Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 837
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 120 60,0%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 80 40,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    200
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.089
Like
3.996
Πόντοι
456
όποιος θέλει μόνο κάρτα είναι shemale.
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
13
Like
10.284
Πόντοι
2.046
δεν πρόκειται ποτέ
να καταργηθεί εξ ολοκλήρου το μετρητό! δηλαδή η αγορά όπλων, ναρκωτικών κλπ τι θα γίνει;; τα καζίνο; θα καταργηθούν φακελάκια σε γιατρούς, πολιτικούς μηχανικούς; οι σχολές οδηγών και οι εξεταστές; υδραυλικοι , ηλεκτρολόγοι, ιδιαιτεράδες-καθηγητές, νταντάδες, καθαρίστριες θα κουβαλάνε μαζί τα POS; φιλοδωρήματα πώς θα αφήνουμε; ΟΥΤΕ ΚΑΝ
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.943
Κριτικές
15
Like
11.718
Πόντοι
3.846
έχει προαποφασιστεί ότι δεν θα κυκλοφορουν μετρητά σε 2-3 χρόνια και είμαστε σε μεταβατικό στάδιο.
Όταν κάποιος θα έχει έτσι απλά αρκετά μετρητά επάνω του ,θα είναι αυτομάτως ύποπτος για παράνομες συναλλαγες.Πέρα απο φυσιολογικά ποσά μου τα έδωσε η γιαγια μου ο θείος η γυναίκα μου...(δεν όπου και αυτοί αυτομάτα ξέρουμε πόσα παίρνουν και πόσα μπορουν να δωρίσουν ).
Παίρνεις 800-1200-1800 2χιλ ευρω το μήνα.Μπαίνουν όλα στο τραπεζικό σου λογαριασμό, βλέπουμε από κάρτες πόσα ξόδεψες ,πόσα μπορει στην άκρη κλπ...
Ήδη γίνεται σε μεγάλο βαθμό.Επειδή όμως στο Ελλαδισταν η μαυρίλα αυτή για να καθαρίσει θέλει: λίγα χρόνια να βγουν στη σύνταξη μαγαζάτορες του δημοτικου που δεν καταλαβαίνουν απο pos Κλπ και λίγα χρονια να το μάθουμε όλοι σαν δεδομένο.....
Καλά μη φας, έχει γλαροσουπα.
Εδώ φουλ ανεπτυγμένα κράτη και δεν έχουν εξαλείψει τα μετρητά, πιστεύεις ότι θα γίνει σύντομα στην Ελλάδα;
Ούτε σε δέκα χρόνια.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.097
Κριτικές
10
Like
5.423
Πόντοι
2.816
όχι, δε φταίει η κοινωνία. Φταίει η μονοπωλιακή νεποτική διαδοχή των ταγών της εξ-ουσίας που συντηρούνται από ένα παλαιό και νέο νεποτικό διαδοχικό κοτζαμπασέϊκο που στηρίζει κι υποστηρίζει ολίγους κακούς αλλά πρόθυμους να εκτελούν τις εντολές του βαλμένους στην κορυφή της πυραμίδος. Κι από κάτω με επιδόματα, διευκολύνσεις, ελαστικότητα, πριμοδοτούνται οι πάσης φύσεως δημόσιοι λειτουργοί, υπάλληλοι, κλητήρες, υποτελείς κι οι οποίοι αποτελούν τη βάση του εκλογικού σώματος που συντηρεί αναγκαία λόγω συντεταγμένων διαδικασιών με την ψήφο του τους λακέδες για να ανακυκλώνουν την ίδια σάπια λούπα. Και γαλουχείται η κοινωνία που αναφέρεσαι κι εκπαιδεύεται και κάνει τούμπες ή μένει στο ένα πόδι εύκολα. Το έχει αναλάβει η πληρωμένη προπαγάνδα προκαλώντας τις βαθύτερες αδυναμίες της ανθρώπινης ύπαρξης με σκοπό να μη σκέφτεται τίποτε άλλο από ότι υπαγορεύεται νυχθημερόν.
Τύπε η τράπεζα δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα... Προσφέρει μια υπηρεσία έναντι αντιτίμου...
Χρειάστηκε να περιμένω 5 λεπτά σε ΑΤΜ για να βγάλω λεφτά πρόσφατα... βλαστήμια κ κακό για τα 5 χαμένα λεπτά από τη ζωή μου....
Πολύ μικρότερος κίνδυνος κλοπής και για μένα και για την επιχείρηση.. επιχειρήσεις που ήταν στόχος κλοπής πλέον έχουν ελάχιστα στο ταμείο τους...
Δεν χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω.. οποίος δεν του αρέσει ας γίνει παλαιοχριστιανος.. αλλά κι αυτός με τηλεργασια δουλεύει τον κόσμο...
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.089
Like
3.996
Πόντοι
456
Καλά μη φας, έχει γλαροσουπα.
Εδώ φουλ ανεπτυγμένα κράτη και δεν έχουν εξαλείψει τα μετρητά, πιστεύεις ότι θα γίνει σύντομα στην Ελλάδα;
Ούτε σε δέκα χρόνια.
Κάποιος τύπος προ πολλών σελιδών είπε το σκηνικό για Αμερική, το οποίο μου το επιβεβαίωσε φίλος που έμεινε Αμερική για λίγο καιρό. Μια χαρά παίζει το μετρητό εκεί ακόμη.
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
δεν πρόκειται ποτέ
να καταργηθεί εξ ολοκλήρου το μετρητό! δηλαδή η αγορά όπλων, ναρκωτικών κλπ τι θα γίνει;; τα καζίνο; θα καταργηθούν φακελάκια σε γιατρούς, πολιτικούς μηχανικούς; οι σχολές οδηγών και οι εξεταστές; υδραυλικοι , ηλεκτρολόγοι, ιδιαιτεράδες-καθηγητές, νταντάδες, καθαρίστριες θα κουβαλάνε μαζί τα POS; φιλοδωρήματα πώς θα αφήνουμε; ΟΥΤΕ ΚΑΝείσαι

δεν πρόκειται ποτέ
να καταργηθεί εξ ολοκλήρου το μετρητό! δηλαδή η αγορά όπλων, ναρκωτικών κλπ τι θα γίνει;; τα καζίνο; θα καταργηθούν φακελάκια σε γιατρούς, πολιτικούς μηχανικούς; οι σχολές οδηγών και οι εξεταστές; υδραυλικοι , ηλεκτρολόγοι, ιδιαιτεράδες-καθηγητές, νταντάδες, καθαρίστριες θα κουβαλάνε μαζί τα POS; φιλοδωρήματα πώς θα αφήνουμε; ΟΥΤΕ ΚΑΝ
Αντε και είσαι υδραυλικός θα σου πω εγω...και δουλεύεις μαύρα.Κι έχεις πχ 150χιλιάρικα βγάλεις μαυρα σε 2 χρόνια....Πως θα τα αξιοποιήσεις αφου δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι σημαντικό αν δεν δηλώνεις? Πας εσυ ο μαυρος υδραυλικος να παρεις μια μερσεντες των 70 χιλιάδων. - Υποπτος κύριε !
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.089
Like
3.996
Πόντοι
456
Αντε και είσαι υδραυλικός θα σου πω εγω...και δουλεύεις μαύρα.Κι έχεις πχ 150χιλιάρικα βγάλεις μαυρα σε 2 χρόνια....Πως θα τα αξιοποιήσεις αφου δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι σημαντικό αν δεν δηλώνεις? Πας εσυ ο μαυρος υδραυλικος να παρεις μια μερσεντες των 70 χιλιάδων. - Υποπτος κύριε !
Υπάρχει κάτι που λέγεται λογιστής, βρίσκει λύση για όλα. Εδώ άλλοι έχουν 100 ακίνητα και δηλώνουν 40k το χρόνο.
Επίσης αν έχεις βγάλει 150 γαμημένα χιλιάρικα και πας και αγοράσεις αμάξι είσαι για κατακεφαλιές!
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
Όσο μαυρο χρήμα κι αν έχεις στο σπιτι σου...δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να αγοράσεις κάτι σημαντικό.Τα νέα δεδομένα τρύπησαν και τους λογιστές.Τους προσπέρασαν.
Για να το χωνέψουν όσοι δεν το ξέρουν: ο καθένας μπορεί να αγοράσει ή να ζήσει νόμιμα μόνο αναλογικά με βάση όσα δηλώνει!!!! Οτιδήποτε δεν είναι δηλωμένο είναι ύποπτο.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.089
Like
3.996
Πόντοι
456
Δεν έχει πολύ πλάκα που λένε ότι δεν παίζει μετρητό , μόνο πος κλπ. Και αρκετά μεγάλα οικονομικά κεφάλια παίζουν μπάλα μόνο χαρτί; Ακόμη και πληρωμές από σοδιές από αγρότες έμαθα από δικό μου άτομο φουλ μετρητό παίζει, και μάλιστα είδα και πράσινα 100ρικα.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.089
Like
3.996
Πόντοι
456
Όσο μαυρο χρήμα κι αν έχεις στο σπιτι σου...δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να αγοράσεις κάτι σημαντικό.Τα νέα δεδομένα τρύπησαν και τους λογιστές.Τους προσπέρασαν.
Για να το χωνέψουν όσοι δεν το ξέρουν: ο καθένας μπορεί να αγοράσει ή να ζήσει νόμιμα μόνο αναλογικά με βάση όσα δηλώνει!!!! Οτιδήποτε δεν είναι δηλωμένο είναι ύποπτο.
Τύπε πήγα σε 2 μαγαζιά να πάρω μια συσκευή με μετρητά πάνω από 1000 ευρώ. Και οι 2 μου είπαν όχι γτ ήταν υπαλληλίσκοι της ψωλής. Πήγα και σε ένα τρίτο, μίλησα με το αφεντικό τα πήρε μια χαρά τα λεφτά. Έκανα την δουλειά μου μπαμ μπαμ και έφυγα κύριος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
μετρητά υπάρχουν αλλά πλέον παρακολουθείτε η προέλευση και η καταληξη όλων.Κάνε ότι θες αλλά να είσαι έτοιμος να εξηγήσεις που το βρήκες και που το πας...
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
6.002
Πόντοι
6.815
Γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε μετρητά σε χαρτονομίσματα παντού,
και όχι με πιστωτικές κάρτες;;;;
Έχω ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ στην τσέπη μου. Πηγαίνω σε ένα εστιατόριο και πληρώνω το δείπνο
με αυτό. Στη συνέχεια, ο ιδιοκτήτης του εστιατορίου χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει το
πλυντήριο. Ο ιδιοκτήτης του πλυντηρίου χρησιμοποιεί στη συνέχεια το χαρτονόμισμα για να πληρώσει
τον κουρέα. Ο κουρέας στη συνέχεια χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει τα ψώνια του.
Μετά από απεριόριστο αριθμό πληρωμών, εξακολουθεί να είναι ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ που
έχει εξυπηρετήσει τον σκοπό του για όλους όσοι το χρησιμοποίησαν για να πληρώσουν, και η τράπεζα
δεν παίρνει μία.
Αλλά αν πάω σε ένα εστιατόριο και πληρώσω το δείπνο μου ψηφιακά - με κάρτα, τα έξοδα της τράπεζας
για τη δική μου συναλλαγή πληρωμής θα είναι περίπου 2 ευρώ, και τα ίδια 2 ευρώ για κάθε επιπλέον
συναλλαγή πληρωμής, από τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου, τον ιδιοκτήτη του πλυντηρίου ή τον κουρέα,
και ούτω καθεξής ... Έτσι, μετά από είκοσι συναλλαγές, μόνο 10 ευρώ από τα αρχικά 50 ευρώ απομένουν,
και τα υπόλοιπα 40 ευρώ γίνονται ιδιοκτησία της τράπεζας χάρη σε όλες τις συναλλαγές που έγιναν.
Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω με μεγαλύτερη σαφήνεια!
Ακριβώς αυτό, μαζεύουν όλο το χρήμα για τις τράπεζες και να κάνουν τον κόσμο ακόμα πιο φτωχό.
Έτσι οι τράπεζες θα διαφημίζουν τα κέρδη τους κάθε χρόνο ο κόσμος θα φτωχοποιήτε όλο και περισσότερο και η κυβέρνηση θα παρουσιάζει τα κέρδη των τραπεζών και θα χαίρεται ότι πάμε περίφημα.
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
Δεν ειναι θεμα φτωχεις ή πλούτου.Δεν αλλάζει στη ζωη του λαου κάτι.Το θέμα ειναι πας να αγοράσεις ενα διαμέρισμα 200,300χιλ ευρω.Ένα ακριβο αμαξι.Που τα βρήκες φίλε? ήρεμα όμορφα λογικα.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.089
Like
3.996
Πόντοι
456
μετρητά υπάρχουν αλλά πλέον παρακολουθείτε η προέλευση και η καταληξη όλων.Κάνε ότι θες αλλά να είσαι έτοιμος να εξηγήσεις που το βρήκες και που το πας...
Σε ποιον έχω να αποδείξω πώς αγόρασα έναν ευρυγώνιο φακό για τη κάμερα; :2funny:
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
6.002
Πόντοι
6.815
Τύπε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά παντού το ξέρουν αυτό το κόστος και το έχουν περάσει στην τιμή...
Οπότε όταν πληρώνεις με μετρητά απλά κερδίζει παραπάνω ο μαγαζατορας...
Χαρακτηριστικο παράδειγμα απόδειξη αυτού που σου λέω είναι τα ψιλικατζιδικα που δεν μπορούν να περάσουν το κόστος στην τιμή δεν δέχονται κάρτες...
Ακόμα και εάν περνάει στο προϊόν το κόστος της συναλλαγής πάλι το 50€ θα χάσει την αξία του, η τράπεζες θα πάρουν τα νταβατζιλικια τους και ο καταναλωτής θα πληρώνει παραπάνω και θα έχει μεγαλύτερο κόστος ζωής
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
13
Like
10.284
Πόντοι
2.046
Τύπε πήγα σε 2 μαγαζιά να πάρω μια συσκευή με μετρητά πάνω από 1000 ευρώ. Και οι 2 μου είπαν όχι γτ ήταν υπαλληλίσκοι της ψωλής. Πήγα και σε ένα τρίτο, μίλησα με το αφεντικό τα πήρε μια χαρά τα λεφτά. Έκανα την δουλειά μου μπαμ μπαμ και έφυγα κύριος.
μου έχει συμβεί το ίδιο σε διαφορετικά καταστήματα της ΙΔΙΑΣ αλυσίδας ηλεκτρονικών με χαρακτηριστικό
πορτοκαλί χρώμα... σε
κατάστημα των νοτίων δεν το δέχτηκαν ενώ σε κατάστηνα των δυτικών μια χαρά! τους άκουσα
που έλεγαν
μπροστά
μου θα έκαναν λέει ένα
πιστωτικό
κι όλα
καλά κάτι τέτοιο... :grin:
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
872
Like
1.347
Πόντοι
206
Το μετρητό δε θα φύγει από τη ζωή μας εύκολα. Ίσως κάποιος άλλος πολιτισμός. Αλλά εμείς όχι. Αφήστε τις θεωρίες συνωμοσίας περί ΝΤΠ και λοιπά. Κανένας δε θέλει τη συγκέντρωση του πλούτου σε λίγους καθώς από ένα σημείο και μετά δεν ελέγχονται. Το ότι εμείς σαν χώρα τραβάμε κουπί οφείλεται σε δικές μας μαλακίες. Άλλες χώρες και μάλιστα "τριτοκοσμικές" πάνε "αέρα". Το χρήμα πρέπει να γυρίζει για να αναπτύσσεται ο κόσμος. Αν αύριο γίνει αυτό που λέτε ότι θα σου κόψει τις αγορές επειδή πχ δεν πλήρωσες φόρο απλά το ΔΙΚΟ ΣΟΥ χρήμα είναι εκτός αγοράς. Θα χάσει και το κράτος φόρους αλλά και η εταιρία πωλήσεις. Κάθε μέρα θες ρούχα, φαγητό, τηλέφωνο, ρεύμα, βενζίνη και άλλα είδη πρώτης ανάγκης. Αν σου τα κόψουν πως θα έχουν κέρδη οι εταιρίες; Δηλαδή ο Ρότσιλντ πόσα ζευγάρια παπούτσια θα αγοράσει για να κερδίσει η Nike τους ΧΨΩ μπαταχτσίδες που τους έχει μπλοκαριστεί ο λογαριασμός; Ή μήπως ο Ρότσιλντ δεν έχει μετοχές μέσω τράπεζας στη Nike;
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
6.002
Πόντοι
6.815
Τύπε η τράπεζα δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα... Προσφέρει μια υπηρεσία έναντι αντιτίμου...
Χρειάστηκε να περιμένω 5 λεπτά σε ΑΤΜ για να βγάλω λεφτά πρόσφατα... βλαστήμια κ κακό για τα 5 χαμένα λεπτά από τη ζωή μου....
Πολύ μικρότερος κίνδυνος κλοπής και για μένα και για την επιχείρηση.. επιχειρήσεις που ήταν στόχος κλοπής πλέον έχουν ελάχιστα στο ταμείο τους...
Δεν χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω.. οποίος δεν του αρέσει ας γίνει παλαιοχριστιανος.. αλλά κι αυτός με τηλεργασια δουλεύει τον κόσμο...
Καλά κάνει και προσφέρει υπηρεσία έναντι αμοιβής, το θέμα είναι γιατί υποχρεώνουν των κόσμο με νόμο να γίνει πελάτης της τράπεζας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom