Νέα

ΟΙ ΠΑΡΑΜΥΘΑΔΕΣ ΤΟΥ BOU!!! γιατι υπαρχουν???

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ACHILEAS77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Βρέστε μου έναν άνθρωπο στην εποχή μας που δεν είναι νάρκισσος. Ακόμα και οι καλόγηροι νάρκισσοι είναι. Οι καθημερινοί άνθρωποι στις κοινωνίες της εικόνας έχουν υψηλότερα επίπεδα ναρκισσισμού απ' ό,τι στο παρελθόν. 

Τι γίνεται, όμως, όταν ο ναρκισσισμός συνδυαστεί με τη χαμηλή αυτοεκτίμηση; Το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία μιας ψεύτικης εικόνας για τον εαυτό μας. 

Τι γίνεται όταν αυτή η ψευδής εικόνα για τον εαυτό μας πλαισιωθεί από έναν κόσμο γεμάτο εικόνες επιτυχίας και δυνητικά υπέρτατα γαμήσια; Δηλαδή έναν άκαρδο κόσμο που μας δίνει υποσχέσεις ότι είναι δυνατόν να επιτύχουμε ό,τι θέλουμε στη ζωή και να γαμάμε τα καλύτερα μουνιά στην καθημερινότητα μας. Γιατί, εξάλλου, τι είναι ο κόσμος μας σήμερα; Μια ακολουθία εικόνων διαμέσου των οποίων προβάλλονται δύο πράγματα: α) Η επιτυχία. Τα πάντα γύρω μας είναι ιστορίες επιτυχίας (π.χ. δέστε τις μαλακίες της τηλεόρασης και του ίντερνετ) και β) Το ωραίο νεανικό μουνί προβάλλεται σαν κάτι προσβάσιμο σε όλους μας. Δηλαδή, ζούμε σε έναν κόσμο που μας πλάθει όλους σαν πιθανούς επιτυχημένους και σαν δυνητικούς γαμιάδες του καλύτερου μουνιού.

Άρα εδώ έχουμε μια σύγκρουση. Ένας κόσμος που με έπλασε π.χ. εμένα σαν επιτυχημένο και πιθανό γαμιά του καλύτερου μουνιού έρχεται να συγκρουστεί με την πραγματικότητα που είναι ακριβώς το αντίθετο.

Αυτή η σύγκρουση θα με αναγκάσει να καταφύγω στην ψεύτικη εικόνα που έχω δημιουργήσει για τον εαυτό μου. Με αυτό το προσωπείο, με αυτή την ψεύτικη εικόνα, θα αφηγηθώ στον εαυτό μου και στους άλλους αυτό που με θέλει ο κόσμος να είμαι: ο επιτυχημένος και ο γαμιάς του ποιοτικού καθημερινού μουνιού. Αυτό είναι η παρηγοριά μου, αυτό είναι ο τρόπος μου για να αντιμετωπίσω τη συνειδητοποίηση ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε αυτό που με θέλει ο κόσμος μου να είμαι. 

Άρα, ναρκισσιμός συνδυασμένος με χαμηλή αυτοεκτίμηση και όλα ριγμένα σε έναν άκαρδο κόσμο εξηγούν το φαινόμενο της φαντασιοπληξίας.         
------------
φοβερη αναλυση....χτυπας φλεβα!
απο τους τυπους που αξιζει να διαβαζεις τα ποσταρισματα...
 
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν του σάιτ.
-----------
χωρις πλακα τωρα...
γαμας 20χρονα για ενα κινητο...
σου καθεται στριπερ "παρθενα"
κανεις λογαριασμους 2000ε.
σου καθονται μουνια 10αρια σε κλαμπ.....
καπου το εχεις χασει το παιχνιδι...
δεν γινονται ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...

 
OP
OP
A

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
to 90%
το ειχα πιστεψει αλλα στατιστικα ρε τυπε, δεν γινεται ολα να σου καθονται.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
Βρέστε μου έναν άνθρωπο στην εποχή μας που δεν είναι νάρκισσος. Ακόμα και οι καλόγηροι νάρκισσοι είναι. Οι καθημερινοί άνθρωποι στις κοινωνίες της εικόνας έχουν υψηλότερα επίπεδα ναρκισσισμού απ' ό,τι στο παρελθόν. 

Τι γίνεται, όμως, όταν ο ναρκισσισμός συνδυαστεί με τη χαμηλή αυτοεκτίμηση; Το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία μιας ψεύτικης εικόνας για τον εαυτό μας. 

Τι γίνεται όταν αυτή η ψευδής εικόνα για τον εαυτό μας πλαισιωθεί από έναν κόσμο γεμάτο εικόνες επιτυχίας και δυνητικά υπέρτατα γαμήσια; Δηλαδή έναν άκαρδο κόσμο που μας δίνει υποσχέσεις ότι είναι δυνατόν να επιτύχουμε ό,τι θέλουμε στη ζωή και να γαμάμε τα καλύτερα μουνιά στην καθημερινότητα μας. Γιατί, εξάλλου, τι είναι ο κόσμος μας σήμερα; Μια ακολουθία εικόνων διαμέσου των οποίων προβάλλονται δύο πράγματα: α) Η επιτυχία. Τα πάντα γύρω μας είναι ιστορίες επιτυχίας (π.χ. δέστε τις μαλακίες της τηλεόρασης και του ίντερνετ) και β) Το ωραίο νεανικό μουνί προβάλλεται σαν κάτι προσβάσιμο σε όλους μας. Δηλαδή, ζούμε σε έναν κόσμο που μας πλάθει όλους σαν πιθανούς επιτυχημένους και σαν δυνητικούς γαμιάδες του καλύτερου μουνιού.

Άρα εδώ έχουμε μια σύγκρουση. Ένας κόσμος που με έπλασε π.χ. εμένα σαν επιτυχημένο και πιθανό γαμιά του καλύτερου μουνιού έρχεται να συγκρουστεί με την πραγματικότητα που είναι ακριβώς το αντίθετο.

Αυτή η σύγκρουση θα με αναγκάσει να καταφύγω στην ψεύτικη εικόνα που έχω δημιουργήσει για τον εαυτό μου. Με αυτό το προσωπείο, με αυτή την ψεύτικη εικόνα, θα αφηγηθώ στον εαυτό μου και στους άλλους αυτό που με θέλει ο κόσμος να είμαι: ο επιτυχημένος και ο γαμιάς του ποιοτικού καθημερινού μουνιού. Αυτό είναι η παρηγοριά μου, αυτό είναι ο τρόπος μου για να αντιμετωπίσω τη συνειδητοποίηση ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε αυτό που με θέλει ο κόσμος μου να είμαι. 

Άρα, ναρκισσιμός συνδυασμένος με χαμηλή αυτοεκτίμηση και όλα ριγμένα σε έναν άκαρδο κόσμο εξηγούν το φαινόμενο της φαντασιοπληξίας.         

κανένα μεγάλο ανθρώπινο επίτευγμα δεν πραγματοποιήθηκε χωρίς θράσος και ναρκισσισμό... το παράλογο θα ήταν να αποδέχεται κάποιος μια μέτρια κατάσταση ενώ γνωρίζει ότι μπορεί (η τουλάχιστον μπορεί να προσπαθήσει) και καλύτερα
 

Επισκέπτης
Οι παραμυθάδες υπήρχαν,υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν..Το θεμα όμως ειναι το έχουμε κανει καραμέλα.Το οτι κάποιες ιστορίες ειναι "πολύ μακριά" απο την αλήθεια που ζουν κάποιοι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ειναι και ψέμα.Και εμένα με εχουν κράξει για ψέμα αλλα τους γραφω στά´ρχιδια μου.  :rockon:
Τωρα να ρωτήσω κατι άλλο όμως που με τρώει αν και το θρετ ειναι άκυρο..Ειμαι παντρεμένος 10 μέρες τωρα και εχω είδη ρίξει 2 κερατα στην σύζυγο.Και πριν παντρευτώ τα εκανα αυτά αλλα έβαλα στοίχημα με τον εαυτό μου οτι τουλάχιστον για μια 3ετια μετα τον γάμο μου θα ειμαι πιστός.Οπως καταλάβαινετε το έχασα... :(
Το τελευταίο που γαμησα οπου το ψάρεψα σε κλαμπάκι ειναι καθαρό 9αρι προς 10,μόνο μικρό βυζακι είχε στα αρνητικα αλλα κατα τα αλλα....1,70 ύψος,αναλογίες απίστευτες,κωλαρα απο τσόντα και πρόσωπο γαμησε τα!!!22 ετών....μεσα στα 3 καλυτερα που γαμησα ποτέ στην ζωη μου!
Ερωτεύτηκα.....πάλι................ :jerking:

Το ερώτημα μου όμως ειναι το εξής:Λέτε να εκανα λάθος επιλογή γυναίκας;;;Ρε πούστη μου μετα απο 7 χρόνια σχέσης ειναι δυνατόν να το συνειδητοποιήσα τωρα;;;  :think:
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;;

αν ισχυουν αυτα που λες , εχεις παντρευτει τη σωστη γυναικα , ταιριαζετε γιατι το βλημα τοσα χρονια δε καταλαβαινει τπτ , δωσε πονο , της αξιζει και της αξιζεις ...
 

albertontino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2016
Μηνύματα
712
Κριτικές
8
Like
461
Πόντοι
306
θάνατος στους ψεύτες και παραμυθάδες δεν έχουν λόγο ύπαρξης και δεν έχουν αυτοεκτίμηση
 

paulospaulos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2016
Μηνύματα
846
Κριτικές
7
Like
968
Πόντοι
86
Πόλοι εμφανίζονται να χαλάνε ενα σκασμό χρηματα για σιτι τουρ για στούντιο κλπ. Οι λόγοι που το κανουν Είνα 1 υπαρχουν κοπέλες στο νήμα  που διαβάζουν οποτε θεωρούν οτι τσιμπάνε γιατι τους θεωρούν φραγκάτους και εμπιρους 2 όμοιος πιστεύουν οτι τα ιδια θα σκεφτούν και τα κορίτσια που δουλεύουν και εχουν λογαριασμούς εδω οτι θα σκεφτούν οτι είναι καλοί πελάτες οποτε οταν πάρουν καποια να τους προσέξει Ιδιετερα και να τους κάνει και κανενα δωράκι 3 να πουλάνε μούρη στα υπόλοιπα αρσενικά του μπου . Μη μασάτε συναγωνιστές όπου μαθητεύει ψέματα η κοιλια το βρίσκει
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
κανένα μεγάλο ανθρώπινο επίτευγμα δεν πραγματοποιήθηκε χωρίς θράσος και ναρκισσισμό... το παράλογο θα ήταν να αποδέχεται κάποιος μια μέτρια κατάσταση ενώ γνωρίζει ότι μπορεί (η τουλάχιστον μπορεί να προσπαθήσει) και καλύτερα

Σωστός ο φίλος. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Ωστόσο, εδώ περισσότερο μιλάς για τον ναρκισσισμό της μεγαλοφυίας ή τελοσπάντων τη βαθιά συλλογική πίστη του ανθρώπινου πνεύματος για υπέρβαση.

Εγώ περισσότερο εκθέτω τη γνώμη μου για τον "ναρκισσισμό του ανθρωπάκου", την αυταρέσκεια που φέρει ο καθημερινός άνθρωπος μέσα του. Αυτή μεταμορφώνεται σε φαντασιοπληξία όταν μπολιαστεί με τις χίμαιρες ενός κόσμου που μας προβάλλει την επιτυχία και μας υπόσχεται το ανέφικτο.

Πώς θα καταφέρει ένας άνθρωπος με χαμηλή αυτοεκτίμηση, που καθημερινά βιώνει μια ζούγκλα ψευδών παραστάσεων, να μην ολισθήσει στη φαντασιοπληξία; Πού αλλού θα βρει καταφύγιο ένας τέτοιος καθημερινός άνθρωπος;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom