Νέα

Ήρθε η ώρα του Game of Thrones

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jimminy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 124K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.291
Κριτικές
3
Like
6.886
Πόντοι
1.486
Έλα, τελικά ήταν για 3 επεισόδια μόνο, αλλά λογικά θα έχει να σου δώσει και τα άλλα.

www.bourdela.com/forum/index.php?topic=139807.msg3499697#msg3499697]http://www.bourdela.com/forum/index.php?topic=139807.msg3499697#msg3499697[/url]
Βελβούλα ευχαριστω για την απάντηση αλλά......ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!ΣΕ RAPID!!!!!!!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Βελβούλα ευχαριστω για την απάντηση αλλά......ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!ΣΕ RAPID!!!!!!!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:

ολο να βοηθησει παει και μια τρυπα στο νερο. το παρταλι  :2funny:
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
Ελληνικά ή αγγλικά? Γιατί στα αγγλικά τα έχουν ανεβάσει σε πολλά.

ολο να βοηθησει παει και μια τρυπα στο νερο. το παρταλι  :2funny:

Τώρα ναι, αλλά στη δική σου περίπτωση εσύ ήσουν ο άχρηστος.  :birdman:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.001
Κριτικές
1
Like
29.709
Πόντοι
8.006
Παλι η Βελβυ προσπαθει να βοηθησει?
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

bobas

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.702
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
α)Προφανως και δεν ειμαστε Imdb αλλα καποιοι αγραφοι κανονες καλο ειναι να προσεχονται. Κaι ναι, το Imdb εχει φορουμ για καθε ταινια (ή για οποια ανοιξουν αντιστοιχο θεμα οι φανς) οπου συζητανε τα παντα με τη δεουσα προσοχη στα spoilers

β)Και ενας χρονος και δυο και δεκα να περασουν απ τη 1η προβολη...η 6η Αισθηση εχει δεκαετιες που παιχτηκε, το ιδιο και το Usual Suspects, θελετε να σας πω ελευθερα τι παιζει στα συγκεκριμενα; Δε το νομιζω...

γ) Καλα κανουν για τα ξεχωριστα θρεντ, εδω ομως οπως ειπες και πριν δεν ειμαστε Imdb, απ τη στιγμη που υπαρχει 1+ΜΟΝΑΔΙΚΟ θεμα για το συγκεκριμενο σιριαλ,χμ, δεν αλλαζει λιγο το πραγμα;   :2funny:

δ) Υποχρεωμενη σαφως και δεν εισαι, δε θα σε κανει νταντα κανεις απλως ---> δες α)

Εγω ημουν αποτομος αλλα επειδη σε εχω κοψει οτι βλεπεις σιριαλ κ ταινιες αβερτα υπεθεσα οτι ξερεις τους παραπανω "κανονες" . Τεσπα καλη καρδια, οποιος και να το ειδε τωρα θα το εχει εμπεδωσει το τι συμβαινει :s&m_3:

Σαρουμαν απολογησου!

Θυμηθηκα ενα μαλακα που στο Game of Thrones forum, στο IMDB εγραφε με το τελος του 1ου κυκλου τι συμβαινει στον 2ο στον ΤΙΤΛΟ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΤHREAD! Αυτος μου γαμησε το διαβασμα του 2ου βιβλιου.. :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
α)Προφανως και δεν ειμαστε Imdb αλλα καποιοι αγραφοι κανονες καλο ειναι να προσεχονται. Κaι ναι, το Imdb εχει φορουμ για καθε ταινια (ή για οποια ανοιξουν αντιστοιχο θεμα οι φανς) οπου συζητανε τα παντα με τη δεουσα προσοχη στα spoilers

β)Και ενας χρονος και δυο και δεκα να περασουν απ τη 1η προβολη...η 6η Αισθηση εχει δεκαετιες που παιχτηκε, το ιδιο και το Usual Suspects, θελετε να σας πω ελευθερα τι παιζει στα συγκεκριμενα; Δε το νομιζω...

γ) Καλα κανουν για τα ξεχωριστα θρεντ, εδω ομως οπως ειπες και πριν δεν ειμαστε Imdb, απ τη στιγμη που υπαρχει 1+ΜΟΝΑΔΙΚΟ θεμα για το συγκεκριμενο σιριαλ,χμ, δεν αλλαζει λιγο το πραγμα;  :2funny:

δ) Υποχρεωμενη σαφως και δεν εισαι, δε θα σε κανει νταντα κανεις απλως ---> δες α)

Εγω ημουν αποτομος αλλα επειδη σε εχω κοψει οτι βλεπεις σιριαλ κ ταινιες αβερτα υπεθεσα οτι ξερεις τους παραπανω "κανονες" . Τεσπα καλη καρδια, οποιος και να το ειδε τωρα θα το εχει εμπεδωσει το τι συμβαινει :s&m_3:

Σαρουμαν απολογησου!

Θυμηθηκα ενα μαλακα που στο Game of Thrones forum, στο IMDB εγραφε με το τελος του 1ου κυκλου τι συμβαινει στον 2ο στον ΤΙΤΛΟ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΤHREAD! Αυτος μου γαμησε το διαβασμα του 2ου βιβλιου.. :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

Δεν το ήξερα αυτό για το imdb ότι έχει φόρα.
Αλλά πέρα από κει, σε όσα άλλα φόρα έχω μπει και συζητάνε για σειρές, γίνεται αυτό που σου είπα. Τουλάχιστον όταν έβλεπα το λοστ που έμπαινα σαν τρελή σε άπειρα, κυρίως αμερικάνικα φόρα, αυτό γινόταν που σου είπα στο προηγούμενο ποστ μου.
Ακόμα κι όταν υπάρχει ΕΝΑ θρεντ κι έχει παιχτεί η σειρά, μπαίνεις με ευθύνη δική σου.
Αν μπω σε θέμα που συζητάνε για την έκτη αίσθηση και πωω ααα μη μου λέτε μη μου λέτε τι γίνεται, εγώ δε θα είμαι ο μαλάκας μετά? Ε γιατί μπήκα εξ'αρχής?

Ας ζητήσουμε από τον Αντισθένη τότε να βάλει spoiler tags για να τα γράφουμε όλα μέσα εκεί τότε.
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Μα εγώ το μόνο που είπα, είναι οτι αναφέρει το ΗΒΟ στην επισημη ιστοσελίδα του.

Παίρνουν συνέντευξη απο τον Sean Bean, ο οποίος αναφέρει πως ο χαρακτήρας του πεθαίνει, αλλά ζητάει απο το συγγραφέα και τους σεναριογράφους, να βρουν ένα τρόπο να αναστηθεί, επειδή θέλει να συνεχίσει να παίζει στη σειρα..
Αυτο είπα μόνο.
Δεν ανέφερα τίποτα απο το 2ο βιβλιο,απλα οτι γίνεται χαμος είπα.

Πάντως συγνωμη αν δημιουργησα αναστάτωση...
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.291
Κριτικές
3
Like
6.886
Πόντοι
1.486
Ελληνικά ή αγγλικά? Γιατί στα αγγλικά τα έχουν ανεβάσει σε πολλά.
ΕΛΛΗΝΙΚΑ..Βαριέμαι να μεταφράζω....Εχει και πολλά ονοματα η σειρά και είναι χάος η διαδικασια μεταφρασης...
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Εγω πάντως έχω αγοράσει τα 4 βιβλία (είναι 5 τόμοι).
Προτιμησα να δώσω λεφτά να τα αγοράσω, γιατί αξίζει να τα έχεις στη βιβλιοθήκη σου. Η πλοκή και η ιστορία είναι απο τις καλυτερες (σε βιβλια φαντασίας) που έχω διαβάσει.

Τώρα έχω αρχίσει το 3ο βιβλιο. Είναι βέβαια ακριβουτσικα...
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
Μα εγώ το μόνο που είπα, είναι οτι αναφέρει το ΗΒΟ στην επισημη ιστοσελίδα του.

Παίρνουν συνέντευξη απο τον Sean Bean, ο οποίος αναφέρει πως ο χαρακτήρας του πεθαίνει, αλλά ζητάει απο το συγγραφέα και τους σεναριογράφους, να βρουν ένα τρόπο να αναστηθεί, επειδή θέλει να συνεχίσει να παίζει στη σειρα..
Αυτο είπα μόνο.
Δεν ανέφερα τίποτα απο το 2ο βιβλιο,απλα οτι γίνεται χαμος είπα.

Πάντως συγνωμη αν δημιουργησα αναστάτωση...

αξίζει να αναφέρουμε οτι στο βιβλίο ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Σών Μπήν πεθαίνει παρασκηνιακά, δηλαδή δεν το δείχνει ουσιαστικά αλλα αντίθετα το μαθαίνουμε απο κάποιο τρίτο (εκτός και αν κανω λάθος και τον μπερδεύω με κάποιον αλλο τόσους έχει...). Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει πάντα ελπίδα να ξεπεταχτεί απο κάπου.

Εγω πάντως έχω αγοράσει τα 4 βιβλία (είναι 5 τόμοι).
Προτιμησα να δώσω λεφτά να τα αγοράσω, γιατί αξίζει να τα έχεις στη βιβλιοθήκη σου. Η πλοκή και η ιστορία είναι απο τις καλυτερες (σε βιβλια φαντασίας) που έχω διαβάσει.

Τώρα έχω αρχίσει το 3ο βιβλιο. Είναι βέβαια ακριβουτσικα...

φίλε Σα-Ρου ελπίζω να αγόρασες τις αγγλικές εκδόσεις και όχι τις πανάκριβες Ελληνικές που είναι χωρισμένες κάθε βιβλίο στα δύο. Είναι απαράδεκτο να θέλεις 150 € για πέντε-έξι βιβλία ακόμα και αν εχεις λεφτά να τα αγοράσεις.  :tickedoff:
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
αξίζει να αναφέρουμε οτι στο βιβλίο ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Σών Μπήν πεθαίνει παρασκηνιακά, δηλαδή δεν το δείχνει ουσιαστικά αλλα αντίθετα το μαθαίνουμε απο κάποιο τρίτο (εκτός και αν κανω λάθος και τον μπερδεύω με κάποιον αλλο τόσους έχει...). Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει πάντα ελπίδα να ξεπεταχτεί απο κάπου.

φίλε Σα-Ρου ελπίζω να αγόρασες τις αγγλικές εκδόσεις και όχι τις πανάκριβες Ελληνικές που είναι χωρισμένες κάθε βιβλίο στα δύο. Είναι απαράδεκτο να θέλεις 150 € για πέντε-έξι βιβλία ακόμα και αν εχεις λεφτά να τα αγοράσεις.  :tickedoff:

Τη στιγμη του αποκεφαλισμου τη βλέπουμε μέσα απο τα μάτια της Αρυα...αλλά ας μην πω άλλα, και κατηγορηθώ πως αποκαλύπτω πράγματα απο το βιβλιο.

Αγόρασα τις ελληνικές εκδόσεις. Ισως έπρεπε να πάρω τις αγγλικές (γιατι αλλιώς είναι να το διαβάζεις απο το πρωτότυπο). Μπορεί να έκανα βλακεία.
Πάντως έγινε καλή μετάφραση, και σε ορισμένες λέξεις δίνεται υποσημείωση απο τη μεταφράστρια.
Και διατηρείται στις περισσότερες ονομασίες η ξένη λέξη (πχ ο λύκος του Ρομπ αναφέρεται ως Γκρεϊγουιντ = Greywind).
Τη βρίσκω καλή ως μετάφραση.

Εδωσα πάνω απο 100ευρω ως τώρα, αλλά τα αγορασα τμηματικά. Καλο είναι να έχουμε στη βιβλιοθηκη μας και τέτοια βιβλια. Χαλαρώνεις στην ανάγνωση (όχι επειδή είναι μονο φαντασίας...πχ το Σιλμαρίλλιον είναι σαν να διαβάζεις μαθηματικά...).
Ελπίζω στο μέλλον να το ξαναδιαβάσω με την ίδια όρεξη όπως την πρώτη φορά.

Πιστεύω όταν ένα βιβλιο σε κάνει να το διαβάσεις και 2η ή 3η φορά, σε έχει κερδίσει ως ανάγνωσμα, και αξιζε τελικά η αγορά του..
...

Α ! να συμπληρώσω πως γενικά βιβλιο κάτω απο 20-25 ευρώ δε βρίσκεις.
πχ και το Κοιμητήριο της Πράγας του Εκο (πριν λιγο καιρο το πήρα) κάπου εκει έκανε. Δεν μπορώ να πως πως με καθήλωσε όσο το Game of Thrones και φυσικά απέχει παρασσάγκας απο το αριστουργηματικό Ονομα του Ροδου. Αλλα ο Εκο είναι πάντα Εκο (ακομα και αν πάθει Alzheimer)..
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
Τη στιγμη του αποκεφαλισμου τη βλέπουμε μέσα απο τα μάτια της Αρυα...αλλά ας μην πω άλλα, και κατηγορηθώ πως αποκαλύπτω πράγματα απο το βιβλιο.

Αγόρασα τις ελληνικές εκδόσεις. Ισως έπρεπε να πάρω τις αγγλικές (γιατι αλλιώς είναι να το διαβάζεις απο το πρωτότυπο). Μπορεί να έκανα βλακεία.
Πάντως έγινε καλή μετάφραση, και σε ορισμένες λέξεις δίνεται υποσημείωση απο τη μεταφράστρια.
Και διατηρείται στις περισσότερες ονομασίες η ξένη λέξη (πχ ο λύκος του Ρομπ αναφέρεται ως Γκρεϊγουιντ = Greywind).
Τη βρίσκω καλή ως μετάφραση.

Εδωσα πάνω απο 100ευρω ως τώρα, αλλά τα αγορασα τμηματικά. Καλο είναι να έχουμε στη βιβλιοθηκη μας και τέτοια βιβλια. Χαλαρώνεις στην ανάγνωση (όχι επειδή είναι μονο φαντασίας...πχ το Σιλμαρίλλιον είναι σαν να διαβάζεις μαθηματικά...).
Ελπίζω στο μέλλον να το ξαναδιαβάσω με την ίδια όρεξη όπως την πρώτη φορά.

Πιστεύω όταν ένα βιβλιο σε κάνει να το διαβάσεις και 2η ή 3η φορά, σε έχει κερδίσει ως ανάγνωσμα, και αξιζε τελικά η αγορά του..
...

Α ! να συμπληρώσω πως γενικά βιβλιο κάτω απο 20-25 ευρώ δε βρίσκεις.
πχ και το Κοιμητήριο της Πράγας του Εκο (πριν λιγο καιρο το πήρα) κάπου εκει έκανε. Δεν μπορώ να πως πως με καθήλωσε όσο το Game of Thrones και φυσικά απέχει παρασσάγκας απο το αριστουργηματικό Ονομα του Ροδου. Αλλα ο Εκο είναι πάντα Εκο (ακομα και αν πάθει Alzheimer)..

οι τιμές των βιβλίων εδώ εχουν γίνει απαγορευτικά υψηλές. Ιδιαίτερα σε καταστήματα όπως το Public που θα μπορούσαν να είναι πιο φτηνά τις χτυπάνε αλύπητα. Δυστηχώς δεν κοιτάζουν οι εκδότες να αυξήσουν το τιράζ και να μειώσουν την τιμή αλλα κάνουν το αντίθετο.
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Μια ενδιαφέρουσα κατανομή χαρακτήρων βρήκα σε αυτο το site (με πολλά ακομα στοιχεία...μιλάμε είναι ένας ολοκληρος κόσμος)

Popular Characters

90px-Daenerys_targaryen_Icon.jpg
90px-Jon_snow_Icon.jpg
90px-Jemmi_Lannister_Icon.jpg
90px-Cersei_Lannister_Icon.jpg
90px-Tyrion_Lanister_Icon.jpg

Daenerys Τargaryen  Jon Snow  Jaime Lannister  Cersei Lannister  Tyrion Lannister

90px-Eddard_Stark_Icon.jpg
90px-Catelyn_Stark_Icon.jpg
90px-Sansa_stark_Icon.jpg
90px-Arya_stark.jpg

Eddard Stark  Catelyn Stark  Sansa Stark  Arya Stark

The Five kings

90px-Stannis_Baratheon_Icon.jpg
90px-Renly_Baratheon_Icon.jpg
90px-Joffrey_Baratheon_Icon.jpg
90px-Robb_Stark_Icon.jpg
90px-Balon_Greyjoy_Icon.jpg

Stannis Baratheon  Renly Baratheon  Joffrey Baratheon  Robb Stark  Balon Greyjoy

Other Notable Characters

90px-Davos_Seaworth_Icon.jpg
90px-Petyr_Baelish_Icon.jpg
90px-Sandor_clegane_Icon.jpg
90px-Theon_greyjoy_Icon.jpg

Davos Seaworth  Petyr Baelish  Sandor Clegane  Theon Greyjoy

90px-Jorah_mormont_Icon.jpg
90px-Oberyn_Martell_Icon.jpg
90px-Jojen_reed_Icon.jpg
90px-Brienne_of_tarth_Icon.jpg
90px-Rhaegar_Targaryen_Icon.jpg

Jorah Mormont  Oberyn Martell  Jojen Reed  Brienne of Tarth  Rhaegar Targaryen
 

Angelus

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
7.494
Κριτικές
20
Like
233
Πόντοι
3.275
τουλάχιστον ένα "ΠΕΡΙΕΧΕΙ SPOILERS" με κόκκινα γράμματα,
καλό θα ήταν να το έγραφαν όσοι θέλουν να σχολιάσουν τα του επεισοδίου ή όλης της σαιζόν.
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
Α ! να συμπληρώσω πως γενικά βιβλιο κάτω απο 20-25 ευρώ δε βρίσκεις.
πχ και το Κοιμητήριο της Πράγας του Εκο (πριν λιγο καιρο το πήρα) κάπου εκει έκανε. Δεν μπορώ να πως πως με καθήλωσε όσο το Game of Thrones και φυσικά απέχει παρασσάγκας απο το αριστουργηματικό Ονομα του Ροδου. Αλλα ο Εκο είναι πάντα Εκο (ακομα και αν πάθει Alzheimer)..

Η Ανούμπις γενικά χτυπάει πάρα πολύ τις τιμές στα βιβλία της.
Πάντως, η Πολιτεία στην Ασκηπιού έχει καλύτερες τιμές από το Πάμπλικ.
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
Η Ανούμπις γενικά χτυπάει πάρα πολύ τις τιμές στα βιβλία της.
Πάντως, η Πολιτεία στην Ασκηπιού έχει καλύτερες τιμές από το Πάμπλικ.

όλοι εχουν καλύτερες τιμες απο το Public
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.291
Κριτικές
3
Like
6.886
Πόντοι
1.486
Τελικα θα μου βρειτε αυτα τα βιβλία πια???σε rapidshare please... :grin: :grin: :grin: :grin:
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Τα καινούργια πρόσωπα στο cast της season 2 στο Game of Thrones...
(μαρεσει πολύ η Margaery Tyrell)

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom