Νέα

Mercedes ειναι οντως αξιοπιστα και αντεχουν στον χρονο?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jean-Claud
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 66
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.130
Πόντοι
5.506
Έτσι τύπε. Η πρώην γκόμενα μου ήθελε να το παίξει μούρη αγοράζοντας μερσεντές. Ενώ της είχα πει να αγοράσει ιαπωνικό αυτοκίνητο ή οποιοδήποτε άλλο ΕΚΤΟΣ απο γερμανικό. Δεν με άκουσε, έκανε του κεφαλιού της το αγόρασε, και τότε την χώρισα.


Το αυτοκινητο τυπε ειναι σε καλη κατασταση ή βγηκε φολα;
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Ναί, νά προσέχεις σέ ποιά χώρα είναι συναρμολογημένο, σίγουρα...

Είχα Toyota Tercel AWD τού 1983, Toyota Corolla FX τού 1988, Toyota Tacoma LX τού 1996, Toyota Yaris τού 2006, καί τό τωρινό μου είναι Toyota Venza τού 2014. ΜΗΔΕΝ προβλήματα μέ όλα αύτά.

ΠΟΤΕ γερμανικά άμάξια όχι μόνο γιατί είναι προβληματικά, άλλά γιατί είναι προβληματικοί καί οί γερμανοί, μάς μισούν...

ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ νά άγοράζετε γερμανικά ότιδήποτε...
Ασχετο αλλά επειδή το είχα ξανα ψάξει:To Tacoma  φτιάχνοταν στις ΗΠΑ
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Ασχετο, αλλά μιας και έγινε λόγος για την ιαπωνία , μακάρι να είχαμε ένα τρένο σαν αυτό στο βίντεο , το αθήνα θεσσαλονίκη θα γινόταν σε 1 ώρα περίπου ανάλογα με τις στάσεις  :rockon: :rockon: :rockon:


Το πρόβλημα βέβαια θα ήταν η τιμη του εισητηρίου φαντάζομαι .. αν ποτέ δουμε τέτοιο τρένο εδω.
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
Ασχετο, αλλά μιας και έγινε λόγος για την ιαπωνία , μακάρι να είχαμε ένα τρένο σαν αυτό στο βίντεο , το αθήνα θεσσαλονίκη θα γινόταν σε 1 ώρα περίπου ανάλογα με τις στάσεις  :rockon: :rockon: :rockon:


Το πρόβλημα βέβαια θα ήταν η τιμη του εισητηρίου φαντάζομαι .. αν ποτέ δουμε τέτοιο τρένο εδω.

χαζομαρες, με τη μιση ταχυτητα παει στον πραγματικο κοσμο, οπως και τα ευρωπαικα (TGV κλπ), ~ 300 χλμ/ω
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.130
Πόντοι
5.506
To αμάξι καλό βγήκε η γκόμενα βγήκε φόλα.  :grin:



Ε ναι ρε τυπε, να μην ακουει το μυστη χυστη που της ελεγε να μην παρει μερσεντε η Ελλεηνιδα; Καλα της εκανε και την εστειλε στη μανα της
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.447
Κριτικές
31
Like
12.129
Πόντοι
5.097
Ε ναι ρε τυπε, να μην ακουει το μυστη χυστη που της ελεγε να μην παρει μερσεντε η Ελλεηνιδα; Καλα της εκανε και την εστειλε στη μανα της
Για να είμαστε στο θέμα πουλάω μερσέντα θές?  :think:
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Ε ναι ρε τυπε, να μην ακουει το μυστη χυστη που της ελεγε να μην παρει μερσεντε η Ελλεηνιδα; Καλα της εκανε και την εστειλε στη μανα της
ειναι λογος χωρισμου η μερσεντε τυπε.ακου μια καριολα...
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
eεχω βρει μια 318 ε90,ντιζελ,125000 χλμ με 3000 ευρω  :S :S :S
 

mad_max

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
12 Νοε 2005
Μηνύματα
1.004
Κριτικές
96
Like
4.731
Πόντοι
22.915
μερσεντές α κλας εχει και η γκομενα μου και μια ξαδερφη μου
και οι 2 το μετανοιωσανε όταν εσπασε ο καθρεφτης ο εξωτερικος.
μεταχειρισμένος ή ιμιτασιόν δεν υπηρχε πουθενα και τους κοστισε πανω από 400 ευρω.
εν τω μεταξυ μεταχειρισμενο καθρεφτη ηλεκτρικο και θερμαινομενο σε χιουνται βρηκαμε με 30 ερυω και η αντιπροσωπεια τον χρεωνε 70.
ΚΛΕΦΤΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ.
μη μου πει κανεις καμμια μαλακια ότι οι καθρεφτες της μερσεντές εχουν καμμια διαφορα στην ποιοτητα από τους κορεατικους γιατι θα του σπασω το κεφαλι.
ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ.
Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν.......
Δεν είναι για όλους οι Merc!!!!
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.858
Πόντοι
6.585
Για ανταλλακτικά Mercedes (είτε γνήσια,  είτε ίδια παρτίδα με τα γνήσια αλλά χωρίς στο "αστέρι" /  δλδ ο προμηθευτής που τα βγάζει για την Mercedes Benz, βγάζει και τα ίδια με την δική του επωνυμία, παλι δυο χρόνια εγγύηση έχει σαν ανταλλακτικό), πας στον Κανελλόπουλο, παράλληλα με την Λεωφορο Αθηνών (Σερρών 77) και θα βρεις ότι ζητήσεις ! Τα παιδιά εκεί είναι γνώστες κ έχουν προτάσεις για τα πάντα .. Τους εμπιστεύομαι από το 2008 ..

Καλό είναι ο καθένας να έχει την δική του "καβάτζα" όσον αφορά το service του (αυτό αφορά ότι αυτοκίνητο κ αν έχει). Λίγο πολύ όλοι τις έχουμε.

Σε μεταχειρισμένο εγώ θα έδινα ένα μπουρμπουάρ στον αρχιμηχανικό ενός συνεργείου κ απο το πλαίσιο του αυτοκινήτου μπορεί να σου βρει ΟΛΟ το ιστορικό του.. Εκτός κ αν πέσεις στην περίπτωση παραχάραξης (πολύ σπάνιο ..)

Τώρα για τα lexus που είπε ένας φιλος πιο πάνω, όλα καλά κ όλα άγια .. Αντε κ το πέρνεις ..
Που το φτιάχνεις αν σου κάτσει η στραβή και ΔΕΝ μένεις Αθήνα ή αντε κ μια θεσσαλονίκη λεω εγώ τώρα .. θα το πας σε συνεργειο TOYOTA ?

 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Για ανταλλακτικά Mercedes (είτε γνήσια,  είτε ίδια παρτίδα με τα γνήσια αλλά χωρίς στο "αστέρι" /  δλδ ο προμηθευτής που τα βγάζει για την Mercedes Benz, βγάζει και τα ίδια με την δική του επωνυμία, παλι δυο χρόνια εγγύηση έχει σαν ανταλλακτικό), πας στον Κανελλόπουλο, παράλληλα με την Λεωφορο Αθηνών (Σερρών 77) και θα βρεις ότι ζητήσεις ! Τα παιδιά εκεί είναι γνώστες κ έχουν προτάσεις για τα πάντα .. Τους εμπιστεύομαι από το 2008 ..

Καλό είναι ο καθένας να έχει την δική του "καβάτζα" όσον αφορά το service του (αυτό αφορά ότι αυτοκίνητο κ αν έχει). Λίγο πολύ όλοι τις έχουμε.

Σε μεταχειρισμένο εγώ θα έδινα ένα μπουρμπουάρ στον αρχιμηχανικό ενός συνεργείου κ απο το πλαίσιο του αυτοκινήτου μπορεί να σου βρει ΟΛΟ το ιστορικό του.. Εκτός κ αν πέσεις στην περίπτωση παραχάραξης (πολύ σπάνιο ..)

Τώρα για τα lexus που είπε ένας φιλος πιο πάνω, όλα καλά κ όλα άγια .. Αντε κ το πέρνεις ..
Που το φτιάχνεις αν σου κάτσει η στραβή και ΔΕΝ μένεις Αθήνα ή αντε κ μια θεσσαλονίκη λεω εγώ τώρα .. θα το πας σε συνεργειο TOYOTA ?

εναλλακτικα ζητας τους κωδικους των ανταλλακτικων και τα παραγγελνεις απο το internet -  ο καθρεπτης της a-class που ειπε και ο τυπος παραπανω κοστιζει γυρω στα 130 € στην γερμανια


toyota ειναι και τα lexus - το λες με ενα υφος λες και ειναι κακο να πας σε συνεργειο toyota - σαν να σου λεω και εγω : το merc που θα το φτιαξεις ? σε συνεργειο για ταξι ?
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.858
Πόντοι
6.585
εναλλακτικα ζητας τους κωδικους των ανταλλακτικων και τα παραγγελνεις απο το internet -  ο καθρεπτης της a-class που ειπε και ο τυπος παραπανω κοστιζει γυρω στα 130 € στην γερμανια


toyota ειναι και τα lexus - το λες με ενα υφος λες και ειναι κακο να πας σε συνεργειο toyota - σαν να σου λεω και εγω : το merc που θα το φτιαξεις ? σε συνεργειο για ταξι ?

Δοκίμασε Κανελλόπουλο κ θα με θυμηθείς. Και άντε να τυχει κάτι στο ανταλλακτικό κ μετά να πρέπει να το στείλεις Γερμανία (ειδικά άν είναι ο καθρέπτης αναδιπλούμενος ..)

Σε καμία περίπτωση δεν το λέω υποτιμητικά, έχοντας στην οικογένεια ένα Yaris & ενα Avensis. Και ο βασικός λόγος είναι ότι οπου κ να είσαι στην Ελλάδα, θα βρεις ενα συνεργείο ΤΟΥΟΤΑ να σου επισκευάσει το όχημα σου (Ταξιδευουμε συχνα πυκνα).  

Απλά αν το Lexus σου, κοστίζει μια μικρή περιουσία (στην Ελλάδα μόνο τα τζιπ τους συναντάς κ πάλι όχι πάνω από 100 ταξινομήσεις το χρόνο ..) θα το εμπιστευτείς σε ένα παλληκάρι που εργάζεται σε συνεργείο ΤΟΥΟΤΑ και φτιάχνει ενα με δυο Lexus (και ΑΝ) τον χρόνο ?

Εκτός και αν θέλουμε να βρισκόμαστε σε κουβέντα ..

Ενα αμάξι των 50.000 ή των 100.000 ευρώ, θα ήθελα αυτός που μου κανει το service,  να έχει και την γνώση ΚΑΙ την εμπερία..

Και νομίζω ότι η Lexus εδώ στην Ελλάδα έχει δρόμο μπροστά της, λόγω του μικρου πάρκου που έχει στην Ελληνική αγορά.
 
OP
OP
jean-Claud

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Δοκίμασε Κανελλόπουλο κ θα με θυμηθείς. Και άντε να τυχει κάτι στο ανταλλακτικό κ μετά να πρέπει να το στείλεις Γερμανία (ειδικά άν είναι ο καθρέπτης αναδιπλούμενος ..)

Σε καμία περίπτωση δεν το λέω υποτιμητικά, έχοντας στην οικογένεια ένα Yaris & ενα Avensis. Και ο βασικός λόγος είναι ότι οπου κ να είσαι στην Ελλάδα, θα βρεις ενα συνεργείο ΤΟΥΟΤΑ να σου επισκευάσει το όχημα σου (Ταξιδευουμε συχνα πυκνα). 

Απλά αν το Lexus σου, κοστίζει μια μικρή περιουσία (στην Ελλάδα μόνο τα τζιπ τους συναντάς κ πάλι όχι πάνω από 100 ταξινομήσεις το χρόνο ..) θα το εμπιστευτείς σε ένα παλληκάρι που εργάζεται σε συνεργείο ΤΟΥΟΤΑ και φτιάχνει ενα με δυο Lexus (και ΑΝ) τον χρόνο ?

Εκτός και αν θέλουμε να βρισκόμαστε σε κουβέντα ..

Ενα αμάξι των 50.000 ή των 100.000 ευρώ, θα ήθελα αυτός που μου κανει το service,  να έχει και την γνώση ΚΑΙ την εμπερία..

Και νομίζω ότι η Lexus εδώ στην Ελλάδα έχει δρόμο μπροστά της, λόγω του μικρου πάρκου που έχει στην Ελληνική αγορά.
το πρόβλημα δεν θα είναι ο μηχανικος τυπε γιατι λιγο πολύ αν ξερει από τουοτα θα ξερει και τα Lexus αλλα στο ότι δεν βρίσκεις ανταλακτικα ιδιως μεταχειρισμένα και θα τα πληρωνεις ακριβα στην αντιπροσωπεια αν τα παρεις από εκει.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
μερσεντές α κλας εχει και η γκομενα μου και μια ξαδερφη μου
και οι 2 το μετανοιωσανε όταν εσπασε ο καθρεφτης ο εξωτερικος.
μεταχειρισμένος ή ιμιτασιόν δεν υπηρχε πουθενα και τους κοστισε πανω από 400 ευρω.

Ισχύει.

Για C200 έτους 2014

Για καθρέφτες (μόνο τζάμια αλλά με προειδοποίηση οπτική και ακουστική για αμάξια που σε πλησιάζουν από πλάγια)

λόγω κλοπής μου ζήτησαν αν θυμάμαι καλά κανά 800άρι ευρώ (του οδηγού ήταν πιο ακριβός από του συνοδηγού)

Για αυτό στα αμάξια αυτά θέλει μικτή ασφάλεια (την οποία πληρώνω 1200 ευρώ τον χρόνο)
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Φιλαράκο, οί Γιαπωνέζοι μάς άγαπάνε όσο δέν άγαπάμε έμείς τόν έαυτό μας...
Έζησα καί έργάστηκα στό Sapporo, Hokkaido, στήν βόρειο Ίαπωνία γιά 3 χρόννια καί ταξίδεψα παντού στήν χώρα...

Είδα άγάλματα Έλλήνων φιλοσόφων καί πολεμιστών σέ ΚΑΘΕ πόλη

Και οι Γερμανοί μάς αγαπάνε φίλε.

Ελληνικό εστιατόριο σε κάθε γερμανικό χωριό.

Τρελλαίνονται για tzatziki.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom