Νέα

Κωλόμπαρα Θεσσαλονίκης

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

petheropliktos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2017
Μηνύματα
137
Like
420
Πόντοι
21
Πιθανότατα δεν είναι κωλόμπαρα -εδώ τα κανονικά κωλόμπαρα δεν είναι πλέον και τόσο κωλόμπαρα-, αλλά μήπως ξέρουμε τι παίζει με κάτι μπαράκια στην περιοχή *κάτω* απ'την οδό Λαγκαδά, από το ύψος του Ζυγού έως το δημαρχείο της Σταυρούπολης; Λέγοντας *κάτω* εννοώ και υψομετρικά, δηλαδή στο δεξί σου χέρι όπως κατεβαίνεις το ρεύμα προς Κέντρο: είναι πιο χαμηλά από την Λαγκαδά, ενώ η απέναντι πλευρά -του Ψυχιατρείου- είναι πιο ψηλά.

Ένα είναι στην πρώτη παράλληλη από την Λαγκαδά, εκεί όπου γίνεται μια λαϊκή. Γωνιακό, μένει ανοιχτό ως αργά, δεν έχει καν εμφανές όνομα κι έχει αρκετά διάφανη τζαμαρία για κωλόμπαρο. Κι άλλα δύο παραπέρα, σε ένα μικρό κάθετο στενό που βγαίνει στον παράδρομο της Λαγκαδά, μετά την Εθνική Τράπεζα. Αυτά τα δύο πάντα μου έκαναν εντύπωση που κρατιούνται σε τόσο άκυρο μέρος, αλλά δεν είμαι της γειτονιάς για να τσεκάρω. Μια φορά που είχα δουλειά προς τα εκεί και ένα μισάωρο να σκοτώσω έκατσα για μια μπύρα νωρίς το βράδυ για μια πρώτη βολιδοσκόπηση, και με κοιτούσαν σίγουροι πως είμαι εφοριακός.
 

DEWARSS

Μέγας
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
4.073
Κριτικές
11
Like
17.430
Πόντοι
3.796
Πιθανότατα δεν είναι κωλόμπαρα -εδώ τα κανονικά κωλόμπαρα δεν είναι πλέον και τόσο κωλόμπαρα-, αλλά μήπως ξέρουμε τι παίζει με κάτι μπαράκια στην περιοχή *κάτω* απ'την οδό Λαγκαδά, από το ύψος του Ζυγού έως το δημαρχείο της Σταυρούπολης; Λέγοντας *κάτω* εννοώ και υψομετρικά, δηλαδή στο δεξί σου χέρι όπως κατεβαίνεις το ρεύμα προς Κέντρο: είναι πιο χαμηλά από την Λαγκαδά, ενώ η απέναντι πλευρά -του Ψυχιατρείου- είναι πιο ψηλά.

Ένα είναι στην πρώτη παράλληλη από την Λαγκαδά, εκεί όπου γίνεται μια λαϊκή. Γωνιακό, μένει ανοιχτό ως αργά, δεν έχει καν εμφανές όνομα κι έχει αρκετά διάφανη τζαμαρία για κωλόμπαρο. Κι άλλα δύο παραπέρα, σε ένα μικρό κάθετο στενό που βγαίνει στον παράδρομο της Λαγκαδά, μετά την Εθνική Τράπεζα. Αυτά τα δύο πάντα μου έκαναν εντύπωση που κρατιούνται σε τόσο άκυρο μέρος, αλλά δεν είμαι της γειτονιάς για να τσεκάρω. Μια φορά που είχα δουλειά προς τα εκεί και ένα μισάωρο να σκοτώσω έκατσα για μια μπύρα νωρίς το βράδυ για μια πρώτη βολιδοσκόπηση, και με κοιτούσαν σίγουροι πως είμαι εφοριακός.
Αυτά που αναφέρεις φίλε μου δεν είναι κωλομπαρα .
Αυτό το γωνιακό χωρις εμφανές ονομα και αρκετά διάφανη τζαμαρία είναι το λεμπετ .
Είναι συνοικιακα μαγαζιά τα οποία η πλειοψηφία των πελατών είναι σίγουρα κωλομπαραδες η πρώην κωλομπαραδες οπότε μοιάζουν σαν να δουλεύουν σε αυτό το στυλ αφού μπορείς να κεράσεις τις κοπέλες ποτό και το δέχονται με χαρά ,αλλά τίποτα παραπάνω ..πιο πολύ χαβαλε μαγαζιά είναι .
Μην περιμένεις παιχνίδι εκεί μέσα ούτε και τίποτα ανάρμοστο αφού όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι συνοικία και όλοι γνωρίζονται πολύ φιλικά εκεί μέσα πιο πολύ είναι σύγχρονα καφενεία και όχι κωλομπαρα .
 

petheropliktos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2017
Μηνύματα
137
Like
420
Πόντοι
21
Αυτά που αναφέρεις φίλε μου δεν είναι κωλομπαρα .
Αυτό το γωνιακό χωρις εμφανές ονομα και αρκετά διάφανη τζαμαρία είναι το λεμπετ .
Είναι συνοικιακα μαγαζιά τα οποία η πλειοψηφία των πελατών είναι σίγουρα κωλομπαραδες η πρώην κωλομπαραδες οπότε μοιάζουν σαν να δουλεύουν σε αυτό το στυλ αφού μπορείς να κεράσεις τις κοπέλες ποτό και το δέχονται με χαρά ,αλλά τίποτα παραπάνω ..πιο πολύ χαβαλε μαγαζιά είναι .
Μην περιμένεις παιχνίδι εκεί μέσα ούτε και τίποτα ανάρμοστο αφού όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι συνοικία και όλοι γνωρίζονται πολύ φιλικά εκεί μέσα πιο πολύ είναι σύγχρονα καφενεία και όχι κωλομπαρα .
Με κάλυψες άψογα, ευχαριστώ.

Πάμε στο επόμενο επίπεδο ερωτήσεων που μου γεννήθηκαν κατά την περιπλάνηση: Υπάρχει κάνας ΜΥΘΟΣ εδώ μέσα που πέρασε από το "Κονέ" στην Ν.Πλαστήρα 8 (πάλι Σταυρούπολη, εκεί παρακάτω) όταν λειτουργούσε ;

Παρεμπιπτόντως, το μυθικό -για εμένα και μόνο μάλλον- cafe bar LAVA κοντά στην Μ.Λαζαριστών, μετά από χρόνια που ήταν κλειστό και παρατημένο έγινε "internet cafe".
 
Τελευταία τροποποίηση:

DEWARSS

Μέγας
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
4.073
Κριτικές
11
Like
17.430
Πόντοι
3.796
Με κάλυψες άψογα, ευχαριστώ.

Πάμε στο επόμενο επίπεδο ερωτήσεων που μου γεννήθηκαν κατά την περιπλάνηση: Υπάρχει κάνας ΜΥΘΟΣ εδώ μέσα που πέρασε από το "Κονέ" στην Ν.Πλαστήρα 8 (πάλι Σταυρούπολη, εκεί παρακάτω) όταν λειτουργούσε ;

Παρεμπιπτόντως, το μυθικό -για εμένα και μόνο μάλλον- cafe bar LAVA κοντά στην Μ.Λαζαριστών, μετά από χρόνια που ήταν κλειστό και παρατημένο έγινε "internet cafe".
Το κονέ κάτι μου θυμίζει ...τι να θυμάσαι φίλε από αυτά έχουν πεθάνει τόσα χρόνια πριν .
Άλλες εποχές Σταυρούπολη .
Τώρα πλέον έχει γεμίσει μόνο καφέδες
 
  • Like
Αντιδράσεις: GRxx

Geroparaxenos

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2022
Μηνύματα
19
Like
16
Πόντοι
0
Παιδια εχουμε γνωμη τελεταια απο καπτεν μοργκαν ? Παιζει να παει καποιος σημερα ?
Τι γνώμη; Έχω να πάω 3-4 βδομάδες αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι απ αυτά που ξέραμε πάντα
 

kritik1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2013
Μηνύματα
915
Κριτικές
33
Like
1.611
Πόντοι
496
Τι γνώμη; Έχω να πάω 3-4 βδομάδες αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι απ αυτά που ξέραμε πάντα
Η ψωνισμένη η Σοφία εκεί είναι; Που θέλει να δουλεύει σε κωλομπαρο και δε θέλει ούτε το χέρι να της πιάσουν… κλαιω
 

Geroparaxenos

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2022
Μηνύματα
19
Like
16
Πόντοι
0
Η ψωνισμένη η Σοφία εκεί είναι; Που θέλει να δουλεύει σε κωλομπαρο και δε θέλει ούτε το χέρι να της πιάσουν… κλαιω
Δεν την είδα όταν πήγα. Ξέρω ποια είναι αλλά δεν θυμάμαι αν έχω κάτσει ποτέ μαζί της.
Έχω την εντήπωση ότι πάντα εξαρτάται από την προτίμηση κάθε κοπέλας ή τη γραμμή κάθε μαγαζιού αν θα αφήνουν να τους βάζουν χέρι. Όποια μπορεί να δουλέψει πουλόντας μόνο ομορφιά και συζήτηση καλά κάνει. Επιλογή της.
Προσωπικά είμαι λίγο μεσήλικας και λίγο υπέρβαρος οπότε ξέρω ότι αυτά τα κορίτσια ούτε θα με πλησίαζαν αν δεν κερνούσα ποτό και δεν έχω όρεξη να κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Πάω να κεράσω 1-2 ποτά λίγο μπλα-μπλα λίγο οφθαλμόλουτρο και φεύγω.
 

Troublemaker_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2017
Μηνύματα
586
Κριτικές
12
Like
2.564
Πόντοι
736
αν πεσει χρημα εχω την εντυπωση οτι παιζει κ πολυ μαλιστα
Ρε φίλε βρες μου έναν που να έχει κάνει κάτι στο συγκεκριμένο μαγαζί…
Πετάτε μία μαλακία θα τρέξουν όλοι να ρίξουν χρήματα και να φύγουν με το πουλί στο χέρι…
 

kritik1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2013
Μηνύματα
915
Κριτικές
33
Like
1.611
Πόντοι
496
Το ερώτημα είναι γιατί να θες να ρίξεις χρήμα να κανεις κάτι με κάποια από το Εδέμ που η πιο όμορφη είναι σαν το Γκολουμ
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.389
Like
3.694
Πόντοι
456
Ρε φίλε βρες μου έναν που να έχει κάνει κάτι στο συγκεκριμένο μαγαζί…
Πετάτε μία μαλακία θα τρέξουν όλοι να ρίξουν χρήματα και να φύγουν με το πουλί στο χέρι…
δεν μιλαω μονο για σεξ αλλα κυριως για αγριο φασωμα λαιβ στο μαγαζι, φιλια κ τα λοιπά κ ισως κανα τσιμπουκι. δεν είπα σε κανέναν να επενδύσει και ολας εκεί.
 
Εγγρ.
23 Φεβ 2023
Μηνύματα
82
Like
99
Πόντοι
0
Και εγω θελω μια προταση αν γινεται απο καποιον που εχει πολυ προσφατη γνωμη για καποιο . Θελω νεαρη σε ηλικια να κανω φασουλα μεχρι 30 δλδ .
 

DEWARSS

Μέγας
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
4.073
Κριτικές
11
Like
17.430
Πόντοι
3.796
Και εγω θελω μια προταση αν γινεται απο καποιον που εχει πολυ προσφατη γνωμη για καποιο . Θελω νεαρη σε ηλικια να κανω φασουλα μεχρι 30 δλδ .
Φίλε Παπαγιάννη ,νεαρή,ομορφη μέχρι 30 σε κωλομπαρο και να περάσεις και καλά με καμία φασουλα ...πλέον μόνο σε σενάριο ταινίας το βλέπω .
Με τα λεφτά που έχεις για επένδυση πάνε νοίκιασε κανένα κοστούμι και κατέβα Λαδάδικα ,άμα σε περάσουν τα μωρά για ματσο πιο φθηνά θα σου βγει και θα γαμησεις κιόλας .
 
Εγγρ.
23 Φεβ 2023
Μηνύματα
82
Like
99
Πόντοι
0
Φίλε Παπαγιάννη ,νεαρή,ομορφη μέχρι 30 σε κωλομπαρο και να περάσεις και καλά με καμία φασουλα ...πλέον μόνο σε σενάριο ταινίας το βλέπω .
Με τα λεφτά που έχεις για επένδυση πάνε νοίκιασε κανένα κοστούμι και κατέβα Λαδάδικα ,άμα σε περάσουν τα μωρά για ματσο πιο φθηνά θα σου βγει και θα γαμησεις κιόλας .
Σεβομαι οτι εισαι παλιος αλλα η απαντηση σου δεν μου αρεσε . Αρχικα ποτε δεν ειπα 'ομορφη' , υστερα και εγω νεος ειμαι φυσικα και θελω νεα στο μοργκαν πχ ειναι η μαριαννα ετων 24 μου ψιλοαρεσε αλλα μοργκαν δεν γινεται τπτ οποτε θελω καπου να βρω νεαρή και να μπορω να κανω και κατι
 
Εγγρ.
23 Φεβ 2023
Μηνύματα
82
Like
99
Πόντοι
0
κωλόμπαρα = κοροιδία κατ΄εμε.
Πρωτη φορα πηγα αδερφε , μπορω να πω οτι πλακα ειχε για 23€ που εδωσα 1 δικο μου 2 γυναικεια . Περασα μια ωρα απο την βραδια μου και μετα εφυγα καυλωμενος για πιατσα οποτε καλα μου καθησε
 

DEWARSS

Μέγας
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
4.073
Κριτικές
11
Like
17.430
Πόντοι
3.796
Σεβομαι οτι εισαι παλιος αλλα η απαντηση σου δεν μου αρεσε . Αρχικα ποτε δεν ειπα 'ομορφη' , υστερα και εγω νεος ειμαι φυσικα και θελω νεα στο μοργκαν πχ ειναι η μαριαννα ετων 24 μου ψιλοαρεσε αλλα μοργκαν δεν γινεται τπτ οποτε θελω καπου να βρω νεαρή και να μπορω να κανω και κατι
Δύσκολα θα βρεις ,
Στα περισσότερα που βλέπεις νεαρές δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι .
Δεν σου απάντησα για να κοροιδεψω ,χιουμοριστικά απλά σου είπα άμα πας στα Λαδάδικα και το παίξεις και λίγο πορτοφόλι θα γαμησεις με λιγότερο κόπο .
Κωλομπαρα που κάνεις φάσεις μέσα πλέον είναι μετρημένα και οι γυναίκες που κάνουν οτιδήποτε είναι παλιές καραβανες .
Ίσως να βρεις καταλάθος αν γυρνάς πολύ .ελπίζω κάποιος από εδώ μέσα να σου βρει κάτι .

Οι νέες γενικά να ξέρεις ,έχουν μπει σε αυτή την δουλειά καθαρά για την αρπαχτη .
Ούτε εξτραδακια κάνουν ούτε κυνηγάν τα πολλά .
Τους ενδιαφέρει μόνο ότι έχει καλό μεροκάματο αλλά θέλουν να το πάρουν και ξεκούραστα .δλδ πάνε μέχρι την σημαία .
Για αυτό και όπου εμφανίζονται γρήγορα εξαφανίζονται ,γιατί απλά κοροϊδεύουν και δεν δουλεύουν .

Μια ακόμη συμβουλή ,μην ψάχνεις να γαμησεις σε τέτοια μαγαζιά ,δεν αξίζουν τα λεφτά που σου ζητάνε για την καβατζα τους .
Καλύτερα πάνε περνα καλά με κάνα δυο ποτάκια όπως είπες και μετά πάνε στα σίγουρα σε ένα στούντιο .
80 και 100 ευρώ για καβατζα θα τα κλάψεις φίλε όπου και να πας
 

Crixus

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2019
Μηνύματα
320
Κριτικές
1
Like
985
Πόντοι
81

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom