Νέα

Μενίδι, Δολοφονία, Νεκρή, Μαχαίρι ....γυναικοκτονία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 194
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.587
Like
13.748
Πόντοι
3.656
Πρώτον δεν ειναι ο ποινικος κωδικας αλλά ο κωδικας ποινικης δικονομιας
Δευτερον η διαταξη αυτη ισχυει 80 χρονια τωρα και δεν ειναι ούτε διαταξη Τσιπρα ούτε Μητσοτακη, ειναι μια διαταξη διαχρονικη και επιτασσεται ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
Τριτον οντως ειπε μαλακια ο Μαρινακης
Τεταρτον εχω βαρεθει να σχολιαζει νομικα ο καθε ασχετος
1ον. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ επειδή μπαίνεις στον κόπο να ενημερώνεις Μέλη και Επισκέπτες
2ον. Αν είναι κάτι ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟ είναι ότι πάρα πολλά μέλη θα προσπαθήσουν να σε σωπάσουν είτε με βρισιές, είτε κάνοντας τους έξυπνους, πουλώντας τάχα Ενσυναίσθηση
3ον. Σου υπενθυμίζω ότι βάσει του Νόμου του Τσιπόλα, ευφυής είναι αυτός οι πράξεις του οποίου επιφέρουν καλό και στον εαυτό του και στην υπόλοιπη Κοινωνία . Συνέχισε την καλή δουλειά, κάποιοι το εκτιμούμε
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.254
Like
1.123
Πόντοι
216
1715863337484.png
Όχι, δεν είχε τη δυνατότητα να κρατηθεί ούτε με τον νέο Κώδικα. Μπούρδα είπε ο Μαρινάκης.
Με την αλλαγή του νόμου, δόθηκε η δυνατότητα να κρατείται ο κατηγορούμενος αν η δίκη αναβληθεί εντός τριών ημερών.
Σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε (αν είναι αλήθεια), η δικη αναβλήθηκε από τις 8 για τις 17 Μαϊου, οπότε δεν μπορούσε να μείνει μέσα.



Δείτε,

Ο όροι συζυγοκτονία, γυναικοκτονία, ανδροκτονία, αδελφοκτονία, παιδοκτονία, πατροκτονία και μητροκτονία χρησιμοποιούνται εδώ και χρόνια από τους κοινωνιομέτρες (είτε αυτοί εξειδικεύονται στην εγκληματολογία, είτε ασχολούνται γενικότερα με την κοινωνική ανθρωπολογία). Αυτοί οι δείκτες είναι δείκτες έρευνας και έχουν οριστεί έτσι καθαρά για ερευνητικούς - στατιστικούς λόγους.

Για τις ανωτέρω επιστήμες λοιπόν, είναι ένα πολύτιμο εργαλείο προκειμένου να εξάγουν συμπεράσματα.

Για τη νομική επιστήμη όμως, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό το εργαλείο θα δουλέψει εξ ίσου περίφημα. Τουναντίον φοβούμαι ότι θα περιπλέξει ακόμη περισσότερο τα περιπεπλεγμένα.
Ετσι. Οι όροι αυτοί είναι άλλων επιστημών. Στη νομική επιστήμη τέτοιοι όροι δεν έχουν αφηρημένη σημασία προς συζήτηση, αλλά αφορούν πολύ συγκεκριμένα πράγματα με πολύ συγκεκριμένες συνέπειες.
Συνεπώς όρος "γυναικοκτονία" δεν μπορεί να υπάρξει, τουλάχιστον έτσι όπως το θέλουν αυτοί που το φέρνουν στη δημόσια συζήτηση.
Και σωστά ο @pezoporos το διαχώρισε από τον υφιστάμενο όρο "παιδοκτονία".
 

john32

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2024
Μηνύματα
59
Like
87
Πόντοι
0
Άλλος ένας ανεγκεφαλος σκότωσε μια γυναίκα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.716
Κριτικές
1
Like
31.478
Πόντοι
8.006
1ον. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ επειδή μπαίνεις στον κόπο να ενημερώνεις Μέλη και Επισκέπτες
2ον. Αν είναι κάτι ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟ είναι ότι πάρα πολλά μέλη θα προσπαθήσουν να σε σωπάσουν είτε με βρισιές, είτε κάνοντας τους έξυπνους, πουλώντας τάχα Ενσυναίσθηση
3ον. Σου υπενθυμίζω ότι βάσει του Νόμου του Τσιπόλα, ευφυής είναι αυτός οι πράξεις του οποίου επιφέρουν καλό και στον εαυτό του και στην υπόλοιπη Κοινωνία . Συνέχισε την καλή δουλειά, κάποιοι το εκτιμούμε
Eχεις τον σεβασμο μου
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.874
Like
16.629
Πόντοι
3.656
υτη ισχυει 80 χρονια τωρα και δεν ειναι ούτε διαταξη Τσιπρα ούτε Μητσοτακη, ειναι μια διαταξη διαχρονικη και επιτασσεται ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
Τριτον οντως ειπε μαλακια ο Μαρινακης
Τεταρτον εχω βαρεθει να σχολιαζει νομικα ο καθε ασχετος
Πολύ απολαυστικό το τρίτον .

Το τέταρτον ... παραπέμπει στο τρίτον ;;;
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.598
Κριτικές
12
Like
6.510
Πόντοι
2.646
Αλβανική ανθρωποκτονια. Μακάρι συμβόλαιο από τους συγγενείς
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
614
Like
1.311
Πόντοι
206
αυτό μάλλον το είπε ο μπίσμαρκ
Σωστά, το είπε ο Μπίσμαρκ.
Χαίρομαι που όταν συζητάω εδώ πέρα καταλαβαίνω ότι έχω πολλά να μάθω και επίσης όποιες πλάνες έχω διαλύονται, χωρίς να χάνω την αυτοεκτίμηση μου επειδή διαμορφώνω καλύτερη άποψη :-)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.530
Κριτικές
8
Like
11.499
Πόντοι
3.786
Αν σκοτώσουν καμμία φτερού πως θα αποκαλείται αυτό το έγκλημα;Ουδετεροκτονια;;;

..κι όμως ο τύπος αν και δεν ήταν πολύ νορμάλ είχε συγκινήσει γυναίκα...μετά βέβαια την έχασε από Αλβανό...είναι αυτό που λένε:"Ήταν στραβό το κλίμα ,το έφαγε και ο γα'ι'δαρος
επιμένετε όλοι ότι οι όροι αυτοί έχουν να κάνουν με το τι είναι το θύμα και όχι το κίνητρο.

Έχεις σκεφτεί ότι δε φταίει το metoo για ότι δε μπορείς να επικοινωνήσεις σε απλά ελληνικά;
 

Theodor73

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
1.369
Κριτικές
52
Like
5.066
Πόντοι
7.636
Πραγματικά έχουν εκτροχιαστεί τα πράγματα
Ακούμε συνεχώς άσχημα νέα
Πότε θα σταματήσει αυτό κανένας δεν ξέρει
Τι να πει κανείς
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.863
Κριτικές
90
Like
33.766
Πόντοι
24.700
Ετσι. Οι όροι αυτοί είναι άλλων επιστημών. Στη νομική επιστήμη τέτοιοι όροι δεν έχουν αφηρημένη σημασία προς συζήτηση, αλλά αφορούν πολύ συγκεκριμένα πράγματα με πολύ συγκεκριμένες συνέπειες.
Συνεπώς όρος "γυναικοκτονία" δεν μπορεί να υπάρξει, τουλάχιστον έτσι όπως το θέλουν αυτοί που το φέρνουν στη δημόσια συζήτηση.
Και σωστά ο @pezoporos το διαχώρισε από τον υφιστάμενο όρο "παιδοκτονία".

Αν και πιστεύω ότι ήμουν σαφέστατος στην απάντηση μου στον @pezoporos , θα γράψω ακόμη δύο τρεις αράδες.


Η ένσταση μου στον @pezoporos, έγινε για το προσβλητικό του ύφος γραφής (που κατά τη γνώμη μου ήταν εντελώς αναίτιο και χωρίς να προσθέτει "άλας" στη συζήτηση) , καθώς και για την αφοριστική του τοποθέτηση σχετικά με το ποιος είναι επιστημονικός όρος και ποιός όχι.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.254
Like
1.123
Πόντοι
216
Αν και πιστεύω ότι ήμουν σαφέστατος στην απάντηση μου στον @pezoporos , θα γράψω ακόμη δύο τρεις αράδες.


Η ένσταση μου στον @pezoporos, έγινε για το προσβλητικό του ύφος γραφής (που κατά τη γνώμη μου ήταν εντελώς αναίτιο και χωρίς να προσθέτει "άλας" στη συζήτηση) , καθώς και για την αφοριστική του τοποθέτηση σχετικά με το ποιος είναι επιστημονικός όρος και ποιός όχι.
Δεν αναφερόμουν στη "διαφωνία" σας. Παρέθεσα τα δύο σχόλιά σας και συμφώνησα και με τα δύο σημεία αυτοτελώς.
Όντως δεν το έκανα σαφές.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.254
Like
1.123
Πόντοι
216
Πραγματικά έχουν εκτροχιαστεί τα πράγματα
Ακούμε συνεχώς άσχημα νέα
Πότε θα σταματήσει αυτό κανένας δεν ξέρει
Τι να πει κανείς
Δυστυχώς περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας γίνονται δεκάδες κάθε μέρα σε όλη την Ελλάδα και πολλά φτάνουν στα δικαστήρια. Απλώς δεν γίνονται γνωστά γιατί δεν φτάνουν μέχρι την ανθρωποκτονία.
Και πάλι δυστυχώς, στην ένταση και στα χέρια του κακοποιητή, η βία και ο φόνος δεν είναι πολύ μακριά το ένα από το άλλο. Θεωρώ πως πολλές φορές από συγκυρίες δεν φτάνει ένα περιστατικό στο φόνο, όχι από συνειδητή επιλογή του δράστη.
 

Theodor73

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
1.369
Κριτικές
52
Like
5.066
Πόντοι
7.636
Δυστυχώς περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας γίνονται δεκάδες κάθε μέρα σε όλη την Ελλάδα και πολλά φτάνουν στα δικαστήρια. Απλώς δεν γίνονται γνωστά γιατί δεν φτάνουν μέχρι την ανθρωποκτονία.
Και πάλι δυστυχώς, στην ένταση και στα χέρια του κακοποιητή, η βία και ο φόνος δεν είναι πολύ μακριά το ένα από το άλλο. Θεωρώ πως πολλές φορές από συγκυρίες δεν φτάνει ένα περιστατικό στο φόνο, όχι από συνειδητή επιλογή του δράστη.
Ναι έτσι είναι δυστυχώς
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.863
Κριτικές
90
Like
33.766
Πόντοι
24.700
Αν σκοτώσουν καμμία φτερού πως θα αποκαλείται αυτό το έγκλημα;Ουδετεροκτονια;;;

Με την ευκαιρία να επαναλάβω γι ακόμα μία φορά ότι πρόκειται περί "φυτευτών" ψευδοδιλλημάτων .

Ο νομικός όρος είναι ένας: ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ . Και πρέπει να είναι ένας γιατί για το νόμο καμία ζωή δεν πρέπει να έχει λιγότερη η περισσότερη αξία από τις άλλες ζωές. Συνεπώς για το νόμο την ίδια αξία έχει η ζωή ενός άνδρα, την ίδια αξία έχει η ζωή μιας γυναίκας & την ίδια αξία έχει η ζωή ενός ομοφυλόφιλου.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.908
Like
2.973
Πόντοι
456
Τα έχουμε ξαναπει..μην τις σκοτώνετε και καταστρέφετε τη ζωή σας τζαμπα..το να πας φυλακή για χρόνια δεν είναι λύση..απλά εξαφανιστειτε από το σπίτι..αλλαξτε δουλειά πόλη και χωρα..και αφήστε το γκόμενο να πληρώνει τα έξοδα τους..
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.617
Κριτικές
62
Like
41.397
Πόντοι
8.530
επιμένετε όλοι ότι οι όροι αυτοί έχουν να κάνουν με το τι είναι το θύμα και όχι το κίνητρο.

Έχεις σκεφτεί ότι δε φταίει το metoo για ότι δε μπορείς να επικοινωνήσεις σε απλά ελληνικά;
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την β' παράγραφο...
Η γλώσσα μας είναι η πλουσιότερη του κόσμου,γιατί να με εμποδίζει το metoo να εκφραστω;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τα έχουμε ξαναπει..μην τις σκοτώνετε και καταστρέφετε τη ζωή σας τζαμπα..το να πας φυλακή για χρόνια δεν είναι λύση..απλά εξαφανιστειτε από το σπίτι..αλλαξτε δουλειά πόλη και χωρα..και αφήστε το γκόμενο να πληρώνει τα έξοδα τους..
Σωστοςτ!
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.530
Κριτικές
8
Like
11.499
Πόντοι
3.786
Με την ευκαιρία να επαναλάβω γι ακόμα μία φορά ότι πρόκειται περί "φυτευτών" ψευδοδιλλημάτων .

Ο νομικός όρος είναι ένας: ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ . Και πρέπει να είναι ένας γιατί για το νόμο καμία ζωή δεν πρέπει να έχει λιγότερη η περισσότερη αξία από τις άλλες ζωές. Συνεπώς για το νόμο την ίδια αξία έχει η ζωή ενός άνδρα, την ίδια αξία έχει η ζωή μιας γυναίκας & την ίδια αξία έχει η ζωή ενός ομοφυλόφιλου.
Γιατί είναι δύσκολο να το καταλάβουμε:
Ανθρωποκτονία = θάνατος ανθρώπου από πρόθεση.
Τα υπόλοιπα είναι κατηγορίες που έχουν να κάνουν με το κίνητρο.

Στην επισημη νομική ορολογία όλα είναι ανθρωποκτονίες (ή κάτι άλλο, δεν είμαι ειδικός).
Στην καθομιλουμένη χρησιμοποιούμε τους όρους "γυναικοκτονία, παιδοκτονία, συζυγοκτονία, ανδροκτονία" για να μιλήσουμε για το κίνητρο του δολοφόνου.

Και στην τελική, αυτό είναι το ενδιαφέρον ή ότι σκοτώθηκε ένας άνθρωπος;
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.863
Κριτικές
90
Like
33.766
Πόντοι
24.700
Γιατί είναι δύσκολο να το καταλάβουμε:
Ανθρωποκτονία = θάνατος ανθρώπου από πρόθεση.
Τα υπόλοιπα είναι κατηγορίες που έχουν να κάνουν με το κίνητρο.

Στην επισημη νομική ορολογία όλα είναι ανθρωποκτονίες (ή κάτι άλλο, δεν είμαι ειδικός).
Στην καθομιλουμένη χρησιμοποιούμε τους όρους "γυναικοκτονία, παιδοκτονία, συζυγοκτονία, ανδροκτονία" για να μιλήσουμε για το κίνητρο του δολοφόνου.

Και στην τελική, αυτό είναι το ενδιαφέρον ή ότι σκοτώθηκε ένας άνθρωπος;

Μα δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σας. Άλλωστε όπως ανέφερα και παραπάνω ο διαχωρισμός μπορεί να μην συνεισφέρει μεν στη νομική επιστήμη, αλλά να είναι δε ένα χρησιμότατο εργαλείο σε άλλες επιστήμες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom