Νέα

Κρυο ντουζ-ωφελη-γνωμες-αποψεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα harvardiotis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 102
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
ποια ψευδαισθηση ρε μαζωχα, 300 νεκροι σου ποσταρε ο άλλος.

αμα το παμε ετσι και από σφαλιαρα πολύ λιγοι εχουν πεθανει, να καθόμαστε να τρωμε σφαλιαρες για να συνηθίσουμε να αντιμετωπίζουμε τον φοβο δεν είναι μαζωχισμος???

σου εχει τυχει ποτε να θες να κανεις κατι αλλα να δυσταζεις ?
για αυτον τον φοβο μιλαει
αν ποτε στην ζωη σου εχεις ΚΟΛΩΣΕΙ για κατι , και εχεις κανει πισω , αυτο σου λεει ο ανθρωπος ,
οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το κρυο ντουζ
δεν εχει διαφορα

αν εχει υπαρξει στιγμη στην ζωη σου που μετανιωνεις για κατι επειδη δεν ειχες ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ να το κανεις , τοτε εχεις φοβο
πολυ απλα ανοιξε το νερακι βαλτο τερμα κρυο αχαχαχα και δεν θα ξαναμετανιωσεις επειδη κοτεψες για κατι

οτιδηποτε και αν ειναι αυτο
οχι μονο γκομενες
τα παντα
 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
ποια ψευδαισθηση ρε μαζωχα, 300 νεκροι σου ποσταρε ο άλλος.

αμα το παμε ετσι και από σφαλιαρα πολύ λιγοι εχουν πεθανει, να καθόμαστε να τρωμε σφαλιαρες για να συνηθίσουμε να αντιμετωπίζουμε τον φοβο δεν είναι μαζωχισμος???

ποια ψευδαισθηση ρε μαζωχα, 300 νεκροι σου ποσταρε ο άλλος.

αμα το παμε ετσι και από σφαλιαρα πολύ λιγοι εχουν πεθανει, να καθόμαστε να τρωμε σφαλιαρες για να συνηθίσουμε να αντιμετωπίζουμε τον φοβο δεν είναι μαζωχισμος???

και το παραδειγμα που εδωσες ειναι ακυρο με την σφαλιαρα
δεν νομιζω κανεις εδω μεσα να τρεμει να φαει μια σφαλιαρα
εστω και δυνατη

αλλα μονο στο ακουσμα της λεξης κρυο ντουζ οι περισσοτεροι απο εδω μεσα και εξω τρεμουνε
και δεν το λεω οτι εγω ειμαι ο γαμιας και το εχω καταφερει
αλλα μολις θα αναφερεις την λεξη κρυο ντουζ οι περισσοτεροι μαγκωνουνε , δεν το διανοουνται καν να το δοκιμασουνε

ενω για σφαλιαρα τον πουτσο κλαιγανε
για αυτο σου λεω οτι εχει να κανει με τους φοβους
δεν ειναι το κρυο ντουζ αυτο καθε αυτο
στα αρχιδια μας
ειναι Ο ΦΟΒΟΣ που κρυβεται πισω απο αυτο και ΑΠΟ ΟΛΑ τα αλλα πραγματα που δυσταζεις να κανεις στην ζωη σου
 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
στον στρατο υπηρχανε ατομα που προτιμουσανε να μεινουνε ΑΠΛΥΤΑ και να ΒΡΩΜΟΚΟΠΑΝΕ σε ολο το στρατοπεδο παρα να κανουνε κρυο ντουζ

καταλαβαινεις για τι μιλαμε ?

 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
Πάντως ο παθολόγος μου είπε ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για το σώμα, αλλά αν τελικά το θέλω πρέπει να το ξεκινήσω το καλοκαίρι και σιγά σιγά να το συνηθίσω. Το έκανα κανένα δίμηνο και τελικά το παράτησα. Δεν είδα καμία αξιόλογη διαφορά. Μάλλον με άνευ λόγου ταλαιπωρία μοιάζει.

μπορεις αν θες να κανεις με κρυο το πρωι για να αρχισεις δυναμικα την ημερα σου με ενεργεια αντι για καφε και μαλακιες ,
και το βραδυ για να κοιμηθεις με ζεστο .
εγω κανω μονο με κρυο γιατι γουσταρω , αλλα δοκιμασε εναλλαξ αν θες κρυο πρωι ζεστο βραδυ μπορει να σου ταιριαζει
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.556
Like
2.840
Πόντοι
506
και το παραδειγμα που εδωσες ειναι ακυρο με την σφαλιαρα
δεν νομιζω κανεις εδω μεσα να τρεμει να φαει μια σφαλιαρα
εστω και δυνατη

αλλα μονο στο ακουσμα της λεξης κρυο ντουζ οι περισσοτεροι απο εδω μεσα και εξω τρεμουνε
και δεν το λεω οτι εγω ειμαι ο γαμιας και το εχω καταφερει
αλλα μολις θα αναφερεις την λεξη κρυο ντουζ οι περισσοτεροι μαγκωνουνε , δεν το διανοουνται καν να το δοκιμασουνε

ενω για σφαλιαρα τον πουτσο κλαιγανε
για αυτο σου λεω οτι εχει να κανει με τους φοβους
δεν ειναι το κρυο ντουζ αυτο καθε αυτο
στα αρχιδια μας
ειναι Ο ΦΟΒΟΣ που κρυβεται πισω απο αυτο και ΑΠΟ ΟΛΑ τα αλλα πραγματα που δυσταζεις να κανεις στην ζωη σου
Είσαι σίγουρος ότι δεν φοβάσαι την σφαλιάρα ;;;

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

.......Russian Slap Champ Vassily Komotskiy, 192cm, 168kg








 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.270
Κριτικές
6
Like
10.267
Πόντοι
2.736
Όσο πιο πολύ μένει κάποιος στο παγωμένο νερό τόσο ισχυρότερα σοκάρει τον οργανισμό του. Ειδικά αυοί που έχουν ευάλωτη καρδιά κ.α..  :S
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Πας σε ραντεβού με γκόμενα και κάνεις παγωμένο ντους;Πότε θα εμφανιστεί πάλι το πουλί σου;Το Πάσχα;
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.237
Like
1.668
Πόντοι
216
Όσο πιο πολύ μένει κάποιος στο παγωμένο νερό τόσο ισχυρότερα σοκάρει τον οργανισμό του. Ειδικά αυοί που έχουν ευάλωτη καρδιά κ.α..  :S

'Εχω κάνει κρυοθεραπεία (για την ακρίβεια,κρυόσαουνα) για διάφορες τενοντίτιδες αλλά την διέκοψα αμέσως λόγω των ρευματισμών.Άνθρωποι με καρδιολογικά προβλήματα και ρευματισμούς δεν μπορούν να κάνουν τέτοια θεραπεία,η οποία είναι θαυματουργή για διάφορες παθήσεις.Εκεί που ήμουν εγώ,την έκαναν κυρίως αθλητές και άνθρωποι που είχαν κάνει κάποια είδους εγχείρησης και ήθελαν να αναρρώσουν γρηγορότερα...

 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Κάνω παγωμένα ντουζ εδώ και είκοσι χρόνια. Χωρίς καν να διαβάσω τίποτα.
Οπότε μου έρθει και χωρίς δισταγμό.
Ζεστό ή καυτό κάνω για να ξεβρωμίσω.
Το παγωμένο νερό δεν ξεβρωμίζει.
Μάλιστα το πολύ παγωμένο δεν μπορεί σχεδόν να κανει σαπουνάδα οποτε προτείνεται τελείως σκετο.
Το μόνο καλό είναι ότι αισθάνεσαι ευφορία και ενέργεια γιατι τσιτώνεσαι.
Όλα τα άλλα που γράφετε για αυτοπεποίθηση είναι σχετικά έως σχετικότατα. Κοινως αδιευκρίνιστα.
Όσοι δοκιμάσετε, να έχετε κάνει πριν έλεγχο για καρδιά με τριπλεξ αν είστε κωλογεροι κι όχι μόνο καρδιογράφημα που ειναι εξέταση της πλάκας.

Σας προτεινω τωρα κάτι πολύ πιο δυνατό.
Σάουνα (το χαμάμ είναι της πλάκας) με την κλασσική πέτρα αν βρείτε γιατί την έχουν κόψει από τα γυμναστήρια κι έχουν βάλει σταθερή θερμοκρασία...οι χέστηδες!

Ρίχνετε νερο σταδιακά στην καυτή πέτρα που πυρώνει, κάθεστε μέσα να σωταριστείτε ααααααααααν τυχόν αντέχετε μεχρι τέρμα μαστιγώνοντας τον εαυτό σας με κλαδοφυλλα σημύδας για χαλάρωση και ελαστικότητα.
Μετά απο ώρα βγείτε σαν καπνισμένες πεστροφες και κάντε παγωμένο ντους.
Σκουπιστείτε, ντυθείτε και σταθείτε να πιάσετε θερμοκρασία περιβάλλοντος γύρω στο δεκάλεπτο. Ανοιξτε ένα μπουκάλι ουίσκυ και πιείτε το ένα τρίτο. Φύγετε από το γυμναστήριο γιατί αυτοί δεν  φταινε όπως θα καταλήξετε.
Βγειτε στον δρόμο με κίνηση (αν είχαμε χιόνια θα ήταν καλύτερα) και πηγαίνετε βολτα πεζοί.
Ο Θεός μεγάλος είναι, όλο και κάποιος τροχός θα σας παρασύρει να ησυχάσουμε. Χο-χο.

Τελοσπάντων, αν αντέξετε πάνω από ένα τέταρτο όρθιοι με δική σας ευθύνη, δεν θα μασάτε τίποτα και θα σας πάω στην επόμενη φάση που είναι ο βούρδουλας με τις εννιά ουρές μαζί με ρεύμα.
Για λίγους και καλούς.

Στην τελευταία φάση παραμονεύει
ο φάλαγγας αγκαζέ με στιγμιαία (αλλιώς δεν επιβιώνετε) σιδηρά παρθένα για ποιοτικό βελονισμό που οι ιστορικοί
αρνούνται οτι υπήρξε.
Αγγίζουμε την τελειότητα. Κάθε εμπόδιο για καλό δεν λένε;


 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Κάνω παγωμένα ντουζ εδώ και είκοσι χρόνια. Χωρίς καν να διαβάσω τίποτα.
Οπότε μου έρθει και χωρίς δισταγμό.
Ζεστό ή καυτό κάνω για να ξεβρωμίσω.
Το παγωμένο νερό δεν ξεβρωμίζει.
Μάλιστα το πολύ παγωμένο δεν μπορεί σχεδόν να κανει σαπουνάδα οποτε προτείνεται τελείως σκετο.
Το μόνο καλό είναι ότι αισθάνεσαι ευφορία και ενέργεια γιατι τσιτώνεσαι.
Όλα τα άλλα που γράφετε για αυτοπεποίθηση είναι σχετικά έως σχετικότατα. Κοινως αδιευκρίνιστα.
Όσοι δοκιμάσετε, να έχετε κάνει πριν έλεγχο για καρδιά με τριπλεξ αν είστε κωλογεροι κι όχι μόνο καρδιογράφημα που ειναι εξέταση της πλάκας.

Σας προτεινω τωρα κάτι πολύ πιο δυνατό.
Σάουνα (το χαμάμ είναι της πλάκας) με την κλασσική πέτρα αν βρείτε γιατί την έχουν κόψει από τα γυμναστήρια κι έχουν βάλει σταθερή θερμοκρασία...οι χέστηδες!

Ρίχνετε νερο σταδιακά στην καυτή πέτρα που πυρώνει, κάθεστε μέσα να σωταριστείτε ααααααααααν τυχόν αντέχετε μεχρι τέρμα μαστιγώνοντας τον εαυτό σας με κλαδοφυλλα σημύδας για χαλάρωση και ελαστικότητα.
Μετά απο ώρα βγείτε σαν καπνισμένες πεστροφες και κάντε παγωμένο ντους.
Σκουπιστείτε, ντυθείτε και σταθείτε να πιάσετε θερμοκρασία περιβάλλοντος γύρω στο δεκάλεπτο. Ανοιξτε ένα μπουκάλι ουίσκυ και πιείτε το ένα τρίτο. Φύγετε από το γυμναστήριο γιατί αυτοί δεν  φταινε όπως θα καταλήξετε.
Βγειτε στον δρόμο με κίνηση (αν είχαμε χιόνια θα ήταν καλύτερα) και πηγαίνετε βολτα πεζοί.
Ο Θεός μεγάλος είναι, όλο και κάποιος τροχός θα σας παρασύρει να ησυχάσουμε. Χο-χο.

Τελοσπάντων, αν αντέξετε πάνω από ένα τέταρτο όρθιοι με δική σας ευθύνη, δεν θα μασάτε τίποτα και θα σας πάω στην επόμενη φάση που είναι ο βούρδουλας με τις εννιά ουρές μαζί με ρεύμα.
Για λίγους και καλούς.

Στην τελευταία φάση παραμονεύει
ο φάλαγγας αγκαζέ με στιγμιαία (αλλιώς δεν επιβιώνετε) σιδηρά παρθένα για ποιοτικό βελονισμό που οι ιστορικοί
αρνούνται οτι υπήρξε.
Αγγίζουμε την τελειότητα. Κάθε εμπόδιο για καλό δεν λένε;

Ενα τσιπουρακι στην Πλακα μου ακουγεται πιο καλη ιδεα
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Μωρ τι μας λες;
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.606
Κριτικές
61
Like
39.602
Πόντοι
21.555
Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα μιας και τα κρυα ντουζ μου εχουνε αλλαξει την ζωη.
Μολις σηκωθηκα τωρα , ειναι 5 το πρωι και ειμαι ετοιμος ζεστος ζεστος απο την κουβερτουλα μου να μπω στο τερμα ΠΑΓΩΜΕΝΟ  νερο !

ειναι η υπερτατη καυλα !!!! οποιος δεν το εχει δοκιμασει απλα δεν ξερει τι χανει !!!!!

Ποσοι απο εδω μεσα το εχετε δοκιμασει η σκοπευετε να το κανετε τροπο ζωης ?

Τα ωφελη ειναι αμετρητα !!!
Υπαρχουν χιλιαδες αρθρα στο διαδικτυο για ενημερωση πανω στο θεμα αυτο της κρυοθεραπειας
Καί έγώ πού κολυμπαω καθε ήμέρα στή θάλασσα ??
Τουλάχιστον δύο ωρες !!
 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
Πας σε ραντεβού με γκόμενα και κάνεις παγωμένο ντους;Πότε θα εμφανιστεί πάλι το πουλί σου;Το Πάσχα;

το πουλι δεν φαινεται τους πρωτους μηνες
μολις ο οργανισμος συνηθισει το κρυο εισαι οκ μετα

και επισης με κρυο για να εισαι στην τσιτα και να πεταξεις τα ματια της γκομενας εξω
με το ζεστο νερο θελω να παω για υπνο , κοιμαμαι ορθιος
 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
αυτος εδω ο τυπος δεν υπαρχει wim hof λεγεται
κολυμπαει σε παγους κτλπ ο τυπος το εχει τερματισει
οχι απλα κρυα ντουζ το εχει παει στο επομενο λεβελ

 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
Πας σε ραντεβού με γκόμενα και κάνεις παγωμένο ντους;Πότε θα εμφανιστεί πάλι το πουλί σου;Το Πάσχα;

αυτο ομως που θα σε μισησει για παντα και δεν θα σε συγχωρεσει ποτε ειναι τα αρχιδια σου
οχι τοσο το πουλι σου
τα αρχιδια ειναι εκει κρυμμενα γιατι απο την φυση τους θελουνε να ειναι ζεστα
οταν τα ξεκωλιαζεις με παγωμενο νερο θα σου κρατανε μουτρα εφορου ζωης :)
 
OP
OP
H

harvardiotis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
3
Like
151
Πόντοι
281
και μιας και ο Ελληνας συνεχεια περηφανευεται για τους αρχαιους Ελληνες ,
να πουμε οτι η τακτικη αυτη ξεκινησε απο την αρχαια Ελλαδα γιατι ειδανε οτι το κρυο νερο τους κανει πιο εξυπνους με κοφτερο μυαλο.
Συγκεκριμενα να πουμε οτι ο Πυθαγορας επεβαλε στους μαθητες του πριν απο καθε μαθημα. να εχουνε κανει κρυο ντουζ για να παρακολουθησουνε .

Εξου και το Πυθαγορειο θεωρημα α^2+β^2=γ^2 , διαφορετικα μπορει να μην υπηρχε καν αυτο σημερα

ολα ωφειλονται στο κρυο

και ο Πλατωνας τα ιδια κτλπ
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
και μιας και ο Ελληνας συνεχεια περηφανευεται για τους αρχαιους Ελληνες ,
να πουμε οτι η τακτικη αυτη ξεκινησε απο την αρχαια Ελλαδα γιατι ειδανε οτι το κρυο νερο τους κανει πιο εξυπνους με κοφτερο μυαλο.
Συγκεκριμενα να πουμε οτι ο Πυθαγορας επεβαλε στους μαθητες του πριν απο καθε μαθημα. να εχουνε κανει κρυο ντουζ για να παρακολουθησουνε .

Εξου και το Πυθαγορειο θεωρημα α^2+β^2=γ^2 , διαφορετικα μπορει να μην υπηρχε καν αυτο σημερα

ολα ωφειλονται στο κρυο

και ο Πλατωνας τα ιδια κτλπ
Φίλε ψυγεία πουλάς;Τι καΐλα σε έχει πιάσει;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom