Νέα

Οι αγρότες της παρέας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 266
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.389
Κριτικές
15
Like
5.993
Πόντοι
1.496
Φιλε Ντουνταρα πρωην γειτονα Κυψελιωτη,μου εκανε εντυπωση αυτο που λες οτι οι Ελληνες αρχιζουν να ξεκουνιουνται σιγα σιγα για δουλεια.Στην εταιρια που δουλευω 17 χρονια ιδιωτικος υπαλληλος,ποτε μα ποτε δεν εχω δει Ελληνα η Ελληνιδα στα συνεργεια καθαρισμου που ειναι εξωτερικα της εταιριας,εργολαβια.Προσφατα αλλαξε το συνεργειο και ηρθε καινουριο που απαρτιζεται απο Ελληνες.Μεχρι τωρα ηταν απο Αλβανους,Βουλγαρους,Ρουμανους.Που καθονταν καποιο διαστημα και ο εργολαβος-αφεντικο εστελνε αλλο.Η αληθεια ειναι παντως οτι μεχρι στιγμης κανουν χειροτερη δουλεια απο τους αλλοδαπους.Συνεχεια μιλανε μεταξυ τους,ρε Βαγγελη,ελα Μητσο,μπουρου μπουρου.Οι αλλοδαποι και αλλοδαπες καθαριστες,σκυβαν το κεφαλι,δουλευαν μεθοδικα και στο τελος πριν φυγουν μπορει να πιαναν τη κουβεντα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.457
Κριτικές
16
Like
13.661
Πόντοι
6.515
τυποι για οποιους εχουν μια μικρη παραγωγη σε λαδι που όμως τους περισσευει και πουλανε και λιγο σε εμπορο με τιμολογια, θελει πλεον πολύ προσοχη γιατι μπορει να τους χωσουν κανενα  :jerking: ΕΦΚΑ και να τους βγει ξυνο

προσοχη επισης στις επιδοτήσεις

μνημονιο  :headbaning2:

πρωτη φορα αριστερα  :vomit:
 

Επισκέπτης
geoMan, αυτό δε νομίζω να έχει να κάνει με την κυβέρνηση (πολιτικά ξέρετε οι παλιοί ότι δεν χωνεύω κουμμούνια με τίποτα)....
Κούκης έπρεπε να μου έλεγες τίποτις πρόπερσυ που ψωλάριζα Αθήνα τώρα τι να με κάνεις!
Πιστεύω όμως ότι όσοι Έλληνες κάθονται άπραγοι κάπου πρέπει να έχουν κάποιο λίπος και να φυτοζωούν.
Ώρα να σας αφήσω ο φετεινός καύσωνας έκανε καλό στον κήπο και πήρε τα επάνω του. Όμως αναγκάστηκα να ρίξω DECIS προχθές (γαμιόλα βρωμούσα).
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.565
Like
2.243
Πόντοι
606
:hi:

Παντως παιδια απο οσο καταλαβα η σκληρη δουλεια ξυπναει τον νου. Εχωντας φετος δουλεψει σε 2 παραγωγους ο 1ος 81 ο 2ος 82 ετων. Και οι 2 δουλευαν σαν σκυλια ο 82αρις δουλευε τοσο γρηγορα που αντικαθηστουσε εναν εργατη κανονικοτατατα, και ηταν πιο φιλοσοφε κατασταση απο τον αλλον. Με ελεγε χρηστο αν κουραστης κατσε 5 λεπτα το να δουλευεις με στεναχωρια λογο τις κουρασης δεν οφελει ουτε εσενα ουτε εμενα. Αν κατσεις 5 λεπτα ισα ισα θα δουλεψεις πιο πολυ μετα. Παιδια 82 ετων φρεζαρε μαζευε κανονικα σαν εργατης βερυκοκα σκαλα πανω κατω και πολυ γρηγορα αφου ειμασταν διπλα διπλα και ιδρωνα να τον φτασω. Μυαλο οξυδερκης οδηγουσε το φορτωμέενο αγροτικο την κουρσα του το τρακτερ κτλ ποτιζε τα χωραφια κτλ εβλεπε τους γειτονες που εβαζαν συμπιρινα ροδακινα και κοιταζε τα ποτιστικα τα μπεκακια τους και ελεγε αυτα δεν ειναι σαν τα δικα μου κτλ ειναι καινουργια ετσι βγαινει το νερο κτλ. δουλεια φουλ. Αλλα με σκεψη πολυ καλος φαγητο μας εδινε  στο φουλ 30 λεπτα διαλειμμα κτλ.  Ηρεμος και υπερδραστηριος στο 7αρω  μας σταματουσε ηταν ακομα ενας αλβανος μαζι μας. ελεγε η δουλεια βγηκε παμε να παραδωσουμε

.ΥΓ.. Εμαθα απο αλβανους που δουλευουν Κρητη μετα απο το ροδακινο εδω πανω. Οτι  φετος η σοδεια ελιας ειναι πολυ καλη. Οποτε αν βγει κανα κονε απο εδω μεσα μπουρδελα κομ κτλ :) και ακουει κανα παλικαρι ασο κρητη ειμαι ετοιμος Για μαζεμα ελιας :) + φαγητο σπιτι οπως εχουν και οι συναδελφοι αλβανοι μεροκαματο με ειπαν 35 ευρω και μετα τους εδωσε ο παραγωγος και 20 κιλα ενα δοχειο λαδι περσινο. Με ειπαν οτι ειναι καλυτερο το περσινο. Αλλα ενταξει εγω θα παρω φετινο  :happy: γιατι μαλλον ξερο οτι το φρεσκο ειναι καλυτερο.  θα εχει κανα 2 μηνες δουλεια με ειπαν μια χαρα.

Αλλα για να γινουν ολα αυτα προυποθεση.. πρεπει να υπαρχει υγεια :hi: αλε πατε :grin: παω για φραπεδια αυριο αρχιζει το εργοστασιο πρωτα ο θεος να δουμε και εκει τι θα γινει :)
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
Χρησταρα το περσινο ειναι καλυτερο .δεν σε πιανει στο λαιμο
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Mπράβο ρε φίλε,χάιρομαι που έχεις δουλειά.
Επειδή έχω περασει και εγώ απο χωράφια κλπ ξέρω πόσο κουραστικό είναι,ειδικά αν το αφεντικό είναι μαλάκας.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.565
Like
2.243
Πόντοι
606
Mπράβο ρε φίλε,χάιρομαι που έχεις δουλειά.
Επειδή έχω περασει και εγώ απο χωράφια κλπ ξέρω πόσο κουραστικό είναι,ειδικά αν το αφεντικό είναι μαλάκας.
αν δουλευεις!!! και μακακας να ειναι το αφεντικο :) Αλλα να  σε πληρωνει κανονικα!!... απο το 1 αυτι  να μπαινει και απο το αλλο να βγαινει :grin:. :grin: Ολη η κουραση στο χωραφι το 50% ειναι η ζεστη στους 38-39, και να δουλευεις  με πολυ γρηγορη  ταχυτητα που απαιτειται σε αυτες τις δουλειες.  :) Η ζεστη διπλασιαζει την κουραση :) Αλλα ολα ειναι στο μυαλο αν εχεις μεσα ηρεμια και οχι αγχος το αγχος σε αποτελειωνει. Στην αρχη αλλα και μετα μπερδευα τις σειρες τα δεντρα που μαζευαμε ενω ημουν στο ιδιο χωραφι 1 εβδομαδα. Αποπροσανατολισμος απο την βυασινη-αγχος ενταξει βγαζω την βιασυνη γιατι και οι αλλοι μαζευαν γρηγορα και βαζω το αγχος :) Το αγχος σε διασπαει την προσοχη βασικα το αγχος σε στελνει και στον αγιο πετρο :grin: Παντως παιδια αν δεν δουλευεις ο παραγωγος δεν σε κραταει αφενος γιατι σε βλεπει αφετερου και αν δε σε βλεπει σε βλεπουν καποιοι που ειναι πιο παλιοι απο εσενα και τα μαρτιρανε  :) Αν δουλευεις δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα  :) :hi:
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Υπαρχει αγροτης που δουλευει για τις αναγκες του μονο με αυταρκεια να μην πουλαει να μην αγοραζει να μην πληρωνει εργατες.
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.078
Like
445
Πόντοι
36
οποιος ασχοληθει με χωραφια και κανει υπομονη και εχει ορεξη για δουλεια θα βγαλει καλα λεφτα.
κατα την γνωμη μου αυτος που θα ασχοληθει με εξυπνες καλιεργειες θα κονομισει και λεφτα.
αγροτης του στυλ εχω 50-100 ελιες και βαζω βαμβακια -σιταρια-καλαμποκια και αλλες παραγωγες που ειναι γεματη ολη η ελλαδα ειναι καταδικασμενος.
αγροτης του στυλ ειμαι αφεντικο και βαζω αλβανους-πακιστανους να μαζευουν την παραγωγη ειναι καταδικασμενος.
οποιος ψαχτει με εξυπνες καλιεργειες του στυλ λεβαντα και αλλα βοτανα για φαρμακευτικους λογους- ακομα και με καλιεργιες που ειναι αγνωστες παντελως στην ελλαδα θα βγαλει λεφτα.

υ.γ φιλος  πριν 2 χρονια εβαλε 20 στρεμματα γαιδαρουγκαθα-αγκινάρες για πλακα και τωρα ειναι στα 150 στρεμματα. οποιος εχει χωραφια ας ψαχτει να δει τι γινετε.
 

argyropelekanos

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
541
Κριτικές
4
Like
415
Πόντοι
26
ολα τα αντιοξειδωτικα ειναι σε αυτο το καψιμο αν ειναι το λαδι καλο και φρεσκο :hi:
το φρεσκο να ξερεις παντα ειναι δυνατο πρεπει να κατσει γιανα ωριμασει
εγω ειχα ξεχασμενο λαδι προπερσινο σε δοχειο ανοξειδωτο κ τωρα ειναι να το πιεις ετσι με το ποτηρι
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.565
Like
2.243
Πόντοι
606
το φρεσκο να ξερεις παντα ειναι δυνατο πρεπει να κατσει γιανα ωριμασει
εγω ειχα ξεχασμενο λαδι προπερσινο σε δοχειο ανοξειδωτο κ τωρα ειναι να το πιεις ετσι με το ποτηρι
καλημερα. με το ελαιολαδο την εχω ψαξει θα ελεγα πιο πολυ και απο ελαιοπαραγωγους για γενικη γνωση και ιδιως για την γευση... Το ελαιολαδο οπως και ολα σχεδον τα προιοντα αλλα εδω μιλαμε για το ελαιολαδο οτι ειναι ειναι στο φρεσκο :hi:

ΥΓ.. Τωρα κατι αλλο να ρωτησω στα  παιδια με τις ελιες που εχουν κτλ. Καποιοι πουλανε το 5αλιτρο και καλα.. <εξαιρετικο> παρθενο ελαιολαδο 12,5 ευρω  αυτη η τιμη  στεκει δηλαδη αν ειναι οντως εξαιρετικο παρθενο ελαιολαδο ο παραγωγος θα βγαλει κερδος?Το εχω σαν απορια  :hi:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
καλημερα. με το ελαιολαδο την εχω ψαξει θα ελεγα πιο πολυ και απο ελαιοπαραγωγους για γενικη γνωση και ιδιως για την γευση... Το ελαιολαδο οπως και ολα σχεδον τα προιοντα αλλα εδω μιλαμε για το ελαιολαδο οτι ειναι ειναι στο φρεσκο :hi:

ΥΓ.. Τωρα κατι αλλο να ρωτησω στα  παιδια με τις ελιες που εχουν κτλ. Καποιοι πουλανε το 5αλιτρο και καλα.. <εξαιρετικο> παρθενο ελαιολαδο 12,5 ευρω  αυτη η τιμη  στεκει δηλαδη αν ειναι οντως εξαιρετικο παρθενο ελαιολαδο ο παραγωγος θα βγαλει κερδος?Το εχω σαν απορια  :hi:
2,5€ το κιλό;Απο και κλείεται να είναι ελαιόλαδο τόσο φτηνό.Προχθες αγόρασε φίλος απο Πεταλίδι,είναι κοντά στην Καλαμάτα,4€ το κιλό.Αλλά γαμάτο λάδι.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.565
Like
2.243
Πόντοι
606
2,5€ το κιλό;Απο και κλείεται να είναι ελαιόλαδο τόσο φτηνό.Προχθες αγόρασε φίλος απο Πεταλίδι,είναι κοντά στην Καλαμάτα,4€ το κιλό.Αλλά γαμάτο λάδι.
ετσι λεω δεν πιστευω με τιποτα να ειναι καλο το λαδι, και ομως λογο τιμης ο κοσμος το αγοραζει :)  :) 
 

spiros vasil

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2017
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
και εγω αγροτοπαιδο ειμαι αλλα αποφασισα να σπουδασω και ν μην ασχοληθω με αυτα.. εκτος αν οταν τελειωσω τισ σπουδες δεν βρω δουλεια και αναγκαστω
 

Επισκέπτης
=> Duke Nukem <= λίγο δύσκολο αυτό, αν είσαι επαγγελματίας θα χρειαστείς να προσλάβεις κάποιο προσωπικό, μόνος δε μπορείς εκτός κι αν είσαι μεγάλη φαμίλια. Αυτό γινόταν παλιά που κάθε σπίτι είχε 5+ παιδιά, τώρα όχι. Μη συγχέεις φάσεις όπως η δική μου όπου επέστρεψα μια και το πτυχίο κατέληξε να κάθεται κλπ κλπ

Όσο για το κάψιμο του λαδιού, όντως αυτό ισχύει για το φρέσκο κι ειδικά αν είναι αγουρέλαιο (νωρίς μαζεμένο) - της αγριελιάς πικρίζει κιόλας. Μετά από 2-3 μήνες δεν υπάρχει διαφορά, βέβαι εγώ τρώω τον περίδρομο και δε με νοιάζει.
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
=> Duke Nukem <= λίγο δύσκολο αυτό, αν είσαι επαγγελματίας θα χρειαστείς να προσλάβεις κάποιο προσωπικό, μόνος δε μπορείς εκτός κι αν είσαι μεγάλη φαμίλια. Αυτό γινόταν παλιά που κάθε σπίτι είχε 5+ παιδιά, τώρα όχι. Μη συγχέεις φάσεις όπως η δική μου όπου επέστρεψα μια και το πτυχίο κατέληξε να κάθεται κλπ κλπ

Όσο για το κάψιμο του λαδιού, όντως αυτό ισχύει για το φρέσκο κι ειδικά αν είναι αγουρέλαιο (νωρίς μαζεμένο) - της αγριελιάς πικρίζει κιόλας. Μετά από 2-3 μήνες δεν υπάρχει διαφορά, βέβαι εγώ τρώω τον περίδρομο και δε με νοιάζει.


Τύπε Καλαματιανέ, άργησες.

Ο Δουξ κατετάγη ως Ακάπωτος Καταδρομεύς, και

έκτοτε αγνοείται...

:hi:
 

Επισκέπτης
Το θέμα είναι αγαπητέ, ότι η φετινή συνεχής ανομβρία θα ανεβάσει την τιμή εκκίνησης πάνω από τα 4Ε www.ert.gr/perifereiakoi-stathmoi/kalamata/kalamata-zimies-stin-eleoparagogi-apo-tin-anomvria-thetika-ta-minymata-gia-tis-times/]click here[/url] κι αν δε ρίξει έστω μια καλή βροχή εντός Νοεμβρίου για να κρατήσει τον εναπομείναντα καρπό τα πράγματα θα είναι ακόμη χειρότερα. Καλλιεργητής που έβγαζε γύρω στους 8 τόνους τη σεζόν και κάλυπτε αρκετά έξοδα, ζήτημα είναι να ξεπεράσει τους 5 τώρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom