Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 837
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 120 60,0%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 80 40,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    200

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
587
Κριτικές
60
Like
3.565
Πόντοι
10.335
Ξαπλώνουν αυτοί που μπορούν να ξαπλώσουν.,δηλαδή οι κολλητοί των ανώτερων η αυτοί που είναι στα όρια της σύνταξης η όσοι είναι πραγματικά σαβούρες.
Ακριβώς αυτό που γινόταν στον Στρατό.
Έχεις δει ΔΥ να απολύεται για έλλειψη παραγωγικότητας ; Έχεις ΔΥ να παραιτείται και να γίνει μετανάστης ;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.149
Κριτικές
3
Like
1.458
Πόντοι
496
Δε θα κάνω παράθεση κάποιον συγκεκριμένα, διότι προδήλως έχουμε το εξής:

Οι μισοί εδώ (που είναι ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα έστω του ανδρικού πληθυσμού), είναι ξεκάθαρα υπέρ των μετρητών διότι απλά φοροδιαφεύγουν. Είτε είναι υδραυλικός, είτε γιατρός ο άλλος - απλά φοροδιαφεύγει. Βλέπει το τσιμπούκι που έρχεται με το ψηφιακό ευρώ και έχει πάει το σκατό στην κάλτσα.

Οι υπόλοιποι μισοί που είμαστε μισθωτοί (είτε ιδιωτικοί υπάλληλοι, είτε ΔΥ), λέμε ότι θα έπρεπε να καταργηθεί χθες ΕΝΤΕΛΩΣ το φυσικό χρήμα. Όσοι είσαστε μάγκες, να περάσετε σε Monero κλπ όπως όλα τα παλιόπαιδα των ναρκωτικών και της παιδικής πορνογραφίας. Εγώ το έχω ξαναπεί, αν ήμουν ο Μητσοτάκης, δε θα περίμενα το ψηφιακό ευρώ. Θα έβαζα από τώρα πλάνο και θα ανακοίνωνα το τέλος της κυκλοφορίας του φυσικού χρήματος π.χ. την 31-12-2025, με χορήγηση χρεωστικών καρτών σε όλους τους αγράμματους και τους συνταξιούχους.

Για να σας προλάβω, είχα ρωτήσει αν απαγορεύεται καταρχήν. Αν δηλ υπάρχει νομοθεσία/κανονιστικό πλαίσιο που το απαγορεύει. Ε, δεν υπάρχει! Είχαμε μια ενδιαφέρουσα κουβέντα με έναν οικονομολόγο εδώ μέσα και είπε ξεκάθαρα ότι δεν απαγορεύεται η κατάργηση των μετρητών. Επίσης είπε και το άλλο, που είναι και η ουσία. Αν καταργηθεί το μετρητό, θα διπλασιαστεί το ΑΕΠ της χώρας, ήτοι θα μειωθεί στο μισό το χρέος.

Πρόσφατα ο Στουρνάρας μίλησε με στοιχεία για κατανάλωση σε δις σε σχέση με αυτά που δηλώνονται. Ο Μητσοτάκης όμως φυσικά και δε θα τολμήσει - εδώ ούτε με τα ταξί δεν τολμάνε να τα βάλουν οι κυβερνήσεις. Θα προχωρήσει σε κάτι τέτοιο; Αυτό όμως δεν αλλάζει την πραγματικότητα.

Σε κάθε περίπτωση, να το ευχαριστηθείτε όσο μπορείτε, διότι θα γίνει συντεταγμένα σχετικά σύντομα από την ΕΚΤ. Οπότε φτιάξτε κανένα εξοχικό όσο προλαβαίνετε. :bigdick:
Αρα σπρωξιμο σε ακινητα η μαυριλα.
Το θεμα ειναι οτι τα ακινητα εδω ηδη ενσωματωνουν τρελη φουσκα
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.473
Κριτικές
62
Like
41.212
Πόντοι
8.530
Έχεις δει ΔΥ να απολύεται για έλλειψη παραγωγικότητας ; Έχεις ΔΥ να παραιτείται και να γίνει μετανάστης ;
Γενικά δεν διαφωνώ πάντως έχω ακούσει ότι ο μπαμπάς γνωστού μου παραιτήθηκε από το Δημόσιο και πήγε στον ιδ.τομεα για να έχει καλύτερα εισοδήματα .
Είναι θέμα βιωμάτων του καθενός...πολλοί στο Δημόσιο δεν έχουν περάσει από ιδ.τομεα άρα θα ψωλαρουν με την πρώτη ευκαιρία .
Όποιος είναι ευσυνείδητος και θέλει να προσφέρει έργο ,θα το προσφέρει .
Φυσικά δεν αποκλείουμε και την περίπτωση πολλοί και πολλες να αράζουν διότι έτρεχαν όταν ήταν εκτός Δημοσίου.Ειναι σαν τις γυναίκες που πριν τον γάμο είναι ελκυστικές και γλυκομιλητες ενώ μετά τον γάμο παραμελούν τον εαυτό τους.
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
338
Κριτικές
20
Like
965
Πόντοι
1.011
Όλα με κάρτα.Σπάνια έχω μετρητά μαζί μου,και αυτά δεν ξεπερνούν τα 30-40 ευρώ.Και το επιχείρημα "κλέβονται δις" είναι για τον πούτσο καβάλα.Αυτά θα κλέβονται ότι και να γίνει,αλλά αν δεν πληρώνει και κανείς φόρο μετά μη ζητάει παροχές...Οι σοβαρές χώρες που παρέχουν τα πάντα στους πολίτες τους έχουν μειώσει πολύ τη φοροδιαφυγή/φοροκλοπή.Δεν την έχουν εξαλείψει αλλά την έχουν μειώσει.Και όχι δε λυπάμαι τον επιχειρηματία που πουλάει λεμόνια χωρίς απόδειξη,αυτός στο τέλος έχει περισσότερα λεφτά από εμένα που μου τα φορολογούν πριν τα πιάσω στο χέρι μου.4300€ φόρο εισοδήματος πλήρωσα για την περσινή χρονιά,ας πληρώσουν και άλλοι που βγάζουν περισσότερα.Τα περισσότερα μου τα είχαν προκρατήσει.Γιατί να λυπηθώ δηλαδή τους "επιχειρηματίες";Αν δε βγαίνουν ας κλείσουν το μαγαζί να δουλέψουν υπάλληλοι/εργάτες,αλλά θέλουν να είναι αφεντικά του εαυτού τους και ταυτόχρονα να μην πληρώνουν τίποτα.Να πάνε να γαμηθούν.
Εδώ φίλτατε είναι το κόλπο! Πιάνεις κάποια φοροδιαφυγή αλλά εάν παρακολουθείς λίγο την επικαιρότητα οι μεγαλοεφοπλιστές έχουν προαιρετική φορολογία (αν θέλουν τα παιδιά δίνουν, οι περισσότεροι παίρνουν 10 ασθενοφόρα και τους έχουμε και για μέγα δωρητές ενώ αν πλήρωναν το φόρο που πρέπει θα παίρναμε 2000 ασθενοφόρα ). Μεγάλες εταιρείες που χρωστάνε ασφαλιστικές εισφορές 10ετίες τους τα διαγράφουν και άλλα ωραία τέτοια!
Δε διαφωνώ στο να κόβουν αποδείξεις όλοι οι επαγγελματίες αλλά δεν είναι ο τρόπος αυτός! Και δεν είναι γιατί δίνουμε χρήμα "τσάμπα" στις τράπεζες ενώ είναι ο λόγος που φτάσαμε ως κράτος σε αυτό το σημείο (φορτώσαμε το ιδιωτικό/τραπεζικό χρέος στο κράτος διότι it's too big to fail) Έχουν βγάλει τον εαυτό τους εκτός του προβλήματος και εμείς λογομαχούμε για το ότι δεν κόβουν αποδείξεις οι ιδιώτες ενώ οι τράπεζες συνεχίζουν να είναι το πρόβλημα.
Δεν είπαμε να καταργήσουμε τις κάρτες εντελώς αλλά όχι να παίρνεις καφέ και να δίνεις κάρτα για 2 ευρώ?
 

Hristos .

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2023
Μηνύματα
500
Like
2.151
Πόντοι
446
Ωραία ερώτηση εγώ προσωπικά προτιμώ μετρητά για καθημερινές συναλλαγές και μέχρι 1000€ αλλά τώρα πια είναι δύσκολο να βρεις και μετρητά η κάθε περιοχή πλέον έχει ένα υποκατάστημα και ένα atm πολλές φορές μάλιστα είναι και οff το μηχάνημα ειδικά το τσίρκο η εθνική κανείς τάμα να βρεις atm που να μην είναι όπως λένε προσωρινά εκτός λειτουργίας μας πάνε για 100/100 πλαστικό χρήμα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.053
Κριτικές
1
Like
5.575
Πόντοι
2.356
εγώ όμως θέλω να θέσω και ένα ερώτημα τη μηνιατικο θεωρείται ένα καλό πόσο για εσας
Τύπε, είναι χαζή η ερώτηση.

Αν ένας βγάζει 500 θα σου πει 1000, ο 1000 θα πει 2000 κ.ο.κ.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.907
Κριτικές
38
Like
4.962
Πόντοι
2.696
Εδώ φίλτατε είναι το κόλπο! Πιάνεις κάποια φοροδιαφυγή αλλά εάν παρακολουθείς λίγο την επικαιρότητα οι μεγαλοεφοπλιστές έχουν προαιρετική φορολογία (αν θέλουν τα παιδιά δίνουν, οι περισσότεροι παίρνουν 10 ασθενοφόρα και τους έχουμε και για μέγα δωρητές ενώ αν πλήρωναν το φόρο που πρέπει θα παίρναμε 2000 ασθενοφόρα ). Μεγάλες εταιρείες που χρωστάνε ασφαλιστικές εισφορές 10ετίες τους τα διαγράφουν και άλλα ωραία τέτοια!
Δε διαφωνώ στο να κόβουν αποδείξεις όλοι οι επαγγελματίες αλλά δεν είναι ο τρόπος αυτός! Και δεν είναι γιατί δίνουμε χρήμα "τσάμπα" στις τράπεζες ενώ είναι ο λόγος που φτάσαμε ως κράτος σε αυτό το σημείο (φορτώσαμε το ιδιωτικό/τραπεζικό χρέος στο κράτος διότι it's too big to fail) Έχουν βγάλει τον εαυτό τους εκτός του προβλήματος και εμείς λογομαχούμε για το ότι δεν κόβουν αποδείξεις οι ιδιώτες ενώ οι τράπεζες συνεχίζουν να είναι το πρόβλημα.
Δεν είπαμε να καταργήσουμε τις κάρτες εντελώς αλλά όχι να παίρνεις καφέ και να δίνεις κάρτα για 2 ευρώ?
Αγαπητέ,τα βαπόρια έχουν προπέλες.Σήμερα έχεις Ελληνική σημαία αύριο υψώνεις σημαία Μάρσαλ και μεθαύριο σημαία Τόγκο.
Όσο για τον καφέ,ναι και για 2€ με κάρτα θα πληρώσω.Την είδαν όλοι επιχειρηματίες και άνοιξαν 40000 καφεπωλεία,σε κάθε γωνία από ένα.Αν δεν μπορείς να επιβιώσεις επειδή έχεις άθλιο καφέ,η συμπεριφορά σου είναι σκατά και έχεις τον καφέ 2€,να κλείσεις.Γιατί να πληρώνω εγώ να στέλνεις εσύ το παιδί σου στο δημόσιο σχολείο με τα δικά μου λεφτά όταν εσύ δεν πληρώνεις τίποτα;Το Β΄πρόσωπο φιλολογικό δεν εννοώ προσωπικά εσένα δε σε ξέρω.
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Y13
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
13
Like
10.290
Πόντοι
2.046
Ξεκινήσανε με το νταβατζιλίκι του 0.50€ κάθε μήνα... Σε λίγα χρόνια
με την κατάργηση των μετρητών θα δούμε
πολύ χειρότερα
πράγματα
όπως η πλήρης εκμετάλλευση των λογαριασμών μας , παράλογες προμήθειες σε αναλήψεις και συναλλαγές και περιορισμούς στις αγορές που μπορούμε να κάνουμε κάθε μήνα... Εγώ άνοιξα πρόσφατα επαγγελματικό
λογαριασμό όψεως επειδή
ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες και έσκασα νταβατζιλίκι 35€ για να τον ανοίξω, επίσης θα μου κρατάνε 60€ κάθε χρόνο για να μπορώ να τον διατηρήσω!!! Απίστευτα πράγματα! Κάτσε εσύ μ****α Ελληναρά
να πληρώνεις τα πάντα με κάρτα και να
μη βλέπεις που πάει το πράγμα!
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.090
Like
4.010
Πόντοι
456
Μετρητά μόνο και να πα να γαμηθεί.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.473
Κριτικές
62
Like
41.212
Πόντοι
8.530
Δημοψήφισμα λοιπόν εγώ θεωρώ 1500 ένα μέσο καλό μηνιατικο
1.500€ βγάζει μεγαλοστελεχος ιδ.τομεα η Δ.Υ.στα όρια της σύνταξης .
Πόσοι έχουν τέτοιο εισόδημα ;Οεοοο;
Άρα βολευομαστε με τα μισά η πραττουμε το κατά δύναμιν με τα μισά και ονειρευομαστε τα άλλα μισά...και όνειρα γλυκά ...:sleeping:
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
338
Κριτικές
20
Like
965
Πόντοι
1.011
Αγαπητέ,τα βαπόρια έχουν προπέλες.Σήμερα έχεις Ελληνική σημαία αύριο υψώνεις σημαία Μάρσαλ και μεθαύριο σημαία Τόγκο.
Όσο για τον καφέ,ναι και για 2€ με κάρτα θα πληρώσω.Την είδαν όλοι επιχειρηματίες και άνοιξαν 40000 καφεπωλεία,σε κάθε γωνία από ένα.Αν δεν μπορείς να επιβιώσεις επειδή έχεις άθλιο καφέ,η συμπεριφορά σου είναι σκατά και έχεις τον καφέ 2€,να κλείσεις.Γιατί να πληρώνω εγώ να στέλνεις εσύ το παιδί σου στο δημόσιο σχολείο με τα δικά μου λεφτά όταν εσύ δεν πληρώνεις τίποτα;Το Β΄πρόσωπο φιλολογικό δεν εννοώ προσωπικά εσένα δε σε ξέρω.
Συμφωνώ ότι τα βαπόρια είναι όπου θέλουν οι εφοπλιστές! Κατανοώ επίσης ότι δεν λες προσωπικά εμένα αλλά για το σύνολο
Θεωρώ ωστόσο ότι τη μερίδα του λέοντος στην κατάντια τις χώρας δεν την έχουν τα μικρομεσαία μαγαζιά αλλά τα πολύ μεγάλα, τράπεζες κ.α! Δεν το βλέπουμε εύκολα εμείς οι κοινοί θνητοί γιατί αυτά δεν τα βγάζουν στα κανάλια! Βγάζουν όμως ότι ο περιπτεράς δεν κόβει αποδείξεις και έτσι ξεσπάμε εκεί! Κάποιον πρέπει να κατηγορήσουμε!
Εάν η πληρωμή με τις κάρτες δεν είχε όλα τα εξτρά έξοδα που έχει και ότι την έχουν κάνει υποχρεωτική σε ένα ποσοστό δεν θα είχα θέμα αλλά οι φίλτατοι τραπεζίτες με την αμέριστη βοήθεια απο τους κυβερνώντες ψηφίζουν νόμους που σε κάνουν υποχρεωτικά πελάτη τους! Αν αυτό δεν είναι χειραγώγηση τι είναι?
Σου βάζει πρόστιμο εάν δεν χρησιμοποιήσεις την κάρτα για ένα ποσοστό των εξόδων σου, την κάρτα που ανήκει σε μια ιδιωτική εταιρεία !
Πως νομοθετεί το κράτος και κάνει τους πολίτες του υποχρεωτικά πελάτη ιδιωτικών εταιριών?
Στα πλαίσια αυτά βέβαια του ,δικό μας και το μαχαίρι- δικό μας και το καρπούζι και ότι άλλο είναι γύρω γύρω , παίρνουν σπίτια για 5.000 χρέος και αφού μπορούνε να κάνουν ότι γουστάρουν δεν ξέρω τι άλλο θα σκαρφιστούν να χρεώνουν στο μέλλον αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα βρούν ,και θα μας παίρνουν λεφτά για πράγματα που μπορούμε να κάνουμε χωρίς γαμισιάτικα!
Δεν λεώ να αφήσουμε του μικρομεσαίους να φοροδιαφέυγουν ασύστολα ,ούτε να καταργηθούν οι κάρτες αλλά όχι να κονομάνε οι τράπεζες σε βάρος μας, ως πολίτης το λέω και όχι ώς καταστηματάρχης!
Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω άλλωστε δεν έχω γνώσεις οικονομικής επιστήμης !
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.963
Κριτικές
14
Like
3.868
Πόντοι
2.777
Συμφωνώ ότι τα βαπόρια είναι όπου θέλουν οι εφοπλιστές! Κατανοώ επίσης ότι δεν λες προσωπικά εμένα αλλά για το σύνολο
Θεωρώ ωστόσο ότι τη μερίδα του λέοντος στην κατάντια τις χώρας δεν την έχουν τα μικρομεσαία μαγαζιά αλλά τα πολύ μεγάλα, τράπεζες κ.α! Δεν το βλέπουμε εύκολα εμείς οι κοινοί θνητοί γιατί αυτά δεν τα βγάζουν στα κανάλια! Βγάζουν όμως ότι ο περιπτεράς δεν κόβει αποδείξεις και έτσι ξεσπάμε εκεί! Κάποιον πρέπει να κατηγορήσουμε!
Εάν η πληρωμή με τις κάρτες δεν είχε όλα τα εξτρά έξοδα που έχει και ότι την έχουν κάνει υποχρεωτική σε ένα ποσοστό δεν θα είχα θέμα αλλά οι φίλτατοι τραπεζίτες με την αμέριστη βοήθεια απο τους κυβερνώντες ψηφίζουν νόμους που σε κάνουν υποχρεωτικά πελάτη τους! Αν αυτό δεν είναι χειραγώγηση τι είναι?
Σου βάζει πρόστιμο εάν δεν χρησιμοποιήσεις την κάρτα για ένα ποσοστό των εξόδων σου, την κάρτα που ανήκει σε μια ιδιωτική εταιρεία !
Πως νομοθετεί το κράτος και κάνει τους πολίτες του υποχρεωτικά πελάτη ιδιωτικών εταιριών?
Στα πλαίσια αυτά βέβαια του ,δικό μας και το μαχαίρι- δικό μας και το καρπούζι και ότι άλλο είναι γύρω γύρω , παίρνουν σπίτια για 5.000 χρέος και αφού μπορούνε να κάνουν ότι γουστάρουν δεν ξέρω τι άλλο θα σκαρφιστούν να χρεώνουν στο μέλλον αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα βρούν ,και θα μας παίρνουν λεφτά για πράγματα που μπορούμε να κάνουμε χωρίς γαμισιάτικα!
Δεν λεώ να αφήσουμε του μικρομεσαίους να φοροδιαφέυγουν ασύστολα ,ούτε να καταργηθούν οι κάρτες αλλά όχι να κονομάνε οι τράπεζες σε βάρος μας, ως πολίτης το λέω και όχι ώς καταστηματάρχης!
Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω άλλωστε δεν έχω γνώσεις οικονομικής επιστήμης !
με διαφορά ότι πιο διεφθαρμένο υπάρχει σήμερα σε πλανητικό επίπεδο είναι το χρηματοπιστωτικό σύστημα. Η λειτουργία του είναι κτηνώδης με ένα μόνο σκοπό τη μεταφορά του πλούτου, όλου του πλούτου από τη βάση σε μια ολιγαρχία, πατώντας σε νομοθετήματα που εξυπηρετούν αποκλειστικά την ολιγαρχία, φτιαγμένα από εντολοδόχους νομοθετούντες των ολιγαρχών, με το οξύμωρον να ζητάνε τρόπο να υφαρπάξουν την ψήφο του καραγκιόζη λαού για το νομότυπο της υπόθεσης και να τον ξεχάσουν στο καπάκι.
Α, και στη χασούρα ο καραγκιόζης πληρώνει να σωθεί το σύστημα, είναι μέσα, συμμέτοχος. Στα κέρδη όμως όχι απλά στην απόξω, ούτε απόξω.
Ε, όποιος μαλάκας εδώ μέσα το βρίσκει δίκαιο να του συμπεριφέρεστε σαν αυτό που του αξίζει, σα μαλάκα. Και χειρότερα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.952
Κριτικές
15
Like
11.735
Πόντοι
3.846
1.500€ βγάζει μεγαλοστελεχος ιδ.τομεα η Δ.Υ.στα όρια της σύνταξης .
Πόσοι έχουν τέτοιο εισόδημα ;Οεοοο;
Άρα βολευομαστε με τα μισά η πραττουμε το κατά δύναμιν με τα μισά και ονειρευομαστε τα άλλα μισά...και όνειρα γλυκά ...:sleeping:
Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει μεγαλοστελεχος και γράφεις τέτοιες ανοησίες.
1500€ είναι ένας μέσος μισθός για οποιαδήποτε υπάλληλο γραφείου με κάποια προϋπηρεσία άνω των 5-7 ετών.

Τα μεγάλα στελέχη παίζουν με μισθούς 5-10.000€.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.746
Like
2.087
Πόντοι
456
Καλά είναι και η κάρτα και το πλαστικό χρήμα αλλά με όρια

ΤΟ ΜΕΤΡΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
Όσο σκύβεις τόσο τους σηκώνεται. Δεν καταλαβαίνει από όρια ο βιαστής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Α-Ω

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.746
Like
2.087
Πόντοι
456

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.473
Κριτικές
62
Like
41.212
Πόντοι
8.530
Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει μεγαλοστελεχος και γράφεις τέτοιες ανοησίες.
1500€ είναι ένας μέσος μισθός για οποιαδήποτε υπάλληλο γραφείου με κάποια προϋπηρεσία άνω των 5-7 ετών.

Τα μεγάλα στελέχη παίζουν με μισθούς 5-10.000€.
Μέσος ;Μπορεί σε μεικτό μισθό.
Τα μεγάλα στελέχη δεν θα είναι και πολλά σε κάθε εταιρεία αρα δεν μιλάμε καν για τέτοιες περιπτώσεις.
Οι πιο πολλοί είναι στα 1.000-1.300€ μιλώντας για Ελλάδα.
Εσύ ως ξενιτεμένος βλέπεις άλλους μισθούς και άλλες τιμες...και έξω όμως υπάρχει κοινωνική αναστάτωση λόγω ακριβείας ,δεν γίνονται μόνο εδώ αυτά.Η ασθένεια μεταδόθηκε και αλλού.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.437
Κριτικές
10
Like
2.970
Πόντοι
3.385
Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη γνώση του τρόπου λειτουργίας της πραγματικής οικονομίας και των πραγματικών δεδομένων σε αυτήν. Διαβάζοντας πολλά μηνύματα, ορισμένα σχόλια γενικώς και συνοπτικώς:

-Γνωρίζω αρκετά (πάνω από 10) άτομα που έχουν παραιτηθεί από το Δημόσιο και απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα. Σε υπηρεσίες του Δημοσίου που παρέχουν μία ''εξειδικευμένη'' γνώση εκ των έσω, πολλοί φεύγουν και την αξιοποιούν στον ιδιωτικό τομέα. Προσοχή: δε μιλάω για συνταξιούχους αλλά για νέους σε παραγωγική ηλικία που παραιτήθηκαν.

-Όλοι αποκρύπτουν το εξής (από άγνοια μάλλον): η προμήθεια της τράπεζας εκπτίπτει από τα έσοδα του επιχειρηματία, θεωρείται έξοδο της επιχείρησης με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

-Η φορολόγηση των εφοπλιστών: οι εφοπλιστές πληρώνουν εφορία (το φόρο πλοίου που είναι βάσει του tonnage των πλοίων), όταν μιλάμε για την ποντοπόρο ναυτιλία. Επίσης, η ακτοπλοΐα καταβάλλει και Φ.Π.Α. επί των εισιτηρίων (πέραν του φόρου πλοίων), επί δε περίπτωσης διαχείρισης/εφοπλισμού πληρώνεται κανονικά εφορία από τον διαχειριστή/ εφοπλιστή βάσει της κλίμακας των επιχειρήσεων.

-Αν αύριο φύγουν όλοι οι κακοί εφοπλιστές που πίνουν το αίμα του κοσμάκη, άπειρα μεγαλοστελέχη ναυτιλιακών (με υψηλότατες αμοιβές) και ναυτικοί θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ. Μακάρι να είχαμε μυαλό να προσελκύσουμε περισσότερους και να ανοίξουν οι ορίζοντες γιατί η θάλασσα θα έδινε πολύ ψωμί σε ακόμη περισσότερους.

-Τα 1500 μισθός είναι αυτά που παίρνει ένας απλός υπάλληλος ΠΕ με κάποια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, τα μεγαλοστελέχη παίρνουν τριπλάσια και τετραπλάσια (και παραπάνω αναλόγως της θέσης και του τομέα απασχόλησής τους).

-Αν αύριο κοπεί η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή μαχαίρι με κάποιο μαγικό τρόπο, οι μισές μικρομεσαίες επιχειρήσεις θα έβαζαν λουκέτο. Ήδη πάντως βλέπω πολλά λουκέτα παντού, οι μικρομεσαίοι ήδη πλήττονται, και πιστεύω ότι φταίει και το διαδίκτυο καθώς τα μικρά μαγαζιά της γειτονιάς χάνουν πελάτες λόγω των διαδικτυακών αγορών.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom