Νέα

Ίμια 1996-2011

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα COMMANDER
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 133K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
απο τοτε συχαθηκα την ελλαδα. πουλημενα ολα 3 παληκαρια τζαμπα πηγανε.... αν ειχανε παπαρια οι δικοι μας να κυρηζαν ντου και θα μουν ο πρωτος που θα πηγαινε. επισης η φαση που ''τρακαρανε'' τα f16 ενα δικο μας και ενα δικο τους αλλο ξεφτιλικι.ακουστε αληθινη ιστορια που μου την ειπε πιλοτος
το 1974 σε μια αερομαχια πανω απο τον Αη Στρατη ενα Ελληνικο F5 κατεριψε ενα F4 τουρκικο. τον δικο μας τον ξηλωσανε και τον τρεχανε σε στρατοδικεια, οι τουρκοι ξανακανανε μετα απο 7 μηνες παραβιαση.αν αυτο το εκανε λεει τουρκος σε καθε πολη η χωριο θα υπηρχε αγαλμα του αλλα εδω.....

Και εμεις κανουμε παραβιασεις στην Τουρκια με τα αεροπλανα, μην ξαναλεμε τα ιδια ρε παιδια κατανταει μαλακια αυτο το πραμα.

Ο καθενας απο τη μερια του φαινεται οτι ειναι ο καλος! Νομιζετε οτι στην Τουρκια καθε μερα βγαινουν και λενε οτι κανουν παραβιασεις στον ελληνικο εναεριο χωρο η στο FIR αθηνων? Αρχιδια λενε!

Και οπως ειπα και πριν, εχουμε σκοτωσει Τουρκο πιλοτο και εμεις, δεν λεει κατι αυτο.
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
16
μα ρε φιλε ποιο κρατος θελει εξυπνους πολιτες; δεν θελει να ειναι ζωα και οτι λενε να το κανουν;  ολοι αυτοι που βγαινουν στα πρωινα και βριζουν τους πολιτικους επειδη με 500 και 600δεν τα βγαζουν περα παλι τους ιδιους θα ψηφησουν παλι το χερι του πολιτικου στην λαικη θα σφιξουν ε σορρυ αλλα καλα κανουν και μας γαμανε -μεταφορικα- παντα
 

pilot2005

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2005
Μηνύματα
1.393
Κριτικές
21
Like
9
Πόντοι
2.945
Eνταξει.

Εγω προσωπικα παντως δεν περιμενα κατι καλυτερο απο τον οποιονδηποτε Ελληνα.

Δες λιγο γυρω σου να δεις τι σκουπιδι κυκλοφορει, ποσο πνευματικα νεκροι ειναι ολοι. Νεοι και γεροι.

Ερχεται ο αλλος ο μαλακας και σε μια κουβεντα που καναμε για τα πολιτικα ( να σημειωσω οτι μονο δυο κομματα βρηκα να με εκφραζουν απο ολα οσα εχω δει, και αυτα με το ζορι παιρνουν 20 χιλιαδες χηφους ) με ρωταει τι ψηφισα , του απαντω, και οταν τον ρωταω εγω μου λεει ΝΔ. Του λεω γιατι ΝΔ ρε συ ? Επειδη ψηφιζει η οικογενεια σου ξερω γω? Μου λεει ναι, με το βουλευτη αυτον τρωμε στο ιδιο τραπεζι απο μικροι κτλ κτλ

Και ο τυπος ειναι 20 χρονων.

Μιλαμε για ΤΗΝ πνευματικη στειρωση. Τι να περιμενεις λοιπον απο τετοια ατομα? Που το μονο δικαιωμα πλεον που τους εχει μεινει σε αυτη τη χωρα ( καθως η δικαιοσυνη ειναι ανυπαρκτη, η αλληλεγγυη των γυρω επισης, και γενικα οσο και να φωναζεις, ουτε ο λαος ακουει, ουτε οι πολιτικοι ) το ριχνει στο λακκο με τα σκατα πριν καλα καλα σκεφτει οτι για να ψηφιζεις κατι πρεπει να σε πρεσβευει και οχι να εξυπηρετει το μικροσυμφερον σου.

Περιμενεις εσυ κατι απο τετοια ατομα ?

Δεν λεω να παρουν το θεμα ψηφο στα σοβαρα, απλα ΕΣΤΩ να προβαλλουν μια καλυτερη γαμω δικαιολογια στην ερωτηση ΓΙΑΤΙ ψηφισες το κομμα που ψηφισες και οχι να πουν "ε ποιον να ψηφισω?"

Απο τα μεγαλεια του πολιτισμου, καταντησαμε ο πιο μπασταρδος λαος.
Ξέρεις όμως γιατί καταντήσαμε ο πιο μπάσταρδος λαός; Γιατί πολύ απλά αποδεχτήκαμε σαν προίκα ότι πολιτικοπολιτισμικά κειμήλια μας άφησαν οι αρχαίοι, τα εκμεταλευόμαστε(τα πουλάμε) αλλά κανένας δεν ασχολείτε με την εξέλιξη αυτών και με το μέλλον και νέα πράγματα.
 

Alitarxis

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2007
Μηνύματα
190
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
To θέμα είναι οτι με το πρώτο "μπάμ" οι πιο πολλοί απο εμας με καμάρι πρώτοι πρώτοι θα πάμε να πολεμήσουμε ενω αυτοί που λαμβάνουν τις αποφάσεις πρώτοι πρώτοι θα πάρουν το αεροπλάνο για την Ελβετία και απο εκεί θα συνεχίσουν να ασκούν πολιτική....και στο τέλος θα γυρίσουν και ως ήρωες....
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
16
μπαμ ειναι πολυ δυσκολο να γινει γιατι ολα για το συμφερον γινονται. αν ειχα πολιτικους με ΑΡΧΙΔΙΑ ναι θα πηγαινα αλλα για αυτους τους αμερικανοφλορους δεν παω, πηγα φανταρος εκανα την υποχρεωση μου οσο πιο χαλαρα γινοταν και πολυ ηταν. οχι ελβετια αλλα Βραζιλια και δεν ξαναγυρναω.
 

woodstockr

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
932
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
το 1974 σε μια αερομαχια πανω απο τον Αη Στρατη ενα Ελληνικο F5 κατεριψε ενα F4 τουρκικο. τον δικο μας τον ξηλωσανε και τον τρεχανε σε στρατοδικεια, οι τουρκοι ξανακανανε μετα απο 7 μηνες παραβιαση.αν αυτο το εκανε λεει τουρκος σε καθε πολη η χωριο θα υπηρχε αγαλμα του αλλα εδω.....

Για την ιστορία. Ήταν ένα ζεύγος Ελληνικών  F-5 και ένα ζεύγος Τουρκικών F-102. Οι Τούρκοι απομόνωσαν τον Έλληνα Νο2 του σχηματισμού ο οποίος από την αρχή της πτήσης είχε αναγκαστεί να πετάει μπροστά από τον Νο1 διότι μόνο αυτός είχε επαφή με το ραντάρ το οποίο τους καθοδηγούσε πρός το Τουρκικό ζεύγος. Σε κάποια φάση έχασαν οπτική επαφή. Οι Τούρκοι τον έβαλα αναμεσά τους και ο ένας εκτόξευσε πύραυλο τύπου Φοίνιξ. Η κωλοφαρδία ή ο Θεός (διαλέξτε) έσωσαν τον Έλληνα γιατί ο πύραυλος πέρασε ακίνδυνα δίπλα από το F-5 το οποίο κόντευε να διαλυθεί από τα G λόγω των ελιγμών.
Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Νο1  ο οποίος έστειλε έναν από τους 2 πυραύλους του στον ένα Τούρκο. Δεν έγινε όμως τίποτα γιατί οι Έλληνες είχαν διαταγή να έχουν τον διακόπτη όπλων στη θέση OFF (εν μέσω πολεμικής σύραξης!!!!) και ο πύραυλος δεν πρόλαβε να κάνει warm up. Ο δεύτερος και τελευταίος πύραυλος βρήκε το στόχο του και έστειλε το F-102 στη θάλασσα. Μετά ο Έλληνας Νο1 μπήκε στην ουρά του Τούρκου και δεν τον άφηνε να στρέψει ανατολικά ώστε να ξεφύγει. Τον άφησε μόνο όταν ήταν σίγουρος οτι τα καυσιμά του δεν θα έφταναν για να προσγειωθεί. Όπως και έγινε ο Τούρκος έπεσε κάπου στα Μικρασιατικά παράλια.
Ο Νο1 και αρχηγός σχηματισμού ήταν ο Υποσμηναγός Δηνόπουλος. Δεν έλαβε ποτέ καμμιά ηθική αμοιβή για την πράξη του και αποστρατεύθηκε πρόωρα ενώ πολλές φορές είχε γίνει το μαύρο πρόβατο για την εκάστοτε ηγεσία της Π.Α. Με λίγα λόγια του έλεγαν οτι "εσύ φταίς που κάνουν παραβιάσεις οι Τούρκοι!!!!".
Ο Νο2 ήταν ο Ανθυποσμηναγός Σκαπαρδώνης. Είχε παρόμοια τύχη με τον αρχηγό του. Κατά την υπηρεσία του σε ΝΑΤΟικό γραφείο και σε συζήτηση με Τούρκο συναδελφό του άκουσε τον ισχυρισμό οτι τότε καταρρίφθηκε και Ελληνικό αεροπλάνο και οι Τούρκοι πιλότοι είχαν τιμηθεί μετα θάνατον για την πράξη τους αυτή. Ο Τούρκος έμεινε άφωνος στην ερώτηση του Σκαπαρδώνη "σου μοιάζω με φάντασμα?"

Σόρρυ αν είμαι εκτός θέματος αλλά καλό είναι να λέγονται αυτά. 
 

Milfakias

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2006
Μηνύματα
461
Like
496
Πόντοι
21
Τιμή και Δόξα στους ΗΡΩΕΣ που χάθηκαν
 

bigpipis7

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2006
Μηνύματα
2.577
Κριτικές
29
Like
527
Πόντοι
5.855
τιμη στους Ηρωες,τιμη σε οσους ημασταν τοτε στη Ροδο στην παραλια του ιαλυσου περιμενοντασ τους φιλους μας....τιμη στο 299 και στο 294 ταγματα πεζικου. :rockon:
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
16
τμη και δοξα στους συγχρονους ηρωες μας
 

Επισκέπτης
εγώ έχω να διατυπώσω μια διαφορετική άποψη σε όλο το θέμα γενικά.
όλοι αυτοί οι νεκροί στρατιωτικοί είναι ένα κομμάτι μας είναι σαν αδέλφια μας και ήταν ταγμένοι όπως και ταγμένοι όλοι αυτοί που είναι σήμερα εν ενεργεία να έχουν σαν σκοπό την φύλαξη αυτής της χώρας.
έχουμε μπει στον 21ο αιώνα και βλέπουμε αντί να υπάρχει ένα δέσιμο μεταξύ των λαών ώστε όλοι μας να εργαζόμαστε εν ειρήνη να παράγουμε και να δημιουργούμε βλέπουμε ακόμα περισσότερο την χώρα μας και τους απέναντι γείτονες μας από την μια να επισυνάπτουν συμφωνίες ανάπτυξης ( αγωγοί πετρελαίου αερίου, τάση για συμμετοχή στην ΕΕ κλπ ) από την μια και από την άλλη τάσεις αυτοκτονίας με ενέργειες που γίνονται με την χρήση στρατιωτικών μέσων.
τελικά τι τρέχει? τι συμφέροντα παίζονται? πόσο καιρό ακόμα οι λαοί θα σπαταλάν έμψυχο δυναμικό? πόσο καιρό ακόμα θα σπαταλάμε χρήμα για πολεμικό υλικό? την ώρα που οι γείτονες μας Βούλγαροι σταμάτησαν πλέον την στράτευση της νεολαίας τους εμείς ως πότε?   
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
Για την ιστορία. Ήταν ένα ζεύγος Ελληνικών  F-5 και ένα ζεύγος Τουρκικών F-102. Οι Τούρκοι απομόνωσαν τον Έλληνα Νο2 του σχηματισμού ο οποίος από την αρχή της πτήσης είχε αναγκαστεί να πετάει μπροστά από τον Νο1 διότι μόνο αυτός είχε επαφή με το ραντάρ το οποίο τους καθοδηγούσε πρός το Τουρκικό ζεύγος. Σε κάποια φάση έχασαν οπτική επαφή. Οι Τούρκοι τον έβαλα αναμεσά τους και ο ένας εκτόξευσε πύραυλο τύπου Φοίνιξ. Η κωλοφαρδία ή ο Θεός (διαλέξτε) έσωσαν τον Έλληνα γιατί ο πύραυλος πέρασε ακίνδυνα δίπλα από το F-5 το οποίο κόντευε να διαλυθεί από τα G λόγω των ελιγμών.
Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Νο1  ο οποίος έστειλε έναν από τους 2 πυραύλους του στον ένα Τούρκο. Δεν έγινε όμως τίποτα γιατί οι Έλληνες είχαν διαταγή να έχουν τον διακόπτη όπλων στη θέση OFF (εν μέσω πολεμικής σύραξης!!!!) και ο πύραυλος δεν πρόλαβε να κάνει warm up. Ο δεύτερος και τελευταίος πύραυλος βρήκε το στόχο του και έστειλε το F-102 στη θάλασσα. Μετά ο Έλληνας Νο1 μπήκε στην ουρά του Τούρκου και δεν τον άφηνε να στρέψει ανατολικά ώστε να ξεφύγει. Τον άφησε μόνο όταν ήταν σίγουρος οτι τα καυσιμά του δεν θα έφταναν για να προσγειωθεί. Όπως και έγινε ο Τούρκος έπεσε κάπου στα Μικρασιατικά παράλια.
Ο Νο1 και αρχηγός σχηματισμού ήταν ο Υποσμηναγός Δηνόπουλος. Δεν έλαβε ποτέ καμμιά ηθική αμοιβή για την πράξη του και αποστρατεύθηκε πρόωρα ενώ πολλές φορές είχε γίνει το μαύρο πρόβατο για την εκάστοτε ηγεσία της Π.Α. Με λίγα λόγια του έλεγαν οτι "εσύ φταίς που κάνουν παραβιάσεις οι Τούρκοι!!!!".
Ο Νο2 ήταν ο Ανθυποσμηναγός Σκαπαρδώνης. Είχε παρόμοια τύχη με τον αρχηγό του. Κατά την υπηρεσία του σε ΝΑΤΟικό γραφείο και σε συζήτηση με Τούρκο συναδελφό του άκουσε τον ισχυρισμό οτι τότε καταρρίφθηκε και Ελληνικό αεροπλάνο και οι Τούρκοι πιλότοι είχαν τιμηθεί μετα θάνατον για την πράξη τους αυτή. Ο Τούρκος έμεινε άφωνος στην ερώτηση του Σκαπαρδώνη "σου μοιάζω με φάντασμα?"

Σόρρυ αν είμαι εκτός θέματος αλλά καλό είναι να λέγονται αυτά.  

Ευχαριστουμε για την ενημερωση  :rockon:
 

tyfeas

Μέλος
Εγγρ.
15 Νοε 2006
Μηνύματα
594
Like
3
Πόντοι
6
εγώ έχω να διατυπώσω μια διαφορετική άποψη σε όλο το θέμα γενικά.
όλοι αυτοί οι νεκροί στρατιωτικοί είναι ένα κομμάτι μας είναι σαν αδέλφια μας και ήταν ταγμένοι όπως και ταγμένοι όλοι αυτοί που είναι σήμερα εν ενεργεία να έχουν σαν σκοπό την φύλαξη αυτής της χώρας.
έχουμε μπει στον 21ο αιώνα και βλέπουμε αντί να υπάρχει ένα δέσιμο μεταξύ των λαών ώστε όλοι μας να εργαζόμαστε εν ειρήνη να παράγουμε και να δημιουργούμε βλέπουμε ακόμα περισσότερο την χώρα μας και τους απέναντι γείτονες μας από την μια να επισυνάπτουν συμφωνίες ανάπτυξης ( αγωγοί πετρελαίου αερίου, τάση για συμμετοχή στην ΕΕ κλπ ) από την μια και από την άλλη τάσεις αυτοκτονίας με ενέργειες που γίνονται με την χρήση στρατιωτικών μέσων.
τελικά τι τρέχει? τι συμφέροντα παίζονται? πόσο καιρό ακόμα οι λαοί θα σπαταλάν έμψυχο δυναμικό? πόσο καιρό ακόμα θα σπαταλάμε χρήμα για πολεμικό υλικό? την ώρα που οι γείτονες μας Βούλγαροι σταμάτησαν πλέον την στράτευση της νεολαίας τους εμείς ως πότε?   

οταν οι πολιτικοι μας σταματησουν να λενε
-ευχαριστουμε τους αμερικανους
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
16
γιατι απλα φιλε το αμερικα πουλαει οπλα αν δεν τα παρουμε εμεις η οι τουρκοι κλεφτες θα γινουν αυτοι; πηγα 3 φορες στην Πολη και οταν λεγαμε ειμαστε Ελληνες σκιζοντουσαν να μας εξυπηρετησουνε μας λεγανε αυτοι εχουν προβληματα οι πολιτικοι εμεις δεν εχουμε να χωρισουμε τπτ εχουμε οικογενεις οπως και εσεις, και απο την θητεια μου στον εβρο επειδη ημουν διπλα στο ποταμι και μιλουσαμε με το τουρκικο περιπολο πανω κατω τα ιδια λεγανε
 

Επισκέπτης
οταν οι πολιτικοι μας σταματησουν να λενε
-ευχαριστουμε τους αμερικανους
βλέπεις την απάντηση σου και εγώ αυτήν θά έδινα αλλά δεν την έδωσα απλά περίμενα να την δώσουν άλλοι γιατί αν την έδινα εγώ θα είχαν παίσει οι μισοί εδώ να με φάνε.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Προς αγαλίαση των εθνικα ταπεινωμενων και ηττοπαθων απλά μια μικρη, ασημαντη ισως, λεπτομερεια που αξιζει να αναφερθει σε αυτο το θρεντ. Ισως μερικοι να νιωσουν καλυτερα. Σινουκ που μετεφερε πολλους εκ των Τουρκων κομαντος των Ιμιων, με αξιωματικο που ενεπλακη στην υπόθεση έπεσε από " μηχανικη βλαβη " λιγες εβδομαδες αργοτερα. Το κουφαρι του ανεσυρθη αλλα ουδεποτε φωτογραφηθηκε.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Η λεπτομέρεια είχε γραφτεί και στο παλιότερο thread  για το θέμα.  ;)

Πρόκειται καθαρά για σύμπτωση. Έτυχε και έπεσε  :sunglasses:

Ο συγγραφέας του γνωστού Μάλκο Λίνγκε - SAS (Ζεράρ ντε Βιλιέ) γράφει χαρακτηριστικά για κάποιες (παρόμοιες ΙΜΟ) περιπτώσεις:

"Το νεκροταφείο του Άρλινγκτον είναι γεμάτο με ανθρώπους που πίστευαν στις συμπτώσεις"

(Σημ.: εκεί θάβονται οι ήρωες των ΗΠΑ, αλλά και οι κατάσκοποι  :sunglasses: )
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
16
βλέπεις την απάντηση σου και εγώ αυτήν θά έδινα αλλά δεν την έδωσα απλά περίμενα να την δώσουν άλλοι γιατί αν την έδινα εγώ θα είχαν παίσει οι μισοί εδώ να με φάνε.
στα τετοια σου ρε φιλε αν πεσουν να σε φανε γνωμη σου και την λες αν δεν γουσταρουν ας αλλαξουν thread τι εχουμε ιντερνοχουντα; οτι γουσταρουμε λεμε.

Οσο για το σινουκ το εχω ακουσει και εγω αλλα επισης και το Ελληνικο σινουκ με τους παπαδες που επεσε πηγε απο πυραυλο αληθευει;
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Η λεπτομέρεια είχε γραφτεί και στο παλιότερο thread  για το θέμα. Πρόκειται καθαρά για σύμπτωση.

Ο συγγραφέας του SAS (Ζεράρ ντε Βιλιέ) γράφει χαρακτηριστικά για κάποιες(παρόμοιες ΙΜΟ) περιπτώσεις:

"Το νεκροταφείο του Άρλινγκτον είναι γεμάτο με ανθρώπους που πίστευαν στις συμπτώσεις" (Σημ.: εκεί θάβονται οι ήρωες των ΗΠΑ, αλλά και οι κατάσκοποι)
Έκτακτο δελτιο στην χωρα των Ποντιων μετα από πτώση αεροσκαφους των Ποντιακων Αερογραμμων: Το αεροπλάνο έπεσε στο νεκροταφειο της πόλης. Τρεις χιλιάδες οι νεκροί ως τωρα και οι ερευνες συνεχοζονται...
Απλά το ποστ σου μου θυμησε το ολντι μπατ γκουντι ανεκδοτακι
 

Επισκέπτης
στα τετοια σου ρε φιλε αν πεσουν να σε φανε γνωμη σου και την λες αν δεν γουσταρουν ας αλλαξουν thread τι εχουμε ιντερνοχουντα; οτι γουσταρουμε λεμε.

Οσο για το σινουκ το εχω ακουσει και εγω αλλα επισης και το Ελληνικο σινουκ με τους παπαδες που επεσε πηγε απο πυραυλο αληθευει;
μάλλον για το σινούκ με τους παπάδες είναι τα προϊόντα υψηλής ποιότητος που μας πασάρουν οι Αμερικάνοι.
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.104
Like
139
Πόντοι
16
Προς αγαλίαση των εθνικα ταπεινωμενων και ηττοπαθων απλά μια μικρη, ασημαντη ισως, λεπτομερεια που αξιζει να αναφερθει σε αυτο το θρεντ. Ισως μερικοι να νιωσουν καλυτερα. Σινουκ που μετεφερε πολλους εκ των Τουρκων κομαντος των Ιμιων, με αξιωματικο που ενεπλακη στην υπόθεση έπεσε από " μηχανικη βλαβη " λιγες εβδομαδες αργοτερα. Το κουφαρι του ανεσυρθη αλλα ουδεποτε φωτογραφηθηκε.

εκτενεστερες λεπτομερειες πανω σ αυτο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom