Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 631
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 105 60,3%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 69 39,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    174
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
1.619
Κριτικές
13
Like
10.073
Πόντοι
2.046
Κάποιος τύπος προ πολλών σελιδών είπε το σκηνικό για Αμερική, το οποίο μου το επιβεβαίωσε φίλος που έμεινε Αμερική για λίγο καιρό. Μια χαρά παίζει το μετρητό εκεί ακόμη.
αυτό έλειπε να καταργηθεί το μετρητό στην Αμερική! ειδικά εκεί!! :cheesy: που μόνο η wall street είναι τίγκα σε ναρκωτικά , πουτάνες και βρωμοδουλειές
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.870
Like
3.686
Πόντοι
456
Πήγα στο ταχυδρομείο (στο πιο κεντρικό ίσως της Αθήνας) και το Pos δεν δούλευε. Προφανώς δεν το έγραφε πουθενά. Άντε περίμενε μία ώρα σαν πούστης και να σαι με την κάρτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.870
Like
3.686
Πόντοι
456
αυτό έλειπε να καταργηθεί το μετρητό στην Αμερική! ειδικά εκεί!! :cheesy: που μόνο η wall street είναι τίγκα σε ναρκωτικά , πουτάνες και βρωμοδουλειές
Κι εκεί έτσι είναι ακόμα; Τα μουνιά έβλεπα βίντεο σε γαμάνε για μια τζούρα παραπάνω μπύρα. Ενώ οι βρωμοδουλειές συνεχίζονται λες και δεν τρέχει τίποτα. Αλήτες
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
337
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Το πλαστικό χρήμα για να μπορείς να το χρησιμοποείς πρέπει να συντρέχουν κάποιες προυποθέσεις!
ΝΑ έχει ρεύμα
Να έχει ιντερνετ
Να λειτουργούν οι server
Να λειτουργεί το pos
Να έχει pos το κατάστημα
Να μην σου έχουν μπλοκάρει το λογαριασμο
Να μην κάνουν καμιά αναβάθμιση και χαθούν τα αυγά και τα πασχάλια!
και διάφορα άλλα που δεν ξέρω!
Το να βγαίνεις να κυκλοφορείς χωρίς εναλλακτικό τρόπο πληρωμής έχει ένα ρίσκο! Όχι ότι θα πεθαίνεις απο αυτό αλλά μπορεί να χάνεις χρόνο ίσως και χρήμα
Καλό είναι να κρατάς και λίγα μετρητά για παν ενδεχόμενο αλλά και μια κάρτα επίσης για παν ενδεχόμενο!
Επίσης σίγουρο είναι ότι τα έξοδα των επιχειρήσεων με όλα αυτά τα γαμησιάτικα αυξάνονται οπότε το κόστος θα περάσει στον καταναλωτή!
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
337
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011

Rockadi-pibousk

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2023
Μηνύματα
144
Like
280
Πόντοι
21
Το πλαστικό χρήμα για να μπορείς να το χρησιμοποείς πρέπει να συντρέχουν κάποιες προυποθέσεις!
ΝΑ έχει ρεύμα
Να έχει ιντερνετ
Να λειτουργούν οι server
Να λειτουργεί το pos
Να έχει pos το κατάστημα
Να μην σου έχουν μπλοκάρει το λογαριασμο
Να μην κάνουν καμιά αναβάθμιση και χαθούν τα αυγά και τα πασχάλια!
και διάφορα άλλα που δεν ξέρω!
Το να βγαίνεις να κυκλοφορείς χωρίς εναλλακτικό τρόπο πληρωμής έχει ένα ρίσκο! Όχι ότι θα πεθαίνεις απο αυτό αλλά μπορεί να χάνεις χρόνο ίσως και χρήμα
Καλό είναι να κρατάς και λίγα μετρητά για παν ενδεχόμενο αλλά και μια κάρτα επίσης για παν ενδεχόμενο!
Επίσης σίγουρο είναι ότι τα έξοδα των επιχειρήσεων με όλα αυτά τα γαμησιάτικα αυξάνονται οπότε το κόστος θα περάσει στον καταναλωτή!

Τύπε, όλες οι "προϋποθέσεις" σου είναι καλυμμένες

Καλώς ήρθες στο 2024
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
337
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Το ΦΠΑ είναι ένα ποσό που το πληρώνει ο πελάτης και ο μαγαζάτορας απλώς είναι ο μεσάζωντας!
Όταν λοιπόν θέλω να πάρω κάτι και μου προτείνουν χωρίς απόδειξη τους αντιπροτείνω ότι θα αφαιρέσουμε ¨ΟΛΟ το ΦΠΑ αλλιώς όχι!
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.870
Like
3.686
Πόντοι
456
Ξανα-ερωτώ
Ποιος βγαίνει έξοδο παρασκευή-σάββατο και είναι μόνο με την κάρτα του; Νιώθω φουλ ανασφάλεια.
Έχω 2 καφετιά πάνω μου και νιώθω βασιλιάς και άνετος. :thumbsup:
 
  • Like
Αντιδράσεις: noblue

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.075
Κριτικές
10
Like
5.375
Πόντοι
2.816
Ακόμα και εάν περνάει στο προϊόν το κόστος της συναλλαγής πάλι το 50€ θα χάσει την αξία του, η τράπεζες θα πάρουν τα νταβατζιλικια τους και ο καταναλωτής θα πληρώνει παραπάνω και θα έχει μεγαλύτερο κόστος ζωής
Ρε τύποι θέλετε και τα λέτε; Κανένα 50ρικο δεν χάνεται... Αυτή η προμήθεια επιστρέφει στην οικονομία είτε σαν αμοιβή υπαλλήλων που τρέχουν όλες αυτές τις εφαρμογές, είτε σαν μέρισμα, είτε σαν 1002 αλλά πράγματα...
Ξεκολλήστε λίγο το μυαλό σας και όσοι δεν γνωρίζετε μην πετάτε ότι σας κατέβει ή μην παπαγαλίζεται ότι ακούτε στα καφενεία...
Και αυτό δεν το λέω προσωπικά αλλά γενικά.
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.984
Πόντοι
6.815
Δύσκολα να σταματήσουν τα μετρητά, διαφορετικά εγώ πως θα πληρωθώ για τις γυναίκες που φέρνω, τα όπλα, τα ναρκωτικά, τις προστασίες που προσφέρω, πως θα λαδώσω να κάνω την δουλειά μου.
Κάποιο τρόπο θα βρω.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.916
Κριτικές
18
Like
15.693
Πόντοι
4.546
Όλοι μαύρα βγάζετε ρε τύποι; Τέτοια εμμονή...
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
337
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Τύπε, όλες οι "προϋποθέσεις" σου είναι καλυμμένες

Καλώς ήρθες στο 2024
Ναι καλα!!! Εδώ έιναι ΕΛΛΑΔΑ 2.0
Έχω πετύχει διακοπή ρεύματος στο ταμείο τις ΔΕΗ (κουφό αλλά γίνεται να μείνει η ΔΕΗ χωρίς ρεύμα). Είχε έρθει το ρεύμα αλλά το POS δεν είχε ακόμα συνδεθεί! Ένας μπάρμπας προσπαθούσε να πληρώσει με κάρτα αλλά δεν τα κατάφερνε. Πλήρωσα και έφυγα! Δεν ξέρω τελικά εάν κατάφερε ο μπάρμπας να πληρώσει εκείνη τη μέρα ή όχι εγώ πάντως την πληρωμή μου την έκανα κανονικότατα! Έχω πληρώσει και με κάρτα αλλά πάντα κρατάω και μετρητά γιατί όπως λένε οι Αμερικανοί cash is king!
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.916
Κριτικές
18
Like
15.693
Πόντοι
4.546
Δεν πρόκειται να καταργηθεί τίποτα. Αυτοί που φοροδιαφεύγουν, το 95+% των γνωστών επαγγελμάτων δηλαδή, θα συνεχίσουν να φοροδιαφεύγουν. Το κράτος δεν ενδιαφέρεται να βάλει πράγματι ένα τέλος, αντιγράφοντας άλλα συστήματα.
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.984
Πόντοι
6.815
Ρε τύποι θέλετε και τα λέτε; Κανένα 50ρικο δεν χάνεται... Αυτή η προμήθεια επιστρέφει στην οικονομία είτε σαν αμοιβή υπαλλήλων που τρέχουν όλες αυτές τις εφαρμογές, είτε σαν μέρισμα, είτε σαν 1002 αλλά πράγματα...
Ξεκολλήστε λίγο το μυαλό σας και όσοι δεν γνωρίζετε μην πετάτε ότι σας κατέβει ή μην παπαγαλίζεται ότι ακούτε στα καφενεία...
Και αυτό δεν το λέω προσωπικά αλλά γενικά.
Δηλαδή ότι χρήμα μαζεύει η τράπεζα επιστέφει πίσω στην κοινωνία :2funny::2funny::2funny:
 

PavlakisTheKid

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2023
Μηνύματα
186
Like
629
Πόντοι
81
Όλος ο κόσμος -> κάρτα

Ελλάδα -> μετρητά

Συμπέρασμα: όλοι πλην εμάς είναι βλάκες ✔️
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.916
Κριτικές
18
Like
15.693
Πόντοι
4.546
Όλος ο κόσμος -> κάρτα

Ελλάδα -> μετρητά

Συμπέρασμα: όλοι πλην εμάς είναι βλάκες ✔️
Η γνωστή γκρίνια όλων που δεν θέλουν να πληρώσουν το ΦΠΑ, τον φόρο, οτιδήποτε. Έχουν μάθει στην τζαμπατζοσύνη εις βάρος των μισθωτών και συνεχίζουν.
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.984
Πόντοι
6.815
Όλοι μαύρα βγάζετε ρε τύποι; Τέτοια εμμονή...
Εάν δεν υπήρχαν τα μαύρα και όλοι τους το ξέρουν θα είχε γίνει μακελειό με την ανεργία και τους μισθούς που υπάρχουν.
Εάν δουλεύεις για 300-600€ πως νομίζεις θα βγει ο μήνας εάν δεν κάνεις κάποια δεύτερη δουλειά μαύρη.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.916
Κριτικές
18
Like
15.693
Πόντοι
4.546
Εάν δεν υπήρχαν τα μαύρα και όλοι τους το ξέρουν θα είχε γίνει μακελειό με την ανεργία και τους μισθούς που υπάρχουν.
Εάν δουλεύεις για 300-600€ πως νομίζεις θα βγει ο μήνας εάν δεν κάνεις κάποια δεύτερη δουλειά μαύρη.
Όσοι φωνάζουν είναι σε καλύτερη κατάσταση από εμένα που πληρώνω κανονικά τα πάντα. Ούτε και εμποδίζει κανένας κάποιον να κάνει 10 δουλειές, ούτε και εμποδίζει κανένας κάποιον να δηλώνει τις δουλειές αυτές ώστε να φορολογείται.
Όλα τα άλλα τώρα, μπλα μπλα μπλα.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.075
Κριτικές
10
Like
5.375
Πόντοι
2.816
Δηλαδή ότι χρήμα μαζεύει η τράπεζα επιστέφει πίσω στην κοινωνία :2funny::2funny::2funny:
Όχι τύπε οι υπάλληλοι είναι σκλάβοι κ το χρήμα που μαζεύει το καίει και χάνεται από προσώπου γης...
Καλό βράδυ!
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: noblue

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.086
Κριτικές
20
Like
5.984
Πόντοι
6.815
Όσοι φωνάζουν είναι σε καλύτερη κατάσταση από εμένα που πληρώνω κανονικά τα πάντα. Ούτε και εμποδίζει κανένας κάποιον να κάνει 10 δουλειές, ούτε και εμποδίζει κανένας κάποιον να δηλώνει τις δουλειές αυτές ώστε να φορολογείται.
Όλα τα άλλα τώρα, μπλα μπλα μπλα.
Καλά, το ότι πληρώνεις τα πάντα κανονικά πες το στον εαυτό σου και παίζει να μην σε πιστέψει, αν μας πεις και τι επάγγελμα κάνεις (γενικά) θα είχαμε καλύτερη εικόνα για το τι πληρώνεσαι και τι πληρώνεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom