Νέα

Η πορνεία ως λειτούργημα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anestis_38
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 130
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είναι λειτούργημα η πορνεία;

  • Ναι, αναμφισβήτητα

    Ψήφοι: 44 64,7%
  • Όχι, είναι απλά μια χρηματική συνναλαγή

    Ψήφοι: 24 35,3%
  • Δε ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    68

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.772
Κριτικές
1
Like
29.443
Πόντοι
8.006
Φυσικά. Αγία ειναι.

Κατά την ορθόδοξη εκκλησία είναι κατασυκοφάντηση και βλάσφημος λόγος ε­ναντίον της Αγίας Μαρίας της Μαγδαληνής η ταύτι­σή της με την αμαρτωλή γυναίκα του Ευαγγελίου. Ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσό­στομος ερμηνεύοντας τα άγια Ευαγγέλια, ερευνά και διευκρινίζει ποιες και πόσες ήταν οι γυναίκες που ά­λειψαν με μύρα την κεφαλήν και τα πόδια Του Κυρίου και ουδεμία σχέση έχουν με την Αγία Μαρία την Μαγδαληνή. Ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος έχει γράψει και λόγους με θέμα την πόρνη γυναίκα που μετανόησε και η οποία είναι ένα πρόσωπο άγνωστο και ανώνυμο.

Πώς δημιουργήθηκε αυτή η πλάνη και αυτή η σύγχυση γύρω από το πρόσωπο της Αγίας Μα­ρίας της Μαγδαληνής; Η σύγχυση αυτή προήλθε από την Δύση και είναι μια διαφορετική εκτίμηση των κειμένων. «Συγχέεται συνήθως, μάλιστα δε εις την Δύσιν, και κακώς ταυτίζεται η Αγία Μαρία η Μαγδαληνή μετά της αμαρτω­λού γυναικός, η οποία στην οικία του Φαρισαίου Σίμωνος άλειψε τα πόδια Του Ιησού με μύρα». Η αναφερόμενη από διαφόρους συγγραφείς, παράδοση της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας, ότι η μετανοημένη ιερόδουλη που μύρωσε Τον Ιησού, ταυτίζεται με τη Μαγδαληνή, δεν μαρτυρείται από τις ιερές πηγές.

Η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει αντίθετη θέση για την Αγία Μαρία τη Μαγδαληνή. Η ίδια υπήρξε δια βίου παρθένος. Και η καθαρότητα της ψυχής της φαινόταν όπως μέσα από καθαρό κρύσταλλο (Μοδέστου, αρχιεπισκ. Ιεροσολύμων «Εις τας Μυροφόρους» εκ της Βιβλιοθήκης Φωτίου, αρχιεπισκόπου Κων/πόλεως και Ρ.G. 104, 244). Οι Πατέρες της Εκκλησίας, αρχής γενομένης από τον Ιωάννη το Χρυσόστομο, την εκτιμούν βαθύτατα
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Η Μαρια Μαγδαληνη δεν ηταν πόρνη.
Όντως η Ορθόδοξη εκκλησία θεωρεί πως όχι μόνο δεν ήταν πόρνη αλλά δια βίου παρθένος, οκ
οι Δυτικοί όμως έχουν άλλη άποψη - δεν ειναι το θέμα μας αυτό,
σορρυ και γράψε λάθος
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.832
Κριτικές
8
Like
1.365
Πόντοι
216
Αυτό είναι ένα θεματάκι που πολύ καιρό σκεφτόμουν να ανεβάσω αλλά φοβόμουν το ...τρολάρισμα.
Είναι η πορνεία λειτούργημα; Δεδομένου ότι λειτούργημα είναι σύμφωνα με το λεξικό: "λειτούργημα  : χαρακτηρισμός επαγγέλματος που έχει έναν ευρύ και σοβαρό κοινωνικό ρόλο ", μπορεί κανείς -λαμβάναντος υπόψη του και τον ορισμό- να αμφισβητήσει τον κοινωνικό ρόλο της πορνείας;
Εμείς που ασχολούμαστε με το "άθλημα", εμείς οι "συναγωνιστές" οι "μύστες", από πρώτο χέρι νομίζω γνωρίζουμε πόσο σημαντική "δουλεία" κάνουν αυτές οι κοπέλες.
Ας συζητήσουμε το θέμα -με τη σοβαρότητα που του αξίζει- και από μεριάς μου οφείλω ένα μεγάλο RESPECT σε όλες τις εργαζόμενες στο χώρο.

Ρε τυπε μηπως εισαι λιγο προβληματικος ?? Και μηπως ειναι καλυτερο να σπαταλησεις την φαια ουσια (αν σου εχει μεινει) για να δωσεις λυση στα θεματα σου...
θελεις να θεοποιησουμε τις πουτανες επειδη εσυ και καποιοι σαν και εσενα δεν μπορουν να βρουν γυναικα με αλλο τροπο ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.772
Κριτικές
1
Like
29.443
Πόντοι
8.006
Δεν ξερω τι λεει το λεξικο, αλλά "λειτουργημα" ασκούν οσοι ασκούν "λειτουργία". Και οι "λειτουργίες" του Κράτους ειναι τρεις: Εκτελεστικη, Νομοθετικη και Δικαστικη. Συνεπώς "λειτουργημα" ασκούν μόνο τα μελη της Κυβερνησης, οι βουλευτες και οι δικαστες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.772
Κριτικές
1
Like
29.443
Πόντοι
8.006
Όντως η Ορθόδοξη εκκλησία θεωρεί πως όχι μόνο δεν ήταν πόρνη αλλά δια βίου παρθένος, οκ
οι Δυτικοί όμως έχουν άλλη άποψη - δεν ειναι το θέμα μας αυτό,
σορρυ και γράψε λάθος
Ε καλα, μην ζητας συγνωμη, δεν παρεξηγηθηκα κιολας.
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Θυμάμαι πολύ έντονα όταν σε μια άδεια από το στρατό πήγα σε μια πόρνη.
Δεν ήταν η πρωτη φορά, κάτι ξαδέλφια μου όταν ήμουν πιτσιρικάς με είχαν "μυήσει" αλλά δε γούσταρα και δε συνέχισα. Χρόνια μετά, πήγα -φαντάρος λεμε τώρα- σε ένα στούντιο  2003, 2004 κα΄που εκεί.
Έχω ακόμα έντονα στη μνήμη μου πόσο ανακουφισμένος αισθάνθηκα μετά. Από σεξ και υπηρεσίες δεν ήταν τίποτα - τυπική ξεπετα θα τη χαρακτήριζα με τα σημερινά δεδομένα.
Αλλά πραγματικά με βοήθησε, όσο δε φανταζόμουν. Για εβδομάδες αισθανόμουν ήρεμος και ανανεωμένος
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Δεν ξερω τι λεει το λεξικο, αλλά "λειτουργημα" ασκούν οσοι ασκούν "λειτουργία". Και οι "λειτουργίες" του Κράτους ειναι τρεις: Εκτελεστικη, Νομοθετικη και Δικαστικη. Συνεπώς "λειτουργημα" ασκούν μόνο τα μελη της Κυβερνησης, οι βουλευτες και οι δικαστες.
Λειτουργήματα σύμφωνα με το Συνταγματικό Δίκαιο είναι αυτά που αναφέρεις. Όμως, εδώ δεν είμαστε Συνταγματολόγοι, χώρια που ο όρος είναι επιστημονικός.
Πέρα από τη νομική διάσταση, υπάρχει και η κοινωνική, συμφωνα λοπόν με την κοινωνική διάσταση του θέματος το λεξικό δίνει τον ορισμό που γράφω παραπάνω
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.832
Κριτικές
8
Like
1.365
Πόντοι
216
Θυμάμαι πολύ έντονα όταν σε μια άδεια από το στρατό πήγα σε μια πόρνη.
Δεν ήταν η πρωτη φορά, κάτι ξαδέλφια μου όταν ήμουν πιτσιρικάς με είχαν "μυήσει" αλλά δε γούσταρα και δε συνέχισα. Χρόνια μετά, πήγα -φαντάρος λεμε τώρα- σε ένα στούντιο  2003, 2004 κα΄που εκεί.
Έχω ακόμα έντονα στη μνήμη μου πόσο ανακουφισμένος αισθάνθηκα μετά. Από σεξ και υπηρεσίες δεν ήταν τίποτα - τυπική ξεπετα θα τη χαρακτήριζα με τα σημερινά δεδομένα.
Αλλά πραγματικά με βοήθησε, όσο δε φανταζόμουν. Για εβδομάδες αισθανόμουν ήρεμος και ανανεωμένος

Αν γαμησεις καποια στιγμη ακαποτα με καποια που σε θελει να δεις πως θα νοιωσεις χαχα
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Ρε τυπε μηπως εισαι λιγο προβληματικος ?? Και μηπως ειναι καλυτερο να σπαταλησεις την φαια ουσια (αν σου εχει μεινει) για να δωσεις λυση στα θεματα σου...
θελεις να θεοποιησουμε τις πουτανες επειδη εσυ και καποιοι σαν και εσενα δεν μπορουν να βρουν γυναικα με αλλο τροπο ?
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου στη συζήτηση, η άποψη σου σεβαστή, αν και εγώ δε θεοποίησα τις πόρνες, όσο για το χαρακτηρισμό προβληματικός...σε ευχαριστω για το χρόνο σου να ΄σαι καλά
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.772
Κριτικές
1
Like
29.443
Πόντοι
8.006
Λειτουργήματα σύμφωνα με το Συνταγματικό Δίκαιο είναι αυτά που αναφέρεις. Όμως, εδώ δεν είμαστε Συνταγματολόγοι, χώρια που ο όρος είναι επιστημονικός.
Πέρα από τη νομική διάσταση, υπάρχει και η κοινωνική, συμφωνα λοπόν με την κοινωνική διάσταση του θέματος το λεξικό δίνει τον ορισμό που γράφω παραπάνω
Η εννοια εξ ορισμου αφορα την λειτουργια του Κρατους. Απλως εν συνεχεια η κοινωνικη εκφραση εχει "δανειστεί" τον ορο για να τον συνδεσει με επαγγελματα που προσφερουν κοινωνικο εργο.
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Η εννοια εξ ορισμου αφορα την λειτουργια του Κρατους. Απλως εν συνεχεια η κοινωνικη εκφραση εχει "δανειστεί" τον ορο για να τον συνδεσει με επαγγελματα που προσφερουν κοινωνικο εργο.
Δεν είμαι Συνταγματολόγος.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.313
Πόντοι
28.786
Τα εχω ξαναγραψει αλλα νομιζω ταιριαζουν στο θεμα.

Πολλές φορές απο τότε που άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται γύρω μου αναρωτήθηκα γιατί η κοινωνία είναι τόσο εχθρικά προκατειλημένη απέναντι στη πορνεία.

Εξ' αρχής και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων διαχωρίζω την πορνεία απο την εξαναγκαστική πορνεία, αυτό που είναι ευρύτερα γνωστό ως trafficing. Και αυτό γιατί η εξαναγκαστική πορνεία δεν είναι τίποτα άλλο από μια μορφή  δουλεμπορίου με την κλασική έννοια του όρου, και δεν έχει σχέση με την κατά συναίνεση και επιλογή πορνεία στην οποία εδώ αναφερόμαστε.

Αν προσπαθήσει κανείς να δει χωρίς προκαταλήψεις το επάγγελμα της πόρνης θα δεί ότι είναι περισσότερο κοινωνικό λειτούργημα παρά επάγγελμα. Ξέρω ότι σε κάποιους αυτό ακούγεται σαν ανέκδοτο. Οτι βάφτισα  και καλά τις πουτάνες κοινωνικές λειτουργούς. Και όμως με αυτό που κάνουν, προσφέρουν πραγματικά  σε κάποιους  ανακούφιση, και διέξοδο, και σε κάποιους άλλους απλά ευχαρίστηση. Επίσης αυτά τα προσφέρουν σε μαζική κλίμακα φθάνοντας οι ίδιες στα όρια των σωματικών και ψυχικών τους αντοχών. Αν αυτό δεν είναι κοινωνικό λειτούργημα - ας μας πουν όλοι αυτοί που γελάνε  - τότε τι είναι κοινωνικό λειτούργημα?? 

Επιπλέον το γεγονός ότι οι περισσότερες κοινωνίες περιφρονούν αλλά  ταυτόχρονα ανέχονται και σιωπηρώς εγκρίνουν  τη πορνεία, στην βάση του άλλα λόγια να αγαπιόμαστε,  αναδεικνύει και την αναγκαιότητά της. Γιατί οι κυβερνώντες που κάνουν κουμάντο δεν θα ήθελαν ούτε να φανταστούν  τα προβλήματα που θα ανέκυπταν σε μια κοινωνία χωρίς την πορνεία.

Βέβαια για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μην λέμε μαλακίες. Οι πόρνες δεν επιλέγουν αυτό το επάγγελμα γιατί την είδαν ξαφνικά κοινωνικοί λειτουργοί. Είναι περισσότερο απο προφανές ότι οι περισσότερες ασκούν αυτό το επάγγελμα γιατί πιεζόμενες απο την ανέχεια και τη φτώχεια δεν έχουν άλλο τρόπο να ζήσουν. Επίσης ένα ποσοστό απο αυτές επιλέγουν αυτό το επάγγελμα  διότι απλά είναι φιλοχρήματες, μια  και το επάγγελμα αυτό αποδεδειγμένα ''αμοίβει'' καλά, η τουλάχιστον πολύ καλύτερα απο ένα μέσο η χαμηλά αμειβόμενο επάγγελμα.

Ομως φιλοχρήματους ανθρώπους  μπορείς να βρείς και σε μια σειρά απο άλλα ''αξιοσέβαστα'' επαγγέλματα, ασκούμενα απο εξαιρετικά ''κατά συνθήκη'' μορφωμένους ανθρώπους.  Αυτοί οι άνθρωποι δεν αντιμέτωπίζονται με το βαθμό περιφρόνησης  που οι πόρνες αντιμετωπίζονται.  Αρα δεν είναι η  (όποια )  παραδοπιστία των πορνών, η βάση της κοινωνικής περιφρόνησης της πορνείας.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η ''στρέβλωση'' της κοινωνίας απέναντι σε αυτό το επάγγελμα έχει κατ' αρχάς θρησκευτική βάση, και εδραιώνεται μέσω της κρυπτοσυντηρητικής μαλακοσεμνοτυφίας που δέρνει τη κοινωνία μας. Και εξηγούμαι. Στη χριστιανική πουριτανική δύση επι πολλούς αιώνες  το σεξ εθεωρείτο ''αντρικό πάθος'' . Στις γυναίκες ούτε καν η απόλαυση στο σεξ δεν αναγνωριζόταν και πολύ περισσότερο δεν επιτρεπόταν. Το σεξ αποτελούσε κάτι σαν αναγκαίο κακό δηλαδή για τη διαιώνιση του είδους, με καμμία αλλη χρησιμότητα. Οι δε γυναίκες που ασκούσαν τη παραπάνω δραστηριότητα σαν επάγγελμα  δεν θα μπορούσαν να είναι τίποτα  άλλο εκτός απο ανήθικες και κοινωνικά κατάπτυστες. Ακόμη και στη βάση της  θρησκεία μας, ο συμβολισμός του ''προπατορικού αμαρτήματος'' αναφέρεται στο σεξ σαν πηγή ''αμαρτωλού'' πάθους. Βέβαια το γεγονός ότι στο ( κατα Λουκα αν δεν απατώμαι) ευαγγέλιο αναφέρεται ότι ο ίδιος ο Χριστός δίδασκε ότι οι πόρνες θα είναι απο τους πρώτους ανθρώπους που θα περάσουν στην βασιλεία των ουρανών ελάχιστα είναι γνωστό ευρύτερα.
( ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ )
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Τα λέει ωραία ο Μindreader.
Παλιότερα στο φορουμ γραφόταν ο χαρακτηρισμό "τεμάχιο" για την περιγραφή κάποιας εργαζόμενης. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνα έχει σχεδόν εγκαταληφθεί. "Τεμάχιο"; Λες και δεν είναι άνθρωποι, εντελως μισογυνική, απάνθρωπη προσέγγιση.
Πάντα με πείραζε ο όρος αλλά σε φορουμ για πορνεια είμαστε θα υπάρχουν κι αυτά.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.313
Πόντοι
28.786
ΥΝΕΧΕΙΑ )
Σε άλλες κοινωνίες όπου δεν υπήρχε προκατάληψη θρησκευτικής βάσης  απέναντι στο σεξ οι πόρνες είχαν άλλη αντιμετώπιση από τη κοινωνία.  Ιδιαίτερα δε αν η υπηρεσία που προσέφεραν πλαισιωνόταν και εμπλουτιζόταν και απο άλλες υπηρεσίες που σαν σκοπό είχαν τον να κάνουν έναν άντρα να αισθάνεται καλύτερα.  Οι εταίρες στην αρχαία ελλάδα η οι γκέισες στη ιαπωνία για να αναφέρουμε δυο παραδείγματα, απο ετερόκλητες και χρονικά διαφοροποιούμενες κοινωνίες, προσέφεραν στους άντρες πελάτες τους πολύ περισσότερες υπηρεσίες απο το σεξ μια και ήταν μορφωμένες και καλλιεργημένες γυναίκες (  πέραν του ότι ήταν όμορφες ), και είχαν αναγάγει την ξεκούραση και την ευχαρίστηση του άντρα σε πραγματική τέχνη.

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν παω να αυταναγορευθώ σε υπέρτατο προστάτη της πορνείας. Ο αντίλογος σε αυτά που γράφω παραπάνω απο κάποια αλάνια της πιάτσας (με τα οποία αρέσκομαι συχνά να μιλάω )   και που ''έχουν γράψει χιλιόμετρα'' στη δοκιμασία που λέγεται ζωή, θα μπορούσε να είναι ο παρακάτω.

"Καλά μας τα λες αυτά τα ''θεωρητικά'' ρε μάγκα. Αλλά για πες μας τώρα κάτι άλλο. Πως θα σου φαινόταν η μάνα σου η η αδελφή σου να ''ασκούσε'' το παραπάνω ''λειτούργημα''  "??

Και οπωσδήποτε θα με έβγαζε μαλάκα, διότι η προφανής απάντηση πού τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι απο εμάς θα δίναμε στη παραπάνω ερώτηση είναι ότι κάτι τέτοιο οχι μόνο θα μας στεναχωρούσε ιδιαίτερα αλλά και θα μας εξόργιζε, και θα μας εξέθετε κλπ.
Μια ηχηρή σφαλιάρα που σε κάνει να μαζεύεις τα κουβαδάκια σου και να πηγαίνεις να παίξεις σε άλλη παραλία. Σε θεωρητική βάση δοσμένο, η πραγματικότητα είναι τόσο αμείλικτη που ''θεωρητικά μορφώματα'' σαν το παραπάνω δικό μου τα ''αποδομεί''  άμεσα και αυταπόδεικτα.

Ας αφήσουμε όμως τη σημειολογική ερμηνεία της παραπάνω απάντησης. Αν δούμε την ουσία της  απάντησης στη παραπάνω ερώτηση,  θα καταλάβουμε  ότι η προκατάληψη είναι βαθιά ριζωμένη μέσα μας. Επίσης θα καταλάβουμε οτι αν κάτι δεν αρχίσει να εμπεδώνεται σαν ευρύτερη κοινωνική αντίληψη - έστω και σε ένα τμήμα της κοινωνίας- δεν μπορεί να υποστηριχθεί σε ατομικό επίπεδο ούτε σε λογική ούτε σε συναισθηματική βάση. Ουσιαστικά δηλαδή, αν απλά το περιορίσουμε στη βάση μόνο της ατομικής λογικής σκέψης,  ούτε τον εαυτό μας δεν μπορούμε να ''στρέψουμε'' συναισθηματικά ενάντια στη προκατάληψή μας.

Τέρμα η ''Ανάλυση''. Πάμε στη σύνθεση για να καταλήξω κάπου. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η κοινωνία έχει ακόμη την ωριμότητα για να αναγνωρίσει στη πορνεία την όποια κοινωνική της προσφορά. Θα μπορούσε όμως έστω και σταδιακά σαν πρώτο βήμα να πάψει να ''λούζει'' τις εκπροσώπους της με τόνους περιφρόνησης. Η λέξη ''σταδιακά'' είναι κλειδί όσον αφορά στην αλλάγή αντιλήψεων σε ευρύτερη κοινωνική βάση.

Ξεκινώντας λοιπόν απο τον δικό μας χώρο. Οι ''συναγωνιστές''  του site που κατά κόρον χρησιμοποιούν αυτές τις γυναίκες θα μπορούσαν να τις αντιμετώπιζαν με συγκατάβαση ( τουλάχιστον )  αντί με περιφρόνηση. Είναι εξαιρετικά υποκριτικό απο τη μια να χρησιμοποιούμε αβέρτα τις υπηρεσίες αυτών των γυναικών και απο την άλλη να τις φτύνουμε με το χειρότερο δυνατό τρόπο. Τέλος  δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτές οι γυναίκες είναι άνθρωποι και όχι μηχανές.

Αυτά απο εμένα. :hi: :hi:
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Ο γέροντας και οι πόρνες

Ένας γέροντας έκανε αγιασμό χωρίς να το καταλαβει μπήκε σε πορνείο, Η Τσα2 -προφανώς – Να φύγεις , μου λέει. Δεν κάνει αυτές να φιλήσουν το Σταυρό. Να φιλήσω εγώ το Σταυρό και να φύγεις , σε παρακαλώ.
– Ασε τα κορίτσια να φιλήσουν το Σταυρό.
Τους έκανα νόημα να πλησιάσουν. Εγώ πιο μελωδικά από πρώτα έψαλλα το «Εν Ιορδάνη βαπτιζομένου σου Κύριε…», διότι είχα μια χαρά μέσα μου, που ο Θεός οικονόμησε τα πράγματα να πάω και σ’ αυτές τις ψυχές.
Φιλήσανε όλες το Σταυρό. Ηταν όλες περιποιημένες, με τις πολύχρωμες φούστες κ.λπ. Και τους είπα:
– Παιδιά μου, χρόνια πολλά. Ο Θεός μας αγαπάει όλους. Είναι πολύ καλός και «βρέχει επί δικαίους και αδίκους».  (Ματθ. 5,45) Ολοι τον έχομε Πατέρα και για όλους μας ενδιαφέρεται ο Θεός. Μόνο να φροντίσουμε να Τον γνωρίσομε και να Τον αγαπήσομε κι εμείς και να γίνομε καλοί. Να Τον αγαπήσετε και θα δείτε πόσο ευτυχισμένες θα είστε.
Κοιτάζανε απορημένες. Κάτι πήρε η ψυχούλα τους η ταλαιπωρημένη.
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Αν και το θέμα δεν είναι Χριστιανισμός και πορνες, το βρήκα ενδιαφέρον και το παρέθεσα
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Αναρωτιέμαι πολλές φορές πόσο δύσκολο θα είναι για εκείνες να κάνουν το μεγάλο βήμα και να ξεφύγουν από αυτή τη ζωή. Δουλειά καμιά δε ξέρουν -συνήθως είναι πολύ νέες όταν μπαίνουν στην πορνεία και χωρίς κάποια παιδεία ή επαγγελματική εξεειδίκευση. Φτάνουν και περνάνε τα 30 ως πόρνες, μετά πως ξεφεύγει κανεις από αυτό το χωρο; Μόνο αν έχουν μαζέψει λεφτα μπορουν να κάνουν νέο ξεκίνημα.
Μακάρι να τα καταφέρουν όλες τους να μαζέψουν χρήμα και να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους
 
OP
OP
anestis_38

anestis_38

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.996
Κριτικές
17
Like
1.007
Πόντοι
1.616
Η πορνεία είναι λειτούργημα γιατί πολλοί άντρες δεν μπορούν να έχουν το σεξ χωρίς να πληρώσουν. Ευχαριστούμε τους νταβατζήδες που πείθουν τις γκόμενές τους να κάνουν αυτή τη δουλειά, γιατί μόνο έτσι γίνεται μία γυναίκα πουτάνα. Καμία γυναίκα δεν αρχίζει αυτή τη δουλειά με τη θέλησή της αλλά για να κάνει το χατίρι του γκόμενου-νταβατζή της. Οι νταβατζήδες ουσιαστικά εξασκούν το λειτούργημα, όχι οι πόρνες. Καληνύχτα σας.
Για κάποιον που κάνει έρωτα στις πόρνες -όπως συχνά γράφεις- να ευχαριστει τους νταβατζήδες είναι κάπως περίεργο. Εσύ δηλαδή δεν τις εκτιμάς κι αν όχι πως τους κάνεις έρωτα;
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
503
Κριτικές
2
Like
630
Πόντοι
86
Απόσπασμα από το βιβλίο του Ηλία Πετρόπουλόυ "Το Μπουρδέλο":

"... Εδώ θα προσθέσω πως η πόρνη ασκεί ένα κοινωνικό λειτούργημα, και δη υψίστης σημασίας. Και, βεβαίως, δεν χρειάζεται να δηλώσω ότι λατρεύω τις πουτάνες. Το πεδίον της πορνείας είναι τόσο μεγάλο που μπορεί να καταπιεί όλη την ανθρωπότητα..."

Συμφωνώ.
Είναι λειτούργημα όταν μια ιερόδουλη κάνει την δουλειά της με φιλότιμο και σεβασμό προς τον πελάτη, αλλά δυστυχώς δεν το κάνουν όλες αυτό.
Ένα εύστοχο απόσπασμα από το σχετικό βιβλίο της Griselidis Real που δούλεψε μια ολόκληρη ζωή ως ιερόδουλη:

Το ανθρώπινο σώμα, όπου κατοικεί η ψυχή, είναι ένα μουσικό όργανο και η σεξουαλικότητα το δοξάρι του. Με τις αρετές της λεπτότητας και της βιαιότητας πάλλεται και αγγίζει το ζενίθ της ηδονής και της έκστασης. Η μόνη αυθεντική πορνεία είναι εκείνη των μεγάλων καλλιτέχνιδων, οι οποίες, τελειομανείς και τεχνικά καταρτισμένες, εξασκούν αυτή την ιδιαίτερη τέχνη με ευφυΐα, σεβασμό, φαντασία, φιλότιμο, εμπειρία, και επιδίδονται οικειοθελώς σ' αυτή, χάρη σε μια κατά κάποιον τρόπο έμφυτη κλίση: πρόκειται για αληθινές επαγγελματίες οι οποίες συνειδητοποιούν τη δύναμή τους και τα όριά της, ξέρουν να μπαίνουν στη θέση του άλλου, ν' ανακαλύπτουν τις προσδοκίες του, τα άγχη του, τις επιθυμίες του και να τον απελευθερώνουν χωρίς ζημία ούτε για τις ίδιες ούτε για εκείνον.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom