Νέα

Ίμια 1996-2011

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα COMMANDER
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 133K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Πιστεύω ότι ο OP δεν αδικεί τους αδικοχαμένους αξιωματικούς, απλά θέλει να τονίσει την υποκρισία και πόσο εύκολα ξεπλένει το κράτος την ανικανότητά του βαφτίζοντας "ήρωες" με το παραμικρό ή χρυσώνοντας το χάπι η Βουλή π.χ. δίνοντας καμιά ισόβια σύνταξη σε χήρες που μένουν πίσω με παιδιά.

Έχει ένα point και πιστεύω ότι συμφωνείς - έστω εν μέρει. :confused:
Παπαριές λέει και κανένα πόιντ δεν έχει. Κανένα κράτος δεν τους χαρακτηρισε ήρωες. Στη δική μας τη συνείδηση θεωρούνται έτσι. Κι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Από πότε είναι άτυχος κάποιος στρατιωτικός που εκτελεί αποστολή με ακατάλληλο μέσο και σκοτώνεται, εν μέσω πολεμικής ετοιμότητας; Πλοια με ενεργοποιημένους πυραύλους είχαμε και φάντομ στον αέρα να ψάχνουν μέσα στη νύχτα τουρκικά να τα καταρρίψουν. Κατάληψη ελληνικού εδάφους είχαμε. Δεν είχαμε εκπαιδευτική πτήση. Και αυτό πήγαν να διαπιστώσουν μέσα στο χαλασμό. Την κατάληψη ελληνικού εδάφους από τους Τούρκους.
Άτυχος και ο Σιαλμάς που δεν παράτησε την αερομαχία και καρφώθηκε, άτυχος και ο Ηλιάκης που του κάρφωσαν οι Τούρκοι το πτερύγιο στο κεφάλι. Άτυχοι όλοι όσοι έφυγαν υπερασπιζόμενοι την Ελλάδα.
Σύμφωνα με το ναζιστόβλακα.
Με τέτοιες παπαριές, λυπάμαι, δε μπορώ να συμφωνήσω ούτε εν όλω ούτε εν μερει.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.908
Κριτικές
1
Like
5.409
Πόντοι
2.356
Με τέτοιες παπαριές, λυπάμαι, δε μπορώ να συμφωνήσω ούτε εν όλω ούτε εν μερει.
Ok, point taken. :confused:

Με τον Ηλιάκη το φέρω βαρέως κι εγώ (και το έχουμε ξανασυζητήσει), μια και ήταν ξεκάθαρα επιθετική ενέργεια από το μουνί τον Τούρκο.

Τεσπα... ήρωες ή όχι, το σίγουρο είναι ότι πήγαν άκλαυτοι.

(PS)
Ήμουν φαντάρος τότε. Εν μέσω πανικού (ήμουν 1ο Γραφείο), πάω στο ΚΨΜ. Στο MEGA ήταν ο Πάγκαλος. Νύχτα - δε θυμάμαι ώρα. Έμεινα. :confused:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Ok, point taken. :confused:

Με τον Ηλιάκη το φέρω βαρέως κι εγώ (και το έχουμε ξανασυζητήσει), μια και ήταν ξεκάθαρα επιθετική ενέργεια από το μουνί τον Τούρκο.

Τεσπα... ήρωες ή όχι, το σίγουρο είναι ότι πήγαν άκλαυτοι.

(PS)
Ήμουν φαντάρος τότε. Εν μέσω πανικού (ήμουν 1ο Γραφείο), πάω στο ΚΨΜ. Στο MEGA ήταν ο Πάγκαλος. Νύχτα - δε θυμάμαι ώρα. Έμεινα. :confused:
1ο γραφείο; Τσάτσος και βύσμα δηλαδή. :)
Κι εγώ ήμουν. Σε μάχιμη μονάδα. Τρέχαμε όλο το βράδυ. Από την απόλυτη περηφάνεια περάσαμε στην απόλυτη πίκρα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.908
Κριτικές
1
Like
5.409
Πόντοι
2.356
1ο γραφείο; Τσάτσος και βύσμα δηλαδή. :)
Κι εγώ ήμουν. Σε μάχιμη μονάδα. Τρέχαμε όλο το βράδυ. Από την απόλυτη περηφάνεια περάσαμε στην απόλυτη πίκρα.
Βύσμα είχε όλη η μονάδα.

Απλά εγώ είχα πτυχίο και μεταπτυχιακά σε Η/Υ, όταν οι άλλοι δεν ήξεραν καν Αγγλικά.

235 ΕΣΣΟ ήμουν. Εσύ;
 

kolonoskopos83

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2015
Μηνύματα
1.108
Like
1.758
Πόντοι
216
Οι άνθρωποι είναι ήρωες γιατί επέλεξαν να πετάξουν με ένα πτητικό μέσο που δεν ήταν κατάλληλο για τις καιρικές συνθήκες που αντιμετώπιζαν. Το έκαναν από σεβασμό και αγάπη προς την Πατρίδα και όχι επειδή τους επέβαλλε κάποιος να πετάξουν. Ο ιπτάμενος έχει το δικαίωμα να αρνηθεί την πτήση αν κρίνει ότι για οποιοδήποτε λόγο αυτή ξεπερνά τις δυνατότητες του πτητικού μέσου.
Η αυτοθυσία τους αυτή και το ότι ξεπέρασαν τους εαυτούς τους και αρνήθηκαν τουρκική βοήθεια έστω και την υστάτη ώρα, που σημαίνει ότι τώρα θα ήταν ζωντανοί, τους καθιστά αυτομάτως ήρωες.
Ψιλά γράμματα θα μου πεις, για κάποιον που έγραψε πως αισθάνεται αηδία και στην πιθανότητα ακόμα να υπήρξε ναζί στρατιώτης στα Καλάβρυτα που να άνοιξε την πόρτα του σχολείου και έτσι να γλίτωσαν από τη φωτιά κάποια παιδάκια και που έγραψε επίσης πως τα καμμένα ζωντανά από τους ναζί παιδάκια ήταν μιά λύση.
Ναι μωρέ, βλέπω πόσο νοιάζεστε εσείς για τα παιδάκια, οι δημοκράτες, χέρι χέρι ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ με Μέρκελ επέβαλαν τα μνημόνια, πάρα ταύτα δεν είπατε όχι, όπως είπε ο Μεταξάς και καλά...
Μια χαρά τους ψηφίζετε σαν να μην έγινε τίποτα, τουλάχιστόν εγώ που δεν νοιάζομαι δεν ψήφησα αυτούς που δέχτηκαν την επιβολή απ τους Γερμανούς. Το γεγονός αυτό είναι η τρανή απόδειξη για το ποιος νοιάζεται και ποιος κάνει ότι νοιάζεται .
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Βύσμα είχε όλη η μονάδα.

Απλά εγώ είχα πτυχίο και μεταπτυχιακά σε Η/Υ, όταν οι άλλοι δεν ήξεραν καν Αγγλικά.

235 ΕΣΣΟ ήμουν. Εσύ;
Ξέρεις τι μου θύμισες τώρα; Τον τύπο που έγραφε εδώ ότι έκανε θητεία στην 111ΠΜ και έκανε δουλειά γραφείου, ήξερε Αγγλικά και Υπολογιστή και του έφτιαχνε ο Μοίραρχος τον καφέ και του τον πήγαινε στο γραφείο, όταν ήταν απασχολημένος λόγω πολλής δουλειάς. :tooth:
 

kolonoskopos83

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2015
Μηνύματα
1.108
Like
1.758
Πόντοι
216
Πιστεύω ότι ο OP δεν αδικεί τους αδικοχαμένους αξιωματικούς, απλά θέλει να τονίσει την υποκρισία και πόσο εύκολα ξεπλένει το κράτος την ανικανότητά του βαφτίζοντας "ήρωες" με το παραμικρό ή χρυσώνοντας το χάπι η Βουλή π.χ. δίνοντας καμιά ισόβια σύνταξη σε χήρες που μένουν πίσω με παιδιά.

Έχει ένα point και πιστεύω ότι συμφωνείς - έστω εν μέρει. :confused:
?και ο άλλος το κατάλαβε , αλλά θέλει να γράψει την παπαριά του..
 

kolonoskopos83

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2015
Μηνύματα
1.108
Like
1.758
Πόντοι
216
Το τι κατάλαβα σκουπιδαριό το έγραψα πιο πάνω. Αρκέσου σε αυτό.
Δε μου λες, εσείς οι ψυχοπονιάριδες οι δημοκράτες που καίγεστε και καλά για τα Καλάβρυτα κτλ, τα 130 θύματα στο μάτι που κάηκαν ζωντανοί εν ειρήνη σας ενδιαφέρουν; Οι άλλοι που πνίγηκαν στη Μάντρα πάλι εν ειρήνη, σας απασχολούν; Αυτοί το καλοκαίρι, πάλι εν ειρήνη που κάηκαν τα σπίτια τους, έχασαν περιουσίες κτλ, δεν έχουν ψυχή; Μόνο για τα Καλάβρυτα κόπτεστε; Βασικά, το μόνο που σας απασχολεί είναι ο ωραίος εαυτούλης σας και να αναπαράγετε τις Εβραϊκές μαλακίες, διότι μόνο αυτό κάνετε και αν ενδιαφερόσασταν για το τι συμβαίνει γύρω σας δεν θα ψηφίζατε αυτούς που είναι οι κατ εξοχήν υπεύθυνοι για τα μεγαλύτερα εγκλήματα που έχουν γίνει εν ειρήνη.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.648
Like
28.819
Πόντοι
6.056
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.931
Κριτικές
2
Like
13.395
Πόντοι
3.556
ανέξοδα λογίδρια πολιτικάντηδων ...

Έλληνες πεζοναύτες μπορούν να πάνε στα Ίμια ?
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.336
Κριτικές
16
Like
13.427
Πόντοι
5.577

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.931
Κριτικές
2
Like
13.395
Πόντοι
3.556
σιμιτης, λιποβαρες ανθρωπακι, λυμπε

ουτε ο βοσκος δεν μπορει να παει :confused:
επομένως μας δουλεύουν όταν στη Βουλή οι Κούληδες λένε πως ΔΕΝ υπάρχουν γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο , σωστά ?
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
4
Like
7.069
Πόντοι
1.336
επομένως μας δουλεύουν όταν στη Βουλή οι Κούληδες λένε πως ΔΕΝ υπάρχουν γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο , σωστά ?
Ο Κουλης ριχνει δουλεμα γιατι " τον παιρνει να το κανει "
Δυστυχως οι περισσοτεροι απο το 41% δεν τους ενδιαφερει αν θα παιρνουν market-pass απο Ελληνα η τουρκο πρωθυπουργο
Τους πολιτικους τους ξερουμε. Τα Ιμια ομως αποκαλυψαν και την ανικανοτητα των στρατηγων οι οποιοι γλυφουν για μια μεταθεση και δινω ενα παραδειγμα
Υπαρχει αρθρο στο Ελληνικο Συνταγμα ( για να προστατευει το ναυαρχο ) οτι σε στιγμη κρισης, το ΚΥΣΕΑ συνεδριαζει στο Πενταγωνο για να εχουν πληρη εικονα της κρισης
Ο καραγκιοζης ο Λυμπερης πηγε σαν μονιμος λοχιας στο γραφειο του Σημιτη στη βουλη για τα θεληματα, Μιλαγε απο ενα κινητο με το θαλαμο επιχειρησεων στο Πεναγωνο και μαλιστα καποια στιγμη του τελειωσε και η μπαταρια. Εν τω μεταξυ οι Αμερικανοι τα ακουγανε ολα. ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ
ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.931
Κριτικές
2
Like
13.395
Πόντοι
3.556
βρωμόπουστας.jpg

μετά τα ΊΜΙΑ, τους 3 νεκρούς , το "γκριζάρισμα" του Αιγαίου ,ακολούθησε η παράδοση του Οτσαλάν από το ελληνικό κράτος στους τούρκους
Στο βίντεο ο κατ' εξοχήν αρμόδιος αξιωματικός κ αυτόπτης μάρτυρας περιγράφει την 2η προδοσία ..

Τα τελευταία 5 λεπτά του βίντεο αξίζουν να τα δείτε όλοι , προφητεύει πριν χρόνια τα μελλούμενα,
δίνει οδηγίες για εξωτερική πολιτική ,"φίλους" κ εχθρούς ...στου κουφού την πόρτα βέβαια :confused:


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom