Νέα

Και όμως θα γίνει: Γιορτή Κάνναβης στο Σύνταγμα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα salonikios21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 421
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Υπερ η κατα της νομιμοποιησης της κανναβης

  • Υπέρ

    Ψήφοι: 79 59,8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 30 22,7%
  • Δεν μ' ενδιαφερει.

    Ψήφοι: 23 17,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    132

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Το αλκοολ σκοτωνει χειρωτερα απο την καναβη πολλα νομιμα και παρανομα.Αλλα μερικοι το δινουν στο παιδι τους σαν ''τελετη ενιλικιωσης''...
Η κανναβη ποτε δε σκοτωσε τυπε. :dancing:
 

STELIOS77

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Δεκ 2005
Μηνύματα
6.726
Κριτικές
28
Like
2.508
Πόντοι
6.265
τσιμπα και εσυ κουλτουριαρη μαστουρη της δεκαρας


Οι άμεσες επιπτώσεις της χρήσης μαριχουάνας περιλαμβάνουν ταχυπαλμία, αποπροσανατολισμό, μείωση του συντονισμού του σώματος, που συχνά ακολουθούνται από κατάθλιψη ή υπνηλία. Μερικοί χρήστες υποφέρουν από κρίσεις πανικού ή άγχους.

Αλλά το πρόβλημα δεν τελειώνει εκεί. Σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες, το δραστικό συστατικό της κάνναβης, το THC, παραμένει στο σώμα για εβδομάδες ή και ακόμα περισσότερο.

Ο καπνός της μαριχουάνας περιέχει 50% έως 70% περισσότερες καρκινογόνες ουσίες από τον καπνό του τσιγάρου. Μια μεγάλη ερευνητική μελέτη αναφέρει ότι ένα μονάχα τσιγαριλίκι κάνναβης μπορεί να προκαλέσει τόση ζημιά στους πνεύμονες όση προκαλούν πέντε κανονικά τσιγάρα που καπνίζονται το ένα μετά το άλλο στη σειρά. Όσοι καπνίζουν χρόνια τσιγαριλίκι συχνά υποφέρουν από βρογχίτιδα, μια φλεγμονή της αναπνευστικής οδού.

Το ναρκωτικό μπορεί να επηρεάσει περισσότερα πράγματα από τη σωματική σου υγεία. Μελέτες στην Αυστραλία το 2008 συνέδεσαν τη μεγάλη και χρόνια χρήση μαριχουάνας με εγκεφαλικές ανωμαλίες. Τα συμπεράσματα αυτά υποστηρίζονται από παλαιότερες έρευνες για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της μαριχουάνας, οι οποίες δείχνουν αλλαγές στον εγκέφαλο παρόμοιες με εκείνες που προκαλούνται από τη μακροχρόνια χρήση άλλων, σκληρών ναρκωτικών. Πολλές μελέτες δείχνουν ότι υπάρχει σχέση μεταξύ συνεχιζόμενης χρήσης μαριχουάνας και ψύχωσης.
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.322
Κριτικές
9
Like
4.650
Πόντοι
1.830
Το αλκοολ σκοτωνει χειρωτερα απο την καναβη.Αλλα μερικοι το δινουν στο παιδι τους σαν ''τελετη ενιλικιωσης''...

Τι εννοείς σκοτώνει χειρότερα; υπάρχει και το 'σκοτώνω καλύτερα'; Το ένα προκαλεί θανάτους, το άλλο όχι. Τόσο απλά.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Η κανναβη ποτε δε σκοτωσε τυπε. :dancing:
Μπορει και να σκοτωσε εμεσα...το θεμα ειναι γιατι να ξεχωριζουμε τα ναρκωτικα? Γιατι το να μαζευεσαι και να μπεκρουλιαζεις να ειναι αποδεκτο και το να μαζευεσαι και να ντουμανιαζεις να μην ειναι?
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
τσιμπα και εσυ κουλτουριαρη μαστουρη της δεκαρας


Οι άμεσες επιπτώσεις της χρήσης μαριχουάνας περιλαμβάνουν ταχυπαλμία, αποπροσανατολισμό, μείωση του συντονισμού του σώματος, που συχνά ακολουθούνται από κατάθλιψη ή υπνηλία. Μερικοί χρήστες υποφέρουν από κρίσεις πανικού ή άγχους.

Αλλά το πρόβλημα δεν τελειώνει εκεί. Σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες, το δραστικό συστατικό της κάνναβης, το THC, παραμένει στο σώμα για εβδομάδες ή και ακόμα περισσότερο.

Ο καπνός της μαριχουάνας περιέχει 50% έως 70% περισσότερες καρκινογόνες ουσίες από τον καπνό του τσιγάρου. Μια μεγάλη ερευνητική μελέτη αναφέρει ότι ένα μονάχα τσιγαριλίκι κάνναβης μπορεί να προκαλέσει τόση ζημιά στους πνεύμονες όση προκαλούν πέντε κανονικά τσιγάρα που καπνίζονται το ένα μετά το άλλο στη σειρά. Όσοι καπνίζουν χρόνια τσιγαριλίκι συχνά υποφέρουν από βρογχίτιδα, μια φλεγμονή της αναπνευστικής οδού.

Το ναρκωτικό μπορεί να επηρεάσει περισσότερα πράγματα από τη σωματική σου υγεία. Μελέτες στην Αυστραλία το 2008 συνέδεσαν τη μεγάλη και χρόνια χρήση μαριχουάνας με εγκεφαλικές ανωμαλίες. Τα συμπεράσματα αυτά υποστηρίζονται από παλαιότερες έρευνες για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της μαριχουάνας, οι οποίες δείχνουν αλλαγές στον εγκέφαλο παρόμοιες με εκείνες που προκαλούνται από τη μακροχρόνια χρήση άλλων, σκληρών ναρκωτικών. Πολλές μελέτες δείχνουν ότι υπάρχει σχέση μεταξύ συνεχιζόμενης χρήσης μαριχουάνας και ψύχωσης.
Peer-reviewed κι αυτα? Ουτε πηγη απο τη φυλλαδα που τα ξεσηκωσες δεν εβαλες ρε κακομοιρη. Αντε παραπερα φασιστακι.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Τι εννοείς σκοτώνει χειρότερα; υπάρχει και το 'σκοτώνω καλύτερα'; Το ένα προκαλεί θανάτους, το άλλο όχι. Τόσο απλά.
Σκοτωνει πιο ευκολα.Προκαλει μεγαλυτερη ζημια στον οργανισμο,εθιζεσαι ευκολοτερα.Και τα 2 μπορουν να σκοτωσουν με διαφορετικο τροπο.
 

gorginos

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0

Λοιπόν αγαπητέ επειδή αρκετοί απο εδώ μέσα κινούμαστε στο χώρο των ανθρωπιστικών επιστημών και έχουμε γνώσεις στατιστικών αναλύσεων καθως και πώς μπορούν αυτές να μαγειρευτούν (βλέπε P-value κλπ) θα μπορούσα κι εγω με τη σειρά μου με βιβλιογραφική ανασκόπηση (scopus, papmed κλπ) να σου απαριθμήσω πλείστες έρευνες για να υπερασπιστώ τη γνώμη μου. Ωστόσο δεν νομίζω ότι θα ασχοληθώ...γιατί όπως έγραψες είμαι...γατάκι...με βαθμό πτυχιού...που ζαλίζει...σε τομέα υγείας....καληνύχτα σου..
 

STELIOS77

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Δεκ 2005
Μηνύματα
6.726
Κριτικές
28
Like
2.508
Πόντοι
6.265
Ηθελες και το λινκ δηλαδη βλακακο?


μαστουρο πρεζακι



ενας αριστερος που να μην ειναι και παλιοπουσταρα  :gay:

και πρεζακι υπαρχει?
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Ας τολμησω κι ενα επιπεδο πιο μεσα, αν και δε το βλεπω να εκτιμαται απο πολλους...


The modern incarnation of the drug war began with the Nixon administration. It was launched deliberately to target Nixon’s enemies, including especially blacks and the young. Confirmation of this comes from no less a source than Nixon’s White House counsel (and Watergate conspirator) John Erlichman, a member of Nixon’s inner circle and one of his most influential advisers.

During an interview with investigative author Dan Baum, he unburdened himself of the following admission, which was included in Baum’s 1995 book Smoke and Mirrors: The War on Drugs and the Politics of Failure:


“Look, we understood we couldn’t make it illegal to be young or poor or black in the United States, but we could criminalize their common pleasure. We understood that drugs were not the health problem we were making them out to be, but it was such a perfect issue for the Nixon White House that we couldn’t resist it.”
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Λοιπόν αγαπητέ επειδή αρκετοί απο εδώ μέσα κινούμαστε στο χώρο των ανθρωπιστικών επιστημών και έχουμε γνώσεις στατιστικών αναλύσεων καθως και πώς μπορούν αυτές να μαγειρευτούν (βλέπε P-value κλπ) θα μπορούσα κι εγω με τη σειρά μου με βιβλιογραφική ανασκόπηση (scopus, papmed κλπ) να σου απαριθμήσω πλείστες έρευνες για να υπερασπιστώ τη γνώμη μου. Ωστόσο δεν νομίζω ότι θα ασχοληθώ...γιατί όπως έγραψες είμαι...γατάκι...με βαθμό πτυχιού...που ζαλίζει...σε τομέα υγείας....καληνύχτα σου..
Ωπα μεγαλε μισο να πιασω τις δραμαμινες. Ασε τυπε, το επίπεδό σου φανηκε στο προηγουμενο ποστ σου που σχολιασα, δε μαζευεται τωρα. Καλα Χριστουγεννα.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Γιατι σε ολα τα θεματα της ζωης μπερδευετε τις πολιτικες πεποιθησεις?  :S
Ελληναρομπαρμπαδοκαταλοιπα  :2funny:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.599
Κριτικές
1
Like
30.312
Πόντοι
8.006
Το αλκοολ σκοτωνει χειρωτερα απο την καναβη.Αλλα μερικοι το δινουν στο παιδι τους σαν ''τελετη ενιλικιωσης''...
Aρα λοιπον εσυ λες το εξης.

1) Το αλκοολ κανει κακο.
2) Η κανναβη κανει κακο.
3) Το αλκοολ επιτρεπεται.

Αρα να επιτραπει και η καναβη.
Σορυ εγω δεν βλεπω λογικο συνειρμο σε αυτό.
Αν γινει δεκτο αυτο, τοτε να βαλουμε στο 2) Το να οδηγεις χωρις φρενα κανει κακο, Αρα να επιτραπει να οδηγεις χωρις φρενα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.599
Κριτικές
1
Like
30.312
Πόντοι
8.006
Σκοτωνει πιο ευκολα.Προκαλει μεγαλυτερη ζημια στον οργανισμο,εθιζεσαι ευκολοτερα.Και τα 2 μπορουν να σκοτωσουν με διαφορετικο τροπο.
Αρα για να ειναι συνεπής η σκεψη σου, δεν πρεπει να καταληγεις στο "να επιτραπει η κανναβη".
Το πιο συνεπες θα ηταν "να απαγορευθει και το αλκοολ".
Σωστα?
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.765
Κριτικές
8
Like
2.521
Πόντοι
506
Aρα λοιπον εσυ λες το εξης.

1) Το αλκοολ κανει κακο.
2) Η κανναβη κανει κακο.
3) Το αλκοολ επιτρεπεται.

Αρα να επιτραπει και η καναβη.
Σορυ εγω δεν βλεπω λογικο συνειρμο σε αυτό.
Αν γινει δεκτο αυτο, τοτε να βαλουμε στο 2) Το να οδηγεις χωρις φρενα κανει κακο, Αρα να επιτραπει να οδηγεις χωρις φρενα.
σωστος
:rockon: :rockon: :rockon:
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Αρα για να ειναι συνεπής η σκεψη σου, δεν πρεπει να καταληγεις στο "να επιτραπει η κανναβη".
Το πιο συνεπες θα ηταν "να απαγορευθει και το αλκοολ".
Σωστα?
Οχι.Τοτε να απαγορευσουμε και τα κινητα επειδη εκπεμπουν ραδιενεργεια.Και τα αμαξια επειδη βγαζουν καυσαερια.Προσωπικα δεν με απασχολει ιδιετερα αν θα νομιμοποιησουν την καναβη αλλα δεν μπορω να βλεπω αυτον τον υποκριτικο διαχωρισμο.Εφοσον σαν κοινωνεια δεν ειμαστε ετοιμοι να απαγορευσουμε και τα υπολοιπα νακρωτικα που μας κανουν λιγο ''καλυτερη'' την καθημερινοτητα το να απαγορευεις την καναβη μου φαινετε χαζο.
 

gorginos

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Ωπα μεγαλε μισο να πιασω τις δραμαμινες. Ασε τυπε, το επίπεδό σου φανηκε στο προηγουμενο ποστ σου που σχολιασα, δε μαζευεται τωρα. Καλα Χριστουγεννα.

Άσε τις δραμαμίνες...δεν θα σε πιάσουν...προς το παρόν τσίμπα ένα link σοβαρό ..


μόνο μια έρευνα απο τις πολλές και πάλι καληνύχτα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.599
Κριτικές
1
Like
30.312
Πόντοι
8.006
Οχι.Τοτε να απαγορευσουμε και τα κινητα επειδη εκπεμπουν ραδιενεργεια.Και τα αμαξια επειδη βγαζουν καυσαερια.Προσωπικα δεν με απασχολει ιδιετερα αν θα νομιμοποιησουν την καναβη αλλα δεν μπορω να βλεπω αυτον τον υποκριτικο διαχωρισμο.Εφοσον σαν κοινωνεια δεν ειμαστε ετοιμοι να απαγορευσουμε και τα υπολοιπα νακρωτικα που μας κανουν λιγο ''καλυτερη'' την καθημερινοτητα το να απαγορευεις την καναβη μου φαινετε χαζο.
Να σημειωσω, οτι η χρηση κάνναβης ειναι ΝΟΜΙΜΗ για τους τοξικομανείς.
ΠΑΡΑΝΟΜΗ ειναι μονο για τους μη τοξικομανείς.
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.322
Κριτικές
9
Like
4.650
Πόντοι
1.830
Να σημειωσω, οτι η χρηση κάνναβης ειναι ΝΟΜΙΜΗ για τους τοξικομανείς.
ΠΑΡΑΝΟΜΗ ειναι μονο για τους μη τοξικομανείς.

στην ελλάδα αυτό; δεν διώκεται και η χρήση;  :think: :think:
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Aρα λοιπον εσυ λες το εξης.

1) Το αλκοολ κανει κακο.
2) Η κανναβη κανει κακο.
3) Το αλκοολ επιτρεπεται.

Αρα να επιτραπει και η καναβη.
Σορυ εγω δεν βλεπω λογικο συνειρμο σε αυτό.
Αν γινει δεκτο αυτο, τοτε να βαλουμε στο 2) Το να οδηγεις χωρις φρενα κανει κακο, Αρα να επιτραπει να οδηγεις χωρις φρενα.
Την υποκρισια της δηθεν κινδυνολογιας απο τους ιδιους που ταιζουν τα 16χρονά τους μπυρες για να γινουν αντρες νωριτερα προσπαθει να δειξει ρε κακομοιρη, ενω την ιδια ωρα σκιζουν τα σουτιεν τους για την κακια κανναβη που καιει τους εγκεφαλους των παιδιων μας. Αλλα που να το καταλαβεις. Ειναι τοσο εκκωφαντικη η δικη σου υποκρισια που προσπαθεις να στρεβλωσεις καθε τι που γραφεται και συγκρουεται με τα στερεότυπά σου, που δεν παιρνεις χαμπαρι τιποτα. Ή παιρνεις? Εισαι απλα τρολ τυπε?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom