Νέα

Η απατη με τα Light προϊοντα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγραμμένο μέλος 172663
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 146
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
Έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα.
Απάτη είναι όταν αναγράφεις στη συσκευασία διαφορετικά πράγματα από αυτά που ισχύουν.
Επίσης ποιος σου είπε ότι θα αδυνατίσεις τρώγοντας light προϊόντα.
Για να αδυνατίσεις οι θερμίδες που καις πρέπει να είναι περισσότερες από τις θερμίδες που λαμβάνεις. Κάνεις τις προσθαφαιρέσεις και πορεύεσαι ανάλογα...

Το θέμα είναι το marketing και από το κατά πόσο ο κόσμος παρασύρεται από τις διαφημίσεις. Βλέπει το μοντέλο που τρώει και καλά μια light παπαριά και είναι fit και  ταυτίζεσαι με αυτό και πιστεύει ότι του λένε. Δυστυχώς το ίδιο ισχύει και με όλες τις διαφημίσεις που παραπλανούν και ίσως εκεί θα έπρεπε να μπει κάποιο μέτρο γιατί ο θεατής έχει παραγίνει αφελής και ευκολόπιστος...      

και εγω ειμαι fit αλλα τρωω τα παντα
τωρα αν τρως ενα κουβα παγωτο εστω και λαιτ..
στις διαφημισεις μοντελα βαζουν, δεν εχω δει θειες απο την λαικη
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
οκ να αφησουμε και τους τζογαδορους να χανουν τα λεφτα τους,
και τους αλκοολικους να χαλανε τα συκωτια τους,
και τα ανηλικα παιδια να ξεκινανε το τσιγαρο,
και να μην βαζουμε καμμια δικλιδα ασφαλειας και καμμια προειδοποιηση και ας ειναι ο καθε χαζουλης υπευθυνος για τον εαυτο του.

εχεις ιδεα ποσες ζωες σωθηκαν επειδη βαλαμε προειδοποιητικη μεγαλη επιγραφη στα τσιγαρα οτι βλαπτει την υγεια και δεν περιμενουμε τους τζαμπα μαγκες εφηβους απο μονοι τους να βλεπουν πολλα ντοκυμανταιρ για να τους γινει συνειδηση?
παραδειγμα μαθητης μου, μου ειπε οτι η γκομενα του, του χαρισε ηλεκτρονικο τσιγαρο, για να το κοψει αρα τον αγαπαει, ενω πριν 50-100 χρονια ελεγαν οι απατεωνες στις διαφημισεις οτι σε βοηθαει να συγκεντρωθεις και σε κανει "αντρα", ηταν απατεωνες και σωστα απαγορευτηκαν τετοιες διαφημισεις, πρεπει να απαγορευθουν και οι σημανσεις light για προιοντα που εχουν πολλες θερμιδες

Τα κοριτσάκια μας δλδ να τ αφήσουμε να ξεκολιαζονται απ τα 15; Γιατί δεν σε πήρε ο πόνος γι αυτά που τα βλέπεις πεταν τις πατουρες,τρυπιουνται απ τα 15.Γι αυτά δεν νοιώθει ότι πρέπει να κάνεις κάτι;
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα.
Απάτη είναι όταν αναγράφεις στη συσκευασία διαφορετικά πράγματα από αυτά που ισχύουν.
Επίσης ποιος σου είπε ότι θα αδυνατίσεις τρώγοντας light προϊόντα.
Για να αδυνατίσεις οι θερμίδες που καις πρέπει να είναι περισσότερες από τις θερμίδες που λαμβάνεις. Κάνεις τις προσθαφαιρέσεις και πορεύεσαι ανάλογα...

Το θέμα είναι το marketing και από το κατά πόσο ο κόσμος παρασύρεται από τις διαφημίσεις. Βλέπει το μοντέλο που τρώει και καλά μια light παπαριά και είναι fit και  ταυτίζεσαι με αυτό και πιστεύει ότι του λένε. Δυστυχώς το ίδιο ισχύει και με όλες τις διαφημίσεις που παραπλανούν και ίσως εκεί θα έπρεπε να μπει κάποιο μέτρο γιατί ο θεατής έχει παραγίνει αφελής και ευκολόπιστος...     
οχι φιλε τοτε εισαι ΨΕΥΤΗΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ.
οταν γραφεις ομως αληθειες αφηνωντας να εννοηθει οτι το προιον σου παχαινει λιγοτερο απο πχ την κετσαπ τοτε εισαι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ,
και αυτην την απατη την αφηνουν νομιμη, η δικλιδα και η σημανση "Light" θα επρεπε να μπει σε προιοντα πoυ συνολικα παχαινουν λιγοτερο απο τον μεσο ορο πχ των προιοντων οχι των ιδιων προιοντων.

πχ αν το δικο μου βουτυρο εχει 800 θερμιδες και ολων των αλλων 900 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να γραφω λαητ, γιατι νομιζει ο ασχετος καταναλωτης οτι ειναι κατι με λιγες θερμιδες και δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει χημεια ή να διαβαζει τα πολυ μικρα γραμματα.

γραψτε ρε απατεωνες ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΤΕ.
οχι να λεει πχ 500 θερμιδες ανα 100 και ολοκληρο το κουτακι να εχει 250 γραμμαρια και να διαβαζει και τα μικρα γραμματα η γιαγια με την πρεσβυωπια και να ειναι και καλη στον πολλαπλασιασμο.
να ξες αμα πιεις αυτο το γαλα συνολικα 350 θερμιδες αν φας αυτο το κουτι μαγιονεζα "λαητ" 1.450 απλο να μην παρασυρετε το 90% των ασχετων.
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Τα κοριτσάκια μας δλδ να τ αφήσουμε να ξεκολιαζονται απ τα 15; Γιατί δεν σε πήρε ο πόνος γι αυτά που τα βλέπεις πεταν τις πατουρες,τρυπιουνται απ τα 15.Γι αυτά δεν νοιώθει ότι πρέπει να κάνεις κάτι;
για ολα,
εγω τωρα δεν εχω κοριτσακι 15,
εχω παραπανω κιλα,
και με επιασε αλτρουισμος για αλλους 50 που επισης εχουν , αλλα δεν ξερουν τι ειναι θερμιδες και οτι τα λαητ ΔΕΝ παχαινουν λιγοτερο απο τα μη λαητ, παρα μονο με τα ακριβως ιδια μη λαητ, αλλα συγκρινουν και αγοραζουν μαγιονεζα λαητα αντι για μουσταρδα που παχαινει 4 φορες λιγοτερο γιατι δεν εχει με μεγαλα γραμματα την λεξη λαητ
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
και εγω ειμαι fit αλλα τρωω τα παντα
τωρα αν τρως ενα κουβα παγωτο εστω και λαιτ..
στις διαφημισεις μοντελα βαζουν, δεν εχω δει θειες απο την λαικη

Μπορείς να τρως ένα κουβά παγωτό και να είσαι fit αυτό δεν λέει τίποτα αν οι θερμίδες που καις με κάποια δραστηριότητα είναι ανάλογες.
Στις διαφημίσεις βάζουν και θείες από τη λαϊκή όπως με κάτι απορρυπαντικά αρκεί να πετύχουν το σκοπό τους...  
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.661
Like
20.404
Πόντοι
5.006
οχι φιλε τοτε εισαι ΨΕΥΤΗΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ.
οταν γραφεις ομως αληθειες αφηνωντας να εννοηθει οτι το προιον σου παχαινει λιγοτερο απο πχ την κετσαπ τοτε εισαι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ,
και αυτην την απατη την αφηνουν νομιμη, η δικλιδα και η σημανση "Light" θα επρεπε να μπει σε προιοντα πoυ συνολικα παχαινουν λιγοτερο απο τον μεσο ορο πχ των προιοντων οχι των ιδιων προιοντων.

πχ αν το δικο μου βουτυρο εχει 800 θερμιδες και ολων των αλλων 900 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να γραφω λαητ, γιατι νομιζει ο ασχετος καταναλωτης οτι ειναι κατι με λιγες θερμιδες και δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει χημεια ή να διαβαζει τα πολυ μικρα γραμματα.

γραψτε ρε απατεωνες ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΤΕ.
οχι να λεει πχ 500 θερμιδες ανα 100 και ολοκληρο το κουτακι να εχει 250 γραμμαρια και να διαβαζει και τα μικρα γραμματα η γιαγια με την πρεσβυωπια και να ειναι και καλη στον πολλαπλασιασμο.
να ξες αμα πιεις αυτο το γαλα συνολικα 350 θερμιδες αν φας αυτο το κουτι μαγιονεζα "λαητ" 1.450 απλο να μην παρασυρετε το 90% των ασχετων.

τυπε δεν θα σταματήσεις εσυ την εξελιξη και την προοδο του ανθρωπινου είδους επειδή εισαι καλουλης και συμπονετικος...αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν ότι η μαγιονεζα λαιτ είναι πιο παχυντικη από το μαρουλι ή ότι οι 500 θερμιδες ανα 100γρ σε συσκευασια 200γρ είναι διπλασιες συνολικα, καλυτερα να παθουν καμια συγκοπή λογω χοληστερίνης και να μας αδειασουν την γωνια ώστε να μεινουν μονο αυτοι που εχουν στοιχειωδη ευφυια και το ανθρωπινο ειδος να  πολλαπλασιαστει με τους αξιους…
:heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
τυπε δεν θα σταματήσεις εσυ την εξελιξη και την προοδο του ανθρωπινου είδους επειδή εισαι καλουλης και συμπονετικος...αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν ότι η μαγιονεζα λαιτ είναι πιο παχυντικη από το μαρουλι ή ότι οι 500 θερμιδες ανα 100γρ σε συσκευασια 200γρ είναι διπλασιες συνολικα, καλυτερα να παθουν καμια συγκοπή λογω χοληστερίνης και να μας αδειασουν την γωνια ώστε να μεινουν μονο αυτοι που εχουν στοιχειωδη ευφυια και το ανθρωπινο ειδος να  πολλαπλασιαστει με τους αξιους…
:heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:
οχι δεν παει ετσι.
και τους καπνιστες προσπαθουμε να σταματησουμε.
και τους αυτοχειρες.
και ολους οσους το πανε στραβα.
και τους απατεωνες που πουλανε ως λαητ κατι που παχαινει πολυ.
αλλιως δεν ειμαστε κοινωνια ειμαστε μοναδες τομαρια.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
η δικλιδα και η σημανση "Light" θα επρεπε να μπει σε προιοντα πoυ συνολικα παχαινουν λιγοτερο απο τον μεσο ορο πχ των προιοντων οχι των ιδιων προιοντων.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή θα συγκρίνουν ανόμοια προϊόντα??
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
οχι δεν παει ετσι.
και τους καπνιστες προσπαθουμε να σταματησουμε.
και τους αυτοχειρες.
και ολους οσους το πανε στραβα.
και τους απατεωνες που πουλανε ως λαητ κατι που παχαινει πολυ.
αλλιως δεν ειμαστε κοινωνια ειμαστε μοναδες τομαρια.

δεν θα ειναι καλυτερα να ψοφανε οι χοντροι νωρις?
δεν θα κληροδοτουν τα γονιδια της λαιμαργιας και καποτε θα εκλειψουν οι χοντρες
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
το απαντησες μονος σου.
και αντε εγω ξερω να διαβαζω τα ψηλα γραμματα, η θεια μου στο χωριο και η ξαδερφη που εβγαλε τεχνικο λυκειο βλεπει light και νομιζει οτι η light μαγιονεζα παχαινει λιγοτερο απο την κανονικη μουσταρδα.
δεν πρεπει να την προστατεψουμε????

Συμφωνούμε λοιπόν ότι το πρόβλημα είναι η προώθηση του προϊόντος και όχι το ίδιο το προϊόν...
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
δεν θα ειναι καλυτερα να ψοφανε οι χοντροι νωρις?
δεν θα κληροδοτουν τα γονιδια της λαιμαργιας και καποτε θα εκλειψουν οι χοντρες
και οι καπνιστες δεν θα κληροδοτουν τα γονιδια της ηλιθιότητας στην επομενη γενια.

και αν καποιος καπνιστης χοντρος μπορει να σωσει την ανθρωποτητα καλυτερα να μην υπηρχε.
ας μην ηταν πχ ο τσωρτσιλ αγωνιστης να παρει ο αξονας μονιμα τις κτησεις του και η μακεδονια στου βουλγαρους να ηταν σημερα, ετσι επειδή ετυχε να είναι με τον αξονα και ο ηγέτης τσωρτσιλ δεν θα υπηρχε.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
δεν θα ειναι καλυτερα να ψοφανε οι χοντροι νωρις?
δεν θα κληροδοτουν τα γονιδια της λαιμαργιας και καποτε θα εκλειψουν οι χοντρες

Φίλε μου το συγκεκριμένο μήνυμα είναι άστοχο έστω και αν έχει δόση (κακού) χιούμορ...
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
και οι καπνιστες δεν θα κληροδοτουν τα γονιδια της ηλιθιότητας στην επομενη γενια.

και αν καποιος καπνιστης χοντρος μπορει να σωσει την ανθρωποτητα καλυτερα να μην υπηρχε.
ας μην ηταν πχ ο τσωρτσιλ αγωνιστης να παρει ο αξονας μονιμα τις κτησεις του και η μακεδονια στου βουλγαρους να ηταν σημερα, ετσι επειδή ετυχε να είναι με τον αξονα και ο ηγέτης τσωρτσιλ δεν θα υπηρχε.

ειδες κανα καπνιστη να κλαιγεται για τα λαιτ τσιγαρα?
θα παρω τσιγαρα λαιτ σημερα και θα φυσαω τον καπνο στην μουρη σου
δεν θα φταιω εγω, θα ειμαι θυμα μαρκετινγκ..
 
OP
OP
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή θα συγκρίνουν ανόμοια προϊόντα??
τυπε όταν οι σαλατες που αλοιφονται πχ μαγιονεζα, μουσταρδα κλπ
είναι 10 στον αριθμο σε ένα ραφι.
και βλέπεις σημανση λαητ στην δευτερη πιο παχυντικη για να παρασυρει το 90% που δεν ξερει το βρίσκεις σωστο?

και ναι καλυτερα να γραφει λαητ στο βαζακι με τις πιπεριες φλωρινης παρα στο τυρι και την μαγιονεζα που παχαινουν πολύ περισσοτερο, αλλα σε σχεση με τα παρομοια εχουν λιγοτερες θερμιδες.
προιοντα λαητ απευθύνονται σε αυτους που θελουν να αδυνατισουν οχι σε αυτους που ξερουν καλη χημεια και μαθηματικα για να κανουν υπολογισμους
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
664
Like
9.284
Πόντοι
1.046
Το πήρατε από τα αυτιά το παλικάρι, ενώ έχει ένα δίκιο.

Αυτό με τα light προϊόντα είναι όντως εξαπάτηση του καταναλωτή. Και δε λένε όλη την αλήθεια. Γιατί μπορεί να είναι αλήθεια ότι το ελαφρύ γάλα έχει λιγότερες θερμίδες από το πλήρες, οπότε προκύπτει το λογικό συμπέρασμα πως θα φας λιγότερες θερμίδες, άρα είναι εφικτό να αδυνατίσεις. Η υπόλοιπη αλήθεια όμως είναι πως οι χοντροί έγιναν χοντροί από διατροφικές συνήθειες που είχαν σχεδόν σε όλη τους τη ζωή. Αν κάποιος προσπαθεί να αδυνατίσει αντικαθιστώντας τη μαγιονέζα με μαγιονέζα λάιτ, δε θα χάσει γραμμάριο, γιατί η αλήθεια που δε λένε είναι πως όποιος τρώει μαγιονέζα δε θα αδυνατίσει ΠΟΤΕ.

Συνεπώς, αν ο φιλος nik1410 έχει κάπου σφάλμα είναι που νομίζει πως η παχυσαρκία του οφείλεται σε αυτό το ζήτημα. Κανείς δεν πάχυνε επειδή δεν έτρωγε μαγιονέζα λάιτ αλλά κανονική. Οι χοντροί είναι χοντροί για το λόγο που είπε η αείμνηστη Ρένα Βλαχοπούλου: "Σούζυ τρώς".

Και μια άλλη μεγάλη αλήθεια είναι πως οι κανονικές μορφές των τροφίμων είναι αυτές που ΔΕΝ είναι λάιτ. Το "εξτρά" λίπος το έχουν από φυσικού τους. Οι λάιτ μορφές είναι ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΕΣ. Όπως τα αποκαλούσε ένας καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο, αυτές οι τροφές είναι "χημεία και τέρατα".

 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
τυπε όταν οι σαλατες που αλοιφονται πχ μαγιονεζα, μουσταρδα κλπ
είναι 10 στον αριθμο σε ένα ραφι.
και βλέπεις σημανση λαητ στην δευτερη πιο παχυντικη για να παρασυρει το 90% που δεν ξερει το βρίσκεις σωστο?

και ναι καλυτερα να γραφει λαητ στο βαζακι με τις πιπεριες φλωρινης παρα στο τυρι και την μαγιονεζα που παχαινουν πολύ περισσοτερο, αλλα σε σχεση με τα παρομοια εχουν λιγοτερες θερμιδες.
προιοντα λαητ απευθύνονται σε αυτους που θελουν να αδυνατισουν οχι σε αυτους που ξερουν καλη χημεια και μαθηματικα για να κανουν υπολογισμους

Αυτό που περιγράφεις είναι διαφορετική κατηγοριοποίηση και δεν έχει να κάνει με τον προσδιορισμό "light".
Όπως για παράδειγμα ο χαρακτηρισμός "Βιολογικά προϊόντα" που κατά τη γνώμη μου είναι και αυτά απόλυτα παραπλανητικά και κοροιδεύουν τον κόσμο....
 

dodinos

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.916
Κριτικές
2
Like
217
Πόντοι
66
ρε μεγαλε το λαιτ εχει να κανει με αλλα ομοειδή προιοντα...όταν λεει "λαιτ μαγιονεζα" σημαινει ότι είναι λιγοτερο παχυντικη από την κανονικη μαγιονεζα...τι μου συγκρινεις μαγιονέζες με κέτσαπ, μουσταρδες και φρουτα???? :S
αμα ηταν ετσι τοτε και το μαρουλι παχυντικο είναι σε σχεση με το νερο... :S
αστον να εκφρασθει....κοντευει να τερματισει το μαλακομετρο... :jerking: :S :S :S
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
γιατι, δεν θα ηταν ο κοσμος καλυτερος χωρις χοντρες?

Και αυτοί που τη βρίσκουν με χοντρές τι θα πηδάνε μετά?
Πέρα από την πλάκα το 60+% του πληθυσμού είναι υπέρβαροι αλλά έχουν δικαίωμα να ζουν και υποχρέωση του κράτους είναι με ενημέρωση σωστή να τους βοηθήσει να χάσουν τα περιττά κιλά.
Η Σπάρτη και η Άρια φυλή ανήκουν στο παρελθόν...
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
228
Πόντοι
86
Και αυτοί που τη βρίσκουν με χοντρές τι θα πηδάνε μετά?
Πέρα από την πλάκα το 60+% του πληθυσμού είναι υπέρβαροι αλλά έχουν δικαίωμα να ζουν και υποχρέωση του κράτους είναι με ενημέρωση σωστή να τους βοηθήσει να χάσουν τα περιττά κιλά.
Η Σπάρτη και η Άρια φυλή ανήκουν στο παρελθόν...

δεν υπαρχουν ανθρωποι που την βρισκουν με χοντρες
απλα εχουν πεισει τον εαυτο τους μετα απο την συνεχη απορριψη απο ωραια μουνια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom