Νέα

Κρητική Μουσική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγραμμένο μέλος 136408
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 114
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ένας ξεχωριστός ερμηνευτής των ταμπαχανιώτικων, ήταν ο Γιώργης Τζαγκαράκης ή Τζιμάκης.
Τραγούδι του 1950 με συνοδεία μπουλγαρί από τον Φουσταλιέρη.
Είπαμε, η κρητική μουσική δεν είναι μόνο...λύρες.  :grin:

 

Kala_na_pername

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
554
Κριτικές
1
Like
91
Πόντοι
6
Καλησπεριζω τον κυριο και αναπντεχα καλο φιλο για την τιμη που εκανε σε εμνα και στην κρητικη μουσικη να φτιαξει ενα χωρο αφιερωμενο μονο στην κρητικη μουσικη φιλε σε ευχαριστω και ξεκιναω με ετουτο αφιερωμενο σε ολους του φιλους μου παλιους και νεους

:kneel: :kneel: :kneel:
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
να βαλω κι εγω ενα χωριανο. :hi: :hi:

 

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.150
Κριτικές
40
Like
18.359
Πόντοι
26.096
Συγχαρητηρια!
Εξαιρετο και ενδιαφερον το παρον νημα.
Διδακτικον τε διασκεδαστικον!
Καλη επιτυχια στις εργασιες σας απο τους παππουληδες και ενα 'χαιρε' στον κ. popov!
 

Kala_na_pername

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
554
Κριτικές
1
Like
91
Πόντοι
6
Συγχαρητηρια!
Εξαιρετο και ενδιαφερον το παρον νημα.
Διδακτικον τε διασκεδαστικον!
Καλη επιτυχια στις εργασιες σας απο τους παππουληδες και ενα 'χαιρε' στον κ. popov!
Καλημερα και σε σας κυριε μου

 

Kala_na_pername

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
554
Κριτικές
1
Like
91
Πόντοι
6


Τι να πουμε για αυτον τον καλλιτεχνη.....
 

Kala_na_pername

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
554
Κριτικές
1
Like
91
Πόντοι
6
Ti να πουμε για αυτους τους τεραστιους καλλιτενες και αυτον το μαγευτικο σκοπο και τα υπεροχα λογια...


Φιλε Πωποφ στο αφιερωνω ολο σε εσενα και σε ολους τους φιλους μου
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ti να πουμε για αυτους τους τεραστιους καλλιτενες και αυτον το μαγευτικο σκοπο και τα υπεροχα λογια...


Φιλε Πωποφ στο αφιερωνω ολο σε εσενα και σε ολους τους φιλους μου

Να 'σαι καλά φίλε Καλοπερασάκη! μεγάλοι καλλιτέχνες, αλλά τα ηχητικά που τους έχουν στήσει είναι για κλωτσιές...
καλύτερα να έπαιζαν χωρίς μικροφωνικές...

Άντε να σου αφιερώσω κι εγώ ένα από τον Νικηφόρο Αεράκη, τον παιχταρά των Ανωγείων.  :hi:

 

Kala_na_pername

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
554
Κριτικές
1
Like
91
Πόντοι
6
Να 'σαι καλά φίλε Καλοπερασάκη! μεγάλοι καλλιτέχνες, αλλά τα ηχητικά που τους έχουν στήσει είναι για κλωτσιές...
καλύτερα να έπαιζαν χωρίς μικροφωνικές...

Άντε να σου αφιερώσω κι εγώ ένα από τον Νικηφόρο Αεράκη, τον παιχταρά των Ανωγείων.  :hi:

Σε ευχαριστω φιλε μου ο Νικηφορος ειναι ο αγαπημενος μου μεγαλωσα με αυτον απο παιδι με πηγαινε ο πατερας μου να τον ακουω και τωρα που μεγαλωσα ακμα τον θαυμαζω ειναι ινδαλμα στυλοβατης της κρητικης μουσικης
 

Kala_na_pername

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
554
Κριτικές
1
Like
91
Πόντοι
6
ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥΝΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΛΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΝΟΙΧΤΑ ΤΗΝ ΒΓΑΝΕΙ...ΑΚΟΥΤΕ ΜΩΡΕ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΕς?
 

KRITIKOS1985

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιουν 2011
Μηνύματα
9.187
Κριτικές
55
Like
367
Πόντοι
1.016
Καταρχάς να εκφράσω τη χαρά μου που επιτέλους δημιουργήθηκε ένα τέτοιο θέμα εδώ μέσα...Πολλά μπράβο στο δημιουργό του.

Ας συμβάλλω κ εγώ λίγο λοιπόν...

 

jerrone

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2016
Μηνύματα
538
Κριτικές
9
Like
1.227
Πόντοι
486
Θα ήθελα και εγώ από εδώ να συγχαρώ το Φίλο popov για το θρεντ με τη Κρητική μουσική και την παράδοσή της συμβάλλοντας αν μου επιτρέπετε με κάποια video  που αναφέρονται στο Χανιώτικο συρτό και στη Κισαμίτικη μουσική ιδιαίτερα. Κισαμίτης γαρ...
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Καταρχάς να εκφράσω τη χαρά μου που επιτέλους δημιουργήθηκε ένα τέτοιο θέμα εδώ μέσα...Πολλά μπράβο στο δημιουργό του.

Ας συμβάλλω κ εγώ λίγο λοιπόν...


Ευχαριστώ για τα καλά λόγια φίλε! Διορθώνω λίγο την ανάρτηση για να βγάζει και εικόνα στο λινκ.  :hi:

 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Θα ήθελα και εγώ από εδώ να συγχαρώ το Φίλο popov για το θρεντ με τη Κρητική μουσική και την παράδοσή της συμβάλλοντας αν μου επιτρέπετε με κάποια video  που αναφέρονται στο Χανιώτικο συρτό και στη Κισαμίτικη μουσική ιδιαίτερα. Κισαμίτης γαρ...

Ευχαριστώ φίλε! Βάζω ξανά το λινκ που ανέβασες για να φαίνεται και εικόνα.
Δες με ποιόν τρόπο γίνεται: α) πατάς κουμπί youtube κάτω από το κουμπί του bold στο παράθυρο απάντησης ή παράθεσης
και μέσα στο περιθώριο που ανοίγει, ρίχνεις το λινκ, αφαιρώντας το τελικό "s" από το "https"


 

jerrone

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2016
Μηνύματα
538
Κριτικές
9
Like
1.227
Πόντοι
486
Ευχαριστώ πολύ φίλε popov .Ας δοκιμάσω με ένα άλλο βίντεο.
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Mια Ρουματιανή για τον φίλο jeronne!  :hi:

 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Μερικά δείγματα του εξαιρετικού βιολιστή Κώστα Παπαδάκη ή Ναύτη...


Βάζω στο τέλος και εικόνα, για τα βήματα που πρέπει να ακολουθούνται ώστε να μπαίνει το λινκ με κατάλληλο τρόπο.

 

Συνημμένα

  • youtube.jpg
    youtube.jpg
    81,1 KB · Εμφανίσεις: 51

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom