Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 825
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
264
Κριτικές
19
Like
1.036
Πόντοι
371
Καλά του κάθησε λοιπόν. Όταν αγοράζει κανείς σπίτι, το θέμα είναι και να βγάλει οικονομικό νόημα η επένδυση του.
Νομίζω ναι. Αν θυμάμαι σωστά το πήρε 110,000, τώρα με το κλειστό γκαράζ το πουλάς >160,000 σίγουρα.
Και να το νοικιάσεις πιστεύω 600-650 θα τα πάρεις.
Εμένα δε θα μου άρεσε να μένω εκεί, αλλά η επιλογή που έκανε είχε από πίσω σκεπτικό και νόημα.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.323
Πόντοι
206
Προκύπτει απότομη ανάπτυξη νέων δομών κατοικίας, όταν ξεσπάνε κρίσεις. Όπως έγινε μετά τη μικρασιατική καταστροφή.

Μπορεί άνετα να ξαναγίνει.

Στην αρχή παντού τσαντίρια, και σπίτια πιο μετά.

Δεν έχουμε κρίση. Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Τότε είμασταν κατεστραμμένη οικονομία μετά από ένα δεκαετή πόλεμο και ξαφνικά ο πληθυσμός μας αυξήθηκε κατά 1000000. Καμία σχέση με τώρα που δεν μπορούμε να αγοράζουμε κάθε χρόνο το τελευταίο iPhone.

Ο μόνος τρόπος για να έχουμε ανάπτυξη είναι να δώσει κίνητρα το Κράτος. Όχι απαραίτητα οικονομικά αλλά διευκολύνσεις. Πχ να μειώσει το κόστος της οικονομικής άδειας ή να αποχαρακτηρίσει εκτάσεις.

Να σου φέρω ένα σχετικό παράδειγμα. Υπάρχει ένας αρχαιολογικός χώρος και δίπλα ο Δήμος έφτιαξε ένα αναψυκτήριο. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να λειτουργήσει διότι υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς. Αλλά στο ίδιο σημείο υπάρχουν σπίτια. Για μάντεψε τι θα γίνει σε 20 μέρες από τώρα; Ναι σωστά θα έχουμε Πάσχα και θα ψήσουμε αρνιά. Το κατάστημα που βάση νόμου είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να έχει πυρασφάλεια είναι παράνομο. Ο κάθε κατσαπλιάς όμως που ψήνει όποτε γουστάρει στο ΊΔΙΟ σημείο όχι.

Το ίδιο ισχύει και στην εδώ περίπτωση σε ένα βαθμό. ΟΚ μικρή μεν επίπτωση σε σχέση με τα υπόλοιπα έργα υποδομής που πρέπει να γίνουν αλλά και πάλι είναι αποτρεπτικό.
 

Watcher17

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
498
Like
1.050
Πόντοι
201
Κάποιος θα μπορούσε να πει να μην πηγαίνεις και εσύ στην επαρχία
Εγώ δεν πηγαίνω επαρχια γιατι δεν μου αρέσει.Οι Επαρχιώτες αφού δεν τους αρέσει η Αθηνα....γιατι έρχονται εδώ?
Άσε που εγώ αν εμένα κάπου επαρχία, δεν θα έβριζα το χωριό που μου δίνει δουλεια και μου δίνει να φαω....οπότε σεβασμός.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.230
Κριτικές
49
Like
22.153
Πόντοι
24.596
Κεντρο και ευρυτερη Αθηνα πιο κατω πλεον απο Χαρτουμ και Ντακα,5 εκατομμυρια ,3 απο τα οποια λαθρο.
Ολη η Αττικη 7 εκατομμυρια ,λαθρο περιπου 5.
κανονικα θελει γκρεμισμα τα 3/4 και ξεμπαζωμα Κηφισου,Ιλισου,Ηριδανου ταυτοχρονα με ποινικοποιηση αστεγιας,τοξικοεξαρτησης και εφαρμογης Σαριας σε παραβατικους.
να μεινει δηλαδη ενα εκατομμυριο max και οι υπολοιποι επαρχια,καγκελο η λακκο:confused::confused::confused:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.282
Like
15.932
Πόντοι
3.656
Στην Αμερική πάντως το κάνουνε..μένουν στο Νιού Τζέρσι..70 μιλια μακρυά..και δουλεύουν στο Μανχάταν
Σιγά μην είναι και 100 μίλια ....

Οι γειτονιές με σπίτια που μένουν εργαζόμενοι στο μανχάταν είναι 20-25 ... έχει και κάποιες κάτω από 20.
Με το τρένο πας σε μισή ώρα με κόστος χώμα σε πολλές γειτονιές του νιου τζέρσι από το μανχάταν .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.282
Like
15.932
Πόντοι
3.656
Τα σπίτια πάντως, έχουν διάρκεια αλλά δεν είναι και κορυφαία επένδυση ... μη τρελαθούμε .........


Η χρυσή αγγλίας ελισάβετ νέα κοπή , το 2004 είχε 78€ το κομμάτι . Σήμερα, έχει 580€ .
Φαντάσου αντί για σπίτι το 2004 να έκανε κάποιος τα λεφτά του χρυσές ...
 

Watcher17

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
498
Like
1.050
Πόντοι
201
Ρε μπρο 0ταν ο άλλος μπορεί να έχει σπίτι ή δουλειά Αθήνα τι να κάνει? Να τα αφήσει.ολα.και να πάει επαρχία? Επίσης πχ κάποιος μπορεί να χρειαστεί να δουλέψει μερικά χρόνια Αθήνα η να σπουδάζει και να μένει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΆ αυτό δεν σημαίνει ότι η Αθήνα είναι καλό μέρος να ζει κάποιος ακόμα και αν το επιλέγει...οκ έχει μερικά σημεία τρομερά και έχει και αρκετές επιλογές αλλά έχει και εγκληματικοτητα βρώμα καυσαεριο υποκοσμο και διάφορα άλλα προβλήματα που έχουν μεγάλες πόλεις οπως παρκιν κίνηση και άλλα
Αν πας Αχαρνών κ πέριξ εκεί έχει βρώμα.Οπουδηποτε αλλού είναι μια χαρά.
Δεν υπάρχει αναγκαστικά.Μεσα τους γουστάρουν την Αθηνα και ας την βριζουν..Αν τους είναι τόσο απεχθες και βόθρος και ολα αυτά που λένε.
Να φύγουν πίσω Πατρικό.
Όταν φεύγουν όλοι οι επαρχιώτες η Αθηνα είναι πιο όμορφη από ποτέ.
Όσο δεν την θέλετε εσείς,πίστεψέ με τόσο δεν σας θέλει και η Αθηνα.
Επίσης με ενοχλει αφάνταστα να τα τσουβαλιαζουμε ολα σε ένα σακί επειδή θέλετε.. ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να την βγάλετε χάλια.Εγω τόσες μέρες δεν έχω προσβάλει καμία επαρχία,κανένα χωριό.Ουτε έχω πει την λεξεις:Καραβλαχοι,βοσκοί,Τσοπανηδες κτλ.
Οπότε καλό θα ήταν..αφού είστε εδω(προφανώς σας δίνει ενα πιατο φαγητό) να σεβόμαστε λίγο την πόλη που μας το προσφέρει.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.559
Πόντοι
5.577
Κεντρο και ευρυτερη Αθηνα πιο κατω πλεον απο Χαρτουμ και Ντακα,5 εκατομμυρια ,3 απο τα οποια λαθρο.
Ολη η Αττικη 7 εκατομμυρια ,λαθρο περιπου 5.
κανονικα θελει γκρεμισμα τα 3/4 και ξεμπαζωμα Κηφισου,Ιλισου,Ηριδανου ταυτοχρονα με ποινικοποιηση αστεγιας,τοξικοεξαρτησης και εφαρμογης Σαριας σε παραβατικους.
να μεινει δηλαδη ενα εκατομμυριο max και οι υπολοιποι επαρχια,καγκελο η λακκο:confused::confused::confused:
κατι πηγε να κανει ο κουλης με τα εμβολια αλλα δεν ολοκληρωσε :confused:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.559
Πόντοι
5.577
Τα σπίτια πάντως, έχουν διάρκεια αλλά δεν είναι και κορυφαία επένδυση ... μη τρελαθούμε .........


Η χρυσή αγγλίας ελισάβετ νέα κοπή , το 2004 είχε 78€ το κομμάτι . Σήμερα, έχει 580€ .
Φαντάσου αντί για σπίτι το 2004 να έκανε κάποιος τα λεφτά του χρυσές ...
σπιτια, λιρες, ασημι, χαλκος.... για τον ιδιο λογο εχουν ανεβει ολες οι εμπραγματες αξιες, γιατι κοβεται πληθωριστικο χρημα
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.559
Πόντοι
5.577
η ντορα ειχε την ιδεα να δωσουν στους πακηδες σπιτια ρημαδια να πανε να ζωντανεψουν την παρατημενη υπαιθρο, αλλα δεν προχωραει η ιδεα, οι τυποι προτιμουν τα επιδοματα και τη μπιχλα του κεντρου παρα να βοσκουν προβατα :confused::confused::confused:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.282
Like
15.932
Πόντοι
3.656

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.282
Like
15.932
Πόντοι
3.656
Ωραία αν είσαι άντρας και έχεις χτυπήσει και δεν μπορ3ις να τρέξεις η να χτυπήσεις πάλι φοβάσαι δεν είναι θέμα άντρα αν ο άλλος κρατάει ένα μαχαίρι η ένα οπλο


Θα σου την πέσουν με μαχαίρι ή όπλο .... στις γειτονιές της αθήνας που λες ... ή στην κηφισιά ;;;;;
Τι συζητάμε ρε φίλε ;;;
 

Watcher17

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
498
Like
1.050
Πόντοι
201
Αδερφέ τα έχεις παρεξηγηαει δεν κραζουμε εσένα η όποιον μένει στην Αθήνα κραζουμε το κράτος που έχει αφήσει την πιο ιστορική πρωτεύουσα της Ευρώπης στην μοίρα της..
Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις ελεύθερος σε περιοχές όχι μόνο όπως η ομονοια και το Μεταξουργείο αλλά όπως και τα σεπολια η Κυψέλη και ακόμη και η Κηφισιά..
Είναι μια πόλη με 3εκ λαθρο 1εκ γυφτους ξένους (τύπου ρωσσοποντιους ρουμανους ουρανούς κτλπα) και 3κ κανονικό πληθυσμό που δεν περνάει καλά και αυτό φαίνεται ότι από την στιγμή που έχει έστω και 1 μέρα ελεύθερη τρέχει μακριά να φύγει...μπορώ να σου πω και άλλες περιοχές και ειδικά γειτονιές αλλά δεν έχει νόημα νομίζω καταλαβαίνεις..
Τωρα αν ξεχωρίσεις εσύ περιοχές τυπου παραλιακή και βπ καντο αλλά όταν λέμε Αθήνα μιλάμε για κέντρο και καταλαβαίνεις ότι οι περιοχές που τέτοια ώρα (11 το βράδυ) δεν περπατάς μονος ακόμα και άντρας να είσαι ειναι περισσότερες από αυτές που νιώθεις ασφάλεια...
Αλλά και στις καλές περιοχές να μένεις είτε για κάποια έξοδο είτε για κάποια δουλειά θα χρειαστεί να πας κέντρο που εκεί θα δεις να τρυπιουντε μπροστά σου μέσα στα μέτρο η στους δρόμους τις ομονοιας και του Θησείου
Καταρχήν σου δίνω εύσημα που μιλάς με επιχειρήματα και δεν βρίζεις σαν μερικά διποδα ζώα εδώ μέσα.Εχεις τον σεβασμό μου.
Αν μιλάμε μόνο για κέντρο ναι έχεις απόλυτο δικιο και συμφωνώ μαζί σου.Απλα όπως βλέπεις και εσύ είναι πάρα πολλοί που συνχεουν το κέντρο...με ΟΛΗ την Αθήνα.Αυτό είναι τουλάχιστον χυδαίο,σίγουρα θα συμφωνείς.
Αυτό εμένα με εξοργίζει γιατί ποτέ δεν έχω υποτιμήσει η βρίσει κανένα χωριό κτλ.Απλα δεν μου αρέσει γιατί ίσως δεν έχω μεγαλώσει εκεί.Αλλα σε καμία περίπτωση δεν βρίζω τυπου:Σίχαμα,βόθρος, χωματερή κτλ ΚΑΝΕΝΑ ΧΩΡΙΟ , από ανθρώπους που έχουν μένος με την Πόλη Μου.Ελπιζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.Εσυ από όπου και αν προέρχετσαι ,δεν θα μιλήσω ποτέ άσχημα για τον τόπο σου.Γιατι έχεις τα δικά σου βιώματα,αναμνήσεις,πρώτους έρωτες κτλ.
Αυτά τα πράγματα είναι ιερά.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.230
Κριτικές
49
Like
22.153
Πόντοι
24.596
παντως θα ηταν χρησιμη στο νημα συμμετοχη Alex71 με τεχνογνωσια και αναλυτικο οδηγο για αποφυγη σκατογειτονιων,ουσιαστικα ολης της Αθηνας δηλαδη,και κρυφες διαδρομες τυπου Μαρουσι-Περαμα μεσω Αλιαρτου,4 ωρες και 45 λεπτα χωρις διοδια:confused::confused::confused:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.366
Like
10.885
Πόντοι
3.556
Τα σπίτια πάντως, έχουν διάρκεια αλλά δεν είναι και κορυφαία επένδυση ... μη τρελαθούμε .........


Η χρυσή αγγλίας ελισάβετ νέα κοπή , το 2004 είχε 78€ το κομμάτι . Σήμερα, έχει 580€ .
Φαντάσου αντί για σπίτι το 2004 να έκανε κάποιος τα λεφτά του χρυσές ...

Η επενδυση της γενιας μας ηταν αυτη:


Ολα τα αλλα ειναι καραμελες μπροστα σε αυτην την ευκαιρια που περασε μπροστα στα ματια μας...
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.282
Like
15.932
Πόντοι
3.656
Ολα τα αλλα ειναι καραμελες μπροστα σε αυτην την ευκαιρια που περασε μπροστα στα ματια μας...
Μιλάω για καταστάσεις χωρίς ρίσκο τύπε.
Όχι μετοχές, κρυπτονομίσματα , φόρεξ κτλ .
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.366
Like
10.885
Πόντοι
3.556
οι τυποι προτιμουν τα επιδοματα και τη μπιχλα του κεντρου παρα να βοσκουν προβατα :confused::confused::confused:

Τυπε ξερεις κανενα που θα επελεγε το αντιθετο;

Εδω ολοκληρη γενια Ελληνων πριν απο τους Πακηδες εκανε ακριβως το ιδιο, επελεξε αραλικι στο Δημοσιο απο τα χωραφια και τα ζωα του μπαμπα τους
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.608
Like
11.363
Πόντοι
3.656

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.282
Like
15.932
Πόντοι
3.656
Τυπε ξερεις κανενα που θα επελεγε το αντιθετο;

Εδω ολοκληρη γενια Ελληνων πριν απο τους Πακηδες εκανε ακριβως το ιδιο, επελεξε αραλικι στο Δημοσιο απο τα χωραφια και τα ζωα του μπαμπα τους


Το πρόβλημα με τα χωράφια, είναι ότι το 99% των αγροτών , έχει αρχίδια χωράφια.

Με 100 ελιές δεν κάνεις τίποτε.

Από το υπόλοιπο 1% κανείς δεν τα παρατάει , είναι τσιφλικάδες ζάμπλουτοι .
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.366
Like
10.885
Πόντοι
3.556
Το πρόβλημα με τα χωράφια, είναι ότι το 99% των αγροτών , έχει αρχίδια χωράφια.

Με 100 ελιές δεν κάνεις τίποτε.

Από το υπόλοιπο 1% κανείς δεν τα παρατάει , είναι τσιφλικάδες ζάμπλουτοι .

Μεγαλη συζητηση αυτη. Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι η γενια που λεγαμε παραμορφωσε τοσο τα πραγματα που θεσεις μηδενικης σημασιας-προσφορας σε κατι υπογες του Δημοσιου, αμοιβανε 5 φορες πανω σε σχεση με την ενασχοληση στον αγροτικο τομεα

Οποτε ο αλλος ελεγε, ας αφησω τα χωραφια στη Λειβαδια, και ας παω κλητηρας εκει (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΠΑΠ, Υπουργεια, Βουλη, κλπ) και να αμοιβομαι με τα 5πλασια

8.000 ευρω το ετησιο εισοδημα απο τα χωραφακια-ζωα μου, 40.000 ευρω απο την καρεκλα που μου εταξε ο βουλευτης ΧΧΧΧΧΧΧ-ΟΠΟΥΛΟΣ, χαζος ειμαι να μη δεχτω και εχω και 2 παιδακια να θρεψω;

Ελα ομως που τα 40Κ ητανε καθαρα επιδομα ψηφου πληρωμενο απο τα δανεικα

Και φτασαμε εδω που φτασαμε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom