Νέα

Οι ψυχολογικοί λόγοι της Πιρφορίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 114
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

chris33

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2011
Μηνύματα
5.123
Like
11
Πόντοι
66
Όταν ένας άντρας προσεγγίζει μία γυναίκα προσπαθώντας να την γοητεύσει, έχοντας όμως ειλικρινά αισθήματα προς αυτήν και όχι απλά θέλει να της φορέσει το σαλάμι του γραβάτα, κατά κάποιο τρόπο καθίσταται ευάλωτος απέναντι στη δική της κρίση είτε είναι θετική αυτή είτε αρνητική. Στο παιχνίδι αυτό το πράσινο φώς το δίνει η γυναίκα, ότι πράγματι νιώθει γοητευμένη, επιθυμεί το φλερτ αυτό να προχωρήσει στο επόμενο στάδιο κλπ. κλπ..
Θεωρώ ότι πολλοί άντρες, κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας καταξιωμένη επαγγελματικά και ψημένα στη ζωή, ενδεχομένως να μην μπορούν ή να μην θέλουν να παρουσιάζονται σε ευάλωτη θέση έναντι οποιουδήποτε, οπότε πάνε σε μία επαγγελματία και της κάνουν μία πρόταση συνεργασίας: «Δίνω αυτά, παρέχεις εκείνα – δηλαδή σου παρέχω – και εσύ παρέχεις».
Για άτομα τελειωμένα δεν μπαίνω καν σε συζήτηση, απλά τους έχει γαμήσει η μοίρα και το ίδιο τους το μυαλό αλύπητα και δεν τους σώζει τίποτε και τάσσουν σε πουτάνες γάμους, παιδιά, σπίτια, κήπους, γάτες, ευτυχία κλπ. κλπ. νομίζοντας ότι επειδή τυχαίνει και γαμιούνται αυτές μαζί τους σε σχέση πελάτης – παρέχων υπηρεσία ότι υπάρχουν και άλλου είδους αισθήματα υποβόσκουσα.
επειδη η γυναικα διαλεγει με υπερυλιστικα κριτιρια.οπως τη αμαξι εχεις η αν ειναι ακριβα τα ρουχα σου γιαυτο και εμει διαλεγουμε να κανουμε σεξ με πορνες.τωρα οτι οι γυναικες διαλεγουν ειναι ενας μυθος.
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Το οτι ο αντρας προτιμαει τις πουτανες αντι για τα "καλα κοριτσια" οφειλεται συμφωνα με την ψυχαναλυτικη θεωρια σε λανθανουσα καθηλωση της τρυφεροτητας προς την μητερα απο την παιδικη ηλικια η οποια με την σειρα της οφειλεται σε λαθος επεξεργασια των αποκαλυψεων που γινονται στην προεφηβεια. Συγκεκριμενα οταν το παιδι μαθει οτι οι μεγαλοι κανουν σεξ, αυτο που θα σκεφτει ειναι"οι δικοι μου αποκλειεται". Ταυτοχρονα με αυτο μαθαινει οτι υπαρχουν γυναικες που ασκουν την σεξουαλικη πραξη επαγγελματικα και για αυτο περιφρονουνται Για αυτες τις γυναικες αισθανεται ποθο και φρικη μαζι γιατι καταλαβαινει οτι μπορει απο αυτες να εισαχθει στην σεξ. ζωη πραγμα που μεχρι προτινος ηταν προνομιο των μεγαλων.  Απο αυτο το σημειο και μετα πειθεται σταδιακα με κυνικη ορθοτητα οτι ουσιαστικα η μητερα και η πορνη κανουν το ιδιο πραγμα και ξυπνανε μεσα του ορισμενες ψυχικες διεργεσεις.(Στην συνειδητη σκεψη των ανθρωπων η μητερα εμφανιζεται σαν προσωπικοτητα με απροσβλητη ηθικη καθαροτητα και τιποτα αλλο δεν ειναι πιο οδυνηρο απο την αμφιβολια σε αυτο). Αρχιζει να επιθυμει την μητερα με την νεοαποκτημενη εννοια και μισει (ασυνειδητα) τον πατερα σαν αντεραστη θελοντας να εκδικηθει που αυτος δεν εχει το προνομιο του σεξ με την μητερα.
Αυτες οι διεγερσεις αν δεν καταλαγιασουν γρηγορα δεν εχουν αλλη διεξοδο παρα φαντασιωσεις με περιεχομενο την σεξουαλικη ζωη της μητερας, η ενταση των οποιων μπορει να οδηγησει ιδιαιτερα ευκολα στον αυνανισμο ο οποιος συμβαλλει κατα πολυ στην παγιωση της καταστασης. Μετα η διαδικασια ολη απωθειται στο ασυνειδητο ως μη αποδεκτη κοινωνικα (αιμομικτικη απαγορευση) και το παιδι μεγαλωνοντας ελκεται απο γυναικες χαμηλης ηθικης γιατι ουσιαστικα στο ασυνειδητο εχει ταυτισει την μαμα του με μια τετοια.

Επειδη βαριεμαι να ξαναγραψω σεντονι, οσον αφορα το σωσιμο της αγαπημενης, επιγραμματικα το σωσιμο ειναι απο τον πατερα (βλεπε πιο πανω) και ουσιαστικα λεει την ατακα απο το οιδιποδιο "Εγω σε αγαπαω πιο πολυ, χωρις εμενα θα καταστραφεις, αυτος δεν ειναι καλος για σενα". Μπορει μαζι με αυτο να υπαρχει και κατι πιο ευκολο να το παραδεχτει καποιος, το οτι γινεται επιστροφη του δωρου της ζωης στην μητερα που το εδωσε πρωτη στο υποκειμενο (στον πιρφορο δηλαδη)


Ελπιζω να μην φρικαρε κανενας, οπως και να εχει δεν τα εχω σκεφτει μονος μου ειναι παγιες θεσεις (μεσες ακρες) καθε σχολης ψυχαναλυσης. Μπινελικια δεκτα οπως και αποριες...
 

kotsoskotsos

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2010
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
επειδη η γυναικα διαλεγει με υπερυλιστικα κριτιρια.οπως τη αμαξι εχεις η αν ειναι ακριβα τα ρουχα σου γιαυτο και εμει διαλεγουμε να κανουμε σεξ με πορνες.τωρα οτι οι γυναικες διαλεγουν ειναι ενας μυθος.

Η γυναίκα δεν διαλέγει, ο άντρας διαλέγει αφού αυτός την επιλέγει ως στόχο του καμακιού / φλερτ του. Απλά η γυναίκα ανάβει το πράσινο φωτάκι, αφού απαιτείται η συγκατάθεσή της.
Τα κριτήρια επιλογής των γυναικών στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας απασχολούν.
 

chris33

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2011
Μηνύματα
5.123
Like
11
Πόντοι
66
Η γυναίκα δεν διαλέγει, ο άντρας διαλέγει αφού αυτός την επιλέγει ως στόχο του καμακιού / φλερτ του. Απλά η γυναίκα ανάβει το πράσινο φωτάκι, αφού απαιτείται η συγκατάθεσή της.
Τα κριτήρια επιλογής των γυναικών στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας απασχολούν.
επιλεγει να σου κατσει αφου βεβαιωθει οτι τηρεις τα κριτηρια του καταλληλου αποκαταστατη.δηλαδη να εχεις αρκετο χρημα.ενα παιδι με ενα μεσο μισθο δεν τα τηρει.εφοσον αυτες νιωθουν οτι δεν τα τηρουμαι.τοτε παμε και εμεις σε αυτες που δεν μας βλεπουν σαν ενα ορθιο χαρτονομοσμα.σε αυτες που εχουν ανθρωπινα.λογικα κριτηρια
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
επιλεγει να σου κατσει αφου βεβαιωθει οτι τηρεις τα κριτηρια του καταλληλου αποκαταστατη.δηλαδη να εχεις αρκετο χρημα.ενα παιδι με ενα μεσο μισθο δεν τα τηρει.εφοσον αυτες νιωθουν οτι δεν τα τηρουμαι.τοτε παμε και εμεις σε αυτες που δεν μας βλεπουν σαν ενα ορθιο χαρτονομοσμα.σε αυτες που εχουν ανθρωπινα.λογικα κριτηρια

επαναλαμβανω. την λυση της πλουσιας νυφης την εχετε σκεφτει?  :2funny:
 

kaggelos78

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2014
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
Καλσπέρα στην παρέα. Η δική μου άποψη είναι (αναφορικά με τους φραγκάτους πάντα) ότι αυτό το κάνουν απο ανασφάλεια αλλά και <<συναισθηματική αναπηρεία>>.Η άποψη σωτήρας δεν υφίσταται θεωρώ μιας και εχει μια πολυ ευρύτερη έννοια η λέξη.Σατραπεία λέγεται η πράξη δεσμού με μια εκδιδόμενη.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Καλσπέρα στην παρέα. Η δική μου άποψη είναι (αναφορικά με τους φραγκάτους πάντα) ότι αυτό το κάνουν απο ανασφάλεια αλλά και <<συναισθηματική αναπηρεία>>.Η άποψη σωτήρας δεν υφίσταται θεωρώ μιας και εχει μια πολυ ευρύτερη έννοια η λέξη.Σατραπεία λέγεται η πράξη δεσμού με μια εκδιδόμενη.
και απο μαλακια και στερηση να συμπληρωσω εγω  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.728
Like
21
Πόντοι
366
δεν μας νοιαζει καθολου ποιος ειναι ο λογος που γινεται καποιος πιρφορος....οπως και να γινει το αποτελεσμα θα ειναι να βρεθει αντιμετωπος με τις νωντογροθιες και το νωντοτραμπουκισμο μας  :zfuck:
 
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
18.666
Like
17
Πόντοι
166
Το οτι ο αντρας προτιμαει τις πουτανες αντι για τα "καλα κοριτσια" οφειλεται συμφωνα με την ψυχαναλυτικη θεωρια σε λανθανουσα καθηλωση της τρυφεροτητας προς την μητερα απο την παιδικη ηλικια η οποια με την σειρα της οφειλεται σε λαθος επεξεργασια των αποκαλυψεων που γινονται στην προεφηβεια. Συγκεκριμενα οταν το παιδι μαθει οτι οι μεγαλοι κανουν σεξ, αυτο που θα σκεφτει ειναι"οι δικοι μου αποκλειεται". Ταυτοχρονα με αυτο μαθαινει οτι υπαρχουν γυναικες που ασκουν την σεξουαλικη πραξη επαγγελματικα και για αυτο περιφρονουνται Για αυτες τις γυναικες αισθανεται ποθο και φρικη μαζι γιατι καταλαβαινει οτι μπορει απο αυτες να εισαχθει στην σεξ. ζωη πραγμα που μεχρι προτινος ηταν προνομιο των μεγαλων.  Απο αυτο το σημειο και μετα πειθεται σταδιακα με κυνικη ορθοτητα οτι ουσιαστικα η μητερα και η πορνη κανουν το ιδιο πραγμα και ξυπνανε μεσα του ορισμενες ψυχικες διεργεσεις.(Στην συνειδητη σκεψη των ανθρωπων η μητερα εμφανιζεται σαν προσωπικοτητα με απροσβλητη ηθικη καθαροτητα και τιποτα αλλο δεν ειναι πιο οδυνηρο απο την αμφιβολια σε αυτο). Αρχιζει να επιθυμει την μητερα με την νεοαποκτημενη εννοια και μισει (ασυνειδητα) τον πατερα σαν αντεραστη θελοντας να εκδικηθει που αυτος δεν εχει το προνομιο του σεξ με την μητερα.
Αυτες οι διεγερσεις αν δεν καταλαγιασουν γρηγορα δεν εχουν αλλη διεξοδο παρα φαντασιωσεις με περιεχομενο την σεξουαλικη ζωη της μητερας, η ενταση των οποιων μπορει να οδηγησει ιδιαιτερα ευκολα στον αυνανισμο ο οποιος συμβαλλει κατα πολυ στην παγιωση της καταστασης. Μετα η διαδικασια ολη απωθειται στο ασυνειδητο ως μη αποδεκτη κοινωνικα (αιμομικτικη απαγορευση) και το παιδι μεγαλωνοντας ελκεται απο γυναικες χαμηλης ηθικης γιατι ουσιαστικα στο ασυνειδητο εχει ταυτισει την μαμα του με μια τετοια.

Επειδη βαριεμαι να ξαναγραψω σεντονι, οσον αφορα το σωσιμο της αγαπημενης, επιγραμματικα το σωσιμο ειναι απο τον πατερα (βλεπε πιο πανω) και ουσιαστικα λεει την ατακα απο το οιδιποδιο "Εγω σε αγαπαω πιο πολυ, χωρις εμενα θα καταστραφεις, αυτος δεν ειναι καλος για σενα". Μπορει μαζι με αυτο να υπαρχει και κατι πιο ευκολο να το παραδεχτει καποιος, το οτι γινεται επιστροφη του δωρου της ζωης στην μητερα που το εδωσε πρωτη στο υποκειμενο (στον πιρφορο δηλαδη)


Ελπιζω να μην φρικαρε κανενας, οπως και να εχει δεν τα εχω σκεφτει μονος μου ειναι παγιες θεσεις (μεσες ακρες) καθε σχολης ψυχαναλυσης. Μπινελικια δεκτα οπως και αποριες...

Βέβαια επειδή η ψυχοδυναμική/ ψυχαναλυτική προσέγγιση κατα κύριο λόγο παρουσιάζει φιλοσοφίες έως και μπουρδολογίες δεν την παίρνουμε και πολύ στα σοβαρά έ?  ;) :cheesy:
 

callahan

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.692
Κριτικές
23
Like
2.851
Πόντοι
3.820
Πολύ εύστοχη η ρήση φίλε. Συνήθως όμως οι άνθρωποι με οικονομική επιφάνεια εχουν ζήτηση και απο αρκετές όμορφες κοπέλες εκτός του χώρου των επαγγελματιών. Πως και προτιμούν σε καποιες περιπτώσεις τις επαγγελματίες ?? Ισως είναι άσχημοι απο πλευράς εμφάνισης η ίσως πραγματικά θαμπώνονται και καψουρεύονται με κάποιες πολύ όμορφες του χώρου, και λειτουργούν καθαρά συναισθηματικά και όχι λογικά. Γιατί σίγουρα η λογική δεν συνηγορεί στο να παντρευτεί κάποιος μια πρώην πουτάνα, έτσι δεν είναι ? Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι άλλο.
σιγουρα δεν υπαρχει λογικη,ομως γιατι να το κανει?η δικια μου γνωμη είναι και δεν αφορα μονο τους πλουσιους, αλλα γενικα το ερωτημα σου ,είναι διότι παγιδεύεται το μυαλο στην ιδανικη και κορυφαια εικονα που εχει ο ανδρας για την γυναικα,που είναι η στιγμη της ερωτικης επαφης μαζι της.η οποια εικονα,και εδώ είναι το "μυστικο", είναι "απαλλαγμενη"απο άλλες παρεμβασεις της καθημερινότητας που μπορει να την φθειρουν(γκρινια,τσακωμοι,διαφορα καθημερινα προβλήματα),στη σχεση μεταξυ γυναικας-ανδρα.αυτο δημιουργει μια ευφορια,ενα πολύ δυνατο συναισθημα και έναν παραλογισμο να θελουμε αυτή την γυναικα συνεχεια διπλα μας.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
μητσε που ειναι τωρα ο πιρφορος? ζει? ειναι καπου αποτραβηγμενος?
Αυτο ειναι ενα ακομα χαρακτηριστικο του Πιρφόρου οταν βρει γκομενα ολους τους φιλους του τους κανει πέρα!Και δεν κανει παρεα με κανεναν εξαφανιζεται!
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Αυτο ειναι ενα ακομα χαρακτηριστικο του Πιρφόρου οταν βρει γκομενα ολους τους φιλους του τους κανει πέρα!Και δεν κανει παρεα με κανεναν εξαφανιζεται!
πολλους μου θυμιζει αυτο  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Erotiaris26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2011
Μηνύματα
1.095
Κριτικές
57
Like
171
Πόντοι
376
Να γίνεις πυρφόρος για τα κορίτσια εκτός μπουρδέλων το δέχομαι γιατί έχω γίνει και γω στο παρελθόν και μπορεί να γίνω και στο μέλλον με την τωρινή μου σχέση, για πουτάνες όμως είναι ανεπίτρεπτο για έναν σοβαρό άτομο...
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Να γίνεις πυρφόρος για τα κορίτσια εκτός μπουρδέλων το δέχομαι γιατί έχω γίνει και γω στο παρελθόν και μπορεί να γίνω και στο μέλλον με την τωρινή μου σχέση, για πουτάνες όμως είναι ανεπίτρεπτο για έναν σοβαρό άτομο...
καλα τα λεει ο ezel  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom