κανένας τι θα πεις εκτός και αν εισαι σίγουρος ότι θα ανήκεις στην ελίτ.
Επειδή έχω κι εγώ την αφέλεια να θεωρώ όλους τους ανθρώπους καλούς και μετά να κατατάσω κάποιους σε κακούς, ομοίως δεν θεωρώ ότι έχεις κακία αλλά μάλλον μια αφέλεια για να έχεις αυτή την ανάγνωση της ιστορίας και να επιμένεις να υπερασπίζεσαι τον αναρχοκαπιταλισμό. Γιατί αν έρθει το σύστημα που ονειρεύεσαι και δεν είσαι στην ελίτ είμαι σίγουρος ότι θα μετανιώσεις αλλά θα είναι αργά.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Κάνω μόνο μία παράθεση γιατί ανκυκλωνόμαστε.
Ναι σε τσίγκλισα αρχικά γιατί κατά τη γνώμη μου εξακολουθείς να πιστεύεις σε τραγικές ελεφρότητητες και να τους προσδίδεις βάρος και σοβαροφάνεια.
Γιατί αν και νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω τι γράφεις μάλλον δεν συνειδητοποιείς τι γράφεις και τι πιστεύεις.
Θα έλεγα χειρότερα αν από την αρχή αναφερόσουν "ότι είναι πρόβλημα η απαγόρευση της παιδικής εργασίας".
Το παραδέχτηκες επειδή σε ρώτησα συγκεκριμένα γι'αυτό και μπράβο σου για την ειληκρίνεια.
Αλλά στο σύστημά σου μπορεί να επιτραπεί και η κατανάλωση του ανθρώπινου κρέατος αν κάποιοι έχουν ιδιαίτερα γούστα και κάποιες νομικές εταιρίες νομοθετήσουν ανάλογα προς εξυπηρέτηση των πελατών τους. Να δω τότε αν σε λιγουρευτεί κανένας τι θα πεις εκτός και αν εισαι σίγουρος ότι θα ανήκεις στην ελίτ.
Επειδή έχω κι εγώ την αφέλεια να θεωρώ όλους τους ανθρώπους καλούς και μετά να κατατάσω κάποιους σε κακούς, ομοίως δεν θεωρώ ότι έχεις κακία αλλά μάλλον μια αφέλεια για να έχεις αυτή την ανάγνωση της ιστορίας και να επιμένεις να υπερασπίζεσαι τον αναρχοκαπιταλισμό. Γιατί αν έρθει το σύστημα που ονειρεύεσαι και δεν είσαι στην ελίτ είμαι σίγουρος ότι θα μετανιώσεις αλλά θα είναι αργά.
Σιγά ρε φίλε, δηλαδή πόσο περισσότερο έξυπνος και λιγότερο αφελής από εμένα είσαι επιτέλους;
Η δική μου γνώμη είναι πως εσύ έχεις φάει όλο το παραμύθι του κράτους, επειδή αυτό σε έχει ταΐσει την προπαγάνδα του και εσύ την έφαγες.
Για εμένα εσύ είσαι ο αφελής.

Επιπλέον, δεν "παραδέχτηκα" πως με ενοχλεί η απαγόρευση της παιδικής εργασίας επειδή με στρίμωξες ή κάτι τέτοιο.
Είμαι υπέρ της παιδικής εργασίας και όπως είδες σου ανέφερα και τα factory acts, που ήταν μια σειρά νόμων που απαγόρευε στα παιδιά να εργάζονται
κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες σε εργοστάσια και όχι μόνο.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Δεν σε έπεισα, δεν με έπεισες και τέλος.
Αλλά δεν είναι τόσο απλό.
Θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο.
Αν πάει να συμβεί στη πράξη κάτι παρόμοιο που προτείνεις θα αντιδράσω πέρα από λεκτικά.
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.132
Κριτικές
27
Like
3.914
Πόντοι
3.665
Δεν σε έπεισα, δεν με έπεισες και τέλος.
Αλλά δεν είναι τόσο απλό.
Θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο.
Αν πάει να συμβεί στη πράξη κάτι παρόμοιο που προτείνεις θα αντιδράσω πέρα από λεκτικά.

:thumbsup:
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Δεν σε έπεισα, δεν με έπεισες και τέλος.
Αλλά δεν είναι τόσο απλό.
Θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο.
Αν πάει να συμβεί στη πράξη κάτι παρόμοιο που προτείνεις θα αντιδράσω πέρα από λεκτικά.
Προφανώς δεν έχεις διαβάσει αυτά που γράφω για να λες πως κάτι τέτοιο θα εφαρμοστεί στην πράξη.
Δεν θα "εφαρμοστεί" μια μέρα η αναρχία. Δεν θα γίνουν μάχες. Ο κόσμος σιγά σιγά θα χάσει το ενδιαφέρον του για τις κυβερνήσεις του.
Θα εκλέγουν πολιτικούς που θα αποσύρουν την κυριαρχία του κράτους και θα ατονεί σιγά σιγά.
Ο ιδιωτικός τομέας θα αποκτάει ολοένα και περισσότερο έδαφος, ο κόσμος θα αποκτάει μια σιγουριά χωρίς να το καταλαβαίνει, όπως συμβαίνει σε κάθε τι καινούριο καλό πράγμα.

Ο κόσμος δεν θα νοιώθει δεμένος με έναν τύπο, που έτυχε να γεννηθεί μέσα σε μια γεωγραφική περιοχή ορισμένη σε έναν χάρτη, αλλά με αυτόν που έχει τα ίδια συμφέροντα, ενδιαφέροντα, εθελοντικές συνεργασίες κλπ, όπου και να έχει γεννηθεί.

Τίποτα δεν είναι τέλειο και δεν υπάρχει ουτοπία, όμως η μεγαλύτερη ελευθερία σημαίνει και μεγαλύτερη ευμάρεια.
 
OP
OP
gari10

gari10

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
4.423
Κριτικές
10
Like
2.294
Πόντοι
1.720
Οσονούπω το πι περνά στην επόμενη φάση.
 

papastrumf

Νέο Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
3
Κριτικές
1
Like
52
Πόντοι
0
Αξίζει να το αγοράσουμε αυτό το πι, μπορείτε να δώσετε πληροφορίες;
 

mrkaza

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2018
Μηνύματα
76
Κριτικές
1
Like
204
Πόντοι
0
Δεν παιζει να γραψω παραπάνω εδω αλλά μην ασχοληστε με το ΠΙ

Βαζω λιστα απο Group που ασχολητε με crypto (

SCAM LIST (made by @ArgyXaf)
(Να είστε πολύ προσεχτικοί, έως "τα βλέπω και τρέχω μακριά" ή "επιτόπου καταγγελία" με τα παρακάτω.
Επικεντρώθηκα σε αυτά που χτυπάνε κυρίως Έλληνες,
διακυνούνται από "φίλους" και εκμεταλλεύονται άσχετους, συγγενείς και ηλικιωμένους)
—————
Pi Network - Scam
Prizm - Scam
LiraCoin - Scam
Yellow Coin - Scam
UCA - Scam
Hellenic Coin - Scam
Verway -Ponzi
We Greece - Shaddy Training/Mining/BTM Ponzi
Παλαιότερα αλλά πάντα επικίνδυνα-ακόμα ψάχνουν θύματα να ξεφορτώσουν:
Bitconnect
OneCoin (and Variants Onelife etc)
BitClub Network
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.903
Κριτικές
38
Like
4.933
Πόντοι
2.696
Έχεις κάποιος ασχοληθεί με το νέο κρυπτονόμισμα το Π;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom