Νέα

Και μαζί και μόνος, πάλι νοιώθω μόνος.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 165
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Αρα  πέραν των αρχικών επιθέτων που μου απέδωσες, είμαι επιπλέον και ανέντιμος, ασυνείδητος, ανειλικρινής και σκοταδιστής.

Επιπλέον υπέσκαψα και εναντιώθηκα με τις αναρτήσεις μου στην εγγενή αξία του ανθρώπου.
Ειλικρινώς, αν και ανειλικρινής, αναρωτιέμαι βέβαια με ποιο τρόπο ??

Εντάξει φίλε. Κράτα την άποψή σου. Ανοικτό θέμα είμαστε και υπάρχει βήμα για τον καθένα μας.

Το ανοιχτό βήμα δεν χρειάζεται την υπεράσπισή σου, ούτε τη διακήρυξη από μέρους σου των αρχών που το διέπουν.

Τα επίθετα αναφέρονται στις στάσεις και τον χαρακτήρα που εκδηλώνει ένας άνθρωπος υπό ορισμένες περιστάσεις κι όχι σε κάποια υποτιθέμενη ουσία του, ώστε μαζί με τα επίθετα να προσβάλλουμε το πρόσωπό του διά παντός.

Αν δεν διαθέτεις, όμως, το απαιτούμενο θάρρος για να με ρωτάς ευθέως για το αν σε είπα ανέντιμο κλπ και θέτεις απλά και πονηρά το ζητούμενο για να διαπιστώσεις την ισχύ του απ' το αν απαντήσω ή όχι,

τα επόμενα μαθήματα (γιατί εκεί καταλήγουμε) θα στα χρεώσω.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Πολύς Καβάφης έπεσε ..
Να βάλω και λίγο Ελύτη

"Οξειδώθηκα μες την νοτιά των ανθρώπων" από το "Της αγάπης αίματα" από το "Αξιον Εστί"

Αν δεν είσαι τζαβλό
και τάχεις βρει με τον εαυτό σου

Αν την κατάλληλη εποχή (15-25) ψάχτηκες με ψυχολογία, φιλολογία, πολιτική, φιλοσοφία

Και γρήγορα αποφάσισες πως θέλεις να περάσεις την ζωή σου

Βάζοντας πάντα την παράμετρο "χρόνος" που πολλοί άνθρωποι δεν βάζουν

Τότε

για να αισθάνεσαι πλήρης με ή χωρίς ανθρώπους
το παιγνίδι λέγεται ισορροπία
και όσοι δεν τόχουν λέγονται ανισόρροποι

και παν μέτρο άριστο
Το να κυνηγάς τα ταξίδια πιστεύοντας ότι θα σου λύσουν τα όποια προβλήματα καταντάει νεύρωση. Τα παίρνεις μαζί σου, τα ξαναφέρνεις πίσω, το ταξίδι απλά σε χαλαρώνει.

Σαν άνθρωπος εκείνο που με ζεί είναι οι αλλαγές
Η ρουτίνα με σκοτώνει

Αλλαγές όχι καθημερινές και αυτό νεύρωση είναι

Αλλά επειδή μεγαλώνοντας και ζώντας εξελίσσομαι και αλλάζω (το ίδιο συμβαίνει και στους άλλους) με κάποιους υπάρχουν δρόμοι παράλληλοι, με κάποιους συγκλίνοντες και με κάποιους αποκλίνοντες.

Οι Κατσιμιχαίοι τραγουδούσανε
"Που ζήσαμε μαζί τοσα πολλά και πιά δεν γνωριζόμαστε"

Κι ο Μητροπάνος
"Κι αμα δω κανένα φίλο τρέμω μην με θυμηθεί,
Πεθαμένες καλησπέρες δεν γουστάρω να μου πεί"

Να χαίρεστε την ζωή σας είτε μόνοι είτε με παρέα

ΥΓ
Αντε να βάλω και λίγο Μπρεχτ (το βαραίνω ο μαλάκας)
"Εσκισε την ψυχή του κομματάκια και τα μοίραζε στους περαστικούς"
Αυτός είναι με παρέα ή μόνος ?

ΥΓ2
Υπάρχουν και μερικές
"Μόνη σαν το λεμόνι".

Πάω να τις βρω :)

Φίλε δεν θα διαφωνήσω με τα ΑΝ που βάζεις ( και με παραπέμπουν στον Κίπλινγκ ) και τις επακόλουθες διπιστώσεις σου.

Συμφωνούμε σε αυτά. Το θέμα που πραγματευόμαστε είναι το  επακόλουθο του ΑΝ ΟΧΙ και τους ενδεχόμενους τρόπους διαχείρισής του.

Δεν ισχυρίστηκα ότι τα ταξίδια θα σου λύσουν τα προβλήματά σου. Ισχυρίζομαι όμως ότι ανανεώνουν και φρεσκάρουν το τρόπο σκέψης σου. Και αυτό βοηθάει στη διαχείριση  καταστάσεων  όπως αυτή που αναλύουμε. θα συμφωνήσω όμως ότι δεν αποτελεί από μόνο του λύση.

Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις σου. :hi: :hi:
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.094
Κριτικές
1
Like
33.111
Πόντοι
6.256
Ολα τα πράγματα στην ώρα τους.  :grin: :grin:  :grin:
Βρε μπας και καψουρευτηκες κανα θυληκό και μας τα λες περίεργα?

Ξέρω πολλους σκληροπυρηνικούς σεξοταξιδιώτες που τελικά πάτησαν τη νάρκη,
Σε προσθέτω στη λίστα αν θες  ( μυςτικά ) ,  στείλε πμ
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Η μοναξιά είναι πολύ '''βαρύ'' συναίσθημα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καπελώνει πολλά άλλα συναισθήματα. Είναι όπως το αλάτι στο φαγητό, που η γεύση του είναι τόσο έντονη που χαλαρά καλύπτει όλες τις άλλες γεύσεις.

Επίσης έχει και μια άλλη σημαντική ιδιότητα. Ελκει την μελαγχολία όπως το σκατό έλκει τη μύγα. Για αυτό και το Prozac, τα παράγωγα λιθίου, το lexotanin, και διάφορες ποικίλες μορφές ντρόγκας γίνονται ατελή υποκατάστατα κάποιας γνήσιας ανιδιοτελούς ανθρώπινης σχέσης.

Εβαλα τις λέξεις ανιδιοτελής και ανθρώπινη σχέση μαζί ??? Μμμμ καλός μαλάκας είμαι και εγώ, αλλά τέλος πάντων ας το προσπεράσω  γιατί θα πάει αλλού η κουβέντα.

Αγαπητε mindreader, το νημα που εφτιαξες, χρειαζονται πολλες σελιδες στο απλα να διατυπωσουμε τη γνωμη μας. Ειναι ανεξαντλητο.

Μοναξια.

Οι αδυναμοι ψυχικα ανθρωποι, τρεμουν και μονο στην ιδεα οτι θα ειναι μονοι για ενα χ χρονικο διαστημα και για αυτο το λογο ειναι ευγενικοι, κοινωνικοι, δεκτικοι, προσαρμοστικοι και πολλα αλλα ωστε να μπορουν να παραμεινουν κοντα σε ανθρωπους και να μην ειναι μονοι τους. Αρκετα συχνα δεχονται εκ μερους των γυρω τους ασχημες συμπεριφορες και καταπιεση αλλα παραμενουν κοντα τους. Γνωριζουν πολυ καλα οτι ο χ ανθρωπος που παιζει το χ ρολο στη ζωη τους εχει καποια ελλατωματα καθως και αρκετα συχνα ψυχωτικη συμπεριφορα, παραμενουν ομως κοντα του.

Παραδειγματα μεσα απο τη ζωη καθημερινα, χιλιαδες. Ολοι ειναι με χ "φιλους" ή μεσα σε λαθος απο καθε αποψη ερωτικες σχεσεις απλα και μονο διοτι δεν εχουν το ψυχικο σθενος του να ειναι μονοι τους.

Η μοναξια δεν ειναι για ολους, στο 99% των ανθρωπων προκαλει τρομοκρατια και μονο στην ιδεα.

Τους βλεπεις ολους, ειναι δεκτικοι, ευγενικοι, χαμογελαστοι.

Η δε κατασταση μεσα στις ερωτικες σχεσεις, αρρωστημενη. Απο καθε αποψη. Ψυχασθενειες. Δεν χωριζουν ομως, ή χωριζουν αν εχουν βρει πρωτα κατι αλλο. Συνηθως αυτος που βρισκει πρωτα αυτο που και καλα θελει, αυτος κανει και τη κινηση πρωτος και εγκαταλειπει τον αλλον. Και το αυτο παλι μετα απο χ χρονικο διαστημα.

Απιστευτα ψευδη και υποκρισια αναμεσα σε "φιλους" και συγγενεις. Οσκαρικες ερμηνειες αναμεσα σε ερωτικους συντροφους.

Μοναξια, ο εδω και αιωνες τρομοκρατης καθε αδυναμου ψυχικα ανθρωπου.

Πανω σε αυτο εχει δουλεψει και η βιομηχανια του θεαματος και του καταναλωτισμου, εχουν βγαλει και συνεχιζουν και βγαζουν τεραστια ποσα εκμεταλευομενοι αυτο το φοβο του ανθρωπου.

Τα μμε και οι διαφορες μορφες τεχνης και θολοκουλτουρας εχουν γιγαντωσει αυτον τον τρομοκρατη που λεγεται μοναξια.

Πλυση εγκεφαλου 100αδες χρονια, οι γερες πλυσεις εγιναν απο το 1950 και μετα οπου και οργανωθηκαν-στηθηκαν και εκτελεστηκαν πλεον μεσα απο τη βιομηχανια του θεαματος σε παγκοσμια κλιμακα.

Ενας δυνατος ψυχικα ανθρωπος, δεν φοβαται να μεινει μονος του, δεν τον φοβιζει η μοναχικη ζωη. Γνωριζει αλλωστε οτι και αναμεσα σε χιλιαδες, στην ουσια μονοι μας ειμαστε.

Δεν πιστευει σε παραμυθακια του τυπου φιλια και αγαπη.

Σαφως και θελουμε να υπαρχουν αυτες οι δυο εννοιες, νιωθουμε καλυτερα, μας βοηθα ψυχικα το να πιστευουμε οτι τα εχουμε στη ζωη μας.

Και μονο στην ιδεα η απουσια αυτων των δυο απο τη ζωη μας, μας γεμιζει με τρομο και ψυχικο στρες.

Ειναι καλα στο συννεφακι, εχει φιλια και αγαπη.

Αρκετα συχνα ομως η ζωη μας δειχνει τη ξεκαθαρη σκληρη αληθεια και η προσγειωση στη σκληρη πραγματικοτητα γινεται συντριβη.

Ποσες χιλιαδες φιλων απογοητευτηκαν οταν διαπιστωσαν την αληθεια περι της φιλιας που θεωρουσαν οτι εχουν με τον χ ανθρωπο;

Για τις ερωτικες σχεσεις και τις μεγαλες αγαπες και τους τρυφερους γαμους απο μεγαλους και δυνατους ερωτες, τα βλεπουμε καθημερινα γυρω μας.

Matrix αδερφε, ο κοσμος θελει να ζει στο ψεμα, δεν αντεχει την αληθεια. Δεν εχει ουτε το ψυχικο σθενος να σηκωσει την αληθεια ουτε τη καλλιεργεια και το πνευματικο υψος και ηθος στο να τη κατανοησει.


Οι ανθρωποι εχουν αναγκη απο συναισθηματικη ταυτιση, απο παρουσια αλλων ανθρωπων στη ζωη τους. Θα προσαρμοστουν αναλογα με τη καθε περισταση μονο και μονο για να μην ειναι μονοι τους. Πλεον δεν εχουν δικη τους προσωπικοτητα και χαρακτηρα, εχουν αυτο που θα τους κρατα κοντα στους αλλους. Δεν λενε την αληθεια για το χ θεμα, λενε αυτο που θα τους κρατησει κοντα στους αλλους.

Φιλια, η ανωτερη μορφη ενσαρκωμενης αγαπης. Σπανιο εως και ανυπαρκτο. Ειδικα στην εποχη μας.

Σεξ, κακια, συμφερον, χρημα. Αυτα υπαρχουν σε χιλιαδες μορφες και εκφανσεις της ζωης.

Προτιμω τη μοναξια και να μπαινω να γραφω μεσα εδω και να ανεχομαι τα τρολακια παρα να ειμαι αναμεσα σε υποκριτες που το παιζουν φιλοι και αγαπητικοι.

Τουλαχιστον αυτο που εχουμε μεσα εδω, ειναι γνησιο. Μπαινουμε καπου που γνωριζουμε απο την αρχη οτι δεν ειμαστε φιλοι, ειμαστε απλα εδω και περναμε την ωρα μας γραφοντας, διαβαζοντας και με το σπαμε ο ενας τα αρχιδια του αλλου.

Δεν πουλησαμε ποτε ο ενας στον αλλον φιλιες και αγαπες. Ναι, τρολαρουμε και μαλακιζομαστε, ειμαστε γνησιοι ομως. Αλλο αν δεν ταιριαζουμε και τρωγομαστε σαν τα κοκορια συνεχως.

Σεξ οσο πιο συχνα μπορεις, η υγεια σου και η τσεπη σου. Αυτα σου χρειαζονται.


Ειναι προτιμοτερο να μεινεις σε αυτα παρα να εχεις διαφορα υποκριτικα τυπακια που θα στο παιξουν φιλοι, συγγενεις και αγαπημενες.

Γνωριζω οτι το 99% των μελων μεσα εδω θα διαφωνησουν με αυτα που εγραψα, χαιρομαι.

Καλη συνεχεια στο ματριξ, προτιμω την αληθεια, δεν με τρομαζει.

 :hi:

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Το ανοιχτό βήμα δεν χρειάζεται την υπεράσπισή σου, ούτε τη διακήρυξη από μέρους σου των αρχών που το διέπουν.

Τα επίθετα αναφέρονται στις στάσεις και τον χαρακτήρα που εκδηλώνει ένας άνθρωπος υπό ορισμένες περιστάσεις κι όχι σε κάποια υποτιθέμενη ουσία του, ώστε μαζί με τα επίθετα να προσβάλλουμε το πρόσωπό του διά παντός.

Αν δεν διαθέτεις, όμως, το απαιτούμενο θάρρος για να με ρωτάς ευθέως για το αν σε είπα ανέντιμο κλπ και θέτεις απλά και πονηρά το ζητούμενο για να διαπιστώσεις την ισχύ του απ' το αν απαντήσω ή όχι,

τα επόμενα μαθήματα (γιατί εκεί καταλήγουμε) θα στα χρεώσω.

Μα η στάση και ο χαρακτήρας κάθε ανθρώπου πάντα υπο κάποιες περιστάσεις εκδηλώνονται. Δεν υφίστανται αυθύπαρκτες.
Οταν χαρακτηρίζεις την στάση κάποιου με επίθετα τον άνθρωπο που την εκδηλώνει σαφώς και προφανώς δείχνεις και εννοείς

Πιο ξεκάθαρα οτι μου αποδίδεις τα παραπάνω επίθετα δεν θα μπορούσα να το γράψω. Είναι απολύτως σαφές και το ξέρεις. Μην προσπαθείς να υπεκφύγεις.

Και για να το κάνω και ακόμα σαφέστερο μια ακόμη φορά. Επιπλέον των άλλων με αποκαλείς στο τελευταίο post σου και δειλό μια και ισχυρίζεσαι οτι δεν έχω θάρος.

Ευχαριστώ για τα προσφερόμενα μαθήματα, με η άνευ χρεώσεως, αλλα δεν θα πάρω.
 

rebelos1

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2019
Μηνύματα
423
Κριτικές
2
Like
117
Πόντοι
1
  Μοναξια, ο εδω και αιωνες τρομοκρατης καθε αδυναμου ψυχικα ανθρωπου.
+1.000.000
Μόνο και μόνο γι αυτό, αν ήμουν ο δημιουργός αυτής της ιστοσελίδας, θα σε έχριζα δικαστή του site.

Μια απορία. Όπως έχεις ο ίδιος δηλώσει, είσαι άνω των 40 πράγμα που σημαίνει ότι είσαι της δικής μας γενιάς. Η γενιά μας μεγάλωσε με ροκ και μέταλ. Αυτά τα τραγούδια τα ψυχεδελοτρανσοχάουζ, δεν ξέρω κι εγώ πως τα λένε, που ποστάρεις συνέχεια, τι στα κομμάτια σου αρέσει από αυτά? Αυτά ακόμα και οι σημερινοί έφηβοι μετά από δυο χρόνια τα ξεχνάνε.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
+1.000.000
Μόνο και μόνο γι αυτό, αν ήμουν ο δημιουργός αυτής της ιστοσελίδας, θα σε έχριζα δικαστή του site.

Μια απορία. Όπως έχεις ο ίδιος δηλώσει, είσαι άνω των 40 πράγμα που σημαίνει ότι είσαι της δικής μας γενιάς. Η γενιά μας μεγάλωσε με ροκ και μέταλ. Αυτά τα τραγούδια τα ψυχεδελοτρανσοχάουζ, δεν ξέρω κι εγώ πως τα λένε, που ποστάρεις συνέχεια, τι στα κομμάτια σου αρέσει από αυτά? Αυτά ακόμα και οι σημερινοί έφηβοι μετά από δυο χρόνια τα ξεχνάνε.

Τυπε εαν θελεις να με ρωτησεις κατι, στειλε πμ, δεν θελω να μπαχαλεψουμε το νημα του mindreader με ασχετες παπαριες.

  :hi:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Η επιτυχία λοιπόν αν δεν είσαι πολύ μαέστρος στη διαχείρισή της φέρνει μοναξιά. Για να γίνω λίγο αιρετικός λοιπόν θα αντιστρέψω το ερώτημα.

Μήπως η μοναξιά μπορεί να φέρει επιτυχία ???

Ας το θέσουμε πιο λαικά.  Η μοναξιά είναι λοιπόν φαρμάκι που λέει και ο λαός.

Μπορεί όμως το φαρμάκι να γίνει φάρμακο ??

Η εμπειρία μου τόσο προσωπική όσο και από παρατήρηση τρίτων,  λέει πως η απάντηση είναι ΝΑΙ. Μπορεί υπό συγκεκριμένες προυποθέσεις να γίνει φάρμακο για πολλά πράγματα.

Και εξηγούμαι παρακατω.

  :hi: :hi: :hi:
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Μα η στάση και ο χαρακτήρας κάθε ανθρώπου πάντα υπο κάποιες περιστάσεις εκδηλώνονται. Δεν υφίστανται αυθύπαρκτες.
Οταν χαρακτηρίζεις την στάση κάποιου με επίθετα τον άνθρωπο που την εκδηλώνει σαφώς και προφανώς δείχνεις και εννοείς

Πιο ξεκάθαρα οτι μου αποδίδεις τα παραπάνω επίθετα δεν θα μπορούσα να το γράψω. Είναι απολύτως σαφές και το ξέρεις. Μην προσπαθείς να υπεκφύγεις.

Και για να το κάνω και ακόμα σαφέστερο μια ακόμη φορά. Επιπλέον των άλλων με αποκαλείς στο τελευταίο post σου και δειλό μια και ισχυρίζεσαι οτι δεν έχω θάρος.

Ευχαριστώ για τα προσφερόμενα μαθήματα, με η άνευ χρεώσεως, αλλα δεν θα πάρω.

Επειδή ανάμεσα σε άλλα αναρωτήθηκες πού ακριβώς διέκρινα την προσβολή της εγγενούς ανθρώπινης αξίας, κι επειδή διαβλέπω και μια απορία σχετικά με τη στάση μου απέναντί σου,

θα σου θυμίσω εκείνο το σεξιστικό ανέκδοτο με τον σύζυγο που δέρνει κάθε πρωί τη σύζυγό του, καθόσον το πρωί μπορεί να μην συντρέχει κανένας λόγος για τη συμπεριφορά του, ως το βράδυ όμως θα έχει δικαιωθεί.

Όπου στην περίπτωσή μας, η συμπεριφορά αυτή έχει ήδη διαπραχθεί κι αναμένεται απλώς η διασάφησή της.

Στους χαρακτηρισμούς για τους οποίους κάνεις λόγο, προσπάθησε να προβάρεις αυτά που εννοείς πριν μιλήσεις ή έστω να ηρεμήσεις, προκειμένου να γίνεις κατανοητός.

Σ' αφήνω αγαπητέ γιατί έχουν εισέλθει ήδη άτομα στο νήμα κι έχουν κατατεθεί απόψεις που μπορούν να σ' αφήσουν άναυδο χωρίς να τις λάβεις υπόψη σου καν.

Κοντολογίς, αρχίζουν τα ωραία!
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Είναι άλλο πράγμα η μοναξιά και άλλο πράγμα η μοναχικότητα.


Είναι άλλο το επιλέγω να είμαι μόνος μου γιατί έφαγα σκατά με το φτυάρι και άλλο το βαφτίζω την κατάσταση μου επιλογή για να αισθάνομαι καλύτερα.


Ενώ οι ανθρώπινες σχέσεις σε ποσοστό 70% τουλάχιστον είναι κάπως ψεύτικες και εκ του συμφέροντος...τις έχει ανάγκη ο άνθρωπος στην κοινωνία που ζούμε.

Άσε που για να περάσεις στο στάδιο του να προτιμάς την μονοχικότητα πρέπει να έχεις περάσει από το να μην είσαι μόνος σου.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
είσαι άνω των 40 πράγμα που σημαίνει ότι είσαι της δικής μας γενιάς. Η γενιά μας μεγάλωσε με ροκ και μέταλ.

Θεωρείς ότι ισχύει για όλους αυτό τύπε ;;;;;;;;;
Λάθος κάνεις.
Τίποτε δεν είναι καθολικό .
Ακόμη και σε αυτή τη χώρα με γίδια.
Ευτυχώς.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.674
Like
1.315
Πόντοι
366
Η μοναξιά μπορεί να σου εξασφαλίσει τις ιδανικές εκείνες συνθήκες συγκέντρωσης που απαιτούνται ώστε να προχωρήσεις σε αυτό που λέγεται ενδοσκόπηση.

Η ενδοσκόπηση είναι πολύ χρήσιμη αλλά και αρκετά οδυνηρή διαδικασία. Σαν την κολονοσκόπηση ένα πράγμα.

Οι αρχαίοι οι δικοί μας μιλούσαν για γνώθι σαυτόν μέσα από τη σκέψη και την αρετή. Οι ανατολικοί εστίαζαν στη διαδικασία και την ονόμαζαν διαλογισμό. Οι χριστιανοί την ονόμαζαν μοναχισμό, όπου η αποχή από τη λαγνεία, τους πειρασμούς, τις έμφυτες ορμές και η συγκέντρωση στο πνευματισμό θα σε εξυψώσει ως άνθρωπο.

Όπως και αν το ονομάσει η το περιγράψει κάποιος σε κάποια στιγμή θα καταλήξεις μέσα από αυτή τη διαδικασία συγκέντρωσης να αντιμετωπίσεις το θηρίο του εαυτού σου κατάμουτρα με όλες του τις ασχήμιες.
Τότε είναι η κρίσιμη στιγμή.

Από τις ρωγμές στη ψυχή σου βγαίνει φως. Δεν αρκεί  όμως να κοιτάξεις. Πρέπει να δείς. Αντέχεις να δείς ???  Αυτή είναι η ουσιαστική λέξη… ΑΝΤΕΧΕΙΣ ???

Αρχικά σοκάρεσαι. Στην αρχή ο εαυτός σου συνήθως σε τρομάζει, σε πονάει, σε απαγοητεύει.

Και η καυτηρίαση όμως μιας πληγής στην αρχή πονάει και μάλιστα πολύ. Απολυμαίνει όμως !!! Και θέτει τις βάσεις της ίασης.

Δουλεύοντας σιγά σιγά συνειδητά αρχίζεις σταδιακά αφού δείς και καταλάβεις,  να κόβεις γωνίες, να λιμάρεις, να ανασχεδιάζεις κομμάτια του εαυτού σου μέσα από διαδικασίες που εμπεριέχουν εγγενώς κόπο και πόνο.

Και σε κάποια φάση ξανακοιτώντας το θηρίο, βλέπεις ότι αρχίζει κάπως να ομορφαίνει.
γενικα κι αοριστα, αφηρημενα και μπερδεμενα... με καθε σεβασμο προς το προσωπο σου, τα συγκεκριμενα ανωθεν λεχθεντα, ειναι στα ορια της "μπουρδολογιας το αναγνωσμα", κατ εμε σχεδον φλυαρεις αμιγκο

αν και πιθανον δεν το επιδιωκεις, με την αφηγηση σου αποδιδεις τελολογικες ερμηνειες για καταστασεις και πρακτικες στις οποιες δεν μπορουν να αποδοθούν μεταξυ τους αιτιακες σχεσεις...

δεν ξερω, μπορει και να μαι υπερβολικος στην κριση μου...ισως, ενεκεν λογοτεχνικης ποιητικης, να προσδίδεις αυτη τη σχεδον -επιτιδευμενη- μεταφυσικη διασταση στην αφήγησή σου, πραγμα που εγω σαν υλιστης δεν μπορω να αποδεχτω (ως αναλυτικη προσεγγιση) σε νοητικης, ψυχολογικης και συναισθηματικης φυσεως ζητηματα...  
ασε που η γραφη σου μου θυμιζει τη βερμπαλιστικη γραφη του μπουκαι...  :)


θα συμφωνησω, επισης, με τα ακολουθα ευστοχα και ουσιωδη σχολια του καπα φι  :hi:


Η μοναξιά του νηματοθέτη αποβάλει την κοινωνία μέσα απ' το άτομο, εξαλείφει τους κοινωνικούς του δεσμούς, προτείνοντας στο προσκήνιο ένα μοντέλο ανθρώπου που μπορεί να σταθεί ως εκ της ουσίας του σ' ένα κενό που δεν υπάρχει πουθενά στη φύση.

Δεν μας λέει ωστόσο σε τι συνίσταται η ασχήμια του κτήνους που αντικρίζει ο οιωνεί θαρραλέος εκ-τελεστής. Ούτε τις αιτίες της αποκρουστικής όψης αυτής της φύσης.

Μας λέει μονάχα ότι αυτή η κτηνωδία που φέρουμε όλοι μέσα μας δύναται να αποθεραπευτεί, να εξαϋλωθεί τρόπον τινά σαν τη μούχλα του σκοτεινού βασιλείου του Πλούτωνα απ' τις απόκοσμες
, για μας τους θνητούς, ακτίνες του Άστρου του πάνω κόσμου.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.701
Πόντοι
3.346
Γραψε κανα βιβλιο τυπε..το χεις!
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Γραψε κανα βιβλιο τυπε..το χεις!

Διάβασε κάναν έλληνα τύπε, σαν τον Όμηρο, και θα βρεις ακριβώς τις ίδιες εικόνες!...

Θα χρειαστεί βέβαια να διαβάσεις πάνω από 15 χιλιάδες στίχους, οπότε γάμα το...
 

rebelos1

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2019
Μηνύματα
423
Κριτικές
2
Like
117
Πόντοι
1
Θεωρείς ότι ισχύει για όλους αυτό τύπε ;;;;;;;;;
Λάθος κάνεις.
Τίποτε δεν είναι καθολικό .
Ακόμη και σε αυτή τη χώρα με γίδια.
Ευτυχώς.
Για εσάς που μεγαλώσατε Αθήνα μπορεί να μην ισχύει, αλλά για εμάς που μεγαλώσαμε επαρχία και η μόνη πρόσβαση στην μουσική που είχαμε ήταν το ΜΤV, οι ραδιοφωνικοί σταθμοί της περιοχής και καμιά κασέτα ναι ισχύει γα όλους. Δεν είχαμε την δική σας πολυτέλεια να έχουμε πρόσβαση σε όλες τις νέες κυκλοφορίες τουλάχιστον μέχρι να φτάσει και σε μας η τεχνολογία του ίντερνετ.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Για εσάς που μεγαλώσατε Αθήνα μπορεί να μην ισχύει, αλλά για εμάς που μεγαλώσαμε επαρχία και η μόνη πρόσβαση στην μουσική που είχαμε ήταν το ΜΤV, οι ραδιοφωνικοί σταθμοί της περιοχής και καμιά κασέτα ναι ισχύει γα όλους. Δεν είχαμε την δική σας πολυτέλεια να έχουμε πρόσβαση σε όλες τις νέες κυκλοφορίες τουλάχιστον μέχρι να φτάσει και σε μας η τεχνολογία του ίντερνετ.
Eντάξει φίλε, που μεγάλωσες; Στην Αετομηλίτσα; Υπάρχουν και άλλα ακούσματα. Δε μεγάλωσαν όλοι με ροκ και μέταλ. Και δεν παίζει ρόλο που έμενες.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
γενικα κι αοριστα, αφηρημενα και μπερδεμενα... με καθε σεβασμο προς το προσωπο σου, τα συγκεκριμενα ανωθεν λεχθεντα, ειναι στα ορια της "μπουρδολογιας το αναγνωσμα", κατ εμε σχεδον φλυαρεις αμιγκο

αν και πιθανον δεν το επιδιωκεις, με την αφηγηση σου αποδιδεις τελολογικες ερμηνειες για καταστασεις και πρακτικες στις οποιες δεν μπορουν να αποδοθούν μεταξυ τους αιτιακες σχεσεις...

δεν ξερω, μπορει και να μαι υπερβολικος στην κριση μου...ισως, ενεκεν λογοτεχνικης ποιητικης, να προσδίδεις αυτη τη σχεδον -επιτιδευμενη- μεταφυσικη διασταση στην αφήγησή σου, πραγμα που εγω σαν υλιστης δεν μπορω να αποδεχτω (ως αναλυτικη προσεγγιση) σε νοητικης, ψυχολογικης και συναισθηματικης φυσεως ζητηματα... 
ασε που η γραφη σου μου θυμιζει τη βερμπαλιστικη γραφη του μπουκαι...  :)


θα συμφωνησω, επισης, με τα ακολουθα ευστοχα και ουσιωδη σχολια του καπα φι  :hi:

Εισήγαγα δηλαδή την "υγιειή" ασάφεια του Βαρουφάκη στο bou ??? :2funny: :2funny:

Με προβλημάτισες σοβαρά τώρα φίλε !!! :2funny: :2funny:

Πάμε τώρα σοβαρά. Ο τρόπος που γράφει ο καθένας είναι προσωπικός.
Θα συμφωνήσω ότι για ένα θιασώτη του Χαίγκελ ( όπως εσύ )  ένα κείμενο σαν το δικό μου που χρησιμοποιεί μεταφορές και έχει και μια δόση ''μεταφυσικής'' όπως γράφεις, δυνητικά μπορεί να εκληφθεί ως μπούρδα.
Ομως και όλα τα ''διδακτικά παραμύθια'' αν το καλοσκεφτείς με αυστηρούς αναλυτικούς όρους, μπούρδες δεν είναι ??

Να σου θυμίσω όμως ότι ο Χαίγκελ δεν δεχόταν την ύπαρξη της ψυχής, αλλά σήμερα έχουμε μια ολόκληρη επιστήμη που λέγεται ψυχολογία.

Θα μπορούσα να γράψω πολύ πιο ''υλιστικά-αναλυτικά'' και να πάω η κουβέντα αλλού. Όμως θεωρώ ότι το bou.com δεν είναι ο χώρος για τέτοιες προσεγγίσεις ούτε ύφους αλλά ούτε και ουσίας.

Για να απαντήσω λοιπόν και εμμέσως στα δυο σχόλια που αναφέρεις επί του δεύτερου post που παραθέτεις. Η ''ασχήμια του κτήνους'' ( με προφανή μεταφορική βέβαια διάθεση ) αναφέρεται σε όλα εκείνα τα ανθρώπινα ελαττώματά μας που ναι μεν μας χαρακτηρίζουν αλλά αν συνειδητοτοποιημένα  αμβλυθούν  ( γι αυτό χρησιμοποιώ εκφράσεις του τύπου λιμάροντας τις γωνίες πάλι μεταφορικά ) καταλήγουν στο να σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο.

Αν θέλεις να γίνουμε απόλυτα πρακτικοί θα αναφερθώ σαν παραδείγματα στην οκνηρία, στον φθόνο, στην αγνωμοσύνη, στην φιλαρέσκεια,στην κακία κλπ Και βέβαια όλη αυτή η προσπάθεια αυτοβελτίωσης προυποθέτει διαδικασίες που συνεπάγονται κόπο και πόνο, δεν εξαυλώνονται οι κακίες η οι αδυναμίες όπως ειρωνικά αναφέρεται στο πόστ που παραθέτεις.

Ελπίζω έστω και εν μέρει να σου απάντησα.

Οι γκεσταλτιστές οπως ο Μπουκάι δεν με εκφράζουν. Αλλά το έργο του "Από την Αυτοεκτίμηση στον Εγωισμό'' μου άρεσε και με εκφράζει.

Δεν κολάω σε στερότυπα. Προσπαθώ να παίρνω από κάθε σχολή αυτό που με εκφράζει. Μια και το έθεσες όμως ο Αρίστιππος και ο Επίκουρος με εκφράζουν από τους Αρχαίους δικούς μας. Απο τους πιο σύγχρονους ο Καντ, ο Σοπενχάουερ και ο Μπέρτραντ Ράσελ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom