Νέα

ο γαμος μας " κοβει " επαγγελματικα .. ; ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα prokos 00
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Βασικά προσωπικά πιστεύω δεν φταίει ο γάμος αλλά οι επιλογές μας κ ι χαρακτήρας μας
Αν το μόνο κριτήριο που βάζει κάποιος κ το έχω δει πολλές φορές είναι η εμφάνιση κ όχι ο χαρακτήρας κ δεν δίνει σημασία σε μικροπραγματα  πχ απαιτήσεις λουσα αν δουλεύει αν το μυαλό το έχει στο σπίτι η στις βόλτες τότε τα θέλει ο κωλος τού...
Φίλος τα είχε με μια παντρεύτηκαν μπροστά του είχε πει σε πρωην μου ότι εγώ με τον Μιχάλη δεν θα μπορούσα να κάτσω να μην πηγαίνει ούτε ένα τριήμερο η να μην πηγενουμε για καφέ ποτό τα απογεύματα δλδ σπίτι να κάθομαι?
Περνοντας την απάντηση από την πρώην μου δεν το κάνει γιατί δεν θέλει αλλά γιατί δουλεύει
Τελικά η κατάληξη ήταν ο φίλος μου να την πιάσει με άλλον ενώ του έτρωγε κ τρέλα φράγκα με τις απαιτήσεις
Κ αυτος να έρθει να κλαίγεται όταν με είχε κάνει πέρα γιατί του είχα πει φίλε αυτή θέλει μαλακά δεν κάνει για σπίτι
Φταίει ο γάμος ή η επιλογή του?
 
OP
OP
P

prokos 00

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2019
Μηνύματα
371
Like
1
Πόντοι
1
Βασικά προσωπικά πιστεύω δεν φταίει ο γάμος αλλά οι επιλογές μας κ ι χαρακτήρας μας
Αν το μόνο κριτήριο που βάζει κάποιος κ το έχω δει πολλές φορές είναι η εμφάνιση κ όχι ο χαρακτήρας κ δεν δίνει σημασία σε μικροπραγματα  πχ απαιτήσεις λουσα αν δουλεύει αν το μυαλό το έχει στο σπίτι η στις βόλτες τότε τα θέλει ο κωλος τού...
Φίλος τα είχε με μια παντρεύτηκαν μπροστά του είχε πει σε πρωην μου ότι εγώ με τον Μιχάλη δεν θα μπορούσα να κάτσω να μην πηγαίνει ούτε ένα τριήμερο η να μην πηγενουμε για καφέ ποτό τα απογεύματα δλδ σπίτι να κάθομαι?
Περνοντας την απάντηση από την πρώην μου δεν το κάνει γιατί δεν θέλει αλλά γιατί δουλεύει
Τελικά η κατάληξη ήταν ο φίλος μου να την πιάσει με άλλον ενώ του έτρωγε κ τρέλα φράγκα με τις απαιτήσεις
Κ αυτος να έρθει να κλαίγεται όταν με είχε κάνει πέρα γιατί του είχα πει φίλε αυτή θέλει μαλακά δεν κάνει για σπίτι
Φταίει ο γάμος ή η επιλογή του?
η επιλογη του φταιει  εδω  100%.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Τον ίδιο το γάμο θα πρέπει να τον δεις ως επάγγελμα. Δηλαδή να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να βρεις μια καλή γυναίκα που θα σε συντροφεύει και θα σου κάνει και παιδιά.

Εκτός εάν θέλεις να μείνεις ρεμαλι του κερατά στέλεχος επιχείρησης
 
OP
OP
P

prokos 00

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2019
Μηνύματα
371
Like
1
Πόντοι
1
Τον ίδιο το γάμο θα πρέπει να τον δεις ως επάγγελμα. Δηλαδή να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για να βρεις μια καλή γυναίκα που θα σε συντροφεύει και θα σου κάνει και παιδιά.

Εκτός εάν θέλεις να μείνεις ρεμαλι του κερατά στέλεχος επιχείρησης
ναι αλλα  οχι και να πτωχευσουμε  λογω  γαμου ..
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506
εγω δεν παω  σε τσοντοσινεμα φιλε μου ... ....................
εσυ που πας........??
εαν σε πιασει η γυναικα σου..μετα θα φταιει  αυτη ;


Ούτε εγώ τύπε.

Αλλά εσύ δεν έχεις κίνδυνο να γυρίσει να σε κοιτάξει ούτε θηλυκή γάτα.
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
η επιλογη του φταιει  εδω  100%.
πάντα οι επιλογές φταίνε όσο κ να κρύβεται κάποιος πάντα δίνει στοιχεία τι είναι στην πραγματικότητα
Ακόμα κ στο διαζύγιο (εκτός κ αν έχεις κάνει την μαλάκια του αιώνα) μια σωστή δεν θα απαιτήσει κάτι πέρα από το αυτονόητο
Αλλά όπως υπάρχουν γκόμενες που κοιτάνε να ισοπεδώσουν τον άλλον υπάρχουν κ μαλακές που το αυτονόητο του μοιάζει αδιανόητο..
Κ εννοητε λίγοι έως καθόλου αναγνωρίζουν τα λάθη τους
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.106
Κριτικές
16
Like
1.725
Πόντοι
3.425
Ο γάμος σε ανεβάζει επαγγελματικα και σε κατεβάζει οικονομικά, λογικό έχεις παιδιά να θρέψεις και γυναίκα να συντηρείς (εώς ένα σημείο τη γυναίκα, βέβαια)

Απο την άλλη, ως εργένης, ξόδευα πολύ περισσότερα σε εξόδους, γκόμενες/πουτάνες κλπ.

Π
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Αρκετοι παντρεμενοι (με παιδια) δεν τολμανε , δεν θελουν να γυρισουν σπιτια τους. Αποτελεσμα τρελες υπερωριες στο γραφειο. Ο γαμος ειναι καλο πραγμα για την εργασιακη σκλαβια. Επισης σε φορτωνει ευθυνες και γινεσαι ακομα καλυτερο γραναζι, προβλεψιμος και χωρις πολλες απαιτησεις. Οι απαιτησεις προϋποθετουν ρισκο.

Σωστος. Διαβαστε καλα το τι εγραψε ο ανθρωπος μηπως και καταλαβετε ορισμενοι καποια βασικα πραγματα περι του γαμου.
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.742
Πόντοι
6.256
μετα απο πολυ σκεψη  και  αφου εχω  καταγραψει πολλους φιλους οι οποιοι ειναι παντρεμενοι και αλλοι οι οποιοι χωρισαν ..
με εκανε να ανοιξω  αυτο το θεμα .
χαρακτηριστικες περιπτωσεις  θα σας αναφερω .. μια  που χωρισε  και μια  που ειναι εν ενεργεια παντρεμενος ..

χωρισμενος  φιλος μου  ..ο γιαννης ..

   " ρε φιλε απο  τοτε  που χωρισα ολα  μου πανε  πριμα !!!
ο τυπος ανοιξε ενα eshop και  διατηρει  και μια αλλη  δουλεια ...
αυτη τη στιγμη μαλιστα ετοιμαζεται να ανοιξει και μια αλλη μπιζνα στη κυπρο !!!
υποψην πως  η κυρια τον  χωρισε  διοτι  δεν  πηγαινε καλα  οικονομικα .......................

παμε τωρα στον  ντινο ...
παντρεμενος ακομα αυτος ..
"  ρε φιλε .. βγαζω  απο  το μαγαζι  καθαρα πανω απο  3 χιλιαρικα .. και  δε μενει τιποτα .. ολο απαιτησεις εχει και  ζηταει .. δε βγαινω  αλλο !
υποψην  πως μενουν σε ιδιοκτητο σπιτι ...


με τουτα και  με εκεινα ...
σκεφτομαι πως τελικα ... ο  γαμος εκτος απο ... τον ερωτα ...διαλυει  και  τα επαγγελματικα μας .. ; ;; ;;

Τυπε σκεφτεσαι να χωρισεις με τη χειρα με τα πεντε ορφανα για να παρεις τα πανω σου; :S :S :S
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.075
Like
11.530
Πόντοι
2.606
Σχετικα ειναι ολα, αναλογα και τη φαση που βρισκεται ο καθενας, στο επαγγελμα και στον γαμο. Παντως ως υπαλληλος, μετα απο καποια ηλικια σε βλεπουν με καλυτερο ματι αν εισαι παντρεμενος.
Πχ το να εισαι Διευθυντης σε μια εταιρια με 100 υπαλληλους και να εισαι 55 χρονων ανυπανδρος, ειναι καπως

Επισης, οι παντρεμενοι εχουν πιο πολλα προνομια με λιγοτερους φορους και επιπλεον παροχες (επιδοματα γαμου, παιδιων, σχολικες αδειες, κ.ο.κ.)
Επισης ο γαμος σε καλυπτει σε χιλιαδες περιπτωσεις που θελεις να αποφυγεις κατι, πχ ενα ποτο μετα τη δουλεια με αχωνευτους συναδελφους, μπορεις να πεταξεις ενα 'σορυ εχω αρρωστο το παιδι' και να ξεμπερδευεις
δηλαδή τυπε να έλθεις εις γάμου κοινωνίαν για να έχεις άλλοθι να μην βγεις για ποτό με αχωνευτους συναδέλφους ; :S
 
OP
OP
P

prokos 00

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2019
Μηνύματα
371
Like
1
Πόντοι
1
Τυπε σκεφτεσαι να χωρισεις με τη χειρα με τα πεντε ορφανα για να παρεις τα πανω σου; :S :S :S

για να το λες αυτο  περασες δυσκολα παιδικα χρονια .
τουλαχιστον μην την πατησουν αλλοι  και  εχουν αντιστοιχα  παιδικα  τραυματα φιλε  μου .
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Και ο γάμος είναι ασύμφορος και η επαγγελματική ζωή. Όσο η εργασία υπόκειται στην ανάγκη, δεν συμβάλλει στην ολόπλευρη ανάπτυξη του ανθρώπου. Η εργασία κι η εις γάμον κοινωνία οφείλουν να εδράζονται στο παιχνίδι, αν θέλουμε να πάρουμε αυτούς τους θεσμούς στα σοβαρά.
Όλα τα άλλα θα ήταν για γέλια και για κλάματα αν δεν είχαν αποδειχτεί όχι μόνο απρόσφορα μα κι εντελώς τραγικά.
 

rokos

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2010
Μηνύματα
939
Κριτικές
1
Like
159
Πόντοι
6
Για το αν θα πας καλύτερα ή χειρότερα επαγγελματικά μετά τον γάμο παίζει το ποια γυναίκα παντρεύτηκες.

Δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε ότι πίσω από ένα επιτυχημένο άντρα υπάρχει μια εξίσου ικανή γυναίκα.

Αν η άλλη είναι στον κόσμο της άστα......έχει καταστραφεί κόσμος και κοσμάκης από λάθος γάμο.

Ο εργένης έχει την δυνατότητα ελιγμών που δεν έχει ο παντρεμένος (επιπλέον ρίσκο) αλλά χαλάει χρήματα σε μαλακίες και δεν επενδύει σωστά και μακροπρόθεσμα γιατί έχει πλάνο μόνο τον ίδιο.
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.179
Like
5.370
Πόντοι
1.056
Πάντως στη δουλειά μου, όλοι οι προϊστάμενοι και διευθυντές είναι παντρεμένοι. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom