Νέα

Και μαζί και μόνος, πάλι νοιώθω μόνος.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 165
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Από την άλλη πλευρά είναι  κάποιοι άνθρωποι στη ζωή μας που η συναναστροφή μαζί τους μας δίνει μια αίσθηση πληρότητας. Λες και κρατάνε ένα μαγικό ραβδάκι και χρησιμοποιώντας το, κάνουν ξεχωριστή τη ζωή μας χωρίς καν κάποιες φορές να είναι δίπλα μας.

"Ι have felt alone all my life except with you"

 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.699
Πόντοι
606
Το θέμα είναι να μπορείς να βγαίνεις απ'τη μοναξιά όταν αρχίζει και γίνεται πλέον ανυπόφορη.Οι περισσότεροι υποφέρουν όχι λόγω της μοναξιάς αποκλειστικά,αλλά γιατί δεν βρίσκουν τρόπο να βγουν.

Και δυστυχώς υπάρχει και ο παράγοντας της σύγκρισης με άλλους που πολλούς τους κάνει να νιώθουν χειρότερα.Δηλαδή βλέπει κάποιος έναν άλλον με μια καλή γκόμενα ή με μια ωραία σύζυγο και 1-2 παιδιά και νιώθει πιο μόνος και ο ίδιος.Η μοναξιά όντως θέλει τρόμερη ψυχική δύναμη για να μην σε βουλιάξει.
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
114
Πόντοι
16
το θεμα ειναι αν η μοναξια ειναι επιλογη η οχι.υπαρχουν αυτοι που πραγματικα το επιλεγουν να ειναι μονοι τους και αλλοι που δε μπορουν να βρουν ταιρι.γενικα το θεμα ειναι πολυσυνθετο και δεν υπαρχει για μενα πρεπει η δεν πρεπει.απλα ολο το θεμα ειναι στο πως επιλεγει να ζει κανεις.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Το θέμα είναι να μπορείς να βγαίνεις απ'τη μοναξιά όταν αρχίζει και γίνεται πλέον ανυπόφορη.Οι περισσότεροι υποφέρουν όχι λόγω της μοναξιάς αποκλειστικά,αλλά γιατί δεν βρίσκουν τρόπο να βγουν.

Και δυστυχώς υπάρχει και ο παράγοντας της σύγκρισης με άλλους που πολλούς τους κάνει να νιώθουν χειρότερα.Δηλαδή βλέπει κάποιος έναν άλλον με μια καλή γκόμενα ή με μια ωραία σύζυγο και 1-2 παιδιά και νιώθει πιο μόνος και ο ίδιος.Η μοναξιά όντως θέλει τρόμερη ψυχική δύναμη για να μην σε βουλιάξει.

Η "διαδικασία" που χοντρικά περιέγραψα βασίζεται στην συγκέντρωση στον εαυτό σου και στην αποφυγή κατα τη διάρκεια αυτή συγκρίσεων.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
το θεμα ειναι αν η μοναξια ειναι επιλογη η οχι.υπαρχουν αυτοι που πραγματικα το επιλεγουν να ειναι μονοι τους και αλλοι που δε μπορουν να βρουν ταιρι.γενικα το θεμα ειναι πολυσυνθετο και δεν υπαρχει για μενα πρεπει η δεν πρεπει.απλα ολο το θεμα ειναι στο πως επιλεγει να ζει κανεις.

Η μοναξιά κατ' επιλογήν λέγεται εθελούσια απομόνωση. Πολλοί την επιλέγουν για να περάσουν μια διαδικασία γνωθι σαυτόν και αυτοβελτίωσης που προσπάθησα να περιγράψω.
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.380
Πόντοι
33.988
Οποτε μπορείτε ταξιδεύετε.

Σε όσο πιο διαφορετικά και εξωτικά μέρη μπορείτε. Φυσάει φρέσκος αέρας στο μυαλό σου και σε μπολιάζει με το ελιξίριο της ανανέωσης

Καλά ταξίδια πραγματικά και νοητικά σε όλους. :hi: :hi:

Αυριο εδινβουργο γιγαντα
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.699
Πόντοι
606
Λέει κάποιος ας πούμε 'έχω σχέση,αλλά δεν έχω 2 φιλαράκια να βγαίνουμε να τα πίνουμε και νιώθω μόνος'

Μετά λέει ένας άλλος 'έχω τα φιλαράκια μου να τα πίνουμε,αλλά δεν έχω σχέση και νιώθω μόνος'

Γενικά ο καθένας αντιλαμβάνεται αλλιώς τη μοναξιά.Εγώ πιστεύω ότι αν έχεις μια γκόμενα που τη γουστάρεις και περνάς καλά και 2-3 φιλαράκια να τα πίνετε τακτικά (όχι 1 φορά το χρόνο),είναι μια ισορροπημένη ζωή και γλυτώνεις από μοναξιές και κακές σκέψεις
 

hlektrop

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2019
Μηνύματα
210
Κριτικές
25
Like
1.722
Πόντοι
2.411
Λέει κάποιος ας πούμε 'έχω σχέση,αλλά δεν έχω 2 φιλαράκια να βγαίνουμε να τα πίνουμε και νιώθω μόνος'

Μετά λέει ένας άλλος 'έχω τα φιλαράκια μου να τα πίνουμε,αλλά δεν έχω σχέση και νιώθω μόνος'

Γενικά ο καθένας αντιλαμβάνεται αλλιώς τη μοναξιά.Εγώ πιστεύω ότι αν έχεις μια γκόμενα που τη γουστάρεις και περνάς καλά και 2-3 φιλαράκια να τα πίνετε τακτικά (όχι 1 φορά το χρόνο),είναι μια ισορροπημένη ζωή και γλυτώνεις από μοναξιές και κακές σκέψεις

Εδω φιλε τα λες πολυ σωστα. Αρκετοι μετα τον γαμο ειδικα χανουν τους φιλους τους και τις παρεες τους. Πρεπει να περνας καλα με την γκομενα σου ή την συζυγο σου αλλα να μην χασεις την επαφη με την παρεα σου. Να βγαινεις για ενα ποτο με την παρεα σου να λετε τις μλκ σας. Το ιδιο βεβαια να κανει και η γκομενα σου ή συζυγο σου να κρατησει τις φιλες της να πηγενουν για ψωνια και νυχια ή οτι αλλο τους αρεσει. Μονο ετσι δεν χανει ο καθενας τον εαυτο του και δεν κλεινετε μεσα σε μια σχεση ή γαμο που μετα θα νιωθει μονος.

Τωρα αν δεν εχεις γκομενα ή συζυγο και δεν ειναι επιλογη σου ας εχεις τουλαχιστον φιλους.
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.928
Like
6.721
Πόντοι
1.056
Την Καλησπερα στον Φιλο Mindreader......Κυριζι?????που την Θυμηθηκες......παιζοτανε πολυ την δεκαετια 80.....και το Κυριλε......
Καλα να περνας και να γραφεις πιο συχνα....
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Την Καλησπερα στον Φιλο Mindreader......Κυριζι?????που την Θυμηθηκες......παιζοτανε πολυ την δεκαετια 80.....και το Κυριλε......
Καλα να περνας και να γραφεις πιο συχνα....

Οι "παλιοί" με καταλαβαίνουν λίγο καλύτερα !! :2funny:  :2funny:

Τη καλησπέρα μου φίλε. :hi: :hi:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Οι καλυτερες φιλιες στη ζωη ειναι αυτες με μεγαλη διαφορα ηλικιας.
Να κανετε παρεα με πολυ μεγαλους οταν ειστε νεοι και με πολυ μικρους οταν μεγαλωσετε.
Οι περισσοτερες φιλιες μεταξυ συνομηλικων ειναι τοξικες.
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Οι καλυτερες φιλιες στη ζωη ειναι αυτες με μεγαλη διαφορα ηλικιας.
Να κανετε παρεα με πολυ μεγαλους οταν ειστε νεοι και με πολυ μικρους οταν μεγαλωσετε.
Οι περισσοτερες φιλιες μεταξυ συνομηλικων ειναι τοξικες.

Ωραίος.
 

North Sector

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Οκτ 2018
Μηνύματα
228
Κριτικές
16
Like
873
Πόντοι
1.011
Η μοναξια θα πονεσει πολυ περισσοτερο τη "δευτερη φορα".

Καλησπερα, mind. Συνεχισε. :hi:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Ο καλύτερος χαβαλές, είναι φίλοι από το λύκειο.
Αισθάνομαι ότι ξαναγίνομαι teenager !!!!!!

Ότι θα πάμε για φραπέ, θα παίξουμε ούφο και μπιλιάρδο και θα πάμε σε ντίσκο με πίστα
να κάνουμε αηδίες χορεύοντας .......

Εκπληκτική αίσθηση !!!!!

 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Ο καλύτερος χαβαλές, είναι φίλοι από το λύκειο.
Αισθάνομαι ότι ξαναγίνομαι teenager !!!!!!

Ότι θα πάμε για φραπέ, θα παίξουμε ούφο και μπιλιάρδο και θα πάμε σε ντίσκο με πίστα
να κάνουμε αηδίες χορεύοντας .......

Εκπληκτική αίσθηση !!!!!


Πατε τωρα εννοεις;
Ζηλευω
Για ολα :cheesy:
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.380
Πόντοι
33.988
Πιστευω οτι η μοναξια θελει ψυχικα αποθεματα!.
Λιγοι τα χουν
Κ οπως διαβασα κ στο fb
Γεμιζουν τη μοναξια τους μ οτι να ναι
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
πόσοι και πόσες δυστυχώς ΔΕΝ το καταλαβαίνουν αυτό. ή απλά αρνούνται να το καταλάβουν...
πίκρα μεγάλη και μοναξιά για όποιον το έχει ζήσει

Πρέπει να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι τη πραγματική διάθεση, και το πραγματικό στόχο του άλλου απέναντί σου τόσο οταν σε καραμουζιάζει οσο και όταν σε χαιδεύει.

Οι γονείς σου συχνά σε καραμούζιαζαν αλλά ποτέ με στόχο να σε προσβάλουν αλλά να σε συνετίσουν οπου εκριναν οτι χρειάζεται.

Πολλοί άλλοι στη ζωή σου θα σε χαιδέψουν με απότερο στόχο να κερδίσουν την εμπιστοσύνη σου και να σε γαμήσουν οταν έρθουν σε κατάληλη θέση.

Είναι τέχνη να "ψυχανεμίζεσαι" τις διαθέσεις των ανθρώπων απέναντί σου. Ιδίως αυτών που πρωτογνωρίζεις. Ακόμα πθο δύσκολο να καταλαβαίνεις πότε αυτές αλλάζουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom