Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.832
Πόντοι
206
Όντως σημαντικό τμήμα κάθε οικονομικής ανάλυσης στο τομέα των μεταφορών είναι, αν αυτά που αγοράζουμε αντέχουν στο χρόνο.

Ο Δήμος έχει μεν κάποια χρήματα από τέλη και δάνεια τώρα, αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.
Οποτε ο Merc (κινητηρας) zdf (κιβωτιο) ΕΛΒΟ (αμαξωμα) συνδιασμος που αντεχουν 25 χρονια με εκατομμυρια χιλιομετρα κατω απο αντιξοες συνθηκες (αλλοπροσαλλος καιρος παγωνια/καυσωνας, αθλιοι δρομοι, βρωμιαρηδες επιβατες) και μιλαω ιδιως για την "φυσαρμονικα" λογω ιδιαιτεροτητος σασι, ειναι ακρως επιτυχημενος.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.833
Κριτικές
5
Like
6.244
Πόντοι
2.306
Δεν ρωτησες τπτ. Η τηγανιτα με τυρι ή ζαχαρη; Να δουμε αν ζουμε ως τοτε τα κινεζικα σε 24 χρονια πως θα ειναι....
Όλο γκρίνια και μομφές είσαι.
Τα αμάξια συμπεριφέρονται άψογα στον δρόμο. Μπες μέσα να κρίνεις μόνο σου.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.833
Κριτικές
5
Like
6.244
Πόντοι
2.306
Οποτε ο Merc (κινητηρας) zdf (κιβωτιο) ΕΛΒΟ (αμαξωμα) συνδιασμος που αντεχουν 25 χρονια με εκατομμυρια χιλιομετρα κατω απο αντιξοες συνθηκες (αλλοπροσαλλος καιρος παγωνια/καυσωνας, αθλιοι δρομοι, βρωμιαρηδες επιβατες) και μιλαω ιδιως για την "φυσαρμονικα" λογω ιδιαιτεροτητος σασι, ειναι ακρως επιτυχημενος.
Γιατί στον πούτσο είπαν "φυσαρμόνικα" αυτόν τον τύπο λεωφορείου, ποτέ δεν κατάλαβα.
Επίσης, πήγαινε στις ΟΣΥ να σου δώσουν στοιχεία πόσα ΕΛΒΟ 18μετρα με φυσούνα (έτσι έπρεπε να λέγονται) έχουν καεί στον δρόμο.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.833
Κριτικές
5
Like
6.244
Πόντοι
2.306
Τα ηλεκτρικα γενικός δεν θα βασταξουν πολύ, ακόμα και ας είναι γερμανικής η ιταλικής κατασκευής
Η μαλακία στην αγορά των ηλεκτρικών δεν έχει να κάνει με τα ίδια τα οχήματα και την αντοχή τους.
Έχει να κάνει με την επιλογή να αγοραστεί διαφορετικός τύπος ηλεκτροκίνητου οχήματος, την ώρα που υπάρχουν τόσα τρόλεϊ και έτοιμο εναέριο δίκτυο και δεν βγαίνουν έξω ούτε τα μισά οχήματα καθημερινά.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.832
Πόντοι
206
Γιατί στον πούτσο είπαν "φυσαρμόνικα" αυτόν τον τύπο λεωφορείου, ποτέ δεν κατάλαβα.
Επίσης, πήγαινε στις ΟΣΥ να σου δώσουν στοιχεία πόσα ΕΛΒΟ 18μετρα με φυσούνα (έτσι έπρεπε να λέγονται) έχουν καεί στον δρόμο.
εμεις που τα καβαλαμε ετσι τα λεμε, εσυ οδηγα το σμαρτ σου και μην εχεις αποψη για ολα ως ειδικος. ας καηκανε, να δω στον καυσωνα τα κινεζικα πως θα αντεξουν, και αμα πεσει κανα χιονι να μενουν απο μπαταρια
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.832
Πόντοι
206
Η μαλακία στην αγορά των ηλεκτρικών δεν έχει να κάνει με τα ίδια τα οχήματα και την αντοχή τους.
Έχει να κάνει με την επιλογή να αγοραστεί διαφορετικός τύπος ηλεκτροκίνητου οχήματος, την ώρα που υπάρχουν τόσα τρόλεϊ και έτοιμο εναέριο δίκτυο και δεν βγαίνουν έξω ούτε τα μισά οχήματα καθημερινά.
τα τρολλευ "ειδημονα" απαιτουν προδιαγραφες. πχ στο Ζωγραφου που ειδαμε τα κινεζικα, θα πρεπει να περαστουν γραμμες εναεριες δλδ κοψιμο δεντρων κτλ. αυτο για εσενα ειναι πιο ευκολο ως επιλογη; κοιτα μην μεινει απο κιβωτιο το σμαρτ τον ηπιες
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.833
Κριτικές
5
Like
6.244
Πόντοι
2.306
εμεις που τα καβαλαμε ετσι τα λεμε, εσυ οδηγα το σμαρτ σου και μην εχεις αποψη για ολα ως ειδικος. ας καηκανε, να δω στον καυσωνα τα κινεζικα πως θα αντεξουν, και αμα πεσει κανα χιονι να μενουν απο μπαταρια
Δε χρειάζεται τύπε να οδηγάω το "Smart" μου, είμαι μια ανάσα απ' τη δουλειά μου.
:cheesy::cheesy:
Κάνε εσύ 3,5 χιλιόμετρα Αιγινήτειο - Πλατεία Βικτωρίας με τα πόδια γιατί έχει ποδηλατικό αγώνα!
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.832
Πόντοι
206
Δε χρειάζεται τύπε να οδηγάω το "Smart" μου, είμαι μια ανάσα απ' τη δουλειά μου.
:cheesy::cheesy:
Κάνε εσύ 3,5 χιλιόμετρα Αιγινήτειο - Πλατεία Βικτωρίας με τα πόδια γιατί έχει ποδηλατικό αγώνα!
χτυπημα κατω απο την μεση. παλι καλα που ΜΠΟΡΩ και κανω τετοιες διαδρομες με τα ποδια. κοιτα μην σε πιασει οτι επιασε εμενα που 7 χρονια ημουν μια ανασα απο την δουλεια μου επισης....
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.833
Κριτικές
5
Like
6.244
Πόντοι
2.306
τα τρολλευ "ειδημονα" απαιτουν προδιαγραφες. πχ στο Ζωγραφου που ειδαμε τα κινεζικα, θα πρεπει να περαστουν γραμμες εναεριες δλδ κοψιμο δεντρων κτλ. αυτο για εσενα ειναι πιο ευκολο ως επιλογη; κοιτα μην μεινει απο κιβωτιο το σμαρτ τον ηπιες
Βρε κατακαημένε πελατάκο του ΟΑΣΑ μας, είπα εγώ να πάνε τα τρόλεϊ στου Ζωγράφου;;;;
Είπα για μεγάλη επέκταση δικτύου; Είπα για την ανεξήγητη επιλογή του ΟΑΣΑ να απαξιώσει το υπάρχον δίκτυο και το τροχαίο υλικό.
Σε ενοχλεί που υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις επί του θέματος των συγκοινωνιών;
Σε πειράζει;
Να μη σε πειράζει.
Ο ΟΑΣΑ για εσένα σκέφτεται μωρέ!
Θα συνεχίσουν να σε εξυπηρετούν με τα ΕΛΒΟ 24 - 25 ετών και τα Irisbus 20 ετών για αρκετά χρόνια ακόμα!
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

χτυπημα κατω απο την μεση. παλι καλα που ΜΠΟΡΩ και κανω τετοιες διαδρομες με τα ποδια. κοιτα μην σε πιασει οτι επιασε εμενα που 7 χρονια ημουν μια ανασα απο την δουλεια μου επισης....
Τι σε έπιασε τύπε;;;;
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.832
Πόντοι
206
Βρε κατακαημένε πελατάκο του ΟΑΣΑ μας, είπα εγώ να πάνε τα τρόλεϊ στου Ζωγράφου;;;;
Είπα για μεγάλη επέκταση δικτύου; Είπα για την ανεξήγητη επιλογή του ΟΑΣΑ να απαξιώσει το υπάρχον δίκτυο και το τροχαίο υλικό.
Σε ενοχλεί που υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις επί του θέματος των συγκοινωνιών;
Σε πειράζει;
Να μη σε πειράζει.
Ο ΟΑΣΑ για εσένα σκέφτεται μωρέ!
Θα συνεχίσουν να σε εξυπηρετούν με τα ΕΛΒΟ 24 - 25 ετών και τα Irisbus 20 ετών για αρκετά χρόνια ακόμα!
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Τι σε έπιασε τύπε;;;;
πελατακο ε; οκ
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
622
Like
1.726
Πόντοι
206
Η μαλακία στην αγορά των ηλεκτρικών δεν έχει να κάνει με τα ίδια τα οχήματα και την αντοχή τους.
Έχει να κάνει με την επιλογή να αγοραστεί διαφορετικός τύπος ηλεκτροκίνητου οχήματος, την ώρα που υπάρχουν τόσα τρόλεϊ και έτοιμο εναέριο δίκτυο και δεν βγαίνουν έξω ούτε τα μισά οχήματα καθημερινά.
Γιατι δεν θα εχουν ανταλλακτικα και δεν τα βγαζουν εξω λογικα η μηχανικους.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.833
Κριτικές
5
Like
6.244
Πόντοι
2.306
Γιατι δεν θα εχουν ανταλλακτικα και δεν τα βγαζουν εξω λογικα η μηχανικους.
Αυτό που εγώ γνωρίζω είναι ότι δεν έχουν οδηγούς με την κατάλληλη κατηγορία διπλώματος για να οδηγούν τα 18μετρα.
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
622
Like
1.726
Πόντοι
206
Αυτό που εγώ γνωρίζω είναι ότι δεν έχουν οδηγούς με την κατάλληλη κατηγορία διπλώματος για να οδηγούν τα 18μετρα.
Να τα πάνε σε ιδιώτες για να λυθει το πρόβλημα γιατί με τέτοιο μπουρδέλο κράτος θα το λύσουν ποτέ.
 

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
492
Κριτικές
1
Like
629
Πόντοι
81
Άλλη φάση. Ο Έλληνας μόλις ακούσει 3 λίρες τουλάχιστον το εισιτήριο για τις μεγάλες διαδρομές, και χωρίς δυνατότητα κάρτας απεριορίστων διαδρομών, θα πηδήξει από το παράθυρο.
Στο Λονδίνο φορτώνεις την oyster card και σε χρεώνει την διαδρομή αλλά όταν συμπληρώσεις το ημερήσιο ανώτατο όριο δεν σε χρεώνει επιπλέον και για την υπόλοιπη μέρα μετακινείσαι δωρεάν απεριόριστα. Εκτός αν πας σε μεγαλύτερη ζώνη.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
928
Like
1.832
Πόντοι
206
Κλεινοντας 3 μηνες "αποτοξινωσης" ακομα νοιωθω τις συνεπειες αυτης. Καθε φορα που κατεβαινω για δουλεια, κατευθειαν νοιωθω την τοξικοτητα του κεντρου της Αθηνας, του περιβαλλοντος. Οι φρενηρης/αλλοπροσαλλοι ρυθμοι, οι υποδομες/περιβαλλον, η ταση ολοι να πιανιονται με το παραμικρο να καυγαδισουν, ο συνεχης θορυβος, η βρωμα, κ.α. Πιανω τον εαυτο μου μεσα στα πρωτα 5 λεπτα να "αλλαζω" απο οτι ημουν πιο πριν καθοδον για δουλεια, αντιστεκομαι να μπω σοτν χορο του γυρω μου καθε μερα, ειμαι σε αποτοξινωση και το παλευω. Με σωνει κυριολεκτικα με σωνει η ωρα που φευγω. Πως ζουσα τοσα χρονια μεσα σε αυτη τη ζουγκλα.....
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.643
Like
3.529
Πόντοι
456
Κλεινοντας 3 μηνες "αποτοξινωσης" ακομα νοιωθω τις συνεπειες αυτης. Καθε φορα που κατεβαινω για δουλεια, κατευθειαν νοιωθω την τοξικοτητα του κεντρου της Αθηνας, του περιβαλλοντος. Οι φρενηρης/αλλοπροσαλλοι ρυθμοι, οι υποδομες/περιβαλλον, η ταση ολοι να πιανιονται με το παραμικρο να καυγαδισουν, ο συνεχης θορυβος, η βρωμα, κ.α. Πιανω τον εαυτο μου μεσα στα πρωτα 5 λεπτα να "αλλαζω" απο οτι ημουν πιο πριν καθοδον για δουλεια, αντιστεκομαι να μπω σοτν χορο του γυρω μου καθε μερα, ειμαι σε αποτοξινωση και το παλευω. Με σωνει κυριολεκτικα με σωνει η ωρα που φευγω. Πως ζουσα τοσα χρονια μεσα σε αυτη τη ζουγκλα.....

Άραξε πάντως μια φορά στην Πλατεία Μητροπόλεως π.χ. Με το σκύλο και με όλα. Θα δεις απογευματινές ώρες και μικρά παιδιά να παίζουν μπαλίτσα στην πλατεία. Μπάλες πουλάν τα κοντινά περίπτερα, η φάση παίζει συχνά.

Ή ακόμη καλύτερα, μια βόλτα στην Διονυσίου Αεροπαγίτου, Αποστόλου Παύλου προς και από Ακρόπολη μεριά. Άλλη κατάσταση. Χωρίς μαγαζιά και βιτρίνες, αλλά με πάρκο, με πράσινο, συνολικά μια πολύ ειρηνική ατμοπσφαιρα. Για την οποία έρχονται Αθηναίοι από παντού, αλλά και τουρίστες από όλον τον κόσμο. Ε, δεν θα πας και στην Πλάκα ή τη Μακρυγιάννη να σου πιάσουν τον κώλο οι ταβέρνες, αλλά για βόλτα καλά είναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom