Νέα

Να επιτραπεί η οπλοφορία των πολιτών;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 93K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά η γνώμη σας;

  • ναι

    Ψήφοι: 272 51,5%
  • οχι

    Ψήφοι: 243 46,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 13 2,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    528

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.793
Like
3.958
Πόντοι
506
θελει πολλα χρηματα και εξοπλισμο για τα pcp, σιγουρα και μερακι.. εγω τα εχω μονο για σκοποβολη σε μακρινες αποστασεις, οχι για θηραματα, δεν μου αρεσει να σκοτωνω ζωα
αν ειναι να δωσεις τρελα φραγκα,πα να γαμηθει.....βγαζεις αδεια κ αγοραζεις ραβδωτο.... εχει κατι ωραια CZ τρελες ευκαιριες...
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.404
Like
26.192
Πόντοι
5.506
Με χαλάει αυτή η Μπαλου τυπε :confused:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Βιαστικός είσαι κάτσε να τελειώσουμε με τη μαρφιν
το ματι
καλογριτσας
οτι καπνιζει ο πολακης....
η μπαλα εξω απο το γηπεδο....παραδεχομαι εχει στησει καλο κολπο ο γουρλος
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.514
Κριτικές
28
Like
10.430
Πόντοι
3.296
Παιδιά κλασσικό το ερώτημα
Μια ενέργεια που θα είχε υποτίθεται νόημα να νοιώσουμε ασφαλείς και με καθαρά προληπτικό χαρακτήρα,θα μας έκανε Σικάγο της περιόδου της ποτοαπαγόρευσης έτσι για πλάκα.

Ούτε να διαννοηθώ πόσο άγρια Δύση θα γινόμασταν,με το μέσο ελληνάρα-ποδοσφαιρόφιλο-"μάγκα" στο τιμόνι με τη χριστοπαναγία στο στόμα του έτοιμη-κι "όλα μου φταίνε εκτός από μένα τον ίδιο" εγωκεντρικό τυπά να κυκλοφορεί με γεμάτο σιδερικό....
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.995
Πόντοι
1.706
χάσαμε και τον Άγιο, έκοψε ρόδα μετά το πόστ
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.313
Κριτικές
6
Like
10.360
Πόντοι
3.936
αν ειναι να δωσεις τρελα φραγκα,πα να γαμηθει.....βγαζεις αδεια κ αγοραζεις ραβδωτο.... εχει κατι ωραια CZ τρελες ευκαιριες...
το ξερω τα εχω δει ωραια ειναι.. αλλα καινουργιες αδειες, θορυβος.. παιζουν και αυτα
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.793
Like
3.958
Πόντοι
506
το ξερω τα εχω δει ωραια ειναι.. αλλα καινουργιες αδειες, θορυβος.. παιζουν και αυτα
αν εισαι ομως καλος στο αεροβολο και πας στο ραβδωτο,στους αγωνες θα χτυπας κορυφη.......το αεροβολο ειναι πολυ πιο δυσκολο....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.635
Κριτικές
90
Like
33.172
Πόντοι
24.700
εάν δεν ήσασταν κομπλεξικός ημιμαθής, με μοναδικό κίνητρο να μου την πείτε ακόμα και εάν εξευτελιστείτε, θα ξέρατε ότι "ανώτατη εμβέλεια" που γράφει το λινκ της βαλλίστρας, είναι το ΜΕΓΙΣΤΟ βεληνεκές, όχι το ωφέλιμο βεληνεκές. Το ωφέλιμο βεληνεκές δεν μπορεί ποτέ να είναι μεγαλύτερο από το μέγιστο βεληνεκές, είναι ΠΑΝΤΑ μικρότερο.

Κάπως έτσι εξευτελίζεστε όταν καμώνεστε εξπέρ των όπλων εκτός από της κοινωνιολογίας. :)

με τις υγείες σας.

Για του λόγου το αληθές,

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ G-3A3
Μήκος τυφεκίου1,02 μ.
Διαμέτρημα7,62 χιλ ΝΑΤΟ
Αριθμός αυλακώσεων κάνης4
Βάρος τυφ. G3Α3 χωρίς γεμιστήρα4,25 κ.
Βάρος τυφ. G3Α4 χωρίς γεμιστήρα4,51 κ.
Ταχυβολία φυσιγγίου θεωρητική500-600 φ/1'
Ταχύτητα φυσιγγίου πρακτική120 φ/1'
Κλισιοσκόπιο βαθμονομημένο100-400μ.
Μέγιστο βεληνεκές3700 μ.
Δραστικό-ωφέλιμο βεληνεκές400 μ.


Άσπρο πάτο. :)

 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.995
Πόντοι
1.706

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.635
Κριτικές
90
Like
33.172
Πόντοι
24.700
μη φύγετε γρήγορα, πείτε μας για το ωφέλιμο βεληνΙκές πρώτα ω έμπειρε γνώστη οπλουργέ.

Όσο πάτε, τόσο ξεσηκώνετε τα παλιά κόλπα κάποιας ψυχής που (κατά τα άλλα, κατακρίνετε). Κι αυτός όταν τον ξεβράκωναν, άρχιζε να κάνει παρατηρήσεις για τα ορθογραφικά λάθη προκειμένου να διασκεδάσει τις εντυπώσεις. :)

Συνεχίστε με τον ίδιο αμείωτο ζήλο να καμώνεστε τον ξερόλα και να διακατέχεστε από σύνδρομο καταδίωξης , και σύντομα θα τον ξεπεράσετε σε ξιπασιά. :)
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Όσο πάτε, τόσο ξεσηκώνετε τα παλιά κόλπα κάποιας ψυχής που (κατά τα άλλα, κατακρίνετε). Κι αυτός όταν τον ξεβράκωναν, άρχιζε να κάνει παρατηρήσεις για τα ορθογραφικά λάθη προκειμένου να διασκεδάσει τις εντυπώσεις. :)

Συνεχίστε με τον ίδιο αμείωτο ζήλο να καμώνεστε τον ξερόλα και να διακατέχεστε από σύνδρομο καταδίωξης , και σύντομα θα τον ξεπεράσετε σε ξιπασιά. :)
Kαλησπέρα σας αγαπητέ.Είστε καλά?
Αναφέρεστε σε αυτόν που φαντάζομαι?
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.995
Πόντοι
1.706
Όσο πάτε, τόσο ξεσηκώνετε τα παλιά κόλπα κάποιας ψυχής που (κατά τα άλλα, κατακρίνετε). Κι αυτός όταν τον ξεβράκωναν, άρχιζε να κάνει παρατηρήσεις για τα ορθογραφικά λάθη προκειμένου να διασκεδάσει τις εντυπώσεις. :)

Συνεχίστε με τον ίδιο αμείωτο ζήλο να καμώνεστε τον ξερόλα και να διακατέχεστε από σύνδρομο καταδίωξης , και σύντομα θα τον ξεπεράσετε σε ξιπασιά. :)
άγιε οπλουργέ, αφήστε τα ορθογραφικά.
Το λινκ που ποστάρατε το διαβάσατε? Αγγλικά γνωρίζετε?
Θέλετε να αφιερώσετε λίγο χρόνο να γουγλάρετε τι σημαίνει δραστικό ωφέλιμο και μέγιστο βεληνεκές για να σταματήσετε να εκτίθεστε?
Για να σας το κάνω νιανιά χωριάτικα αν δυσκολεύεστε, το μέγιστο βεληνεκές είναι να σημαδεύεις υπό κλισ γωνιάςςς κατά τον ουρανό και όπου φτάσ.
Δεν είναι σημαδεύου να σκοτώσ και δεν έχει καθόλου διάτρησ

υ.γ. 1 yard = 0,9 meters να μην δυσκολεύεστε και σε αυτό.

Effective Hunting Range​


If using a 300+ FPS crossbow, the average effective hunting range is 50, maybe 60 yards. You can obviously go beyond that – even an 80 yard shot would still be powerful enough to kill medium and even big game. The real question here is whether you can land the shot with perfect precision and penetrate the vital organ(s); most people can’t do so with consistency. Which is why most crossbow hunters will prefer to take a shot from a maximum of 35 yards away; not because their arrow won’t kill from a further distance, but because they want to be certain the arrow will land where it should, otherwise they’d end up wounding the animal only without killing it, and that’s not something any ethical hunter wants.

Summary​


  1. If you don’t care about hitting a target, a powerful modern crossbow can shoot as far as 500 yards.
  2. If you want to hunt, up to 80 yards is possible for a very skilled shooter, however you should stick to a maximum of 60 yards, and preferably much less than that (30-35) if you are a beginner.
  3. For target practice, everything will depend on your skill; 180+ yard shots are definitely possible, albeit accuracy will require godlike skills.
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.995
Πόντοι
1.706
Kαλησπέρα σας αγαπητέ.Είστε καλά?
Αναφέρεστε σε αυτόν που φαντάζομαι?
σε προετοιμάζω, μην απορήσεις αν ο άγιος αρχίσει τα hi 5 και τις αβρότητες με τον καλόγερο όπως με τον τντ εάν με βρίζει σε κάποιο πόστ ο καλόγερος.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.313
Κριτικές
6
Like
10.360
Πόντοι
3.936
αν εισαι ομως καλος στο αεροβολο και πας στο ραβδωτο,στους αγωνες θα χτυπας κορυφη.......το αεροβολο ειναι πολυ πιο δυσκολο....
με αυτο που εγραψες.. καταλαβα οτι εισαι μυστης του ειδους..
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.413
Κριτικές
16
Like
13.586
Πόντοι
6.515
Μπάλασκας: και να τους πιασουν αρχικά ισόβια και σε λίγα χρονάκια έξω
Κουλισταν - τσιπρισταν :shit:
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.995
Πόντοι
1.706
ο Άγιος είναι μεγάλο ταλέντο στις κριτικές.. μια κατηγορια μόνος του.. η πεννα του δεν παιζεται .. :hi:
αναμφίβολα. Ουδέποτε τον κατηγόρησε κανείς για κακές κριτικές.

Χρειάζεται μια βοήθεια όμως στα οπλικά που τα ξέρετε εσείς καλύτερα από εμένα, να του εξηγήσετε τη διαφορά στα βεληνεκή για να μην γράφει κουταμάρες και κυριότερα να μην κρίνει άσχημα άλλους ενώ έχει ημιμάθεια ή άγνοια και εκτίθεται.

Εγώ δεν ξέρω πολλά από όπλα, ξέρω όμως να γουγλάρω ξέρω να διαβάζω και ξέρω να σταματάω και να μην εκτίθεμαι.
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.666
Like
1.921
Πόντοι
216
Παιδιά κλασσικό το ερώτημα
Μια ενέργεια που θα είχε υποτίθεται νόημα να νοιώσουμε ασφαλείς και με καθαρά προληπτικό χαρακτήρα,θα μας έκανε Σικάγο της περιόδου της ποτοαπαγόρευσης έτσι για πλάκα.

Ούτε να διαννοηθώ πόσο άγρια Δύση θα γινόμασταν,με το μέσο ελληνάρα-ποδοσφαιρόφιλο-"μάγκα" στο τιμόνι με τη χριστοπαναγία στο στόμα του έτοιμη-κι "όλα μου φταίνε εκτός από μένα τον ίδιο" εγωκεντρικό τυπά να κυκλοφορεί με γεμάτο σιδερικό....
δεν είπαμε να κυκλοφορεί, να έχει φυλαγμένο στο σπίτι του σε περίπτωση παραβίασης της ιδιωτικής του περιουσίας και ασφάλειας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom