Νέα

Ιστορία της Τέχνης (πίνακες ζωγραφικής, πορτραίτα, φωτογραφίες γεγονότων κ.ά.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Borgia21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 282
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Ωραιο νημα. Εχουμε και καποιο επιπεδο!

Λοιπον, θ' αναφερω ονομαστικά (επειδη βαριεμαι) καποιους μεγαλους ζωγραφους που αξιζει να γκουγκλαρει κανεις  [Όχι μονο images, αλλά και Wiki]:

Αναγεννηση => Da Vinci

Μανιερισμος => Michelangelo (γλυπτικη)

Μπαροκ => Vermeer - De Hooch, Rembrandt, Velasquez, Caravaggio

Νεοκλασσικισμος => David

Ρομαντισμος => Delacroix

Ρεαλισμος => Courbet

Ιμπρεσσιονισμος => Monet (πρωτες δεκαετιες), Degas

Συγχρονη τεχνη (απαρχές) => Manet, Gauguin, Cezanne, Matisse

Εξπρεσσιονισμος => Kirchner, Munch (πρόδρομος του ρευματος)

Κυβισμος => Picasso, Bracques

Κονστρουκτιβισμος => Tatlin (αρχιτεκτονας)

Αφηρημενη τεχνη => Turner (προδρομος του ρευματος, πολλες δεκαετιες πριν), Barnett Newman

Γαμιας των παντων => Francis Bacon

ΥΓ- Ολοι οι παραπανω ειναι αγαπημενοι μου.
Υπαρχουν και σημαντικοτεροι σε καποια ρευματα, αλλά επελεξα υποκειμενικα.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ο πρώτος πίνακας που αντικρύζει ο επισκέπτης της έκθεσης έργων του Amedeo Modigliani στην Magyar Nemzeti Galéria στην καστροπολιτεία της Βούδας (στη Βουδαπέστη).

Jean Alexandre [1909]
-Ελαιογραφία σε καμβά (60x81cm)
-Δημιουργός: Amedeo Modigliani
-Ιδιωτική συλλογή.

Θα μπορούσε να είναι και ο Τζώννυ Ντέπ... :grin:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ωραιο νημα. Εχουμε και καποιο επιπεδο!

Λοιπον, θ' αναφερω ονομαστικά (επειδη βαριεμαι) καποιους μεγαλους ζωγραφους που αξιζει να γκουγκλαρει κανεις  [Όχι μονο images, αλλά και Wiki]:

Αναγεννηση => Da Vinci

Μανιερισμος => Michelangelo (γλυπτικη)

Μπαροκ => Vermeer - De Hooch, Rembrandt, Velasquez, Caravaggio

Νεοκλασσικισμος => David

Ρομαντισμος => Delacroix

Ρεαλισμος => Courbet

Ιμπρεσσιονισμος => Monet (πρωτες δεκαετιες), Degas

Συγχρονη τεχνη (απαρχές) => Manet, Gauguin, Cezanne, Matisse

Εξπρεσσιονισμος => Kirchner, Munch (πρόδρομος του ρευματος)

Κυβισμος => Picasso, Bracques

Κονστρουκτιβισμος => Tatlin (αρχιτεκτονας)

Αφηρημενη τεχνη => Turner (προδρομος του ρευματος, πολλες δεκαετιες πριν), Barnett Newman

Γαμιας των παντων => Francis Bacon

ΥΓ- Ολοι οι παραπανω ειναι αγαπημενοι μου.
Υπαρχουν και σημαντικοτεροι σε καποια ρευματα, αλλά επελεξα υποκειμενικα.
δεν υπαρχει καποιο ρευμα που δεν σου αρεσει? εγω πχ με αφηρημενη τεχνη και κυβισμο κανω εμετο δεν τα θεωρω καν τεχνη, φανατικος του ρεαλισμου είμαι και του ρομαντισμου.
σαν να μου λες μου αρεσουν ολες οι ποδοσφαιρικες ομαδες και οι επιθετικες και οι αμυντικες και οι γρηγορες και οι αργες
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
δεν υπαρχει καποιο ρευμα που δεν σου αρεσει? εγω πχ με αφηρημενη τεχνη και κυβισμο κανω εμετο δεν τα θεωρω καν τεχνη, φανατικος του ρεαλισμου είμαι και του ρομαντισμου.
σαν να μου λες μου αρεσουν ολες οι ποδοσφαιρικες ομαδες και οι επιθετικες και οι αμυντικες και οι γρηγορες και οι αργες

Απο ενα σημειο και μετα, η Τεχνη ειχε αυτονομηθει και παρηγαγε εργα που ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σ' αρεσουν αν δεν εχεις θεωρητικη γνωση πανω σε αυτα.

Πχ, γιατι να σου αρεσει ο (ωριμος) Κυβισμος, εαν βλεπεις τη ζωγραφικη ως "θεαμα"?

Ολοι οι ζωγραφοι που προανεφερα εχουν εργα που μου αρεσουν (και) με το ματι.

Πχ, "Οι Δεσποινιδες της Αβινιον" ειναι ενας πινακας που θα 'θελα να εχω στο σαλονι μου...
Ακομα και ο Barnett Newman που κανει προχωρημενη αφαιρεση, εχει 2-3 πινακες που αν τους δεις προσεκτικα εχουν ΚΑΙ παραστατικο χαρακτηρα (διαφορες εικονες που αχνοφαινονται). Κι αυτο το εκτιμω πολυ.

Αντιθετα, ο Pollock που πασαλειβει καμβαδες με χρωματα (πεταμενα απευθειας μεσα απ' τα κουτια) και μετα τους κοβει, σαν να 'ναι μπουγατσα, δεν θα με πεισει ποτε για την αξία του. Ο ιδιος, μαλιστα, δηλωνε οτι δεν εχει ιδεα τι κανει... Αυτος που ανεδειξε το εργο του κι εκανε το καταλληλο μαρκετινγκ ηταν ενας κριτικος τεχνης (Greenberg).
Ο Pollock ηταν ενας ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ μπεκρης.

Στη σημερινη εποχη, η ζωγραφικη εχει πεθανει.
Τα χοντρα φραγκα παιζονται σε άλλα πεδια- Πχ, Να πεταξεις ενα τουλι σ' εναν καναπε, πλάι σε 2 φωτα νεον και μια στοιβα Playboy και να το ονομασεις "νυχτερινη ηδονη". Κατι τετοια πωλουνται για εκατομμυρια ευρω σε Αραβες και Ρωσους. Τα λενε "installations"  :jerking:
 

yorkie

Global Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
11 Απρ 2012
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
228
Like
18.773
Πόντοι
35.668
..
Τα χοντρα φραγκα παιζονται σε άλλα πεδια- Πχ, Να πεταξεις ενα τουλι σ' εναν καναπε, πλάι σε 2 φωτα νεον και μια στοιβα Playboy και να το ονομασεις "νυχτερινη ηδονη". Κατι τετοια πωλουνται για εκατομμυρια ευρω σε Αραβες και Ρωσους. Τα λενε "installations"   :jerking:

Για τον Jeff Koons τί γνώμη έχεις;

www.jeffkoons.com/artwork/celebration/balloon-dog-0]http://www.jeffkoons.com/artwork/celebration/balloon-dog-0[/url]

2732.jpg


Το έργο με τον τίτλο «Σκύλος μπαλόνι» του Τζεφ Κουνς είναι το πιο ακριβό έργο ενός εν ζωή καλλιτέχνη καθώς τον Νοέμβριο του 2013 πουλήθηκε για 58,4 εκατομμύρια δολάρια.

Πηγή: Τα αμύθητα ποσά που ξοδεύτηκαν ποτέ σε έργα τέχνης και ο πλουσιότερος καλλιτέχνης του κόσμου [εικόνες] | iefimerida.gr


Κάποια έργα του που είχα δεί από κοντά μου φάνηκαν mind-blowing.

Και ήτανε κ παντρεμένος και με την Cicciolina ο μύστης Jeff :rockon:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537

Δεν θα 'θελα να εκφερω γνωμη για τον κυριο...

Σιγουρα εχει ταλεντο στο να κονομαει, πουλωντας (φουσκωτα) σκυλια για μεταξωτες κορδελες.
[σσ Πριν γινει "καλλιτεχνης" ηταν γιαπης της Wall Street. Τυχαιο;]

Ας ειν' καλα και ο γνωστος Ελληνοκυπριος μπετατζης που τον εκανε φιρμα διεθνως.
Και μετα, του εβαψε το κοτερο.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
[...]

Αντιθετα, ο Pollock που πασαλειβει καμβαδες με χρωματα (πεταμενα απευθειας μεσα απ' τα κουτια) και μετα τους κοβει, σαν να 'ναι μπουγατσα, δεν θα με πεισει ποτε για την αξία του. Ο ιδιος, μαλιστα, δηλωνε οτι δεν εχει ιδεα τι κανει... Αυτος που ανεδειξε το εργο του κι εκανε το καταλληλο μαρκετινγκ ηταν ενας κριτικος τεχνης (Greenberg).
Ο Pollock ηταν ενας ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ μπεκρης.

[...]

Κάπως αφελής τοποθέτηση. Ειδικά το τελευταίο...
Ο Pollock αν κάνεις έναν κόπο να διαβάσεις τα βιογραφικά του, ήταν μορφωμένος καλλιτέχνης
με σπουδές στην Αrt Students League of New York δίπλα στον Thomas Hart Benton
και όχι κάποιος τυχαίος αυτοδίδακτος που πουλούσε τρέλα.

Κάνε έναν κόπο π.χ. να δείς ΠΩΣ ζωγράφιζε ο πρώιμος Pollock και ΤΙ τεχνικό υπόβαθρο υπάρχει από πίσω
και μετά ξανασκέψου τα περί "αδιάβαστου μπεκρή". Βάζω ενδεικτικά, μερικά πρώιμα έργα του
για να έχεις μια ιδέα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

man-with-knife-1940(1).jpg!PinterestLarge.jpg

untitled-1941(2).jpg!PinterestLarge.jpg

going-west.jpg




 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Κάπως αφελής τοποθέτηση. Ειδικά το τελευταίο...
Ο Pollock αν κάνεις έναν κόπο να διαβάσεις τα βιογραφικά του, ήταν μορφωμένος καλλιτέχνης
με σπουδές στην Αrt Students League of New York δίπλα στον Thomas Hart Benton
και όχι κάποιος τυχαίος αυτοδίδακτος που πουλούσε τρέλα.

Κάνε έναν κόπο π.χ. να δείς ΠΩΣ ζωγράφιζε ο πρώιμος Pollock και ΤΙ τεχνικό υπόβαθρο υπάρχει από πίσω
και μετά ξανασκέψου τα περί "αδιάβαστου μπεκρή". Βάζω ενδεικτικά, μερικά πρώιμα έργα του
για να έχεις μια ιδέα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

man-with-knife-1940(1).jpg!PinterestLarge.jpg

untitled-1941(2).jpg!PinterestLarge.jpg

going-west.jpg


1) Ποσταρω απο Wikipedia. Τα συμπερασματα δικα σας:

"While living in Echo Park, California, he enrolled at Los Angeles' Manual Arts High School,[10] from which he was expelled. He had already been expelled in 1928 from another high school. During his early life, Pollock explored Native American culture while on surveying trips with his father.[7][11]

In 1930, following his older brother Charles Pollock, he moved to New York City where they both studied under Thomas Hart Benton at the Art Students League. Benton's rural American subject matter had little influence on Pollock's work, but his rhythmic use of paint and his fierce independence were more lasting."

2) Ως προς την "τεχνικη":
Ναι, ειχε μια ιδιαιτερη τεχνικη οπως εγω εχω μια ιδιαιτερη τεχνικη στον τροπο που κατουραω.
Αμφιβαλλω αν θα βρεις καποιον αλλον που να κατουραει με τον ιδιο, ακριβως, τροπο με μενα.

Δια τα περαιτερω, ξανα-ποσταρω απ' την ελληνικη Wikipedia:

"Η προσπάθεια να αναδειχθούν τα φράκταλ σε κυρίαρχο στοιχείο της ζωγραφικής του Πόλοκ έχει συναντήσει αρκετή δυσπιστία από τους ερευνητές, καθώς πολλές καθόλα συνηθισμένες φυσικές διεργασίες όπως η απλή πτώση ενός υγρού είναι φράκταλ. Το 2007, ερευνητές από το Case Western Reserve University έδειξαν ότι ακόμα και ερασιτεχνικά ελεύθερα σκίτσα μπορούν να αποτελούν φράκταλ σύμφωνα με τα κριτήρια που τέθηκαν από προηγούμενους ερευνητές, χωρίς ωστόσο να έχουν καμία καλλιτεχνική αξία."

Τελος, ας αναφερθει οτι ο ιδιος ο Pollock αυτοπροσδιοριζοταν ως "αγριος απ' το Wyoming", που ΔΕΝ ξερει τι κανει. Απλα του βγαινει...

Παω στοιχημα πως αν ρωτουσες τον Picasso ή τον Manet αν εχουν καποιον στοχο με το εργο τους, ή απλα τούς βγαινει αυθορμητα ("I am nature" κλπ), δεν θα σου απαντουσαν το δευτερο...
Ακομα περισσοτερο, ΔΕΝ θα σου απαντουσε το δευτερο ο Francis Bacon που συνομιλει με ολη την τεχνη των τελευταιων αιωνων- αντι να πεταει πολυχρωμα φλοκια πανω σε πανια.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
"Benton taught at the Art Students League of New York from 1926 to 1935 and at the Kansas City Art Institute from 1935 to 1941. His most famous student, Jackson Pollock, whom he mentored in the Art Students League, founded the Abstract Expressionist movement. Pollock often said that Benton's traditional teachings gave him something to rebel against"

Abstract Expressionism: Creators and Critics, Clifford Ross, Abrahams Publishers, New York 1990, σ. 137.

Πρέπει να ξέρεις αγαπητέ kosamf, ότι άλλο πράγμα σημαίνει το "influence" και άλλο πράγμα το "training".
Συνεπώς, ένας καλλιτέχνης μπορεί να έχει εκπαιδευτεί από έναν συγκεκριμένο δάσκαλο και να έχει διδαχτεί από
αυτόν τους βασικούς κανόνες και τις αρχές μιας τέχνης (αυτό που ο Pollock αναφέρει πιο πάνω σαν "παραδοσιακά διδάγματα")
όμως αυτό δεν σημαίνει ότι στην διαμόρφωση του προσωπικού του ιδιώματος έχει απαραίτητα επηρεαστεί ή έχει
ακολουθήσει την προσωπική μανιέρα ή έχει λάβει στοιχεία από αυτήν, του διδασκάλου του (δες και την περίπτωση του
Πικάσσο που είχε λάβει όλα τα "παραδοσιακά διδάγματα" του ακαδημαικού ζωγράφου πατέρα του, και διάβασε
ξανά όσα μου γράφεις). Θα κέρδιζες, νομίζω, πολύ περισσότερα αν έμπαινες στην ουσία του σχολίου μου παρά να νομίζεις ότι προσπαθώ να σε μειώσω και να το παίρνεις προσωπικά, λαμβάνοντας θέση επιθετική.
Τα τρία πρώιμα έργα που παρέθεσα, για όποιον γνωρίζει από ζωγραφική, δείχνουν ότι ο Pollock γνώριζε
τους κανόνες (οι φωτοσκιάσεις, η χρήση των χρωμάτων και η αρχιτεκτονική δομή αυτό μαρτυρά) και δείχνουν
ότι είχε λάβει το απαραίτητο "training" από κάποιον "instructor" και δεν ήταν όπως απλοικά γράφεις
ένας "αδιάβαστος μπεκρής". Καταλαβαίνεις τώρα πια είναι η διαφορά
σε αυτό που έγραψα εγώ με όλη την καλή διάθεση, και σε αυτό που μου γράφεις εσύ, επικαλούμενος και τη wikipedia
για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και "συμπεράσματα"; Επιπλέον αν θέλεις να καταλάβεις την βάση της ζωγραφικής
του Pollock και τις προθέσεις του, κάνε έναν κόπο να δείς συνολικά τις αφετηρίες του κινήματος Abstract Expresionism
που μετέθεσε το καλλιτεχνικό κέντρο βάρους από το Παρίσι στη Νέα Υόρκη, (εκτός από τον
Pollock, συμμετείχε και ο Rothko, αλλά και ο "δικός" μας Baziotes και πολλοί άλλοι) και ελπίζω
τότε να καταλάβεις σε πιο πνεύμα και ρεύμα εντάσσεται η "λοξή" περίπτωση του Pollock, που δυστυχώς την εκλαμβάνεις
ως μεμονωμένη και "ειδική". Αυτά, και με κάθε καλή διάθεση...
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Αλέξης Ακριθάκης:

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1939. Έζησε στο Παρίσι μεταξύ 1957 και 1961, ενώ από το 1968 ως το 1970 παρέμεινε στο Βερολίνο με υποτροφία του γερμανικού κράτους (DAAD). Στη συνέχεια μοίρασε το χρόνο του μεταξύ Αθηνών και Ευρώπης. Πραγματοποίησε ατομικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό (Βερολίνο, Αμβούργο, Μόναχο, Τορίνο, Γενεύη), ενώ συμμετείχε σε σημαντικές ομαδικές παρουσιάσεις στην Ευρώπη. Ο Ακριθάκης ασχολήθηκε με την εικονογράφηση βιβλίων, τη σκηνογραφία και το design. Πέθανε στις 19 Σεπτεμβρίου 1994 από ανακοπή καρδιάς και ετάφη στο κοιμητήριο του Παλαιού Ηρακλείου Αθηνών.

πηγή: [URL unfurl="true"]http://el.wikipedia.org/wiki/Αλέξης_Ακριθάκης[/url]

Ο καλλιτέχνης:

serveimage


Έργα:

serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


serveimage


http://s14-eu5.ixquick.com/cgi-bin/serveimage?url=http%3A%2F%2F[URL unfurl="true"]www.nikias.gr%2Fproducts_img%2Fpaint_1022.jpg&sp=6eb808def251b248ffa47feb9792ea7d[/img[/URL]]

[img]http://s14-eu5.ixquick.com/cgi-bin/serveimage?url=http%3A%2F%2F[URL unfurl="true"]www.avgi.gr%2Fdocuments%2F10179%2F0%2F%25CE%2591%25CE%259A%25CE%25A1%25CE%2599%25CE%2598%25CE%2591%25CE%259A%25CE%2597%25CE%25A3%252021.8.jpg%2F1286dfc2-6b5d-4f9a-bc5f-54033471efe7%3Ft%3D1440132775910%26amp%3BimageThumbnail%3D3&sp=45a08c0e660001f16d5650396681eed3[/img[/URL]]
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Ωραιο νημα. Εχουμε και καποιο επιπεδο!

Λοιπον, θ' αναφερω ονομαστικά (επειδη βαριεμαι) καποιους μεγαλους ζωγραφους που αξιζει να γκουγκλαρει κανεις  [Όχι μονο images, αλλά και Wiki]:

Αναγεννηση => Da Vinci

Μανιερισμος => Michelangelo (γλυπτικη)

Μπαροκ => Vermeer - De Hooch, Rembrandt, Velasquez, Caravaggio

Νεοκλασσικισμος => David

Ρομαντισμος => Delacroix

Ρεαλισμος => Courbet

Ιμπρεσσιονισμος => Monet (πρωτες δεκαετιες), Degas

Συγχρονη τεχνη (απαρχές) => Manet, Gauguin, Cezanne, Matisse

Εξπρεσσιονισμος => Kirchner, Munch (πρόδρομος του ρευματος)

Κυβισμος => Picasso, Bracques

Κονστρουκτιβισμος => Tatlin (αρχιτεκτονας)

Αφηρημενη τεχνη => Turner (προδρομος του ρευματος, πολλες δεκαετιες πριν), Barnett Newman

Γαμιας των παντων => Francis Bacon

ΥΓ- Ολοι οι παραπανω ειναι αγαπημενοι μου.
Υπαρχουν και σημαντικοτεροι σε καποια ρευματα, αλλά επελεξα υποκειμενικα.
Σουρεαλισμός κανένας?
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Δεν ειμαι φαν του Σουρεαλισμου...

Καποτε ειχα δει ενδιαφεροντα εργα απο καποιον (διασημο) ζωγραφο αλλά μου διαφευγει το ονομά του.
Ο Νταλι μάς εχει αφησει εντυπωσιακα πραγματα - καποια εκ των οποιων ειχα την ευκαιρια να δω απο κοντα, στη Βαρκελωνη - αλλά σιγουρα δεν ειναι στο επιπεδο των προαναφερθεντων. Πολλες φορες, αγγιζει το καρα-κιτς.

Επισης, μπορω να πω οτι εκτιμησα περισσοτερο τα γλυπτα του και διαφορα άλλα μπιχλιμπιδια που κατασκευαζε, παρά την ζωγραφικη του. Μόνο ενας πινακας μού εχει χαρακτει στο μυαλο: Χωριζοταν σε 4 τεταρτημορια, καθενα απ' τα οποια απεδιδε μια εποχη του χρονου αλλά, οταν τον κοιταζες απο μακρια, σχηματιζοταν ενα προσωπο. Οταν ησουν κοντα δεν το εβλεπες (Περισσοτερο εκτιμησα το κατασκευαστικο, παρα την καλλιτεχνικη αξία του πινακα/ Την οποια δεν ημουν και σε θεση να κρινω τότε).

Γενικοτερα, δεν εχω εντρυφησει στη ζωγραφικη.
Δεν εχω τεχνικη καταρτιση, μόνο καποιες γενικες γνωσεις Ιστοριας Τεχνης.
Αυτο δεν σημαινει οτι θα σεβαστω τον Pollock- απ' τη στιγμη που ΔΕΝ τον θεωρω καλλιτεχνη.
Ακομη κι αν σπουδασω 20 χρονια σε σχολες καλων τεχνων και πανεπιστημια, πάλι ΔΕΝ θα τον θεωρω καλλιτεχνη. Ειναι ιδεολογικο το θεμα: Δεν πιστευω στην τυχαιοτητα των γραμμων. Πιστευω στην αυθεντια, την ακριβεια, την απολυτη σχεση φορμας-περιεχομενου (διανοητικα και αισθητικα).

Απ' την αλλη, ο ιδιος ο Pollock δεν θεωρουσε τον εαυτο του διανοουμενο, ουτε πιστευε στο θεωρητικο του υποβαθρο. Πλασαριζε, κατα καποιον τροπο, την άγνοιά του.
Αρα δεν τιθεται θεμα υποκειμενισμου. Απλως εξεθεσα τα ιστορικα στοιχεια επ' αυτου.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Μπορείτε να δώσετε τον ορισμό της τέχνης? Δηλαδή, τι κάνει ένα έργο, έργο τέχνης. Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να εχει, ποιους προσδιοριστικούς παράγοντες  ώστε να αποτελέσει έργο τέχνης και ο δημιουργός του καλλιτέχνης.

Αρκεί να μας αρέσει? Αρκεί να διαθέτει κάποια συγκεκριμένα στοιχεία (γνωστά περισσότερο στους κριτικους) κι ας μην μας αρέσει? Ένας συνδυασμός των παραπάνω ίσως θα προσέγγιζε καλύτερα τον ορισμό?

Ο Αντόρνο στο έργο του "Αισθητική Θεωρία" αναφέρει ότι ένα έργο θα πρέπει να προσεγγίζεται σίγουρα έχοντας γνώση της απαραίτητης θεωρίας αλλά αφήνει πολλά περιθώρια και στην παιδικότητα και την αφέλεια με την οποία θα πρέπει να το βλέπουμε για να το κρίνουμε.

Και αυστηρότητα λοιπόν και αυθορμητισμος σύμφωνα με τον Αντόρνο.

Ο Τολστόι από την μεριά του στο έργο του " Τι είναι Τέχνη" θεωρεί ότι το να       μας αρέσει ένα έργο δεν το κατατάσσει αυτομάτως ως έργο τέχνης. Είναι, λέει, όπως ένα ωραίο φαι: μπορεί να μας αρέσει αισθητικά και γευστικά αλλά να είναι ανθυγιεινό (π.χ. χαρμπουγκερ). Δεν ειναι οι αισθήσεις μας ο αντικειμενικός κριτής ενός έργου, μας παραπλανούν.
 

akas

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
ΠΟΛΑΚ,ΜΟΝΕΤ,ΚΑΡΑΒΑΤΖΙΟ αγαπημενοι μου
 

think2

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2017
Μηνύματα
86
Like
1
Πόντοι
0
Γεια σας φίλοι, μπορεί κάποιος να γράψει για σύγχρονους νέους Έλληνες ζωγράφους 5-10 ονόματα και τι είδους θέματα και τεχνοτροπίες χρησιμοποιούν, να μαθαίνουμε;
 

yorkie

Global Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
11 Απρ 2012
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
228
Like
18.773
Πόντοι
35.668
...
Ο πίνακας του Roy Lichtenstein, “Ohhh...Alright...” (1964) ανήκει σε ιδιωτική συλλογή. Αγοράστηκε τον Νοέμβριο του 2010 σε δημοπρασία στην τιμή των 42,6 εκ. δολαρίων.

Καλησπέρα φίλε Borgia21.
Ενδιαφέροντα ποστς  :hi:

Αρκετά εκθέματα του Lichtenstein βρίσκονται στο μουσείο The Broad στο Los Angeles,μαζί με άλλα έργα σημαντικών artists μοντέρνας τέχνης,όπως Andy Warhol,Keith Haring (  :rockon: ) , Jeff Koons  :sunglasses:
Αξίζει να τα επισκεφτεί κάποιος,χαλάλι την μιάμιση ώρα που περίμενα πριν ανοίξει για να μπώ.
Admission free επίσης..

Ένας άλλος σπουδαίος,κατ'εμέ καλλιτέχνης, είναι ο ERRÓ (GUDMUNDUR GUDMUNDSSON) ο οποίος έχει χαρακτηριστεί και ως modern-day-Lichtenstein

erro-portrett2.jpg
URL]]
 
OP
OP
Borgia21

Borgia21

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
199
Κριτικές
56
Like
11.407
Πόντοι
18.036
Ο σπουδαίος Ιταλός ζωγράφος και γλύπτης Amedeo Modigliani για το σχέδιο "Standing Nude in Profile with Lighted Candle" (περίπου το 1911) χρησιμοποίησε ως μοντέλο τη σπουδαία Ρωσίδα ποιήτρια Anna Akhmatova. Η φυσική ομορφιά και το μεγαλείο της Akhmatova αποτελούσαν την ενσάρκωση όλων των ονείρων του Modigliani, ο οποίος συνήθιζε να επισκέπτεται με την Akhmatova το Μουσείο του Λούβρου, ώστε να θαυμάζει το σώμα της ανάμεσα στις Αιγύπτιες Θεές, στα μαρμάρινα και μπρούτζινα αγάλματα και στα αρχαία ανάγλυφα. Ο έρωτας τους υπήρξε σφοδρός, αν και η αφετηρία υπήρξε παράδοξη.

Το 1910 η Akhmatova παντρεύτηκε τον σημαντικό Ρώσο ποιητή Nikolay Gumilev και το ίδιο έτος οι νεόνυμφοι ταξίδεψαν στο Παρίσι για το ταξίδι του μέλιτος. Εκεί το ζευγάρι γνώρισε τον Modigliani ερωτεύτηκε την Akhmatova, η οποία τον εντυπωσίασε με την κομψότητα, την ομορφιά και το πνεύμα της. Όταν το ζευγάρι επέστρεψε στη Ρωσία, ο Modigliani δεν πτοήθηκε, αλλά συνέχισε να πολιορκεί την Akhmatova στέλνοντας τις επί ένα έτος πλήθος ερωτικών επιστολών. Το 1911, η Akhmatova ανταποκρινόμενη στα αισθήματα του Modigliani επέστρεψε μόνη της στο Παρίσι και οι δυο τους έζησαν μια πολύ σύντομη μυστική ερωτική σχέση δύο μηνών.

Το ίδιο έτος, η Akhmatova επέστρεψε στην Αγία Πετρούπολη και δεν ξαναείδε τον Modigliani. Εζησε με τον σύζυγό της μέχρι το 1918 όταν και χώρισαν. Εκτοτε, η ζωή της έλαβε μια εντελώς τραγική πορεία. To 1921, ο πρώην σύζυγος της εκτελέστηκε, ως ένοχος συνωμοσίας κατά καθεστώτος της Οκτωβριανής Επανάστασης, μαζί με άλλα 61 άτομα στο δάσος Kovalevsky από την Τσεκά, την επιτροπή ασφαλείας των μπολσεβίκων. Η μνήμη των 61 εκτελεσθέντων αποκαταστάθηκε το 1992, όταν κι αναγνωρίστηκε η αθωότητά τους. Από τη δεκαετία το 1920 η Akhmatova συζούσε με τον Ρώσο συγγραφέα Nikolay Punin, ο οποίος συνελήφθη το 1949 και οδηγήθηκε στα γκούλαγκ όπου και απεβίωσε το 1953. Το 1949 φυλακίστηκε και ο υιός της Akhmatova, o ιστορικός, εθνολόγος και ανθρωπολόγος Lev Gumilyov, ο οποίος αποφυλακίστηκε όταν πέθανε ο Stalin (1953). Η Akhmatova, κατά τη διάρκεια της φυλάκισης του υιού της, προκειμένου να πετύχει την αποφυλάκιση του, έγραψε ένα διθυραμβικό ποίημα για τον Stalin αλλά δεν τα κατάφερε. Η δε σύλληψη της Akhmatova ματαιώθηκε την τελευταία στιγμή, αφού τελικά ο Stalin δεν υπέγραψε το σχετικό έγγραφο.

Στις 5 Μαρτίου 1966, η Αχμάτοβα άφησε την τελευταία της πνοή από έμφραγμα σε ηλικία 76 ετών σε ένα σανατόριο στην πόλη Ντομοντέντοβο, νότια της Μόσχας. Το 1965 της είχε απονέμηθεί ο τίτλος της επίτιμης διδάκτορος από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, ενώ η UNESCO κήρυξε το έτος 1989 «Έτος Αχμάτοβα».

 Πέρι της σχέσης Αχμάτοβα και Μοντιλιάνι, βλ. και  Για την Αμάτοβα, βιογραφία και Τέχνη:

Standing Nude in Profile with Lighted Candle [περ. 1911]
-Δημιουργός σχεδίου: Amedeo Modigliani
-Διαστάσεις σχεδίου: 43x26.4 cm
-Ιδιωτική συλλογή
-Βλ. και
-2ο συνημμενο: Άννα Αχμάτοβα (1889-1966)
-3ο συνημμενο: Η Άννα Αχμάτοβα με το σύζυγό της Νικολάι Γκουμιλιόφ και το υιό τους Λεβ Γκουμιλιόφ [περ. 1913]

-4ο συνημμένο: Πορτρέτο της Αχμάτοβα (1922) απο την ζωγραφο Ζινάιντα Σερεμπριάκοβα (Zinaida Serebriakova)
 

Συνημμένα

  • Standing Nude in Profile with Lighted Candle (1911).jpg
    Standing Nude in Profile with Lighted Candle (1911).jpg
    53,3 KB · Εμφανίσεις: 38
  • The Russian poet Anna Akhmatova.jpg
    The Russian poet Anna Akhmatova.jpg
    71,6 KB · Εμφανίσεις: 31
  • Nikolai Gumilev, Lev Gumilev and Anna Akhmatova (1913 or 1916).jpg
    Nikolai Gumilev, Lev Gumilev and Anna Akhmatova (1913 or 1916).jpg
    292,7 KB · Εμφανίσεις: 123
  • AnnaA khmatova (1922) by Zinaida Serebriakova.jpg
    AnnaA khmatova (1922) by Zinaida Serebriakova.jpg
    36,8 KB · Εμφανίσεις: 33

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.639
Κριτικές
190
Like
48.800
Πόντοι
41.443
δικος μας ο Μοντιλιανι φιλε.  ;) ;)
 
OP
OP
Borgia21

Borgia21

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
199
Κριτικές
56
Like
11.407
Πόντοι
18.036
 

Συνημμένα

  • 1. Modigliani, Πορτραιτο της Ζαν Εμπιτέρν [1919, Ιδιωτική Συλλογή.jpg
    1. Modigliani, Πορτραιτο της Ζαν Εμπιτέρν [1919, Ιδιωτική Συλλογή.jpg
    45 KB · Εμφανίσεις: 39
  • 2. Modigliani, Πορτραιτο της Ζαν Εμπιτέρν [1918, Ιδιωτική Συλλογή.jpg
    2. Modigliani, Πορτραιτο της Ζαν Εμπιτέρν [1918, Ιδιωτική Συλλογή.jpg
    74,5 KB · Εμφανίσεις: 38
  • 3. Modigliani, Πορτραιτο της Ζαν Εμπιτέρν [1918, Metropolitan Museum of Art, Νέα Υόρκη..jpg
    3. Modigliani, Πορτραιτο της Ζαν Εμπιτέρν [1918, Metropolitan Museum of Art, Νέα Υόρκη..jpg
    46,2 KB · Εμφανίσεις: 37
  • 4. Jeanne Hebuterne.jpg
    4. Jeanne Hebuterne.jpg
    67,5 KB · Εμφανίσεις: 36
  • 5. Αμεντέο Μοντιλιάνι.jpg
    5. Αμεντέο Μοντιλιάνι.jpg
    54,3 KB · Εμφανίσεις: 32

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom