Νέα

Νομικά ζητήματα διαμερίσματος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Musikerhoho
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 51
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.908
Κριτικές
1
Like
5.409
Πόντοι
2.356
Η πλάκα είναι ότι ακόμα και κλήρωση να κάνουμε, θα την αμφισβητήσουν. Έχει κάτι άτομα, κάτσε καλά. Θα πρέπει να φέρω μάρτυρες στη συνέλευση χα χα. :2funny:

Όσο για το χρέος της άλλης, εμφανίστηκε στη συνέλευση για λίγο σήμερα και ούτε λίγο ούτε πολύ, είπε ότι έχει συμβουλευτεί δικηγόρο και ότι δε μπορούμε να της κάνουμε και πολλλά. Μίλησε για διακανονισμούς και ιστορίες γι' αγρίους. Τσιμπούκια με δόσεις ο Θεοδόσης δηλ. :2funny:
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
54
Like
2.701
Πόντοι
7.216
Όσο για το χρέος της άλλης, εμφανίστηκε στη συνέλευση για λίγο σήμερα και ούτε λίγο ούτε πολύ, είπε ότι έχει συμβουλευτεί δικηγόρο και ότι δε μπορούμε να της κάνουμε και πολλλά. Μίλησε για διακανονισμούς και ιστορίες γι' αγρίους. Τσιμπούκια με δόσεις ο Θεοδόσης δηλ. :2funny:

Και δεν έχει και άδικο.
Ελληνικό νομικό σύστημα.
Ο καθένας κάνει οτι του καβλώσει και δεν υπάρχει τρόπο να ρίξει καμπάνες.
Αλλα τι να λέμε, εδώ ο άλλος τρώει ισόβια και στα 15 χρόνια είναι εξω....

Μόνη σοβαρή λύση η χρέωση των κοινοχρήστων στο ενοικιο όπως γίνεται στο εξωτερικό.
Αλλά που να γίνει αυτό στην ελλάδα....
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.284
Κριτικές
15
Like
5.785
Πόντοι
1.496
1) Tα εξοδα τα καταβαλει αυτος που ξεκιναει τη δικη και εφοσον κερδισει, τα παιρνει απο τον αντιδικο του.  Εν προκειμενω προφανως θα τα καταβαλει ο διαχειριστης αλλά οχι απο την τσεπη του. Θα πληρωσουν οι συνιδιοκτητες αναλογως της συμμετοχης τους.
2) Οχι δεν ισχυει. Εκτος αν το λεει ο κανονισμος, που δεν πιστευω. Κανονικα η συνελευση επιλεγει νεο διαχειριστη. Αν δεν το κανει και η πολυκατοικια στερείται διαχειριστη, μπορει οποιοσδηποτε ιδιοκτητης να προσφυγει στο δικαστηριο για να ορισθει προσωρινος διαχειριστης με ασφαλιστικα μετρα.
Το πιο σωστο ειναι να αναλαβει εταιρεια διαχειρισης πολυκατοικιων αν δεν υπαρχει καποιος που θελει να αναλαβει. Βεβαια η εταιρεια κοστιζει, αλλα λυνει και τα ζητηματα. Οπως να κυνηγησει τους μπαταχτσηδες. Αλλα και να "τρεξει" τη πολυκατοικια αν οι ιδιοκτητες αδιαφορουν. Γιατι ειναι και νομικα ζητηματα στη μεση, καταστατικο. Η εταιρεια θα τα αποσαφηνισει αυτα ωστε να μη λεει ο καθενας το δικο του.
 

xp-user

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
75
Like
16
Πόντοι
0
Προκειμενου να εκδοθει διαταγη πληρωμης, απαιτειται εγγραφο που να αποδεικνυει την οφειλη, υπογεγραμμενο απο τον οφειλετη (π.χ. επιταγες).
Στα κοινοχρηστα, τα ειδοποιητηρια δεν εχουν υπογραφη οφειλετη αρα δεν μπορει να εκδοθει διαταγη πληρωμης με βαση αυτα.

Αν υπαρχει αποφαση δικαστηριου γιατι να βγαλεις διαταγη πληρωμης?
οκ προφανως ο δικηγορος που εβαλα εγω στη πολυκατοικια μας για χρωστουμενα κοινοχρηστα ηταν χασοδικης η μαιμου δικηγορος :-)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.772
Κριτικές
1
Like
29.440
Πόντοι
8.006
οκ προφανως ο δικηγορος που εβαλα εγω στη πολυκατοικια μας για χρωστουμενα κοινοχρηστα ηταν χασοδικης η μαιμου δικηγορος :-)
Δεν ειπε κανενας τετοιο πραγμα τύπε

Το πιο πιθανο ειναι οτι κατι δεν μεταφερεις σωστα
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Τυπε κατσε λιγο, να σε απαντησει μολις βρει ευκαιρια ο νετσαμ ο παλιος ο βαρυς :gay: αυτο το τερας γνωσεως εμπεριστατωμενα και αν δεν συμφωνεις μαζι του θα σε τραβηξει και στο δικαστηριο και καταρχας δεν εχεις και τα απαιτουμενα μηνυματα για τετοιες ερωτησεις  :heavymetalbig: :2funny: :2funny:
 

VaR22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2016
Μηνύματα
417
Κριτικές
1
Like
1.056
Πόντοι
201
Για να μην ανοίγω θέμα καινούριο, μιας ο τίτλος του συγκεκριμένου ταιριάζει γάντι.
Μένω σε ένα παλιό διαμέρισμα 2ου ορόφου. Και παρατήρησα ότι υπάρχουν έντονα σημάδια υγρασίας στο ταβάνι του μπάνιου.
αφού μίλησα με τον γείτονα από πάνω μου είπε ότι δήθεν θα το κοιτάξει (σα να λέει σε γράφω στα @@ μου). Μετά από μία εβδομάδα είπε ότι το κοίταξε και ότι το νερό δεν είναι από αυτόν. Πράγμα αδύνατο καθώς δεν υπάρχει άλλο διαμέρισμα πάνω. Και διπλανό δε θα μπορούσε να είναι καθώς δεν υπάρχει διπλανό, κήπος είναι δίπλα.
αφού περνούσε ο καιρός, έδειχνε ότι με απέφευγε, χτυπούσα το κουδούνι και δεν άνοιγε, δε σήκωνε τηλέφωνα κτλ.
τον πετυχαίνω λοιπόν στο δρόμο, και ξεκάθαρα μου λέει πλέον ότι δε πρόκειται να ασχοληθεί να το φτιάξει. Δυστυχώς φαινόταν ότι για εκεί πάει καθώς ο συγκεκριμένος είναι μεγάλο αρχίδι, δε τον γουστάρει κανείς στην πολυκατοικία.
Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία ακολουθάει κανείς; Πρώτη σκέψη είναι να μιλήσω με δικηγόρο για κάποιο εξώδικο. Αλλά ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία για τέτοιες περιπτώσεις; Πολεοδομία πχ...
 

george398

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2009
Μηνύματα
19
Like
10
Πόντοι
0
Αν νοικιάζεις θα πρεπει να παρει θεση ο ιδιοκτητης, αν ειναι δικο σου ναι θα πας δικαστικα αν δε βγαινει ακρη. Νομιζω οτι επειδη η υγρασια ειναι και επιβλαβης σε καποιο βαθμο θα πρεπει πρωτα καποιος να κανει εκτιμηση οποτε μιλα και με την πολεοδομια
 

pipadoros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
9
Like
1.840
Πόντοι
216
Νομίζω οτι θα πρέπει να μπλέξεις και τον διαχειριστή.
Πάντως υπάρχουν πολλές πιθανότητες.
Αν είναι πάνω απο τη μπανιέρα/ντουζιέρα, μπορεί να έχει προκληθεί απο τους υδρατμούς απο το δικό σου μπάνιο.
Επίσης μου έχει τύχει να έχει βουλώσει το λούκι στην ταράτσα (6ος) και τα νερά που είχαν μαζευτεί έτρεχαν στον 3ο, ενώ ο 4ος και ο 5ος δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Αν θέλεις τη γνώμη μου, πες του να φέρεις υδραυλικό και να τον πληρώσεις εσύ, εκτός αν αποδειχτεί οτι υπάρχει διαρροή απο εκείνον.
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
310
Like
280
Πόντοι
21
μισά μισά πληρωμή υδραυλικου ...
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
800
Κριτικές
1
Like
1.667
Πόντοι
206
1. Δεν είναι διαφορετικό από το να τα πληρώσει το κορόϊδο ο ιδιοκτήτης από την τσέπη του, από το να τα τραβήξεις από το αποθεματικό; Κοινός κουμπαράς είναι, αλλά τουλάχιστον δε θα πληρώσει τη νύφη ΕΝΑΣ ΜΑΛΑΚΑΣ μόνο.

2. 'Οχι. Στη συνέχεια γράφει ότι αν αυτός που εκλέχθηκε μέσω κλήρωσης δεν αναλάβει, με απόφαση της συνέλευσης δίνεις τη διαχείριση σε κάποια εταιρεία και χρεώνεις τα έξοδα για την εταιρεία, το ΜΑΛΑΚΑ που δεν αναλαμβάνει. Πολύ αμφιβάλλω ότι θα είναι κανα 50άρι που λέει ο από πάνω. Κανα 300άρι ίσως.
εχετε μπλέει σουλέει τα δικαστικά έξοδα είναι πολλά ,για αυτό έωαλαν σε γνωστη μου τη πολυκατοικία νομική προστασία και δεν πληρώνουν καθόλου δικαστικά αφου τα καλύπτει η ασφάλεια και κόπηκαν οι μαγκιές απο τους πονηρους.Πολυκατοικία με 24 διαμμερίσματα με ποσό 360 ευρώ το χρόνο δεν βγαίνει ακριβά για το κάθε διαμμέρισμα
 

alexandros 85

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2021
Μηνύματα
1.012
Κριτικές
17
Like
2.698
Πόντοι
1.206
Εγώ ξέρω ένα πράγμα. Με το συμβόλαιο όλοι είναι καλυμμένοι. Ενοικιαστής και ιδιοκτήτης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom