Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 628
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 105 60,3%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 69 39,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    174

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.975
Πόντοι
6.815

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.800
Κριτικές
18
Like
15.484
Πόντοι
4.546
Καλά, το ότι πληρώνεις τα πάντα κανονικά πες το στον εαυτό σου και παίζει να μην σε πιστέψει, αν μας πεις και τι επάγγελμα κάνεις (γενικά) θα είχαμε καλύτερη εικόνα για το τι πληρώνεσαι και τι πληρώνεις.
Δεν έχει κανένα νόημα αυτή η συζήτηση. Εγώ ξέρω τι πληρώνω και τι όχι.
Εία ότι είμαι μισθωτός και όχι μπαταχτσής ελεύθερος επαγγελματίας.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.050
Κριτικές
10
Like
5.348
Πόντοι
2.816
Δεν έχει κανένα νόημα αυτή η συζήτηση. Εγώ ξέρω τι πληρώνω και τι όχι.
Εία ότι είμαι μισθωτός και όχι μπαταχτσής ελεύθερος επαγγελματίας.
Όχι τύπε.. ο τύπος εξυπνακιας ξέρει καλύτερα από σένα.. κ μπορεί να γελάει μαζί σου κιόλας..
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.975
Πόντοι
6.815
Δεν έχει κανένα νόημα αυτή η συζήτηση. Εγώ ξέρω τι πληρώνω και τι όχι.
Εία ότι είμαι μισθωτός και όχι μπαταχτσής ελεύθερος επαγγελματίας.
Να σε ρωτήσω κάτι, εάν έρθει ένας μπατσχτσής ψυκτικός και σου πει για την δουλειά του ότι θέλει 170€ κανονικά με απόδοση ή 100€ μαύρα, εσύ θα διαλέξεις σίγουρα τα 170€? αυτό μας λες.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.800
Κριτικές
18
Like
15.484
Πόντοι
4.546
Όχι τύπε.. ο τύπος εξυπνακιας ξέρει καλύτερα από σένα.. κ μπορεί να γελάει μαζί σου κιόλας..
Εξυπνάκιας ή όχι, το θέμα είναι ότι ΟΛΟ το βάρος της φορολογίας πέφτει σε μισθωτούς και συνταξιούχους, τι κράτος να έχεις μετά και τι πρόνοια και παροχές.
Οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες(όχι όλοι όμως, γιατί υπάρχουν και ευσυνείδητοι και εκείνοι που απλώς δεν μπορούν) που δηλώνουν κάτω του κατώτου εισοδήματος, κανονικά θα έπρεπε να είναι σε τάφους μέσα σε νεκροταφεία, πεθαμένοι από την πείνα και κακουχία.
 

George Iakovidis

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
1.613
Κριτικές
43
Like
5.082
Πόντοι
2.846
Να σε ρωτήσω κάτι, εάν έρθει ένας μπατσχτσής ψυκτικός και σου πει για την δουλειά του ότι θέλει 170€ κανονικά με απόδοση ή 100€ μαύρα, εσύ θα διαλέξεις σίγουρα τα 170€? αυτό μας λες.
Με αυτούς δεν βγάζεις άκρη
Σίγουρα αυτοί θα συνεχίσουν να δουλεύουν με μαύρα χρήματα
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.800
Κριτικές
18
Like
15.484
Πόντοι
4.546
Να σε ρωτήσω κάτι, εάν έρθει ένας μπατσχτσής ψυκτικός και σου πει για την δουλειά του ότι θέλει 170€ κανονικά με απόδοση ή 100€ μαύρα, εσύ θα διαλέξεις σίγουρα τα 170€? αυτό μας λες.
Σου απάντησα και πριν, έχει κανένα νόημα όλο αυτό; Έμαθες να ΜΗΝ πληρώνεις και είσαι σε αυτό το κλίμα. Τι δικαιολογίες τώρα μου βάζεις και λοιπά. Μην το κουράζουμε άλλο. Το νήμα είναι για τα μετρητά, τα οποία φυσικά και ΔΕΝ πρόκειται να καταργηθούν και ΚΑΛΩΣ για εμένα.
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.975
Πόντοι
6.815
Με αυτούς δεν βγάζεις άκρη
Σίγουρα αυτοί θα συνεχίσουν να δουλεύουν με μαύρα χρήματα
Μαύρα θα υπάρχουν πάντα, απλά το έβαλα σαν παράδειγμα στο φίλο γιατί μου λέει ότι πληρώνει τα πάντα κανονικά και δεν παίζει με μαύρα
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.975
Πόντοι
6.815
Σου απάντησα και πριν, έχει κανένα νόημα όλο αυτό; Έμαθες να ΜΗΝ πληρώνεις και είσαι σε αυτό το κλίμα. Τι δικαιολογίες τώρα μου βάζεις και λοιπά. Μην το κουράζουμε άλλο. Το νήμα είναι για τα μετρητά, τα οποία φυσικά και ΔΕΝ πρόκειται να καταργηθούν και ΚΑΛΩΣ για εμένα.
Το εάν πληρώνω ναι πληρώνω γιατί τα κρατάνε απ'ευθείας από τον μισθό (μισθωτός) απλά στο λέω γιατί νομίζεις ότι είσαι εντάξει και τα πληρώνεις όλα κανονικά.
Εγώ πάντως στο παράδειγμα θα διαλέξω την οικονομική λύση.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς ότι ο μισθωτός και ο συνταξιούχος είναι οι τελικοί αποδέκτες και όλα τα βάρη καταλήγουν εκεί μη μπορώντας να τα αποφύγουν.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
824
Κριτικές
13
Like
1.442
Πόντοι
496
Το ΦΠΑ είναι ένα ποσό που το πληρώνει ο πελάτης και ο μαγαζάτορας απλώς είναι ο μεσάζωντας!
Όταν λοιπόν θέλω να πάρω κάτι και μου προτείνουν χωρίς απόδειξη τους αντιπροτείνω ότι θα αφαιρέσουμε ¨ΟΛΟ το ΦΠΑ αλλιώς όχι!
και πως ξερεις ποσο ειναι τυπε? γιατι μαλλον δεν ξερεις...

δεν ειναι το 24 της αξιας! αν εγω παρω κατι 10 ευρω και στο πουλησω 12 νομιζεις οτι με το δικο σου το μυαλο αν στο πουλησω χωρις φπα πως πρεπει να στο χρεωσω κατω απο 10???
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Να σε ρωτήσω κάτι, εάν έρθει ένας μπατσχτσής ψυκτικός και σου πει για την δουλειά του ότι θέλει 170€ κανονικά με απόδοση ή 100€ μαύρα, εσύ θα διαλέξεις σίγουρα τα 170€? αυτό μας λες.
ξερω χαζους που το κανουν. δε τους λυπαμαι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: noblue

Χυσεας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.310
Κριτικές
3
Like
1.152
Πόντοι
216
Μόνο μετρητά... Κάρτα μόνο σε σούπερ μάρκετ η βενζίνη..Τώρα για καφέδες φαγητά κλπ μετρητά..Γτ να πληρώσω με κάρτα κ να αναγκάσω τον μαγαζάκι της γειτονιάς που πάει για ένα μεροκάματο σε αποδείξεις προμήθειες σε τράπεζες και μαλακίες...
Μπράβο ρε μάγκα σε παραδέχομαι!
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.391
Κριτικές
10
Like
2.799
Πόντοι
3.385
Εξυπνάκιας ή όχι, το θέμα είναι ότι ΟΛΟ το βάρος της φορολογίας πέφτει σε μισθωτούς και συνταξιούχους, τι κράτος να έχεις μετά και τι πρόνοια και παροχές.
Οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες(όχι όλοι όμως, γιατί υπάρχουν και ευσυνείδητοι και εκείνοι που απλώς δεν μπορούν) που δηλώνουν κάτω του κατώτου εισοδήματος, κανονικά θα έπρεπε να είναι σε τάφους μέσα σε νεκροταφεία, πεθαμένοι από την πείνα και κακουχία.
Όλο το βάρος της φορολογίας ΔΕΝ πέφτει σε μισθωτούς και συνταξιούχους, αυτό το κλισέ θεωρώ ότι είναι από τις μεγαλύτερες παπάτζες που ακούμε εδώ και χρόνια.
Καταρχάς, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πληρώνουν φόρο από την τσέπη τους: μία λογιστική εγγραφή γίνεται ότι ένα ποσό αυτών που υποτίθεται ότι θα έπαιρναν είναι ''φόρος'' (και το κράτος το θεωρεί και ως έσοδό του- έσοδο είναι δηλαδή αυτά που δεν δίνει αλλά κρατά). Το ίδιο και οι συνταξιούχοι. Μου αρέσει που σε καταστάσεις μισθοδοσίας βλέπεις και το ''κράτηση σύνταξης'' (!!!), που ομοίως είναι μία λογιστική εγγραφή.
ου πληρώνω 500 μείον το φόρο 20% άρα σου δίνω 400. Πόσα βγαίνουν από την τσέπη μου;
Σκέψου δηλαδή να είσαι επαγγελματίας, να σε πληρώνω 500 μείον 100 την έκπτωση που μου κάνεις, και τα 100 να τα εγγράφω ως ''έσοδό'' μου (!!!) ενώ στην ουσία κανένα έσοδο δεν έχω από σένα, απλά εσύ μου έκανες έκπτωση.
Όσον αφορά στους ιδιωτικούς υπαλλήλους, γνωρίζω άπειρους που φαίνονται να παίρνουν το βασικό και κάμποσα παραπάνω μαύρα.
Άπειροι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν και έξτρα μαύρα (δεύτερη δουλειά- μίζες- φακελάκια- ιδιαίτερα καθηγητών), και το ίδιο συμβαίνει και με άπειρους συνταξιούχους (συνταξιούχος στην Ελλάδα μπορεί να είναι- ακόμη και σήμερα- 45άρης καραβανάς που έχει διπλά χρόνια λόγω υποβρυχίων/ ειδικών δυνάμεων κλπ κλπ κλπ).
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.716
Κριτικές
15
Like
11.361
Πόντοι
3.846
Ξανα-ερωτώ
Ποιος βγαίνει έξοδο παρασκευή-σάββατο και είναι μόνο με την κάρτα του; Νιώθω φουλ ανασφάλεια.
Έχω 2 καφετιά πάνω μου και νιώθω βασιλιάς και άνετος. :thumbsup:
Μόνο κάρτα στο κινητό εδώ και χρόνια. Για ποτά, δείπνα, καφέ, βενζίνη.

Μετρητά κουβαλάω μόνο όταν πάω σε πουτάνες ή στο καζίνο.
Ακόμα και τιπ στα καφέ, μέσω της κάρτας.
Σιγά μη γεμίσω τις τσέπες με φράγκοδιφραγκα που γράφουν κάτι αστείοι για να πληρώνω τον καφέ της γειτονιάς.:jerking:
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
οι περισσοτεροι σχολιάζουν με όσα ξέρουν απο το 2022 και 2023... Περσινα ξινά σταφύλια.2024: Κόβεις ζήτα στο μαγαζί απόδειξη απ την ταμειακή...υποχρεωτικά φεύγει στο υπουργείο ηλεκτρονικά και είναι πρόστιμο και ευθύνη του ιδιοκτήτη επαγγελματία η πιθανότητα να υπάρχει διακοπή του ιντερνετ και του ρεύματος !!! 24/ το 24ωρο 365 στις 365 μερες....
Οποιαδήποτε αγορά ανω των 500 ευρω θεωρείτε παράνομη αν γίνει με μετρητά.Μιλάω για το 2024.
Και ξαναλέω...οι απλοί πολίτες με 1-2 χιλ εισόδημα το μήνα και 50-100 χιλ στην άκρη...θεωρούνται ασήμαντοι.Δεν κάνουν κάτι τρομερό.Υπάρχει κόσμος με μεγάλα ποσα στην άκρη και αυτους ψάχνουν....
 

callahan

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.689
Κριτικές
23
Like
2.847
Πόντοι
3.820
Όλο το βάρος της φορολογίας ΔΕΝ πέφτει σε μισθωτούς και συνταξιούχους, αυτό το κλισέ θεωρώ ότι είναι από τις μεγαλύτερες παπάτζες που ακούμε εδώ και χρόνια.
Καταρχάς, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πληρώνουν φόρο από την τσέπη τους: μία λογιστική εγγραφή γίνεται ότι ένα ποσό αυτών που υποτίθεται ότι θα έπαιρναν είναι ''φόρος'' (και το κράτος το θεωρεί και ως έσοδό του- έσοδο είναι δηλαδή αυτά που δεν δίνει αλλά κρατά). Το ίδιο και οι συνταξιούχοι. Μου αρέσει που σε καταστάσεις μισθοδοσίας βλέπεις και το ''κράτηση σύνταξης'' (!!!), που ομοίως είναι μία λογιστική εγγραφή.
ου πληρώνω 500 μείον το φόρο 20% άρα σου δίνω 400. Πόσα βγαίνουν από την τσέπη μου;
Σκέψου δηλαδή να είσαι επαγγελματίας, να σε πληρώνω 500 μείον 100 την έκπτωση που μου κάνεις, και τα 100 να τα εγγράφω ως ''έσοδό'' μου (!!!) ενώ στην ουσία κανένα έσοδο δεν έχω από σένα, απλά εσύ μου έκανες έκπτωση.
Όσον αφορά στους ιδιωτικούς υπαλλήλους, γνωρίζω άπειρους που φαίνονται να παίρνουν το βασικό και κάμποσα παραπάνω μαύρα.
Άπειροι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν και έξτρα μαύρα (δεύτερη δουλειά- μίζες- φακελάκια- ιδιαίτερα καθηγητών), και το ίδιο συμβαίνει και με άπειρους συνταξιούχους (συνταξιούχος στην Ελλάδα μπορεί να είναι- ακόμη και σήμερα- 45άρης καραβανάς που έχει διπλά χρόνια λόγω υποβρυχίων/ ειδικών δυνάμεων κλπ κλπ κλπ).
ετσι ειναι αλλα δεν χρειαζοταν καν να το πας εκει...μονο το αφορολογητο που εχουν φτανει..ολοι οι μισθωτοι των 800-1200 δεν πληρωνουν ποτε τιποτα.ισως πιο αδικημενοι αυτοι με μπλοκακι που πληρωνουν τις εισφορες τους...απο κει και περα ειναι μια καραμελα που πουλαει η κυβερνηση και την τρωνε μερικοι αμασητη,λογικο φυσικα αφου υπαρχει ανισονομια στο φορολογικο..και ο τελευταιος φοροφυγας παντως με τελος επιτηδευματος και κανα τεκμηριο πληρωνει παραπανω απο την πλειοψηφια των μισθωτων και των συνταξιουχων....
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.050
Κριτικές
10
Like
5.348
Πόντοι
2.816
Ο εξυπνακιας γελάει με εσένα όχι με τον τύπο που λες
Εσένα ποιος σου μίλησε ρε γκασμα;
Τα είπαμε, μη λέμε τα ίδια...

Μη σου πω με ποιον γελάνε όσοι ξέρουν στοιχειώδη οικονομικά.. κρίμα να σε στεναχωρώ πρωί πρωί
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.975
Πόντοι
6.815
Εσένα ποιος σου μίλησε ρε γκασμα;
Τα είπαμε, μη λέμε τα ίδια...

Μη σου πω με ποιον γελάνε όσοι ξέρουν στοιχειώδη οικονομικά.. κρίμα να σε στεναχωρώ πρωί πρωί
Δηλαδή εσύ που ξέρεις οικονομικά μας λες ότι τα κέρδη των τραπεζών γυρνάνε πίσω στην αγορά,
Στουρνάρα εσύ????
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.402
Κριτικές
10
Like
2.635
Πόντοι
746
Μια μικρή γεύση των γεγονότων:

ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΈΨΟΥΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΗΤΆ! Ιταλικό εστιατόριο DaVinci:
photo_2024-02-22_11-34-11.jpg

Βοηθήστε μας να σας βοηθήσουμε! Οι πελάτες που πληρώνουν το λογαριασμό τους πλήρως με μετρητά θα λάβουν 10% έκπτωση στο συνολικό λογαριασμό! Ποιος δεν θα το ήθελε αυτό; Πολεμήστε ενάντια στην κοινωνία χωρίς μετρητά !

ΑΥΣΤΡΙΑ: Οι δουλοκτητικές ολοκληρωτικές ηλεκτρονικές πληρωμές καταρρέουν με κάποιο τρόπο... Σε πολλά μέρη της Αυστρίας - στα βουνά, γύρω από λίμνες και στις πόλεις - δεν δέχονται πλέον κάρτες.
photo_2024-02-22_11-36-08.jpg


ΙΡΛΑΝΔΙΑ, Δουβλίνο, Garden Café, Walkinstown:
photo_2024-02-22_11-39-32.jpg

ΤΣΕΧΕΙΑ
Κείμενο στην εικόνα:

Πληρωμή μόνο σε μετρητά!
Εφόσον ο τραπεζικός τομέας
να κλέβει το 2% από κάθε συναλλαγή
και χρεώνει ενοίκιο για το τερματικό
Οι πιστωτικές κάρτες δεν θα γίνονται δεκτές
photo_2024-02-22_11-42-23.jpg

ΣΛΟΒΑΚΙΑ / ΚΟΣΜΟΣ: Πόσο εύκολο θα ήταν να χτυπήσουμε τους παγκοσμιοποιητές στη μύτη, αν οι επιχειρηματίες είχαν τόση λογική όσο η Koliba Zuzanka. Το ψηφιακό νόμισμα δεν είναι ηλεκτρονική τραπεζική. Είναι ένα προγραμματιζόμενο νόμισμα για γυμνό κώλο και ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.
photo_2024-02-22_11-43-35.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom