Νέα

Μητρική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα aquarius2756
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Να καταλάβεις εγώ με την υδροψυξη παίζω Μαξ 45-50 βαθμούς στα πάντα.
Αυτή κάνει μεγάλη διαφορά, συν το μεγάλο κουτί για την κυκλοφορία αέρα.
Τύπε, υπάρχει περίπτωση να γίνει μαλακία με την υδρόψυξη; :confused:

Δεν έχω κάνει την κίνηση μέχρι στιγμής.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.326
Πόντοι
3.846
Τύπε, υπάρχει περίπτωση να γίνει μαλακία με την υδρόψυξη; :confused:

Δεν έχω κάνει την κίνηση μέχρι στιγμής.
Παλιά που στήναμε υδροψυξη μόνοι μας (παίρναμε τα κομμάτια και τα ενωναμε ένα ένα) σαφώς και υπήρχε ρίσκο.
Προσωπικά εδώ και 15 χρόνια που έχω στα συστήματα μου, ποτέ δεν έκατσε στραβή.

Τα τελευταία 5 χρόνια που πουλιούνται τελείως έτοιμα κλειστά κυκλώματα οι πιθανότητες είναι μηδαμινές.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Το 67 ειναι το μεγαλυτερο που ειδα για εναν πυρηνα και για μια στιγμη, εκατο διαφορετικες θερμικρασιες δειχνει δεν σημαινει οτι θα δουλευει συνεχεια στα 67. και παλι ομως δεν ειναι πολυ σαν η μεγαλυτερη θερμοκρασια του τεστ.
Εγω υδροψυξη δεν βαζω. Μονο αν δεν γινεται διαφορετικα γιατι φοβαμαι διαροες. Εχω διαβασει για πολλες περιπτωσεις ζημιων σε gpu και mobo. Kι αν ειμουν αναγκασμενος να βαλω θα εβαζα καποια πανακριβη π.χ. 300-400 Ε , οποτε με κοστος 130Ε μια χαρα ειναι αυτη που εχω. Σε μεσο ορο ειμαι 50-52 δλδ, εδω παλαια τους δουλευαμε 80-90 και αντεχαν.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.326
Πόντοι
3.846
Το 67 ειναι το μεγαλυτερο που ειδα για εναν πυρηνα και για μια στιγμη, εκατο διαφορετικες θερμικρασιες δειχνει δεν σημαινει οτι θα δουλευει συνεχεια στα 67. και παλι ομως δεν ειναι πολυ σαν η μεγαλυτερη θερμοκρασια του τεστ.
Εγω υδροψυξη δεν βαζω. Μονο αν δεν γινεται διαφορετικα γιατι φοβαμαι διαροες. Εχω διαβασει για πολλες περιπτωσεις ζημιων σε gpu και mobo. Kι αν ειμουν αναγκασμενος να βαλω θα εβαζα καποια πανακριβη π.χ. 300-400 Ε , οποτε με κοστος 130Ε μια χαρα ειναι αυτη που εχω. Σε μεσο ορο ειμαι 50-52 δλδ, εδω παλαια τους δουλευαμε 80-90 και αντεχαν.
Εγώ δεν έχω διαβάσει για καμιά διαρροή.
Πού βρήκες εσύ πολλές κιόλας;
Εγώ έβαλα της Arctic silver με 90€. Κιχ δεν κάνει.
Δεν επιμένω, απλά ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Τύπε, υπάρχει περίπτωση να γίνει μαλακία με την υδρόψυξη; :confused:

Δεν έχω κάνει την κίνηση μέχρι στιγμής.


Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές. Εντός εγγύησης σε κλειστά κυκλώματα , ουσιαστικά απίθανο.
Από την άλλη ... γιατί να το κάνεις ; ;
Αν δεν έχεις το μηχάνημα σε χώρο που θες ησυχία, μπορείς απλά να βάλεις γαμάτη ψύκτρα αέρα.
Υπάρχει ένα κτήνος της cooler master MA824 stealth .
Δες την .

Δεν καταλαβαίνει τίποτε.

Σε πιο μικρές/φθηνές οποιοδήποτε μοντέλο 212 του ίδιου κατασκευαστή.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Στις κριτικες του skroutz. Mπορει ναναι απιθανο, αλλα εχω παθει μια ψυχολογια κι οταν βλεπω ανακατεμενα υγρα και ρευμα με πιανει ψυχικο ταρακουλο. Τεσπα, αποφευγω οσο μπορω την υδροψυξη. Κι αν ειμουν αναγκασμενος να βαλω, θα επελλεγα την ποιοτηκοτερη και θα εβαζα και εξτρα σφυκτηρακια στα σημεια ενωσης των σωληνων με τους μαστους των εξαρτηματων.
Πολλες εταιριες εχουν καλες αεροψυκτρες, εκτος της cooler master και bequiet, noctua, thermalight κ.α. Προτιμω noctua γιατι ειναι απο τις κορυφαιες, δινει 6 χρονια εγκυηση και απαιχτη εξυπηρετιση πελατων.
Τελος το μηχανημα μου δεν προκειται ποτε να δουλεψει στα ορια των δυνατοτητων του.
 

Flaviouras

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
30
Like
68
Πόντοι
0
Παιδιά επειδή βλέπω ότι είστε γνώστες θα ήθελα αν δεν σας κάνει κόπο καμία πρόταση για αγορά pc (χωρίς οθόνη) με budget 1000-1250 max.
Γενικά επεξεργασία φωτό και μουσικής αλλά όχι τίποτα πολύ απαιτητικό. ερασιτεχνικά.
Αν γίνεται να έχει και κάρτα ήχου έξτρα (πχ gigabit η οπως αλλιώς λέγεται) θα το προτιμούσα πιθανόν.
Και όσο πιο αθόρυβο γίνεται... με βάση το μπατζετ βέβαια.
Βλέπω πολλά έτοιμα στην αγορά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αξίζουν και πόσο π.χ. "παλιά" είναι τα components.
Αν έχετε αξιόπιστη πρόταση για μαγαζί κλπ. επίσης μου κάνει ή από όσα διαφημίζονται αν πιστεύετε κάποιο αξίζει επίσης να το δω.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.461
Πόντοι
4.546
Παιδιά επειδή βλέπω ότι είστε γνώστες θα ήθελα αν δεν σας κάνει κόπο καμία πρόταση για αγορά pc (χωρίς οθόνη) με budget 1000-1250 max.
Γενικά επεξεργασία φωτό και μουσικής αλλά όχι τίποτα πολύ απαιτητικό. ερασιτεχνικά.
Αν γίνεται να έχει και κάρτα ήχου έξτρα (πχ gigabit η οπως αλλιώς λέγεται) θα το προτιμούσα πιθανόν.
Και όσο πιο αθόρυβο γίνεται... με βάση το μπατζετ βέβαια.
Βλέπω πολλά έτοιμα στην αγορά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αξίζουν και πόσο π.χ. "παλιά" είναι τα components.
Αν έχετε αξιόπιστη πρόταση για μαγαζί κλπ. επίσης μου κάνει ή από όσα διαφημίζονται αν πιστεύετε κάποιο αξίζει επίσης να το δω.
Δεν ρωτάς στο ι-ν-σ-ο-μ-ν-ι-α τζι αρ, ενότητα συστήματα και αναβαθμίσεις. Άσε που έχει χίλια δύο παρόμοια νήματα, σαν το δικό σου.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Φιλε, οπως λεει ο Easy Raider, στο insomnia, θα βρεις πολλα, νηματα για το θεμα σου. Μπορεις να τους αναφερεις τα χρηματα που διαθετεις και τις δουλειες που θελεις να κανεις και θα σου συστησουν το πλεον καταλληλο μηχανημα για σενα.
Εγω εχω να σου συστησω και νομιζω οτι θα συμφωνουν τα παιδια εδω, που γνωριζουν καποια πραγματα, ειναι μακρυα απο ετοιμες συνθεσεις. Συνηθως βαζουν εναν κραχτη, επεξεργαστη η καρτα γραφικων και τα υπολοιπα κοματια (μητρικη, μνημες, τροφοδοτικα κτλ) ειναι οτι χειροτερη ποιοτητα υπαρχει η περισευματα που εχουν ξεμεινει στα ραφια.
Καρτα ηχου. Στους περισσοτερους απο εμας, αρκουν αυτα που προσφερει η ενσωματομενη στην μητρικη, καρτα ηχου. Εσυ που θελεις επεξεργασια ηχου, θα πρεπει να βαλεις εξτρα μια PCI η εξωτερικη, εργαλειο για την δουλεια σου.
Με το budget σου, μπορεις να στησεις ενα αξιοπιστο για 1080p συστημα. Για 2Κ η 4Κ θα πρεπει να ανεβεις αρκετα.
Καλες αγορες σου ευχομαι, φιλε και μην βιαστεις, στις επιλλογες σου.
και τα παιδια, εδω, που κουβεντιαζουμε, γνωσεις εχουν και μπορουν να σου πουν μια γνωμη.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.733
Πόντοι
216
Παιδιά επειδή βλέπω ότι είστε γνώστες θα ήθελα αν δεν σας κάνει κόπο καμία πρόταση για αγορά pc (χωρίς οθόνη) με budget 1000-1250 max.
Γενικά επεξεργασία φωτό και μουσικής αλλά όχι τίποτα πολύ απαιτητικό. ερασιτεχνικά.
Αν γίνεται να έχει και κάρτα ήχου έξτρα (πχ gigabit η οπως αλλιώς λέγεται) θα το προτιμούσα πιθανόν.
Και όσο πιο αθόρυβο γίνεται... με βάση το μπατζετ βέβαια.
Βλέπω πολλά έτοιμα στην αγορά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αξίζουν και πόσο π.χ. "παλιά" είναι τα components.
Αν έχετε αξιόπιστη πρόταση για μαγαζί κλπ. επίσης μου κάνει ή από όσα διαφημίζονται αν πιστεύετε κάποιο αξίζει επίσης να το δω.
Με ένα χιλιάρικο budget, και όχι μεταχειρισμένο σύστημα, σου προτείνω τα εξής, με βάση του τί λες οτι ζητάς.
CPU AMD Ryzen 5 5600G
Μητρική MSI MAG B550 Tomahawk
Μνήμες RAM Corsair Vengeance LPX 32GB DDR4 RAM
Κάρτα ήχου Creative Sound Blaster Audigy RX
Κάρτα Γραφικών Asus GeForce RTX 3050 8GB GDDR6 Phoenix V2
Τροφοδοτικό Be Quiet Pure Power 12 M 750W
Κουτί Be Quiet Pure Base 500 Midi Tower
Αυτά θα σου κοστίσουν, πάνω κάτω, κοντά στο χιλιάρικο. Δεν είναι το ισχυρότερο που μπορείς να έχεις, αλλά είναι αρκετά καλό σύστημα για αυτά που λές οτι θα κάνεις, με διάρκεια ζωής πάνω απο πενταετία, πριν χρειαστείς να κοιτάς για αναβαθμίσεις.
Εναλλακτικά, με αυτά τα λεφτά, κοιτάς για παλιότερης γενιάς workstation συστήματα, και με το περίσσευμα χρημάτων φοράς και μια κάρτα ήχου, ή/και μια πιο δυνατή κάτα γραφικών
 

Flaviouras

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
30
Like
68
Πόντοι
0
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αυτά που μου είπατε με βοηθάνε πολύ. Ειλικρινά δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων όσο να μην με πιάσουν κορόιδο με παλιά συστήματα και με κράχτες κλπ. Ήξερα ότι με το ποσό αυτό μπορώ να πάρω κάτι αρκετά επαρκές για τις ανάγκες μου αλλά το επιβεβαιώσατε κι εσείς. Το ινσομνια δεν το ήξερα αλλά θα το κοιτάξω για ιδέες. Μου δώσατε υλικό για αναζήτηση..

Έξτρα ερώτηση. Γνωστό μαγαζί με γκατζετ κλπ πουλάει ηλεκτρονικές άδειες windows 11 με περίπου είκοσι ευρώ. Φαντάζομαι είναι legit!!!???
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.461
Πόντοι
4.546
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αυτά που μου είπατε με βοηθάνε πολύ. Ειλικρινά δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων όσο να μην με πιάσουν κορόιδο με παλιά συστήματα και με κράχτες κλπ. Ήξερα ότι με το ποσό αυτό μπορώ να πάρω κάτι αρκετά επαρκές για τις ανάγκες μου αλλά το επιβεβαιώσατε κι εσείς. Το ινσομνια δεν το ήξερα αλλά θα το κοιτάξω για ιδέες. Μου δώσατε υλικό για αναζήτηση..

Έξτρα ερώτηση. Γνωστό μαγαζί με γκατζετ κλπ πουλάει ηλεκτρονικές άδειες windows 11 με περίπου είκοσι ευρώ. Φαντάζομαι είναι legit!!!???
Ναι, και στο ινσόμνια, στο δελαμπ, έιντιεςελ και αλλού, έχει διαφημίσεις για τέτοιες φθηνές άδειες, για εταιρείες βγαίνουν για αυτό είναι και φθηνότερα. Μια χαρά είναι, έτσι πήρα και εγώ γνήσια, ενημερώνεται κανονικότατα, άλλο αν η μικρομαλακή είναι ενάντια σε αυτό.

Κάνε μια εγγραφή και τα ρώτα ότι θες, τα παιδιά εκεί θα σε βοηθήσουν σε κάθε λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Ξεκίνα με ινσόμνια και βλέπεις.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αυτά που μου είπατε με βοηθάνε πολύ. Ειλικρινά δεν είναι τόσο θέμα χρημάτων όσο να μην με πιάσουν κορόιδο με παλιά συστήματα και με κράχτες κλπ. Ήξερα ότι με το ποσό αυτό μπορώ να πάρω κάτι αρκετά επαρκές για τις ανάγκες μου αλλά το επιβεβαιώσατε κι εσείς. Το ινσομνια δεν το ήξερα αλλά θα το κοιτάξω για ιδέες. Μου δώσατε υλικό για αναζήτηση..

Έξτρα ερώτηση. Γνωστό μαγαζί με γκατζετ κλπ πουλάει ηλεκτρονικές άδειες windows 11 με περίπου είκοσι ευρώ. Φαντάζομαι είναι legit!!!???
Πανακριβο ειναι! Χαχαχα! Πηρα κλειδι για windows 10 με 5,5 Ε. Εγκατασταση και δωρεαν update σε 11 απο microsoft
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Πανακριβο ειναι! Χαχαχα! Πηρα κλειδι για windows 10 με 5,5 Ε. Εγκατασταση και δωρεαν update σε 11 απο microsoft

άλλο αν η μικρομαλακή είναι ενάντια σε αυτό.
Σηγουρα? Αφου ειναι αντιθετη γιατι τα δεχεται και τα επιτρεπει? Ποιος ξερει βεβαια τι οικονομικα συμφεροντα παιζονται. Παντως, ποτε η m/s δεν κυνηγησε σοβαρα την πειρατεια των windows, αποτελεσμα η παγκοσμια κυριαρχια της στα λειτουργικα. Το θεμα ειναι οτι με περι τα 10Ε μπορουμε ναχουμε ενα νομιμο λειτουργικο. Ενω παλαιοτερα αν θυμαστε θελαμε σχεδον μια περιουσια
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.461
Πόντοι
4.546
Σηγουρα? Αφου ειναι αντιθετη γιατι τα δεχεται και τα επιτρεπει? Ποιος ξερει βεβαια τι οικονομικα συμφεροντα παιζονται. Παντως, ποτε η m/s δεν κυνηγησε σοβαρα την πειρατεια των windows, αποτελεσμα η παγκοσμια κυριαρχια της στα λειτουργικα. Το θεμα ειναι οτι με περι τα 10Ε μπορουμε ναχουμε ενα νομιμο λειτουργικο. Ενω παλαιοτερα αν θυμαστε θελαμε σχεδον μια περιουσια
Νόμιμα είναι κανονικότατα, τις βγάζει για εταιρείες αυτές τις άδειες, φθηνότερες.
Τις αγοράζουν κάποιοι εκεί στην Ανατολή με το κιλό, και μετά τις πωλούν σε οικιακούς καταναλωτές, με κάποιο κέρδος.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Λοιπον αγορα κλειδι win10. απο Gamers Outlet (Cambridge, MA. United States.) δηλωνει, τηλ. +17814917971. τιμη 4.48 (1 x Windows 10 Home Cd Key OEM Microsoft Global)
Για αξιοπιστα μαγαζια, απο οτι ειδα προσφατα
ΜGManager τιμες μεσαιες, παραδωση στις ημερ/νιες που λεει, πολυ αξιοπιστο. Αν τους πεις να σου μονταρουν το PC, σφαζουν!
Quichshop τιμες απο τις ποιο φτηνες, παραδοση, αν εχουν το εξαρτημα σε 2 μερες το πηρες, αν οχι εισαι στο περιμενε. π.χ. cpu διαθεσιμη 7-10 ημερες παρελαβα σε 20.
Υou.gr τιμες σε καποια πραγματα, ευκαιρια σε καποια αλλα φωτια και λαβρα. Αξιοπιστο στις παραδωσεις.
MSystem μια απο τα ιδια
Web Supplies το αυτο
JMTeck Καρπενησι μερια. τιμες φτηνες, παραδωση θα περιμενετε κανα μηνα, αλλα θατα στειλουν, σηγουρα
E-gate τιμες ακριβες, παραδωση μιλαμε για τους ψευτες. Τροφοδοτικο αμεσα διαθεσιμο λεει, παρελαβα σε 25 ημερες. Διστυχως ειναι οι αντιπροσωποι της seasonic στην Ελλαδα.
Τωρα κατι πλεσιοι, κατι παμπλικοι, κατι ισοπια, κατι κωτσοι, δεν ξερω εσεις, εγω ουτε απεξω δεν περναω.
Τα γραφω αυτα, οχι για να πουλησω μουρη, αλλα σχεδον καθημερινα διαβαζω, παραπονα για εξαπατιση, καθυστεριση επιστροφης χρηματων και τετοια, καταναλωτων και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. Μας εχουν για ζωα, κοιτανε μονο να τα αρπαξουν, και στην καραπουτσακλαρα τους, με οποιο κοπο εχεις βγαλει εσυ, τα οποια φραγγα διαθετεις.
Ενα θα σας πω. ΠΟΤΕ! μα ποτε προπληρωμη. Μονο αντικαταβολη. Θα γλυτωσετε απο ασχημες περιπετειες.
Χαιρομαι που τα λεμε εδω παντως. Και μπορει να εχω διαφορετικη αποψη με τον xenitemenos για τις ψυξεις των σιπιγιουδων, αλλα σεβομαι και μελετω την γνωμη του.
 

BisexualWannabe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2023
Μηνύματα
815
Like
2.707
Πόντοι
446
Τύπε το e-shop το έχεις ακουστά? Υπάρχει/υπήρχε και το VNP.gr με φυσικό κατάστημα στην Αγία Παρασκευή.
 
OP
OP
A

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Tυπε απο το e-shop ψωνιζα εδω και 20 χρονια. Καμια σχεση με αυτο των 5 τελευταιων ετων. Μικρη διαθεσημοτητα, μεγαλη καθυστερηση στις παραδοσεις, πολλες ποστιες σε πελατες, ανυπαρκτο σερβις, πλεον δεν περναω, οπως ειπα, ουτε απεξω.
Το VPN.gr, oχι δεν το γνωριζα. Ριχνοντας μια ματια ειδα 14700kf στα 463Ε με παραδωση σε 20-30 ημερες. Τον πηρα 416 σε 20. Ζ790 aorus elite AX στα 303Ε παραδωση 4-10 ημ. Την πηρα 273E σε 15 μερες. Αυτα τα 2 τα πηρα απο quickshop.
Για μαγαζια που δεν γνωριζω η δεν εχω ψωνισει δεν μπορω ναχω γνωμη, αναφερα μαγαζια που προσφατα η στο παρελθον ειχα νταλαβερι μαζυ τους. Μπορει το VPN να ειναι καλο μαγαζυ, αυτα τα 2 που τσεκαρα δεν με ενθουσιασαν κιολας. Θα το εχω στα υπ οψην για τυχον μελλοντικες αγορες.
Παρατηρισα οτι καποιο εξαρτημα μπορει ενα μαγαζυ να τοχει σε τιμη χωμα και καποιο αλλο σε τιμη στο θεο. Και τα δυο αξιοπιστα κατ/τα. Θελει ψαξιμο κι οχι βιασυνες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom