Νέα

Κύστη κόκκυγος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jstar
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 46
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
ολικη αναισθησια στο"ΥΓΕΙΑ"
 

giovani_silva

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
65
Like
2
Πόντοι
0
Κύστη κόκκυγος...

--- Κατά την διάρκεια του Β'ΠΠ, ήταν πολύ συνηθισμένη ασθένεια και λεγόταν ως "η ασθένεια των τζιπ". Δημιουργούταν από τα σκληρά καθίσματα των μεταφορικών μέσων των στρατιωτών ----

Προσωπικά την έχω εδώ και 3-4 χρόνια... Μια βγαίνει οπότε λαμβάνω δράση και την "σπάω" και εξαφανίζεται και μετά από κανέναν χρόνο...τσουπ νάτην πάλι!!!!
Δεν πάω με τπτ μικρο-χειρουργείο να την βγάλω, δεν θα μπορώ να κάτσω-κοιμηθώ με τπτ
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Νομίζω , ότι έτσι όπως το λες δεν ήταν αναγκαία η ολική αναισθησία ...
μη το λες, εξαρταται αν ασχοληθηκαν μονο με την κυστη η τον  :fuck2: κιολλας!

ξερεις τι λαμογια ειναι μερικοι γιατροι?

:2funny: :2funny: :2funny:
 

takxaros

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
66
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
φιλε πηγαινε σε ενα χειρουργο να σε εξετασει για σιγουρα γιτι δεν ειναι αστειο.εγω ο μαλακας το αφησα 6 χρονια και εκανε συριγγιο .μιλαμε για μεγαλο μανικι πηγαινε δες το οσο ειναι νωρις και αν ειναι αυτο βγαλτο να ησυχασεις.προσεχε να ειναι καλος ο γιατρος γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που δεν καθαριζετε καλα και ξαναβγαινει παντως αν το προλαβεις νωρις ειναι απλο ουτε ολικη δεν κανουν μια απλη μεθη.. δες λεπτομερειες αν πατησεις κυστη κοκυγος στο google
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
μη το λες, εξαρταται αν ασχοληθηκαν μονο με την κυστη η τον  :fuck2: κιολλας!

ξερεις τι λαμογια ειναι μερικοι γιατροι?

:2funny: :2funny: :2funny:
λες????πρεπει να το ψαξω :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: ?????
το καλο ηταν οτι ο γιατρος και γενικα το τιμ ηταν γεροι!!!!!
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό, αλλά αν σε ενοχλεί στο κάθισμα, σπάει και τρέχει αίμα και πύον, πάνε να την καθαρίσεις.
Είχα κάποια φάση, με ενοχλούσε λίγο, έκανε και συρίγγιο,  έσπασε, έτρεξε, και μετά δεν με ενόχλησε ξανά.
Άλλους τους γαμάει στον πόνο απ' ότι έχω καταλάβει....
 

arcans80

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.576
Like
10
Πόντοι
16
φιλε εμενα μου εμφανιστηκε πριν 4 χρονια.μιλαμε για πολυ πονο και τρελο.παω στο νοσοκομειο και ευτυχως επεσα σε καλη γιατρο.(ητανε και πολυ ωραια γυναικα).ειχε κανει αποστημα και αφου μου το καθαρισε η γιατρος να φυγει το πυον,μου ειπε οτι δεν ειμαι σε φαση για χειρουργειο.τελος παντων μετα απο 2 χρονια ξαναεμφανιστηκε,παλι πονος τρελος και παω στο νοσοκομειο ξημερωματα,πεφτω σε εναν γιατρο εντελως μαλακα,ηθελε να με βαλει χειρουργειο στις 9.00 το πρωι,μιλαμε χεστηκα πανω μου,και δεν τα μπορω και καθολου αυτα.του λεω του γιατρου κανε μου αν ειναι ενα καθαρισμο και να παω σπιτι μου,να ενημερωσω τους δικους μου,να παρω καμια πιτζαμα και ερχομε.μου λεει οκ,και μου κανει τον καθαρισμο.φιλε εφυγα απο το νοσοκομειο και δεν ξαναπατησα.απο τοτε εχει 2 χρονια και δεν μου εμφανιστηκε παλι,και ευχομε να μην ξαναεμφανιστει.την εχω ψαξει απο το ιντερνετ να δω τι παιζει,και εμαθα οτι γινετε επεμβασει με λειζερ ειναι εντελως ανωδυνη αλλα και ακριβη ακομα.δεν γαμιετε αν ειμαι σε φαση να την κανω θα τα δωσω τα φραγκα και θα κανω λειζερ,ειναι καλυτερα απο το να πεσω σε κανενα χασαπη και να μου κανει το κωλο σαν του λιλα. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

παντως αμα ξαναεβρισκα εκεινη την γιατρεσσα θα την αφηνα να μου την κανει,η γυναικα εκτος του οτι ηταν ελαφροχερα πολυ,πρεπει να ητανε και πολυ καλη γιατρος.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

παιδια κι εγω παθων ειμαι...
σε καποια φαση με ταραξε στον πονο,πηγα σε γιατρο και μου ειπε να κανω επεμβαση
αλλα ο πατερας μου που ειναι παντα εναντιον του νυστεριου,το φρεναρε τελικα
μου εκανε καθε μερα εναν μικρο καθαρισμο,αφαιρωντας τριχες που βρισκονταν μεσα στην κυστη και βαζοντας λιγο "κοκκινο" με μπαμπακι,και μετα απο λιγο καιρο με συνεχη φροντιδα υποχωρησε
τωρα δεν ειμαι και τελειως ΟΚ,πχ πιανομαι καμια φορα αμα καθομαι για πολλη ωρα,αλλα σε γενικες γραμμες πταισματα.Ειμαι και λιγο πιο σχολαστικος με τον κωλο μου στο μπανιο,ε και το κοντρολαρω...
Θεωρω οτι ηταν τελικα σωστη επιλογη να αποφυγω την επεμβαση εφοσον δεν κριθηκε απαραιτητο, γιατι γλιτωσα πολυ κοπο,χρονο,πονο,χρημα...
Να 'ναι καλα ο γερος μου που εψαχνε τις τριχες με το μεγενθυντικο φακο,σαν το σαινη!!!
 

leonidas3334

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
21
Like
0
Πόντοι
0
Και εγω είχα κυστη κοκκιγα για 7 χρόνια αφου πηρα την αποφαση να κανω χειρουργειο αποδειχτηκε οτι επραξα σωστα γιατι η κυστη ειχε προχωρησει παρα πολυ με 6 συριγγια εκ των οποιων το ενα ηταν προ των πυλων απο την σπονδυλικη στηλη .

Το χειρουργειο στις περισσοτερες των περιπτωσεων κραταει γυρω στο μισαωρο, η αναισθησια γινεται τοπικα με ενεσεις ξυλοκαινης το μονο μειον ειναι οτι αν δεν σου δωσουν μεθη καταλαβαινεις τα παντα χωρις να πονας και κανεις και χαβαλε με τους χειρουργους. :2funny: :2funny: :2funny:

Σε περιπτωση που η κυστη ειναι μικρη η περιοχη που χειρουργηται μενει σκοπιμα ανοιχτη ωστε να κλεισει η πληγη απο μεσα προς τα εξω ωστε να αποφευχθει καποια επιπλοκη του χειρουργειου. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα μετεγχειριτικα να χρειαζεσαι την βοηθεια 2ου προσωπου για να κανεις τις πλυσεις και τις αλλαγες αφου η τρυπα που δημιουργηται απο το χειρουργειο στουμπωνεται με αποστειρωμενες γαζες αφου κανεις πλυσεις με Betadine.

Η δευτερη περιπτωση που συγκαταλεγεται και η δικη μου ειναι το χειρουργειο κλειστου τύπου οπου η πληγη ειναι κλειστη και μεχρι την πρωτη αλλαγη που θα γίνει απο τον χειρουργο υπάρχουν σωληνακια παροχετευσης για τα υγρα που βγαζει η πληγη. Και εδω γίνονται πλυσεις με Betadine και καλυψη του χειρουργημενου σημειου με γαζεις.

Σκεφτοντας τι τραβουσα πριν το χειρουργειο θα σας πω μονο οτι ειχα σιχαθει τον εαυτο γιατι οταν εσκαγε η κυστη αυτο το πραγμα που εβγαζε ηταν ενα γλυωδες πρασινο - καφε χρωματος και βρωμουσε παρα πολυ.

Τελειωνοντας και για να μην σας κουραζω επειδη η πιθανοτητα να ξαναεμφανιστει η κυστη κοκκιγα υπαρχει παντα ακουλουθηστε τις οδηγιες του γιατρου σας μετεγχειρητικα και αφου κλεισει η πληγη μην αφηνετε να υπαρχουν τριχες .

Πιστευω να σας βοηθησα εστω και λιγο απο την μικρη εμπειρια μου.
 

dimitrisniva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.750
Like
3
Πόντοι
16
Υπαρχουν δυο σταδια στην κυστη το πρωτο ειναι οταν η κυστη ειναι ακομα κλιστη,σαν ενα μικρο καρουμπαλο και υπαρχουν ενοχλησεις και πονος,μετα απο καποιο καιρο δημιουργουνται συριγια (σινιθος)προς τα εξω για να βγαινουν τα υγρα που διμιουργουνται στη κυστη,προσοχη ομως γιατη μπορει να πανε και σε αλλες κατεφθυνσεις σπονδυλικη στιλη,εντερο.κτλ κτλ με παρα πολλη δυσαρεστα αποτελεσματα...

Συνιθος εαν η κυστη ειναι μεγαλη χωρις ομως να υπαρχουν συριγια πριν την ενχιριση γινεται διανιξη και παρεχεται αντιβιοση για περιπου 15 ημερες με σκοπο την αποβολη ολων τον υγρον,και την εξαφανιση πιθανης φλεβμονης που θα υπαρχει,μετα γινεται ενχιριση (πολλη απλη και ανοδινη) με δυο τροπους ναρκοσις αναλογα με το μεγεθος της κυστης,η τοπικη η με επισκλιριδιο(ναρκοσι απο την μεση και κατο,συνιθος γινεται σε γενες) αυτο το κρινι ο γιατρος να τονισο οτι μεγαλη προσοχη στο επισκλιριδιο κατα την αναροση,θα σας πουν να μην σικοθιτε για 3 ημερες αλλα οι πιο πολλοι την πατανε γιατη νιοθουν και ειναι δυνατοι ωστε να σικοθουν..το προβλημα ειναι οτι ολοι οι μυς και τα νευρα παραλιουν και οταν σικοθουμε νωριτερα πριν δλδ την πληρη ενδυναμοση τους δεν μπορουν να κρατησουν σωστα το βαρος του σωματος μας με αποτελεσμα να διμιουργιθουν χρονια προβληματα στη μεση.

Κατα τον παλιο τροπο ενχιρισις γινοντουσαν ραματα και η πληγη εκλινε αλλα με πολλη μεγαλο ποσοστο να ξαναβγει κυστη,τωρα πλεον εκτος απο την κυστη αφερηται και ενα λεπτο στρομα κρεατος γυρο απο το σημιο που υπηρχε η κυστη η ολη (τρυπα) καφτιριαζεται με λειζερ,και για της δυο πρωτες ημερες τοπο θετουνται ελαστικες ταινιες που κρατουν τα τοιχοματα της τομης ενομενα,με αυτο τον τροπο η πληγη κλινει απο μεσα προς τα εξω με καλητερα αποτελεσματα και λιγοτερες πιθανοτιτες επανενμφανισεις.

Ιδιετερο βαρος να διξεται σε μετεπιτα πλισεις με μπεταντιν και τριψιμο (ελαφρος) τον πλευρον της τομης ιδαλος θα σχιματιστη πετσα απο ξερα αιματα και πιον και η πληγη δεν θα κλινι,αυτα οτι αλλο θελεται ρωτηστε..
 

dimitrisniva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.750
Like
3
Πόντοι
16
παιδια κι εγω παθων ειμαι...
σε καποια φαση με ταραξε στον πονο,πηγα σε γιατρο και μου ειπε να κανω επεμβαση
αλλα ο πατερας μου που ειναι παντα εναντιον του νυστεριου,το φρεναρε τελικα
μου εκανε καθε μερα εναν μικρο καθαρισμο,αφαιρωντας τριχες που βρισκονταν μεσα στην κυστη και βαζοντας λιγο "κοκκινο" με μπαμπακι,και μετα απο λιγο καιρο με συνεχη φροντιδα υποχωρησε
τωρα δεν ειμαι και τελειως ΟΚ,πχ πιανομαι καμια φορα αμα καθομαι για πολλη ωρα,αλλα σε γενικες γραμμες πταισματα.Ειμαι και λιγο πιο σχολαστικος με τον κωλο μου στο μπανιο,ε και το κοντρολαρω...
Θεωρω οτι ηταν τελικα σωστη επιλογη να αποφυγω την επεμβαση εφοσον δεν κριθηκε απαραιτητο, γιατι γλιτωσα πολυ κοπο,χρονο,πονο,χρημα...
Να 'ναι καλα ο γερος μου που εψαχνε τις τριχες με το μεγενθυντικο φακο,σαν το σαινη!!!
Διαβασε αυτο που γραφω για τα συριγια και ροτα εναν χειρουργο να σου πει...σαφως ο πατερας σου ενδιαφερεται για σενα αλλα να σου θυμισω οτι η ημιμαθια ειναι χειροτερη της αμαθιας..και σιγουρα ο πατερας σου δεν ειναι χειρουργος....
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Xωρις να το εχω ψαξει και παρα πολυ το θεμα,βασει της κοινης λογικης πιστευω οτι αφου πλεον δεν εχω εντονες ενοχλησεις,δεν μπορει να εξελισσεται το προβλημα απο μεσα...Δεν θα πονουσα αν πηγαινε προς σοπνδυλικη στηλη,οπως λες?
Εκτος αυτου,απο οτι μου ειχε πει ο πατερας μου οταν το κοιταζε ακομα,η κυστη σχεδον ειχε κλεισει απο μονη της καποια στιγμη-τωρα εχουμε καιρο να το ξανακοιταξουμε...
Εφοσον εκλεισε,σε σημαινει οτι κι απο μεσα δεν υπαρχει κυστη πια?
 

pathos gia ta temachia

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
11.388
Κριτικές
132
Like
129
Πόντοι
2.266
Διαβασε αυτο που γραφω για τα συριγια και ροτα εναν χειρουργο να σου πει...σαφως ο πατερας σου ενδιαφερεται για σενα αλλα να σου θυμισω οτι η ημιμαθια ειναι χειροτερη της αμαθιας..και σιγουρα ο πατερας σου δεν ειναι χειρουργος....

και οι χειρούργοι για κάποιο ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ λόγο δεν είναι φτωχοί επίσης να σου θυμήσω........
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
Xωρις να το εχω ψαξει και παρα πολυ το θεμα,βασει της κοινης λογικης πιστευω οτι αφου πλεον δεν εχω εντονες ενοχλησεις,δεν μπορει να εξελισσεται το προβλημα απο μεσα...Δεν θα πονουσα αν πηγαινε προς σοπνδυλικη στηλη,οπως λες?
Εκτος αυτου,απο οτι μου ειχε πει ο πατερας μου οταν το κοιταζε ακομα,η κυστη σχεδον ειχε κλεισει απο μονη της καποια στιγμη-τωρα εχουμε καιρο να το ξανακοιταξουμε...
Εφοσον εκλεισε,σε σημαινει οτι κι απο μεσα δεν υπαρχει κυστη πια?
μπορει να εκλεισε αλλα να μαζευεται μεσα το πυον.
γτ δεν πας σε ενα χειρουργο?
 

ANAX

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2006
Μηνύματα
95
Like
2
Πόντοι
0
O dimitrisniva το είπε αψογα ειχα κι εγω μια εμπειρια πριν απο 8 χρονια ειναι οπως τα λεει εκανα την εγχειριση αφου πριν ειχα παρει αντιβιωση και ειχαν φυγει τα υγρα της κυστεως μετα την εγχειρηση το ειχε αφησει ο χειρουργος σε ενα σημειο ανοικτο και εκανα καθημερινες αλλαγες πριν τις αλλαγες μπανιο στι θαλασσα και αφηνα το σημειο της εγχειρησης στον ηλιο απο τοτε  εκλεισε σιγα σιγα μονο του και  τοσα χρονια κανενα προβλημα
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
με αυτά που διαβάζω δεξιά και αριστερά με παθήσεις, νοσήματα της πούτσας(στην κυριολεξία) και τόσα άλλα ιατρικά θέματα.... έχω αρχίσει και ψάχνομαι απντού και κάθε μέρα....

από χτες που είδα το θέμα, κάθε λίγο και λιγάκι ψάχνω τον κώλο μου κύστες.
ουστ ρε
 

ganger

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2009
Μηνύματα
53
Like
0
Πόντοι
0
Πριν από αρκετά χρόνια είχα και εγώ το πρόβλημα.Το τρέναρα αρκετά(στο τέλος ούτε με lonarid δε σταμάταγε ο πόνος..κόντεψα να γίνω junkie).Πήγα λοιπόν στο γιατρό όπου διαπιστώθηκε συρίγγιο και για το οποίο έπρεπε να γινει ξεχωριστή εγχείρηση.Κάνω την εγχείρηση(ολική αναισθησία και μου την αφήνουν ανοιχτή για να καθαρίσει(πολύ βρωμιά όπως είπαν και οι προηγούμενοι)Σε προγραμματισμένη εξέταση ο γιατρός μου διαπιστωνει ότι η πληγή αντί να κλείνει από κάτω προς τα πάνω,το πήγαινε αντίθετα,από πάνω προς τα κάτω με κίνδυνο να εγκλωβιστούν στο σημείο όλες οι βρωμερές εκκρίσεις.Οπότε χωρίς να το πολυσκεφτεί μου λέει"Είσαι φίλος μου αλλά θα σε πονέσω" και μου τραβάει που λέτε μια νυστεριά...μιλάμε για απίστευτο πόνο.Τελικά όπως αποδείχτηκε έπραξε σωστά,η τομή καθάρισε και έκλεισε όπως έπρεπε και μετά από 3 μήνες περίπου έκανα και την εγχείρηση για την κύστη και από τότε δε με ξαναενόχλησε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom