Νέα

Mini cooper S vs audi s3 8L μεταχειρισμενα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα GetYouBarbara
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 134
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
GetYouBarbara

GetYouBarbara

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
5.079
Κριτικές
89
Like
10.508
Πόντοι
25.015
Λοιπον,ιαπωνικο,1.600κ.εκ,125PS με σφυριλατα πιστονια :fuck2:
SUZUKI SWIFT SPORT :headbaning2:

το swift sport ειναι μια καλη επιλογη αλλα οταν ειδα στο youtube οτι το mini cooper το απλο και οχι το S εκανε καλυτερο χρονο λεω μαλλον πρεπει να ειναι αργο.
 

968

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.544
Like
7.181
Πόντοι
1.056
OP
OP
GetYouBarbara

GetYouBarbara

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
5.079
Κριτικές
89
Like
10.508
Πόντοι
25.015

968

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.544
Like
7.181
Πόντοι
1.056
To HONDA CIVIC TYPE R 7th gen ειναι υποστροφικο αυτοκινητο κ το μπλοκε,της QUAIFE,ειναι  επιτακτικο :birdman: τωρα για το επομενο,8th gen,δεν γνωριζω :dunno:,διαβαζα οτι ηταν πιο φιλικο... :think:
 

968

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.544
Like
7.181
Πόντοι
1.056
για το audi το TT 1.8 turbo quattro με τα 225 αλογα?
Οι 2 πισω θεσεις ειναι πολυ μικρες...θα ειναι ταλαιποριμενο+τα πολλα αλογα θελουν+βενζινα+κρυβουν εκπληξεις.
Αν ειναι ετσι δες κανα IBIZA 1.800 ME 150-180PS
Δες κ το SEAT EXEO,AUDI A4 ειναι :smiley6600:ισως σε μερικες μερες εμφανιστουν κ αλλα στο car.gr
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
... δεν ξερω ποιο να επιλεξω ...
Το μπατζετ ειναι γυρω στα 8000ε. μιλαω για μεταχειρισμενο.

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο καποιους που ειχαν εμπειρια απο τα αμαξια αυτα.

μας εχεις αναφερει καμια 10αρια αμαξια μεχρι τωρα

μικρα, μεγαλα, γρηγορα, αργα, στριφτερα, ταξιδιαρικα


δεν αποφασιζεις πρωτα απολα για τι ειδους χρηση θελεις κυριως το αυτοκινητο ?


εαν καταλαβα καλα εχεις παιδια, οποτε χρειαζεσαι αφθονους χωρους (μεγαλωνουν γρηγορα τα ατιμα)

εαν ειναι ετσι ξεχνα καλυτερα τα κουβαδακια τυπου swift clio-fiesta-corsa - οπως και τα δηθεν τετραθεσια rx8-tt

μεινε καλυτερα ζορισμενος με το nissan που εχεις παρει καινουριο και το ξερεις, παρα ενα μεταχειρισμενο 10ετιας που ουτε καν θα ξερεις ποσο το εχουν σκισει και τι βλαβες θα σου βγαλει
 
OP
OP
GetYouBarbara

GetYouBarbara

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
5.079
Κριτικές
89
Like
10.508
Πόντοι
25.015
μας εχεις αναφερει καμια 10αρια αμαξια μεχρι τωρα

μικρα, μεγαλα, γρηγορα, αργα, στριφτερα, ταξιδιαρικα


δεν αποφασιζεις πρωτα απολα για τι ειδους χρηση θελεις κυριως το αυτοκινητο ?


εαν καταλαβα καλα εχεις παιδια, οποτε χρειαζεσαι αφθονους χωρους (μεγαλωνουν γρηγορα τα ατιμα)

εαν ειναι ετσι ξεχνα καλυτερα τα κουβαδακια τυπου swift clio-fiesta-corsa - οπως και τα δηθεν τετραθεσια rx8-tt

μεινε καλυτερα ζορισμενος με το nissan που εχεις παρει καινουριο και το ξερεις, παρα ενα μεταχειρισμενο 10ετιας που ουτε καν θα ξερεις ποσο το εχουν σκισει και τι βλαβες θα σου βγαλει

Επειδη νομιζω ειμουν πολυ συγκεκριμενος στο τι θελω θα στα πω εν συντομια.

Οσον αναφορα τα παιδια εχω ναι ενα μεγαλο ενα μικρο. Αυτο σημαινει οτι θελω χωρο για να μπει ενα καθισμα. Εκδρομες και τετοια με τα παιδια η να βαλω πολλες βαλιτσες δεν παιζει οποτε παμε παρακατω.

Θελω ενα αμαξι που να κανει γυρω στα 8000 9000ε, να ειναι ακομα ομορφο σχετικα, γρηγορο για να το ευχαριστιεμαι οταν το οδηγαω. Θελω να εχει το πατημα του οταν πρεπει. Οπως ελεγε και ενας τυπας που οδηγουσε type r ειναι σαν τον τζεκιλ και χαιντ. Την μια παει σαν ενα νορμαλ αμαξι αλλα μολις παρει μπρος ο vtec αντε γεια. Επισης θα προτιμουσα αμαξια εως 1800 κυβικα λογω τελων κτλπ.

Το ΤΤ και ομορφο ακομα ειναι, και τα παιδια χωρανε μεσα και γκαζι λογικα εχει (μιλαω για την εκδοση με τα 225αλογα) και ειναι και audi που σημαινει ποιοτητα.

Τα πρωτα αμαξια που ειχα βαλει τα απεριψα το σ3 γιατι εχει τρελη καταναλωση και θα θελει τρελη συντηρηση (αυτα θελω να δω σχετικα με το ΤΤ) το μινι ακουσα απο πολλους οτι βγαζει πολλα θεματα και θα το εχω καθε μερα συνεργειο. Το ρχ8 απο γυναικα μου ειπε τα χειροτερα αλλα επειδη οι γυναικες δεν  πολυ ασχολουντε με αμαξια σοβαρα θα παρω και αλλες γνωμες γιατι οσοι εχουν ρχ8 και το συντηρουν σωστα εχουν βγει και το υπερασπιζουν παρα πολυ ενω ξερουμε ολοι τι λενε για το κινητηρα οτι καιει πολυ λαδι κτλπ κτλπ. Εμφανισιακα παντως και σαν αυτο που ψαχνω και το ρχ8 και το ΤΤ ακομα και το μινι μου κανουν κλικ. Τα υπολοιπα που αναφεραμε εδω π.χ επ3 type r corolla ts κατι 320si κατι α4 δεν μρ ελκυουν τα βρισκω μεγαλα και δεν χρειαζομαι μεγαλο. Ειμαι 30+++ δεν ειμαι πιτσιρικας οπως εγραψε καποιος, δουλεια εχω, το αμαξι θα το χρησιμοποιω κυριως για να πηγαινω δουλεια η οποια να πω απο παρκινγκ δεν θα εχω θεμα, θελω να ειναι καπως οικονομικο αν γινεται, μην ειναι σ3 που μολις το πατησεις εχει καταναλωση 30λτ/100χλμ. Και να ειναι μικρουτσικο σπορτ.
 
OP
OP
GetYouBarbara

GetYouBarbara

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
5.079
Κριτικές
89
Like
10.508
Πόντοι
25.015
Παντως κοιτουσα κατι μετρησεις. και στα χαρτια το Cooper S ειναι καλη ευκαιρια. Ειναι γρηγορο, ειναι ομορφο, ειναι μικρο, η καταναλωση του ειναι γυρω στα 7λτ (ετσι λεει το σαιτ) για οσους λενε οτι δεν ριχνεις γκομενα αμα εχεις καλο αμαξι αντε γεια (χαιρω πολυ δεν παιζει ρολο μονο το αμαξι αλλα σιγουρα παιζει και αυτο ενα ρολο σε μερικες μερικες) ενω π.χ το ΤΤ το δινει 9.2λτ. Το μονο που πρεπει να βρω σε cooper S ειναι να ειναι απο καμμια γυναικα κατοχο που θα το πηγαινε λογικα λεω εγω τωρα σαν κοτα οποτε δεν θα το εχει γαμησει το αμαξι και να εχει λιγα χιλιομετρα να ειμαι ψιλοsafe, επισης πιο ευκολα θα βρω cooper S μιας και ηταν πολυ εμπορικο αμαξι και σιγουρα καποια ευκαιρεια θα υπαρχει. Νομιζω εχω καταληξει δηλαδη. θα παω να δω και μερικα απο κοντα σιγουρα θα δω και ΤΤ και ρχ8 και θα εχω μια πιο καλη γνωμη. Ευχαριστω και παλι ολους.
 

Comilfo

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
241
Like
27
Πόντοι
1
Προσπάθησε να βρεις να οδηγήσεις το ατμοσφαιρικό cooper 1.6 φίλε μου.
120.000 χλμ και ούτε ένα ευρώ σε βλάβες.

Απίστευτο πάτημα και ροπή εκεί που τη χρειάζεσαι.

 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Επειδη νομιζω ειμουν πολυ συγκεκριμενος στο τι θελω θα στα πω εν συντομια.

Οσον αναφορα τα παιδια εχω ναι ενα μεγαλο ενα μικρο. Αυτο σημαινει οτι θελω χωρο για να μπει ενα καθισμα. Εκδρομες και τετοια με τα παιδια η να βαλω πολλες βαλιτσες δεν παιζει οποτε παμε παρακατω.

Θελω ενα αμαξι που να κανει γυρω στα 8000 9000ε, να ειναι ακομα ομορφο σχετικα, γρηγορο για να το ευχαριστιεμαι οταν το οδηγαω. Θελω να εχει το πατημα του οταν πρεπει. Οπως ελεγε και ενας τυπας που οδηγουσε type r ειναι σαν τον τζεκιλ και χαιντ. Την μια παει σαν ενα νορμαλ αμαξι αλλα μολις παρει μπρος ο vtec αντε γεια. Επισης θα προτιμουσα αμαξια εως 1800 κυβικα λογω τελων κτλπ.

Το ΤΤ και ομορφο ακομα ειναι, και τα παιδια χωρανε μεσα και γκαζι λογικα εχει (μιλαω για την εκδοση με τα 225αλογα) και ειναι και audi που σημαινει ποιοτητα.

Τα πρωτα αμαξια που ειχα βαλει τα απεριψα το σ3 γιατι εχει τρελη καταναλωση και θα θελει τρελη συντηρηση (αυτα θελω να δω σχετικα με το ΤΤ) το μινι ακουσα απο πολλους οτι βγαζει πολλα θεματα και θα το εχω καθε μερα συνεργειο. Το ρχ8 απο γυναικα μου ειπε τα χειροτερα αλλα επειδη οι γυναικες δεν  πολυ ασχολουντε με αμαξια σοβαρα θα παρω και αλλες γνωμες γιατι οσοι εχουν ρχ8 και το συντηρουν σωστα εχουν βγει και το υπερασπιζουν παρα πολυ ενω ξερουμε ολοι τι λενε για το κινητηρα οτι καιει πολυ λαδι κτλπ κτλπ. Εμφανισιακα παντως και σαν αυτο που ψαχνω και το ρχ8 και το ΤΤ ακομα και το μινι μου κανουν κλικ. Τα υπολοιπα που αναφεραμε εδω π.χ επ3 type r corolla ts κατι 320si κατι α4 δεν μρ ελκυουν τα βρισκω μεγαλα και δεν χρειαζομαι μεγαλο. Ειμαι 30+++ δεν ειμαι πιτσιρικας οπως εγραψε καποιος, δουλεια εχω, το αμαξι θα το χρησιμοποιω κυριως για να πηγαινω δουλεια η οποια να πω απο παρκινγκ δεν θα εχω θεμα, θελω να ειναι καπως οικονομικο αν γινεται, μην ειναι σ3 που μολις το πατησεις εχει καταναλωση 30λτ/100χλμ. Και να ειναι μικρουτσικο σπορτ.

τωρα εγινε πιο κατανοητο

ελπιζω να γνωριζεις οτι golf, a3, leon και tt ειναι πρακτικα το ιδιο αμαξι με ψιλοδιαφορες στη σχεδιαση, την ποιοτητα των υλικων και τις ρυθμισεις σε κινητηρες και αναρτηση

αν τα γδυσεις σου μενει το ιδιο πατωμα και οι ιδιοι πασπαρτου κινητηρες

μην εχεις την εντυπωση οτι το tt θα ειναι πιο οικονομικο απο ενα s3 - τον ιδιο κινητηρα φορανε - και τα δυο στην πραξη δεν ειναι τιποτα αλλο απο χαμηλωμενα γκολφακια που βαρεθηκες
 
OP
OP
GetYouBarbara

GetYouBarbara

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
5.079
Κριτικές
89
Like
10.508
Πόντοι
25.015
τωρα εγινε πιο κατανοητο

ελπιζω να γνωριζεις οτι golf, a3, leon και tt ειναι πρακτικα το ιδιο αμαξι με ψιλοδιαφορες στη σχεδιαση, την ποιοτητα των υλικων και τις ρυθμισεις σε κινητηρες και αναρτηση

αν τα γδυσεις σου μενει το ιδιο πατωμα και οι ιδιοι πασπαρτου κινητηρες

μην εχεις την εντυπωση οτι το tt θα ειναι πιο οικονομικο απο ενα s3 - τον ιδιο κινητηρα φορανε - και τα δυο στην πραξη δεν ειναι τιποτα αλλο απο χαμηλωμενα γκολφακια που βαρεθηκες
ειχα οδηγησει το 8P σ3 οχι το 8L που εχει ιδιο κινητηρα απο το ΤΤ.
Βρηκα ενα cooper S που το ειχε μια πολιτικος μηχανικος αλλα μπηκα μεσα και το αμαξι φαινεται ταλαιπωρημενο. Σχισμενα πατακια και διαφορα τετοια αλλα. Και οπως ειπε και ο εμπορας που το ειχε μιας και πιασαμε την κουβεντα. Απο το 1ο του διαζυγιο ειχε βγαλει ψωριαση στο ποδι απο την στεναχωρια και τα ψυχολογικα. Εντωμεταξυ μου τα ελεγε αυτα και μονο που δεν τον πιασανε τα κλαματα. Η πλακα ειναι οτι εσκασε μυτι και ο γιος του ο οποιος και αυτος ειχε χωρισει και παντρευτηκε δευτερη φορα, κοντα στην ηλικια μου. Σημερα ειναι η τελικη μερα που ειτε θα τα ξαναβρω με την δικια μου ειτε θα παρει ο καθε ενας τον δρομο του και ετσι θα ξερω και εγω αν τελικα κρατησω το QQ η παω για μεταχειρισμενο. Τωρα θα μου πειτε και με το δικιο σας ολοι εδω μεσα , ε και καλα ρε φιλε τι μας πριζεις το τι αμαξι θα παρεις αφου δεν ξες ακομα αν θα μπορεις να παρεις. Εχετε δικιο. ΑΑ και ενα ακομα που κρατησα απο τον εμπορο που εχει απολυτο δικιο. Γιατι μου λεει η επομενη που θα παρεις τρελη δεν θα ειναι? ολες οι γυναικες τρελες ειναι. Βρε μηπως να γινουμε ομοφυλοφιλοι οπως λεει ο πατερας μου να εχουμε ησυχο το κεφαλι μας? Το θεμα ειναι ποιος θα τον δινει και ποιος θα τον περνει.
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
ειχα οδηγησει το 8P σ3 οχι το 8L που εχει ιδιο κινητηρα απο το ΤΤ.

το S3/8L ειναι το ιδιο με το ΤΤ/8Ν - πρωτη γενια απο το 98-06 χοντρικα - πρακτικα golf mk4 - και τα δυο φορανε τον 1.8 Τurbo ρυθμισμενο στα 210-240 αλογα

το S3/8P ειναι το ιδιο με το ΤΤ/8J - δευτερη γενια απο το 06-12 χοντρικα - πρακτικα golf mk5 - και τα δυο φορανε τον 2.0 Τurbo ρυθμισμενο στα 240-270 αλογα

εαν εχεις βαρυ ποδι καινε τα κερατα τους


δες πρωτα τι θα κανεις με την οικογενεια και μετα αποφασιζεις
 

millepetrozza

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2011
Μηνύματα
307
Κριτικές
3
Like
31
Πόντοι
1
Προσπάθησε να βρεις να οδηγήσεις το ατμοσφαιρικό cooper 1.6 φίλε μου.
120.000 χλμ και ούτε ένα ευρώ σε βλάβες.

Απίστευτο πάτημα και ροπή εκεί που τη χρειάζεσαι.

Συμφωνω με τον φιλο. Εχω το κουπερ 2ης γενιας ατμοσφαιρα. κανενα προβλημα και φοβερη οδηγικη ηδονη στον δρομο.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.106
Like
11.567
Πόντοι
2.606
Συμφωνω με τον φιλο. Εχω το κουπερ 2ης γενιας ατμοσφαιρα. κανενα προβλημα και φοβερη οδηγικη ηδονη στον δρομο.
οδηγική ηδονή από μίνι Κούπερ ατμόσφαιρα μήπως το παρακάνεις λίγο ;
 

millepetrozza

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2011
Μηνύματα
307
Κριτικές
3
Like
31
Πόντοι
1
οδηγική ηδονή από μίνι Κούπερ ατμόσφαιρα μήπως το παρακάνεις λίγο ;
Εννοω ειναι πολυ ωραια στημενο.εχει αυτη την αισθηση καρτ και κανει ωραιο ταξιδι με λογικη καταναλωση δεν εχει τις επιδοσεις του s αλλα εχει ωραια ροπη
 

Comilfo

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
241
Like
27
Πόντοι
1
Είναι πραγματικά πολύ καλό το 1.6
Οι ορεινές διαδρομές με κλειστές και μικρές ευθείες είναι το καλύτερο του.
Αν μπορείς να συμβιβαστεις με το ανύπαρκτο πορτμπαγκάζ είναι πολύ καλό αυτοκίνητο
 
OP
OP
GetYouBarbara

GetYouBarbara

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
19 Απρ 2007
Μηνύματα
5.079
Κριτικές
89
Like
10.508
Πόντοι
25.015
Για το Golf mk5 GTi τι εχετε να πειτε? Μερικοι το χαρακτηριζουν "king of hatchback".
 

psaromenos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2015
Μηνύματα
79
Κριτικές
4
Like
361
Πόντοι
280
Μακρυά από το cooper ... αναξιόπιστο , ποιότητα κατασκευής LADA σε βάθος χρόνου , κουβάς χωρίς πάτο στην συντήρηση ...

S3 αν δεν το έχει πιει κανένας κάφρος ή πεθάνει στις μετατροπές είναι τίμιο αμάξι, σβέλτο και σίγουρα όχι αδιάφορο

 

psaromenos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2015
Μηνύματα
79
Κριτικές
4
Like
361
Πόντοι
280
αν γουσταρεις την απολυτη οδηγικη εμπειρια, εισαι αντρας γκαγκαρος και δεν εχεις ανασφαλειες παρε το audi.

υπαρχουν καποια πραγματα που ξεχωριζουν τους αντρες απο τα αντρακια.

Γελάνε και τα μπουλόνια των γερμανικών σκουπιδιών χαχαχαχα
 

200m_poutsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2017
Μηνύματα
16
Κριτικές
15
Like
336
Πόντοι
290
Είχα παλιά S3 (1999), μετά S2000 (2001), mini cooperS (2004)  και τώρα ένα STi 2008 εδώ και 11 χρόνια.
Πάμε να τα δούμε λίγο. Καταρχήν το αμάξι είναι σαν τη γυναίκα, αν σου αρέσει να το πάρεις, επειδή όμως μιλάμε για μεταχειρισμένο θα σου πω το εξής:

- Όταν αγοράζεις μτχ έχεις σίγουρα ρίσκο και τα cooper S είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητα αν και όμορφα, έχουν καλή αίσθηση ακόμα και τα ατμοσφαιρικά αν τα ζορίσεις λίγο. Αν είσαι ψιλός όπως εγώ θα ζοριστείς λιγάκι και θα σε παραξενέψει το μικρό παρμπρίζ αλλά ok. Για οικογένεια πάντως δεν κάνει. Αν θες οπωσδήποτε mini πάρε ατμοσφαιρικό να έχεις το κεφάλι σου αρκετά πιο ήσυχο. Για ανταλλακτικά μιλάμε για BMW oπότε πέφτει τσεκούρι. Να το πάρεις μόνο αν σου έχει γίνει εμμονή αλλά να είσαι προετοιμασμένος και να ξέρεις ότι θέλει αρκετή φροντίδα και cart δεν είναι!

- To S3 από την άλλη έχει αυξημένο κόστος χρήσης αλλά βγάζει λιγότερα προβλήματα και υπάρχουν περισσότερα ανταλλακτικά διαθέσιμα. Μπορεί να σου βγάλει μικροπροβλήματα όπως στους γρύλους των παραθύρων και σε άλλα τέτοια και όχι τόσο μηχανικά σαν το mini που είναι πιο ευαίσθητο σε θέματα κινητήρα. Έχει λίγο καλύτερη ποιότητα και ένα αρκετά πιο βελτιώσιμο μοτέρ ενώ σαφέστατα έχει καλύτερους χώρους. Ακόμα, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα του ομίλου ούτε μοτερικά ούτε σε αμάξωμα. Αυτοί που λένε ότι είναι το ίδιο αμάξι με το golf π.χ. απλά δεν έχουν ΙΔΕΑ κι έχουν φάει το παραμύθι του Νεοέλληνα που γνωρίζει τα πάντα. Ειδικά στο θέμα της ασφάλειας είναι κορυφή.

Και τα δύο αυτοκίνητα έχουν ασφάλεια και κάποιες επιδόσεις, ειδικά το S3 αλλά δεν είναι και να μπεις στην πίστα. Η τετρακίνηση του Audi δεν είναι μόνιμη αλλά κάνει δουλειά χωρίς όμως να έχει καμία σχέση με εκείνες των evo και sti. Όπως και να 'χει να είσαι προετοιμασμένος γιατί έχουν απαιτήσεις σε χρήμα και φροντίδα. Δεν ξέρω πως θα νιώθει και η γυναίκα σου όταν θα πατάς λίγο παραπάνω το γκάζι γιατί το αμάξι σε προκαλεί και τι θα σου λέει όταν θα turbίζει. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom