Νέα

Μασατζίδικα στη Θεσσαλονίκη

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.390
Κριτικές
72
Like
12.926
Πόντοι
25.036
Screenshot_2024-01-25-19-37-17-943_com.android.chrome.jpg
Οι εξετάσεις που παραθέτεις δεν είναι καν καλλιέργειες είναι τεστ dna. Το αποτέλεσμα του levlel είναι απο καλλιέργεια σπέρματος, αλλή μέθοδος άλλο κόστος, αλλός εξοπλισμος και πιθανότατα άλλη χώρα. Στις συγκεκριμένες, δεν εξετάζεται καν το σπέρμα αλλά τα ούρα, φαρυγγικό έκκριμα και πρωκτικό έκκριμα. Πιθανότατα, οχι σίγουρα όμως, αναφέρεται σε γυναίκα ή ομοφυλόφιλό-αμφιφυλόφιλο που την γλεντάει την πίσω πόρτα.
Ξαναλέω, δεν παίρνω θέση για το περιστατικό καθώς η ιστορία του φίλου βρίθει ανακριβειών, όπως πολύ σωστα παρατήρησαν οι συναγωνιστές @ΦΑΚΙΡΗΣ και @John_282. Επίσης αντί να παραθέσει ο @level1991 φωτό με κρυμμένα τα προσώπικά του στοιχεία (που πάλι δεν αποδύκνει τίποτε γιατί θα μπορούσαν αν είναι αλλουνού εξετάσεις) τα δακτυλογάφησε. Πολλά δεν κολλάνε, ως εδώ συμφωνούμε...
Αλλά δεν μπορώ να κατηγορήσω ούτε το κατάστημα ότι ευθύνεται, ούτε τον άνθρωπο ότι ψεύδεται για το ότι κόπου κάπως κόλλησε κάτι, χωρίς αποδείξεις. Ανήκουμε στον δυτικό πολιτισμό damned. Αν είναι να φέρουμε μουλάδες να μας κυβερνάνε...
Όλο το σχόλιο μου ξεκίνησε απο το γεγονός ότι ύπαρχει τρόπος μετάδοσης των γεννητικών χλαμυδίων, μέσω της στοματικής οδού ακόμα και με προφυλάκτικο. Θεώρησα ότι οι συναγώνιστές πρέπει να το ξέρουν, τίποτε άλλο.
Τώρα γιατί πήρε τόσο έκταση η κουβέντα δεν καταλαβαίνω. Αντιλαμβάνομαι το δικό μου κομμάτι της ευθύνης που είμουν κάπως εριστικός απέναντι σου σε κάποιο post και ζητώ συγνώμη γιατί ήταν αχρείαστο.
Ας ακούσουμε την συμβουλή του @KavliarisJohn και ας το αφήσουμε πίσω μας, καθώς το νήμα προορίζεται για άλλη χρήση...
 

lanoche21

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2022
Μηνύματα
105
Like
460
Πόντοι
21
Κάτσε γιατί πιθανότατα να μη ξέρεις να διαβάσεις κιόλας... Αυτό είναι ένα ολοκληρωμένο πάνελ std αίμα ουρά υγρά. Απλά για να δεις πόσο αμπαλος είσαι, στο τεστ ούρων και σπέρματος στο ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΟ πάνελ έχει και τη γονορροια. Πιθανότατα να μην έχεις κάνει ποτέ πάνελ και θα ήταν καλό να κάνεις να δεις πως είναι κιόλας. Έκταση η κουβέντα παίρνει γιατί το αφήγημα του τύπου είναι περίεργο και οι εξετάσεις που παρέθεσε επίσης
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.390
Κριτικές
72
Like
12.926
Πόντοι
25.036
Κάτσε γιατί πιθανότατα να μη ξέρεις να διαβάσεις κιόλας... Αυτό είναι ένα ολοκληρωμένο πάνελ std αίμα ουρά υγρά. Απλά για να δεις πόσο αμπαλος είσαι, στο τεστ ούρων και σπέρματος στο ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΟ πάνελ έχει και τη γονορροια. Πιθανότατα να μην έχεις κάνει ποτέ πάνελ και θα ήταν καλό να κάνεις να δεις πως είναι κιόλας. Έκταση η κουβέντα παίρνει γιατί το αφήγημα του τύπου είναι περίεργο και οι εξετάσεις που παρέθεσε επίσης
Γιατί δεν απάντησες στο μήνυμα μου να μου έρθει ειδοποίηση;
Πίστευες δεν θα τη δω τη μαλακία που έγραψες και θα περάσει έτσι;
Δουλεύω στον χώρο της υγείας πάνω από 20 χρόνια δεν έχεις ιδέα τι λες. Μην με αναγκάσεις να σε εξευτελίσω. Θα σου πω πολύ ευγενικά ότι κάθε ιατρός, ανάλογα το ιστορικό του ασθενούς, την συμπτωματολογία και τα δημογραφικά χαρακτηριστικά (ηλικία, φύλο κλπ) γράφει τις εξετάσεις που θεωρεί απαραίτητες.
Δεν θα πεις εσύ ο επικίνδυνα ανόητος, ο άσχετος με τον χώρο της υγείας, στον ιατρό τι πρέπει να γράψει γιατί αλλιώς θα τον καταγγείλεις, επειδή γκουκλαρες μια μαλακία.
Η πραγματικότητα είναι συγκεκριμένη και δεν μπορείς να την επινοήσεις εσύ για να πείσεις εμάς...
 

lanoche21

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2022
Μηνύματα
105
Like
460
Πόντοι
21
Γιατί δεν απάντησες στο μήνυμα μου να μου έρθει ειδοποίηση;
Πίστευες δεν θα τη δω τη μαλακία που έγραψες και θα περάσει έτσι;
Δουλεύω στον χώρο της υγείας πάνω από 20 χρόνια δεν έχεις ιδέα τι λες. Μην με αναγκάσεις να σε εξευτελίσω. Θα σου πω πολύ ευγενικά ότι κάθε ιατρός, ανάλογα το ιστορικό του ασθενούς, την συμπτωματολογία και τα δημογραφικά χαρακτηριστικά (ηλικία, φύλο κλπ) γράφει τις εξετάσεις που θεωρεί απαραίτητες.
Δεν θα πεις εσύ ο επικίνδυνα ανόητος, ο άσχετος με τον χώρο της υγείας, στον ιατρό τι πρέπει να γράψει γιατί αλλιώς θα τον καταγγείλεις, επειδή γκουκλαρες μια μαλακία.
Η πραγματικότητα είναι συγκεκριμένη και δεν μπορείς να την επινοήσεις εσύ για να πείσεις εμάς...
Ωραία λοιπόν γιατρέ παρέθεσε μου ένα πάνελ από εργαστήριο της επιλογής σου που δεν περιλαμβάνει τη γονορροια. Ας είναι και του κυρ Μπάμπη της γειτονιάς σου. Άδεια να έχει και δειξτο μου γιατρέ
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-01-25-20-49-34-836_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-01-25-20-49-34-836_com.android.chrome.jpg
    626,2 KB · Εμφανίσεις: 24

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.390
Κριτικές
72
Like
12.926
Πόντοι
25.036
Ωραία λοιπόν γιατρέ παρέθεσε μου ένα πάνελ από εργαστήριο της επιλογής σου που δεν περιλαμβάνει τη γονορροια. Ας είναι και του κυρ Μπάμπη της γειτονιάς σου. Άδεια να έχει και δειξτο μου γιατρέ
Όσο πιο πολύ μιλάς τόσο πιο πολύ εκτίθεσαι, γιατί πραγματικά δεν ξέρεις τι λες.
Απλά να σου θυμίσω ότι πρόκειται για μια τελείως διαφορετική διαγνωστική μέθοδο που περιλαμβάνει την εξέταση σε ανοσολογικό αναλυτή που βγάζει αποτελέσματα για όλες τις εξετάσεις που περιλαμβάνονται στο panel σε μια εξέταση και με μια τιμή (για το κόστος μιλάω).
Ο άνθρωπός (level1991) έκανε καλλιέργειες όπου στρώνεται το επίχρισμα σε σαμπουρώ το οποίο έχει θρεπτικό υλικό και εισέρχεται σε κλίβανο σε συγκεκριμένη θερμοκρασία για να εξεταστούν τα μικρόβια που θα αναπτυχθούν. Τα χλαμύδια συγκεκριμένα σε αυτή την περίπτωση εξετάστηκαν ξεχωριστά με ειδικό τέστ που ονομάζεται one step test. Αλλιώς εξετάζονται με την μεθοδο ανοσφθορισμου Elisa.
Δεν έχει καμία σχέση η μια μέθοδος με την άλλη και τα πάνελ σπάνια χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα γιατί δεν τα καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και το κόστος είναι ακριβό σε σύγκριση με τους μισθούς μας.
Δεν έκανε πάνελ ο άνθρωπος, πως να στο πω... Ξεχωριστά εξετάστηκε για κάθε κατηγορία βακτηρίων.
Επειδή εγώ να ενημερώσω τους συναγωνιστές ήθελα για θέματα τα οποία γνωρίζω εις βάθος ώστε να αξιολογούν τους κινδύνους μόνοι τους (η ενημέρωση σώζει ζωές) και μου έχεις χαλάσει το απόγευμα με τις τρολιές σου και την επικίνδυνα αδαή προσεγγισή σου σε θέματα που δεν γνωρίζεις, σταματάω την κουβέντα εδώ...
Πες ότι θέλεις, ούτε που θα ξανασχοληθώ....
 

lanoche21

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2022
Μηνύματα
105
Like
460
Πόντοι
21
Όσο πιο πολύ μιλάς τόσο πιο πολύ εκτίθεσαι, γιατί πραγματικά δεν ξέρεις τι λες.
Απλά να σου θυμίσω ότι πρόκειται για μια τελείως διαφορετική διαγνωστική μέθοδο που περιλαμβάνει την εξέταση σε ανοσολογικό αναλυτή που βγάζει αποτελέσματα για όλες τις εξετάσεις που περιλαμβάνονται στο panel σε μια εξέταση και με μια τιμή (για το κόστος μιλάω).
Ο άνθρωπός (level1991) έκανε καλλιέργειες όπου στρώνεται το επίχρισμα σε σαμπουρώ το οποίο έχει θρεπτικό υλικό και εισέρχεται σε κλίβανο σε συγκεκριμένη θερμοκρασία για να εξεταστούν τα μικρόβια που θα αναπτυχθούν. Τα χλαμύδια συγκεκριμένα σε αυτή την περίπτωση εξετάστηκαν ξεχωριστά με ειδικό τέστ που ονομάζεται one step test. Αλλιώς εξετάζονται με την μεθοδο ανοσφθορισμου Elisa.
Δεν έχει καμία σχέση η μια μέθοδος με την άλλη και τα πάνελ σπάνια χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα γιατί δεν τα καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και το κόστος είναι ακριβό σε σύγκριση με τους μισθούς μας.
Δεν έκανε πάνελ ο άνθρωπος, πως να στο πω... Ξεχωριστά εξετάστηκε για κάθε κατηγορία βακτηρίων.
Επειδή εγώ να ενημερώσω τους συναγωνιστές ήθελα για θέματα τα οποία γνωρίζω εις βάθος ώστε να αξιολογούν τους κινδύνους μόνοι τους (η ενημέρωση σώζει ζωές) και μου έχεις χαλάσει το απόγευμα με τις τρολιές σου και την επικίνδυνα αδαή προσεγγισή σου σε θέματα που δεν γνωρίζεις, σταματάω την κουβέντα εδώ...
Πες ότι θέλεις, ούτε που θα ξανασχοληθώ....
Ρε ψηλέ... Τι δε κατάλαβες. Ξέχασες κι εσύ τα ελληνικά? Σου είπα δείξε μου ένα πάνελ από πιστοποιημένο εργαστήριο όπως σου έδειξα. Δε βαριέσαι να γράφεις σεντόνια από μαλακίες? Απλό είναι... Ένα πάνελ. Δειξτο.
 

nikos.thessaloniki

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2009
Μηνύματα
98
Like
165
Πόντοι
0
Ρε μαλακες. Είχα να μπω καιρό και βλέπω αυτή την ξεφτίλα σας. Άλλη φάση είναι εδώ. Όσοι έχετε θεματακια στους γιατρούς σας. Κόψτε και άντε σ άλλη παραλία. Μπήκα να ενημερωθώ τι παίζει αυτό τον καιρό και διαβάζω μαλακίες..τι ζώα είστε ρε πουστη
 

Manoliskalousis

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2024
Μηνύματα
155
Like
280
Πόντοι
21
Κάτι σχετικό πάντως με το θέμα μασάζ και ΣΜΝ, να προσέχετε τις πετσέτες. Έχουν φάει πολύ κόσμο (hpv, clap, molluscum). Κάποτε μου έδινε η αλλη χρησιμοποιημένη πετσέτα, που μυριζε επειδή ούτε στέγνωσε και τις είχαν διπλωμενες και καλά, κι έλεγα δε βαριέσαι. Πλέον αν συμβεί αυτό, βγαίνω με τα νερά και τιναζομαι σα τα Κόλει, τα κάνω όλα πουτανα. Δεν αστειευομαι καν. Προσοχή και υγεία.

Βασικά τι ηλιθιο νήμα είναι τούτο, αφού δεν έχει μασαζερι στο χωριό. Ένα μποντισπα είχε με μια ξανθιά χοντρή σαπιοδοντα και μια μελαχρινή σε νηστεία, σα τους Λόρελ και Χάρντι ήταν 60€ οι δύο. Πού είδατε άλλο μασαζιδικο, αντε και κανένα στην Κινεζικη αγορά. Άμα θες μασάζ πας σε φυσικουεραπευτη της προκοπής να βρεις την υγειά σου. Κρανιοιερή μόνο 40€ η συνεδρια :pipa3:
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.390
Κριτικές
72
Like
12.926
Πόντοι
25.036
Ρε μαλακες. Είχα να μπω καιρό και βλέπω αυτή την ξεφτίλα σας. Άλλη φάση είναι εδώ. Όσοι έχετε θεματακια στους γιατρούς σας. Κόψτε και άντε σ άλλη παραλία. Μπήκα να ενημερωθώ τι παίζει αυτό τον καιρό και διαβάζω μαλακίες..τι ζώα είστε ρε πουστη
Ευχαριστούμε για τους χαρακτηρισμούς, συγνώμη αν σας στεναχωρησαμε σερ:hi:
 

Διαγραμμένο μέλος 56929

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2008
Μηνύματα
1.451
Like
2.478
Πόντοι
456

Akarnan

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.273
Like
723
Πόντοι
96
Ερώτηση κρίσεως προς τους επαγγελματίες υγείας του νήματος : Οι απλυτες πετσέτες του Krystal είναι δυνατόν να μεταδοσουν ΣΜΝ??
 

tefras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2022
Μηνύματα
282
Like
1.104
Πόντοι
201

gagarin

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.973
Κριτικές
10
Like
4.819
Πόντοι
4.895
Bλεπει τα σχόλια κ γελάει μέσα από το λευκό υπνοδωμάτιο Gucci
η πλάκα είναι ότι οι τρελές οι φοινικιώτισσες την πιστεύουν ότι είναι γιατρός...μακάρι να μην καταστρέψει καμιά με τα χημικά που τις χώνει και τη δούμε στα κανάλια....ας μείνει καλύτερα στα τρομπόνια που ξέρει να κάνει καλά και ας μην το παίζει γιατρός.
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.390
Κριτικές
72
Like
12.926
Πόντοι
25.036
Ερώτηση κρίσεως προς τους επαγγελματίες υγείας του νήματος : Οι απλυτες πετσέτες του Krystal είναι δυνατόν να μεταδοσουν ΣΜΝ??
Δεν ξέρω αν το κατάστημα σερβίρει και απόλυτες πετσέτες στο μενού, αλλά σίγουρα υπάρχει τρόπος μετάδοσης και ΣΜΝ και δερματικών παθήσεων.
 

Cecell

Μέγας
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
895
Κριτικές
35
Like
1.009
Πόντοι
4.525
Ερώτηση κρίσεως προς τους επαγγελματίες υγείας του νήματος : Οι απλυτες πετσέτες του Krystal είναι δυνατόν να μεταδοσουν ΣΜΝ??
Τα περισσοτερα πεθαινουν οταν εκτεθουν στο περιβαλλον. Καποια επιβιωνουν και βδομαδες. Αυτα που επιβιωνουν πιο πολυ ειναι σμν απο παρασυτα (βλ. ψειρες, ψωρα, τριχομοναδες, τερμινθο) Γενικα απεφυγε βρεγμενες πετσετες που δεν εχουν στεγνωσει πχ καλα γιατι εκει εχεις και πιθανους μυκητες. Μεγαλη συζητηση και καθε περιπτωση διαφορετικη. Στο επομενο εξαμηνο ομως στην μικροβιολογια 2 ναι? Αλλιως να αλλαξουμε στο νημα ονομα.
 

Συνημμένα

  • ESlInJvXsAAxfjE.jpg
    ESlInJvXsAAxfjE.jpg
    19,8 KB · Εμφανίσεις: 12

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
5
Like
11.783
Πόντοι
3.786
Εντάξει ρε παιδιά,δεν είναι κακό να συζητάμε και για τα ΣΜΝ.Είναι άκρως σημαντικό και αφορά την υγεία μας.Δεν ακυρώνουμε την ενημέρωση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom