Νέα

Μητέρα πήγε τους 40χρονους γιους της στα δικαστήρια για να τους διώξει από το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rand0m1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 316
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.672
Κριτικές
59
Like
16.623
Πόντοι
16.555
Δεν έχουν όλοι τα ίδια χαρτιά.
Μην θεωρείς ναυάγια οσους βγάζουν πιο λίγα από εσένα γιατί αν μείνεις άνεργος δεν θα την παλέψεις...να είσαι ταπεινός όταν είσαι πάνω στο άλογο για να μην σε φτύνουν όταν ξεπεζεψεις.
Πραγματι δεν εχουν ολοι τα ίδια χαρτιά !
Καλο είναι αυτο να το καταλαβετε αρκετοι εδω μεσα γιατι διαβαζοντας τις απόψεις πολλών για διαφορα θέματα , νομίζω οτι διαβαζω τον Μαρινακη και τον Αλαφουζο.

Οσο για μενα αστο, εχω αρκετα για μια ζωη. Το προβλημα μου είναι να μην τα φαω ολα στις πουτανες και δεν μεινει τίποτα για τα παιδια μου. Γιαυτο γραφω εδω τωρα , για να μην παω και φαω κανα 500ρικο Σαββατιατικο .
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.064
Like
1.499
Πόντοι
216
Γιατι με 700ευρω μπορείς να ζεις στη Πάτρα η στη Λάρισα αν έχεις νοίκι, σούπερ μάρκετ ρεύμα, θερμανση?αν έχεις και αμάξι θες και τέλη ασφάλεια, βενζίνη, κάνα συνεργείο αν χαλάσει, ιδίως αν είναι και παλαιό. Με 700 ευρώ ούτε σε κανα χωριό της Ηπείρου δεν την βγάζεις.ασε τι λενε οι έξυπνοι.. Και με τέτοιο ψωρομισθο οι ελλεινιδες ούτε να σε φτφτισουνε
Τύπε υπάρχουν λύσεις νοικιάζεις Σαλόνικα στην προνομιακή τιμή των 700 € μια τρύπα ισόγειο στα 25τ.μ. σε οικοδομή του... '70 και ξενοιάζεις :confused:

 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
Δεν ξερω αν γινεται καν αυτο στην Ελλαδα
Αποσο θυμαμαι υπαρχει νομος που κατιοντες και ανιοντες (παιδια και γονεις αλλα και παππουδια) δικαιουνται ο ενας απο τον αλλον διατροφη εφ ορου ζωης.
Για μενα αυτο ειναι ενας απο τους καλους νομους της χωρας. Δε στηριζω τα παιδια να μη δουλευουν αλλα αυτο που σε αλλες χωρες σε πετανε εξω στα 18 να πεθανεις σα σκυλι ειναι απανθρωπο. Το ιδιο και για τα παππουδια. Ειναι δυνατον να τα αφηνουν στο δρομο;
Οπως και το αρθρο που λεει οτι υποχρεωουσαι να βοηθησεις οποιονδηποτε αγνωστο κινδυνευει αν δε θα μπεις ο ιδιος σε κινδυνο.
Σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει αυτο και ειναι δειγμα πολιτισμου και κοινωνικης συνοχης.
Αυτός είναι και ο λόγος που οι Ασιάτες δουλεύουν τόσο όσο πολύ, για να ανταποδώσουν αυτά που πήραν απ την οικογένειά τους
 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
472
Κριτικές
32
Like
3.220
Πόντοι
2.591
Δεν ξερω αν γινεται καν αυτο στην Ελλαδα
Αποσο θυμαμαι υπαρχει νομος που κατιοντες και ανιοντες (παιδια και γονεις αλλα και παππουδια) δικαιουνται ο ενας απο τον αλλον διατροφη εφ ορου ζωης.
Για μενα αυτο ειναι ενας απο τους καλους νομους της χωρας. Δε στηριζω τα παιδια να μη δουλευουν αλλα αυτο που σε αλλες χωρες σε πετανε εξω στα 18 να πεθανεις σα σκυλι ειναι απανθρωπο. Το ιδιο και για τα παππουδια. Ειναι δυνατον να τα αφηνουν στο δρομο;
Οπως και το αρθρο που λεει οτι υποχρεωουσαι να βοηθησεις οποιονδηποτε αγνωστο κινδυνευει αν δε θα μπεις ο ιδιος σε κινδυνο.
Σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει αυτο και ειναι δειγμα πολιτισμου και κοινωνικης συνοχης.
Συμφωνώ εν μέρη απλά στις αναπτυγμένες χώρες υπάρχουν οι ανάλογες υποδομές και ευκαιρίες για τους νέους να φτιάξουν τη ζωή τους δηλαδή να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους. Επίσης αν οι γονείς τους δεν τους φερόντουσαν καλά μια χαρά μου ακούγεται να τους πάνε σε οίκους ευγηρίας.
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.672
Κριτικές
59
Like
16.623
Πόντοι
16.555
Ελα εδω σας εχω ναυαγια.

Αν δεν καταλαβαθνετε τον διαλογο μην αναρωτιεστε γιατι εισαστε στα 700ευρω 40+ ετων

 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.677
Κριτικές
62
Like
41.499
Πόντοι
8.530

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.784
Κριτικές
25
Like
10.200
Πόντοι
4.746
και τι σας νοιαζει τι κανει ο καθενας κοιτα ρε την παρτη σου και γραφτους στα αρχιδια σου αυτο κανω χρονια .
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.994
Κριτικές
10
Like
1.393
Πόντοι
506
Το πρόβλημα έχει επεκταθεί και στην επαρχία. Στις τελευταίες τελειωμένες επαρχίες με μηδενικό τουρισμό τα ενοίκια έχουν αυξηθεί και εκεί δεν παίζει καν ο βασικός. Να δούμε που θα φτάσει το πράγμα όπως πάει. Τι στο διάολο έχουν γίνει όλα τα σπίτια ενώ και υπογεννητικότητα έχουμε, και πολύς κόσμος έχει φύγει από Ελλάδα, και ειδικά επαρχία που έχει αδειάσει τελείως πώς εξηγείται το φαινόμενο;;
Λεφτα Υπαρχουν! :rockon: Απλα εσυ και εγω δεν τα εχουμε . Το εδειξαν τα αποτελεσματα των εκλογων
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.677
Κριτικές
62
Like
41.499
Πόντοι
8.530
Ποιος νομος δεν υπαρχει?
Η αμοιβαια υποχρεωση διατροφης ανιοντων και κατιοντων?
Το αρθρο 1485 του Αστικου Κωδικα ειναι.

Υ.Γ. Στο αλλο φυσικα εχεις δικιο. Κάνουν χρυσες δουλειες τα....ντελιβερι καφε και συζηταμε αν στην χωρα υπαρχει φτωχεια και ανεχεια. Με ποια λογικη καποιος ζηταει ντελιβερι καφε?
Κάποιος βαριεστημενος νεοέλληνας επειδή του γκαβλωσε να πιει φρέντο καπουτσίνο αλλά βαριέται να ντυθεί ( λες και θα βάλει φράκο με ημίψηλο καπέλο η τουαλέτα οι "κυρίες")παίρνει τηλέφωνο και έρχεται το καφεδάκι του ...τι δεν καταλαβαίνεις ;
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.904
Κριτικές
14
Like
3.248
Πόντοι
746
Ποιος νομος δεν υπαρχει?
Η αμοιβαια υποχρεωση διατροφης ανιοντων και κατιοντων?
Το αρθρο 1485 του Αστικου Κωδικα ειναι.

Υ.Γ. Στο αλλο φυσικα εχεις δικιο. Κάνουν χρυσες δουλειες τα....ντελιβερι καφε και συζηταμε αν στην χωρα υπαρχει φτωχεια και ανεχεια. Με ποια λογικη καποιος ζηταει ντελιβερι καφε?
Είδες άμα ξέρεις νομικά;
Γ@μείς και δέρνεις...
Ο (Νεο) Έλληνας έτσι είναι...
Θέλει να έχει ευκολία στα πάντα και υπηρέτες...
Για το θέμα του ντελίβερι λέω...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Λεφτα Υπαρχουν! :rockon: Απλα εσυ και εγω δεν τα εχουμε . Το εδειξαν τα αποτελεσματα των εκλογων
Σωστοοοοοοςςςςςς... Σωστότατος....
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
885
Like
1.393
Πόντοι
206

Θα τον τρως ωμό για να βγάλεις τα έξοδα. Απλά τα πράγματα.

Στο μεταξύ διαβάζω μερικούς που γράφουν για εξέλιξη κτλ. Πχ ένας οδηγός πως ακριβώς θα εξελιχθεί; Δεν είναι πολιτικός μηχανικός ή ηλεκτρολόγος που έχεις μια γενική εκπαίδευση και μετά υπάρχουν άπειρες δυνατότητες. Τα αυτοκίνητα είναι ίδια. Ή ένας πωλητής κάπου. Τι εξέλιξη μπορεί να έχει; Θα κάνει και ένα elearning και μετά; Θα πάει στο αφεντικό να του πει διώξε την κόρη σου να γίνω εγώ προϊστάμενος;

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ δουλειές εκεί έξω. Δεν είναι όλοι στελέχη επιχειρήσεων και γαμώ. Υπάρχουν και οι εργάτες και οι υπάλληλοι. Εκεί δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια. Και δεν υπάρχουν γιατί η οικονομία μας είναι για τον πούτσο. Γενικά.

Πρόσφατα έφυγε φίλος μου με 15 χρόνια εμπειρία σε κατάστημα ηλεκτρονικών να πάει στα ΟΡΥΧΕΙΑ. ΣΤΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΘΑΝΑΤΟ. Η εταιρία του έδωσε ΟΛΑ ΤΑ ΕΦΟΔΙΑ. Αλλά το αφεντικό τον είχε μόνιμα στο χέσιμο. Δε γίνεται ρε φίλε. Πρέπει και το αφεντικό να το καταλάβει κάποια στιγμή ότι ο υπάλληλος πρέπει να πληρωθεί. Αν δε βγαίνεις ΚΛΕΙΣΤΟ.

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν και τα αφεντικά ότι ο υπάλληλος είναι άνθρωπος και να επαναξιολογήσουν τη δουλειά τους. Υπάρχουν πολλοί που πληρώνουν υπάλληλο μόνο και μόνο για να είναι οι ίδιοι στα καφενεία. Και νομίζουν ότι με το βασικό θα σε γαμήσουν κιόλας.

Η κουβέντα πάει πολύ μακριά και δεν είναι άσπρο μαύρο. Σίγουρα υπάρχουν μαμάκηδες αλλά υπάρχουν και άτομα που δεν είναι εύκολο να κάνουν το επόμενο βήμα. Η κρίση γάμησε πολύ κόσμο. Το είχα γράψει και σε διπλανό νήμα. Όταν ο πατέρας έπαιρνε 1200€ το μήνα και ξαφνικά έπεσε στα 900€ ενώ το δάνειο πήγε από τα 300€ στα 500€ πως να φύγει ο άλλος από το σπίτι; Τι να πει στον πατέρα που δουλεύει μια ζωή; Σε γράφω στα @@ μου και να σου πάρει το σπίτι η τράπεζα; Υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις που το χρήμα πάει σε κάποιο δάνειο.
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.889
Πόντοι
6.186
το αμερικανικό σύστημα είναι το καλύτερο! 18 παίρνεις τον πουλο να πας να ανεξαρτητοποιηθείς, να αποκτήσεις ευθύνες! να ξυπνήσεις κ να γίνεις χρήσιμος!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.677
Κριτικές
62
Like
41.499
Πόντοι
8.530
το αμερικανικό σύστημα είναι το καλύτερο! 18 παίρνεις τον πουλο να πας να ανεξαρτητοποιηθείς, να αποκτήσεις ευθύνες! να ξυπνήσεις κ να γίνεις χρήσιμος!
Υπάρχει συλλογική μαλακια στο Αμέρικα...το ότι κάθε ναυάγιο έχει δέκα κουμπουρια στο σπίτι κάτι πρεπει να μας λέει.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
626
Κριτικές
1
Like
1.353
Πόντοι
206
Συμφωνώ εν μέρη απλά στις αναπτυγμένες χώρες υπάρχουν οι ανάλογες υποδομές και ευκαιρίες για τους νέους να φτιάξουν τη ζωή τους δηλαδή να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους. Επίσης αν οι γονείς τους δεν τους φερόντουσαν καλά μια χαρά μου ακούγεται να τους πάνε σε οίκους ευγηρίας.
Στις ακριβες χωρες ΗΠΑ κλπ. εκτος αν εχεις super πτυχιο γιατρου δικηγορου και τετοια τοτε θα πρεπει να μεινεις με συγκατοικους τουλαχιστον τα πρωτα χρονια. Προσωπικα το θεωρω τραγικο. 1000 φορες να εμενα με τους γονεις μου που τους ξερω παρα με συγκατοικους που μπορει να ναι τρωγλοδυτες αλλα και σε καθε περιπτωση αγνωστοι εντελως.
 
OP
OP
Rand0m1

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.134
Κριτικές
1
Like
5.697
Πόντοι
2.356
Ελα εδω σας εχω ναυαγια.

Αν δεν καταλαβαθνετε τον διαλογο μην αναρωτιεστε γιατι εισαστε στα 700ευρω 40+ ετων

Ταινιάρα για ψαγμένους.

Βέβαια είναι το εντελώς αντίθετο με την κουλτούρα της ελληναρίας, στην τελευταία Σοβιετία της Ευρώπης.

Υπάρχει συλλογική μαλακια στο Αμέρικα...το ότι κάθε ναυάγιο έχει δέκα κουμπουρια στο σπίτι κάτι πρεπει να μας λέει.
Μην είσαι μαλάκας να συγκρίνεις την οπλοκατοχή με αυτό που συζητάμε, τύπε.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
626
Κριτικές
1
Like
1.353
Πόντοι
206
Αυτός είναι και ο λόγος που οι Ασιάτες δουλεύουν τόσο όσο πολύ, για να ανταποδώσουν αυτά που πήραν απ την οικογένειά τους
Ολοι μας εχουμε παρει απο τους γονεις και παντα θα τους χρωσταμε.
Το να το παιζουμε αυτοδημιουργητοι ειναι κοροϊδια.
Και τα χειροτερα ρεμαλια να χεις για γονεις σου δωσανε τη ζωη, ενα δωρο που ποτε δε ξεπληρωνεται μεχρι να πεθανεις.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.260
Like
1.124
Πόντοι
216
Δεν είναι πάντα εύκολο για κάποιους να προχωρήσουν. Δεν μπορούν να βρουν όλοι τις λίγες καλά αμοιβόμενες δουλειές. Δεν έχουν όλοι ένα σπίτι από τους γονείς τους για να μην πληρώνουν ενοίκιο. Δεν ξεκινάνε όλοι τη ζωή τους χωρίς υποχρεώσεις και οικονομικές αμαρτίες της οικογένειάς τους. Και σίγουρα δεν μπορούν όλοι να εξελίξουν τον εαυτό τους για να πλασαριστούν σε καλύτερη θέση στη ζωή. Σε άλλους λείπει η νοημοσύνη, άλλοι έχουν αδιάγνωστη ΔΕΠΥ, άλλοι αργήσανε να πάρουν μπρος.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλοί τεμπέληδες, κακομαθημένοι, αδιόρθωτοι κηφήνες της κοινωνίας. Απλά δεν είναι όλοι έτσι. Σε κάποιους δεν δόθηκε ποτέ η ευκαιρία. Οπότε ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι και επιθετικοί. Υπάρχει και η πρώτη κατηγορία.

Άλλωστε δεν κάνουμε όλοι για επιστήμονες, όπως δεν κάνουμε και όλοι για εργάτες. Σε κάθε περίπτωση, η γκρίνια της "αποτυχίας" είναι το πρώτο βήμα για τη συνειδητοποίηση.
 

_TELIS_

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2022
Μηνύματα
300
Like
541
Πόντοι
81
Μετά τα 18 δρόμο απο το σπίτι, δεν γίνεται να λέγεσαι άντρας και να το παίζεις μάγκας απο την μια και από την άλλη να είσαι μαμακιας, ΞΕΦΤΙΛΕΣ
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
615
Κριτικές
28
Like
2.044
Πόντοι
1.196
Το οτι στην Ελλαδα αυτο δεν θα γινοταν ουτε στο πιο τρελο ονειρο καποιου το ξερετε ετσι?
Εδω θα ηταν το αναποδο ενωπιων δικαστικων κλπ θα ελεγε
Δεν ερχονται για φαι δεν μου φαιρνουν τα παιδια
Δεν παιρνεις την μανουλα τηλεφωνο σου αλλαξε τα μυαλα η λεγαμενη δεν πειραζει αγορι μου να ειστε καλα ας πεθανω απο την στεναχωρια μου τωρα εσεις να ειστε καλα να θυμασαι και την μανουλα
Να εγω θα κατσω σε μια γωνια μεχρι να πθανω δεν θα σας ξαναενοχλησω συγγνωμη κι ολας.....
 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
472
Κριτικές
32
Like
3.220
Πόντοι
2.591
Στις ακριβες χωρες ΗΠΑ κλπ. εκτος αν εχεις super πτυχιο γιατρου δικηγορου και τετοια τοτε θα πρεπει να μεινεις με συγκατοικους τουλαχιστον τα πρωτα χρονια. Προσωπικα το θεωρω τραγικο. 1000 φορες να εμενα με τους γονεις μου που τους ξερω παρα με συγκατοικους που μπορει να ναι τρωγλοδυτες αλλα και σε καθε περιπτωση αγνωστοι εντελως.
έμεινα με συγκάτοικους για 4 χρόνια όταν σπούδαζα και ήταν σε διαβεβαιώνω ότι καλύτερο διότι έμαθα πράγματα για τον εαυτό μου, τη συγκατοίκηση, τον αλληλοσεβασμό. Έφυγα από το πατρικό μου στα 18 και ήταν ότι καλύτερο έχω κάνει στη ζωή μου. Καλύτερα να συγκατοικείς με συνομίληκους επί ίσους όρους παρά να σου μαγειρεύει η μητέρα σου και να σου πλένει τα ρούχα λες και είσαι ανίκανος. Ο μόνος λόγος που δέχομαι κάποιος να μένει προσωρινά με τους γονείς του είναι καθαρά οικονομικός.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom