Νέα

Ομοφοβικό κλίμα στα ελληνικά σχολεία διαπιστώνει έρευνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα whiteman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 139
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

PsyVator

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2017
Μηνύματα
65
Like
6
Πόντοι
0
καλά και εμείς εδώ στο site εχουμε τόσους αντρακλες που πάνε με τραβελια... Αν και η έρευνα είναι για τον πέοντα μόνο θετικά βλέπεις από το πως απαντούσαν τα παιδάκια.Πάρτε το χαμπάρι είναι γκεη να εισαι γκεη!!!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.734
Κριτικές
1
Like
29.417
Πόντοι
8.006
Για ομοφοβικό κλίμα  στα ελληνικά σχολεία, κάνει λόγο η Colour Youth – Κοινότητα LGBTQ Nέων Αθήνας, επικαλούμενη τα στοιχεία έρευνας.  που πραγματοποίησε.

Τα αποτελέσματα της έρευνας, δείγμα της οποίας αποτέλεσαν περίπου 2000 ΛΟΑΤΚΙ μαθητές/ριες,μιλούν για  παραλείψεις της ελληνικής πολιτείας στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση όσον αφορά την ΛΟΑΤΚΙ μαθητική κοινότητα.
Ενδεικτικά:

Σε ποσοστό 84,9%, τα παιδιά ακούν στο σχολείο τη λέξη “γκέι” με αρνητική χροιά

Το 96% δηλώνει ότι έχει ακούσει σχόλια “για μαθητές που δε συμπεριφέρονται με αρκετά ‘αντρικό’ τρόπο"

Το 74,4% των μαθητών και μαθητριών δηλώνει ότι ακούει τρανσφοβικά σχόλια

Ένα στα τρία παιδιά έχουν δεχτεί κάποιας μορφής λεκτική παρενόχληση

Το 65,1% των ΛΟΑΤΚΙ ατόμων δεν έχουν ακούσει τίποτα θετικό για ΛΟΑΤΚΙ άτομα σε κάποιο μάθημα του σχολείου

Τα αποτελέσματά είναι συνεπή και με τη συγκριτική έρευνα της IGLYO (International Lesbian, Gay, Bisexual, Queer & Transgender Youth and Student Oganization), η Ελλάδα βρίσκεται πανευρωπαϊκά στις τελευταίες θέσεις σχολικής συμπερίληψης των ΛΟΑΤΚΙ μαθητών/ριών.

Η Έρευνα για το Σχολικό Κλίμα αποτελεί την πρώτη πανελλήνια ερευνητική απόπειρα καταγραφής των εμπειριών των ΛΟΑΤΚI μαθητών και μαθητριών στα σχολεία της χώρας μας.

Η επίσημη παρουσίαση των αποτελεσμάτων έγινε σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στις 17 Μαΐου 2018 στη Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης και Επικοινωνίας, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ομοφοβίας, Αμφιφοβίας και Τρανσφοβίας, παρουσία σημαντικών φορέων της ελληνικής πολιτείας.

Τα αποτελέσματα της έρευνας καταδεικνύουν ότι είναι επιβεβλημένο να γίνουν καίριες αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα στην κατεύθυνση της ουσιαστικής συμπερίληψης, οι οποίες άλλωστε είναι και διεθνείς δεσμεύσεις της χώρας.

Ενδεικτικά, τροποποιήσεις και βελτιώσεις θα πρέπει να συμβούν:

στην εκπαίδευση εκπαιδευτικών

την σεξουαλική αγωγή

τα σχολικά εγχειρίδια και

την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού

Τα αποτελέσματα της έρευνας περιλαμβάνουν αναλυτικό κεφάλαιο, το οποίο επικεντρώνεται στις κινήσεις που κρίνεται απαραίτητο να γίνουν από την Ελληνική Πολιτεία ώστε να προστατευτούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο οι ΛΟΑΤΚΙ μαθητές και μαθήτριες.

Εξαιρετικής σημασίας, επιπλέον, αποτελεί η επέκταση του νόμου για την αρχή ίσης μεταχείρισης (Ν.4443/2016) ώστε να προστατεύει τα ΛΟΑΤΚΙ+ παιδιά και εφήβους στον τομέα της εκπαίδευσης. Θυμίζουμε ότι μια τέτοια κίνηση δεν απαιτεί κοινοβουλευτική διαδικασία, αλλά αρκεί η έκδοση Προεδρικού Διατάγματος από τα αρμόδια Υπουργεία (άρθρο 24 του Ν. 4443/2016)
οι παραδοσιακες αξιες παραμενουν ισχυρες
Υπαρχει ελπιδα λοιπον. Πολυ ευχαριστο αυτο.
 

PsyVator

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2017
Μηνύματα
65
Like
6
Πόντοι
0
Επίσης δεν έχω καταλάβει την πολιτική του φόρουμ όσο αφορά την πολιτική ορθότητα. Για παράδειγμα μπορώ να πω"Χυσια και πουτσοσκαμπιλα στους πουστηδες" ή είναι αίτιο για μπαν;
 

mapaman

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2018
Μηνύματα
247
Like
16
Πόντοι
1
οι γκεοι είναι αναγκαίοι ρε.
φανταστείτε το σακη ρουβα ή παλιοτερα τον αειμνηστο Τζωρτζ μαηκλ να ηταν 100% στρεητ?
καλυτερα να είναι πολλοι και να είναι φανεροι για να μικραινει ο ανταγωνισμος.
βλέπεις καποιον στην πλαζ σαν τον σακη, είναι κουνιστος και λες οκ εδώ είμαι δεν εχω ανταγωνισμο.
για της γυναικες που αν θελουν εχουν 10 ραντεβού την ημερα δεν είναι πρόβλημα ο ανταγωνισμος, για εμας τους αντρες που τρωμε 10 χυλοπιτες μεχρι να ριξουμε 1 γκομενα, είναι.

αυτο ισχυει εν μερη αλλα για να δουμε ωφελος απο τη μειωση του ανταγωνισμου πρεπει να υπηρχαν συνορα. οταν ο 1 στους 100 (ας πουμε) γινεται γκευ και βγαινει απο τον ανταγωνισμο αυτο δε βοηθαει οταν παραλληλα εχουν ερθει αλλοι 100 αντρακλες απο τα μηκη και τα πλατη της οικουμενης
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.730
Πόντοι
1.306
δηλαδη τι προσπαθουν με αυτες τις ερευνες ;

να αποδεχτουμε την ανωμαλια τους ;

ενταξει μπορει να υπαρχει ανοχη γιατι γιναμε πολιτισμενοι αλλα μην το παρακανουν

αντε να πουμε

 

petroscost

Μέλος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
438
Like
517
Πόντοι
81
δηλαδη τι προσπαθουν με αυτες τις ερευνες ;

να αποδεχτουμε την ανωμαλια τους ;

ενταξει μπορει να υπαρχει ανοχη γιατι γιναμε πολιτισμενοι αλλα μην το παρακανουν

αντε να πουμε
:rockon: :rockon:
Σωστά άλλο ανοχή και άλλο είναι φυσιολογικό να είσαι γκει
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
αρχηγε για σενα δουλευουμε.
και εγω εμπνευστηκα απο το νησι του δοκτορος μορο, και αργοτερα βγηκε και η ταινια αστακος απο ελληνα σκηνοθετη μαλιστα.
δεν ξερω αν η βιολογια θα το καταφερει σε 100 ή σε 1000 χρονια, παντως ειναι θεμα χρονου
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
:rockon: :rockon:
Σωστά άλλο ανοχή και άλλο είναι φυσιολογικό να είσαι γκει
όπως φυσιολογικο είναι να εισαι κλεφτης, λωποδύτης, λαίμαργος, χοντρος, ανορεξικος, καλογερος, παπας, νανος, γιγαντας, ερειστικος, ανεραστος, κουτοπόνηρος, ΠΑΣΟΚ, κκε, φασιστας, δημοκράτης, βασιλόφρων, παοκ, αεκ, οσφπ ή οτιδήποτε άλλο κανει κακο σε σενα ή στους γυρω σου, αρκει να σε αποδεχεται μεγαλο μεριδιο της κοινωνιας.

αυτό ενδιαφερει μονο τους νομοθετες και όχι τι πραγματικα είναι σωστο. νομιμη λοιπον και η σαρια που λεει τις γυναικες να κουκουλονονται μεχρι τα αφτια, νομιμο και να ασκεις βια σε ένα παιδι για να βαφτηστει, νομιμο και να του κοβεις ένα κομματι δερμα στην περιτομη για λογους εθιμοτυπικούς όπως στον εβραισμο και στο ισλαμ!!!!
 

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
ας εχει ο καθενας ο,τι σεξουαλικη ταυτοτητα θελει αρκει να μην ενοχλει οσους εχουν διαφορετικη

εγω ειμαι str8 αλλα αποδεχομαι να ειναι καποιος gay κλπ

ο καθενας οπως νιωθει καλυτερα

 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Και γω δεν έχω κανενα απολύτως πρόβλημα με τους gay. Και έχουν φοβερό χιούμορ και και...

Αυτό που με ενοχλεί απίστευτα είναι όλη αυτή η επιθετική εκστρατεία για την με το ζόρι αποδοχή. Αν κάνεις κριτική σε κάποιον τύπο (άντρα) πχ στο facebook και του πεις "σιγά ρε γαμίκουλα" ....θα πάρεις 8000 like. Αν τη πεις σε πούστη μαύρο φίδι που σε έφαγε...είσαι ομοφοβικός...είσαι ....είσαι ...καλύτερα να αλλάξεις χώρα. Έχουμε φτάσει ήδη στο σημείο που η υποτίθεται κυνηγημένη κοινότητα των gay έχει περισσότερα δικαιώματα από τους υπόλοιπους...
 

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
Αυτό που με ενοχλεί απίστευτα είναι όλη αυτή η επιθετική εκστρατεία για την με το ζόρι αποδοχή.

συμφωνω απολυτα, πολλες φορες οι gays με τα Gay pride κλπ το παρατραβανε σαν να θελουν να πεισουν τους αλλους να γινουν gays και αυτοι

επισης, ορισμενοι Gays που την πεφτουν σε str8 εχουν ενοχλητικη συμπεριφορα, σωνει και καλα να δοκιμασεις τα δικα τους θελω
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Μου την έχουν πέσει αρκετές φορές gay, άλλοι απλά με αυτό το πουστολαγνο βλέμμα (πιο κλασικό και πανπουστιακό πεθαίνεις) και άλλοι που άρχισαν να λένε και μαλακίες. Με την στάση σου αν δείξεις ότι δεν έχεις καμιά τέτοια επιθυμία το κόβουν με τη μια.
Πιτσιρικάς, επειδή είχα στην γειτονία μου ένα τύπο τέτοιο και γενικά κάναμε παρέα (σχολείο, γειτονιά κτλ). Πέρα ότι γενικά είχε πολύ γέλιο, τρως τα μουνιά που τους περιτριγυρίζουν και ειδικά αν είναι κομπλέ άτομο και χωρίς κόμπλεξ με την δύναμη που έχουν πάνω στις γκόμενες μπορεί να σε φτιάχνει για πλάκα, εντελώς για πλάκα όμως.
 

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
Μου την έχουν πέσει αρκετές φορές gay, άλλοι απλά με αυτό το πουστολαγνο βλέμμα (πιο κλασικό και πανπουστιακό πεθαίνεις) και άλλοι που άρχισαν να λένε και μαλακίες. Με την στάση σου αν δείξεις ότι δεν έχεις καμιά τέτοια επιθυμία το κόβουν με τη μια.
Πιτσιρικάς, επειδή είχα στην γειτονία μου ένα τύπο τέτοιο και γενικά κάναμε παρέα (σχολείο, γειτονιά κτλ). Πέρα ότι γενικά είχε πολύ γέλιο, τρως τα μουνιά που τους περιτριγυρίζουν και ειδικά αν είναι κομπλέ άτομο και χωρίς κόμπλεξ με την δύναμη που έχουν πάνω στις γκόμενες μπορεί να σε φτιάχνει για πλάκα, εντελώς για πλάκα όμως.
και μενα μου το κοβουν απλα καποιοι σε πρηζουν πολυ ωρα, καλα ειναι θεμα και ατομου κιολας
 

Gang12345

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
260
Like
43
Πόντοι
1
Λυπάμαι για αυτά που διαβαζω στην 1η και 2η σελιδα. Τελικα όταν καποιος σχολιαζει με το πληκτρολογιο είναι ικανος να βγαλει ολη την κακια μεσα του. Είναι η ασφαλεια την ανωνυμίας προφαμως που του παρεχει το ιντερνετ. Ευτυχως ομως η πλειοψηφια ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ στο ιντερνετ. Θελω να πιστευω ότι ο περισσοτερος κοσμος εχει πολύ καλυτερα πραγματα να ασχοληθεί από το να κραξει ρατσιτικα στο ιντερνετ.

Φαινεται ξεκάθαρα με τα ατομα που κανουμε παρεα πως συμπεριφέρεται η πλειοψηφια. Εγω προσωπικα δεν εχω νιωσει ποτε ρατσισμο στην πραγματικη ζωη. Στο ιντερνετ όμως εχω όμως νιωσει. Αυτό δειχνει οτι υπαρχει τεραστια διαφορα το ιντερνετ με την πραγματικη ζωη οσον αφορα την συμπεριφορα. Συνηθως ενας ενηλικας και μορφωμένος, πολύ σπανια θα εχει αρνητικη σταση στους γκει. Τα παιδια στο σχολειο το καταλαβαίνω εν μερη αλλα απ οτι φαινεται εδώ μεσα το μυαλο των περισσοτερων είναι ιδιο με παιδι ανηλικου και αυτο φαινεται απο αυτα που γραφουν κατα καιρους.

Ευτυχως ομως οι ερευνες δειχνουν αλλη εικονα απο αυτη που επικρατει εδω μεσα, που ακομα και η Ελλαδα το 2014 σχεδον οι μισοι ειναι δεκτικοι με τους γκει ενω σχεδον ολες οι ανεπτυγμενες χωρες δεν εχουν προβλημα με τους γκει

 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.057
Κριτικές
7
Like
3.758
Πόντοι
736
Τι ακριβως είναι η Colour Youth – Κοινότητα LGBTQ Nέων Αθήνας και τι εκπροσωπεί?

Έχει Δ.Σ? έχει ΑΦΜ? Είναι ΜΚΟ?
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
Λυπάμαι για αυτά που διαβαζω στην 1η και 2η σελιδα. Τελικα όταν καποιος σχολιαζει με το πληκτρολογιο είναι ικανος να βγαλει ολη την κακια μεσα του. Είναι η ασφαλεια την ανωνυμίας προφαμως που του παρεχει το ιντερνετ. Ευτυχως ομως η πλειοψηφια ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ στο ιντερνετ. Θελω να πιστευω ότι ο περισσοτερος κοσμος εχει πολύ καλυτερα πραγματα να ασχοληθεί από το να κραξει ρατσιτικα στο ιντερνετ.

Φαινεται ξεκάθαρα με τα ατομα που κανουμε παρεα πως συμπεριφέρεται η πλειοψηφια. Εγω προσωπικα δεν εχω νιωσει ποτε ρατσισμο στην πραγματικη ζωη. Στο ιντερνετ όμως εχω όμως νιωσει. Αυτό δειχνει οτι υπαρχει τεραστια διαφορα το ιντερνετ με την πραγματικη ζωη οσον αφορα την συμπεριφορα. Συνηθως ενας ενηλικας και μορφωμένος, πολύ σπανια θα εχει αρνητικη σταση στους γκει. Τα παιδια στο σχολειο το καταλαβαίνω εν μερη αλλα απ οτι φαινεται εδώ μεσα το μυαλο των περισσοτερων είναι ιδιο με παιδι ανηλικου και αυτο φαινεται απο αυτα που γραφουν κατα καιρους.

Ευτυχως ομως οι ερευνες δειχνουν αλλη εικονα απο αυτη που επικρατει εδω μεσα, που ακομα και η Ελλαδα το 2014 σχεδον οι μισοι ειναι δεκτικοι με τους γκει


Τυπε στην πραγματική ζωη δεν ερχεται κανας πουστης να μας ρωτησει τι πιστευουμε για τους πουστηδες. Αν το κανει θα φαει την καραμουζα του
Αν δεν το κανει απλά θα αδιαφορισουμε για τις σεξουαλικες του προτιμησεις και οσο μπορουμε θα τον αποφυγουμε χωρις να τον προσβαλουμε
Εκτος αν ψαχνεται για καραμουζα οπως ειπα πιο πριν
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
33
Like
6.944
Πόντοι
3.496

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.730
Πόντοι
1.306

Μάλιστα, στο θέμα αυτό οι Ελληνίδες εμφανίζονται πιο προοδευτικές. Το 59% των Ελληνίδων θεωρούν ότι η ομοφυλοφιλία πρέπει να είναι αποδεκτή απο την κοινωνία, ενώ στους άντρες Έλληνες τα ποσοστά φτάνουν το 47%.


Πηγή: monopoli.gr

το προοδευτικο που βρισκεται;

 

Gang12345

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
260
Like
43
Πόντοι
1
Τυπε στην πραγματική ζωη δεν ερχεται κανας πουστης να μας ρωτησει τι πιστευουμε για τους πουστηδες. Αν το κανει θα φαει την καραμουζα του
Αν δεν το κανει απλά θα αδιαφορισουμε για τις σεξουαλικες του προτιμησεις και οσο μπορουμε θα τον αποφυγουμε χωρις να τον προσβαλουμε
Εκτος αν ψαχνεται για καραμουζα οπως ειπα πιο πριν

Εσυ το κανεις αυτό που ισως δεν μπορεις να σκεφτεις λογικα. Εν τω μεταξυ πως φαινεται οτι εχουν βαση αυτά που λεω με τα ατομα που είναι εδώ μεσα.... Μονο και μονο ετσι όπως γραφεις στο σχολιο σου φαινεται ξεκάθαρα οτι δεν μπορει ο άλλος να κανει σοβαρη κουβενγτα με τα ατομα εδώ μεσα. Πρεπει να είναι και λιγο εξυπνος. Ότι ελεγα πριν στο μηνυμα, φανηκε στο σχολιο σου...χαχα

Επισης δεν ανοιξες καν την σελιδα για να καταλαβεις τι λεμε...Οταν θα βγεις απο το σπιτι συ και κανεις φιλους λογικους στην ηλικια σου, και κοινωνικοποιηθείς εστω και λιγο θα διαπιστωσεις οτι δεν εχει νοημα ολη αυτή η επιθεση με τους γκει(που γινεται στο ιντερνετ)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom