Νέα

Οι αγρότες της παρέας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 266
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Το θέμα είναι αγαπητέ, ότι η φετινή συνεχής ανομβρία θα ανεβάσει την τιμή εκκίνησης πάνω από τα 4Ε www.ert.gr/perifereiakoi-stathmoi/kalamata/kalamata-zimies-stin-eleoparagogi-apo-tin-anomvria-thetika-ta-minymata-gia-tis-times/]click here[/url] κι αν δε ρίξει έστω μια καλή βροχή εντός Νοεμβρίου για να κρατήσει τον εναπομείναντα καρπό τα πράγματα θα είναι ακόμη χειρότερα. Καλλιεργητής που έβγαζε γύρω στους 8 τόνους τη σεζόν και κάλυπτε αρκετά έξοδα, ζήτημα είναι να ξεπεράσει τους 5 τώρα.
Λακωνία Μεσσηνία Αργολίδα όλοι παραπονιούνται ότι ο καρπός έχει σταφιδιάσει στο δέντρο απο τον ανομβρία.Καθώς έχει μαυρίσει ο καρπός  το πιθανότερο είναι ότι αν βρέξει όπως λένε την αλλη  εβδομάδα θα πέσει όλος στο έδαφος.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.559
Πόντοι
5.577
ΥΓ.. Τωρα κατι αλλο να ρωτησω στα  παιδια με τις ελιες που εχουν κτλ. Καποιοι πουλανε το 5αλιτρο και καλα.. <εξαιρετικο> παρθενο ελαιολαδο 12,5 ευρω  αυτη η τιμη  στεκει δηλαδη αν ειναι οντως εξαιρετικο παρθενο ελαιολαδο ο παραγωγος θα βγαλει κερδος?Το εχω σαν απορια  :hi:

όχι φιλε δεν υπαρχει αυτή η τιμη για εξτρα παρθενο. Περισυ πουλιοταν στη χοντρικη (χωρις φιλτραρισμα, συσκευασια κλπ) 3,50 το λιτρο.
Αν παρ όλα αυτά "σε τρωει" και ενδιαφέρεσαι για μεγαλη ποσοτητα παιρνεις ένα δειγμα,το πας χημειο να το βλεπεις
 

adreasfairways

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
2.442
Κριτικές
2
Like
1.291
Πόντοι
216
:
Λακωνία Μεσσηνία Αργολίδα όλοι παραπονιούνται ότι ο καρπός έχει σταφιδιάσει στο δέντρο απο τον ανομβρία.Καθώς έχει μαυρίσει ο καρπός  το πιθανότερο είναι ότι αν βρέξει όπως λένε την αλλη  εβδομάδα θα πέσει όλος στο έδαφος.
το μονο σιγουρο φιλε ο καρπος εχει τελειωσει το θεμα ειναι να ριξει πολυ νερο να σωθουν τα δεντρα γιατι διαφορετικα δεν τα βλεπω καλα
 

Επισκέπτης
Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα, θα εξαναγκαστούν τα δέντρα (για να μην ξεραθούν) να ρίξουν τις ελιές κάτω. Σε πολλά χωράφια έχουν ήδη μαυρίσει οι ελιές, στα δικά μου εντάξει κρατούν ακόμα αλλά είναι σε υγρές σχετικά περιοχές, όμως έχουν ζαρώσει. Συν τοις άλλοις, δεν είναι και χονδρός ο καρπός, να έχει ψύχα που λέμε. Οι αιωνόβιες και μεγάλης ηλικίας ελιές επειδή είναι εγκληματισμένες με τις ανωμαλίες του καιρού είναι αυτές που θα σώσουν κάπως την κατάσταση, οι γροθαριές και μικρές είδα σε αρκετά σημεία να έχουν μέχρι κιτρινήσει στα φύλλα.
 

Επισκέπτης
Εξω ολοι οι γαμημενοι που μαζευτηκαν ως παρασιτα στη χωρα μας.
Εδω και 2 βδομαδες που αρχισε η ελαιοκομικη περιοδος μπλοκαρισαν τα συνορα και περνανε ελαχιστοι τηγανοκεφαλοι και πεφτει σκουπα κιολας....
Πιασανε δυο γαμημενους στο Μελιγαλα με σακκουλες καπνου, ναι ΡΕ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ταιστε τους, δωστε 40αρια κι αυτα τα μουνοσκυλα μεχρι και τσιγαρα δε θελουν να αγοραζουν απο εδω, μιλαμε απολυτη αιμορραγια συναλλαγματος....
Τους τραβηξαν απελαση......
ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑΠΕΡΑ......
Ετσι εριξα ακυρα σε 3 καριοληδες κι ανοιξα μπιζνες με εναν τσιφλικα ΤΑ ΑΚΟΥΣ ΜΩΡΗ ΣΕΞΟΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ, αυτος βγαζει 8 τονους συν αλλους 4 ο πρωην συνεργατης παμε στους 12.....
Τα δικα μου χωραφια κοβω να τα παραταω που ετσι κι αλλιως δε θα εβγαζα πανω απο μισο τονο, αλλα εννοειται οτι θα μαζεψω τις αγριλιες :rockon:
Μπαινοντας στο καφενειο με βαρυ στυλ (επειδη ητανε και 2 καθικια μεσα που δεν τους χωνευω) πεταχτηκε ενας τηγανοκεφαλος και λεει => κουρασμενος εισαι.....
Τον αγριοκοιταξα λεγοντας => οχι δουλευετε εσεις που σας καλομαθανε ορισμενοι με  40αρια συν μασα  & κερασματα....
Το οτι υπαρχουν αρκετοι κοπριτες στις πολεις και δεν πανε εστω για εποχιακη απασχοληση, δε σημαινει οτι τα μουνια εδω να προτιμουν τους τηγανοκεφαλους αντι να δωσουν και στους λιγοστους Ελληνες που ετυχε να επιστρεψουν στα χωρια.......
ΓΑΜΩ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΓΑΜΩ....
Να γινει ενα μπαμ θελω να δω που θα πανε ολοι, εγω θα ταμπουρωθω σαν τον Παπαφλεσσα στο Μανιακι και θα παρω πολλους στο Αδη.......
Και ποσο μαλλον να φαω μερικα κουμμουνια γιατι αυτοι κι αν δεν ειναι περισσοτερο σιχαμενοι......


[move]Η ΑΓΡΟΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ![
ΕΞΩ ΟΛΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ  ΠΕΙΝΑ
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ [/move]
 

andreas33

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2019
Μηνύματα
56
Like
20
Πόντοι
0
Καλησπερα παιδια υπαρχει κανεις που να θελει να ξαναζωντανεψει το νημα αυτο και να μιλαμε για τα αγροτικα θεματα?Βλεπω οτι εχει 2 χρονια να γραψει καποιος οποιος θελει ασ μιλισει
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Καλησπερα παιδια υπαρχει κανεις που να θελει να ξαναζωντανεψει το νημα αυτο και να μιλαμε για τα αγροτικα θεματα?Βλεπω οτι εχει 2 χρονια να γραψει καποιος οποιος θελει ασ μιλισει

Η αγροτιά πέθανε! Οπότε καλύτερα ας περιμένετε πότε θα ξαναέρθει το ΠΑΣΟΚ στα πράγματα
μήπως και αλλάξει κάτι. Ως τότε, υπομονή... :grin:
 

andreas33

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2019
Μηνύματα
56
Like
20
Πόντοι
0
Η αγροτιά πέθανε! Οπότε καλύτερα ας περιμένετε πότε θα ξαναέρθει το ΠΑΣΟΚ στα πράγματα
μήπως και αλλάξει κάτι. Ως τότε, υπομονή... :grin:

Φανταζομαι οτι κανεις χιουμορ εγω ομως ρωτισα αν θελετε να μιλαμε και δν νομιζω οτι εχει πεθανει η αγροτια στο λεω εκ πειρας
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Φανταζομαι οτι κανεις χιουμορ εγω ομως ρωτισα αν θελετε να μιλαμε και δν νομιζω οτι εχει πεθανει η αγροτια στο λεω εκ πειρας

Απλώς, διάβασα στο νικ σας το όνομα "Ανδρέας" και έκανα κάποιους ένδοξους συνειρμούς με το παρελθόν... :grin:

 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.932
Κριτικές
178
Like
39.564
Πόντοι
21.896
η αγροτια εει πεθανει το προσωπογραφω και εγω και οποιος θελει ας μου παραθεσει μια καλλιεργειαπου να ειναι βιωσιμη με αποσβεσεις μεσα φυτικου κεφαλαιου αποσβεση αγορας μηχανηματων παρελκομμενων και αγορα αγροτεμαχιου ή αλλιως με ενοικιο
 

andreas33

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2019
Μηνύματα
56
Like
20
Πόντοι
0
Απλώς, διάβασα στο νικ σας το όνομα "Ανδρέας" και έκανα κάποιους ένδοξους συνειρμούς με το παρελθόν... :grin:

Καταρχιν φιλε μου μην μου μιλας στο πληθυντικο και εσυ στο σωματιο του ΠΑΣΟΚ εισαι?εχεις σχεση με τα αγροικα η μπα?
 

andreas33

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2019
Μηνύματα
56
Like
20
Πόντοι
0
η αγροτια εει πεθανει το προσωπογραφω και εγω και οποιος θελει ας μου παραθεσει μια καλλιεργειαπου να ειναι βιωσιμη με αποσβεσεις μεσα φυτικου κεφαλαιου αποσβεση αγορας μηχανηματων παρελκομμενων και αγορα αγροτεμαχιου ή αλλιως με ενοικιο

Καταρχιν καλημερα οτι δν μπορεις να κανεις αποσβεση σε αυτα που αγοραζεις αυτο ειναι αληθεια αν και θεωρω οτι πιο βιωσιμη καλλιεργια ειναι της ελιας σε σχεση με αλλες αλλα ειναι και λιγο απλοικο αυτο που λες γιατι με την ιδια λογικη ουτε αυτοκινιτο θα επρεπε να αγοραζεις γιατι ουτε εκει κανεις αποσβεση αν ηταν ετσι λοιπον κανεις δν θα αγοραζε τιποτα γιατι δν θα εκανε αποσβεση βεβαια για τα αγροτικα ειναι να εχεις κεφαλαιο ξεχωρο φιλικα
 

Αλεκος2

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3.058
Like
23
Πόντοι
16
Καταρχιν φιλε μου μην μου μιλας στο πληθυντικο και εσυ στο σωματιο του ΠΑΣΟΚ εισαι?εχεις σχεση με τα αγροικα η μπα?


καμια σχεση με αγροτης. ρωσοποντιος ειναι που τον εφερε στην ελλαδα το πασοκ για αυτο γραφει για <ενδοξο παρελθον>.
χρησιμοποιοντας πληθυντικο νομιζει οτι ανεβαινει λεβελ  :S :S  εχεις διαβασει κριτικες του ? εκει να δεις γελιο :2funny:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
καμια σχεση με αγροτης. ρωσοποντιος ειναι που τον εφερε στην ελλαδα το πασοκ για αυτο γραφει για <ενδοξο παρελθον>.
χρησιμοποιοντας πληθυντικο νομιζει οτι ανεβαινει λεβελ   :S :S  εχεις διαβασει κριτικες του ? εκει να δεις γελιο :2funny:

Πάντως κυρ-Αλέκο, όπως βλέπω, το πράσινο πασοκικό χρωματάκι σου ταιριάζει μια χαρούλα στο προφίλ σου!
Άντε και εις ανώτερα... :grin:
 

andreas33

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2019
Μηνύματα
56
Like
20
Πόντοι
0
καμια σχεση με αγροτης. ρωσοποντιος ειναι που τον εφερε στην ελλαδα το πασοκ για αυτο γραφει για <ενδοξο παρελθον>.
χρησιμοποιοντας πληθυντικο νομιζει οτι ανεβαινει λεβελ   :S :S  εχεις διαβασει κριτικες του ? εκει να δεις γελιο :2funny:

Οχι δν εχω διαβασει κριτικες του ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εκανα αναζητηση αν εχει κατι σχετικα με τους αγρροτες μιας και με ενδιφερει  και εσυ που τα ξερεις ολα αυτα?
 

Αλεκος2

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3.058
Like
23
Πόντοι
16
Πάντως κυρ-Αλέκο, όπως βλέπω, το πράσινο πασοκικό χρωματάκι σου ταιριάζει μια χαρούλα στο προφίλ σου!
Άντε και εις ανώτερα... :grin:


μηνας μπαινει μηνας βγαινει ο ρουφιανος ιδιος μενει.

θελει η πουτανα να κρυφτει κι η χαρα δεν την αφηνει.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.932
Κριτικές
178
Like
39.564
Πόντοι
21.896
Καταρχιν καλημερα οτι δν μπορεις να κανεις αποσβεση σε αυτα που αγοραζεις αυτο ειναι αληθεια αν και θεωρω οτι πιο βιωσιμη καλλιεργια ειναι της ελιας σε σχεση με αλλες αλλα ειναι και λιγο απλοικο αυτο που λες γιατι με την ιδια λογικη ουτε αυτοκινιτο θα επρεπε να αγοραζεις γιατι ουτε εκει κανεις αποσβεση αν ηταν ετσι λοιπον κανεις δν θα αγοραζε τιποτα γιατι δν θα εκανε αποσβεση βεβαια για τα αγροτικα ειναι να εχεις κεφαλαιο ξεχωρο φιλικα
φιλε το τρακτερ δεν ειναι αμαξι για να πηγαινεις βολτες ή παραλια και το χωραφι δεν ειναι εξοχικο ή σπιτι για να μενεις
ετσι απλα αυτες οι αγορες πανες στις αποσβεσεις παγιων κεφαλαιων
δλδλ οπως μια καφετερια αγοραζει καρεκλες κφετιερα κτλ

οσο για την ελια σε συγκεκριμενς περιοχες τις ελλαδος ππυ ευδοκιμει και καποιοι τις εχουν 100 χρονων δεντρα κληρονομια -ετσι οπως ειναι τοτε συμφερει αλλιως οχι
 

andreas33

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2019
Μηνύματα
56
Like
20
Πόντοι
0
φιλε το τρακτερ δεν ειναι αμαξι για να πηγαινεις βολτες ή παραλια και το χωραφι δεν ειναι εξοχικο ή σπιτι για να μενεις
ετσι απλα αυτες οι αγορες πανες στις αποσβεσεις παγιων κεφαλαιων
δλδλ οπως μια καφετερια αγοραζει καρεκλες κφετιερα κτλ

οσο για την ελια σε συγκεκριμενς περιοχες τις ελλαδος ππυ ευδοκιμει και καποιοι τις εχουν 100 χρονων δεντρα κληρονομια -ετσι οπως ειναι τοτε συμφερει αλλιως οχι

E αυτο λεμε οπως τελικα στο τελος πηρες το αμαξι ετσι και στο τελος πρεπει να παρεις και το τρακτερ βεβαια εννοειται οτι δν κανεις αποσβεση εγω η αληθεια ειναι οτι ειμαι σε καλη περιοχη της ελλαδοςειμαι τυχερος απο μια αποψη εσυ ασχολησε με τα αγροτικα?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Οι ελιές χαμηλής αναπτύξεως με μηχανική συγκομιδή, δίνουν καλό εισόδημα και καλό προϊόν. Έχουν δοκιμαστεί μέχρι και στους -16°C.
Το κακό είναι πως, ακόμα και η Κορωνέικη παράγεται και έρχεται προς φύτευση στην Ελλάδα από την Ισπανία.
Η απουσία αποσβέσεων, πέραν της γης που δεν απαξιώνεται, έχει να κάνει με τις λάθος επιλογές μηχανημάτων. ΕΥΤΥΧΏΣ στα τελευταία σχέδια βελτίωσης, μπήκε πλαφόν στην ιπποδύναμη και νοικοκυρευτηκε κάπως η δουλειά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom