Νέα

Ηλεκτρικά scooters / Ενδιαφέρον για να γίνεις Lime Juicer

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 47
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.673
Πόντοι
456
Εγώ για προσωρινή ""μόδα"" το βλέπω.Δεν νομίζω να ρισκάρει κάποιος χρήματα σαν επένδυση!
:hi:
Δε νομιζω να πρόκειται για μόδα, μου φαίνεται ήρθε - από την μάνα California  :kneel: :hi: :worship: - για να μείνει αυτό το πράγμα. Αν παρατηρήσετε το 80%+ που τα χρησιμοποιούν είναι ξένοι τουρίστες, το προτιμούν ιδιαίτερα συγκριτικά με ταξί μιας και είναι φθηνότερο (ειδικά Ελλάδα που προς το παρόν εξακολουθουμε να μην αφήνουμε την Uber να δράσει) με 1€ κάθε φορά που το ξεκλειδώνεις - η αντίστοιχη "ταρίφα" δηλαδή - και χρέωση €0.15/λεπτό στην συνέχεια, δηλαδή τα 10 λεπτά ως χρονοχρέωση θα είναι 1€+1.5€=2.5€  :undecided:
Φυσικά δεν κάνει για πολύ μεγάλες αποστάσεις μιας και δεν πάει πάνω από 20-25km/h αλλά για περιήγηση στο ευρύτερο κέντρο (Μοναστηράκι - Πλάκα - Θησείο - Ακρόπολη - Μουσείο - Μακρυγιάννη κλπ) είναι ό,τι πρέπει νομίζω.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.560
Πόντοι
5.577
εξωτερικο εχει ποδηλατοδρομους, εδώ που θα πανε, καλα καλα πεζοι δεν εχουν χωρο να βαδισουν  :think:
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.673
Πόντοι
456
εξωτερικο εχει ποδηλατοδρομους, εδώ που θα πανε, καλα καλα πεζοι δεν εχουν χωρο να βαδισουν  :think:
Αποστόλου Παύλου & Διονυσίου Αρεοπαγίτου έχουν πολύ πέραση βλέπω όπως και Μακρυγιάννη, τα παίρνουν και μπαίνουν Πλάκα που δεν έχουν πρόβλημα ιδιαίτερο με αυτοκίνητα. Στην Μαρίνα Φλοισβου και στο Πάρκο Φλοισβου έχω δει αρκετά επίσης όπως και στην Μαρίνα Αλίμου, το πολύ μεγάλο πλατύ πεζοδρόμιο κατά μήκος της παραλιακής είναι μια χαρά για βόλτα από Μαρίνα Φλοισβου μέχρι και τα μαγαζιά Nalu & Akanthus, μέχρι το ύψος της Αλίμου δηλαδή.
 

christos_021187

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2016
Μηνύματα
788
Κριτικές
8
Like
1.295
Πόντοι
486
Μου ακούγεται κουλό να θέλει ΑΦΜ, έναρξη επαγγέλματος κλπ στοιχεία. Από Αμερικανούς πιτσιρικαδες που έχω δει πληρώνονται μέσω PayPal και θεωρητικά όποιος φόρος αναλογεί σε κάθε χωρα θα παρακρατειται αυτόματα από τις τραπεζικές συναλλαγές πχ 3€-24%.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.673
Πόντοι
456
Μου ακούγεται κουλό να θέλει ΑΦΜ, έναρξη επαγγέλματος κλπ στοιχεία. Από Αμερικανούς πιτσιρικαδες που έχω δει πληρώνονται μέσω PayPal και θεωρητικά όποιος φόρος αναλογεί σε κάθε χωρα θα παρακρατειται αυτόματα από τις τραπεζικές συναλλαγές πχ 3€-24%.
Εχεις δίκιο έτσι είναι όμως εδώ μιλάμε για την Ελλάδα, σε όλα παγκόσμια πρωτοτυπία μας διακρίνει. Δοκίμασα ήδη να κάνω αίτηση και μου ζήτησαν το ΑΦΜ και αφού το δώσω το εξέτασαν και μου είπαν μέσω mail ότι χρειάζεται να έχω επαγγελματικό ΑΦΜ για την χώρα μου, από κει κατάλαβα ότι είναι ιδιαιτεροτητα της Ελλάδας αυτό.
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36
Μην ασχοληθείτε εαν δεν θέλετε να μπλεξετε.
Η γνώμη μου , γι αυτούς που αναρωτιούνται.

Οι λόγοι πολλοί.

-Όπως με το ουμπερ ψάχνουν για μαλακες-χαμαληδες για να κάνουν αυτοί την μπιζνα τους φτηνα
-Με ΤΙΠΟΤΑ να μην ανοίξει κάποιος σας επαγγ αφμ εαν δεν εχει ήδη άλλη επιχ ή δεν σκοπεύει να ανοίξει για κάτι άλλο. Θα σε σκίζει η εφορία, ΕΦΚΑ , απώλεια προνομίων μισθωτών ή άνεργων, θα σε βλέπει το κράτος και θα τρίβει τα χέρια του
-θα βρεθείς να παίζεις ξύλο με αλλους ΠΙΟ ετοιμους ανταγωνιστες για να πάρεις τα σκτοπατινια από τα ευκολα και αποδοτικα σημεία...(βλέπε κέντρο, δηλ. πολλά μαζι σε μικρή αποσταση) στο τέλος θα γίνει νταβατζιλικι της περιοχής... ο πιο δικτυωμενος θα λυμαινεται τις αποδοτικες περιοχές και εσυ θα τρέχεις στα Σουρμενα* να μαζέψεις ΤΟ ξεχασμένο πατίνι για να πάρεις το (αν μείνει τόσο) 3ευρω. Θες (έχεις τα κότσια και συνεδεσεις) να μπεις σε τέτοιο μπελά προσπαθώντας να ζήσεις/βιοποριστεις?


*Σούρμενα: περιοχή λεκανοπεδιου αττικής / Ανω ελληνικο (πρόποδες Υμητου)

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι θεμα χρονου να φαει φαπες κανενας..
Δεν σεβονται τιποτα.....διαβασεις,φαναρια,αναποδα στους δρομους,πανω στα πεζοδρομια..

:S :S
κανονικα θα επρεπε ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ.

οπως και οτιδηποτε δεν φερει πινακιδες ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ και δεν πληρωνει τελη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ στους δρομους ΔΕΝ πρεπει να ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.
 

TASSOS karipidis

Ανώτερος
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
33.412
Κριτικές
24
Like
39.202
Πόντοι
8.646
κανονικα θα επρεπε ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ.

οπως και οτιδηποτε δεν φερει πινακιδες ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ και δεν πληρωνει τελη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ στους δρομους ΔΕΝ πρεπει να ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.
στο εξωτερικο φιλε μου καλε ακομη και τα ποδηλατα φερουν πινακιδα  ;) το μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν μπορουν να ασφαλιστουν και αν χτυπησεις κανεναν θα τον πληρωνεις μια ζωη απο την τσεπη σου
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
εσυ που δεν εχεις ουτε παπι φανταζομαι το εχεις βολευτει πολυ
κυκλοφορει αεροπλανο ρε γελοιε τι να το κανει το παπι.
μοστρα παπι θελει ο 16χρονος για να βγαλει γκομενα.
οταν εισαι πιλοτος αεροπλανου ολα τα αλλα μεσα μεταφορας ειναι παρακατιανα (συμπεριλαμαβνομενης και της φερραρι που δεν στοιχιζει ουτε το ενα δεκατο απο αυτο που οδηγας)

παλια οι γκομενες γουσταριζαν καπετανιο για την στολη και τα λεφτα , τωρα υπαρχει πιλοτος στην θεση του.
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
προχτές το βράδυ είμαι σε μια σκοτεινή αλάνα με παρκαρισμένα, κάθε βράδυ βγάζω το σκύλο μου εκεί. Περνώντας δίπλα απο ένα αμαξι βλέπω κάτι να φεγγοβολάει στο πίσω κάθισμα, τι να δω ένα lime να φορτίζει μέσα στο αμάξι. Μέχρι να διαβάσω το νήμα πίστευα οτι ο τύπος το φαγε το lime και βρήκε τρόπο να εξουδετερώσει gps και να το ξεκινάει.
Ενα άλλο βράδυ πέτυχα έναν τύπο με ένα λευκό βανάκι να τα μαντρώνει, είχε στοιβαγμένα καμιά 20αρια σίγουρα. 
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Όπως βλέπω κανείς δεν το χει επιχειρήσει ή ξέρει καλά κάποιον που να έχει γίνει Lime Juicer  :think:  :think: που θα πάει όλο και κανένας που θα ξέρει δυο πράγματα θα βρεθεί να δώσει τα φώτα του σε εμένα και όποιον άλλον ενδιαφέρεται. Κανένας λογιστής μπουρδελιάρης στον ορίζοντα μήπως?!?!??  :think:
Καλό θα ήταν να έχεις νυχτερινό τιμολόγιο τύπε   :S
κανονικα θα επρεπε ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ.

οπως και οτιδηποτε δεν φερει πινακιδες ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ και δεν πληρωνει τελη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ στους δρομους ΔΕΝ πρεπει να ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ.
Τα πεζοδρόμια είναι για τους πεζούς τύπε, ούτε ποδήλατα ούτε πατίνια, μέχρι καροτσια για μωρά επιτρέπεται  :S
 

Vag_peir

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2019
Μηνύματα
28
Κριτικές
1
Like
54
Πόντοι
0
Πάντως παιδιά αυτός ο τρόπος μετακίνησης είναι κάτι που στο μέλλον θα παίξει πολύ. Αμερικα μεριά μια από τις εταιρείες που κάνουν το ίδιο με τη lime (όχι η lime ή η Hive που εχουν έρθει στην Ελλάδα) είναι μια από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες startups στην ιστορία , τουλάχιστον στο ποσό θεωρεί η αγορά ότι αξίζει η εταιρεία (ξεπέρασε το δισεκατομμύριο σε κάτι μήνες) .

Η Αθήνα είναι μια χαρά πόλη για το πατίνι καθώς και οι οδηγοί δεν είναι τελείως κάφροι (ναι δεν είμαστε όσο κάφροι νομίζουμε) και η γεωγραφία της πόλης το χρειάζεται σε σχέση πχ με Ολλανδία που είναι ένα φλατ πράγμα χωρίς ανηφόρες.

Για το 3€ στο πατίνι δεν έχω άποψη αλλά από το να κάθεσαι και να πίνεις καφέ περισσότερα θα βγάλεις και το καφεδάκι το πίνεις μετά
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36
Πάντως παιδιά αυτός ο τρόπος μετακίνησης είναι κάτι που στο μέλλον θα παίξει πολύ. Αμερικα μεριά μια από τις εταιρείες που κάνουν το ίδιο με τη lime (όχι η lime ή η Hive που εχουν έρθει στην Ελλάδα) είναι μια από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες startups στην ιστορία , τουλάχιστον στο ποσό θεωρεί η αγορά ότι αξίζει η εταιρεία (ξεπέρασε το δισεκατομμύριο σε κάτι μήνες) .

Η Αθήνα είναι μια χαρά πόλη για το πατίνι καθώς και οι οδηγοί δεν είναι τελείως κάφροι (ναι δεν είμαστε όσο κάφροι νομίζουμε) και η γεωγραφία της πόλης το χρειάζεται σε σχέση πχ με Ολλανδία που είναι ένα φλατ πράγμα χωρίς ανηφόρες.

Για το 3€ στο πατίνι δεν έχω άποψη αλλά από το να κάθεσαι και να πίνεις καφέ περισσότερα θα βγάλεις και το καφεδάκι το πίνεις μετά

αφου δεν εχεις αποψη για το 3ευρω τοτε πως κρινεις οτι αξιζει?
εχεις υπολογισει κοστος μαζεματος/εναποθεσης ΚΑΙ ενεργειακό?
+χρονος σου ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ...
εαν ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ να κανεις καλυτερο στη ζωη σου...
τι ναπω...
για μαλακες ψαχνουνε, απελπισμενους
κριμα που φτασαμε ως εδω.
και κριμα σε οσους δεν εχουν βρει η δεν μπορουν να βρουν κατι αποδοτικοτερο σε μια χωρα σαν την ελλαδα να κανουν επιχειρηματικα.
μυαλα εχουμε, κεφαλαια (ακομα) εχουμε, μερη εχουμε, σπουδαγμενους εχουμε, κλιμα, νερο, φυση ασπιλη, πέρασμα στην ευρωπη και ασια, θαλασσα , αιολικη & ηλικαη ενεργεια εχουμε...
και κανουμε τους πατινομαζωχτρους στα τσουτσεκια τους software engineers εκ των ΗΠΑ
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
523
Πόντοι
36
παρτε τα να μην σας τα χρωσταω
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
το κοστος ειναι η βενζινη του ατ/του, σαν καθημερινο εξοδο.
πχ τα παιρνεις κ τα πας για φορτισμα στον ταυρο.
αν εχεις αλλη επι/ση δεν ξερω αν συμφερει.
σαν νεα= πολυ δυσκολο.
πονταρουν και αυτοι στην ΑΝΕΧΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ...ΟΠΩΣ UBER,ακομη κ στην air&b. καταντια να νοικιΑζεις ενα δωματιου του σπιτιου σου σε εναν ξενο.
δειχτε μου ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ να μεινει μονος & να προτιμα συγκατοικο, παραδειγμα
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Δε νομιζω να πρόκειται για μόδα, μου φαίνεται ήρθε - από την μάνα California  :kneel: :hi: :worship: - για να μείνει αυτό το πράγμα. Αν παρατηρήσετε το 80%+ που τα χρησιμοποιούν είναι ξένοι τουρίστες, το προτιμούν ιδιαίτερα συγκριτικά με ταξί μιας και είναι φθηνότερο (ειδικά Ελλάδα που προς το παρόν εξακολουθουμε να μην αφήνουμε την Uber να δράσει) με 1€ κάθε φορά που το ξεκλειδώνεις - η αντίστοιχη "ταρίφα" δηλαδή - και χρέωση €0.15/λεπτό στην συνέχεια, δηλαδή τα 10 λεπτά ως χρονοχρέωση θα είναι 1€+1.5€=2.5€  :undecided:
Φυσικά δεν κάνει για πολύ μεγάλες αποστάσεις μιας και δεν πάει πάνω από 20-25km/h αλλά για περιήγηση στο ευρύτερο κέντρο (Μοναστηράκι - Πλάκα - Θησείο - Ακρόπολη - Μουσείο - Μακρυγιάννη κλπ) είναι ό,τι πρέπει νομίζω.
--------
η απορια μου ειναι οκ το βραδυ τα μαζευεις με αμαξι δεν εχει κινηση, το μεσημερι η νωρις το απογευμα πως τα μαζευουν?
με αυτο το κυκλοφοριακο χαος....
+δεν ειναι για ολο το χρονο, χειμωνας ησουν κρυο-βροχη.
δεν εχουμε βαρυ χειμωνα εδω αλλα ειναι μια παραμετρος δεν δουλευεις 12 μηνες το χρονο.
θεωρητικα ειναι μια καλη λυση, στα υπολοιπα αν σε χτυπησει αμαξι η προκαλεσεις ατυχημα υπαρχει νομικο κενο.
τουλαχιστον η air&b  καλυπτει τα εξοδα ζημιων.
αν το κοστος ανα ατομο ειναι 2.5 ευρω στα 3 ατομα ειναι καλυτερα να παρουν ταξι γιατι με 7 η 10ε πας παντου μεσα στο κεντρο.
---
ΝΟΜΙΖΩ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΗ απο το να την δεις μεσα απο το τζαμι ενος αμαξιου εστω με A/C ΣΤΟ ΦΟΥΛ οταν κανει ζεστη.
-------
το ηλεκτρικο σκουτερ/πατινι δεν ειναι ασχημο, αλλα αν πεσεις κ αν εισαι μεγαλος εχει ενα ρισκο.
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
το κοστος ειναι η βενζινη του ατ/του, σαν καθημερινο εξοδο.
πχ τα παιρνεις κ τα πας για φορτισμα στον ταυρο.
αν εχεις αλλη επι/ση δεν ξερω αν συμφερει.
σαν νεα= πολυ δυσκολο.
πονταρουν και αυτοι στην ΑΝΕΧΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ...ΟΠΩΣ UBER,ακομη κ στην air&b. καταντια να νοικιΑζεις ενα δωματιου του σπιτιου σου σε εναν ξενο.
δειχτε μου ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ να μεινει μονος & να προτιμα συγκατοικο, παραδειγμα

Ολοι οι παντρεμένοι άχρηστε.
Και βάζουν κι άλλους συγκατοίκους, παιδιά τα λένε

Και υπάρχουν και πολλοί νεολαίοι που νοικιάζουν δωμάτιο και μένουν μαζί, και για παρέα και για γνωριμίες και για κοινόβιο

Στις κλασσικές περιοχές κέντρο Αθήνας, Πλάκα, Κουκάκι
Μιλάω για 20άρηδες και τριαντάρηδες
Κι ας είναι Αθηναίοι, δεν θέλουν να μένουν με γονείς

Κι αν  βρούνε δουλειά σε νησί πχ, υπενοικιάζουν το δωμάτιο
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ολοι οι παντρεμένοι άχρηστε.
Και βάζουν κι άλλους συγκατοίκους, παιδιά τα λένε

Και υπάρχουν και πολλοί νεολαίοι που νοικιάζουν δωμάτιο και μένουν μαζί, και για παρέα και για γνωριμίες και για κοινόβιο

Στις κλασσικές περιοχές κέντρο Αθήνας, Πλάκα, Κουκάκι
Μιλάω για 20άρηδες και τριαντάρηδες
Κι ας είναι Αθηναίοι, δεν θέλουν να μένουν με γονείς

Κι αν  βρούνε δουλειά σε νησί πχ, υπενοικιάζουν το δωμάτιο
ξες πολλους τετοιους?
οι 9 στους 10 που παντρευτηκαν μετανοιωμενοι ειναι και ας χωριζουν μονο οι 4.
και το 99% των εικοσαριδων με τους γονεις μενει, δεν ειμαστε αγγλια να μενουν 5 νεοι σε ενα σπιτι.
αν καποιος ειναι αρκετα χιπις το κανει αυτο που λες . πχ τετοιους ερμπιεινμπιδες απο αποψη να εχει 100 η θεσσαλονικη και 500 η αθήνα.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.673
Πόντοι
456
--------
η απορια μου ειναι οκ το βραδυ τα μαζευεις με αμαξι δεν εχει κινηση, το μεσημερι η νωρις το απογευμα πως τα μαζευουν?
με αυτο το κυκλοφοριακο χαος....
+δεν ειναι για ολο το χρονο, χειμωνας ησουν κρυο-βροχη.
δεν εχουμε βαρυ χειμωνα εδω αλλα ειναι μια παραμετρος δεν δουλευεις 12 μηνες το χρονο.
Μόνο βράδυ τα μαζεύουν μετά τις 21.00 νομίζω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom