Νέα

Γιάννης Βαρουφάκης - The Show Must Go On!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stratos26
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 62K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.389
Πόντοι
2.786
Παρανόμησε, γιατί αρνήθηκε τον έλεγχο της αστυνομίας.

Eίναι πολύ δύσκολο για έναν αριστερό να καταλάβει ότι θα πρέπει να δέχεται τον έλεγχο της Αστυνομίας. Μην προσπαθείς να εξηγήσεις... άδικος κόπος! Δεν φτάνει μέχρι εκεί! :grin:
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.389
Πόντοι
2.786
Ενταξει. Για τις μετοχες του Κουλη εχει να πει κανεις κατι?

Επίσης, ένας αριστερός δεν μπορεί να καταλάβει με τίποτα πως δουλεύει το χρήμα κι οι μετοχές. Οπότε και πάλι άδικος κόπος! :grin:
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
27
Like
4.242
Πόντοι
1.446
Επίσης, ένας αριστερός δεν μπορεί να καταλάβει με τίποτα πως δουλεύει το χρήμα κι οι μετοχές. Οπότε και πάλι άδικος κόπος! :grin:

Κράζουντους άλλους αλλά το ίνδαλμα τους που ζεί μέσα στην πολυτελεια και τους κοροιδεύει μια χαρά όλα
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Κράζουντους άλλους αλλά το ίνδαλμα τους που ζεί μέσα στην πολυτελεια και τους κοροιδεύει μια χαρά όλα

"Τα εισοδήματα- για την δήλωση του 2015- φθάνουν τις 316.000 ευρώ..."

Τί εννοεί; Ετήσια εισοδήματα; Βγάζει τόσα;
Μήπως είναι καταθέσεις;
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.389
Πόντοι
2.786

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.944
Κριτικές
3
Like
10.440
Πόντοι
3.936
"Τα εισοδήματα- για την δήλωση του 2015- φθάνουν τις 316.000 ευρώ..."

Τί εννοεί; Ετήσια εισοδήματα; Βγάζει τόσα;
Μήπως είναι καταθέσεις;
Στο Αμερικα ηταν. Βιβλια γραφει. Κανει διαλέξεις...! Λιγα δηλωνει. Να τον ψαξουν για φοροδιαφυγή
 

Foukariaris2020

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2020
Μηνύματα
1.033
Like
928
Πόντοι
96
Στο Αμερικα ηταν. Βιβλια γραφει. Κανει διαλέξεις...! Λιγα δηλωνει. Να τον ψαξουν για φοροδιαφυγή

Δηλαδή βγάζει 300 χιλιάρικα το χρόνο (εισόδημα) κι εσύ λες ότι δηλώνει λίγα, έχει κι άλλα;

Μας δουλεύεις;
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.389
Πόντοι
2.786
Εν τω μεταξύ δεν παντρεύτηκε καμιά φτωχούλα την Στράτου πήγε και πήρε και μου κανανε και φωτογραφίσεις κάτω από την ακρόπολη

Έλα τα ξέρουμε αυτά. Και τα παιδιά στο Hill (8.000 ευρώ το κεφάλι το χρόνο). Παρόλα αυτά δεν τα έχει βαφτίσει! This is Left! :grin:
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.320
Πόντοι
2.356
Γι τον βουλευτη Τζηκαλαγια της ΝΔ που εσπασε την καραντινα και πηγε στο χωραφι του φιλου του εγραψε καμια εφημεριδα τιποτα ή εκανε ρεπορταζ κανενα καναλι;
 

The Lover

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.817
Like
402
Πόντοι
36
Γι τον βουλευτη Τζηκαλαγια της ΝΔ που εσπασε την καραντινα και πηγε στο χωραφι του φιλου του εγραψε καμια εφημεριδα τιποτα ή εκανε ρεπορταζ κανενα καναλι;

...αυτος δεν πιανεται... ειναι ΝΔ και ολα επιτρεπονται
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.320
Πόντοι
2.356
Ναι αλλα δεν κοινωνησε...κιουρια!!!
 
Εγγρ.
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.726
Like
151
Πόντοι
16
Η Σημαντικότητα της καταγγελίας Βαρουφάκη πως ο κλειστός κύκλος της οικογένειας του Κυριάκου Μητσοτάκη, κατέχει μετοχές σε funds τα οποία αγοράζουν κόκκινα δάνεια από τις ελληνικές τράπεζες, σε σύγκριση με τη Σημαντικότητα της τρομερής καταγγελίας ότι ο Βαρουφάκης πήγε από την Αίγινα στη Βουλή και γύρισε, κάνοντας χρήση της βουλευτικής του ιδιότητας.

Λογικό να ζητάνε όλοι εξηγήσεις από το Βαρουφάκη και κανένας από το Μητσοτάκη.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.222
Like
21.183
Πόντοι
5.506
Η Σημαντικότητα της καταγγελίας Βαρουφάκη πως ο κλειστός κύκλος της οικογένειας του Κυριάκου Μητσοτάκη, κατέχει μετοχές σε funds τα οποία αγοράζουν κόκκινα δάνεια από τις ελληνικές τράπεζες, σε σύγκριση με τη Σημαντικότητα της τρομερής καταγγελίας ότι ο Βαρουφάκης πήγε από την Αίγινα στη Βουλή και γύρισε, κάνοντας χρήση της βουλευτικής του ιδιότητας.

Λογικό να ζητάνε όλοι εξηγήσεις από το Βαρουφάκη και κανένας από το Μητσοτάκη.

Τη μια σημαντικοτητα την παραδεχθηκε και ο ιδιος, πως να την κρυψει αλλωστε;

Την αλλη την κατεθεσε ενας ημιτρελος ναρκισσος.

 
Εγγρ.
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.726
Like
151
Πόντοι
16
"Η βουλευτική δραστηριότητα δεν υπόκειται σε αστυνομική επιτροπεία. Θεραπεύεται μόνον όταν ασκείται ανέλεγκτα. Έτσι το όργανο ελέγχου δεν ελέγχει τυχόν προσχηματικότητα, παρά μόνο κατ’ εξαίρεση και σε απολύτως πρόδηλες περιπτώσεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο έλεγχος περιορίζεται στη διαπίστωση της βουλευτικής ιδιότητας.

Αν το όργανο ελέγχου δεν γνωρίζει έναν βουλευτή, με το που διαπιστωθεί η ιδιότητά του, ο έλεγχος σταματά. Όσο για την ερώτηση «γιατί πηγαίνετε όπου πηγαίνετε» αρκεί η απάντηση «πηγαίνω να ασκήσω τα καθήκοντά μου, τα οποία δεν παρακολουθούνται από την Αστυνομία»."
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.329
Like
1.438
Πόντοι
266
"Η βουλευτική δραστηριότητα δεν υπόκειται σε αστυνομική επιτροπεία. Θεραπεύεται μόνον όταν ασκείται ανέλεγκτα. Έτσι το όργανο ελέγχου δεν ελέγχει τυχόν προσχηματικότητα, παρά μόνο κατ’ εξαίρεση και σε απολύτως πρόδηλες περιπτώσεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο έλεγχος περιορίζεται στη διαπίστωση της βουλευτικής ιδιότητας.

Αν το όργανο ελέγχου δεν γνωρίζει έναν βουλευτή, με το που διαπιστωθεί η ιδιότητά του, ο έλεγχος σταματά. Όσο για την ερώτηση «γιατί πηγαίνετε όπου πηγαίνετε» αρκεί η απάντηση «πηγαίνω να ασκήσω τα καθήκοντά μου, τα οποία δεν παρακολουθούνται από την Αστυνομία»."
οποιοι παρακολουθουν το πολιτικες εξελιξεις θα ξερουν ότι επαννειλημενα εχω γραψει ότι εξαιτίας του βαρουφακη χαθηκαν 100 με 200 δις συμφωνα με στελεχη της εε και 16 μεχρι 86 συμφωνα με βουλευτες του συριζα

ασχετα με αυτό εψαξα να βρω την αληθεια
εψαξα να βρω τον νομο της μετακινησης
βρηκα 2 αρθρα
το πρωτο
Ο περιορισμός δεν καταλαμβάνει μέλη της Κυβέρνησης, Υφυπουργούς, Γενικούς Γραμματείς, Ειδικούς Γραμματείς και Υπηρεσιακούς Γραμματείς, Βουλευτές, Δημάρχους, Αντιδημάρχους, Περιφερειάρχες, Αντιπεριφερειάρχες και Συντονιστές Αποκεντρωμένων Διοικήσεων, για μετακινήσεις που αφορούν στην άσκηση των καθηκόντων τους

το δευτερο

α) Μετάβαση από και προς την εργασία για τις εργάσιμες ώρες, υπό την προϋπόθεση ότι η μετάβαση αυτή γίνεται εντός της περιφέρειας του τόπου κατοικίας ή προς όμορη περιφέρεια αυτής.

το μεταβαση στην μονιμη κατοικια είναι άλλο που δεν εχει σχεση με την δουλεια σου

η) Εφάπαξ μετάβαση στον τόπο της μόνιμης κατοικίας.

προσοχή

το αρθρο για την δουλεια  το α λεει τοπο κατοικιας

ενώ το η δεν λεει τιποτα για δουλεια και λεει μονιμη κατοικια

πως το λεει αυτό ο βαρουφακης

Ο κ. Βαρουφάκης ισχυρίστηκε ότι η ΠΝΠ για τα περιοριστικά μέτρα δεν αφορούν την παραμονή στην πρώτη κατοικία και χαρακτήρισε πλήγμα στον κοινοβουλευτισμό τα όσα συμβαίνουν.

«Τα περιοριστικά μέτρα με έπιασαν στην Αίγινα. Ο νόμος λέει ότι μένεις εκεί που σε πιάνει όχι εκεί που είναι το Ε1 σου. Έτσι λέει ο νόμος ξεκάθαρα. Δεν λέει να πας κάπου αλλού», ανέφερε.

Πηγή: Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook | @skaigr on Instagram




τωρα τι εγινε ακριβως με τον ελεγχο δεν είναι σιγουρο



ο δήμαρχος αιγινας λεει
 


«Είπε στον λιμενικό ξέρεις ποιος είμαι εγω;» – Ο δήμαρχος Αίγινας «καρφώνει» Βαρουφάκη [βίντεο



Για το συμβάν με τον επικεφαλής του ΜεΡΑ 25,  Γιάνη Βαρουφάκη, ο οποίος φέρεται να αρνήθηκε έλεγχο των λιμενικών στην Αίγινα, μίλησε ο δήμαρχος Αίγινας, Γιάννης Ζορμπάς, ο οποίος ήταν παρών στο περιστατικό.
«Βρισκόμαστε στο λιμάνι της Αίγινας και μαζί με τις λιμενικές αρχές κάνουμε ελέγχους σε πεζούς και οχήματα στα δύο δρομολόγια, που γίνονται πλέον καθημερινά», ανέφερε ο κ. Ζορμπάς στον statusfm.gr.
«Σε έναν από αυτούς τους ελέγχους,  εντοπίστηκε στο όχημά του ο Γιάννης Βαρουφάκης, του έκανε νόημα ο λιμενικός για να σταματήσει, εκείνος έκοψε αρκετά ταχύτητα, δεν σταμάτησε εντελώς και του είπε: εγώ είμαι βουλευτής. Ο λιμενικός του είπε: κύριε, κάνουμε έναν έλεγχο, θέλω τα έγγραφά σας και του απάντησε ο Βαρουφάκης: δεν ξέρεις ποιος είμαι εγώ; και κατευθύνθηκε προς την έξοδο», αποκάλυψε ο κ. Ζορμπάς.

στο δεν ξερεις ποιος είμαι εγω συμφωνουν και οι 2

τι λεει ο βαρουφακης για αυτό  3 διαφορετικα πραγματα
Ο κ. Βαρουφάκης, διέψευσε κατηγορηματικά πως αρνήθηκε τον έλεγχο και την διαδικασία απολύμανσης στο λιμάνι της Αίγινας, λέγοντας ότι έδειξε κανονικά την βουλευτική του ταυτότητα και πως έκατσε στην ουρά 15 λεπτά για να ψεκαστεί για απολύμανση το αυτοκίνητό του.

Σχετικά με το όσα αναφέρονται για επεισόδιο με λιμενικό στο λιμάνι της Αίγινας ο κ. Βαρουφάκης είπε :«Αυτό που συνέβη είναι ότι βγήκαμε από το λιμάνι, εγώ και τα φορτηγά και 2-3 αυτοκίνητα. Μου ζήτησαν τα χαρτιά. Είπα ότι είμαι βουλευτής, έφυγα το πρωί από το νησί και γύρισα. Μετά άκουσα κάποιες φωνές πίσω μου φεύγοντας, αλλά δεν έδωσα σημασία»

Υπήρξε μια υπέρβαση καθήκοντος από λιμενικό είναι ξεκάθαρο ότι η βουλευτική ιδιότητα σε εξαιρεί από αυτού του είδους τον έλεγχο, είναι πάρα πολύ απλό”, είπε χαρακτηριστικά ο κ. Βαρουφάκης,







Πηγή: Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook | @skaigr on Instagram



εχει γινει δικογραφια για απειθια


τι λεει ο κυβερνητικος εκπροσωπος

Παράλληλα, σχολιάζοντας το tweet του κ. Βαρουφάκη που λέει ότι επέστρεψε στο σπίτι του από τη Βουλή, ο κ. Πέτσας τόνισε ότι ο επικεφαλής του ΜέΡΑ 25 θα πρέπει να αποδείξει ότι στην Αίγινα είναι το σπίτι του, η μόνιμη κατοικία του. «Από εκεί και πέρα θα ακολουθήσει ό,τι προβλέπεται
Πηγή: iefimerida.gr -
αυτά είναι τα γεγονότα συμφωνα με την αποψη του καθενα και οι νομοι που βρηκα


αρα 1 ως προς τον ελεγχο

κατά την γνωμη μου ενας ανθρωπος που λεει 3 διαφορετικες εκδοχες λεει ψεμματα αρα εχει αδικο



2 ως προς το αν ο βαρουφακης ειχε το δικαίωμα να ΓΥΡΙΣΕΙ σττην αιγινα
ο στραβελακης ειπε στον βαρ ότι ρωτησε καποιουσ νομικους και του ειπαν ότι μπορουσε να γυρισει μονο αν ηταν η μονιμη κατοικια
ο βαρουφακης ειπε ότι δεν χρειαζεται να είναι η πρωτη κατοικια αλλα αρκει να πας εκει που ησουν και ότι η νδ τα κανει αυτά για να μην συζητειται τι ειπε ο βαρ και ότι ετσι και αλλοιως μενει τους 6 μηνες στην αιγινα χωρις να το λεει το ε1

δεν είμαι νομικος αλλα αν επρεπε να διαλέξω απο δηλωσεις και νομο  σε αυτό θα πηγαινα με τον γιανη




                 












 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.944
Κριτικές
3
Like
10.440
Πόντοι
3.936
Δηλαδή βγάζει 300 χιλιάρικα το χρόνο (εισόδημα) κι εσύ λες ότι δηλώνει λίγα, έχει κι άλλα;

Μας δουλεύεις;
Κατσε ρε μεγαλε τωρα...οι βουλευτες ποσα δηλωνουν το χρονο δλδ? Αυτος που στην ουσια ειναι Ελ. Επαγγελματιας (εισοδηματα 2015) με την φημη κ την καριερα που εχει στο εξωτερικο λιγα ειναι.Σχεδον  Σιγουρα κανει φοροδιαφυγή.
 

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.284
Κριτικές
6
Like
10.293
Πόντοι
2.736
Η Σημαντικότητα της καταγγελίας Βαρουφάκη πως
ο κλειστός κύκλος της οικογένειας του Κυριάκου Μητσοτάκη, κατέχει μετοχές σε funds τα οποία αγοράζουν κόκκινα δάνεια από τις ελληνικές τράπεζες,
σε σύγκριση με τη Σημαντικότητα της τρομερής καταγγελίας ότι ο Βαρουφάκης πήγε από την Αίγινα στη Βουλή και γύρισε, κάνοντας χρήση της βουλευτικής του ιδιότητας. Λογικό να ζητάνε όλοι εξηγήσεις από το Βαρουφάκη και κανένας από το Μητσοτάκη.
 

Συνημμένα

  • gero-ladas.jpg
    gero-ladas.jpg
    25,3 KB · Εμφανίσεις: 79

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.364
Κριτικές
8
Like
11.081
Πόντοι
3.786
ίσως να μην ισχύουν τα ίδια για τους βουλευτές αλλά το θεωρώ γελοίο ,όλοι έχουν κατοικία στην Αθήνα ,θα μπορούσε να γίνει ρύθμιση να δηλώνουν δηλαδή έστω και προσωρινά μόνιμη κατοικία μία διεύθυνση στην Αθήνα (για όσους έχουν μόνιμη κατοικία εκτός Αθήνας, αλλά του Βαρουφάκη η μόνιμη κατοικία ΔΕΝ είναι στην Αίγινα);

Για τα ακτοπλοϊκά μεταφέρω προσωπική εμπειρία: Είμαι μόνιμος κάτοικος Αθήνας και δημότης Ηρακλείου Κρήτης. Προσπάθησα να πάω στην Κρήτη με πλοίο και ΔΕΝ με άφησαν από την ακτοπλοϊκή καθώς μου είπαν χρειάζομαι έγγραφο που να αποδεικνύει ότι η μόνιμη κατοικία μου είναι εκεί που πηγαίνω. Μπορείς φυσικά να αγοράσεις εισιτήριο αλλά στην είσοδο του πλοίου γίνεται έλεγχος από λιμενικούς. Στο Ηράκλειο έχω τους γονείς μου, δηλαδή έχω σπίτι να μείνω.

Για αυτό φίλτατε daima έχω να σου πω ότι δεν ξέρω αν υπάρχει ειδική ρύθμιση για βουλευτές αλλά αν δεν υπάρχει μιλάμε για πλήγμα στην ίδια την ισονομία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom