Νέα

Και όμως θα γίνει: Γιορτή Κάνναβης στο Σύνταγμα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα salonikios21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 421
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Υπερ η κατα της νομιμοποιησης της κανναβης

  • Υπέρ

    Ψήφοι: 79 59,8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 30 22,7%
  • Δεν μ' ενδιαφερει.

    Ψήφοι: 23 17,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    132

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.324
Κριτικές
9
Like
4.654
Πόντοι
1.830
Καποια πραγματα ΔΕΝ ειναι διαπραγματευσιμα.

όπως η αυτοδιάθεση κάθε ατόμου. Πάντως και η νεολαία της ΝΔ είναι υπέρ την αποποινικοποίησης, ενώ στα πρώτα φεστιβάλ (μπορεί και στο φετινό), περίπτερο ενημέρωσης είχε και η φιλελεύθερη συμμαχία.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.805
Κριτικές
1
Like
31.596
Πόντοι
8.006
όπως η αυτοδιάθεση κάθε ατόμου. Πάντως και η νεολαία της ΝΔ είναι υπέρ την αποποινικοποίησης, ενώ στα πρώτα φεστιβάλ (μπορεί και στο φετινό), περίπτερο ενημέρωσης είχε και η φιλελεύθερη συμμαχία.
Α ειναι και θεμα αυτοδιαθεσης τωρα. Ενταξει με πεισατε. Να επιτραπει η κανναβη. Παμε παρακατω.
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.324
Κριτικές
9
Like
4.654
Πόντοι
1.830
Επισης δεν θα ημουν ευτυχης αν μαθαινα οτι κανει σουζες στην παραλιακη με 200 χιλιομετρα, αλλά αυτο δεν ειναι λογος να μην ανησυχω για την κανναβη. Τι ειδους επιχειρηματα ειναι αυτα που λετε?
Επειδη υπαρχουν αλλοι δεκα κινδυνοι, αδιαφορουμε για τον καθενα ξεχωριστα?

ώχου μωρε δεν καταλαβαίνεις. κάθεσαι και λες αν θα ήταν ευτυχής αν ο γιος του έκανε μπάφους. Και τι σου λέω; όχι δεν θα ήταν όπως δεν θα ήταν ευτυχής για οτιδήποτε έβαζε την υγεία του γιου του σε κίνδυνο. Άρα τι κάνουμε; Τα κάνουμε όλα παράνομα για να ανησυχούμε λιγότερο (πράγμα που ιστορικά έχει αποδειχθεί ότι δεν ισχύει, το απαγορευτικό μοντέλο έχει αποτύχει) ή κοιτάμε να κατατάξουμε κάθε κίνδυνο βάσει των πραγματικών ιατρικών-επιστημονικών ερευνών και όχι πολιτικοκοινωνικών ιδεοληψιών;
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Exposure to cannabinoids in adolescence confers a higher risk for psychosis outcomes in later life and the risk is dose-related. Individuals with polymorphisms of COMT and AKT1 genes may be at increased risk for psychotic disorders in association with cannabinoids, as are individuals with a family history of psychotic disorders or a history of childhood trauma. The relationship between cannabis and schizophrenia fulfills many but not all of the standard criteria for causality, including temporality, biological gradient, biological plausibility, experimental evidence, consistency, and coherence. At the present time, the evidence indicates that cannabis may be a component cause in the emergence of psychosis, and this warrants serious consideration from the point of view of public health policy.

Τα αγγλικά μου είναι σε πολύ καλο επίπεδο...πες μου τί δεν καταλαβαίνεις να στο μεταφράσω....
Κατ'αρχην εχω ενα τεραστιο προβλημα στο να καταλαβω τι σημαινει η λεξη "adolescence". Ή οχι? Μπερδευτηκα. Ναι, το βρηκα. ΕΣΥ φαινεται να εχεις προβλημα να καταλαβεις τι σχεση εχει η λεξη "adolescence" με οτι συζηταμε. Παει αυτο.

Και δευτερον, συμβαινει ενα απο τα δυο. Ειτε επιτηδες μας επικολλησες αλλο abstract, επειδη χρησιμοποιει πιο εντυπωσιακες λεξεις απο το προηγουμενο λινκ σου για τις εντυπωσεις, ως αναμενετο απο κλασσικο specimen χρηστη του παροντος σιτε. Ειτε κατα λαθος.

Και για να τελειωσω, και παλι μπαρουφες μας εγραψες που ΔΕΝ υποστηριζουν τις βλακειες σου που σχολιασα αρχικα. Καλο Πασχα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.805
Κριτικές
1
Like
31.596
Πόντοι
8.006
ώχου μωρε δεν καταλαβαίνεις. κάθεσαι και λες αν θα ήταν ευτυχής αν ο γιος του έκανε μπάφους. Και τι σου λέω; όχι δεν θα ήταν όπως δεν θα ήταν ευτυχής για οτιδήποτε έβαζε την υγεία του γιου του σε κίνδυνο. Άρα τι κάνουμε; Τα κάνουμε όλα παράνομα για να ανησυχούμε λιγότερο (πράγμα που ιστορικά έχει αποδειχθεί ότι δεν ισχύει, το απαγορευτικό μοντέλο έχει αποτύχει) ή κοιτάμε να κατατάξουμε κάθε κίνδυνο βάσει των πραγματικών ιατρικών-επιστημονικών ερευνών και όχι πολιτικοκοινωνικών ιδεοληψιών;
Αυτο ακριβως εχει γινει.
Εχει καταταγει στα επικινδυνα με βαση τις πραγματικες ιατρικες ερευνες και καποιοι προσπαθουν να το αναιρεσουν λογω πολιτικοκοινωνικων ιδεοληψιων.
Σε ευχαριστω.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Για μενα το ζουμι ειναι οτι καιγετε το σπιτι μας και υπαρχουν ακομα ανθρωποι που διαδηλωνουν και εχουν ως σοβαρο μελημα τους για την καναβη.Αυτο ειναι το τραγηκοτερο ολων.
 

gorginos

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Κατ'αρχην εχω ενα τεραστιο προβλημα στο να καταλαβω τι σημαινει η λεξη "adolescence". Ή οχι? Μπερδευτηκα. Ναι, το βρηκα. ΕΣΥ φαινεται να εχεις προβλημα να καταλαβεις τι σχεση εχει η λεξη "adolescence" με οτι συζηταμε. Παει αυτο.

Και δευτερον, συμβαινει ενα απο τα δυο. Ειτε επιτηδες μας επικολλησες αλλο abstract, επειδη χρησιμοποιει πιο εντυπωσιακες λεξεις απο το προηγουμενο λινκ σου για τις εντυπωσεις, ως αναμενετο απο κλασσικο specimen χρηστη του παροντος σιτε. Ειτε κατα λαθος.

Και για να τελειωσω, και παλι μπαρουφες μας εγραψες που ΔΕΝ υποστηριζουν τις βλακειες σου που σχολιασα αρχικα. Καλο Πασχα.

adolescence=εφηβεία όπως ήταν και πολλοί από τους παρευρισκόμενους στη εν λόγω εκδήλωση. Το κομμάτι είναι από την δεύτερη έρευνα που σου παράθεσα και το πρώτο πάνω κάτω τα ίδια λέει. Αν είσαι εξοικιωμένος με γραφή εργασιών πράγμα που αμφιβάλλω θα έχεις υπόψη σου ότ καμιά έρευνα δεν λέει ότι είναι απόλυτη σε κάποιο αποτέλεσμα. όΛες παρουσιάζουν τάσεις, πιθανότητες μικρές οι μεγάλες..στην περίπτωση της κάνναβης παρουσιάζουν συσχέτιση είτε θες να το αποδεχτείς είτε όχι.

ξανα τσίμπα το λοιπόν το link

 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.324
Κριτικές
9
Like
4.654
Πόντοι
1.830
Αυτο ακριβως εχει γινει.
Εχει καταταγει στα επικινδυνα με βαση τις πραγματικες ιατρικες ερευνες και καποιοι προσπαθουν να το αναιρεσουν λογω πολιτικοκοινωνικων ιδεοληψιων.
Σε ευχαριστω.

Α εντάξει, αντιστρέφουμε και την πραγματικότητα όταν δεν μας βολεύει.

Δεν νομίζω πάντως σε χώρες που έχουν πολύ πιο ελαστική πολιτική για την κάνναβη, που έχει νομιμοποιηθεί,ή που χρησιμοποιείται ως φάρμακο να λειτουργούν βάσει ιδεοληψιών και όχι νέων ιατροφαρμακευτικών ερευνών.

Ντάξει λογικό είναι να αντιδράτε έτσι και λόγω των φωτογραφιών απ το χθεσινό φεστιβάλ όπου μαζεύτηκε ο κάθε κακομοίρης χίπης, και γω τους κράζω γιατί περνάνε το λάθος μήνυμα. Χαλαρώστε όμως λίγο και ενημερωθείτε περισσότερο για το θέμα.
 

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.585
Πόντοι
30.558
Για μενα το ζουμι ειναι οτι καιγετε το σπιτι μας και υπαρχουν ακομα ανθρωποι που διαδηλωνουν και εχουν ως σοβαρο μελημα τους για την καναβη.Αυτο ειναι το τραγηκοτερο ολων.
όπως όλα τα παραισθησιογόνα ετσι και η κάνναβη από τις πολλές παρενέργειες που έχει είναι και η μείωσης της αντίληψης...
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.324
Κριτικές
9
Like
4.654
Πόντοι
1.830
adolescence=εφηβεία όπως ήταν και πολλοί από τους παρευρισκόμενους στη εν λόγω εκδήλωση. Το κομμάτι είναι από την δεύτερη έρευνα που σου παράθεσα και το πρώτο πάνω κάτω τα ίδια λέει. Αν είσαι εξοικιωμένος με γραφή εργασιών πράγμα που αμφιβάλλω θα έχεις υπόψη σου ότ καμιά έρευνα δεν λέει ότι είναι απόλυτη σε κάποιο αποτέλεσμα. όΛες παρουσιάζουν τάσεις, πιθανότητες μικρές οι μεγάλες..στην περίπτωση της κάνναβης παρουσιάζουν συσχέτιση είτε θες να το αποδεχτείς είτε όχι.

ξανα τσίμπα το λοιπόν το link


Χωρίς να έχω παρακολουθήσει τι λέτε μεταξύ σας, προφανώς η εφηβεία είναι μια πολύ ευαίσθητη ηλικία καθώς ο οργανισμός ακόμα αναπτύσσεται οπότε είναι πολύ λογικό ουσίες να προκαλέσουν μεγαλύτερες και μη αναστρέψιμες βλάβες. Αυτά εννοούνται. Και αν δεις στις περισσότερες έρευνες που γράφουν για ψυχώσεις θα δεις ότι αναφέρονται σε συχνή χρήση από εφηβεία και πάντα με γενετική προδιάθεση. Σε ένα ντοκιμαντέρ του bbc είχε 16χρονο που από τα 14 έπινε skunk κάθε μέρα. Ε οκ ρε φίλε... λογικό να ξεφύγει το παιδάκι.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
όπως ολλα τα παραισθησιογόνα ετσι και η κάνναβη από τις πολλές παρενέργειες που έχει είναι και η μείωσης της αντίληψης...
Ναι μαν,ετω που ειμαι 25 ξενερωνω με τη σκεψη οτι πολυ μεγαλο ποσοστο απο τη γενια μου γυρναει με ματι νταγκλα ολη μερα και θεωρει τοσο σοβαρο το θεμα του μπαφου που πρεπει να κανει και δημοσια διαμαρτυρια τη στιγμη που ο κοσμος διαλυεται γυρω μας.Ναι οκ το συζηταμε σε ηθικο και φιλοσοφικο επιπεδο αλλα ρε πουστη αν ειναι να διαμαρτυρηθουν για κατι υπαρχουν αλλοι πιο σημαντικοι λογοι.
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.324
Κριτικές
9
Like
4.654
Πόντοι
1.830
όπως όλα τα παραισθησιογόνα ετσι και η κάνναβη από τις πολλές παρενέργειες που έχει είναι και η μείωσης της αντίληψης...

δεν είναι παραισθησιογόνο η κάνναβη.
 

zironvenom

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
833
Κριτικές
8
Like
381
Πόντοι
286
εγω εχω φιλαρακι που καπνιζει χασις και εχει μεγαλυτερη πνευματικη διαυγεια. Τωρα το πως το εξηγειτε δεν το ξερω. Το ζουμι της υποθεσης ειναι πως χορτο μπορεις να βρεις οπουδηποτε και για παρα πολλους ειναι ευεργετικο. Οποτε νομιμοποιοντας το αυτοι που το καπνιζουν, θα συνεχισουν να το κανουν  και αυτοι που δεν θελουν (και εγω μεσα) θα συνεχισουν να μην το καπνίζουν. Στην κοιωνία εχει αποποινικοποιηθει οποτε τι το συζηταμε. Αν γινει νομιμο, απλα θα χαθει η υπεραξια και θα χασουν το παραδακι οσοι εσχολουντε με το παρανομο εμποριο
 

liakosartaki

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2013
Μηνύματα
161
Like
0
Πόντοι
1
Ας παμε ολοι μαζι να κανουμε μια διαδηλωση για τη παιδεια και την υγεια που τα εχουν κανει σπιτια του Μεταξουργιου και αφηστε τα χασισια.
Τα εχει λυσει ολα ο χαζος Νεοελληνας οποτε μονο το θεμα της ποινικοποιησης του χασισιου του εμεινε να λυσει...
 

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.585
Πόντοι
30.558
Ναι μαν,ετω που ειμαι 25 ξενερωνω με τη σκεψη οτι πολυ μεγαλο ποσοστο απο τη γενια μου γυρναει με ματι νταγκλα ολη μερα και θεωρει τοσο σοβαρο το θεμα του μπαφου που πρεπει να κανει και δημοσια διαμαρτυρια τη στιγμη που ο κοσμος διαλυεται γυρω μας.Ναι οκ το συζηταμε σε ηθικο και φιλοσοφικο επιπεδο αλλα ρε πουστη αν ειναι να διαμαρτυρηθουν για κατι υπαρχουν αλλοι πιο σημαντικοι λογοι.
συμφωνούμε φίλε μου
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.324
Κριτικές
9
Like
4.654
Πόντοι
1.830
Ελεος πια.
Για ονομα του θεού.
Δηλαδη ο ΟΚΑΝΑ κανει λαθος??

Ρε τι έχεις πάθει;
Ακριβώς στο λινκ που έβαλες (θα το έβαζα και γω αλλά με πρόλαβες), έχει σε άλλη κατηγορία την κάνναβη και σε άλλη τα παραισθησιογόνα (LSD, Magic Mushrooms, Peyote, P.C.P.). Στην παράγραφο για την κάνναβη αλλά και σε όλο το κείμενο, δεν αναφέρεται πουθενά ότι η κάνναβη είναι παραισθησιογόνο.
Αυτό λέω και γω, για όνομα του θεού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom