Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 84K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (1 μέλη και 9 επισκέπτες)

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.376
Like
1.440
Πόντοι
266
Τυπε Νταιμα, μια ερώτηση θα σού κάνω και δεν ξαναασχολουμαι με το θέμα. Αν θες μου απαντάς, και υπόσχομαι να προσπαθήσω να διαβάσω το σεντόνι που θα γράψεις.
Γιατί πήρε ο Μητσοτάκης την ΕΥΠ υπό την εποπτεία του;

Υπάρχουν διάφορες απόψεις Αν πρέπει να υπάγεται στον πρωθυπουργό ή όχι

Ας πούμε στην κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ το 2015 όπως λέει η εφσυν

Ο υπουργός προστασίας Πολίτη είχε την άποψη ότι πρέπει να υπάγεται στον πρωθυπουργό
Που τελικά δεν έγινε

Αν και ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, σύμφωνα με πληροφορίες, είχε εκφράσει την άποψη ότι η «ΕΥΠ πρέπει να υπάγεται στον πρωθυπουργό», εν τούτοις θα συγκατοικήσει με τον Γ. Ρουμπάτη.

Επί Ανδρέα Παπανδρέου η κυπ ο Πρόδρομος της ευπ υπάγονταν στον πρωθυπουργό

Νόμος 1415 ΦΕΚ Α΄11/7.2.1984 Υπαγωγή της Κ.Υ.Π. στον Πρωθυπουργό και άλλες διατάξεις.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ Κυρούμεν και εκδίδομεν τον κατωτέρω υπό της Βουλής ψηφισθέντα νόμον:

Άρθρο 1

1. Η Κεντρική Υπηρεσία Πληροφοριών (Κ Υ.Π.) αποτελεί αυτοτελή πολιτική υπηρεσία που υπάγεται απ’ ευθείας στον Πρωθυπουργό. Η παράγραφος 2 του άρθρου 1 του Ν.Δ. 380/1969 “περί Κεντρικής Υπηρεσίας Πληροφοριών” καταργείται.

Αντίθετα όταν ο Ανδρέας κατήργησε την κυπ και έβαλε στη θέση στην ΕΥΠ δεν ήταν στην αρμοδιότητα του πρωθυπουργού όπως δεν ήταν και επί Κώστα Καραμανλή καθώς και επί άλλων κυβερνήσεων

Ακόμα πιο παλιά οι παρόμοιες υπηρεσίες υπαγό του σαν ή σε διάφορα υπουργεία εξωτερικών στρατιωτικών και λοιπά ή ακόμα και στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Εδώ είναι ο ιδρυτικός νόμος της κυπ 2421 του 1953 που στο άρθρο 2 λέει
η κυπ υπάγεται στον πρωθυπουργό


Επίσης με το νόμο 380 του 1969 υπαγόταν στον πρωθυπουργό
Ναι αλλά τότε ήταν χούντα

Όταν όμως ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει ο αντίπαλος πολιτικά από μας βρίσκουμε ορισμένα πράγματα

Κάποιοι λοιπόν θα λέγανε ότι φταίει ο Μητσοτάκης που πήρε την ΕΥΠ υπό την επίβλεψη του

Κάποιοι άλλοι θα λέγανε ότι φταίει ο Τσίπρας που με νόμο κατήργησε τους δύο εισαγγελείς και έβαλε μόνον έναν
Να εγκρίνει τις παρακολουθήσεις
Πού όμως διατήρησε ο Μητσοτάκης και τώρα το άλλαξε

Η λογική είναι ότι σε τόσο ευαίσθητα θέματα καλύτερα να υπάγεται στον πρωθυπουργό
Πού υποτίθεται την έλεγχε μέσω του ανιψιού του

Η λογική του να καταργηθούν οι δύο εισαγγελείς και να μείνει ένας ποια ήταν;
 
Τελευταία τροποποίηση:

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.932
Κριτικές
62
Like
40.384
Πόντοι
8.530
Aπό πότε έγινες ΝΔ εσυ?
Δεν έχει σχέση το κόμμα που υποστηρίζω...η αλήθεια είναι ότι όταν ο Κυριάκος έδινε επιδοτήσεις και εκπτώσεις στο ρεύμα και στα καύσιμα ( έστω αυτά που έδωσε αν και θα μπορούσε να γίνει τις τιμές όπως έκαναν άλλες χώρες) φίλος μου στην Γερμανία μου έλεγε ότι δυσκολευόταν για πρώτη φορά να βγάλει τον μήνα και δεν είχε δει ούτε φράγκο έκπτωση η επιδότηση ..
δεν νομίζω να λέγανε οι Γερμανοί"Σολτς γαμιεσαι"
Είναι ξεφτίλα να βρίζεις αυτόν που σε βοηθάει έστω λίγο...δεν είναι πολιτικό το θέμα αλλά ηθικό.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.932
Κριτικές
62
Like
40.384
Πόντοι
8.530
Μαλάκα, ένας κι ένας είναι όλοι τους... :2funny:

20220827_010605.jpg


Screenshot_20220827-010614_Twitter.jpg
Screenshot_20220827-010645_Twitter.jpg
Στο τσίρκο "Μεντρανο" και στο "Δελφινάριο" έχουν γεμίσει τα συρτάρια με βιογραφικά Συριζαιων ...με την "εμπειρία" τους δεν θα μείνουν άνεργοι...:2funny:
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.822
Like
3.084
Πόντοι
1.706
Για να μπορέσουν να τον χειραγωγισουν σε περίπτωση που θα γινόταν, όπως και έγινε, πρόεδρος του κιναλ. Είτε ο Μητσοτάκης, είτε οι Αμερικανοί, εν γνώσει φυσικά του Μητσοτάκη. Το θέμα είναι αν βρήκανε να έχει κάνει μαλακίες.
Νομίζω πως οι Αμερικανοί έχουν ολόκληρο σύστημα παρακολουθήσεων εδω και κάτι δεκαετίες και το έχουν φανερό, δεν υπεκφεύγουν.
Α ναι, είναι και παγκόσμιο.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Δεν έχει σχέση το κόμμα που υποστηρίζω...η αλήθεια είναι ότι όταν ο Κυριάκος έδινε επιδοτήσεις και εκπτώσεις στο ρεύμα και στα καύσιμα ( έστω αυτά που έδωσε αν και θα μπορούσε να γίνει τις τιμές όπως έκαναν άλλες χώρες) φίλος μου στην Γερμανία μου έλεγε ότι δυσκολευόταν για πρώτη φορά να βγάλει τον μήνα και δεν είχε δει ούτε φράγκο έκπτωση η επιδότηση ..
δεν νομίζω να λέγανε οι Γερμανοί"Σολτς γαμιεσαι"
Είναι ξεφτίλα να βρίζεις αυτόν που σε βοηθάει έστω λίγο...δεν είναι πολιτικό το θέμα αλλά ηθικό.
Τι επικό ποστ ειν αυτο;Ξυπνησες μεσα στη νυχτα να τον παιξεις χωρις να σε δουν κ ειπες «δεν γαμιεται,ας ποστάρω και μπου» :confused:
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.986
Κριτικές
3
Like
10.474
Πόντοι
3.936
Για να μπορέσουν να τον χειραγωγισουν σε περίπτωση που θα γινόταν, όπως και έγινε, πρόεδρος του κιναλ. Είτε ο Μητσοτάκης, είτε οι Αμερικανοί, εν γνώσει φυσικά του Μητσοτάκη. Το θέμα είναι αν βρήκανε να έχει κάνει μαλακίες.
Για να βγει στην φορά και να λέει ο Κουλης δε ξερω τπτ εγώ.. μάλλον δεν έκανε. Εκτός εάν είναι τόσο καλά οργανωμένο που το έκαναν για αυτοπροβολή
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.453
Like
22.803
Πόντοι
6.256
Δεν έχει σχέση το κόμμα που υποστηρίζω...η αλήθεια είναι ότι όταν ο Κυριάκος έδινε επιδοτήσεις και εκπτώσεις στο ρεύμα και στα καύσιμα ( έστω αυτά που έδωσε αν και θα μπορούσε να γίνει τις τιμές όπως έκαναν άλλες χώρες) φίλος μου στην Γερμανία μου έλεγε ότι δυσκολευόταν για πρώτη φορά να βγάλει τον μήνα και δεν είχε δει ούτε φράγκο έκπτωση η επιδότηση ..
δεν νομίζω να λέγανε οι Γερμανοί"Σολτς γαμιεσαι"
Είναι ξεφτίλα να βρίζεις αυτόν που σε βοηθάει έστω λίγο...δεν είναι πολιτικό το θέμα αλλά ηθικό.
Εισαι ο ορισμος της ηλιθιοτητας τυπε....κατι τετοιες αμοιβαδες ψηφιζουν ολα αυτα τα αρχιδια που μας πηδανε ασαλειωτα και λενε και ευχαριστω και απο πανω.
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.880
Like
23.227
Πόντοι
6.056
Εισαι ο ορισμος της ηλιθιοτητας τυπε....κατι τετοιες αμοιβαδες ψηφιζουν ολα αυτα τα αρχιδια που μας πηδανε ασαλειωτα και λενε και ευχαριστω και απο πανω.
να τον εχει ο θεος καλα τον κυριακο μας

ευτυχως εχουμε και αυτον παναγια μου απο τα σκουπιδια θα τρωγαμε

:birdman:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.453
Like
22.803
Πόντοι
6.256
να τον εχει ο θεος καλα τον κυριακο μας

ευτυχως εχουμε και αυτον παναγια μου απο τα σκουπιδια θα τρωγαμε

:birdman:
Ετσι ρε πες ενα ευχαριστω στον ανθρωπο που αφου αφησε για μηνες να αισχροκερδουν ολοι οι ιδιωτες εις βαρος των πολιτων τωρα προσπαθει να σε βοηθησει δινοντας δις απο τα κρατικα ταμεια παλι στους ιδιωτες!!!
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.045
Κριτικές
1
Like
33.014
Πόντοι
6.256
Μαλάκα, ένας κι ένας είναι όλοι τους... :2funny:

20220827_010605.jpg


Screenshot_20220827-010614_Twitter.jpg
Screenshot_20220827-010645_Twitter.jpg
Μια χαρά ειναι, μας μπουκωνουν επιδοματα,
Σταικουγας τωρα, εχει χρημα καργα που θα παει σε επιδοματα,
Μαζευει χρημα απο υπερφορολογηση, 24% φπα ενφια κλπ ολα θα πανε για επιδοματα, τσοβολα δωστα ολα δηλαδη
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.880
Like
23.227
Πόντοι
6.056
Ετσι ρε πες ενα ευχαριστω στον ανθρωπο που αφου αφησε για μηνες να αισχροκερδουν ολοι οι ιδιωτες εις βαρος των πολιτων τωρα προσπαθει να σε βοηθησει δινοντας δις απο τα κρατικα ταμεια παλι στους ιδιωτες!!!
ευχαριστουμε κουλη μας :kneel:

τωρα εβαλα και υποθηκη το σπιτι μου να παω σουπερμαρκετ - βασικα καφε θελω μονο
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.453
Like
22.803
Πόντοι
6.256
ευχαριστουμε κουλη μας :kneel:

τωρα εβαλα και υποθηκη το σπιτι μου να παω σουπερμαρκετ - βασικα καφε θελω μονο
Αμα δεν σου αρεσει να πας Σιβηρια να πληρωνεις με ρουβλια ρε!!!

Α και στην δουλεια οταν θα δουλευεις υπερωριες για 6 μηνες και θα πληρωνεσαι με ρεπο μην ξεχασεις να πεις ευχαριστω στον κο Κουλη μας!!!
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.880
Like
23.227
Πόντοι
6.056
Αμα δεν σου αρεσει να πας Σιβηρια να πληρωνεις με ρουβλια ρε!!!

Α και στην δουλεια οταν θα δουλευεις υπερωριες για 6 μηνες και θα πληρωνεσαι με ρεπο μην ξεχασεις να πεις ευχαριστω στον κο Κουλη μας!!!
ξεσκισε τα τα μουνια ρε που μας κουνανε και το δαχτυλο εδω μεσα να πουμε...ενας και ενας ειναι ολοι ιδιο προφιλ :shit:
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.299
Κριτικές
6
Like
10.328
Πόντοι
3.936

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
8.097
Κριτικές
2
Like
13.851
Πόντοι
3.556
Χειμώνας έρχεται...χωρίς κρεμμύδια πως θα την βγάλουμε;
αν προμηθεύτηκες και το θαυματουργό είσαι ταμάμ,
γιλεκάκι με μύδια να ξεχειμωνιάσουμε τραπάροντας μηηηηητσοτααααααάκη γαμιεεεεεέσαι :2funny:

μούλος.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom