Νέα

Κωνσταντίνος Πλεύρης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 718
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
:
2010-09-27-15-37-53&catid=87:epikairotita&Itemid=277

untitled.bmp


...ζητά ο ίδιος σε επιστολή του

Με αφορμή την αναβολή της πρώτης δίκης κατά των μελών της Αντιναζιστικής Πρωτοβουλίας, που αναβλήθηκε ξανά για τις 6 Δεκεμβρίου, το Παγκόσμιο Εβραϊκό Συμβούλιο εξέδωσε μία ανακοίνωση στην οποία καταφέρεται κατά της Δικαιοσύνης στη χώρα μας. Αφορμή η αθώωση του Κώστα Πλεύρη στην περιβόητη δίκη για το γνωστό βιβλίο του. Η ανακοίνωση αυτή είναι μια πρωτοφανής προσπάθεια επηρεασμού των δικαστών, καθώς ζητείται μέχρι και η αποστολή "διεθνών παρατηρητών". Επιπρόσθετα, επιστολή έστειλαν και στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ζητώντας του να "εκφραστεί εναντίον της δίκης". Ο Κώστας Πλεύρης, μέσα από τις σελίδες του "ΕΚ", δίνει τη δική του απάντηση στο Παγκόσμιο Εβραϊκό Συμβούλιο. Απευθύνομαι προς εσάς, που με ανακοίνωσίν σας, με συκοφαντείτε. Αλλά αυτό δεν με ενοχλεί, επειδή κάθε ύβρις των εβραίων εναντίον μου αποτελεί δι' εμέ τιμήν. Εκείνο που με ενοχλεί είναι που υβρίζετε την Ελληνικήν Δικαιοσύνην, ότι τάχα προσβάλλει τας θεμελιώδεις ευρωπαϊκάς αξίας. Επ' αυτού θέλω να σας γνωρίσω τα ακόλουθα:

1. Η Ελληνική Δικαιοσύνη έχει παράδοσι χιλιετιών και δεν συγκρίνεται με καμμίαν δικαιοσύνην του κόσμου. Άλλως τε από αρχαιοτάτων χρόνων εμείς οι Έλληνες εσεβόμεθα τόσον την Δικαιοσύνην, ώστε την είχαμε θεοποιήσει στο πρόσωπον της Θέμιδος.

2. Όσον αφορά στας θεμελιώδεις ευρωπαϊκάς αξίας σας πληροφορώ: πρώτον, ότι σεις οι εξωευρωπαίοι μεσανατολίται σημίται εβραίοι δεν έχετε την παραμικράν σχέσιν με τας ευρωπαϊκάς αξίας και δεύτερον όλαι αι ευρωπαϊκαί αξίαι είναι δημιούργημα του Ελληνικού Πολιτισμού, όπως το όνομα και το εννοιολογικόν περιεχόμενον της Ευρώπης το πρώτον διατυπωθέντα, στον διάλογον μεταξύ Θεμιστοκλέους και Ευρυβιάδου μετά την νίκην της Σαλαμίνος. Επομένως δεν έχετε το ηθικόν ανάστημα να κρίνετε την Ελληνική Δικαιοσύνην, ούτε τους Έλληνας και Ελληνίδας δικαστάς απογόνους του Σόλωνος, Λυκούργου κλπ κι' όχι του Αυνάν, Κάιν κλπ. Επίσης επιθυμώ να σας τονίσω, ότι η αποστολή της ανακοινώσεώς σας εναντίον μου στον πρόεδρο της Δημοκρατίας Κ. Παπούλια, στον πρωθυπουργόν Γ. Παπανδρέου και στον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο με αφήνει παντελώς αδιάφορον, διότι αφ' ενός μεν οι προαναφερθέντες δεν δικαιούνται να επέμβουν στην Δικαιοσύνην, καθόσον εδώ δεν είναι Ισραήλ, αφ' ετέρου δε, εγώ ενεργώ κατά συνείδησιν και ουδένα φοβούμαι.

Τέλος, προς αντιμετώπισιν των απόψεών μου και του περιεχομένου του βιβλίου μου "Οι Εβραίοι - όλη η αλήθεια", σας προκαλώ εις δημόσιον διάλογον (δαπάναις μου) στην τηλεόρασιν εν Ελλάδι, διά να αποδειχθή ποιός λέγει την αλήθεια και ποιός ψεύδεται. Εάν έχετε το θάρρος συμφωνήσατε στον διάλογόν μας. Εκτός και αν προτιμάτε να μονολογείτε, επειδή προφανώς έχετε άδικον. Ακόμη σας καλώ να μου εξασφαλίσετε VISA να μεταβώ στο Ισραήλ, διά να δικασθώ εκεί. Ούτε αυτό θα τολμήσετε να κάνετε; Εάν απορρίψετε ρητώς ή σιωπηρώς τα ανωτέρω αιτήματά μου, θα με αναγκάσετε να κυκλοφορήσω νέον βιβλίον μου διά την θρησκείαν σας και τα εβραϊκά εγκλήματα με στοιχεία, φωτογραφίας, επιχειρήματα κλπ προς διαφώτισιν όσων παρεσύρθησαν από την εβραϊκήν προπαγάνδα διά τα παραμύθια σας.

Με ελληνικούς χαιρετισμούς
Κωνσταντίνος Πλεύρης
 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
Κοίταξε , παρότι θεωρώ τον πλεύρη στοχαστή μικρότατου βεληνεκούς - είχα προσπαθήσει να διαβάσω ένα βιβλίο του πολιτικής θεωρίας και το παράτησα στη πρώτη σελίδα γιατί ήταν σαχλαμάρα - και είμαι πολιτικά κάθετα εναντίον του - αφού είναι φασίστας - , ωστόσο υπερασπίζομαι το δικαίωμα του να λέει ότι θέλει και δεν πιστεύω ότι έπρεπε καν να προσαχθεί σε δίκη ...


Ωστόσο , είμαι σίγουρος ότι ο ίδιος θα δίκαζε χωρίς ενδοιασμούς αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη μ' αυτόν ...


Τώρα αυτά που λέει περί Δικαιοσύνης , αρχαίας Ελλάδας και Δυτικού πολιτισμού , σε σύγκριση με τον Ιουδαισμό , είναι σωστά σε γενικές γραμμές και χρήσιμο να λέγονται ...
 

Επισκέπτης
Τώρα αυτά που λέει περί Δικαιοσύνης , αρχαίας Ελλάδας και Δυτικού πολιτισμού , σε σύγκριση με τον Ιουδαισμό , είναι σωστά σε γενικές γραμμές και χρήσιμο να λέγονται ...

Για ποια αρχαια Ελλαδα λεμε ακριβως? Την Αθηνα?
 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
Για ποια αρχαια Ελλαδα λεμε ακριβως? Την Αθηνα?

Σ' όλη την αρχαία Ελλάδα υπήρχαν νόμοι και δικαστικό σύστημα . Οι κατηγορούμενοι δεν ήταν στο έλεος του οποιουδήποτε ηγεμόνα , που άλλωστε δεν υπήρχε σε γενικές γραμμές . Ολιγαρχικά και δημοκρατικά ήταν τα καθεστώτα - πάντα με νόμους . Στην Μακεδονία όμως με τη βασιλεία ήταν διαφορετικά τα πράγματα . Ο Αλέξανδρος ξέκανε φίλους του χωρίς δίκη ... 
 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
Η αρχική έννοια σύστασης δικαστηρίου για την απονομή δικαιοσύνης βρίσκεται στην Ελληνική Μυθολογία και μάλιστα από τους ίδιους Ολύμπιους θεούς, από τους οποίους προ-ιστορικά πέρασε τόσο στην Αρχαία Ελλάδα όσο και στη Ρώμη να απονέμεται από τους Βασιλείς. Αργότερα ανατέθηκε αυτή σε δικαστήρια.

Στην αρχαία Αθήνα ονομαστά ποινικά δικαστήρια ήταν η "Βουλή του Αρείου Πάγου", το "Παλλάδιο", το "Δελφίνιο", το "εν Φρεαττοί", το "επί Πρυτανείω" και η "Ηλιαία". Εκτός όμως αυτών δικαστική εξουσία είχαν οι αγορές των δήμων, η βουλή, η εκκλησία του δήμου, οι εννέα άρχοντες, οι στρατηγοί, οι ένδεκα, οι επιμελητές και οι αστυνόμοι. Επί Δράκοντος τους φόνους δίκαζαν οι πρυτάνεις που όμως ο Σόλων επανέφερε την αρμοδιότητα αυτή στον Άρειο Πάγο. Τη δε πολιτική δικαιοσύνη απένεμαν οι κατά δήμο δικαστές, οι διαιτητές και οι ναυτοδίκες.

Στην αρχαία Σπάρτη τη ποινική δικαιοσύνη απένεμε η γερουσία ενώ τη πολιτική οι Έφοροι, περιοριζόμενοι οι Βασιλείς μόνο σε διαφορές οικογενειακού δικαίου





Βικιπαίδεια
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Εγω του εχω αλλη λυση, θα γλυτωσει και τα εξοδα της Βιζας, θα του προτεινα να παει Πολωνια για μια επισκεψη στην στο Αουσβιτς, να περπατησει, να νιωσει αν ειναι ικανος να νιωσει ολα αυτα που εγιναν απο ανθρωπους εναντιον αλλων ανθρωπων.

"Η μονη αληθινη αμαρτια ειναι ο ανθρωπινος πονος" Αγιος Αυγουστινος
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
και γιατι να δικαστει στο ισραηλ; :think: :think: :think:
 

Επισκέπτης
Εάν απορρίψετε ρητώς ή σιωπηρώς τα ανωτέρω αιτήματά μου, θα με αναγκάσετε να κυκλοφορήσω νέον βιβλίον μου διά την θρησκείαν σας και τα εβραϊκά εγκλήματα με στοιχεία, φωτογραφίας, επιχειρήματα

Πςςςςςςςςςςςςςς
Τους έφυγαν τα τσίσα λέμε..
 

Επισκέπτης
Να δικαστεί στο Ισραήλ ο Πλεύρης,πολύ καλή ιδέα!!! :grin:
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
Να δικαστεί να δικαστεί....

Να μην πάει όμως κανονικά με το αεροπλάνο.

Να πηδήξει με αλεξίπτωτο όπως ο Άδωνης. Βασικά ας έχει παρέα και μερικούς άλλους από το κόμμα να του κάνουν παρέα.

Λέτε να πειράξει κανέναν αν το πανί του αλεξίπτωτου έχει αυτά τα χρωματάκια

http://[URL unfurl="true"]www.mapsofworld.com/images/world-countries-flags/palestine-flag.gif[/img[/URL]]


:2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
o jeffry που θα δικαστει?
Και να ήτανε μόνο ο Jeffry,από το 89' έχει να πάει πολιτικός κ σχετικοί παράγοντες-εγκληματίες σε δίκη.

Πάντως αυτό που γουστάρω στον Πλεύρη είναι ότι ομιλεί την καθαρεύουσα,ωσάν τους προγόνους μας,γνήσιος Έλλην!!! :cum:
 

Επισκέπτης
Από την μία λέει αυτά αλλά από την άλλη δεν κρύβει κ την εκτιμισή του!!! :cheesy:

 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Και να ήτανε μόνο ο Jeffry,από το 89' έχει να πάει πολιτικός κ σχετικοί παράγοντες-εγκληματίες σε δίκη.

Πάντως αυτό που γουστάρω στον Πλεύρη είναι ότι ομιλεί την καθαρεύουσα,οσάν τους προγόνους μας,γνήσιος Έλλην!!! :cum:

 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom