Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 628
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 105 60,3%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 69 39,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    174

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.121
Πόντοι
206
-Η φορολόγηση των εφοπλιστών: οι εφοπλιστές πληρώνουν εφορία (το φόρο πλοίου που είναι βάσει του tonnage των πλοίων), όταν μιλάμε για την ποντοπόρο ναυτιλία. Επίσης, η ακτοπλοΐα καταβάλλει και Φ.Π.Α. επί των εισιτηρίων (πέραν του φόρου πλοίων), επί δε περίπτωσης διαχείρισης/εφοπλισμού πληρώνεται κανονικά εφορία από τον διαχειριστή/ εφοπλιστή βάσει της κλίμακας των επιχειρήσεων.

-Αν αύριο φύγουν όλοι οι κακοί εφοπλιστές που πίνουν το αίμα του κοσμάκη, άπειρα μεγαλοστελέχη ναυτιλιακών (με υψηλότατες αμοιβές) και ναυτικοί θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ. Μακάρι να είχαμε μυαλό να προσελκύσουμε περισσότερους και να ανοίξουν οι ορίζοντες γιατί η θάλασσα θα έδινε πολύ ψωμί σε ακόμη περισσότερους.
Tην μαλακία στο μυαλό σου την έχεις εκ γενετής ?

Τι φορολογία πληρώνει στην Ελλάδα ένα πλοίο με σημαία πχ Λιβερίας ?
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Α-Ω

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.391
Κριτικές
10
Like
2.803
Πόντοι
3.385
Tην μαλακία στο μυαλό σου την έχεις εκ γενετής ?

Τι φορολογία πληρώνει στην Ελλάδα ένα πλοίο με σημαία πχ Λιβερίας ?
Είσαι προφανώς πανάσχετος Ελληναράς καραγκιόζης μαλάκας που τα ξέρεις όλα, οπότε την απάντηση τη γνωρίζεις μόνο σου.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.058
Κριτικές
10
Like
5.361
Πόντοι
2.816
Έχεις δει ΔΥ να απολύεται για έλλειψη παραγωγικότητας ; Έχεις ΔΥ να παραιτείται και να γίνει μετανάστης ;
Υπάρχουν περιπτώσεις τύπε.. αλλά λίγες γιατί οι πιο πολλοί πήγαν εκεί για τη μονιμότητα και το σίγουρο μισθό..

Αντιθέτως υπάρχουν άπειρα παραδείγματα άλλων που προσπάθησαν να μπούνε δημόσιο αλλά δεν τα κατάφεραν.. και το σύνηθες σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να βρίζουν τους ΔΥμετα την αποτυχία...
 

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
579
Κριτικές
60
Like
3.530
Πόντοι
10.335
Υπάρχουν περιπτώσεις τύπε.. αλλά λίγες γιατί οι πιο πολλοί πήγαν εκεί για τη μονιμότητα και το σίγουρο μισθό..

Αντιθέτως υπάρχουν άπειρα παραδείγματα άλλων που προσπάθησαν να μπούνε δημόσιο αλλά δεν τα κατάφεραν.. και το σύνηθες σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να βρίζουν τους ΔΥμετα την αποτυχία...
Εμένα το Δημόσιο μου έβγαζε πάντα μια μιζέρια και ήταν πάντα κάτι που με απωθουσε. Είχα την τύχη να κάνω καλη δουλειά Ιδιωτικού τομέα με καλές αποδοχές . Αν τώρα ημουν ΙΥ με λίγα προσόντα τότε ναι θα ήταν επιλογή μου . Πάραυτα θα συνεχίσω να θεωρώ το δημόσιο ένα βαρίδι στην κοινωνία μας
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.921
Κριτικές
14
Like
3.700
Πόντοι
2.777
Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη γνώση του τρόπου λειτουργίας της πραγματικής οικονομίας και των πραγματικών δεδομένων σε αυτήν. Διαβάζοντας πολλά μηνύματα, ορισμένα σχόλια γενικώς και συνοπτικώς:

-Γνωρίζω αρκετά (πάνω από 10) άτομα που έχουν παραιτηθεί από το Δημόσιο και απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα. Σε υπηρεσίες του Δημοσίου που παρέχουν μία ''εξειδικευμένη'' γνώση εκ των έσω, πολλοί φεύγουν και την αξιοποιούν στον ιδιωτικό τομέα. Προσοχή: δε μιλάω για συνταξιούχους αλλά για νέους σε παραγωγική ηλικία που παραιτήθηκαν.

-Όλοι αποκρύπτουν το εξής (από άγνοια μάλλον): η προμήθεια της τράπεζας εκπτίπτει από τα έσοδα του επιχειρηματία, θεωρείται έξοδο της επιχείρησης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

-Η φορολόγηση των εφοπλιστών: οι εφοπλιστές πληρώνουν εφορία (το φόρο πλοίου που είναι βάσει του tonnage των πλοίων), όταν μιλάμε για την ποντοπόρο ναυτιλία. Επίσης, η ακτοπλοΐα καταβάλλει και Φ.Π.Α. επί των εισιτηρίων (πέραν του φόρου πλοίων), επί δε περίπτωσης διαχείρισης/εφοπλισμού πληρώνεται κανονικά εφορία από τον διαχειριστή/ εφοπλιστή βάσει της κλίμακας των επιχειρήσεων.

-Αν αύριο φύγουν όλοι οι κακοί εφοπλιστές που πίνουν το αίμα του κοσμάκη, άπειρα μεγαλοστελέχη ναυτιλιακών (με υψηλότατες αμοιβές) και ναυτικοί θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ. Μακάρι να είχαμε μυαλό να προσελκύσουμε περισσότερους και να ανοίξουν οι ορίζοντες γιατί η θάλασσα θα έδινε πολύ ψωμί σε ακόμη περισσότερους.

-Τα 1500 μισθός είναι αυτά που παίρνει ένας απλός υπάλληλος ΠΕ με κάποια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, τα μεγαλοστελέχη παίρνουν τριπλάσια και τετραπλάσια (και παραπάνω αναλόγως της θέσης και του τομέα απασχόλησής τους).

-Αν αύριο κοπεί η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή μαχαίρι με κάποιο μαγικό τρόπο, οι μισές μικρομεσαίες επιχειρήσεις θα έβαζαν λουκέτο. Ήδη πάντως βλέπω πολλά λουκέτα παντού, οι μικρομεσαίοι ήδη πλήττονται, και πιστεύω ότι φταίει και το διαδίκτυο καθώς τα μικρά μαγαζιά της γειτονιάς χάνουν πελάτες λόγω των διαδικτυακών αγορών.
τώρα σοβαρολογείς;
ο πατριώτης εφόπλας δηλαδή λες είναι ευεργέτης έτσι;
για ανέπτυξέ μας το λίγο παραπάνω γιατί κάπου νομίζω υπάρχει ζήτημα.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.573
Κριτικές
190
Like
48.239
Πόντοι
41.443
-Η φορολόγηση των εφοπλιστών: οι εφοπλιστές πληρώνουν εφορία (το φόρο πλοίου που είναι βάσει του tonnage των πλοίων), όταν μιλάμε για την ποντοπόρο ναυτιλία. Επίσης, η ακτοπλοΐα καταβάλλει και Φ.Π.Α. επί των εισιτηρίων (πέραν του φόρου πλοίων), επί δε περίπτωσης διαχείρισης/εφοπλισμού πληρώνεται κανονικά εφορία από τον διαχειριστή/ εφοπλιστή βάσει της κλίμακας των επιχειρήσεων.
αδερφε για τα υπολοιπα που λες δεν γνωριζω.
τον ΦΠΑ παντως δεν τον καταβαλλουν απο την τσεπη τους.
ο καταναλωτης που αγοραζει το εισιτηριο τον πληρωνει.
η εταιρεια,το καταστημα,ο ελ. επαγγελματιας απλα κανει τον ενδιαμεσο στο ΦΠΑ.
τον εισπραττει δηλαδη για να τον αποδωσει στην εφορια.
:hi:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Α-Ω

openminded69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2022
Μηνύματα
260
Like
1.186
Πόντοι
201
Όλα με κάρτα.Σπάνια έχω μετρητά μαζί μου,και αυτά δεν ξεπερνούν τα 30-40 ευρώ.Και το επιχείρημα "κλέβονται δις" είναι για τον πούτσο καβάλα.Αυτά θα κλέβονται ότι και να γίνει,αλλά αν δεν πληρώνει και κανείς φόρο μετά μη ζητάει παροχές...Οι σοβαρές χώρες που παρέχουν τα πάντα στους πολίτες τους έχουν μειώσει πολύ τη φοροδιαφυγή/φοροκλοπή.Δεν την έχουν εξαλείψει αλλά την έχουν μειώσει.Και όχι δε λυπάμαι τον επιχειρηματία που πουλάει λεμόνια χωρίς απόδειξη,αυτός στο τέλος έχει περισσότερα λεφτά από εμένα που μου τα φορολογούν πριν τα πιάσω στο χέρι μου.4300€ φόρο εισοδήματος πλήρωσα για την περσινή χρονιά,ας πληρώσουν και άλλοι που βγάζουν περισσότερα.Τα περισσότερα μου τα είχαν προκρατήσει.Γιατί να λυπηθώ δηλαδή τους "επιχειρηματίες";Αν δε βγαίνουν ας κλείσουν το μαγαζί να δουλέψουν υπάλληλοι/εργάτες,αλλά θέλουν να είναι αφεντικά του εαυτού τους και ταυτόχρονα να μην πληρώνουν τίποτα.Να πάνε να γαμηθούν.
Γιατί δε γράφεις και κάτι για τις αγαπημένες σου τράπεζες, που τροφοδοτείς με τις προμήθειες πληρωμών και τις σώσαμε όλοι αναλαμβάνοντας το χρέος τους; Επίσης, θέλεις να μας πεις γιατί δεν έχει ενεργή συμμετοχή το δημόσιο στη διοίκηση των τραπεζών, ενώ είναι ο βασικός χρηματοδότης και δεν πληρώνουν καθόλου φόρο ενώ βγάζουν τρελά κέρδη; (με ΝΟΜΟ παρακαλώ αυτό). Δεν πιάνω καν τις περιπτώσεις των άπειρων κολλητών μεγαλοεπιχειρηματιών που δεν πληρώνουν μια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Α-Ω

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.921
Κριτικές
14
Like
3.700
Πόντοι
2.777
Γιατί δε γράφεις και κάτι για τις αγαπημένες σου τράπεζες, που τροφοδοτείς με τις προμήθειες πληρωμών και τις σώσαμε όλοι αναλαμβάνοντας το χρέος τους; Επίσης, θέλεις να μας πεις γιατί δεν έχει ενεργή συμμετοχή το δημόσιο στη διοίκηση των τραπεζών, ενώ είναι ο βασικός χρηματοδότης και δεν πληρώνουν καθόλου φόρο ενώ βγάζουν τρελά κέρδη; (με ΝΟΜΟ παρακαλώ αυτό). Δεν πιάνω καν τις περιπτώσεις των άπειρων κολλητών μεγαλοεπιχειρηματιών που δεν πληρώνουν μια.
έλα ντε...
μερικοί εδώ μέσα το πάνε μονόπαντα και σε λίγο περιμένω να βγούνε και τίποτα μπαγλαμαδάκια να νιαουρίσουνε κλαίγοντας για τους κακόμοιρους εφόπλες, τους τραπεζίτες, τα απυρόβλητα, ακαταδίωκτα, ασυλίες κλπ ευτράπελα της κοινοβουλευτικής προεδρευομένης δικτατορίας που βαφτίζεται ελληνική αλλά εξυπηρετεί ολιγαρχίες με ένα πόδι στην Ελβετία και τα νύχια μπηγμένα εδώ.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.949
Κριτικές
62
Like
40.422
Πόντοι
8.530
Εδώ φίλτατε είναι το κόλπο! Πιάνεις κάποια φοροδιαφυγή αλλά εάν παρακολουθείς λίγο την επικαιρότητα οι μεγαλοεφοπλιστές έχουν προαιρετική φορολογία (αν θέλουν τα παιδιά δίνουν, οι περισσότεροι παίρνουν 10 ασθενοφόρα και τους έχουμε και για μέγα δωρητές ενώ αν πλήρωναν το φόρο που πρέπει θα παίρναμε 2000 ασθενοφόρα ). Μεγάλες εταιρείες που χρωστάνε ασφαλιστικές εισφορές 10ετίες τους τα διαγράφουν και άλλα ωραία τέτοια!
Δε διαφωνώ στο να κόβουν αποδείξεις όλοι οι επαγγελματίες αλλά δεν είναι ο τρόπος αυτός! Και δεν είναι γιατί δίνουμε χρήμα "τσάμπα" στις τράπεζες ενώ είναι ο λόγος που φτάσαμε ως κράτος σε αυτό το σημείο (φορτώσαμε το ιδιωτικό/τραπεζικό χρέος στο κράτος διότι it's too big to fail) Έχουν βγάλει τον εαυτό τους εκτός του προβλήματος και εμείς λογομαχούμε για το ότι δεν κόβουν αποδείξεις οι ιδιώτες ενώ οι τράπεζες συνεχίζουν να είναι το πρόβλημα.
Δεν είπαμε να καταργήσουμε τις κάρτες εντελώς αλλά όχι να παίρνεις καφέ και να δίνεις κάρτα για 2 ευρώ?
Συμφωνώ...είναι απαράδεκτο να βγάζεις κάρτα για μικροποσα της τάξεως μονοψηφιου αριθμού.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.831
Like
3.642
Πόντοι
456

γαμώ την πάτρα γαμώ την πάτρα γαμώ την πάτρα γαμώ την πάτρα γαμώ την πάτρα
 

fiodord77

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2024
Μηνύματα
22
Like
45
Πόντοι
0
Τι προτιμάτε για τις καθημερινές σας ανάγκες, για μεγάλες αγορές και τι σας βολεύει περισσότερο;

Ψηφίζω παραδοσιακό μετρητό χρήμα για όλες τις δουλειές, πέραν των διαδικτυακών αγορών που δεν γίνεται κι αλλιώς.
Θέλω να βγαίνω από το σπίτι και να έχω πάνω μου χρήματα, ιδίως όταν φεύγω εκτός για διακοπές ή κάποια εκδρομή. Νιώθω ασφαλής κι ας ακούγεται αστείο. Υπάρχουν γίδια σε παρέες που δίνουν από μία κάρτα 10 άτομα να πληρώσει ο καθένας το φραπέ του. Το λες και κατάντια.
Γνωρίζω κόσμο που υπερήφανα έχουν να πιάσουν μετρητό στο χέρι τους εδώ και 2 χρόνια και λένε μακάρι να καταργηθούν. Για τις νέες γενιές ας μη το αναλύσουμε. Έχουν φάει όλο το σανό. Είναι όλη η παρακμή τους και τα προσωπικά τους δεδομένα στα instagram, tiktok, youtube, επευφημούν το πλαστικό χρήμα και τις εφαρμογές αέρος κοπανιστού και δεν έχουν ιδέα ούτε φαντάζονται τι έρχεται αν συνεχιστεί η προβατοποίηση του νέου ψηφιακού κόσμου.

Πιστεύετε θα καταργηθούν στ αλήθεια τα μετρητά σε 3 χρόνια από τώρα; Τι αλλαγές θα φέρει και ποιους εξυπηρετεί όλο αυτό;
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα γίνεις συνδρομιτής ενός αέρα κοπανιστού και όχι ανώνυμος νόμιμος κάτοχος χρήματος/πλούτου.
Θα είναι ελεγχόμενη κάθε κίνηση, αποτελώντας πια έναν αριθμό σε ένα σύστημα. Μιλάμε για μια χούντα χωρίς προηγούμενο, που κάθε προηγούμενη μοιάζει αστεία. Με κόσμο που τους έχω ρωτήσει που μένουν στο εξωτερικό πχ. Γερμανία και ΗΠΑ μου είπαν δεν υπάρχει καν αυτό που λες. Ηπα μου είπε φίλος ότι ακόμη και διαμερίσματα αγοράζουν με μετρητά. Ωστόσο στην Ελλάδα προωθείται φουλ η κατάργηση, έχοντας φτάσει σε σημείο να μην μπορείς να ψωνίσεις τίποτα απολύτως με πάνω από 500 ευρώ σε μετρητά, το οποίο πολλοί υποστηρίζουν μέσα στο νέο έτος ή ίσως γενικότερα στο άμεσο μέλλον να κατέβουν στα 200 ευρώ. Στην ουσία έτσι οδηγείται σταδιακά η κατάργηση του μετρητού. Πηγαίνοντας κλιμακωτά μετά στα 100 και σε 10 χρόνια πχ. στα 50 ευρώ. Δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα πια με αυτά.

Τέλος, τι θα γίνει με την παραοικονομία και την εγκληματικότητα;
Αυτό που σκέφτηκα είναι ότι θα στέλνεις επι τόπου στο κορίτσι μέσω paypal για παράδειγμα το ποσό που ζητά και θα προχωράς στην συνεδρία. Όπως και με ότι άλλο που αφορά την ''μαύρη'' αγορά. Με την σειρά τους θα ψωνίζουν ότι θέλουν αφού σιγά σιγά τέτοιου είδους τράπεζες θα επεκτείνουν την κανονική και διαδεδομένη των κανονικών καρτών τραπεζών σε όλες τις χώρες (το οποίο γίνεται ήδη σε αρκετές).
Παιδιά όταν το χρήμα γυρίζει από χέρι σε χέρι κας τότε μένει αυτουσιο
οταν γίνεται χρήση καρτας τότε για κάθε συναλλαγή η τράπεζα παίρνει κομισιον
Αρα η τράπεζα είναι αυτή που τη συμφέρει μόνο η καρτα
απλα πράγματα
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.946
Κριτικές
1
Like
5.460
Πόντοι
2.356
Μέσος ;Μπορεί σε μεικτό μισθό.
Τα μεγάλα στελέχη δεν θα είναι και πολλά σε κάθε εταιρεία αρα δεν μιλάμε καν για τέτοιες περιπτώσεις.
Οι πιο πολλοί είναι στα 1.000-1.300€ μιλώντας για Ελλάδα.
Εσύ ως ξενιτεμένος βλέπεις άλλους μισθούς και άλλες τιμες...και έξω όμως υπάρχει κοινωνική αναστάτωση λόγω ακριβείας ,δεν γίνονται μόνο εδώ αυτά.Η ασθένεια μεταδόθηκε και αλλού.
Αυτή η συζήτηση είναι άνευ νοήματος.

Ξέρω IT Manager στην Ελλάδα που καθαρίζει 10k καθαρά το μήνα. Δεν υπάρχει μέσος όρος. Ο καθένας πουλάει το τομάρι του και έχει μια αξία συγκεκριμένη, για τον άλλο που είναι διατεθειμένος να πληρώσει.

Αντίστοιχα στην Meta, υπάρχουν senior developers που βγάζουν ΑΝΕΤΑ 1 εκατομμύριο δολλάρια το χρόνο tax free.

Με το σκεπτικό του bou, όλοι Ιδιωτικοί Υπάλληλοι θεωρούνται.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.058
Κριτικές
10
Like
5.361
Πόντοι
2.816
Εμένα το Δημόσιο μου έβγαζε πάντα μια μιζέρια και ήταν πάντα κάτι που με απωθουσε. Είχα την τύχη να κάνω καλη δουλειά Ιδιωτικού τομέα με καλές αποδοχές . Αν τώρα ημουν ΙΥ με λίγα προσόντα τότε ναι θα ήταν επιλογή μου . Πάραυτα θα συνεχίσω να θεωρώ το δημόσιο ένα βαρίδι στην κοινωνία μας
Τύπε δεν αφορά όλους αυτό που είπα.. σίγουρα κάποιοι το έχουν με το επιχειρείν και κάνουν δικές τους δουλειές ή πολλοί σαν κι εσένα έχουν προσόντα που τους δίνουν μεγαλύτερους μισθούς από του δημοσίου..

Τώρα για το τελευταίο θα διαφωνήσω πλήρως.. η κοινωνία φταίει για το δημόσιο που έχουμε, για τους πολιτικούς που έχουμε κλπ
Αν η κοινωνία ήθελε κάτι διαφορετικό θα είχαμε κάτι διαφορετικό!
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.437
Like
4.079
Πόντοι
456
Τι φορολογία πληρώνει στην Ελλάδα ένα πλοίο με σημαία πχ Λιβερίας ?
clown222.jpg
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.437
Like
4.079
Πόντοι
456
τώρα σοβαρολογείς;
ο πατριώτης εφόπλας δηλαδή λες είναι ευεργέτης έτσι;
για ανέπτυξέ μας το λίγο παραπάνω γιατί κάπου νομίζω υπάρχει ζήτημα.

Για πες μας εσυ τι ειναι ο εφοπλας και πως μπορεις να τον κανεις να πληρωσει το φορο που θες.

Πες μας γιατι φαινεσαι πολυ σχετικος.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.722
Κριτικές
15
Like
11.371
Πόντοι
3.846
Μέσος ;Μπορεί σε μεικτό μισθό.
Τα μεγάλα στελέχη δεν θα είναι και πολλά σε κάθε εταιρεία αρα δεν μιλάμε καν για τέτοιες περιπτώσεις.
Οι πιο πολλοί είναι στα 1.000-1.300€ μιλώντας για Ελλάδα.
Εσύ ως ξενιτεμένος βλέπεις άλλους μισθούς και άλλες τιμες...και έξω όμως υπάρχει κοινωνική αναστάτωση λόγω ακριβείας ,δεν γίνονται μόνο εδώ αυτά.Η ασθένεια μεταδόθηκε και αλλού.
Καμία σχέση αυτά που λες.
Έχεις δουλέψει σε γραφείο για χρόνια ή τα βγάζεις από το μυαλό σου για τους μισθούς;
Είμαι σχεδόν 20 χρόνια σε εταιρείες ως υπάλληλος (πριν ανοίξω δικιά μου εταιρεία ως contractor) και παρόλο που λείπω 9 χρόνια έχω φίλους και γνωστούς σε μεγάλες και μικρές εταιρίες στην Αθήνα. Δε μιλάω για επαρχία.
Οι μισθοί είναι αυτοί που λέω για υπαλλήλους γραφείου και έχουν ανέβει μετά τον COVID.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom