Νέα

Γυμνό τσιμπούκι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 119
  • Εμφανίσεις 32K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
Να σου πω, περνεις ναρκωτικα ετσι?

Εκτος απο το γεγονος οτι ειμαι Βιολογος/Ανοσολογος εδω και καμμια δεκαρια χρονια, κατι που δε γουσταρω να το λεω διοτι μοιαζει οτι οτι λεω ειναι δογμα, σε ποιο ακριβως σημειο η φυματιωση, που διαλυει τα πνευμονια και φτυνεις αιμα, μεταλλασεται ετσι ωστε να προσβαλλει τα κυτταρα του προστατη? η φυματιωση προσβαλλει κυριως τους μακροφαγους (κυτταρα του ανοσοποιητικου) που μια κλαση τους συγκεκριμενα βρισκεται στους πνευμονες. Απ' οσο γνωριζω, μπορει βεβαια να κανω και λαθος, η φυματιωση ΔΕΝ μεταδιδεται με το σεξ αλλα με την επαφη που προανεφερα....το γραφεις και εσυ παραπανω το 98% οφειλεται σε αυτα τα σταγονιδια. Μαλλον ειδες την λεξη AIDS και το συνεδεσες...αυτο που εννοουσε το κειμενο ειναι οτι οι ανοσοκατεσταλμενοι ασθενεις δεν παλευουν την αρρωστια και ετσι μπορουν ευκολα να προσβαλλουν τους γυρω τους, λογω του οτι το βακτηριο βρισκεται σε πολυ μεγαλες ποσοτητες στα φλεματα τους, υποθετω. Δεν υπαρχει ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ AIDS ΚΑΙ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗΣ (TUBERCULOSIS). 

Για να καταληξω, δεν θελω να προσβαλλω αλλα λες μαλακιες που καλυπτεις με αλλες θεικες μαλακιες...μην το συνεχιζεις διοτι απλα θα πεις και αλλες μαλακιες.......μερικες φορες καλο ειναι να λεμε και ενα σορρυ λαθος η' θα το κοιταξω και θα επιστρεψω δριμυτερος με νεες πληροφοριες....

Π
εγω αδερφε ουτε σε χαρακτιρισα ουτε εσενα ουτε τα λεγομενα σου ουτε θελω να τα χαρακτιρισω μπορο να σου παραθεσο απο την επισημη βιβλιογραφια αυτα που γραφω!!! και απο την προσοπικη μου πειρα 3 χρονον  σςε πτεριγα λοιμοδον σε δημοσιο νοσοκομειο  συναδελφικα παντος θα ειθελα να σου πω οτι δεν αρμοζει η συμπεριφορα σου σε επιστημονα τουλαχιστον!!!!!!  και αν σεβεσε την ιατρικη δεοντολογια  μαλλον θα επρεπε να εκφερεις γνομη οταν εισε συγουρος για τα λεγωμενα σου αλλιος εκθετης τον ιδη αναξιοπιστο κλαδο μας  και εγω δεν σου απαντησα με μαλλον!!!!!! ιπεθεσα!!!!!!!!! κτλ αλλα με επισημη βιβλιογραφια  τελος  παντον ο καθενας ασ βγαλη τα συμπερασματα του και ασ ενημεροθει
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.729
Πόντοι
3.425
εγω αδερφε ουτε σε χαρακτιρισα ουτε εσενα ουτε τα λεγομενα σου ουτε θελω να τα χαρακτιρισω μπορο να σου παραθεσο απο την επισημη βιβλιογραφια αυτα που γραφω!!! και απο την προσοπικη μου πειρα 3 χρονον  σςε πτεριγα λοιμοδον σε δημοσιο νοσοκομειο  παντος συναδελφικα παντος θα ειθελα να σου πω οτι δεν αρμοζει η συμπεριφορα σου σσε επιστημονα τουλαχιστον!!!!!!1

Μα, παρεθεσες την βιβλιογραφια, η οποια δε λεει τιποτα για αυτο που ισχυριζεσαι, και μετα μου λες για μεταλλαξεις λες και ειναι κεφαλοτυρι......και τι εννοεις δεν αρμοζει η συμπεριφορα μου σε επιστημονα? Δηλαδη πως ειναι οι επιστημονες? Αμα ερθει καποιος στη δουλεια σου και αρχιζει να σου λεει περιεργα χωρις καποια λογικη βαση, τοτε για ποσο δε θα τον χαραχτηριζες οτι λεει πραγματα διοτι ειναι ο ιδιος υποχονδριος και πεταει οτι νομιζει οτι ειναι σωστο? Αμα δεις γενικα αυτα που εχω γραψει, δινω καποια πιο εμπεριστατωμενη αποψη, η οποια δεν ειναι δικη μου, αλλα απ' οτι εχω διαβασει.

Ειπα οτι δε θελω να προσβαλω και το εννοω οταν λεω οτι λες μαλακιες..........ολοι λεμε πατατες και καλο ειναι να αναγνωριζονται

Π
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
εγω διαφονο με την αποψη σου στο θεμα  η φοιματιοση ειναι η νουμερο ενα μεταδιδομενη ασθενια στον κοσμο και για αυτο αλλοστε στατιστικα εχει τους περισοτερους θανατους παγκοσμιος!!! το χρονο!!!!!!απο ολες της μολυσματικες ασθενειες  η ανουσιες αντιπαραθεσεις δεν μου αρμοζουν για τους αναγνοστες θα τους προετρεπα να ψαξουν για το θεμα στα επισημη βιβλιογραφια που ευκολα βρισκει κανεις στο ιντερνετ και ος προς την μεταδοση και οσ προσ την προφιλαξη καλα να περνατε μαγκες !!! και παντα με ασφαλεια!!!!
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Εχμ...ας πούμε ότι στην Ελλάδα με τόσους υπέρβαρους ενήλικους και ανήλικους που έχουμε δεν πρέπει να φοβόμαστε τόσο τη φυματίωση όσο την αθηροσκλήρωση, την υπέρταση, το διαβήτη και τα καρδιαγγειακά...επίσης αν οι μεταλλάξεις των ιών ήταν τόσο μα τόσο θνησιγενείς τότε δε θα είχε μείνει άνθρωπος για άνθρωπος στον πλανήτη.

Οι πιο θανατηφόροι ιοι δεν έχουν τόσο μεγάλη εξάπλωση γιατί πολύ απλά...δεν έχουν τι να παρασιτίσουν πχ ιός Έμπολα ! Ο hiv έχει τόσο μεγάλη διάδωση διότι ο χρόνος επώασης είναι αρκετά μεγάλος και μέχρι να βγάλει off τα CD4 πρώτιστα και τα μακροφάγα, δενδροκύτταρα σε δεύτερο βαθμό του βγαίνει η πίστη !

Το ανοσοποιητικό μας σύστημα είναι εντυπωσιακά εξελιγμένο...αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να κάνουμε πειράματα με αμφιβόλου προελεύσεως παρτενέρ !

Όσον αφορά τη φυματίωση...ο βάκιλος επωφελείται όταν το σύστημα είναι σε ανοσοκαταστολή, τι σημαίνει αυτό...είτε ότι γεννήθηκες με προβληματικά λεμφοκύτταρα,μακροφάγα κτλ...είτε είσαι σε ανοσοκατασταλτική αγωγή (μεταμοσχεύσεις), είτε τσίμπησες μια δευτερεύουσα...όπως AIDS ή από υποσιτισμό !

Υγιαίνετε !
 

zisante

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2005
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
Καλά εσείς οι Βιολόγοι, Ανοσιολόγοι, γιατροί επιστήμονες κλπ που αραδιάζετε κάθε παπαριά σας εδώ μέσα....

.... ορθογραφία στο Πανεπιστήμιο δεν μάθατε?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Καλά εσείς οι Βιολόγοι, Ανοσιολόγοι, γιατροί επιστήμονες κλπ που αραδιάζετε κάθε παπαριά σας εδώ μέσα....

.... ορθογραφία στο Πανεπιστήμιο δεν μάθατε?

δεν την έχουν σαν μάθημα στο Πανεπιστήμιο.. ειδικά στην Ιατρική υπάρχει μάθημα (αυξημένης βαρύτητας) που ασχολείται με την Κακογραφία (αντίθετο της καλλιγραφίας)... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Καλά εσείς οι Βιολόγοι, Ανοσιολόγοι, γιατροί επιστήμονες κλπ που αραδιάζετε κάθε παπαριά σας εδώ μέσα....

.... ορθογραφία στο Πανεπιστήμιο δεν μάθατε?

Δεν ξέρω αν έχω κάνει τόσα πολλά ορθογραφικά, λείπω από την Ελλάδα εδώ και μερικά χρόνια και κάπου το χάνεις το άθλημα !
 

ziziaek

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΛΑΣΕΙ ΜΕΝΤΕΣ :shit: ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΑΓΑ ΕΝΑΝ :priest: :priest:
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.729
Πόντοι
3.425
Εχμ...ας πούμε ότι στην Ελλάδα με τόσους υπέρβαρους ενήλικους και ανήλικους που έχουμε δεν πρέπει να φοβόμαστε τόσο τη φυματίωση όσο την αθηροσκλήρωση, την υπέρταση, το διαβήτη και τα καρδιαγγειακά...επίσης αν οι μεταλλάξεις των ιών ήταν τόσο μα τόσο θνησιγενείς τότε δε θα είχε μείνει άνθρωπος για άνθρωπος στον πλανήτη.

Οι πιο θανατηφόροι ιοι δεν έχουν τόσο μεγάλη εξάπλωση γιατί πολύ απλά...δεν έχουν τι να παρασιτίσουν πχ ιός Έμπολα ! Ο hiv έχει τόσο μεγάλη διάδωση διότι ο χρόνος επώασης είναι αρκετά μεγάλος και μέχρι να βγάλει off τα CD4 πρώτιστα και τα μακροφάγα, δενδροκύτταρα σε δεύτερο βαθμό του βγαίνει η πίστη !

Το ανοσοποιητικό μας σύστημα είναι εντυπωσιακά εξελιγμένο...αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να κάνουμε πειράματα με αμφιβόλου προελεύσεως παρτενέρ !

Όσον αφορά τη φυματίωση...ο βάκιλος επωφελείται όταν το σύστημα είναι σε ανοσοκαταστολή, τι σημαίνει αυτό...είτε ότι γεννήθηκες με προβληματικά λεμφοκύτταρα,μακροφάγα κτλ...είτε είσαι σε ανοσοκατασταλτική αγωγή (μεταμοσχεύσεις), είτε τσίμπησες μια δευτερεύουσα...όπως AIDS ή από υποσιτισμό !

Υγιαίνετε !


Συμφωνω, ρε παιδες ο Davarits λεει οτι η φυματιωση κολλαει με το σεξ - ΛΑΘΟΣ. Δηλαδη πως πρεπει να το πω? αν γαμας ιεροποστολικα και η αλλη βηξει στο προσωπο σου, ναι μπορει να κολλησεις αλλα αυτο δεν ειναι λογω του σεξ.....επισης πολλοι ανθρωποι (περι το 90%) εχουν το βακτηριο της φυματιωσης, η' το ειχαν και δεν αρρωστησαν. Οι ανοσοκατεσταλμενοι μπορει να πεθανουν απο αυτο. Το ιδιο ισχυει και για το AIDS, θεριζει στην υποσαχαρια Αφρικη και οχι εδω. Στου Δυτικου τυπου κοινωνιες καρδιακες προσβολες και καρκινος ειναι οι τοπ 2 λογοι θανατου.

Davarits, σε παρακαλω μην συνεχιζεις, η φυματιωση οντως ειναι σοβαροτατη αρρωστια, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΟ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙ, αν θες να συζητησουμε γενικα νομιζω οτι αρμοζει σε αλλο θρεντ.

Και με αυτα θελω να πω οτι αυτη η ξεροκεφαλιαση ειναι που γαμαει τα παντα. Δηλαδη, γιατι πρεπει να πω οτι ειμαι γιατρος για να εμπεριστατωθει η αποψη μου? Πλεον, ο καθενας μπορει να μπει στο ιντερνετ και χρησιμοποιοντας την κριση του και οχι τον υποχονδριασμο του η' την κοινη λογικη (οπως ο Davartis) να βγαλει καποια συμπερασματα. Προσωπικα, πιστευω οτι η ακαποτη πιπα δεν εχει κινδυνους, και εχει σχεση με το ταμπου πουτανα = αφροδισια. Σαφεστατα, υπαρχουν εξεαιρεσεις, ομως ας μην γινομαστε και υποχονδριοι.

Π
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.729
Πόντοι
3.425
Καλά εσείς οι Βιολόγοι, Ανοσιολόγοι, γιατροί επιστήμονες κλπ που αραδιάζετε κάθε παπαριά σας εδώ μέσα....

.... ορθογραφία στο Πανεπιστήμιο δεν μάθατε?

Ειναι Ανοσολογοι φιλτατε και η ορθογραφια, δεν εχει σχεση με την ουσια, ισως ο Davartis, να βρισκοταν στην μοναδα αλλα οχι σα γιατρος......

Π
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
παρτε και τα κλινικα της παθολογιας της νοσου  απο μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο οπου 3 χρονια πραγματικα εμαθα πολλα να πρτοτιματε τα δημοσια νοσοκομεια για της μεταδιδομενες ασθενειες !!!!!!!!!!!!!                                                                            πί πνευμονικής εντόπισης της φυματίωσης μπορεί να εμφανιστεί κόπωση, απώλεια βάρους, εφίδρωση, δύσπνοια, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, βήχας, αιμόπτυση.
Επί φυματιώσεως των ανώτερων αναπνευστικών οδών μπορεί να εμφανιστεί κόπωση, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, απώλεια βάρους, εφίδρωση, βήχας, αιμόπτυση, βράχνιασμα ή δυσφαγία.
Επί πλευρίτιδας, βήχας, δύσπνοια, θωρακικός πόνος.
Επί φυματιώσεως του ουροποιητικού, οσφυαλγία, συχνουρία, τσούξιμο, δυσουρία, αιματουρία, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος.
Επί φυματιώσεως του γεννητικού συστήματος στους άνδρες, συμπτωματολογία προστατίτιδας με συμπτώματα από τα ούρα πρήξιμο οσχέου, στις γυναίκες συμπτωματολογία σαλπιγγίτιδας με πόνο πρήξιμο κοιλιάς, διαταραχές εμμήνου ρήσεως.
Επί φυματιώσεως του σκελετού, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, πόνοι στα κόκαλα, οσφυαλγία, διαταραχές κινητικότητας.
Επί φυματιώδους μηνιγγίτιδας, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, πονοκέφαλος, ψυχικές διαταραχές, δυσκαμψία αυχένα, παραλύσεις.
Επί προσβολής του εγκεφάλου, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, επιληψία, πονοκέφαλος, ψυχικές διαταραχές ή παραλύσεις.
Επί φυματιώσεως του γαστρεντερικού συστήματος, πρήξιμο κοιλιάς, κοιλιακός πόνος, διάρροια, δυσκοιλιότητα, αίμα στα κόπρανα, αύξηση της θερμοκρασίας, κόπωση, απώλεια βάρους, νυκτερινή εφίδρωση.
Επί φυματιώδους περιτονίτιδας, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, κοιλιακός πόνος, πρήξιμο κοιλιάς, ασκίτης.
Επί φυματιώδους περικαρδίτιδας, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, πόνος στο στήθος, δύσπνοια, βήχας.
Επί προσβολής του οφθαλμού, διαταραχές όρασης, πόνος, επιπεφυκίτιδα, άνοδος της θερμοκρασίας.
Επί φυματιώδους ωτίτιδας, βαρηκοΐα, έκκριση από το αυτί, ρήξη τυμπανικού υμένα, άνοδος της θερμοκρασίας.
Επί προσβολής των επινεφριδίων, επινεφριδιακή ανεπάρκεια με πτώση πίεσης, γαστρεντερικά συμπτώματα, αδυναμία, κράμπες, διαταραχές εμμήνου ρήσεως, ζάλη, αίσθημα παλμών, μυαλγίες, ψυχικές εκδηλώσεις, αλλοιώσεις χρώσεως από το δέρμα.
Επί φυματίωσης του δέρματος, δερματικές αλλοιώσεις.
Επί λεμφαδενικής εντόπισης, πρήξιμο αδένων.
Σε διάσπαρτη φυματίωση, κόπωση, απώλεια βάρους, νυκτερινή εφίδρωση, δύσπνοια, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, βήχας, κοιλιακός πόνος, πρήξιμο αδένων, πρήξιμο κοιλιάς.
 

davarits

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
4.758
Like
6
Πόντοι
16
τορα θα σας μιλησο στην γλωσα τον μπουρδελον ρε καραγκιοζοπεχτες μπενετε και γραφετε σε σιτε οπου διαβαζουν παιδια!!!!!!!  πραγματα απο την σφαιρα της φαντασιας !!!  ρεεεεε με την  υγεια  δεν πεζουμε και ειδικα με φοιματιοση ερπη και ιπατιτιδα β  στην ιατρικη δεν εχεις περιθορια παπαρολογιας αντε !!!!!! αρκετα!!!!!!!!
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
τορα θα σας μιλησο στην γλωσα τον μπουρδελον ρε καραγκιοζοπεχτες μπενετε και γραφετε σε σιτε οπου διαβαζουν παιδια!!!!!!!  πραγματα απο την σφαιρα της φαντασιας !!!  ρεεεεε με την  υγεια  δεν πεζουμε και ειδικα με φοιματιοση ερπη και ιπατιτιδα β  στην ιατρικη δεν εχεις περιθορια παπαρολογιας αντε !!!!!! αρκετα!!!!!!!!

Αγαπητέ davarits...καλά και άγια αυτά που γράφεις όσον αφορά τις παθολογίες που προκαλεί το mycobacterium tubercolosis, το θέμα είναι ότι δε μεταδίδεται τόσο εύκολα όσο πιστεύεις, ανέφερα πριν τις περιπτώσεις όπου βρίσκει διόδους ώστε να δημιουργήσει παθολογικό "κάδρο" στον ανθρώπινο οργανισμό !

Για την ηπατήτιδα Β...πρώτον υπάρχει εμβόλιο, δεύτερον σε σχέση με τη C είναι πιο light (όσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο όρος) εκτός κι αν έχουμε superinfection με HVB και HVD. Κάθε μέρα αρπάζεις δεκάδες ρινοϊους...πέθανες ποτέ από μετάλλαξη ;;Γνωρίζεις ότι από το απλό depon αν κάνεις χαζομαρούλες μπορείς να πεθάνεις σε μια δυο ωρίτσες...κυριολεκτικά εκτός κι αν βρείς κανένα νέο συκώτι στη γωνία...!

Όπως βλέπεις κάποια παιδιά στο forum χρησιμοποιούν συγκεκριμένη ορολογία και τρόπο γραφής που μάλλον δεν παραπέμπει σε copy/paste, θα στο πω αλλιώς...αυτή τη στιγμή σου γράφω από ένα εργαστήριο, κάπου στην Ευρώπη όπου κάνουμε διάφορα παιχνιδάκια με τα κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος μπας και καταφέρουμε να μαρκάρουμε όγκους και να έχουμε εξελιγμένα εμβόλια.

Κράτα τη γλώσσα των μπουρδέλων και τα κολλήματά σου...βαριέμαι να εξηγώ με βάση την ιδιότητά μου, αν συναντήσεις επίσης έστω κι έναν φυματικό στον κύκλο σου να μου το πεις κι εμένα, θα μου χρησιμεύσει στην έρευνα !
 

nautipu$$

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2010
Μηνύματα
567
Like
0
Πόντοι
6
Νταβαριτς, να με συμπαθας, αλλα ειναι πασιφανες οτι δεν εχεις  αμεση σχεση με τον κλαδο της Βιο-Ιατρικης. Τι σχεση εχουν ολα αυτα που γραφεις? Εκτος απ'αυτο, τρομοκρατεις (εσυ και διαφοροι αλλοι) τον κοσμο για οτι εχει να κανει με αφροδισια νοσηματα, χωρις να αναφερεις πουθενα, οτι το μεγαλυτερο μερος αυτων αντιμετωπιζεται εως και αναχαιτιζεται. Επειδη ακριβως διαβαζουν και πιτσιρικια εδω μεσα, σταματα να τα τρομοκρατεις και προσπαθησε να ενημερωσεις σε πιο ηπιο τονο.

Επι του θεματος, συμφωνω με τον Ποκαχοντας. Με εχει καλυψει.
 

doctore

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2008
Μηνύματα
554
Κριτικές
40
Like
0
Πόντοι
606
παρτε και τα κλινικα της παθολογιας της νοσου  απο μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο οπου 3 χρονια πραγματικα εμαθα πολλα να πρτοτιματε τα δημοσια νοσοκομεια για της μεταδιδομενες ασθενειες !!!!!!!!!!!!!                                                                            πί πνευμονικής εντόπισης της φυματίωσης μπορεί να εμφανιστεί κόπωση, απώλεια βάρους, εφίδρωση, δύσπνοια, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, βήχας, αιμόπτυση.
Επί ...........
.............. κοιλιάς.



Επί Επί Επί Επί Επί Επί


Α κατάλαβα, συν πλην επί δια
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.729
Πόντοι
3.425
παρτε και τα κλινικα της παθολογιας της νοσου  απο μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο οπου 3 χρονια πραγματικα εμαθα πολλα να πρτοτιματε τα δημοσια νοσοκομεια για της μεταδιδομενες ασθενειες !!!!!!!!!!!!!                                                                             πί πνευμονικής εντόπισης της φυματίωσης μπορεί να εμφανιστεί κόπωση, απώλεια βάρους, εφίδρωση, δύσπνοια, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, βήχας, αιμόπτυση.
Επί φυματιώσεως των ανώτερων αναπνευστικών οδών μπορεί να εμφανιστεί κόπωση, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, απώλεια βάρους, εφίδρωση, βήχας, αιμόπτυση, βράχνιασμα ή δυσφαγία.
Επί πλευρίτιδας, βήχας, δύσπνοια, θωρακικός πόνος.
Επί φυματιώσεως του ουροποιητικού, οσφυαλγία, συχνουρία, τσούξιμο, δυσουρία, αιματουρία, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος.
Επί φυματιώσεως του γεννητικού συστήματος στους άνδρες, συμπτωματολογία προστατίτιδας με συμπτώματα από τα ούρα πρήξιμο οσχέου, στις γυναίκες συμπτωματολογία σαλπιγγίτιδας με πόνο πρήξιμο κοιλιάς, διαταραχές εμμήνου ρήσεως.
Επί φυματιώσεως του σκελετού, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, πόνοι στα κόκαλα, οσφυαλγία, διαταραχές κινητικότητας.
Επί φυματιώδους μηνιγγίτιδας, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, πονοκέφαλος, ψυχικές διαταραχές, δυσκαμψία αυχένα, παραλύσεις.
Επί προσβολής του εγκεφάλου, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, επιληψία, πονοκέφαλος, ψυχικές διαταραχές ή παραλύσεις.
Επί φυματιώσεως του γαστρεντερικού συστήματος, πρήξιμο κοιλιάς, κοιλιακός πόνος, διάρροια, δυσκοιλιότητα, αίμα στα κόπρανα, αύξηση της θερμοκρασίας, κόπωση, απώλεια βάρους, νυκτερινή εφίδρωση.
Επί φυματιώδους περιτονίτιδας, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, κοιλιακός πόνος, πρήξιμο κοιλιάς, ασκίτης.
Επί φυματιώδους περικαρδίτιδας, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, πόνος στο στήθος, δύσπνοια, βήχας.
Επί προσβολής του οφθαλμού, διαταραχές όρασης, πόνος, επιπεφυκίτιδα, άνοδος της θερμοκρασίας.
Επί φυματιώδους ωτίτιδας, βαρηκοΐα, έκκριση από το αυτί, ρήξη τυμπανικού υμένα, άνοδος της θερμοκρασίας.
Επί προσβολής των επινεφριδίων, επινεφριδιακή ανεπάρκεια με πτώση πίεσης, γαστρεντερικά συμπτώματα, αδυναμία, κράμπες, διαταραχές εμμήνου ρήσεως, ζάλη, αίσθημα παλμών, μυαλγίες, ψυχικές εκδηλώσεις, αλλοιώσεις χρώσεως από το δέρμα.
Επί φυματίωσης του δέρματος, δερματικές αλλοιώσεις.
Επί λεμφαδενικής εντόπισης, πρήξιμο αδένων.
Σε διάσπαρτη φυματίωση, κόπωση, απώλεια βάρους, νυκτερινή εφίδρωση, δύσπνοια, άνοδος της θερμοκρασίας του σώματος, βήχας, κοιλιακός πόνος, πρήξιμο αδένων, πρήξιμο κοιλιάς.


ΟΚ καταλαβα τι θες να πεις......η φυματιωση προσβαλλει ΑΡΧΙΚΑ τους πνευμονες και μετα στα τελευταια σταδια της νοσου προσβαλλει και αλλα οργανα. Αυτο παραδεχομαι οτι δεν το γνωριζα, ευχαριστω!!!
"Η φυματίωση υποδιαιρείται σε 3 φάσεις: 1) την πρωτοπαθή μόλυνση ή πρωτοπαθές σύμπλεγμα, 2) την αιματογενή διασπορά ή γενικευμένη μορφή και 3) τη φυματίωση των οργάνων" αυτο απο το Βικιπαιδεια....

Η φυματιωση θεωρειται λοιμωξη του αναπνευστικου, αλλα μπορει ΜΕΤΑ να οδηγησει και σε αλλα πραγματα, κυριως σε ανοσοκατεσταλμενους οργανισμους. Παλιοτερα, η ασθενεια λεγοτανε consumption (αναλωση, νομιζω αν ειμαι σωστος στην ελευθερη ελληνικη μεταφραση) και αυτο επειδη οι ανθρωποι που το παθαιναν, ξεκινουσαν με βηχα με αιμα και επειδη σιγα σιγα τους διελυε δεν γνωριζαν απο τι προερχεται, δεν πιστευαν οτι παιζει καποιο βακτηριο, απλα ο οργανισμος αρχιζε να αναλωνεται, πχ τα οργανα να σαπιζουν. αυτο πριν απο περιπου 200 χρονια, νομιζω. Τους εστελαν σε εξοχες για μηνες και καποιοι θεραπευονταν, αφου η καλη διατροφη και ο καθαρος αερας κλπ κλπ βοηθουσαν το ανοσοποιητικο. Τελοσπαντων, davartis, νομιζω οτι εισαι σωστος που θελεις να επισημανεις οτι πρεπει γενικα να προσεχουμε με την υγεια μας, αλλα να σου πω κατι?  Πρεπει να βλεπεις ποτε κανεις λαθος σε αυτα που πιστευεις και απο αυτα που εγραψες εδω μεσα, νομιζω οτι μπλεκεις την κοινη λογικη, που δεν ειναι παντα σωστη, ισως και ελαχιστες φορες, με ερευνες που πηραν δεκαετιες για να δωσουν απαντησεις.

Γενικα, μου μοιαζεις λιγο φοβισμενος απο την ολη φαση και θελω να σου πω οτι ο υποχονδριασμος ειναι ο χειροτερος τροπος για να μην περνας καλα....αντι να προσπαθεις να πεισεις στο σαιτ οτι εισαι σωστος σε αυτα που λες, καλυτερα ειναι να την ψαχνεις και να βλεπεις που πρεπει να προσεχεις.......παντως εκοψες τις μαλακιες, διοτι εγραψες σωστα πραγματα, ομως δεν εχουν να κανουν με τον τιτλο του σαιτ "ΓΥΜΝΟ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙ". :pipa1: :humpleg:

Π
 

Filogeno

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2010
Μηνύματα
145
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
1
Βλενοροια κολλας αμα γλυφεις μουνακι, διοτι δεν υπαρχει στο στομα, δυσκολο και αυτο.

Φίλε Pokahontas μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό γιατί δεν το κατάλαβα; Επειδή η αλήθεια είναι οτι φτιάχνομαι απίστευτα με την αιδοιλειχία και το έχω κάνει αρκετές φορές σε κοπέλες σε στούντιο...Είναι επικίνδυνο για βλενόρροια ή κάτι άλλο;
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.729
Πόντοι
3.425
Φίλε Pokahontas μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό γιατί δεν το κατάλαβα; Επειδή η αλήθεια είναι οτι φτιάχνομαι απίστευτα με την αιδοιλειχία και το έχω κάνει αρκετές φορές σε κοπέλες σε στούντιο...Είναι επικίνδυνο για βλενόρροια ή κάτι άλλο;

Φιλτατε,

κοιτα, νομιζω οτι βλενορροια μπορει να κολλησεις διοτι επιζει στον φαρυγγα, και γενικα η γυναικες λογω της βλενογοννου μπορει να εχουν καποια αφροδισια χωρις συμπτωματα. Γενικα, το ελευθερο στοματικο, και απο τις δυο πλευρες ειναι οκ, αν και εχω ακουσει εδω μεσα εναν τυπο να λεει οτι εχει κολλησει κατι και πηρε αντιβιοτικα ευρεου φασματος αλλα δεν ηξερε αν ηταν αφροδισιο η' απλα καποιο ακακο βακτηριο (εκανε γενικες εξετασεις). Παντως δεν μπορω να σου δωσω ακριβη απαντηση διοτι δεν εχω δει καποια βιβλιογραφια επι του θεματος. Παντως, αν οι κοπελες κανουν σεξ με τους πελατες τους με καποτα δεν υπαρχει λογος να υποθεσεις οτι εχουν κατι. Η καλυτερη αντιμετωπιση αφου τρελενεσαι να γλυφεις ειναι ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΡΩΤΑΣ την κοπελα αν εχει κανει εξετασεις για αφροδισια η' αν ειχε ποτε καποιο αφροδισιο απο την αρχη του σεσσιον. Δε θα σου πουν ψεμματα διοτι ειναι επαγγελματιες και ξερουν οτι αν θα πουν μουφες θα μπουνε σε μπλακ λιστ.

Π
 

andreasuk

Νέο Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Παιδια χθες εκανα γυμνο σεξ και μου καναν και γυμνο τσιμπουκι (με μια κοπελλα.. οχι πουτανα των μπουρδελων και των στουντιο ) και μεχρι σημερα η πουτσα μου ειναι πρισμενη αρκετα (μαλλον οχι το πουλι, αλλα το δερμα). Πρωτη φορα την ειδα τοσο πρισμενη και ανησυχησα.
Ειναι φυσιολογικο?
Αμαν η γυναικα ειναι λιγο κρυολογημενη και σου κανει στοματικο τι συμπτωσεις εχεις εσυ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom