Νέα

GPS + Χάρτες...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Swordmaster
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 47
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kalamata

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
22
Κριτικές
1
Like
44
Πόντοι
0
Σκέπτομαι να αγοράσω GPS. Εάν πάω ταξίδι στο εξωτερικό (Γαλλία, Ιταλία) θα λειτουργεί το μηχάνημα; Πως μπορώ να προμηθευτώ χάρτες εξωτερικού; Ποια συσκευή μου προτείνετε; Ευχαριστώ.

 

trelos21

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
432
Like
12
Πόντοι
1
τιμπο tibo πολυ καλο το εχουν οι περισσοτεροι ταριφες
 

billy_gs

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.626
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
Υπαρχουν πολλες και αξιοπιστες συσκευες που μπορεις να επιλεξεις.Ειναι καθαρα θεμα budget για το που θα καταληξεις!

Απο εκει και περα ολες οι αντιπροσωπειες τετοιων συσκευων εχουν cd's τα οποια εχουν μεσα τα παντα (maps & software) και τα προμηθευεσαι απο τους ιδιους ή κατευθειαν απο internet.

Πλεον και η Ελλαδα εχει χαρτογραφηθει πληρως.Τωρα οσον αφορα τις υπολοιπες χωρες τις Ευρωπης....εννοειται πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

 

bujin

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
40
Like
17
Πόντοι
0
Σκέπτομαι να αγοράσω GPS. Εάν πάω ταξίδι στο εξωτερικό (Γαλλία, Ιταλία) θα λειτουργεί το μηχάνημα; Πως μπορώ να προμηθευτώ χάρτες εξωτερικού; Ποια συσκευή μου προτείνετε; Ευχαριστώ.
Πηρα αυτο απο το fnac.Δουλευει προγραμμα destinator 7 και εχει χαρτη ελλαδας και χαρτες ολων των ευρωπαικων πολεων
Επισης εχει μπλε δοντι και ετσι λειτουργει και σαν handsfree χωρις καλωδια και παπαριες
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
μαγκες να ρωτησω κατι..λεω να παρω κι εγω εναν τετοιο διαολο αλλα νομιζω οτι τα πολυ φτηνα με 90+ ευρω ειναι για τον πουτσο οι χαρτες...καπου ακουσα οτι ειναι καλο να εχει destinator 7 κι ας ειναι λιγο μαπα η συσκευη.ξερει κανεις κανα καλο και αξιοπιστο?σωστο αυτο με το dastinator 7?
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
μαγκες να ρωτησω κατι..λεω να παρω κι εγω εναν τετοιο διαολο αλλα νομιζω οτι τα πολυ φτηνα με 90+ ευρω ειναι για τον πουτσο οι χαρτες...καπου ακουσα οτι ειναι καλο να εχει destinator 7 κι ας ειναι λιγο μαπα η συσκευη.ξερει κανεις κανα καλο και αξιοπιστο?σωστο αυτο με το dastinator 7?
κολιτε δε δουλεβουνε καλα αργουνε να φορτοσι ο χαρτισ
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
14
Πόντοι
4.175
1) μηχανημα : ΤιΒΟ V4150 (με λειτουργία Bluetooth)

www.imageshack.gr/view.php?file=ai5zrtviyotzntm183ca.jpg] [/URL]

2)λογισμικο : destinator 7

3)χαρτες : της NGI (κορυφη για οσους ξερουν)

4)μαγαζι:
εκει φιλε θα βρεις απιστευτους ανθρωπους,σερβις,και after sale......

ειναι λιγο ακριβο γυρω στα 400 ευρω αλλα θα με θυμηθεις..... :rockon: :rockon:

 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
ευχαριστω φιλε μου αλλα θελω να την βγαλω με κανα 180αρι....
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
14
Πόντοι
4.175
ευχαριστω φιλε μου αλλα θελω να την βγαλω με κανα 180αρι....

ο.κ ,εχει πολυ μεγαλη ποικιλια ο χωρος,αλλα να ξερεις μια φορα τα δινεις αυτα τα χρηματα και ξεμπερδευεις....

ουτε προβληματα με σημα,με ταχυτητα επαναπροσδιορισμου διαδρομης,αναβαθμισεις,σερβις,τεχνικη υποστηριξη κ.α
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
βρηκα με 170 ενα mls ngi destinator 7 και λεω να χτυπησω αυτο...
εχει λογισμικο και χαρτες που προτινεις...
 

panourgos

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
759
Like
6
Πόντοι
6
ρε παιδες μια ερωτηση που πολοι ισως τη θεωρησουν μαλ....α
το GPS  εχει ακτινοβολια μεγαλη οταν το χρησιμοποιεις ?
το λεω διοτι οταν το εχω ανοιχτο μεσα στο αυτοκινητο με πιανει πονοκεφαλος , εχω ενα mio
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
ρε παιδες μια ερωτηση που πολοι ισως τη θεωρησουν μαλ....α
το GPS  εχει ακτινοβολια μεγαλη οταν το χρησιμοποιεις ?
το λεω διοτι οταν το εχω ανοιχτο μεσα στο αυτοκινητο με πιανει πονοκεφαλος , εχω ενα mio
καλο το mio φιλε μου?εχει δικους του χαρτες αυτο ε?
οσο για την ερωτηση σου δεν νομιζω να εχει βαση αυτο που λες.
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
14
Πόντοι
4.175
βρηκα με 170 ενα mls ngi destinator 7 και λεω να χτυπησω αυτο...
εχει λογισμικο και χαρτες που προτινεις...

το λογισμικο destinator 7 σαν λογισμικο ειναι αυτη την στιγμη μεσα στα κορυφαια .......

η χαρτογραφηση της www.ngi.gr]www.ngi.gr[/url] για ελλαδα ειδικα κορυφη......

το ολο θεμα ειναι ο "κινητηρας" το μηχανημα πλοηγησης να εχει καλο επεξεργαστη......

ο συνδιασμος TIBO=DESTINATOR απλα ειναι στις πρωτες θεσεις....
 

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
το λογισμικο destinator 7 σαν λογισμικο ειναι αυτη την στιγμη μεσα στα κορυφαια .......

η χαρτογραφηση της www.ngi.gr]www.ngi.gr[/url] για ελλαδα ειδικα κορυφη......

το ολο θεμα ειναι ο "κινητηρας" το μηχανημα πλοηγησης να εχει καλο επεξεργαστη......

ο συνδιασμος TIBO=DESTINATOR απλα ειναι στις πρωτες θεσεις....
το καταλαβαινω αδερφε αλλα δεν εινω 220 παραπανω για ενα τετοιο πραγμα...ας ειναι πιο αργο,τοσα χρονια με τους χαρτες και το ρωτοντας δεν μας χαλαγε,τωρα να χαλαστω? ;)
 

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
14
Πόντοι
4.175
το καταλαβαινω αδερφε αλλα δεν εινω 220 παραπανω για ενα τετοιο πραγμα...ας ειναι πιο αργο,τοσα χρονια με τους χαρτες και το ρωτοντας δεν μας χαλαγε,τωρα να χαλαστω? ;)

σωστοοοοςς...μπορει να παιξει και καμια καλη φαση με κανα γκομενακι....

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 
Σκέπτομαι να αγοράσω GPS. Εάν πάω ταξίδι στο εξωτερικό (Γαλλία, Ιταλία) θα λειτουργεί το μηχάνημα; Πως μπορώ να προμηθευτώ χάρτες εξωτερικού; Ποια συσκευή μου προτείνετε; Ευχαριστώ.

  Εχεις καταληξει τι ακριβως θες;
  PNA η PDA;
  Τα πρωτα ειναιπιο εξειδικευμενα κθοτι εχουν ενα μονο προγραμμα
  που συνεργαζονται μαζι του (πχ Destinator ή iGO)
  Τα περισσοτερα ειναι κλειδωμενα απο τις εταιρειες και δεν μπορεις να
  επεμβεις ωστε να αλλαξεις το προγραμμα πλοηγησης που διαθετει
  εξ'αρχης..

  Τα δευτερα ειναι φορητοι υπολογιστες,εχουν κανονικο λειτουργικο συστημα
  οπως τα συστηματα PC σπιτιου(πχ Windows Mobile 5 ή 6,
  PocketPC,Symbian...)και εχουν σαφως περισσοτερες δυνατοτητες (οχι
  απαραιτητα δυνατοτητες πλοηγησης αλλα ευελιξιας...)
  Ετσι σε ενα pda μπορεις να εχεις αλλο προγραμμα για πλοηγηση στην πολη
  και αλλο προγραμμα για πλοηγηση στα βουνα...

  Προσωπικα εχω ενα ΜΙΟ Ρ 560 PDA...
  Του εχω φορτωσει το Destinator 7 (αλλα και το 6..),το οποιο
  χρησιμοποιω στις μετακινησεις στην Αθηνα και στις αλλες μεγαλες πολεις
  της Ελλαδας.Και αυτο γιατι οι χαρτες της NGI ειναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΙ για
  χρηση πολης..
  Για τις δραστηριοτητες μου στην υπαιθρο (κυνηγι-ψαρεμα) χρησιμοποιω
  το Garmin XT ή το iGO 8,με τις πολλες δυνατοτητες που εχουν....
  (καταγραφη διαδρομης,μεταφορα σε Google Earth κ.α.....)

  Για ταξιδι εξω στην Ευρωπη,εχω το iGO και το Tom-Tom,φυσικα με ολους
  τους χαρτες που απαιτουνται για κατι τετοιο...

  Σαν υπενθυμιση να τονισω κατι που εμαθα εδω μεσα απο ενα Φιλο...

   voltaire45:

   Παράθεση από: gabadoo στις 14/09/08, 17:05
  ....θα ελεγα μαλλον προγραμματα πλοηγησης.

   Να σημειωσω οτι το ΜΙΟ Ρ 560 χρησιμοποιει Windows Mobile 6.0
   πρεπει να παιζει το ρολο του απ'οτι αντιλαμβανομαι
   Γιατι για το λειτουργικο Pocket PC η καποιο αλλα καταλληλο
   για PDA,θα χρειαζονται αλλα προγραμματα πλοηγησης
   Η παλι κανω λαθος;



"Λοιπόν.
Χάρτες:
Οι χάρτες που χρησιμοποιούν τα προγράμματα πλοήγησης περιέχουν τις απαραίτητες γεωγραφικές πληροφορίες (ακτογραμμή, οδικό δίκτυο, οικοδομικά τετράγωνα, σημειακές θέσεις πόλεων και οικισμών, διοικητικά όρια (χώρες, νομοί), λίμνες, ποτάμια, σημεία ενδιαφέροντος) καθώς και συνοδευτικά χαρακτηριστικά τους (ονόματα πόλεων, ονόματα οδών, αρίθμηση οικοδομικών τετραγώνων κλπ). Επίσης περιέχουν πληροφορίες οι οποίες είναι απαραίτητες για την πλοήγηση (μονοδρομήσεις δρόμων, επιτρεπόμενες ταχύτητες καθώς και πολλές άλλες επί πλέον πληροφορίες όπως αριθμός λωρίδων, σήματα, απαγορεύσεις αναστροφών κλπ).
Η γεωγραφική πληροφορία συλλέγεται με διάφορες μεθόδους (από αεροφωτογραφίες, δορυφορικές φωτογραφίες) ενώ η πληροφορία πλοήγησης από επιτόπια έρευνα (κάποιος περνάει όλους τους δρόμους και σημειώνει αυτόματα ή χειρωνακτικά τα χαρακτηριστικά που ενδιαφέρουν).
Ενώ οι πληροφορίες αυτές μπορεί να είναι γενικές και να υπάρχουν σε στάνταρντ μορφές τα προγράμματα πλοήγησης πρέπει να έχουν τις πληροφορίες αυτές στο ειδικό format που το καθένα χρησιμοποιεί.

Παγκοσμίως υπάρχουν δύο μεγάλες εταιρείες που παράγουν και διαθέτουν χάρτες για πλοήγηση: TeleAtlas και Navteq. Σε πολλές μεγάλες χώρες οι δύο αυτές εταιρείες έχουν την υποδομή και το δικό τους προσωπικό και φτιάχνουν δικούς τους χάρτες. Σε άλλες όμως δουλεύουν με υπεργολάβους, δηλαδή τοπικές εταιρείες που κάνουν όλη την χαρτογράφηση.
Για παράδειγμα ο χάρτης που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα Navigon και ο χάρτης που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα Navigon προέρχονται από την Teleatlas και περιέχουν ακριβώς την ίδια γεωγραφική πληροφορία και δεδομένα πλοήγησης αλλά κάθε πρόγραμμα χρησιμοποιεί το δικό του proprietary format και οι δύο χάρτες δεν είναι ανταλλάξιμοι.

Προγράμματα πλοήγησης:
Το πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιεί τα χαρτογραφικά δεδομένα καθώς και το στίγμα από τον δέκτη GPS για να:
α) Απεικονίσει την θέση στον χάρτη
β) Κάνει υπολογισμό διαδρομής (με διάφορα κριτήρια όπως συντομότερη απόσταση, μικρότερο χρόνο κλπ).
γ) Καθοδηγήσει τον χρήστη με φωνητικές και άλλες οδηγίες
δ) Προσφέρει πληροφορίες άλλες είδους (σημεία ενδιαφέροντος πλησίον, κυκλοφορία)
Χονδρικά μπορούμε να πούμε ότι η ποιότητα ενός προγράμματος πλοήγησης εξαρτάται από αυτά τα χαρακτηριστικά, δηλαδή πόσο φιλική προς τον χρήστη είναι η απεικόνιση της θέσης του, πόσο γρήγορος και ακριβής είναι ο αλγόριθμος που υπολογίζει την βέλτιστη διαδρομή, πόσο ακριβείς και έγκαιρες είναι οι φωνητικές οδηγίες κλπ.

Συσκευές πλοήγησης:
Συνήθως έχουμε τις εξής κατηγορίες:
α) PND (Personal Navigation Devices)
β) PDAs και Smart Phones

Συνήθως οι κατασκευαστές του λογισμικού προσφέρουν και PND με το λογισμικό τους προ-εγκατεστημένο. Δηλαδή η Tom Tom έχει ένα πρόγραμμα πλοήγησης που το δένει με διάφορες συσκευές τις οποίες όμως διαθέτει μόνον η ίδια, το ίδιο και η Navigon, η Garmin, η Trimble κλπ.
Μερικούς από αυτούς τους κατασκευαστές διαθέτουν μόνον το πρόγραμμα πλοήγησης το οποίο μπορεί να εγκατασταθεί σε PDA ή σε Smart Phone, όπως για παράδειγμα η Tom Tom ή η Navigon.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι κατασκευαστές λογισμικού οι οποίοι δεν πουλάνε καθόλου συσκευές παρά μόνον λογισμικό το οποίο το κάνουν license σε άλλους κατασκευαστές ή το διαθέτουν στην λιανική. Παράδειγμα η Nav N Go παράγει το λογισμικό iGo το οποίο το διαθέτει σε άλλες εταιρείες όπως η LG, η Sony κλπ οι οποίες το πακετάρουν σε δικές τους συσκευές PND τις οποίες διαθέτουν κάτω από το brand name τους.
Μέχρι πρόσφατα διέθεταν και στην Mio ο οποίος είναι κατασκευαστής PND, PDA και τηλεφώνων. Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος τα Mio που κυκλοφορούν έχουν πάνω τους την προτελευταία έκδοση του iGo (μπορεί να υπάρχουν κάποιες κοσμητικές αλλαγές στο interface αλλά ο πυρήνας είναι ο ίδιος). Το ότι η Nav N Go προμήθευε την Mio μέχρι τώρα το λέω πέραν κάθε αμφισβήτησης, γνωρίζω τους Ούγγρους προσωπικά.
Το ίδιο ισχύει για το Destinator, πίσω από το οποίο όμως είναι Ισραηλινοί.

(Και εδώ θα ήθελα να ανοίξω μία παρένθεση και να αναφέρω για να κάνω μία σύγκριση ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Ελλάδα, δηλαδή πως οι Ούγγροι έχουν αναπτύξει τον hi tech τομέα και να έχουν εταιρείες παγκόσμιου βεληνεκούς όταν πριν από λίγα χρόνια έβγαιναν από τον μεσαίωνα της πληροφορικής. Εδώ εμείς, που πάντα τα είχαμε όλα και επί πλέον είμαστε οι πλέον έξυπνοι του πλανήτη, μόνον τις Ουγγαρέζες πουτάνες είμαστε ικανοί να πηδάμε και να την παίζουμε βλέποντας ουγγαρέζικες τσόντες. Και να θεωρούμε και τους εαυτούς μας την ίδια στιγμή ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΕΣ).


Oι συσκευές PND πλέον έχουν όλες παρόμοια χαρακτηριστικά ως προς τον δείκτη GPS, τον επεξεργαστή, τα γραφικά και σχεδόν όλες κατασκευάζονται στην Ταϊβάν ή στην Κίνα.

Τώρα για την Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξε ενδιαφέρον από τις 2 μεγάλες χαρτογραφικές εταιρείες να έχουν αυτόνομη παρουσία για προφανείς λόγους. Αντίθετα οι εταιρείες που ήδη παρήγαγαν ελληνικούς χάρτες για άλλους σκοπούς και εφαρμογές έδειξαν ενδιαφέρον για την αγορά της πλοήγησης και άρχισαν να συλλέγουν με δικά τους μέσα δεδομένα πλοήγησης.
Για κάποιους λόγους (που πάνε στις προμήθειες των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά μην το ψάχνεις) στην Ελληνική Αγορά κυριάρχησε το Destinator το οποίο χρησιμοποίησε χάρτες που ανέπτυξε η Ngi. Αργότερα εμφανίσθηκαν και κάποιοι άλλοι προμηθευτές και οι 2 μεγάλες εταιρείες έχουν υπεργολάβους εδώ που φτιάχνουν χάρτες για αυτούς.
Έτσι όταν κάποιο πρόγραμμα προσφέρει χάρτες με πανευρωπαϊκή κάλυψη το ελληνικό κομμάτι έχει προέλθει από κάποια ελληνική εταιρεία και το υπόλοιπο έχει πακεταριστεί από διαφορετικές πηγές πανευρωπαϊκά.
Παράλληλα επειδή η αγορά της Ελλάδας παρουσιάζει μεγαλύτερο ενδιαφέρον εμπορικά για τους εδώ παραγωγούς των χαρτών οι ίδιοι διαθέτουν στην λιανική και χάρτες της Ελλάδας αποκλειστικά.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι πρέπει να σκεπτόμαστε και λίγο τους παραγωγούς αυτούς των ελληνικών χαρτών. Δεν είναι μικρό πράγμα η συλλογή των στοιχείων και κυρίως η ανανέωση τους, Για σκεφθείτε λίγο, πριν γκρινιάξετε ότι ο χάρτης δεν είναι ακριβής, για το τι απαιτείται να γίνεται κάθε χρόνο και για το πόσα χιλιόμετρα πρέπει να διανυθούν για να μπει εκείνος ο καινούργιος δρόμος, η παράκαμψη της Κάτω Κωλοπετεινίτσας.

Και επειδή όλα αυτά γίνονται με ίδια μέσα σας προτρέπω:
ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΒΕΤΕ.
Γιατί περί ΚΛΟΠΗΣ πρόκειται.
Και ιδιαίτερα ΚΛΟΠΗ όχι από τίποτε μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες αλλά από μικρές ελληνικές εταιρείες που με πολύ κόπο κάνουν 5 πράγματα και δίνουν ψωμί και σε 5 ανθρώπους.
Γιατί αν πιστεύετε, ότι ως ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ είναι αναφαίρετο δικαίωμα σας να κατεβάζετε ότι υπάρχει θα πρέπει να ξέρετε ότι όχι Ουγγαρέζες πουτάνες σε λίγο καιρό δεν θα μπορείτε να γαμάτε, αλλά ούτε καν με τσόντες να τον παίζετε. "





Ελπιζω να βοηθησα....

   
 

analprison

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
2.221
Κριτικές
15
Like
3
Πόντοι
616
μαγκες εγω εχω το mio p360 και απλα γαμαει.το συνιστώ ανεπιφιλακτα  :rockon:
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    1,9 KB · Εμφανίσεις: 48

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom