Νέα

Γκάζι: Πυροβολισμοί έξω από νυχτερινό κέντρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα msakis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 383
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.846
Like
3.654
Πόντοι
456
Aυτό που γνωρίζω είναι ότι άδεια για καραμπίνα έχει ο καθένας για να πηγαίνει στο κυνήγι. Άδεια για όπλο τύπου πιστόλι δεν νομίζω να έχει κανένας δικαίωμα στην Ελλάδα να έχει. Μόνο όποιος κάνει σκοποβολή εκτός αν είσαι Αλβανός.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
8.114
Κριτικές
2
Like
13.892
Πόντοι
3.556
άδεια για τα 2 πρώτα που έγραψες δίνεται, τίποτε άλλο

η οπλοχρησία διέπεται από νόμο , εξετάζει αν έχεις ποινικές ευθύνες ή όχι από τη χρήση ανάλογα του περιστατικού που έκανες χρήση
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Αυτό το τραγικό συμβαν αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως στο δρόμο πρέπει να είμαστε πολύ ψύχραιμοι.
Η ειρωνία είναι πως περισσότερο κινδυνεύουν οι δυνατοί τύποι που έχουν μεγάλη σωματική δύναμη,ιστορικό θητείας σε ειδικές δυνάμεις,πολεμικές τέχνες από μαύρη ζώνη και πάνω και γενικά έντονο ταμπεραμέντο.
Η μεγάλη τους αυτοπεποίθηση είναι το εισιτήριο για μεγάλους μπελάδες που μπορεί να τους κοστίσουν και τη ζωή τους.
Όσοι είναι αδύναμοι και φοβισμένοι εκ των πραγμάτων δεν πάνε γυρεύοντας και δεν θα αντιδράσουν εύκολα σε προκλήσεις και καλά θα κάνουν.Είναι ο μηχανισμός αυτοπροστασίας τους.Δεν έχουν ευθιξία,έχουν φόβο.
Για τους άλλους ο φόβος είναι ταπείνωση.
Θα μου πείτε τώρα εύλογα:
Είναι κακό να γυμνάζομαι;Να εκπαιδεύομαι στις πολεμικές τέχνες;
Θα σου λεγα ΟΧΙ.
Γιατί εκεί εκτός από το σώμα και το μυαλό γυμνάζεις και την ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ σου,αν ενώ βελτιώνεσαι,υιοθετήσεις την κατάλληλη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
Έτσι δε θα σε αγγίζουν οι μικροπροκλήσεις που θίγουν τον εγωισμό...
Γιατί οι μεγάλες προκλήσεις απαιτούν να σώσεις τη ζωή σου,εκεί δε χωρούν εγωισμοί.
Πόσο εύκολα βρίσκεις καυγά εκεί έξω.Για πλάκα.
Μακάρι να βρίσκαμε μουνί τόσο εύκολα.
Παίδες:ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ να διαβάζετε τις εξελίξεις σαν να κοιτάτε μια σκακιέρα.
Δες το αμάξι που σε κλείνει,έχει φιμέ τζάμια,άρα άγνωστο τελείως αντίπαλο,γάμησέ τον και μην κορνάρεις στη σφήνα του.
-Κατεβαίνει τύπος απ τ αμάξι και σου ζητά τα ρεστα.Κράτα τον τόνο ομιλίας σου σταθερό και το λόγο σου ευγενή ότι κι αν σου πει αυτός.
ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ γινεται απο το σημειο της εμπλοκης.
ΖΗΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ αν έκανες κάτι που τον ενόχλησε και πες του να ηρεμησει.
Λειτουργησε ΑΠΟΚΛΙΜΑΚΩΤΙΚΑ.
Μη ριχνεις λαδι στη φωτια,μην αγριοκοιτας,αλλα μη δειχνεις και φοβο.
Επομένως:οδικές παραβάσεις,μπινελίκια του δρόμου,και άλλα τέτοια τα προσπερνάμε.
Σε κάποιες περιπτώσεις δυστυχώς δεν έχουμε επιλογές να αποφύγουμε τη συμπλοκή.
Αν κινδυνεύει ένας δικός μας άνθρωπος ας πούμε.
Εκεί θα πρέπει να δράσουμε άμεσα ενώ θα έχουμε ήδη καλέσει το 100 και βοήθεια από τους γύρω μας
Καλύτερα μάλιστα να φωνάξουμε κλέφτης ή φωτιά παρά βοήθεια.
Έτσι έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μαζέψουμε μάρτυρες στο συμβαν.
Μακριά από μας παίδες μου αυτά.
Επίσης προσοχή μεγάλη γιατί σε μια συμπλοκή μπορεί εμείς να κάνουμε πολύ μεγαλύτερο κακό απ όσο θα θέλαμε.
Να χτυπήσουμε κάποιον στο κεφάλι με μέτρια προσπάθεια και να μείνει στον τόπο.
Προσοχή λοιπόν κι εδώ.
Σε κάθε περίπτωση,αποφυγή του καβγά παίδες...όσο γίνεται...
Προσοχή όταν κυκλοφορούμε κι έχουμε νεύρα ειτε γιατι τσακωθηκαμε στη δουλεια,η με τη γκομενα,η αντιμετωπιζουμε σοβαρα οικογενειακα ζητηματα...οποτε τοτε θα κυκλοφορουμε πραγματικα εν βρασμω...
Εκει ειδικα γυρνα στον εαυτο σου και πες πριν ακομη βγεις απ το σπιτι:σημερα δεν ειμαι καλα,θα πρεπει να προσεχω δυο φορες.
Λυπαμαι πολυ που ειχαμε αυτο το σκηνικο και καθε φορα σοκαρομαι με τετοιες ειδησεις.
Οι νομοι του δρομου ειναι σκληροι.
ΠΡΟΣΟΧΗ.
Όλα αυτά θέλουν προσοχή όχι μόνο για να μη πέσεις σε κανέναν μυστήριο με όπλο,αλλά να χτυπήσεις κάποιον πρώτο και να σου κάνει μήνυση.Μου έτυχε πριν ένα μήνα ένα περιστατικό με το αμάξι που ακούμπησα στο ξεπαρκαρισμα λίγο τον μπροστινό.Αυτος ήταν μέσα...το έκανε θέμα για λίγο αλλά τον είδα και λίγο τσαμπουκαλεμενο.Του ζήτησα συγγνώμη του είπα αν θέλει να φέρει ασφάλεια και ελειξε εκεί.Ημουν όσο ήρεμος μπορούσα γιατί πήγε να το κάνει θέμα.Σκεφτηκα ότι δεν είχα και μάρτυρες ( ενώ αυτός είχε) οπότε λέω γάμησε το φύγε.Να του εσκαγα μια? Ήμουν μόνος θα έβρισκα τον μπελά μου.Αυτος είχε μια γκόμενα μέσα ( σα μάρτυρας τυχόν που του εσκαγα μια)..ήταν και ψιλομπουλης ο τύπος....δεν άξιζε να βρω τον μπελά μου...έριξα τον εγωισμό μου και το ξέχασα σε 5-10 λεπτά.
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.590
Κριτικές
11
Like
2.952
Πόντοι
746
Μάγκες, με τους Αλβανούς δεν γίνεται να τα βάλουν οι Έλληνες διότι οι πρώτοι έχουν περάσει πολλά περισσότερα
κι ως γνωστόν, όποιος είναι πιο σκληραγωγημένος, γαμάει τον καλοζωισμένο.
Οι Κρητικοί είναι όλο φιγούρα και ψωλιές όπως κι άλλες φάρες άλλωστε. Όταν είναι μόνοι τους, χέζονται πάνω τους.
Σε αυτό συνυπολογίστε ότι οι Αλβανοί δεν έχουν φιλότιμο, ούτε όρια κι είναι κουτοπόνηροι. Γενικώς οι λαοί
των Βαλκανίων μισιούνται όλοι μεταξύ τους κι ας αφήσουμε τις μαλακίες.
Η κορυφαία λύση όπως έχουμε ξαναπεί είναι να κάνεις τον μαλάκα και να σηκώνεσαι να φεύγεις σε τέτοια σκηνικά.
Αλλιώς αν δε μπορείς να φύγεις και φυσικά δεν έχεις όπλο, περνάς σε death mode διότι όπως γνωρίζουμε
όταν κινδυνεύεις ξεχνάς ότι είσαι άνθρωπος και γίνεσαι μηχανή. Τι κάνεις λοιπόν όταν δεν υπάρχει διέξοδος;
βαράς πρόσωπο και συγκεκριμένα στην βάση της μύτης με γροθιά ή με την βάση της παλάμης
ή ακόμα και στα μηνίγγια. Επίσης τραχεία στον λαιμό, τίποτα κλωτσιές στην σπλήνα ώστε να τον πάει ρήξη
ή στα νόθα πλευρά κάτω από την μασχάλη που παίζει να του γκρεμίσεις τον πνεύμονα.
Φυσικά όλα αυτά μπορεί να τον τερματίσουν και πρέπει να αποφεύγονται. Μην πει κανείς τι λέω.
Δεν τα προτείνω αλλά αυτές είναι όλες οι παράμετροι. Το θέμα είναι μην τύχει η κακιά στιγμή.

:rockon:
Όπως τα λες ο πιο σκληραγωγημένος γαμάει τον πιο καλοπερασάκια...
Και οι δικοί μας οι χωριάτες (και γενικά πολλοί από εμάς τους "απόγονους των αρχαίων Ελλήνων") κουτοπόνηροι είναι οι περισσότεροι όπως οι Αλβανοί...
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.433
Like
4.899
Πόντοι
456
Μόσχε σιτευτέ, το μαχαίρι σεφ που έχεις στην κουζίνα σου αν το καρφώσεις σε κανένα θα στο χρεώσουν για οπλοχρησία.
Χρειάζεται να πας κάπου να πάρεις άδεια για να αγοράσεις μαχαίρι σεφ???
Η άδεια είναι οπλοκατοχής και οπλοφορίας.
Αν τώρα χρησιμοποιήσεις το όπλο θα εξεταστεί η περίπτωση.
Εκεί ας πρόσεχε αυτός που ήθελε όπλα.
Δεν αναφέρομαι στη κυνηγετικά, παρόμοια είναι η αδειοδότηση αλλά έχει και άλλο όνομα.

calm your ass down.... Οι μπάτσοι σε περίπτωση εμπλοκής δεν έχουν άδεια χρήσης του όπλου τους?
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
8.114
Κριτικές
2
Like
13.892
Πόντοι
3.556
Aυτό που γνωρίζω είναι ότι άδεια για καραμπίνα έχει ο καθένας για να πηγαίνει στο κυνήγι. Άδεια για όπλο τύπου πιστόλι δεν νομίζω να έχει κανένας δικαίωμα στην Ελλάδα να έχει. Μόνο όποιος κάνει σκοποβολή εκτός αν είσαι Αλβανός.
πολλοί έχουν άδεια για "πιστόλι" , νόμιμη άδεια να το κουβαλάνε νόμιμα πάνω τους
Αν πας στο σκοπευτήριο οι περισσότεροι είναι πολίτες , το έχουν και σαν χόμπυ,πολυέξοδο..οι σφαίρες κοστίζουν ανάλογα και με το είδος τους βέβαια
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.950
Κριτικές
8
Like
24.650
Πόντοι
6.336
Να ανοιξουμε κανα νημα "Πως να παρεις αδεια οπλοφορίας - Διαδικασία και εγγραφα " . να πάει γαμιωντας ; :coffee:
Θα μας παιξει και ο Ευαγγελατος σιγουρα

Θα βαλουμε και ψηφοφορια που ειναι της μοδας τωρα τελευταια εδω μεσα

1 Εχεις όπλο ;
2 Δεν εχω οπλο
3 Δεν εχω και θελω να παρω
4 Δεν χρειαζομαι οπλο εχω την πουτσα μου θα τους γαμησω
5 Ξερω πολεμικες τεχνες
6 Ειμαι ο Τσακ Νορις
Επιλογή έχουμε ΟΠΛΑ δεν βλέπω......

:coffee:
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.824
Like
3.084
Πόντοι
1.706
calm your ass down.... Οι μπάτσοι σε περίπτωση εμπλοκής δεν έχουν άδεια χρήσης του όπλου τους?
Όχι δεν έχουν, κανόνες εμπλοκής έχουν γιατί είναι αστυνομικοί.
Και κάθε φορά που κάνουν χρήση του όπλου τους βγάζουν τον αδόξαστο γιατί και πως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.846
Like
3.654
Πόντοι
456
πολλοί έχουν άδεια για "πιστόλι" , νόμιμη άδεια να το κουβαλάνε νόμιμα πάνω τους
Αν πας στο σκοπευτήριο οι περισσότεροι είναι πολίτες , το έχουν και σαν χόμπυ,πολυέξοδο..οι σφαίρες κοστίζουν ανάλογα και με το είδος τους βέβαια
Tύπε το πολύ πολύ να το έχουν σε κουτάκι στο αυτοκίνητο όπως πάνε κι όπως γυρνάνε από την σκοποβολή.
Αν σε βρουν με αυτό στην Ομόνοια Σαββατο 12 το βράδυ να τριγυρνάς δε νομίζω να έχει καλή συνέχεια το έργο. :confused:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.950
Κριτικές
8
Like
24.650
Πόντοι
6.336
Aυτό που γνωρίζω είναι ότι άδεια για καραμπίνα έχει ο καθένας για να πηγαίνει στο κυνήγι. Άδεια για όπλο τύπου πιστόλι δεν νομίζω να έχει κανένας δικαίωμα στην Ελλάδα να έχει. Μόνο όποιος κάνει σκοποβολή εκτός αν είσαι Αλβανός.
Για σκοποβολή το έχουμε ρε μάν.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
8.114
Κριτικές
2
Like
13.892
Πόντοι
3.556
Tύπε το πολύ πολύ να το έχουν σε κουτάκι στο αυτοκίνητο όπως πάνε κι όπως γυρνάνε από την σκοποβολή.
Αν σε βρουν με αυτό στην Ομόνοια Σαββατο 12 το βράδυ να τριγυρνάς δε νομίζω να έχει καλή συνέχεια το έργο. :confused:
είναι νόμιμα λέμε, νόμιμη οπλοφορία σε θήκη το έχουν πάνω τους με άδεια

Εσύ εννοείς τους κακοποιούς ,οκέι ..και αυτοί ξέρουν που κ πως πρέπει να κυκλοφορούν γι αυτό πιάνουν έναν στους 1000
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.950
Κριτικές
8
Like
24.650
Πόντοι
6.336
Οκ, στην Ομόνοια τι γύρευες 12 το βράδυ???:knuppel::knuppel::knuppel::knuppel::knuppel:
Ποια Ομόνοια...
Μέχρι την τουαλέτα πάω εδω και 1 μήνα.....

season 8 episode 23 GIF


:confused::confused::confused::confused:
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.824
Like
3.084
Πόντοι
1.706
Ποια Ομόνοια...
Μέχρι την τουαλέτα πάω εδω και 1 μήνα.....

season 8 episode 23 GIF


:confused::confused::confused::confused:
Κλοτσούσε πολύ η πιστόλα???

Πάντως από το πρωί είμαι κάπως τραχύς οπότε ας γράψω κάτι που σας διαφεύγει.
Όταν πάρει κανείς άδεια οπλοφορίας κερδίζει δωρεάν ταξίδι σε χώρα του εξωτερικού.
Αναγκαία προϋπόθεση να παρουσιαστεί με το όπλο στο αεροδρόμιο.
 
Εγγρ.
20 Σεπ 2022
Μηνύματα
355
Like
469
Πόντοι
21
πως περασαν τα χρονια
οσοι ειναι πανω απο 35 θα θυμουνται παλια
κουμαντο μονο ελληνες στην νυχτα μετα το ανοιγμα των συνορων και μπατε σκυλοι αλεστε αυτα θα γινονται
μας πηραν και την νυχτα οι ξενοι
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.433
Like
4.899
Πόντοι
456
άδεια για τα 2 πρώτα που έγραψες δίνεται, τίποτε άλλο

η οπλοχρησία διέπεται από νόμο , εξετάζει αν έχεις ποινικές ευθύνες ή όχι από τη χρήση ανάλογα του περιστατικού που έκανες χρήση

οκευ robocop εσυ τα ξέρεις καλύτερα όποτε πάω πάσο....

Αλλά ειναι όλες οι άδειες οπλοφορίας ίδιες δεν υπάρχουν βαθμίδες?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.950
Κριτικές
8
Like
24.650
Πόντοι
6.336
πως περασαν τα χρονια
οσοι ειναι πανω απο 35 θα θυμουνται παλια
κουμαντο μονο ελληνες στην νυχτα μετα το ανοιγμα των συνορων και μπατε σκυλοι αλεστε αυτα θα γινονται
μας πηραν και την νυχτα οι ξενοι
Ολα τα μεγάλα ονόματα είναι 1 μέτρο κάτω από τη γή ή στο πτηνό.
Υπήρχε κενό στον χώρο....
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.661
Πόντοι
2.606
κλασικοι κοραδομαγκες κρητικοι , ο ενας απο αυτους ασχολολειται με πυγμαχια ...πηγανε να πουλησουνε τσαμπουκα και μουρη σε μαφιοζο :confused::confused::confused:
 
Εγγρ.
20 Σεπ 2022
Μηνύματα
355
Like
469
Πόντοι
21
Ολα τα μεγάλα ονόματα είναι 1 μέτρο κάτω από τη γή ή στο πτηνό.
Υπήρχε κενό στον χώρο....
θα διαφωνησω φιλος
δεν υπηρχε κενο στο χωρο
τα μεγαλα ονοματα που δεν ειναι μαζι μας θα επρεπε να αφησουν τα ηνια σε ελληνες οχι σε ξενους αλβανους κτλ
γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε και θα πηγαινει προς το χειροτερο κι ολας
πεσμε και ρατσιστη αλλα κουμαντο στην ελλαδα πρεπει να κανουν οι ελληνες κανεις αλλος
αυτο ισχυει και στην νυχτα
τους ξενους πρεπει να τους εχουμε εδω για θεληματα οχι για να κουμανταρουν ποστα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom